Rinkimai Bavarijoje sukėlė žagsulį Berlyne
FOTOGALERIJA Bavarijos parlamento rinkimai (12 nuotr.)
Vokietijoje sekmadienį įvykę Bavarijos žemės parlamento Landtago rinkimai sukėlė skausmingą poveikį šalį valdančiai Didžiajai koalicijai, sudarytai iš konservatorių ir socdemų.
Stipriai sumenkęs rinkėjų pasitikėjimas itin tvirtas pozicijas anksčiau Bavarijoje turėjusia Krikščionių socialine sąjunga CSU ir dar labiau susitraukusios socialdemokratų SPD pozicijos judina ir kanclerės Angelos Merkel vadovaujamos koalicijos pamatus.
Ponios Merkel vadovaujamų Krikščionių demokratų sąjungos CDU broliškoji partija Bavarijos žemėje CSU patyrė skaudų smūgį - nors laimėjo daugiausiai balsų, bet prarado vienvaldystės pozicijas. Pirmadienį paskelbti Bavarijos Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenys rodo, kad CSU gavo 37,2% balsų 10,5 proc. punkto mažiau nei 2013 m. Tai yra blogiausias šios partijos pasiekimas rinkimuose nuo 1950-ųjų.
SPD šioje žemėje neteko pusės rinkėjų gavo vos 9,7% balsų, atsidūrė penktoje vietoje.
Antroje vietoje didžiulį šuolį padarę žalieji Grune, gave 17,5% balsų, dvigubai mandatų pasidauginę, tikėtina, SPD rinkėjų sąskaita. Jie vadinami tikraisiais rinkimų nugalėtojais, nors gali būti, kad liks opozicijoje. Treti Laisvieji rinkėjai (11,6%), kuriems CSU dabartinis Bavarijos ministras pirmininkas Markusas Soederis pasiuntė signalą bendradarbiauti koalicijoje.
Ketvirti pirmą kartą į šį Landtagą patekę populistai Alternatyva Vokietijai AfD (10,2%), kurių rinkėjai, tikėtina, perbėgo iš CSU rėmėjų gretų. Į žemės parlamentą dar pateks liberalai Laisvieji demokratai FDP, peržengę 5% ribą.
VŽ sekmadienį rašė, kad ir rinkėjų apklausos Exit poll prognozavo panašius rezultatus, tiesa, CSU nuotoliai vakar vakare atrodė dar didesni.
Sužeistos tradicinės partijos
Šie rinkimai keičia CSU, keičia Bavariją, keičia Vokietiją. Rezultatai siunčia šoko bangą per šalį ir stipriai sužeidžia tradicines partijas. CSU netekus dominuojančios padėties Bavarijoje silpsta ir konservatorių sąjungos, sudarytos iš CDU ir CSU, pozicijos visą šalį valdančioje koalicijoje tuo pačiu ir pačios kanclerės Angelos Merkel, rašo Vokietijos leidinys Handelsblatt.
Spiegel irgi pabrėžia, kad Didžiąja koalicija pakrikštyta CDU/CSU ir SPD partnerystė valdžioje nuvylė rinkėjus ir kenkia tradicinėms partijoms. CSU ir SPD Bavarijoje drauge neteko daugiau kaip 20 proc. punktų rinkėjų balsų. Apklausos visos šalies mastu irgi rodo, kad CDU, CSU ir SPD praranda rinkėjų simpatijas ir, jei rinkimai vyktų dabar, Didžiąją koaliciją pavyktų silpnai sulipinti.
Didžiojoje koalicijoje tvyro didžiulis netikrumo jausmas. Visos trys partijos nuo vasaros pradžios važiuoja nuožulniąja plokštuma žemyn. Visos priesaikos, kad koalicija susitelkė į bendrus darbus, yra bevertės. Didžioji koalicija yra užprogramuota krizei ir konfliktams, rašo Spiegel.
Vadovų atsakomybė
nuotrauka:: 1right
Analitikai primena, kad kiek apmalšinta CSU priešprieša kanclerės Merkel pabėgėlių priėmimo politikai visgi rinkėjams paliko neišspręstos problemos ir susivaidijimo poskonį, o tai pakenkė CSU rezultatams. Neatmetama, kad bus sprendžiamas partijos vadovo, dabartinio vidaus reikalų ministro Horsto Seehoferio atsakomybės klausimas, nors jis kol kas pareiškė, kad neketina užleisti savo pozicijų.
Ponas Seehoferis nuolat randa progą susivaidyti su kanclere Merkel, tačiau ir jos išsakoma pozicija jau kurį laiką nebetapatinama su visa CDU, vis dažniau kalbama apie p. Merkel eros pabaigą. Tikėtina, kad šios kalbos dar pagarsės po būsimų Heseno žemės parlamento rinkimų.
Į artėjančius rinkimus Hesene žvelgia ir SPD.
nuotrauka:: 2left
Socialdemokratų vadovė Andrea Nahles taip pat nesuvaldo situacijos savo partijoje reitingai krenta, politinės jėgos viduje veikia aršiai Didžiajai koalicijai prieštaraujančios grupės. Jei nesėkmė SPD lydės ir per Heseno žemės parlamento rinkimus, p. Nahles partijoje irgi gali būti nuvainikuota.
Išaugęs aktyvumas
Sekmadienį vykusiuose Bavarijos parlamento rinkimuose teisę balsuoti turėjo 9,5 mln. piliečių, iš jų 600.000 baluoti galėjo pirmą kartą. Dėl 205 mandatų varžėsi 1.923 kandidatai iš 18 partijų ir rinkimų sąrašų.
Prie balsadėžių atėjo 72,4% balsavimo teisę turinčių rinkėjų per penkerius metus aktyvumas stipriai išaugo daugiau nei 10 procentinių punktų. Stiprus rodiklis vienas iš džiuginančių fenomenų šiuose Landtago rinkimuose, ir teigiamų požymių piliečių elgsenoje įžvelgė Handelsblatt.
Rinkimų rezultatai jau paskelbti, tačiau pagal Vokietijos įstatymus galutinai rezultatai bus patvirtinti po poros savaičių.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti