Turkijos prezidentas paneigė Saudo Arabijos versiją dėl žurnalisto nužudymo

Turkijos prezidentas savo antradienio kreipimęsi į šalies parlamentarus, kurio laukė ir daugelis tarptautinės žiniasklaidos priemonių, pažymėjo, kad Saudo Arabijos žurnalisto žmogžudystė buvo planuota ir metodiškai įgyvendinta, taip paneigdamas Saudo Arabijos skelbtą informaciją.
Savo kalbą jis pradėjo nuo užuojautos p. Khashoggi artimiesiems ir viso pasaulio žiniasklaidai.
Ponas Erdoganas teigia, kad su žurnalisto nužudymu susijusios dvi grupuotės, viena grupė įsikūrė viešbutyje netoli konsulato Stambule dieną prieš žurnalisto nužudymą, kita atvyko vėliau, taip jis patvirtino, kad žurnalisto nužudymas buvo kruopščiai suplanuotas.
Grupė asmenų, kuri planavo ir įgyvendino nužudymą, buvo informuota apie žurnalisto vizitą į Stambulo konsultatą dieną prieš p. Khashoggi apsilankymą, sakė Turkijos prezidentas.
Ponas Erdoganas teigė, kad 15 žmonių komanda, kurią Turkiją kaltina padarius nusikaltimą, įėjo į konsulatą žurnalisto nužudymo dieną ir taip pat pažymėjo, kad saugumo kameros konsulate buvo išjungtos.
Įrodymai rodo, kad p. Khashoggi buvo baisios žmogžudystės auka, antradienį kreipdamasis į Turkijos parlamentą sakė p. Erdoganas.
Remiantis Turkijos prezidento suteikta informacija, trijų žmonių grupė Spalio 1 d. (dieną prieš žurnalisto dingimą) atvyko iš Rijado į Stambulą ir apžiūrėjo mišką netoli Stambulo. Daroma prielaida, kad trijų žmonių grupė ieškojo vietos, kur galėtų sunaikinti p. Khashoggi palaikus.
18 žmonių, kuriuos suėmė Rijadas, yra tie patys, kurie įvardijami Turkijos pusės kaip asmenys įvykdę nusikaltimą. Prie anksčiau skelbtų 15 asmenų, suimti ir dar trys asmenys, kurių tapatybės neskelbiamos.
Turkijos prezidentas nepateikė jokių užuominų apie egzistuojančius vaizdo ar audio įrašus, kurie galėtų inkriminuoti Saudo Arabijos lyderius.
Kalbėdamas Turkijos parlamentarams šalies lyderis taip pat teigė, kad neabejoja Saudo Arabijos karaliaus Salmano nuoširdumu, kad jis nieko nežinojo apie žmogžudystę, tačiau plačiau savo įsitikinimų nepakomentavo.
Svarsto atsaką
Turkijos prezidentas nurodė, kad Turkijos pareigūnai svarsto diplomatinį atsaką dėl žmogžudystės.
Turkija tikrai netylės dėl žmogžudystės ir laukia tyrimo pabaigos, antradienį sakė Turkijos prezidentas.
Ponas Erdgonas taip pat nurodė, kad kalbėjosi su Saudo Arabijos karaliumi ir susitarė sudaryti bendrą darbo grupę, kad išaiškintų visas įvykio aplinkybes.
Žurnalisto nužudymas yra visos tarptautinės bendruomenės problema, sakė Turkijos prezidentas.
Kodėl 15 Saudo Arabijos piliečių komanda buvo Turkijoje? Kieno tai buvo užsakymas? Kodėl konsultatas iš pat pradžių neleido apžiūrėti patalpų? Kodėl buvo tiek skirtingų pareiškimų iš Saudo Arabijos? Kas buvo tas vietinis bendrininkas, kuris padėjo paslėpti p. Khashoggi kūną? Saudo Arabija turi atsakyti į visus šiuos klausimus, retoriškai klausė Turkijos prezidentas p. Erdoganas.
Turkijos prezidentas taip pat pažymėjo, kad nusikaltimas buvo įvykdytas Stambule, jis tikisi, kad Saudo Arabija suteiks nusikaltėliams ekstradiciją ir žmonės, įvykdę nusikaltimą, galės būti teisiami, remiantis Turkijos įstatymais.
Turkijos prezidentas taip pat patvirtino CNN paskelbtą versiją, kad buvo pasinaudota ir žurnalisto antrininku.
Skirtingos versijos
Praėjus trims savaitėms nuo žurnalisto mirties po to, kai jis įėjo į Saudo Arabijos konsulatą Stambule ir iš jo niekada nebeišėjo, abi šalys kol kas pateikia labai skirtingas versijas apie tai, kas nutiko p. Khashoggi.
Saudo Arabija pakeitė savo pirminę poziciją, kuria iš pradžių tvirtino, kad žurnalistas iš konsulato išėjo gyvas ir sveikas, tačiau galiausiai po tarptautinio spaudimo pripažino, kad žurnalistas yra negyvas ir kad mirė neva įsivėlęs į muštynes su Saudo Arabijos pareigūnais šalies konsulate Stambule.
Turkijos pareigūnai nuo pat pradžių tvirtino, kad p. Khashoggi yra nužudytas su Saudo Arabijos valdžia siejamų 15 smogikų grupės, kurie buvo pasiųsti į Stambulą iš Rijado tą dieną, kai įvyko nusikaltimas. Slepiant nusikaltimą žurnalisto kūnas, remiantis CNN šaltinių informacija Turkijoje, buvo supjaustytas dalimis.
Per pastarąsias tris savaites Turkijos pareigūnai iki antradienio p. Erdogano kalbos mažais kiekiais skelbė informacija per tarptautinę žiniasklaidą apie Turkijos tyrimą dėl žurnalisto nužudymo, analitikai tikina, kad taip buvo elgiamasi siekiant sustiprinti savo poziciją ir tuo pačiu priversti Saudo Arabiją prisipažinti.
VŽ primena, kad pirmadienį CNN ištransliavo vaizdo kamerų prie Saudo Arabijos konsulato Stambule įrašą, kuriame matyti panašaus kūno sudėjimo asmuo kaip ir p. Khashoggi įeinantis į konsulatą maždaug dviem valandom iki ten pasirodant žurnalistui. Vaizdo įrašuose užfiksuotas asmuo įeidamas į konsulatą Stambule vilki mėlynus languotus marškinius, džinsus ir baltus sportbačius.
Po keleto valandų po to, kai į pastatą įėjo p. Khashoggi, vaizdo įrašuose matyti, kad minėtas asmuo jau apsirengęs, kaip manoma, žurnalisto tamsiu švarku, kelnėmis ir šviesiai pilkais marškiniais, bet su savo baltais sportbačiais išeina iš Saudo Arabijos konsulato Stambule.
Žurnalisto antrininku apsimetęs asmuo taip pat dėvi į p. Khashoggi panašius akinius ir, kaip manoma, užsiklijavęs netikrą barzdą. Antrininkas vėliau matomas einantis į mėlynąją Stambulo mečetę, žinomą Sultono Ahmedo pavadinimu, ir nešinas plastikiniu maišeliu.
Kai jis išeina iš mečetės, CNN paviešintame vaizdo įraše matyti, kad jis vilki savo mėlynais marškiniais.
Verslo pasaulio lyderiai taip pat sureagavo į mįslingą žurnalisto dingimą ir išreiškė savo poziciją aplenkdami šiandien prasidėjusią neformaliai Davosu dykumoje vadinamą konferenciją.
Rašyti komentarą 0
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti