Padėkokime ir europinėms institucijoms – kad kuteno valdžiai padus

Publikuota: 2018-10-31
JasonO CairnduffO („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
JasonO CairnduffO („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Pasaulio banko (PB) tyrimo „Doing Business 2019“ (DB) rezultatai nudžiugino – užėmusi 14-ą vietą, Lietuva pasiekė geriausią rezultatą nuo šio reitingo skelbimo pradžios. Aukšta vieta verslo sąlygas vertinančiame tyrime – geras signalas užsienio investuotojams, tačiau, siekiant patekti į geriausiųjų dešimtuką ar net penketuką, dar yra kur padirbėti. Juolab kad ir kitos valstybės, siekdamos proveržio, nestovės vietoje.

Lietuva šįsyk aplenkė ir Estiją, į kurią nuolat dairomės, tačiau visos Skandinavijos šalys, kuriose gyventi gera ir kuriomis mums reikia sekti priimant sprendimus dėl ekonomikos politikos, vis dar aukščiau nei Lietuva. Pavyzdžiui, Danija su Naująja Zelandija ir Singapūru ir vėl jau ne vienus metus puikuojasi verslui draugiškiausių valstybių trejetuke.

Didžiausią pažangą Lietuva padarė šalies patrauklumą gamybos investicijoms lemiančiose srityse: sutrumpinta statybos leidimų išdavimo trukmė, sutrumpinti ir prisijungimo prie elektros tinklų terminai. Penkiomis pozicijomis aukščiau palypėjome smulkiųjų investuotojų apsaugos srityje. Beje, būtent visose šiose srityse pažanga buvo fiksuojama ir pernai.

Rezultatai byloja, kad verslo aplinkos gerinimas, biurokratinės naštos mažinimas po truputį brandina vaisius. Apie tai nuosekliai ir kantriai metų metus kalbėjo „Verslo žinių“ kalbinti analitikai. Ir jeigu valdžios būtų dariusios, ką žadėjo, ką buvo raginamos daryti, šiandien, ko gero, galėtume būti Baltijos šalių Singapūru ir aukščiausias vietas jau būtume turėję prieš gerą dešimtmetį.

Daug metų veikė (jei išvis tinka tas žodis) Saulėlydžio ir Saulėtekio komisijos – abi buvo pašauktos mažinti biurokratinės naštos, gerinti verslo sąlygų ir pan. Tačiau nieko ypatingo nenuveikusios jos tyliai nuėjo užmarštin – biurokratų tvirtovės pasipriešinimas buvo daug stipresnis už mėginimus rasti plyšius šioje sistemoje. 2010 m. tuometis ūkio ministras Dainius Kreivys, kai Lietuva DB užėmė 23-ią vietą ir turėjo gana prastas pozicijas verslo pradėjimo, statybos leidimų srityje, sakė: Vyriausybė geriau ar blogiau, bet savo pažadus vykdo.

„Žinoma, rezultatai galėtų būti geresni, tačiau tam reikia visų institucijų, taip pat ir Seimo nuoseklaus darbo. Nes, pavyzdžiui, nemažai verslo sąlygas gerinančių pasiūlymus rengiančios Saulėtekio komisijos rekomendacijų, gavusių Vyriausybės pritarimą, neįgyvendinamos dėl kitų institucijų prasto darbo“, – teigė jis (VŽ, 2010 11 04, Nr. 209).

Šiemečiame DB tyrime, vertinant verslo pradžios rodiklį, Lietuvai mirkčioja rausva lemputė – kritome 2 laipteliais žemyn. Dar žemiau (15 laiptelių) Lietuva smuko pagal nemokumo indekso rodiklius. Vyriausybė tikisi, kad pagerinti padėtį padės pertvarkoma juridinių asmenų nemokumo sistema – įstatymo projektas apima įmonių restruktūrizavimo ir bankroto procedūras, jos turėtų sutrumpėti nuo 2,3 iki 1,5 metų. Juridinių asmenų nemokumo reguliavimo reforma, Vyriausybės skaičiavimu, turėtų gerokai kilstelti Lietuvą aukštyn – dabar mūsų šalis pagal šį rodiklį yra 85-oje vietoje, tikimasi užkopti bent iki 40-o laiptelio. Įstatymo pakeitimus dar turi patvirtinti Seimas, tačiau žinome nemažai pavyzdžių, kai geriausiais Vyriausybės norais grįsti teisės aktai dūla parlamentarų stalčiuose.

Ekspertai ne kartą perspėjo: ne visi DB duomenys atitinka realybę. Pavyzdžiui, nekokią šlovę turintis Statybos įstatymas. Teoriškai jis yra patrauklus, tačiau praktikoje viskas ne taip ir gražu. Valdininkai neretai vienos ar kitos pažymos išdavimą tempia iki paskutinės termino dienos, tada grąžina „tobulinti“, įsijungia naujas atskaitos skaitiklis ir t. t. Čia, žiūrėk, ir rankelė atkišta atsiranda – „patepti“ prašanti... Šūsnis pažymų sudaro kelių pirštų storumo bylas, iš kurių statybininkai pasiima tik kelis paskutinius puslapius su brėžiniais, visa kita – kančių kelių kronika.

Dėl vietos po DB „saule“ įnirtinga kova kartais vyksta ne tik pasiekimais. Pavyzdžiui, 2004 m. Estijos teisingumo ministerija pareiškė protestą PB dėl netikslių duomenų apie verslo sąlygas Baltijos šalyse ir nurodė, kad Lietuvoje užregistruoti nekilnojamojo turto sandorio per tris dienas aiškiai neįmanoma, nes gauti notarišką sandorio patvirtinimą Lietuvoje užtrunka bent mėnesį. Tokia pozicija pateikta Estijos teisingumo ministro Keno Marti Vaherio laiške PB, kuriame išsakyta kritika dėl netikslių duomenų, atsiradusių banko ataskaitoje „Doing Business in 2005“ apie verslo sąlygas Estijoje ir kitose Baltijos šalyse. Banko išplatintoje kasmetėje verslo aplinkos vertinimo ataskaitoje Lietuva pateko į verslui palankiausių pasaulio šalių dvidešimtuką. Į pastarąjį nepateko nei Estija, nei Latvija. Ponas Vaheris sakė, kad ministerija jau anksčiau prašė pataisyti ataskaitoje nurodytą vidutinį laiką, per kurį Estijoje įregistruojama bendrovė, tačiau į prašymą nebuvo atsižvelgta. Ministerija teigė, kad Estijoje įregistruoti įmonę galima greičiau nei banko nurodytos 72 dienos. Iš tiesų įmonės įregistravimas nuo prašymo pateikimo dienos trunka 4–10 dienų. Bankas skelbė, kad Lietuvoje ši procedūra užtrunka 26, o Latvijoje – 18 dienų.

Lietuvą savo investicijoms pasirenkantis užsienio kapitalas – geras signalas. Tačiau tobulinti siekiant pritraukti daugiau užsienio investicijų Lietuvoje dar yra ką: ribotas darbo jėgos skaičius, vis dar didelė valstybės reguliavimo ir administravimo našta, iki galo niekaip neišgyvendinama korupcija ir kt. Kartu reikia diegti paskatas investuoti vietos verslininkams, stiprinti šalies gebėjimus pritraukti ir išlaikyti talentus, galiausiai pradėti susigrąžinti emigrantus. Valdžia turėtų įsisąmoninti, kad ne nuolatiniai ir vis naujai kuriami draudimai veda pirmyn – laisvoje rinkoje reikia laisvės.

VŽ mano, jog Lietuvos pasiekimai, lėmę gana aukštą vietą DB reitinge, parodė, kad politiko ir biurokrato mąstymą bei įvaizdį pakeisti paprasta – tą daug metų akcentavo ir VŽ. Reikėtų padėkoti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai, Europos Sąjungos institucijoms – kad nuolat kuteno mūsų valdžiai padus. DB indeksas yra svarbus rodiklis investuotojams, todėl negalime stovėti vietoje – turime kopti lyderių jei ne trejetuko, tai bent penketuko link.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
VŽ paaiškina: kada bus aiškus galutinis kandidatų į prezidentus sąrašas

Sulig šią savaitę paskelbtu premjero pareiškimu, kad jis dalyvaus gegužės mėnesį vyksiančiuose prezidento...

Sankcijos Rusijai: kodėl izoliacija neįmanoma? Premium

Ji leidžia raketas, kurios skrieja 2 km per sekundę greičiu ir gali pataikyti į taikinius, kurie lekia...

Financial Times
2019.01.19
Apylinkių rinkimų komisijoms trūksta maždaug šimto narių 1

Savivaldos rinkimams besirengianti Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sulaukia signalų, kad dalyje...

Verslo aplinka
2019.01.19
Statyba: keičiasi energinio naudingumo reikalavimai  3

Nuo šių metų vasario 1-osios kečiasi energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams.

Statyba ir NT
2019.01.19
E. Gentvilas siūlo nutraukti Seimo tyrimą dėl galimos politinės korupcijos 5

Eugenijus Gentvilas, Seimo laikinosios tyrimo komisijos narys liberalas siūlo nutraukti šios komisijos...

Verslo aplinka
2019.01.19
Vilnius gedi kartu su Gdansku 4

Vilnius gedi pirmadienį po tragiško išpuolio mirusio kaimyninės Lenkijos Gdansko mero Pawelo Adamowicziaus.

Verslo aplinka
2019.01.18
Didžiausia užsieniečių bendruomene Lietuvoje tapo ukrainiečiai 18

Ukrainiečiai aplenkė rusus ir tapo didžiausia užsieniečių bendruomene Lietuvoje, penktadienį paskelbė...

Verslo aplinka
2019.01.18
A. Paleckio šnipinėjimo byloje aiškėja daugiau pavardžių

Už įtariamą šnipinėjimą Rusijos naudai suimto Algirdo Paleckio byloje aiškėja ir daugiau teisėsaugos akiratin...

Verslo aplinka
2019.01.18
A. Tapino ir premjero kova įsibėgėja 40

„Laisvės TV“ įkūrėjas, žurnalistas Andrius Tapinas, nesulaukęs premjero Sauliaus Skvernelio atsiprašymo ir...

Rinkodara
2019.01.18
Teismas pratęsė areštą iš E. Masiulio per kratą paimtiems pinigams 2

Politinės korupcijos bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas pratęsė areštą iš teisiamojo Eligijaus...

Malkos atpigo labiau, nei mažėjo PVM 2

Nuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojęs 9% pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas malkoms ir malkinės...

Verslo aplinka
2019.01.18
Prezidentė paskyrė dvi Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas

Dalia Grybauskaitė, prezidentė, po Seimo pritarimo, pasirašė dekretus, kuriais Lietuvos apeliacinio teismo...

Verslo aplinka
2019.01.18
Trečias kartas nemelavo: Švedija pagaliau turi vyriausybę

Švedijoje po penkis mėnesius trukusios porinkiminės politinės sumaišties pagaliau pavyko suformuoti naują...

Verslo aplinka
2019.01.18
Savivaldos rinkimų biuletenyje pirmieji bus „tvarkiečiai“ 3

Penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) organizavo savivaldos rinkimuose dalyvaujančių partijų numerių...

Verslo aplinka
2019.01.18
G. Surplys: signalai rodo, kad su lenkais dėl kiaulienos susitarti pavyks 1

Giedrius Surplys, žemės ūkio ministras,  tikisi, kad Berlyne su Lenkijos ministru Janu Krzysztofu Ardanowskiu...

Agroverslas
2019.01.18
Ant svarstyklių – grėsmės ir pažanga: kas mūsų laukia 2019 m. 

Tarp didžiausią poveikį visuomenei artimiausioje ateityje atnešiančių pokyčių ekspertai išskiria dirbtinio...

Technologijos
2019.01.18
Prasižengėliai tiekėjai grįžta į viešuosius pirkimus Premium 2

Kai kurioms įmonėms, dėl pažeidimų pašalintoms iš viešųjų pirkimų, pasiseka įrodyti perkančiosioms...

Verslo aplinka
2019.01.18
Milijonai iš baudų nieko neparodo 16

Konkurencijos taryba (KT) šią savaitę paviešino, kad 2016–2018 m. iš viso skyrė 15 mln. Eur baudų, o teismams...

Verslo aplinka
2019.01.18
Teisės viršenybės nepaisančios šalys rizikuos netekti ES paramos

Ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) priėmė rezoliuciją dėl ES fondų mokėjimų sustabdymo esant rimtiems...

Verslo aplinka
2019.01.18
Rekordiškai ilgas JAV vyriausybės paralyžius paveiks ir šalies ekonomiką Premium 2

Nors rekordiškai ilgas JAV vyriausybės uždarymas jau atsiliepia šalies ekonomikai, rizikuojama, kad tolesnis...

Verslo aplinka
2019.01.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau