Strasbūro teismas atmetė Lietuvos skundą CŽA kalėjimo byloje

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) antradienį atmetė Lietuvos Vyriausybės skundą dėl sprendimo, kad šalyje 20052006 metais veikė slaptas JAV Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA - dar kitaip vadinamos CŽV) kalėjimas.
Penkių teisėjų kolegija nusprendė, kad nėra pagrindo bylą perduoti peržiūrėti Strasbūro teismo Didžiajai kolegijai.
Europos Žmogaus Teisių Teismas gegužės 31 dieną paskelbė, kad Lietuvoje 20052006 metais veikė slaptas CŽA kalėjimas, kur amerikiečiai tardė įtariamuosius terorizmu.
Dėl neteisėto kalinimo Lietuvoje Strasbūro teismas įpareigojo išmokėti 130 tūkst. eurų kompensaciją Saudo Arabijoje gimusiam palestiniečiui Abu Zubaydah.
JAV pareigūnai yra sakę, kad 47 metų A. Zubaydah galėjo prisidėti prie Rugsėjo 11-osios išpuolių Amerikoje, tačiau jam oficialūs kaltinimai iki šiol nėra paskelbti. Skelbiama, kad vyras šiuo metu kalinamas Gvantanamo bazėje Kuboje.
Lietuvos Vyriausybės atstovai Strasbūro teisme teigė, kad patalpose Antaviliuose, netoli Vilniaus turėjo veikti žvalgybos paramos centras, o įtarimų sukėlusiais lėktuvais į Lietuvą gabenti ne žmonės, bet ryšių įranga.
Trys užduotys Lietuvai
Europos Žmogaus Teisių Teismas antradienį atmetė Vyriausybės skundą ir paliko galioti sprendimą, kad Lietuvoje 2005-2006 slaptame CŽV kalėjime kalintas terorizmu įtariamas palestinietis Abu Zubaydah.
Tai reiškia, kad sprendimas įsigalioja, jį įvykdyti Lietuva turi tris mėnesius. BNS apžvelgia, kokios pareigos tenka Lietuvos valdžios institucijoms:
1. Kompensacija.
Lietuva turi išmokėti 100.000 Eur neturtinei žalai atlyginti ir dar 30.000 Eur už bylinėjimosi išlaidas. Strasbūro teismo sprendime skelbiama, kad Abu Zubaydah amerikiečiai dabar kalina Gvantanamo įlankos karinėje bazėje esančiame kalėjime, su juo bendravimas yra griežtai apribotas. Siekiant išmokėti pinigus, Lietuvos institucijoms gali tekti kreiptis į JAV tarnybas. Jeigu amerikiečiai neleis perduoti pinigų, jie iš pradžių gali būti laikomi depozitinėje sąskaitoje.
2. Diplomatija.
Teismas nurodė Lietuvos pareigūnams bandyti toliau kreiptis į JAV valdžios institucijas, siekiant panaikinti ar bent jau kuo labiau apriboti Konvencijos pažeidimų, kuriuos patyrė pareiškėjas, padarinius. Atsakomybė siųsti tokius prašymus turbūt teks Užsienio reikalų ministerijai. Apie pastangas Lietuvos pareigūnai turės nuolat atsiskaitinėti Europos Tarybos ministrų komitetui.
3. Tyrimas.
Strasbūro teismas nurodė Lietuvos teisėsaugai kuo greičiau baigti nuo 2015 metų vykstantį naujausią ikiteisminį tyrimą, išsiaiškinti aplinkybes ir sąlygas, kaip pareiškėjas buvo įvežtas į Lietuvą, kaip su juo elgtasi Lietuvoje ir kaip vėliau jis buvo išvežtas iš Lietuvos, siekiant išsiaiškinti atsakingų asmenų tapatybę ir, prireikus, juos nubausti. Teismas nurodė, kad, remiantis bylos medžiagos duomenimis, nėra jokių neįveikiamų praktinių kliūčių, dėl kurių iki šiol nebuvo atliktas veiksmingas tyrimas. Lietuvos generalinė prokuratūra pirmadienį paskelbė, kad JAV atsisako pateikti duomenis ir atsakymus į Lietuvos prokurorų klausimus. Daugiau duomenų teisėsauga neskelbia, motyvuodama valstybės paslaptimi.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti