Karbauskis dėl VTEK žada kreiptis į prokuratūrą

Publikuota: 2018-10-18
Herkaus Milaševičiaus nuotr.
Herkaus Milaševičiaus nuotr.

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis kartoja raginimą atsistatydinti visus Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) narius ir žada vieną jų apskųsti prokurorams.

Valdančiosios koalicijos lyderis ketvirtadienį Seime atsakymas į žurnalistų klausimus teigė neįsivaizduojantis tolesnio dabartinių VTEK narių darbo.

Ketvirtadienį jis paviešino slapta įrašytą pokalbį tarp trijų Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos narių ir tuometinio komisijos Prevencijos skyriaus vedėjo Mindaugo Siaurio dėl pastarojo atleidimo iš darbo. Pagal įrašą, p. Siaurys raginimas savo noru išeiti iš darbo arba bus atleistas.

„Pokalbio tarp VTEK narių išklotinė visiškai atskleidžia galimą poveikį, kurį VTEK nariams darė Seimo narys Povilas Urbšys, tuo metu vadovavęs VTEK kuravusiam Seimo komitetui. Manytina, jog tokia veikla yra nusikalstama, traktuotina kaip priesaikos sulaužymas ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pažeidimas“, – feisbuke rašo p. Karbauskis.

BNS pateikia p. Karbauskio atsakymus į žurnalistų klausimus ketvirtadienį:

Iš ko gavote slapto įrašo išklotinę, kurią paskelbėte?

Išklotinę aš gavau... Agnė Širinskienė persiuntė. Matyt, jai persiuntė visus tuos dalykus tas, kas darė (įrašą – BNS). Aš taip suprantu.

Tie įrašai buvo skelbiami prieš metus, kodėl tada kriminalo neįžiūrėjote, o dabar matote?

Nesu girdėjęs, nesu matęs jokių įrašų, jokių stenogramų. Jeigu jums teko matyti, priminkite man, kur.

Jos buvo skelbiamos viešai (pernai rudenį apie tai rašė dienraštis „Lietuvos rytas“ – BNS).

Visos? Pilnu turiniu? Noriu pasakyti, kad jeigu būtų pilnas turinys, reakcija būtų lygiai tokia pat. (...)

Dabar žmonės, kurie dalyvauja tame pokalbyje, prisiekę turės paneigti arba patvirtinti tai, ką sakė, ir kitas aplinkybes turi pateikti, kurios paaiškins, yra pagrindas ar nėra (apkaltai – BNS).

Tada nebuvo realaus pagrindo apkaltai, nes nebuvo pačio įrašo pilno turinio.

Įrašas yra darytas slapta, neteisėtai. Ar gali neteisėtas įrašas tapti legitimaus dokumento – apkaltos – pagrindu?

Absoliučiai. Ne pats įrašas juk bus pagrindas, o parodymai. Tie žmonės, kurie dalyvavo tame pokalbyje, turės visas aplinkybes atskleisti prisiekę. Tai ir bus pagrindas. Jeigu visi pradės išsiginti, kad tokio pokalbio nebuvo, tada apkalta neturėtų jokio pagrindo.

Bet netikiu, kad tie žmonės, kurie dalyvavo pokalbyje, kurių balsai įrašyti, neigs, kad toks pokalbis buvo. Bet labai svarbu, kad jie išaiškintų aplinkybes, kurių ten nėra. Ten yra dalykai, kurie reikalauja paaiškinimo, kaip buvo ta įtaka daroma, kas šnekėjo posėdyje, pasitarime, kokie nurodymai tiksliai buvo duoti, nes čia nėra labai aiškiai tai išdėstyta. Tik sakoma, kas tai darė ir kad bus pareikalauta atsiskaityti, bet nėra pasakyta, kada tai buvo, kaip tai buvo. Būtent apkaltos komisija turės tai nustatyti.

Nenueisi į Konstitucinį Teismą su kaltinimais, jų nepagrindęs. 

Ar matote Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atsakomybę, ar tik p. Urbšio?

Jeigu paaiškėtų aplinkybės, kad jis darė įtaką tokią pat šitai institucijai, kokią darė ir Povilas Urbšys, tada atsakomybė akivaizdi.

Kokį dabar skirtumą matote tarp p. Urbšio veiksmų ir p. Pranckiečio?

Ponas Urbšys minimas tiesiogiai kelis kartus tame įraše. Jis buvo komiteto, kuris kuravo VTEK, vadovas. Mums nekelia abejonių, kad jis ir motyvų prasme, ir tiesioginės veiklos prasme tai darė. 

(...) Jeigu p. Pranckietis dalyvavo susitikime ar pasitarime Seimo pirmininko kabinete, bet jis nešnekėjo, pavyzdžiui, tiesiog organizavo susitikimą.... Nežinau. Aš aplinkybių net neįsivaizduoju, jos turėtų paaiškėti.

(...) Čia negali būti dvigubų standartų. Manau, kad šiandien su jūsų pagalba galiu kreiptis į visus valstybės tarnautojus, pareigūnus, jeigu yra tokių faktų, kad kuris nors iš Seimo narių, nesvarbu, kuriai frakcijai bepriklausytų, darė panašias veikas, darė įtaką paskyrimui, atleidimui ar kitus dalykus, labai prašau kreiptis į Seimą, į mane, į kitus. Nė vienam žmogui, kokioje frakcijoje jis bebūtų – „valstiečių“ ar kitoje – jokių išimčių nebus.

Trečiadienį Kultūros komitetas svarstė vienos LRT režisierės atleidimo iš pareigų priežastis, kvietėte pasiaiškinti du LRT atstovus, kodėl ji buvo atleista. Kur matote skirtumą tarp VTEK istorijos ir Kultūros komiteto svarstymo?

Atleiskite, čia niekas nesikišo ir nebandė kištis. Matyt, buvo tos režisierės paklausimas, raštas ir viena Seimo narė prašė paaiškinti, kokios yra tų struktūrinių pokyčių LRT priežastys, kokiais argumentais vienas ar kitas atleidžiamas. Niekas čia  nesikiša.

Klausimų, komentarų, reikalavimų iš Seimo narių pusės nėra. Tik buvo klausimas, kaip vyksta šitas procesas, nes žmonių atleidžiama (...).

Komiteto posėdžio temoje neformulavome vieno žmogaus temos. Tik vėliau susivedė į konkretų žmogų. Seimo nariai turi teisę paklausti.

O ką kitaip padarė p. Urbšys? 

Jūs nematote skirtumo tarp to, kai nurodoma, koks pareigūnas kokioje institucijoje turi būti atleistas ir priimtas, ir tarp viešo komiteto posėdžio, oficialaus atviro pokalbio, kuris įrašinėjimas? Nekeliamas klausimas, teisingas sprendimas ar neteisingas, Seimo nariai, kurie yra komiteto nariai, jie uždavė klausimų vienam ar kitam vadovui.

(...) Kalbant apie p. Urbšio atvejį, nurodymai duoti konkretiems asmenims, kas turi būti padaryta toje tarnyboje. 

Atleiskite, čia visiškai skirtingi dalykai. Nežinau, kaip jums gali būti tai panašu. Man labai keista, kad tai bandote sulyginti.

Paraginote VTEK narius trauktis iš pareigų. Opozicija atkreipė dėmesį, kad jūsų raginimo laikas sutampa su tuo, kad VTEK turi pateikti išvadą, ar švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė nesupainiojo interesų.

Visą laiką kas nors su kuo nors sutampa. 

Tie įvykiai yra gana seni, po to yra sprendimas nesenas, kad metus laikinuoju vadovu neteisėtai buvo vienas VTEK narys, po to abejonių kyla dėl kitų informacijų. Yra informacija, ir, matyt, dėl jos bus kreiptasi į prokuratūrą, kad viena VTEK narė gauna atlyginimą, o posėdžiuose nesilanko. Bet tai ne mums vertinti, prokuratūrai ta informacija bus atiduota.

Kitaip sakant, susirenka gana daug informacijos įvairiais etapais ir kyla klausimas, kaip tie žmonės gali svarstyti Seimo narių, Vyriausybės narių, valdininkų, tarnautojų etiką, kada patys nesusitvarko su tokiais dalykais.

Pagal tą įrašą, jiems atrodo normalu, kad jiems gali nurodyti, kokius sprendimus jie turi priiminėti (...).

Klausimas buvo, ar nebandote paveikti VTEK galimo sprendimo dėl p. Petrauskienės?

Niekaip nematau to ryšio. Galvočiau, kad šitoje situacijoje, kuo greičiau VTEK atstovai priims sprendimą, ar jie tokiomis aplinkybėmis gali eiti pareigas, (tuo bus geriau – BNS).

Yra VTEK narių, kurie nauji, jie tose procesuose nedalyvavo. Bet aš įsivaizduoju, jeigu būtų VTEK sprendimas pasitraukti visai komisijai, po to ji būtų iš naujo suformuota. Tie žmonės, kurie buvo pasiūlyti visai neseniai, juos tikriausiai vėl pasiūlytų.

Dabar pasitikėjimo klausimas. Neįsivaizduoju, kaip po šito įrašo jūs, mes, visi galėtume pasitikėti VTEK sprendimais ateityje. Visiškai akivaizdu, kad jiems galima daryti įtaką.

Mes nekeliame klausimo, kad galbūt tie sprendimai, kurie buvo priimti, buvo įtakoti. Tokio klausimo nekeliame. Bet kuris žmogus, kurio atžvilgiu priimtas sprendimas, gali teismo keliu pradėti neigti (VTEK nutarimus – BNS).

Teigiama, kad tokiu būdu kerštaujate VTEK dėl jums priimtų nepalankių sprendimų?

Jeigu kerštaučiau, pradėčiau kelti tą klausimą (dėl VTEK sprendimų teisėtumo – BNS).

Jūsų galva, kodėl p. Urbšys buvo suinteresuotas p. Siaurio atleidimu?

Šitoje situacijoje aš suprantu viena – tikriausiai Seimo narys norėjo padaryti įtaką.

Vienas netiesioginis ryšys, kuris yra, žinote situaciją Panevėžio miesto taryboje? Panevėžio miesto tarybos nariai parašė kreipimąsi ir mes jį gavome dėl (neva p. Urbšio daryto – BNS) spaudimo įvairioms institucijoms. Matyt, kad yra toks veikimo būdas.

Kalbant apie motyvą, kodėl jam reikėjo to atsitraukimo, negaliu jo paaiškinti.

Ponas Urbšys atkreipia dėmesį, kad p. Siaurys pateikė išvadą dėl „Range Rover“ (kad tuometinė Seimo narė Greta Kildišienė neturėjo deklaruoti, jog važinėja motinos iš p. Karbauskiui priklausančio „Agrokoncerno“ nuomotu automobiliu, vėliau VTEK nusprendė, kad parlamentarė pažeidė įstatymą to nedeklaravusi – BNS).

Kuo tai keičia pažeidimo esmę? Tegu šneka, ką nori. (...)

...............................

Pagal p. Karbauskio paviešintą įrašo stenogramą, VTEK narys Saulius Katuoka teigia, kad sprendimas dėl p. Siaurio atleidimo turi būti priimtas. „Matai, jeigu... Mindaugai! Jeigu nebūtų pasakyta, kad Mindaugo Siaurio klausimą reikia spręsti greitai, mes galėtume „tempti“ klausyk ir visa kita. Aš galėčiau pasakyt, „davai“ darom kompromisą reiškia. Tu išeik atostogų, parašyk pareiškimą, kad atleisti iš darbo po atostogų, bet pasakyta, jo klaus (rodo į p. Kanapinską), kaip išsprendėt“, – pokalbio išklotinėje cituojamas p. Katuoka.

Kitam VTEK nariui Virginijui Kanapinskui patvirtinus, kad turės pateikti ataskaitą, buvęs komisijos vadovas Romas Valentukevičius paklausė: „Tai kas čia, Urbšys taip išdėstė?“

„Ir Urbšys, ir paskui pirmininkas, gi pas pirmininką“, – atsakė p. Kanapinskas.

„Aš nustebau, jis tavo pavardę irgi atsimena (rodo į p. Siaurį)“, – pridūrė p. Katuoka.

Nors šis pokalbis vyko pernai pavasarį, o dienraštis „Lietuvos rytas“ apie jį pranešė 2017 m. rudenį, p. Karbauskis apie apkaltą p. Urbšiui ir galimą Seimo pirmininko p. Pranckiečio atsakomybę paskelbė tik trečiadienį.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
10 įdomių ir naudingų programėlių moksleiviams

Anksčiau skaitmeninės technologijos buvo naudojamos daugiausia informatikos pamokose, o šiais laikais jos...

VŽ paaiškina: kada bus aiškus galutinis kandidatų į prezidentus sąrašas

Sulig šią savaitę paskelbtu premjero pareiškimu, kad jis dalyvaus gegužės mėnesį vyksiančiuose prezidento...

Sankcijos Rusijai: kodėl izoliacija neįmanoma? Premium

Ji leidžia raketas, kurios skrieja 2 km per sekundę greičiu ir gali pataikyti į taikinius, kurie lekia...

Financial Times
2019.01.19
Apylinkių rinkimų komisijoms trūksta maždaug šimto narių 1

Savivaldos rinkimams besirengianti Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sulaukia signalų, kad dalyje...

Verslo aplinka
2019.01.19
Statyba: keičiasi energinio naudingumo reikalavimai  3

Nuo šių metų vasario 1-osios kečiasi energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams.

Statyba ir NT
2019.01.19
E. Gentvilas siūlo nutraukti Seimo tyrimą dėl galimos politinės korupcijos 5

Eugenijus Gentvilas, Seimo laikinosios tyrimo komisijos narys liberalas siūlo nutraukti šios komisijos...

Verslo aplinka
2019.01.19
Vilnius gedi kartu su Gdansku 4

Vilnius gedi pirmadienį po tragiško išpuolio mirusio kaimyninės Lenkijos Gdansko mero Pawelo Adamowicziaus.

Verslo aplinka
2019.01.18
Didžiausia užsieniečių bendruomene Lietuvoje tapo ukrainiečiai 18

Ukrainiečiai aplenkė rusus ir tapo didžiausia užsieniečių bendruomene Lietuvoje, penktadienį paskelbė...

Verslo aplinka
2019.01.18
A. Paleckio šnipinėjimo byloje aiškėja daugiau pavardžių

Už įtariamą šnipinėjimą Rusijos naudai suimto Algirdo Paleckio byloje aiškėja ir daugiau teisėsaugos akiratin...

Verslo aplinka
2019.01.18
A. Tapino ir premjero kova įsibėgėja 40

„Laisvės TV“ įkūrėjas, žurnalistas Andrius Tapinas, nesulaukęs premjero Sauliaus Skvernelio atsiprašymo ir...

Rinkodara
2019.01.18
Teismas pratęsė areštą iš E. Masiulio per kratą paimtiems pinigams 2

Politinės korupcijos bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas pratęsė areštą iš teisiamojo Eligijaus...

Malkos atpigo labiau, nei mažėjo PVM 2

Nuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojęs 9% pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas malkoms ir malkinės...

Verslo aplinka
2019.01.18
Prezidentė paskyrė dvi Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas

Dalia Grybauskaitė, prezidentė, po Seimo pritarimo, pasirašė dekretus, kuriais Lietuvos apeliacinio teismo...

Verslo aplinka
2019.01.18
Trečias kartas nemelavo: Švedija pagaliau turi vyriausybę

Švedijoje po penkis mėnesius trukusios porinkiminės politinės sumaišties pagaliau pavyko suformuoti naują...

Verslo aplinka
2019.01.18
Savivaldos rinkimų biuletenyje pirmieji bus „tvarkiečiai“ 3

Penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) organizavo savivaldos rinkimuose dalyvaujančių partijų numerių...

Verslo aplinka
2019.01.18
G. Surplys: signalai rodo, kad su lenkais dėl kiaulienos susitarti pavyks 1

Giedrius Surplys, žemės ūkio ministras,  tikisi, kad Berlyne su Lenkijos ministru Janu Krzysztofu Ardanowskiu...

Agroverslas
2019.01.18
Ant svarstyklių – grėsmės ir pažanga: kas mūsų laukia 2019 m. 

Tarp didžiausią poveikį visuomenei artimiausioje ateityje atnešiančių pokyčių ekspertai išskiria dirbtinio...

Technologijos
2019.01.18
Prasižengėliai tiekėjai grįžta į viešuosius pirkimus Premium 2

Kai kurioms įmonėms, dėl pažeidimų pašalintoms iš viešųjų pirkimų, pasiseka įrodyti perkančiosioms...

Verslo aplinka
2019.01.18
Milijonai iš baudų nieko neparodo 16

Konkurencijos taryba (KT) šią savaitę paviešino, kad 2016–2018 m. iš viso skyrė 15 mln. Eur baudų, o teismams...

Verslo aplinka
2019.01.18
Teisės viršenybės nepaisančios šalys rizikuos netekti ES paramos

Ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) priėmė rezoliuciją dėl ES fondų mokėjimų sustabdymo esant rimtiems...

Verslo aplinka
2019.01.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau