Nuomininkų reikalavimų sąraše – energetinė pastato nepriklausomybė

Ar iki 2020-ųjų Lietuvai pavyks pasiekti 30 proc. energijos gamybos iš atsinaujinančių šaltinių rodiklį? Jei prieš dešimtmetį, kai buvo keltas 23 proc. tikslas, buvo abejojančių, šiandien net ir gerokai ambicingesnis rodiklis jau ne taip gąsdina. Per tą laiką pasikeitė visuomenės nuostatos, o žalioji energija tapo kasdiene tema ir netgi verslo santykių privaloma dalimi.
Tapo verslo santykių dalimi
Kai 2009-aisiai pagal Europos Tarybos direktyvą Lietuva įsipareigojo iki 2020-ųjų pasiekti 23 proc. energijos gamybos iš atsinaujinančių šaltinių rodiklį, šis tikslas kai kam atrodė neįgyvendinamas, tame tarpe ir dėl visuomenės abejingumo žaliajai energijai.
Tačiau Lietuva jau 2014-ais viršijo tarptautinius įsipareigojimus, o praėjusią vasarą Seimas iškėlė dar ambicingesnius tikslus - AEI dalis šalies bendrajame galutiniame energijos suvartojimo balanse turėtų didėti ir 2020 metais sudaryti 30 proc., 2030 metais 45 proc., o 2050 metais 80 proc.
Kodėl šiuos tikslus galima laikyti realiais? Nuo 2009-ųjų pasikeitė visuomenės nuostatos žaliosios energijos atžvilgiu. Iš madingos frazės žalioji energija tapo privaloma sąlyga versle. Dažnas verslas šiandien susiduria su sąmoningu klientų noru paisyti ekologijos. Viena iš tokių sričių biurų pastatų nuoma.
Verslo centro poreikiams naudojame tik žaliąją elektros energiją ir įsitikinome, kad tai turi įtakos klientų komfortui ar net biuro patalpų pasirinkimui. Neseniai sulaukėme vienų didžiausių klientų raštiško kreipimosi, kokia energija naudojama pastate. Atsakėme, kad mūsų socialinės atsakomybės prioritetai sutampa. Priešingu atveju jei naudotume šiluminėse elektrinėse gaminamą elektrą klientas būtų inicijavęs individualų žaliosios energijos pirkimą, pasakoja verslo centro 3 Burės vadovė Rūta Narutavičė.
Rekordinė saulės jėgainė
3Burių vadovės R.Narutavičės teigimu, didėjantys klientų lūkesčiai skatina numatyti kelis žingsnius į priekį, o pastato energinis efektyvumas yra viena iš sričių, kurią kai kurie klientai vertina labiau nei patalpų interjerą. Dėl to statant paskutinįjį 3Burių komplekso pastatą trečiąją burę itin aukšti kriterijai taikyti būtent energijos vartojimui iš atsinaujinančių šaltinių. Pastato vystytojai ką tik įgyvendino vieną sudėtingiausių energetinių projektų ant pastato įrengta saulės jėgainė. Ji tapo aukščiausia Lietuvoje. 23 aukštų pastato viršūnėje iškilę įrenginiai lengvai kompensuos dalį išlaidų pastato apšvietimui.
Saulės energijos potencialas šiam pastatui buvo tikrai geras, todėl pasirinkome tausoti gamtą įrengdami jėgainę ir būtent tokiu būdu gamindami elektrą pastato reikmėms, sakė R. Narutavičė.
Skaičiuojama, kad 20 kW galingumo jėgainė galėtų elektra pilnai aprūpinti du gyvenamuosius namus. Nors verslo centre taip bus kompensuojama sąlyginai nedidelė elektros sąnaudų dalis, R. Narutavičės teigimu, gamtos resursų panaudojimas pastato energetinėms reikmėms yra vienas iš principinių sprendimų. Verslo centrų kompleksas pretenduoja tapti vienu pažangiausiu gamtos išteklių tausojimo srityje.
Jokio centrinio šildymo
Saulės elektrinės projektą įgyvendinusios bendrovės Solet Technics pardavimų direktorius Tomas Ridikas akcentavo, kad ne mažas iššūkis buvo įgyvendinti sudėtingus konstrukcinius sprendimus. Tai aukščiausia Lietuvoje saulės elektrinė, todėl buvo būtina įvertinti vėjingumą, gaminti specialius tvirtinimo elementus. Tokio projekto Lietuvoje dar niekas nebuvo įgyvendinęs, teigia T.Ridikas.
Iš saulės gaminama elektros energija dar labiau sustiprins pastato energetinę nepriklausomybę. Trečiajai burei miesto šilumos tinklų tiekiamos energijos irgi nereikia dėl pastate įrengtos geoterminės katilinės. Pastaroji žemės gelmių šilumą žiemą naudos pastato šildymui, o šiltuoju metų laiku veiks atvirkštiniu režimu ir pastate susikaupsiančią šilumą nukreips į žemę bei taip vėsins patalpas.
Šie ekologiją skatinantys ir gamtą tausojantys sprendimai verslo pastatui leis atitikti LEED sertifikavimo standartus ir 3Burių kompleksui gauti LEED sertifikatą, įrodantį itin svarų indėlį įgyvendinant aplinkosauginius tikslus.
3Burių pirmiems dviems dangoraižiams suteiktas pirmasis Baltijos šalyse LEED O&M Platinum sertifikatas. O dar iki 2019 m. pradžios tarptautinis sertifikatas LEED Platinum bus suteiktas ir Trečiajai burei. Į dviejų pastatų atnaujinimą ir aplinkosauginių standartų atitikimą jau investuota per 200 tūkst. eurų, ir tai dar ne pabaiga investicijoms.
nuotrauka::1
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti