Jei prekybos karai intensyvės, pasekmes pajusime jau po keleto metų

Pasaulinė ekonomika praėjus dešimtmečiui po 2008 m. finansų krizės tebesidoroja su jos pasekmėmis, o prekybos karai yra gilesnių ekonominių sukrėtimų simptomas.
Tai skelbiama naujausios Prekybos ir vystymosi ataskaitoje, kurią parengė Jungtinių Tautų prekybos ir plėtros konferencija (UNCTAD; Trade and Development Report 2018).
Nors ekonominė plėtra nuo 2017 m. pradžios suaktyvėjo, pasaulinio augimo tempai išlieka netolygus, o daugelis šalių auga žemesniais nei jų potencialus augimas tempais.
Ataskaitoje perspėjama, kad pastaruoju metu įvesti JAV importo muitai Kinijai, taip pat ES, kitoms šalims, kurios savo ruožtu įvedė atsakomąsias priemones prekėms iš JAV, pakeis nusistovėjusią pasaulio prekybos sistemą. O jei prekybos karai intensyvėtų, tai sukeltų daugiau nežinomybės, mažėtų investicijos ir sulauktume žalingų pasekmių per ateinančius keletą metų.
Savo ruožtu apklausos rodo, kad euro zona toliau auga, tačiau auganti įtampa dėl pasaulinės prekybos neigiamai veikia vartotojų ir verslo lūkesčius, skelbia Reuters.
Europos centrinis bankas (ECB) perspėjo, kad augantis prekybos konfliktas tarp didžiųjų pasaulio ekonomikų gali ir toliau neigiamai veikti žmonių ir įmonių lūkesčių dėl perspektyvų, nors artimiausiu metu tai poveikio ekonominei plėtrai neturės.
Tolesnis prekybos muitų kėlimas ir neaiškūmas dėl prekybos santykių gali neigiamai paveikti ekonomikas ateityje, - nurodo ECB vienoje iš ataskaitų.
UNCTAD prognozuoja, kad pasaulinės ekonomikos augimo tempai šiemet išliks tokie pat kaip ir 2017 m. (3,1%). Tačiau nurodoma, kad euro zonos plėtra sulėtės nuo 2,5% pernai iki 1,9% šiemet, tuo tarpu JAV paspartės nuo 2,3 iki 2,7%, kaip ir besivystančių pasaulio ekonomikų bloko augimas nuo 4,4% 2017 m. iki 4,6% 2018 m. Prognozės Lietuvai nepateiktos.
Skola triskart didesnė už pasaulio BVP
Kartu atkreipiamas dėmesys, kad valstybių ir privataus sektoriaus bendroji skola nuo 2008 m. krizės išaugo 50%, iki 250 trln. USD ir yra triskart didesnė nei pasaulinės ekonomikos dydis. Ypač išaugo privataus sektoriaus skolinimasis, tačiau tos lėšos nėra produktyviai investuojamos, o tai programuoja bėdas ateityje.
Jau kuris laikas augančios palūkanų normos, nuo kurių priklauso skolos aptarnavimo kaina, anot ataskaitos autorių, gali sukelti naujas šoko bangas kapitalo ir valiutų rinkose.
VŽ rašė, kad JAV nebenori supirkti pasaulyje pagaminamo prekių pertekliaus, o prekybos karai, sankcijos ir JAV keliamos palūkanos jau sukėlė rimtų problemų Turkijai, kurios galimas nemokumas patikrintų ir jai daug paskolinusius Italijos bei Ispanijos bankus. Kita vertus, prekybos karai gali atidengti Kinijos problemas, o tai alkūne smogtų JAV tokias grėsmės 2019 m. įžvelgia ekonomistai.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti