Seimo NSGK atsisakė suteikti informacijos A. Širinskienės vadovaujamai komisijai

Galimą neteisėtą įtaką politiniams procesams turinti tirti valstietės Agnės Širinskienės vadovaujama laikinoji komisija negavo prašomų duomenų iš kito valstiečio Vytauto Bako vadovaujamo Nacionalinio saugumo ir gynybos (NSGK) komiteto.
Iš NSGK gavome atsakymą, kad jie negali pateikti net sąrašo dokumentų, kuriais disponavo. Jų manymu, tai yra valstybės paslaptis, nors mes prašėme tik numerių, datų ir pavadinimų, trečiadienį Seime žurnalistams pranešė p. Širinskienė.
Ji suabejojo, ar NSGK teiginys dėl valstybės paslapties pagrįstas, ir informaciją tikisi gauti iš Valstybės saugumo departamento (VSD).
Komisijoje kalbėjome, kad teisės aktai nenumato tokios valstybės paslapties, kad dokumento data ar numeris būtų (įslaptinti BNS), sakė p. Širinskienė.
Ponios Širinskienės vadovaujama komisija spalio 29 dieną kreipėsi į NSGK, teigdama, kad parlamentinio tyrimo metu iškilo poreikis susipažinti su visa vieša, nevieša ir įslaptinta informacija, kuria disponavo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, atlikdamas savo parlamentinį tyrimą.
Prašyta pagal galimybes kuo skubiau pateikti visų neviešų ir įslaptintų tyrimo metu iš įvairių institucijų, tarnybų užklaustų dokumentų sąrašą, kuriame būtų nurodyti pateikusių institucijų pavadinimai, dokumentų datos, registracijų numeriai, dokumentų pavadinimai ir slaptumo žymos.
Trečiadienį NSGK nutarė p. Širinskienės komisijai jokių duomenų nesuteikti.
Spekuliacijai specialiųjų tarnybų veikla reikia užkirsti kelią, ir tai padaryti mūsų komitete, teigė konservatorius Arvydas Anušauskas.
Anot jo, akivaizdu, kad naujas tyrimas nukreiptas susidoroti su politiniais oponentais.
Prieš duomenų pateikimą laikinajai tyrimo komisijai balsavo beveik visi NSGK nariai, tarp jų ir pirmininkas Bakas.
Jis anksčiau savo socialinio tinklo Facebook paskyroje p. Širinskienės tyrimą pavadino beprecedente kišimosi į žvalgybų ir teisėsaugos veiklą kampanija.
Kreipsis į VSD
Dėl tos informacijos kreipsimės į VSD, ir tą sąrašą, kurį turėjome gauti iš NSGK, manytume, kad gausime ir Saugumo departamento, trečiadienį sakė p. Širinskienė.
Anksčiau jos vadovaujama komisija dėl informacijos pateikimo kreipėsi ir į VSD, ir į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT). Jokios medžiagos kol kas negauta nė iš vienos įstaigos.
Iš STT nėra gautas joks raštas, nes nėra suėję terminai. Su VSD yra tokia situacija, kad šiuo metu ten Seimo kontrolierius, gavęs (buvusio koncerno MG Baltic viceprezidento BNS) R. Kurlianskio skundą, atlieka tyrimą, ar teisėtai NSGK buvo duoti dokumentai. Kol vyksta tyrimas, VSD dokumentų mums negali pateikti, nes dabar ten labai aktyviai dirba Seimo kontrolierius, informavo p. Širinskienė.
Komisijos vadovė tvirtino kol kas negalinti pasakyti, ar dėl to strigs jos vadovaujamas tyrimas. Anot politikės, tai priklausys nuo Seimo kontrolieriaus trukmės, ar parlamentas išplės jų tyrimą iki 2018 metų.
Jeigu čia tikrai bus toks tyrimo laikotarpis, kuris trukdys darbui, tai komisija apsispręs ir prašys pratęsti tyrimo laikotarpį, teigė p. Širinskienė.
Karbauskis: V. Bako elgesys nesuprantamas
Valdančiųjų valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad jam yra nesuprantamas Seimo NSGK pirmininko Bako elgesys, bet frakcijoje politikas liks.
Aš nesuprantu jo pozicijos. Aš skaitau jo publikacijas, jo pareiškimus. Jie stebina mane ir frakcijos kolegas, žurnalistams po frakcijos posėdžio trečiadienį sakė p. Karbauskis.
Vis dėlto jis pridūrė, kad mes dėl nuomonių skirtumų iš frakcijos niekada nieko nešaliname.
Ponas Karbauskis teigė, kad nepaisant V. Bako nuomonės jis neturėtų spręsti, kuri komisija yra tinkama tyrimams, o kuri ne.
Bendrai paėmus šita komisija turi visas teises ir abejoti šitos komisijos teisėmis yra abejoti Seimo sprendimu, kalbėjo valstiečių lyderis.
Ponas Karbauskis taip pat tvirtino sutinkantis su p. Bako pozicija, kad ateityje galėtų būti sprendžiamas klausimas dėl p. Širinskienės tyrimo komisijoje esančio apkaltos išvengusio parlamentaro Artūro Skardžiaus pakeitimo kitu Seimo nariu.
Pasak politiko, toks sprendimas būtų naudingas pačiai komisijai, bet jis pabrėžė, kad p. Skardžius nėra niekuo apkaltintas ir turi leidimus dirbti su slapta informacija.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas taip pat pažadėjo, kad Seimas priims p. Bako komisijos pasiūlytus keisti teisės aktus.
Aš galiu prisiekti savo garbe, jeigu reikia, kad įstatymai bus Seime. Jei to nepadarys Vyriausybė, padarysime mes, kalbėjo p. Karbauskis.
Mokėsi dirbti
Trečiadienį laikinosios tyrimo komisijos nariai mokėsi dirbti su įslaptinta informacija.
Seimas rugsėjo pabaigoje sudarė komisiją aiškintis suinteresuotų asmenų ar jų grupių galbūt neteisėtą įtaką, poveikį rinkimų eigai, koalicijų formavimui, parlamentinių frakcijų, atskirų politikų darbui, partijų ir visuomeninių judėjimų veiklai bei finansavimui, teisėkūros procesams, valstybės valdomų įmonių, viešųjų įstaigų vadovų, valdymo ar priežiūros organų narių rinkimui, skyrimui.
Taip pat siūloma pasidomėti, kokią informaciją teisėsaugos ir žvalgybos institucijos teikė kompetentingoms institucijoms, kaip į ją reaguota.
Ponia Širinskienė siūlo tyrimą išplėsti nuo 2008 iki 2018 metų, įtraukiant konservatorių kreipimąsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl pensijų fondų, taip pat pridėti galimą neteisėto poveikio darymą Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai.
Savo išvadas tyrėjai turėtų pateikti iki kitų metų gegužės 1 dienos. Tuo metu vyks prezidento, Europos Parlamento rinkimų kampanija.
Iš 12 komisijos narių septyni yra valstiečių atstovai. Jos nariais taip pat paskirti du socialdarbiečiai, po vieną tvarkietį, liberalą ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovą.
Konservatoriai ir socialdemokratai atsisakė dalyvauti komisijos darbe.
Naują tyrimą inicijavo valdančiųjų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis. Jo teigimu, praėjusią sesiją atliktas NSGK tyrimas iš esmės dėl tų pačių dalykų parodė, kad jį reikia tęsti.
Seimas birželio pradžioje patvirtino NSGK parlamentinio tyrimo išvadas. Jomis grėsme valstybės sąrangai ir nacionaliniam saugumui pripažintas neteisėtas Rusijos energetikos bendrovės Rosatom ir lietuviško koncerno MG Baltic veikimas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti