V. Bernatonis: Lietuvos teisinių paslaugų rinka subrendo kartų kaitai

Reklama publikuota: 2018-10-04
Vilius Bernatonis.
svg svg
Vilius Bernatonis.

Advokatų kontoros TGS Baltic Lietuvos biuro vadovaujančiuoju partneriu tapo kontoros partneris Vilius Bernatonis, iki tol vadovavęs bankų ir finansų bei energetikos praktikos grupėms.

Nuo rugsėjo perėmęs kadenciją baigusios TGS Baltic įkūrėjos ir vadovaujančiosios partnerės Eugenijos Sutkienės pareigas,  V. Bernatonis pradėjo vadovauti 13 partnerių ir daugiau nei 110 teisininkų vienijančiai komandai. Komandą didžiausia kontoros stiprybe laikantis naujasis vadovas įsitikinęs, kad teisinių paslaugų rinkai įtakos turės daugelis pasaulinių ekonomikos ir socialinių tendencijų – skaitmenizacija, dalijimosi ekonomika ir darbo rinką keičianti tūkstantmečio karta.

Esate bene pirmasis naujos kartos atstovas, pradėjęs vadovauti vienai didžiausių šalies teisininkų kontorų. Ką tai reiškia Jums asmeniškai? Ar Lietuvos teisinių paslaugų rinka jau subrendo tokiems pokyčiams?

Man asmeniškai tai reiškia didelį iššūkį, nes kartų kaita advokatų kontorose – sudėtingas procesas. Beveik visoms stambioms kontoroms šiuo metu vadovauja jų steigėjai, kūrę ir vystę verslą. Mes iš didžiųjų kontorų šį žingsnį žengėme patys pirmieji, ir iš dalies dėl to nesistebiu. Jau prieš ketverius metus nutarėme, kad norime kontorą matyti kaip struktūrišką verslo organizaciją su būdingomis institucijomis ir procesais. Vienas tokių – kas ketveri metai perrenkamas vadovaujantysis partneris.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Labai džiaugiuosi, kad sugebėjome sklandžiai įgyvendinti šiuos pokyčius. Tai rodo, kad TGS Baltic yra gyvybinga ir atsinaujinanti organizacija, užtikrintai vykdanti veiklą net vadovo pareigas perleidus steigėjui. Tai – didelis E. Sutkienės nuopelnas. O šnekant apie Lietuvos teisinių paslaugų rinką – tikrai joje matau daug jaunesniosios kartos kolegų, kuriems užtenka žinių, profesionalumo, kompetencijų, gebėjimų ir patirties nors ir šiandien perimti kontorų vadovaujančias pozicijas. Tai – neišvengiamas procesas, norint keistis, sekant tarptautines tendencijas.

Baigėte verslo strategijos mokslus prestižinėje verslo mokykloje IESE Business School. Kaip manote, kokia teisinių paslaugų rinkos strategija tinkamiausia mūsų šaliai?

Viena svarbiausių, aktuali ne tik teisinių, bet ir visų profesinių paslaugų teikėjams – būtinybė perteikti kliento poreikius. Kitaip tariant, pirmiausia būtina suprasti kliento verslo principus ir tikslus, o tada pritaikyti savo teisines žinias ir suteikti tam verslui naudą.  Advokatų kontora turi labai aiškiai komunikuoti savo paslaugų pridėtinę vertę verslui, tapti ne tiek patarėjais teisiniais klausimais, kiek partneriais, prisidedančiais prie verslo sėkmės.

Juolab, kad įmonėse šiandien jau veikia stiprūs vidiniai teisiniai padaliniai, ir tai yra antroji aiški tendencija. Daugumą bazinių klausimų, pasikartojančių problemų, netgi ganėtinai sudėtingų, verslas pajėgus išspręsti pats. Kontoros turi aiškiai verslui atskleisti savo siūlomą pridėtinę vertę, pasiūlyti daugiau, nei vien tik pagalbą kasdienėse teisinėse paslaugose.

Trečias dalykas – komoditizacija. Dalį specializuotų teisinių paslaugų įmanoma standartizuoti ir pasiūlyti kaštų prasme efektyvesnius sprendimus, padidinus vidaus veiklos efektyvumą.

Ar naujosios technologijos išties kada nors pakeis dalį teisininkų darbo – o gal net pačius teisininkus?

Be abejo, dirbtinis intelektas yra ateitis. Jis tikrai turi įtakos mūsų darbo rutinai, jau dabar taikome jį kontoros praktikoje, kad teiktume paslaugas geriau, efektyviau, visapusiškiau. Tai – technologinė higiena. Bet kaip ši naujovė paveiks globalią teisinę rinką kol kas tikrai neaišku.

Tam tikrus sprendimus DI supaprastins, bet kaip ir daugelyje sričių – nepakeis žmogaus, o tik smarkiai sustiprins jo gebėjimus. Tarkime, technologijos išties gali atlikti kur kas išsamesnį tyrimą, išanalizuoti gerokai daugiau teisinės medžiagos. Tačiau tą apibendrintą medžiagą įvertinti, interpretuoti ir nuspręsti, kaip veikti toliau, kokią alternatyvą rinktis, turės žmogus. Be to, teisinėse paslaugose ypač svarbus emocinis intelektas, jo svarba pastaruoju metu tik auga. Tad teisininkas-robotas kol kas, sakyčiau, tebėra veikėjas iš fantastikos srities.

Pasaulis eina ir dalijimosi ekonomikos keliu. Kokią įtaką tai turės teisės sričiai, legal tech vystymosi krypčiai?

Lietuvoje apie legal tech kol kas mažai žinoma, o kitose šalyse jau kuriamos platformos, teikiančios teisines paslaugas. Pavyzdžiui, JAV veikia platforma „Upcouncel“, vienijanti visų valstijų klientus ir teisininku. Ryškių pavyzdžių yra ir Europoje.

Tačiau kol kas visos dalijimosi platformos, sutelkiančios klientus ir paslaugų teikėjus, orientuojasi daugiau į fiziniams asmenims aktualius klausimus arba dalinį paslaugų teikimą. Kitaip tariant, sugalvojus įvykdyti multimilijoninį akcijų įsigijimo sandorį, naudotis jomis bus ne itin efektyvu.

Kol kas legal tech nėra šiandienos aktualija, tačiau visos inovacijos prasideda nuo mažų dalykų. Turime stebėti, kaip tai vystosi, pasiruošti veikti naujoje aplinkoje, nes platformos tikrai anksčiau ar vėliau ateis. Pažvelkime į viešbučių, kelionių, taksi verslus – kokią žymią įtaką jiems padarė dalijimosi platformų atsiradimas. Advokatų kontoros nebegali orientuotis vien į teisės pasaulio naujoves, reikia sekti bendrus rinkos pokyčius kaip ir kiekvienam verslui.

Kokie dar veiksniai keičia teisės veidą pasaulyje ir Lietuvoje?

Besikeičiančios kartos – ir teisininkų, ir klientų. Tradiciškai teisininko profesija laikoma konservatyvia, su jai būdinga solidumo, rimtumo, preciziškumo aureole. Tačiau jau po kelerių metų daugiau kaip pusė dirbančiųjų bus tūkstantmečio kartos atstovai, o jų požiūris į gyvenimą, darbą, karjerą  ir daugelį dalykų yra kitoks. Norint pritraukti geriausius talentus, o taip pat parduoti savo paslaugas jaunosios kartos atstovams, bus labai svarbu tą požiūrį perprasti ir perteikti.

nuotrauka::1 left nocrop

Anksčiau buvo paprasčiau – advokatų kontoros talentų pritraukimo prasme konkuruodavo su auditorių kompanijomis, bankais. Dabar mūsų konkurentai yra blogai, youtube ir galimybė dirbti iš bet kurios pasaulio vietos. „McKinsey & Company“ studija nustatė, kad 60 proc. profesionalų norėtų dirbti savarankiškai – dėl suteikiamo lankstumo. Į tai būtina atsižvelgti ir tradicinėms kontoroms ir mes išties stengiamės: TGS Baltic įsikūrusi atvirame biure, kas labai nebūdinga advokatams, formuojame multidisciplinines komandas su skirtingų sričių specialistais, siūlome lankstesnes darbo sąlygas, skatiname horizontalią organizacijos struktūrą.

Kokia Jūsų, kaip lyderio, filosofija? Kokiais principais vadovaujatės savo darbe?

Klausimas labai platus ir trumpai į jį atsakyti sunku. Tačiau jei reikia išskirti svarbiausią dalyką – tai komanda. Šia prasme advokatų kontoros galėtų būti netgi pavyzdys kitiems verslams, nes jos beveik visada veikia partnerystės pagrindu: sprendimai priimami kartu, kolektyviai. Manau, tai –didelė mūsų stiprybė. Tačiau labai svarbu užtikrinti, kad ne tik partneriai, bet ir visi komandos nariai jaustųsi kontoros savininkais, jaustų, kad jie atsakingi, jų indėlis svarbus.

Teisinių paslaugų verslas yra žmonių verslas – be žmonių mes neturime daugiau ką pasiūlyti. O aš įsitikinęs, kad žmonės geriausiai dirba tada, kai geba save tapatinti su įmonės vertybėmis. Svarbu, kad jie matytų, jog savo darbu, nesvarbu, kokias pareigas užimtų, prisideda prie kažko didingesnio ir svarbesnio. Ir iš tiesų, mūsų klientai vykdo labai didelius, svarbius ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai projektus, o mes turime privilegiją prie jų prisidėti.

Kitas dalykas, susijęs su komanda – nuolatinis mokymasis. Didžiausia rizika žmogui – galvoti, kad jis viską žino. Svarbiausia yra išmokti mokytis, ne tik semtis naujų žinių, bet ir įsiklausyti į naujas nuomones, išmokti atsikratyti išankstinių nuostatų.  Gebėjimas matyti pasaulį ir verslą įvairiais kampais, priimti kūrybiškus sprendimus ir yra mūsų komandos stiprybė.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Kurie Rusijos oligarchai išvengė Vakarų sankcijų ir kodėl Premium

Sankcijos dėl karo Ukrainoje yra pritaikytos tik daliai turtingiausių Rusijos žmonių. Nors vieša paslaptis,...

Finansai
19:22
Lenkijos premjeras: jei Ukraina neapgins savo laisvės, Europa bus pažeminta

Jei Ukraina neapgins savo laisvės, suvereniteto, prie normalaus gyvenimo nebus grįžta, nes Europa pasirodys...

Rusijos ambasada Prahoje taip pat atsidūrė Ukrainos herojų gatvėje

Gatvė Čekijos sostinėje, kur įsikūrusi Rusijos ambasada, buvo pervadinta į Ukrainos herojų gatvę.

ES ir Kinijos prekybos apimtis pernai pasiekė rekordines aukštumas

Prekyba su Kinija, trečia pagal dydį Europos Sąjungos (ES) eksporto šalimi ir didžiausia importo partnere,...

Finansai
17:13
STRATA paslaugų grupės vadovė: galvojant apie ateitį Premium 1

Iš vaikystės atsimenu pasaką, kurioje dar tik būsimas karalius, kelyje patirdamas įvairių išmėginimų ir net...

Infografika: kiek karių ir technikos Ukrainoje neteko Rusija 2

Nuo invazijos pradžios vasario pabaigoje iki balandžio 1-osios Rusijos pajėgos Ukrainoje neteko beveik 18.000...

Lietuvoje – Vokietijos trumpojo nuotolio oro gynybos sistema „Ozelot“ 3

Vokietija stiprina NATO priešakinių pajėgų bataliono Rukloje pajėgumą – šią savaitę Lietuvoje dislokuota jos...

Seimas svarsto idėją iš esmės keisti moksleivių brandos vertinimą

Seimas svarstys „valstiečio“ Eugenijaus Jovaišos idėją iš esmės keisti abiturientų brandos vertinimo sistemą:...

Vadyba
12:40
JAV suteiks papildomą karinę pagalbą Ukrainai už 300 mln. USD

JAV Gynybos departamentas penktadienį paskelbė skirsiantis dar 300 mln. USD (272 mln. Eur) vertės „saugumo...

I. Langaitė. Pirmieji darbuotojai iš Ukrainos: verslo reakcija ir klaidos

Lietuvoje daugėja prieglobstį gavusių ukrainiečių, tad vis daugiau dėmesio pradedama skirti ne tik...

Nuomonės
10:58
Į Ukrainą Lietuvos medikai išvyks balandžio viduryje

Dvi Lietuvos medikų grupės į karo niokojamą Ukrainą turėtų išvykti balandžio viduryje, sako sveikatos...

Penktadienį – 2.442 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 2.442 nauji COVID-19 atvejai, devyni žmonės mirė, rodo šeštadienį paskelbti...

Lietuvoje registravosi per 39.100 karo pabėgėlių iš Ukrainos

Lietuvoje registruoti 39.167 karo pabėgėliai iš Ukrainos, 16.600 iš jų – nepilnamečiai, rodo šeštadienį...

Kinija pareiškė nesiimanti jokių priemonių apeiti Rusijai įvestas Vakarų sankcijas

Kinija neigia mėginanti apeiti Rusijai įvestas sankcijas, kai buvo perspėta Europos Sąjungos pareigūnų, jog...

Į Lietuvą iš Baltarusijos neįleisti 63 migrantai

Penktadienį pasieniečiai užkirto kelią į Lietuvą iš Baltarusijos neteisėtai patekti 63 migrantams, šeštadienį...

Vilniaus rajone savaitgalį vyks karinės pratybos

Vilniaus rajone savaitgalį vyks Krašto apsaugos savanorių pajėgų karinės pratybos, skelbia savivaldybė.

V. Putino pradėtas karas maišo rinkimines kortas artimam jo sąjungininkui V. Orbanui Premium 1

Artimo Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininko Vengrijos premjero Viktoro Orbano pirmą kartą per 12...

A. Anušauskas: Lietuva perdavė Ukrainai 10 mln. Eur vertės karinės paramos 5

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pranešė, jog Lietuva perdavė Ukrainai karinės paramos už dar 10...

Verslo aplinka
2022.04.01
Jemeno konflikto šalys susitarė dėl dviejų mėnesių paliaubų

Jungtinės Tautos pranešė, kad Jemeno konflikto šalys susitarė nuo šeštadienio du mėnesius laikytis paliaubų...

Verslo aplinka
2022.04.01
Izraelis ir JAE pasiekė istorinį laisvosios prekybos susitarimą

Izraelis ir Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE) penktadienį pranešė susitarę dėl laisvosios prekybos sutarties,...

Verslo aplinka
2022.04.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku