Padėkokime ir europinėms institucijoms – kad kuteno valdžiai padus

Publikuota: 2018-10-31
JasonO CairnduffO („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
JasonO CairnduffO („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Pasaulio banko (PB) tyrimo „Doing Business 2019“ (DB) rezultatai nudžiugino – užėmusi 14-ą vietą, Lietuva pasiekė geriausią rezultatą nuo šio reitingo skelbimo pradžios. Aukšta vieta verslo sąlygas vertinančiame tyrime – geras signalas užsienio investuotojams, tačiau, siekiant patekti į geriausiųjų dešimtuką ar net penketuką, dar yra kur padirbėti. Juolab kad ir kitos valstybės, siekdamos proveržio, nestovės vietoje.

Lietuva šįsyk aplenkė ir Estiją, į kurią nuolat dairomės, tačiau visos Skandinavijos šalys, kuriose gyventi gera ir kuriomis mums reikia sekti priimant sprendimus dėl ekonomikos politikos, vis dar aukščiau nei Lietuva. Pavyzdžiui, Danija su Naująja Zelandija ir Singapūru ir vėl jau ne vienus metus puikuojasi verslui draugiškiausių valstybių trejetuke.

Didžiausią pažangą Lietuva padarė šalies patrauklumą gamybos investicijoms lemiančiose srityse: sutrumpinta statybos leidimų išdavimo trukmė, sutrumpinti ir prisijungimo prie elektros tinklų terminai. Penkiomis pozicijomis aukščiau palypėjome smulkiųjų investuotojų apsaugos srityje. Beje, būtent visose šiose srityse pažanga buvo fiksuojama ir pernai.

Rezultatai byloja, kad verslo aplinkos gerinimas, biurokratinės naštos mažinimas po truputį brandina vaisius. Apie tai nuosekliai ir kantriai metų metus kalbėjo „Verslo žinių“ kalbinti analitikai. Ir jeigu valdžios būtų dariusios, ką žadėjo, ką buvo raginamos daryti, šiandien, ko gero, galėtume būti Baltijos šalių Singapūru ir aukščiausias vietas jau būtume turėję prieš gerą dešimtmetį.

Daug metų veikė (jei išvis tinka tas žodis) Saulėlydžio ir Saulėtekio komisijos – abi buvo pašauktos mažinti biurokratinės naštos, gerinti verslo sąlygų ir pan. Tačiau nieko ypatingo nenuveikusios jos tyliai nuėjo užmarštin – biurokratų tvirtovės pasipriešinimas buvo daug stipresnis už mėginimus rasti plyšius šioje sistemoje. 2010 m. tuometis ūkio ministras Dainius Kreivys, kai Lietuva DB užėmė 23-ią vietą ir turėjo gana prastas pozicijas verslo pradėjimo, statybos leidimų srityje, sakė: Vyriausybė geriau ar blogiau, bet savo pažadus vykdo.

„Žinoma, rezultatai galėtų būti geresni, tačiau tam reikia visų institucijų, taip pat ir Seimo nuoseklaus darbo. Nes, pavyzdžiui, nemažai verslo sąlygas gerinančių pasiūlymus rengiančios Saulėtekio komisijos rekomendacijų, gavusių Vyriausybės pritarimą, neįgyvendinamos dėl kitų institucijų prasto darbo“, – teigė jis (VŽ, 2010 11 04, Nr. 209).

Šiemečiame DB tyrime, vertinant verslo pradžios rodiklį, Lietuvai mirkčioja rausva lemputė – kritome 2 laipteliais žemyn. Dar žemiau (15 laiptelių) Lietuva smuko pagal nemokumo indekso rodiklius. Vyriausybė tikisi, kad pagerinti padėtį padės pertvarkoma juridinių asmenų nemokumo sistema – įstatymo projektas apima įmonių restruktūrizavimo ir bankroto procedūras, jos turėtų sutrumpėti nuo 2,3 iki 1,5 metų. Juridinių asmenų nemokumo reguliavimo reforma, Vyriausybės skaičiavimu, turėtų gerokai kilstelti Lietuvą aukštyn – dabar mūsų šalis pagal šį rodiklį yra 85-oje vietoje, tikimasi užkopti bent iki 40-o laiptelio. Įstatymo pakeitimus dar turi patvirtinti Seimas, tačiau žinome nemažai pavyzdžių, kai geriausiais Vyriausybės norais grįsti teisės aktai dūla parlamentarų stalčiuose.

Ekspertai ne kartą perspėjo: ne visi DB duomenys atitinka realybę. Pavyzdžiui, nekokią šlovę turintis Statybos įstatymas. Teoriškai jis yra patrauklus, tačiau praktikoje viskas ne taip ir gražu. Valdininkai neretai vienos ar kitos pažymos išdavimą tempia iki paskutinės termino dienos, tada grąžina „tobulinti“, įsijungia naujas atskaitos skaitiklis ir t. t. Čia, žiūrėk, ir rankelė atkišta atsiranda – „patepti“ prašanti... Šūsnis pažymų sudaro kelių pirštų storumo bylas, iš kurių statybininkai pasiima tik kelis paskutinius puslapius su brėžiniais, visa kita – kančių kelių kronika.

Dėl vietos po DB „saule“ įnirtinga kova kartais vyksta ne tik pasiekimais. Pavyzdžiui, 2004 m. Estijos teisingumo ministerija pareiškė protestą PB dėl netikslių duomenų apie verslo sąlygas Baltijos šalyse ir nurodė, kad Lietuvoje užregistruoti nekilnojamojo turto sandorio per tris dienas aiškiai neįmanoma, nes gauti notarišką sandorio patvirtinimą Lietuvoje užtrunka bent mėnesį. Tokia pozicija pateikta Estijos teisingumo ministro Keno Marti Vaherio laiške PB, kuriame išsakyta kritika dėl netikslių duomenų, atsiradusių banko ataskaitoje „Doing Business in 2005“ apie verslo sąlygas Estijoje ir kitose Baltijos šalyse. Banko išplatintoje kasmetėje verslo aplinkos vertinimo ataskaitoje Lietuva pateko į verslui palankiausių pasaulio šalių dvidešimtuką. Į pastarąjį nepateko nei Estija, nei Latvija. Ponas Vaheris sakė, kad ministerija jau anksčiau prašė pataisyti ataskaitoje nurodytą vidutinį laiką, per kurį Estijoje įregistruojama bendrovė, tačiau į prašymą nebuvo atsižvelgta. Ministerija teigė, kad Estijoje įregistruoti įmonę galima greičiau nei banko nurodytos 72 dienos. Iš tiesų įmonės įregistravimas nuo prašymo pateikimo dienos trunka 4–10 dienų. Bankas skelbė, kad Lietuvoje ši procedūra užtrunka 26, o Latvijoje – 18 dienų.

Lietuvą savo investicijoms pasirenkantis užsienio kapitalas – geras signalas. Tačiau tobulinti siekiant pritraukti daugiau užsienio investicijų Lietuvoje dar yra ką: ribotas darbo jėgos skaičius, vis dar didelė valstybės reguliavimo ir administravimo našta, iki galo niekaip neišgyvendinama korupcija ir kt. Kartu reikia diegti paskatas investuoti vietos verslininkams, stiprinti šalies gebėjimus pritraukti ir išlaikyti talentus, galiausiai pradėti susigrąžinti emigrantus. Valdžia turėtų įsisąmoninti, kad ne nuolatiniai ir vis naujai kuriami draudimai veda pirmyn – laisvoje rinkoje reikia laisvės.

VŽ mano, jog Lietuvos pasiekimai, lėmę gana aukštą vietą DB reitinge, parodė, kad politiko ir biurokrato mąstymą bei įvaizdį pakeisti paprasta – tą daug metų akcentavo ir VŽ. Reikėtų padėkoti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai, Europos Sąjungos institucijoms – kad nuolat kuteno mūsų valdžiai padus. DB indeksas yra svarbus rodiklis investuotojams, todėl negalime stovėti vietoje – turime kopti lyderių jei ne trejetuko, tai bent penketuko link.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
M. Bloombergas universitetui, kuriame studijavo, padovanos 1,8 mlrd. USD

Milijardierius, buvęs Niujorko meras bei finansų žiniasklaidos magnatas Michaelas Bloombergas sekmadienį...

Geriausių savivaldybių varžytinėse Vilnių šiemet įveikė Klaipėda

Ūkiškiausiai besitvarkančių didžiųjų savivaldybių rikiuotėje Vilnių šiemet įveikė Klaipėda. Lietuvos sostinė...

JK po „Brexit“ gali būti pratęstas pereinamasis laikotarpis 1

Michelis Barnieris, vyriausiasis ES derybininkas dėl „Brexit“ sąlygų, siūlo pratęsti Jungtinės Karalystės...

Šiaulių regiono apžvalga: kas verslininkams čia patraukliau negu kur kitur Premium

Šiaulių pramonės parkas, laisvoji ekonominė zona, daugybė ilgus metus veikiančių gamyklų ir naujai sukurtų...

Pramonė
09:02
Kauno viešosios erdvės lygiuosis į Nyderlandus Premium 2

Kauno m. savivaldybė pirmoji šalyje pasitvirtino viešųjų erdvių kokybės ir želdinių priežiūros standartus,...

Strateginio valdymo modulyje susitinka 400 metų šiandienos verslo vadovų patirtis Rėmėjo turinys

Benas Adomavičius, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto konsultantas-ekspertas, Strateginio valdymo modulio...

Vadyba
06:00
EP rinkimai: kuo mažesnis aktyvumas, tuo didesnis šansas radikalams Premium 7

Iššūkių Europos Sąjungos integracijai per pastaruosius kelerius metus tik daugėjo – „Brexit“, migracijos...

Verslo aplinka
2018.11.18
Garantijų draudimas įsigyjant verslą nepakeičia įmonės patikrinimo 2

Pastaraisiais metais pareiškimų ir garantijų draudimas, įsigyjant ar perleidžiant įmones, populiarėja. Tai...

Verslo aplinka
2018.11.18
Naujų baseinų atidarymas Vilniuje tolsta – statytojai kaltina savivaldybę 7

Dviejų sostinės baseinų statytojai sako, kad dėl savivaldybės ir jos valdomos „Vilniaus vystymo kompanijos“...

Statyba ir NT
2018.11.18
Dargiai šalia „Europos“ pastato planuoja modernų verslo centrą 12

Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidento Roberto Dargio ir jo sutuoktinės, vienos didžiausių statybos...

Statyba ir NT
2018.11.18
Kinija: mumis pasitikėjusios šalys nepateks į skolos spąstus 6

Kinija užtikrina, kad jokia šalis, finansų srityje nusprendusi bendradarbiauti su Kinija, dėl tokio savo...

Rinkos
2018.11.18
180 atrinktų mokyklų gaus 24 mln. Eur kokybei gerinti 6

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) atrinko 30 pavyzdinių ir 150 silpnų mokyklų, kurioms per dvejus metus...

Verslo aplinka
2018.11.18
Švietimas: kas daugiau ilsisi – mokytojas ar korepetitorius Premium

Kai Elžbieta Banytė nuėjo į polikliniką, medikams buvo sunku paimti jos kraujo mėginį. Kraujas nebėgo, nes...

Verslo klasė
2018.11.18
Konservatoriai ragina stabdyti mokesčių reformą 20

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) ragina skelbti šių metų birželį patvirtintos...

Verslo aplinka
2018.11.17
Konservatoriai kandidate į prezidentus patvirtino I. Šimonytę 17

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) šeštadienį tarybos posėdyje Vilniuje kandidate į...

Verslo aplinka
2018.11.17
CIA teigia, kad Saudo Arabijos žurnalistą  įsakė nužudyti princas 11

JAV žvalgybos agentūra CIA padarė išvadą, jog Jamalą Khashoggį, Saudo Arabijos žurnalistą, įsakė nužudyti...

Verslo aplinka
2018.11.17
EK imsis priemonių prieš Italijos biudžeto planus 4

Europos Komisija (EK) pradės drausminančią procedūrą prieš Italiją dėl jos 2019 m. biudžeto plano, po to, kai...

Verslo aplinka
2018.11.16
Dėl Saudo Arabijos žurnalisto nužudymo penkiems asmenims gresia mirties bausmė 10

Saudo Arabija ketvirtadienį paskelbė, kad sieks mirties bausmės 5 žmonėms, kurie buvo apkaltinti įgyvendinę...

Verslo aplinka
2018.11.16
Buvęs Šiaulių oro uosto vadovas R. Mikšys įtariamas karininko papirkimu 1

BNS žiniomis, teisėsauga bandymu papirkti Lietuvos karininką įtaria buvusį ilgametį Šiaulių oro uosto...

Verslo aplinka
2018.11.16
Dramatiškai išaugo per gaisrus Kalifornijoje dingusių žmonių skaičius  1

Jungtinių Amerikos Valstijų Kalifornijos valstijoje siaučiantys gaisrai pareikalavo jau per 60 žmonių aukų, o...

Verslo aplinka
2018.11.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau