Gimstamumo rodikliai pasaulyje sumažėjo dvigubai

Bendras gimstamumo rodiklis pasaulyje per beveik septyniasdešimt metų drastiškai sumažėjo, o pusėje pasaulio šalių jis yra toks mažas, kad be imigracijos pagalbos nesugebėtų išlaikyti esamo populiacijos dydžio.
Organizacija Lancet ištyrė kiekvienos šalies populiacijos tendencijas nuo 1950 iki 2017 m. Tyrėjų nuostabai paaiškėjo, kad 1950 m. viena moteris per savo gyvenimą vidutiniškai pagimdydavo po 4,7 vaiko, o 2017 m. šis skaičius tesiekė 2,4.
Skaičiuojama, kad jeigu šalis nori palaikyti esamą populiacijos lygį, bendras gimstamumo rodiklis turi viršyti 2,1. Tačiau pusėje pasaulio šalių šie rodikliai yra mažesni. 1950-aisiais tokių šalių pasaulyje nebuvo išvis.
Tai dar nereiškia, kad mažiau už 2,1 rodiklį turinčių valstybių populiacija mažėja, nes tai priklauso nuo daugiau veiksnių migracijos bei mirtingumo, rašo BBC.
Bendras gimstamumo rodiklis parodo vidutinį gyvų gimusių kūdikių skaičių, kuriuos moteris pagimdytų per visą reproduktyvų savo gyvenimo laikotarpį (1549 m.), jeigu ji sulauktų 50 metų amžiaus ir kiekvienoje amžiaus grupėje išliktų atitinkamų metų gimstamumo rodiklis (gimusių vaikų skaičius, tenkantis 1.000 moterų).
Mažiausias bendras gimstamumo rodiklis vyrauja Europoje, Pietų Korėjoje, Japonijoje, Kinijoje, JAV. Didžiausi rodikliai užfiksuoti Afrikoje, kai kuriose Artimųjų Rytų, Pietryčių Azijos šalyse.
Didžiausiu rodikliu 2017 m. pasižymėjo Nigeris 7,1, o mažiausias Kipre ir Taivane po 1.
Lietuvoje 2017 m. bendras gimstamumo rodiklis siekė 1,6 tiek pat kiek kitose Baltijos šalyse.
Bendri gimstamumo rodikliai esą mažėja ne dėl sveikatos sutrikimų, bet kitų veiksnių: mažesnės mirties rizikos vaikystėje, platesnio prieinamumo prie kontracepcijos bei daugiau dirbančių ir besimokančių moterų.
Be imigracijos kai kurioms šalims taps sunku išlaikyti vyresnius savo visuomenės narius.
Lietuvoje žmonių skaičius 1950 m. siekė 2,473 mln. asmenų. Iki 1990-ųjų jis nuosekliai augo ir pasiekė 3,7 mln. Tačiau nuo tada Lietuvos populiacija smarkiai mažėjo ir pernai tesudarė 2,8 mln. asmenų.
Prie Lietuvos populiacijos mažėjimo prisideda ne tik prastesni gimstamumo rodikliai, bet ir emigracijos mastas. Be to, skirtingai nei Europos Vakarų valstybėse, smunkančio populiacijos skaičiaus Lietuvoje nepadeda sulaikyti imigrantai.
1950 m. pasaulyje buvo 2,5 mlrd. žmonių, 2017 m. 7,6 mlrd., o populiacijos augimas Afrikoje gali iki šio amžiaus pabaigos išauginti žmonių skaičių iki 11 mlrd.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti