Padėkokime ir europinėms institucijoms – kad kuteno valdžiai padus

Publikuota: 2018-10-31
JasonO CairnduffO („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
JasonO CairnduffO („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Pasaulio banko (PB) tyrimo „Doing Business 2019“ (DB) rezultatai nudžiugino – užėmusi 14-ą vietą, Lietuva pasiekė geriausią rezultatą nuo šio reitingo skelbimo pradžios. Aukšta vieta verslo sąlygas vertinančiame tyrime – geras signalas užsienio investuotojams, tačiau, siekiant patekti į geriausiųjų dešimtuką ar net penketuką, dar yra kur padirbėti. Juolab kad ir kitos valstybės, siekdamos proveržio, nestovės vietoje.

Lietuva šįsyk aplenkė ir Estiją, į kurią nuolat dairomės, tačiau visos Skandinavijos šalys, kuriose gyventi gera ir kuriomis mums reikia sekti priimant sprendimus dėl ekonomikos politikos, vis dar aukščiau nei Lietuva. Pavyzdžiui, Danija su Naująja Zelandija ir Singapūru ir vėl jau ne vienus metus puikuojasi verslui draugiškiausių valstybių trejetuke.

Didžiausią pažangą Lietuva padarė šalies patrauklumą gamybos investicijoms lemiančiose srityse: sutrumpinta statybos leidimų išdavimo trukmė, sutrumpinti ir prisijungimo prie elektros tinklų terminai. Penkiomis pozicijomis aukščiau palypėjome smulkiųjų investuotojų apsaugos srityje. Beje, būtent visose šiose srityse pažanga buvo fiksuojama ir pernai.

Rezultatai byloja, kad verslo aplinkos gerinimas, biurokratinės naštos mažinimas po truputį brandina vaisius. Apie tai nuosekliai ir kantriai metų metus kalbėjo „Verslo žinių“ kalbinti analitikai. Ir jeigu valdžios būtų dariusios, ką žadėjo, ką buvo raginamos daryti, šiandien, ko gero, galėtume būti Baltijos šalių Singapūru ir aukščiausias vietas jau būtume turėję prieš gerą dešimtmetį.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Daug metų veikė (jei išvis tinka tas žodis) Saulėlydžio ir Saulėtekio komisijos – abi buvo pašauktos mažinti biurokratinės naštos, gerinti verslo sąlygų ir pan. Tačiau nieko ypatingo nenuveikusios jos tyliai nuėjo užmarštin – biurokratų tvirtovės pasipriešinimas buvo daug stipresnis už mėginimus rasti plyšius šioje sistemoje. 2010 m. tuometis ūkio ministras Dainius Kreivys, kai Lietuva DB užėmė 23-ią vietą ir turėjo gana prastas pozicijas verslo pradėjimo, statybos leidimų srityje, sakė: Vyriausybė geriau ar blogiau, bet savo pažadus vykdo.

„Žinoma, rezultatai galėtų būti geresni, tačiau tam reikia visų institucijų, taip pat ir Seimo nuoseklaus darbo. Nes, pavyzdžiui, nemažai verslo sąlygas gerinančių pasiūlymus rengiančios Saulėtekio komisijos rekomendacijų, gavusių Vyriausybės pritarimą, neįgyvendinamos dėl kitų institucijų prasto darbo“, – teigė jis (VŽ, 2010 11 04, Nr. 209).

Šiemečiame DB tyrime, vertinant verslo pradžios rodiklį, Lietuvai mirkčioja rausva lemputė – kritome 2 laipteliais žemyn. Dar žemiau (15 laiptelių) Lietuva smuko pagal nemokumo indekso rodiklius. Vyriausybė tikisi, kad pagerinti padėtį padės pertvarkoma juridinių asmenų nemokumo sistema – įstatymo projektas apima įmonių restruktūrizavimo ir bankroto procedūras, jos turėtų sutrumpėti nuo 2,3 iki 1,5 metų. Juridinių asmenų nemokumo reguliavimo reforma, Vyriausybės skaičiavimu, turėtų gerokai kilstelti Lietuvą aukštyn – dabar mūsų šalis pagal šį rodiklį yra 85-oje vietoje, tikimasi užkopti bent iki 40-o laiptelio. Įstatymo pakeitimus dar turi patvirtinti Seimas, tačiau žinome nemažai pavyzdžių, kai geriausiais Vyriausybės norais grįsti teisės aktai dūla parlamentarų stalčiuose.

Ekspertai ne kartą perspėjo: ne visi DB duomenys atitinka realybę. Pavyzdžiui, nekokią šlovę turintis Statybos įstatymas. Teoriškai jis yra patrauklus, tačiau praktikoje viskas ne taip ir gražu. Valdininkai neretai vienos ar kitos pažymos išdavimą tempia iki paskutinės termino dienos, tada grąžina „tobulinti“, įsijungia naujas atskaitos skaitiklis ir t. t. Čia, žiūrėk, ir rankelė atkišta atsiranda – „patepti“ prašanti... Šūsnis pažymų sudaro kelių pirštų storumo bylas, iš kurių statybininkai pasiima tik kelis paskutinius puslapius su brėžiniais, visa kita – kančių kelių kronika.

Dėl vietos po DB „saule“ įnirtinga kova kartais vyksta ne tik pasiekimais. Pavyzdžiui, 2004 m. Estijos teisingumo ministerija pareiškė protestą PB dėl netikslių duomenų apie verslo sąlygas Baltijos šalyse ir nurodė, kad Lietuvoje užregistruoti nekilnojamojo turto sandorio per tris dienas aiškiai neįmanoma, nes gauti notarišką sandorio patvirtinimą Lietuvoje užtrunka bent mėnesį. Tokia pozicija pateikta Estijos teisingumo ministro Keno Marti Vaherio laiške PB, kuriame išsakyta kritika dėl netikslių duomenų, atsiradusių banko ataskaitoje „Doing Business in 2005“ apie verslo sąlygas Estijoje ir kitose Baltijos šalyse. Banko išplatintoje kasmetėje verslo aplinkos vertinimo ataskaitoje Lietuva pateko į verslui palankiausių pasaulio šalių dvidešimtuką. Į pastarąjį nepateko nei Estija, nei Latvija. Ponas Vaheris sakė, kad ministerija jau anksčiau prašė pataisyti ataskaitoje nurodytą vidutinį laiką, per kurį Estijoje įregistruojama bendrovė, tačiau į prašymą nebuvo atsižvelgta. Ministerija teigė, kad Estijoje įregistruoti įmonę galima greičiau nei banko nurodytos 72 dienos. Iš tiesų įmonės įregistravimas nuo prašymo pateikimo dienos trunka 4–10 dienų. Bankas skelbė, kad Lietuvoje ši procedūra užtrunka 26, o Latvijoje – 18 dienų.

Lietuvą savo investicijoms pasirenkantis užsienio kapitalas – geras signalas. Tačiau tobulinti siekiant pritraukti daugiau užsienio investicijų Lietuvoje dar yra ką: ribotas darbo jėgos skaičius, vis dar didelė valstybės reguliavimo ir administravimo našta, iki galo niekaip neišgyvendinama korupcija ir kt. Kartu reikia diegti paskatas investuoti vietos verslininkams, stiprinti šalies gebėjimus pritraukti ir išlaikyti talentus, galiausiai pradėti susigrąžinti emigrantus. Valdžia turėtų įsisąmoninti, kad ne nuolatiniai ir vis naujai kuriami draudimai veda pirmyn – laisvoje rinkoje reikia laisvės.

VŽ mano, jog Lietuvos pasiekimai, lėmę gana aukštą vietą DB reitinge, parodė, kad politiko ir biurokrato mąstymą bei įvaizdį pakeisti paprasta – tą daug metų akcentavo ir VŽ. Reikėtų padėkoti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai, Europos Sąjungos institucijoms – kad nuolat kuteno mūsų valdžiai padus. DB indeksas yra svarbus rodiklis investuotojams, todėl negalime stovėti vietoje – turime kopti lyderių jei ne trejetuko, tai bent penketuko link.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Vokietijos kancleris: Ukrainos stojimas į ES negali būti paspartintas

Ukrainos stojimas į Europos Sąjungą (ES) negali būti paspartintas net ir atsižvelgiant į šalies padėtį dėl...

Nuleido VVĮ naujus tikslus, o valdybose švilpauja vėjai Premium

Vyriausybė šią savaitę patvirtino siektinus valstybės valdomų įmonių (VVĮ) finansinius tikslus 2022–2024 m.,...

Finansai
11:07
J. Yellen: recesijos rizika JAV yra nedidelė, bet Europa yra „pažeidžiama“ 1

Jungtines Valstijas vargu ar ištiks recesija, nes palūkanų normos didinamos siekiant pažaboti kylančią...

Rinkos
10:55
JT vadovas ragina Rusiją nutraukti Ukrainos grūdų eksporto blokadą 1

Antonio Guterresas, Jungtinių Tautų (JT) vadovas, perspėjo, kad, jei didėjanti pasaulinė maisto krizė nebus...

FNTT: Druskininkų ir Birštono SPA centruose nustatytos PVM vengimo schemos

Druskininkų ir Birštono SPA centruose nustatytos pridėtinės vertės mokesčio (PVM) vengimo schemos,...

Teisininkė: daugelis sutarčių dėl didėjančių kainų nebus įvykdytos. Reikia tartis Premium

Donata Lapėnienė, advokatų profesinės bendrijos „VIALEX Baltic“ partnerė, prognozuoja, jog dėl padidėjusių...

Bankrutuoja „Google“ padalinys Rusijoje

JAV technologijų milžinės „Google“ padalinys Rusijoje planuoja skelbti bankrotą, šios šalies pareigūnams...

Inovacijos
09:55
Trečiadienį – 183 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė

Lietuvoje trečiadienį nustatyti 183 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo ketvirtadienį paskelbti...

Žemės ūkio skaitmenizavimas: iššūkiai ar būtinybė? Verslo tribūna

Žemės ūkio skaitmenizavimo procesai tampa vis aktualesni. Kokias galimybes jie atveria? Kalbamės su Lietuvos...

Statybą stabdo ne verslas 19

Statybos bei kelių tiesimo įmonės beveik 80-yje viešųjų objektų pusdieniui metė darbus ir su plakatu...

Renovacija merdi, o rangos konkursus skelbia dar 2019 m. kainomis Premium 3

Renovacijos projektų vykdytojai kai kuriuos pirkimus skelbia dar 2019–2020 m. kainomis, kai vien nuo šių metų...

Greitai NATO plėtrai koją pakišti gali nacionaliniai šalių interesai Premium 2

Pastarųjų dienų įvykiai Suomijoje ir Švedijoje negalėtų būti kitaip apibūdinti kaip tik istoriniai. Suomiai...

Baltarusija išplėtė mirties bausmės taikymą

Baltarusijoje įvesta mirties bausmė už pasikėsinimą įvykdyti teroro aktą, trečiadienį pranešė Rusijos...

Verslo aplinka
2022.05.18
ES svarsto sukurti „Europos geopolitinę bendriją“ 1

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį pareiškė, kad sieks sukurti „Europos geopolitinę bendriją“, kuri būtų tarsi...

Verslo aplinka
2022.05.18
Turkija, prieš pritardama Suomijos ir Švedijos narystei NATO, šalims turi 10 reikalavimų

Provyriausybinis Turkijos laikraštis trečiadienį pranešė, kad Ankara parengė sąrašą iš 10 reikalavimų,...

Verslo aplinka
2022.05.18
A. Armonaitė: Lietuva gali sukurti Ukrainos atstatymo fondą 2

Svarstant, kaip padėti karo niokojamai Ukrainai, Lietuva galėtų ne tik dalyvauti atstatant sunaikintą svarbią...

Verslo aplinka
2022.05.18
Rusija išsiunčia dešimtis Prancūzijos, Italijos ir Ispanijos diplomatų

Maskva trečiadienį išsiuntė dešimtis Prancūzijos, Italijos ir Ispanijos diplomatų, atsakydama į Rusijos...

Verslo aplinka
2022.05.18
Ukrainos bankas: ekonomika šiemet susitrauks mažiausiai trečdaliu

Ukrainos ekonomikos kritimas 2022-aisiais trečdaliu yra pats optimistiškiausias scenarijus, o spartus jos...

Verslo aplinka
2022.05.18
„Financial Times“: Turkija NATO ambasadorių susitikime blokavo derybų dėl Suomijos ir Švedijos narystės pradžią 2

Turkija užblokavo pirminį NATO sprendimą imtis nagrinėti Suomijos ir Švedijos paraiškas dėl narystės Aljanso,...

Verslo aplinka
2022.05.18
Ukrainoje teisiamas pirmasis Rusijos karo nusikaltėlis kaltę dėl civilio nužudymo pripažįsta

Ukrainos sostinėje trečiadienį prasidėjo pirmasis nuo Rusijos invazijos pradžios teismo procesas dėl karo...

Verslo aplinka
2022.05.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku