Padėkokime ir europinėms institucijoms – kad kuteno valdžiai padus

Publikuota: 2018-10-31
JasonO CairnduffO („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
JasonO CairnduffO („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Pasaulio banko (PB) tyrimo „Doing Business 2019“ (DB) rezultatai nudžiugino – užėmusi 14-ą vietą, Lietuva pasiekė geriausią rezultatą nuo šio reitingo skelbimo pradžios. Aukšta vieta verslo sąlygas vertinančiame tyrime – geras signalas užsienio investuotojams, tačiau, siekiant patekti į geriausiųjų dešimtuką ar net penketuką, dar yra kur padirbėti. Juolab kad ir kitos valstybės, siekdamos proveržio, nestovės vietoje.

Lietuva šįsyk aplenkė ir Estiją, į kurią nuolat dairomės, tačiau visos Skandinavijos šalys, kuriose gyventi gera ir kuriomis mums reikia sekti priimant sprendimus dėl ekonomikos politikos, vis dar aukščiau nei Lietuva. Pavyzdžiui, Danija su Naująja Zelandija ir Singapūru ir vėl jau ne vienus metus puikuojasi verslui draugiškiausių valstybių trejetuke.

Didžiausią pažangą Lietuva padarė šalies patrauklumą gamybos investicijoms lemiančiose srityse: sutrumpinta statybos leidimų išdavimo trukmė, sutrumpinti ir prisijungimo prie elektros tinklų terminai. Penkiomis pozicijomis aukščiau palypėjome smulkiųjų investuotojų apsaugos srityje. Beje, būtent visose šiose srityse pažanga buvo fiksuojama ir pernai.

Rezultatai byloja, kad verslo aplinkos gerinimas, biurokratinės naštos mažinimas po truputį brandina vaisius. Apie tai nuosekliai ir kantriai metų metus kalbėjo „Verslo žinių“ kalbinti analitikai. Ir jeigu valdžios būtų dariusios, ką žadėjo, ką buvo raginamos daryti, šiandien, ko gero, galėtume būti Baltijos šalių Singapūru ir aukščiausias vietas jau būtume turėję prieš gerą dešimtmetį.

Daug metų veikė (jei išvis tinka tas žodis) Saulėlydžio ir Saulėtekio komisijos – abi buvo pašauktos mažinti biurokratinės naštos, gerinti verslo sąlygų ir pan. Tačiau nieko ypatingo nenuveikusios jos tyliai nuėjo užmarštin – biurokratų tvirtovės pasipriešinimas buvo daug stipresnis už mėginimus rasti plyšius šioje sistemoje. 2010 m. tuometis ūkio ministras Dainius Kreivys, kai Lietuva DB užėmė 23-ią vietą ir turėjo gana prastas pozicijas verslo pradėjimo, statybos leidimų srityje, sakė: Vyriausybė geriau ar blogiau, bet savo pažadus vykdo.

„Žinoma, rezultatai galėtų būti geresni, tačiau tam reikia visų institucijų, taip pat ir Seimo nuoseklaus darbo. Nes, pavyzdžiui, nemažai verslo sąlygas gerinančių pasiūlymus rengiančios Saulėtekio komisijos rekomendacijų, gavusių Vyriausybės pritarimą, neįgyvendinamos dėl kitų institucijų prasto darbo“, – teigė jis (VŽ, 2010 11 04, Nr. 209).

Šiemečiame DB tyrime, vertinant verslo pradžios rodiklį, Lietuvai mirkčioja rausva lemputė – kritome 2 laipteliais žemyn. Dar žemiau (15 laiptelių) Lietuva smuko pagal nemokumo indekso rodiklius. Vyriausybė tikisi, kad pagerinti padėtį padės pertvarkoma juridinių asmenų nemokumo sistema – įstatymo projektas apima įmonių restruktūrizavimo ir bankroto procedūras, jos turėtų sutrumpėti nuo 2,3 iki 1,5 metų. Juridinių asmenų nemokumo reguliavimo reforma, Vyriausybės skaičiavimu, turėtų gerokai kilstelti Lietuvą aukštyn – dabar mūsų šalis pagal šį rodiklį yra 85-oje vietoje, tikimasi užkopti bent iki 40-o laiptelio. Įstatymo pakeitimus dar turi patvirtinti Seimas, tačiau žinome nemažai pavyzdžių, kai geriausiais Vyriausybės norais grįsti teisės aktai dūla parlamentarų stalčiuose.

Ekspertai ne kartą perspėjo: ne visi DB duomenys atitinka realybę. Pavyzdžiui, nekokią šlovę turintis Statybos įstatymas. Teoriškai jis yra patrauklus, tačiau praktikoje viskas ne taip ir gražu. Valdininkai neretai vienos ar kitos pažymos išdavimą tempia iki paskutinės termino dienos, tada grąžina „tobulinti“, įsijungia naujas atskaitos skaitiklis ir t. t. Čia, žiūrėk, ir rankelė atkišta atsiranda – „patepti“ prašanti... Šūsnis pažymų sudaro kelių pirštų storumo bylas, iš kurių statybininkai pasiima tik kelis paskutinius puslapius su brėžiniais, visa kita – kančių kelių kronika.

Dėl vietos po DB „saule“ įnirtinga kova kartais vyksta ne tik pasiekimais. Pavyzdžiui, 2004 m. Estijos teisingumo ministerija pareiškė protestą PB dėl netikslių duomenų apie verslo sąlygas Baltijos šalyse ir nurodė, kad Lietuvoje užregistruoti nekilnojamojo turto sandorio per tris dienas aiškiai neįmanoma, nes gauti notarišką sandorio patvirtinimą Lietuvoje užtrunka bent mėnesį. Tokia pozicija pateikta Estijos teisingumo ministro Keno Marti Vaherio laiške PB, kuriame išsakyta kritika dėl netikslių duomenų, atsiradusių banko ataskaitoje „Doing Business in 2005“ apie verslo sąlygas Estijoje ir kitose Baltijos šalyse. Banko išplatintoje kasmetėje verslo aplinkos vertinimo ataskaitoje Lietuva pateko į verslui palankiausių pasaulio šalių dvidešimtuką. Į pastarąjį nepateko nei Estija, nei Latvija. Ponas Vaheris sakė, kad ministerija jau anksčiau prašė pataisyti ataskaitoje nurodytą vidutinį laiką, per kurį Estijoje įregistruojama bendrovė, tačiau į prašymą nebuvo atsižvelgta. Ministerija teigė, kad Estijoje įregistruoti įmonę galima greičiau nei banko nurodytos 72 dienos. Iš tiesų įmonės įregistravimas nuo prašymo pateikimo dienos trunka 4–10 dienų. Bankas skelbė, kad Lietuvoje ši procedūra užtrunka 26, o Latvijoje – 18 dienų.

Lietuvą savo investicijoms pasirenkantis užsienio kapitalas – geras signalas. Tačiau tobulinti siekiant pritraukti daugiau užsienio investicijų Lietuvoje dar yra ką: ribotas darbo jėgos skaičius, vis dar didelė valstybės reguliavimo ir administravimo našta, iki galo niekaip neišgyvendinama korupcija ir kt. Kartu reikia diegti paskatas investuoti vietos verslininkams, stiprinti šalies gebėjimus pritraukti ir išlaikyti talentus, galiausiai pradėti susigrąžinti emigrantus. Valdžia turėtų įsisąmoninti, kad ne nuolatiniai ir vis naujai kuriami draudimai veda pirmyn – laisvoje rinkoje reikia laisvės.

VŽ mano, jog Lietuvos pasiekimai, lėmę gana aukštą vietą DB reitinge, parodė, kad politiko ir biurokrato mąstymą bei įvaizdį pakeisti paprasta – tą daug metų akcentavo ir VŽ. Reikėtų padėkoti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai, Europos Sąjungos institucijoms – kad nuolat kuteno mūsų valdžiai padus. DB indeksas yra svarbus rodiklis investuotojams, todėl negalime stovėti vietoje – turime kopti lyderių jei ne trejetuko, tai bent penketuko link.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Kur valdžia rudenį atras 400 mln. eurų?

Vyriausybė šią savaitę patvirtino Lietuvos stabilumo 2019 metų programą, kurioje pateikta naujausia...

Bus galima skubiai stabdyti nesantaiką kurstančius TV kanalus

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) turės galimybę skubiai, bent trumpam laikui stabdyti...

Atliekų kultūra ir DAROM kviečia „daryti“ ištisus metus Verslo tribūna

Atliekų kultūra šiemet kartu su akcija DAROM siekia keisti visuomenės požiūrį, kad aplinka turi būti...

EK ir ECB neįvertino nuosmukio priežasčių ir padarinių, teigia krizės tyrėjai  2

2009-2010 m. krizės aplinkybes tiriančio parlamentinio Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) nariai pasigenda...

Inovatyvi Kauno viešojo transporto sistema mažins oro taršą miesto centre Verslo tribūna

Kaune netolimoje ateityje turėtų pradėti kursuoti užterštumą miesto centre itin sumažinsiantis viešasis...

Š. Matijošaitis: „Vičiūnų“ agresyvios plėtros rezultatas – 0,5 mlrd. Eur viršijusi apyvarta Premium 7

Šarūnas Matijošaitis, į didžiausių pasaulyje surimio produktų gamintojų trejetuką patenkančios „Vičiūnų...

Pramonė
08:06
Lietuvos universitete – studijos vadovams, paremtos Harvardo verslo mokyklos institute parengtu turiniu Verslo tribūna

Nuo šių metų rugsėjo ISM Vadybos ir ekonomikos universitete bus pradėtas dėstyti naujas, semestrą trunkantis...

Opozicija įkrėtė rykščių valdžiai 6

Seimas, diskutuodamas apie Vyriausybės 2018 m. veiklos ataskaitą, vakar atmetė opozicijos rezoliuciją,...

Krizės pamokos: pelningai investuoti, kaupti pensijai gali tik įveikę panikos priepuolius Premium 3

Atsidėdamas po 50 Eur per mėnesį 30 metų ir laikydamas juos grynaisiais ar kaip indėlį einamojoje sąskaitoje,...

Finansai
05:45
„Huawei“ dilema kelia diskusijų tarp sąjungininkų Premium

Naudojimasis Kinijos technologijų milžinės „Huawei“ įranga pastaruoju metu tapo ne tik technologine ar...

Kandidatų į prezidentus debatai apie teisingumą: A. Juozaitis išėjo jiems nė neįpusėjus 18

Ketvirtadienį vyko tretieji kandidatų į prezidentus debatai, kuriuos rengia LRT ir Vyriausioji rinkimų...

Verslo aplinka
2019.04.25
Premjeras siūlo dar kartą tirti „Revolut“ patikimumą 15

Premjeras Saulius Skvernelis įsitikinęs, kad reikėtų dar kartą tirti Jungtinės Karalystės finansų startuolio...

Finansai
2019.04.25
L. Linkevičius susitiko su naujuoju Ukrainos prezidentu 1

Ketvirtadienį Linas Linkevičius, Lietuvos užsienio reikalų ministras, susitiko su Volodymyru...

Verslo aplinka
2019.04.25
J. Bidenas sieks JAV prezidento posto 2

Joe Bidenas, buvęs JAV viceprezidentas, ketvirtadienį paskelbė, kad kandidatuos į Amerikos prezidento postą.

Verslo aplinka
2019.04.25
Ministras: keičiantis darbo rinkai, Lietuvai teks atnaujinti švietimą ir socialinę apsaugą

Dėl darbo rinkos automatizacijos Lietuvoje gali išnykti penktadalis dabartinių darbo vietų, todėl šaliai teks...

Verslo aplinka
2019.04.25
„Garsų pasaulis“ dėl Kirgizijos veiksmų kreipsis į arbitražą 5

Viena didžiausių spaustuvių Lietuvoje „Garsų pasaulis“ ketina kreiptis į tarptautinį arbitražą dėl Kirgizijos...

Verslo aplinka
2019.04.25
EP rinkimai Lietuvoje: kandidatų sąrašas 1

Daugiau kaip 300 kandidatų, įtrauktų į 16 sąrašų, dalyvaus gegužės pabaigoje Lietuvoje vyksiančiuose Europos...

Verslo aplinka
2019.04.25
Atleistas uosto vadovas apskundė sprendimą teismui

Iš Klaipėdos uosto vadovo posto atšauktas Arvydas Vaitkus teismui apskundė tokį Roko Masiulio, susisiekimo...

Verslo aplinka
2019.04.25
Kim Jong Unas pirmą kartą susitiko su V. Putinu 2

Kim Jong Unas, Šiaurės Korėjos diktatorius, ir Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, surengė savo pirmąjį...

Verslo aplinka
2019.04.25
Interviu su M. Puidoku: tapęs prezidentu netvirtintų 4-ių ministrų Premium 10

Mindaugas Puidokas, save į kandidatus į prezidento postą išsikėlęs Seimo narys, kritiškai vertina kertinių...

Verslo aplinka
2019.04.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau