Junckeris paragino Europą vienytis, siekiant įveikti iššūkius

Publikuota: 2018-09-12
Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris . Vincento Kesslerio („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris . Vincento Kesslerio („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Trečiadienį Jeanas Claude‘as Junckeris, Europos Komisijos pirmininkas, Europos Parlamente pasakė savo metinį pranešimą. Pono Junckerio pranešimas Strasbūre nuskambėjo įtemptu Europai metu, todėl Europos Komisijos pirmininkas ragino Europą vieningai susitelkti ties gynyba ir paremti bendradarbiavimą šioje srityje.

Europos laukia daug svarbių įvykių. Gegužės mėnesį vyks nauji Europos Parlamento rinkimai, Jungtinė Karalystė (JK) 2019 m. kovo mėnesio pabaigoje oficialiai pasitrauks iš ES, vis dar neišspręstas migrantų klausimas, todėl labiau kyla populizmo banga, auga Bendrijos susirūpinimas dėl demokratijos procesų Lenkijoje ir Vengrijoje. Dėl politinių sankcijų pastarajai trečiadienį balsuos ir Europos parlamentarai.

ES privalo stiprinti savo kaip pasaulio galybės statusą, kai į Baltuosius rūmus įžengus Donaldui Trumpui, JAV prezidentui, amerikiečiai vis dažniau pasitraukia iš tarptautinių susitarimų. Tokią žinutę savo kalboje perdavė p. Junckeris.

Ponas Junckeris skaičiuoja paskutinius savo kadencijos metus, o kitų metų gegužės mėnesį vyks nauji rinkimai, taigi, kaip ir buvo tikėtasi, jis nepamiršo paminėti savo pasiekimo derybose su p. Trumpu ir paminėjo, kad prekybos paliaubos tikrai neturi būti laikomos siurprizu.

„Čia nėra jokių siurprizų, jeigu Europa kalba vienu balsu. Jeigu ji vieninga, jos pozicija gali turėti realią įtaką. Europa turi veikti kaip vienas žmogus, mes įrodėme, kad galime pasiekti to, ko norime“, – savo kalboje pažymėjo p. Junckeris.

Ragino susitelkti

Ponas Junckeris savo pranešimą pradėjo raginimu prisiminti, kad dar nesibaigė penkerių metų kadencija ir ne visi darbai nuveikti, todėl tai nėra atsisveikinimo kalba.

„Per penkerius metus mes turime pakankamai trumpą laiką, kad galėtume ką nors pakeisti. Dar neatėjo laikas pristatyti galutinius rezultatus. Noriu pasakyti, kad darbas tęsiasi ir tęsis artimiausius mėnesius. Europos Sąjungoje dar liko daug ką nuveikti. Darbas ir toliau bus tęsiamas, kad ateinančiais mėnesiais užtikrintumėme, kad mūsų netobula Europos Sąjunga kasdien taptų vis tobulesnė“, – teigė p. Junckeris.

Ponas Junckeris, kaip ir buvo galima tikėtis, kritikavo Europoje augantį nacionalizmą ir euroskepticizmą, kuris per paskutinius metus nuvilnijo per Bendriją ir paragino Europą siekti didžiosios galios statuso ir pačiai daryti įtaką pasaulio politikai.

„Labiau gerbkime ES, netepkime jos įvaizdžio, pasakykime „ne“ nacionalizmui, kuris nepakenčia kitų, ieško kaltų, o ne ieško sprendimų, kuris leistų mums geriau gyventi kartu“ , – savo kalboje pabrėžė p. Junckeris.

Apskritai p. Junckerio kalba labiau stengtasi įrodyti ir priminti, kad Europa yra politiškai galinga ir svarbi veikėja pasaulio arenoje. Metinis p. Junckerio pranešimas labiau priminė jau nuveiktų darbų reviziją, o ne žvilgsnį į ateitį.

Ponas Junckeris trečiadienį ragino Europos šalis paremti karinį bendradarbiavimą tarp ES narių, tačiau tuo pačiu pažymėjo, kad Europa neketina militarizuotis, nors, anot Europos Komisijos pirmininko, dabar yra tas laikas, kai Europa privalo pasitraukti iš tarptautinių santykių šešėlio ir pati „aktyvia žaidėja“.

„Aš noriu matyti akivaizdų progresą stiprinant mūsų užsienio politiką. Mes turime gerinti savo gebėjimą kalbėti vienu balsu, kai bandome spręsti užsienio politikos klausimus“ , – trečiadienį savo pranešimo metu ragino p. Junckeris.

„Geopolitinė situacija aiškiai parodo, kad Europos suverenumo valanda išaušo ir saugumą mes turime perimti į savo rankas. Bendrija turi formuoti savo požiūrį ir tapti suvereniu dariniu, kuris formuotų pasaulio politiką. Tokiu būdu mūsų valstybės taptų svarbesnės tarptautiniu mastu“, – sakė p. Junckeris.

Europos Komisijos pirmininkas nurodė, kad ES privalo pati susirūpinti savo saugumu ir prisiimti už jį atsakomybę.

„Jei Europa suvoktų, kokia Europa iš tiesų yra galinga politiškai, ekonomiškai ir netgi karine prasme, galėtume pasiekti labai daug. Todėl mes turime prisiimti vis svarbesnį vaidmenį pasaulio politikoje, aš remiu Europos gynybos bendradarbiavimo inciatyvas, – teigė EK pirmininkas. – Mes nesistengiame militarizuoti ES. Tai, ko mes norime yra tiesiog tapti labiau atsakingais ir labiau nepriklausomais“.

Trečiadienio pranešime p. Junckeris nepamiršo pagirti Graikijos sėkmingai įvykdžius jai skirtą programą ir pažymėjo, kad kitos Europos šalys šių pastangų pakankamai neįvertino.

Ponas Junckeris savo išsakytoje kalboje taip pat pasidžiaugė, kad Bendrijos ekonomika auga jau 21 ketvirtį iš eilės. Nuo 2014 m., anot p. Junckerio, pavyko sukurti 12 mln. naujų darbo vietų.

Kaip problemą Europos Komisijos pirmininkas įvardijo jaunimo nedarbą, kuris šiuo metu siekia 14,8%, tai vis dar yra rodiklis, keliantis nerimą, tačiau jis yra žemiausias, koks tik buvo nuo 2000 m.

„Brexit“

Kaip ir tikėtasi, p. Junckeris palietė ir JK pasitraukimo iš ES temą.

Ponas Junckeris, kalbėdamas apie JK pasitraukimą iš ES, nurodė, kad nelies derybų temos, nes jomis rūpinasi Michelis Barnier, ES vyriausiasis „Brexit“ derybinininkas.

Europos Komisijos pirmininkas dar kartą pakartojo, kad gerbia JK pasirinkimą pasitraukti iš ES, nors „dėl to ir labai gaila.“

Vis dėlto p. Junckeris pareiškė, kad britų vyriausybė privalo suvokti, kad tas, kas palieka Bendrija, negali tikėtis tokių pačių privilegijų, kurias turi ES valstybės narės.

„Jeigu tu palieki ES, žinoma, kad nebegali tikėtis, kad vis dar lieki mūsų bendroje rinkoje ir tikrai negali likti tose vietose, kurias pats pasirenki“, – nurodė p. Junckeris.

Europos Komisijos pirmininkas savo kalbos Strasbūre metu pažymėjo, kad Europos Komisija, Europos Parlamentas ir visos likusios 26 Bendrijos valstybės-narės visada rodys lojalumą ir solidarumą su Airija dėl sienos su Šiaurės Airija klausimo.

Štai kodėl, anot p. Junckerio, mes norime rasti „kūrybišką sprendimą, kuris užkirstų kelią griežtai sienai tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.“

Ponas Junckeris taip pat pažymėjo, kad ne ES, o „Brexit“ kelia „kieto pasienio“ su Šiaurės Airija klausimą. Ponas Junckeris taip pat nurodė, kad net ir po to, kai JK oficialiai pasitrauks iš ES, ji niekada netaps eiline trečiąja šalimi.

JK, anot Europos Komisijos pirmininko, „visada bus labai artima kaimynė ir partnerė politikoje, ekonomikoje ir aptariant saugumo klausimus.

Laiko keitimas

Europos Komisijos pirmininkas savo kalboje taip pat aptarė ir tokius klausimus, kaip laiko keitimas du kartus per metus. Anot p. Junckerio, ateityje taip nebeturėtų būti.

Savo kalboje p. Junckeris taip pat pažymėjo, kad Europa neturėtų diktuoti europiečiams, kad jie turi persukinėti laikrodį du kartus per metus. Europos Komisijos pirmininkas pažymėjo, kad tai turi baigtis.

ES valstybės narės, anot p. Junckerio, turi pačios nuspręsti, kokiu laiku (žiemos ar vasaros) jie nori gyventi. Ponas Junckeris paragino šį klausimą išspręsti dar iki naujų Europos Parlamento rinkimų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Kijevo stadione Ukrainos kandidatų į prezidentus šou

Kandidatai į Ukrainos prezidentus – dabartinis šalies vadovas Petro Porošenka ir favoritu laikomas...

Verslo aplinka
2019.04.19
Rusija uždraudė naftos ir jos produktų eksportą į Ukrainą 9

Rusija uždraudė į Ukrainą eksportuoti rusišką naftą ir jos produktus, o angliES eksportas galimas tik gavus...

Pramonė
2019.04.19
Dėl ataskaitos detalių Demokratų partija reikalauja R. Muellerio viešo liudijimo

JAV Demokratų partija nori, kad JAV specialusis tyrėjas Robertas Muelleris, kuris ketvirtadienį po 22...

Verslo aplinka
2019.04.19
Konkurencijos taryba: „Gazprom“ turto išieškojimas yra sudėtingas 1

Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ jau beveik 5 metus nesumokant Lietuvai 42 mln. Eur baudos, šaliai kol kas...

Pramonė
2019.04.19
Teisme liudijanti L. Graužinienė: pelno mokesčio pataisos neatitiko ES direktyvos  1

Loreta Graužinienė, buvusi Seimo pirmininkė, sako, kad parlamente 2015 m. svarstytas Pelno mokesčio įstatymo...

Verslo aplinka
2019.04.19
V. Mazuronis: esu tas, kurį galima vadinti „eurorealistu“ Premium

Prezidentas turėtų savo autoritetu užtikrinti valstybės pažangą ir reformų vykdymą , bet jis neturėtų kištis...

Verslo aplinka
2019.04.19
Kandidatų prezidentus debatuose – Estijos ir Rusijos vadovų susitikimo vertinimas 8

Kandidatai į Lietuvos prezidentus nesutaria, ar vakarykštis Estijos prezidentės vizitas į Maskvą buvo...

Dviguba pilietybė: malonė ar norma? 50

Iki referendumo, kuriame piliečiai spręs dėl dvigubos pilietybės galimybės, liko apie tris savaites, tačiau...

Verslo aplinka
2019.04.19
JAV ir ES užsitaisė prekybos ginklus Premium

JAV ir Europos Sąjunga (ES) pradėjo detalų pasiruošimo planą, kuriuo viena kitos pro­dukcijai galėtų įvesti...

Verslo aplinka
2019.04.19
V. Vasiliauskas: iš spintos bus traukiami „Snoro“ ir Ūkio banko skeletai Premium 41

Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas, VŽ teigia, įsitikinęs, kad Stasio Jakeliūno,...

Finansai
2019.04.19
JAV paviešintas R. Mullerio tyrimas 1

Ketvirtadienį JAV Teisingumo departamentas paviešino suredaguotą ataskaitą, parengtą po specialiojo tyrėjo...

Verslo aplinka
2019.04.18
Naujausiuose advokatų reitinguose – „Cobalt“ šuolis ir lyderių rokiruotė Premium 7

Dviejų autoritetingų tarptautinių teisės žinynų sudarytuose 2019 m. Lietuvos advokatų kontorų reitinguose...

Paslaugos
2019.04.18
Estijos prezidentė: susitikimas su Putinu buvo labai geras 1

„Tai buvo labai geras susitikimas. Daug kalbėjome sunkiomis temomis, ypač sudėtingais momentais reiškėme...

Verslo aplinka
2019.04.18
„Sweco Lietuva“ gavo užsakymą projektuoti kariuomenės objektus

Krašto apsaugos ministerija (KAM) ir NATO Paramos ir pirkimų agentūra (angl. NSPA) pasirašė beveik 1,3 mln.

Statyba ir NT
2019.04.18
V. Adamkus prisipažino, kad balsuos už G. Nausėdą 31

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus pripažino gegužės mėnesį prezidento rinkimuose balsuosiąs už...

Verslo aplinka
2019.04.18
Buvęs diplomatas R. Šidlauskas paleistas į laisvę, Rusijos pilietis lieka suimtas 

Kyšio ėmimu įtariamas buvęs Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos vadovas, buvęs diplomatas...

Verslo aplinka
2019.04.18
Neįrodžiusius turto kilmės pasišovė nubausti du kartus  Premium 6

Žmonės, kurie sukaupė turtą ir negali paaiškinti jo kilmės, turėtų rimtai susirūpinti. Seime kelią skinasi...

Finansai
2019.04.18
Kandidatų į prezidentus reitingai: lyderių trejetas nesikeičia 4

Gyventojų apklausose toliau pirmauja Gitanas Nausėda, nedaug nuo jo atsilieka Ingrida Šimonytė, trečias –...

Verslo aplinka
2019.04.18
D. Bradausko atleidimo iš VMI vadovų pagrindimas – teisėtas

Konstitucinis Teismas (KT) nusprendė, kad buvo pakankamas teisinis pagrindas prieš dvejus metus Dainorą...

Verslo aplinka
2019.04.18
Lietuvoje kuriama startuoliams galinti pagelbėti technologija – neturi analogų pasaulyje Verslo tribūna 5

Lietuvos banko inicijuotas projektas, kurio metu verslo įmonės kuria blokų grandinės technologija (blockchain...

FinTech sprendimai
2019.04.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau