Junckeris paragino Europą vienytis, siekiant įveikti iššūkius

Publikuota: 2018-09-12
Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris . Vincento Kesslerio („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris . Vincento Kesslerio („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Trečiadienį Jeanas Claude‘as Junckeris, Europos Komisijos pirmininkas, Europos Parlamente pasakė savo metinį pranešimą. Pono Junckerio pranešimas Strasbūre nuskambėjo įtemptu Europai metu, todėl Europos Komisijos pirmininkas ragino Europą vieningai susitelkti ties gynyba ir paremti bendradarbiavimą šioje srityje.

Europos laukia daug svarbių įvykių. Gegužės mėnesį vyks nauji Europos Parlamento rinkimai, Jungtinė Karalystė (JK) 2019 m. kovo mėnesio pabaigoje oficialiai pasitrauks iš ES, vis dar neišspręstas migrantų klausimas, todėl labiau kyla populizmo banga, auga Bendrijos susirūpinimas dėl demokratijos procesų Lenkijoje ir Vengrijoje. Dėl politinių sankcijų pastarajai trečiadienį balsuos ir Europos parlamentarai.

ES privalo stiprinti savo kaip pasaulio galybės statusą, kai į Baltuosius rūmus įžengus Donaldui Trumpui, JAV prezidentui, amerikiečiai vis dažniau pasitraukia iš tarptautinių susitarimų. Tokią žinutę savo kalboje perdavė p. Junckeris.

Ponas Junckeris skaičiuoja paskutinius savo kadencijos metus, o kitų metų gegužės mėnesį vyks nauji rinkimai, taigi, kaip ir buvo tikėtasi, jis nepamiršo paminėti savo pasiekimo derybose su p. Trumpu ir paminėjo, kad prekybos paliaubos tikrai neturi būti laikomos siurprizu.

„Čia nėra jokių siurprizų, jeigu Europa kalba vienu balsu. Jeigu ji vieninga, jos pozicija gali turėti realią įtaką. Europa turi veikti kaip vienas žmogus, mes įrodėme, kad galime pasiekti to, ko norime“, – savo kalboje pažymėjo p. Junckeris.

Ragino susitelkti

Ponas Junckeris savo pranešimą pradėjo raginimu prisiminti, kad dar nesibaigė penkerių metų kadencija ir ne visi darbai nuveikti, todėl tai nėra atsisveikinimo kalba.

„Per penkerius metus mes turime pakankamai trumpą laiką, kad galėtume ką nors pakeisti. Dar neatėjo laikas pristatyti galutinius rezultatus. Noriu pasakyti, kad darbas tęsiasi ir tęsis artimiausius mėnesius. Europos Sąjungoje dar liko daug ką nuveikti. Darbas ir toliau bus tęsiamas, kad ateinančiais mėnesiais užtikrintumėme, kad mūsų netobula Europos Sąjunga kasdien taptų vis tobulesnė“, – teigė p. Junckeris.

Ponas Junckeris, kaip ir buvo galima tikėtis, kritikavo Europoje augantį nacionalizmą ir euroskepticizmą, kuris per paskutinius metus nuvilnijo per Bendriją ir paragino Europą siekti didžiosios galios statuso ir pačiai daryti įtaką pasaulio politikai.

„Labiau gerbkime ES, netepkime jos įvaizdžio, pasakykime „ne“ nacionalizmui, kuris nepakenčia kitų, ieško kaltų, o ne ieško sprendimų, kuris leistų mums geriau gyventi kartu“ , – savo kalboje pabrėžė p. Junckeris.

Apskritai p. Junckerio kalba labiau stengtasi įrodyti ir priminti, kad Europa yra politiškai galinga ir svarbi veikėja pasaulio arenoje. Metinis p. Junckerio pranešimas labiau priminė jau nuveiktų darbų reviziją, o ne žvilgsnį į ateitį.

Ponas Junckeris trečiadienį ragino Europos šalis paremti karinį bendradarbiavimą tarp ES narių, tačiau tuo pačiu pažymėjo, kad Europa neketina militarizuotis, nors, anot Europos Komisijos pirmininko, dabar yra tas laikas, kai Europa privalo pasitraukti iš tarptautinių santykių šešėlio ir pati „aktyvia žaidėja“.

„Aš noriu matyti akivaizdų progresą stiprinant mūsų užsienio politiką. Mes turime gerinti savo gebėjimą kalbėti vienu balsu, kai bandome spręsti užsienio politikos klausimus“ , – trečiadienį savo pranešimo metu ragino p. Junckeris.

„Geopolitinė situacija aiškiai parodo, kad Europos suverenumo valanda išaušo ir saugumą mes turime perimti į savo rankas. Bendrija turi formuoti savo požiūrį ir tapti suvereniu dariniu, kuris formuotų pasaulio politiką. Tokiu būdu mūsų valstybės taptų svarbesnės tarptautiniu mastu“, – sakė p. Junckeris.

Europos Komisijos pirmininkas nurodė, kad ES privalo pati susirūpinti savo saugumu ir prisiimti už jį atsakomybę.

„Jei Europa suvoktų, kokia Europa iš tiesų yra galinga politiškai, ekonomiškai ir netgi karine prasme, galėtume pasiekti labai daug. Todėl mes turime prisiimti vis svarbesnį vaidmenį pasaulio politikoje, aš remiu Europos gynybos bendradarbiavimo inciatyvas, – teigė EK pirmininkas. – Mes nesistengiame militarizuoti ES. Tai, ko mes norime yra tiesiog tapti labiau atsakingais ir labiau nepriklausomais“.

Trečiadienio pranešime p. Junckeris nepamiršo pagirti Graikijos sėkmingai įvykdžius jai skirtą programą ir pažymėjo, kad kitos Europos šalys šių pastangų pakankamai neįvertino.

Ponas Junckeris savo išsakytoje kalboje taip pat pasidžiaugė, kad Bendrijos ekonomika auga jau 21 ketvirtį iš eilės. Nuo 2014 m., anot p. Junckerio, pavyko sukurti 12 mln. naujų darbo vietų.

Kaip problemą Europos Komisijos pirmininkas įvardijo jaunimo nedarbą, kuris šiuo metu siekia 14,8%, tai vis dar yra rodiklis, keliantis nerimą, tačiau jis yra žemiausias, koks tik buvo nuo 2000 m.

„Brexit“

Kaip ir tikėtasi, p. Junckeris palietė ir JK pasitraukimo iš ES temą.

Ponas Junckeris, kalbėdamas apie JK pasitraukimą iš ES, nurodė, kad nelies derybų temos, nes jomis rūpinasi Michelis Barnier, ES vyriausiasis „Brexit“ derybinininkas.

Europos Komisijos pirmininkas dar kartą pakartojo, kad gerbia JK pasirinkimą pasitraukti iš ES, nors „dėl to ir labai gaila.“

Vis dėlto p. Junckeris pareiškė, kad britų vyriausybė privalo suvokti, kad tas, kas palieka Bendrija, negali tikėtis tokių pačių privilegijų, kurias turi ES valstybės narės.

„Jeigu tu palieki ES, žinoma, kad nebegali tikėtis, kad vis dar lieki mūsų bendroje rinkoje ir tikrai negali likti tose vietose, kurias pats pasirenki“, – nurodė p. Junckeris.

Europos Komisijos pirmininkas savo kalbos Strasbūre metu pažymėjo, kad Europos Komisija, Europos Parlamentas ir visos likusios 26 Bendrijos valstybės-narės visada rodys lojalumą ir solidarumą su Airija dėl sienos su Šiaurės Airija klausimo.

Štai kodėl, anot p. Junckerio, mes norime rasti „kūrybišką sprendimą, kuris užkirstų kelią griežtai sienai tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.“

Ponas Junckeris taip pat pažymėjo, kad ne ES, o „Brexit“ kelia „kieto pasienio“ su Šiaurės Airija klausimą. Ponas Junckeris taip pat nurodė, kad net ir po to, kai JK oficialiai pasitrauks iš ES, ji niekada netaps eiline trečiąja šalimi.

JK, anot Europos Komisijos pirmininko, „visada bus labai artima kaimynė ir partnerė politikoje, ekonomikoje ir aptariant saugumo klausimus.

Laiko keitimas

Europos Komisijos pirmininkas savo kalboje taip pat aptarė ir tokius klausimus, kaip laiko keitimas du kartus per metus. Anot p. Junckerio, ateityje taip nebeturėtų būti.

Savo kalboje p. Junckeris taip pat pažymėjo, kad Europa neturėtų diktuoti europiečiams, kad jie turi persukinėti laikrodį du kartus per metus. Europos Komisijos pirmininkas pažymėjo, kad tai turi baigtis.

ES valstybės narės, anot p. Junckerio, turi pačios nuspręsti, kokiu laiku (žiemos ar vasaros) jie nori gyventi. Ponas Junckeris paragino šį klausimą išspręsti dar iki naujų Europos Parlamento rinkimų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Temos:
26 milijardieriai valdo tiek pat turto, kiek pusė planetos žmonių 12

26 turtingiausi pasaulio asmenys pernai bendrai sukaupė 1,4 trln. USD turto. Tai reiškia, kad jie valdo tiek...

Laisvalaikis
2019.01.21
Th. May grįžo į Bendruomenių rūmus pristatyti „plano B“ 3

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė pirmadienį kreipėsi į Bendruomenių rūmus, kad pristatytų savo „Brexit“...

Verslo aplinka
2019.01.21
Penkios savivaldybės skelbia gripo epidemiją

Penkios Lietuvos savivaldybės, tarp jų – Kauno ir Panevėžio miestų, paskelbė gripo epidemiją.

Verslo aplinka
2019.01.21
TVF mažina pasaulio ekonomikos augimo prognozes 1

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) sumažino savo pasaulio ekonomikos augimo prognozę. TVF prognozuoja, kad...

Verslo aplinka
2019.01.21
Reikiamo parašų skaičiaus nesurinkęs E. Masiulis negalės kandidatuoti į Klaipėdos merus 12

„MG Baltic“ byloje politine korupcija kaltinamas Klaipėdos mero posto norėjęs siekti Eligijus Masiulis...

Verslo aplinka
2019.01.21
2018-ųjų biudžeto pajamų planas įvykdytas su nedideliu kaupu 2

2018 m. valstybės ir savivaldybių biudžetai pajamų kiek daugiau nei prognozuota, skelbia Finansų ministerija.

Verslo aplinka
2019.01.21
Finansų ministras: taršius automobilius anksčiau ar vėliau teks apmokestinti Premium 40

Pernykštis biudžetas įvykdytas, viešieji finansai ir vėl pertekliniai, šešėlis mažėja, mokestinių reformų...

Verslo aplinka
2019.01.21
Prezidentė vetavo lengvatinį tarnybinių butų pardavimą 5

Prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo prieš pusantros savaitės Seimo priimtas pataisas dėl tarnybinių butų...

Verslo aplinka
2019.01.21
„Litexpo“ sklypo nuomos sutartis kempingui Vilniuje kelia abejonių – STT 4

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) teigia, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerijos valdomos „Litexpo“...

Verslo aplinka
2019.01.21
Ekspertų apklausa: „Brexit“ bus atidėtas, yra galimybių Lietuvai

Jungtinės Karalystės (JK) pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES) turbūt bus atidėtas, mano apklausti...

Verslo aplinka
2019.01.21
Statybų tempas Suomijoje lėtėja

Statybų tempas Suomijoje lėtėja – kai kuriuose šalies regionuose leidimų statyboms išduota penktadaliu...

Statyba ir NT
2019.01.21
Stringa Latvijos branduolinio reaktoriaus išmontavimas

Latvijoje, apie 20 km nuo sostinės Rygos esančio nebeveikiančio branduolinio reaktoriaus išmontavimo terminai...

Energetika
2019.01.21
Prezidento rinkimai: konstruktyvios diskusijos ilgesys 3

Visų šiemet vyksiančių rinkimų kampanijos, ypač prezidento, faktiškai prasidėjo dar prieš gerą pusmetį ir...

Verslo aplinka
2019.01.21
Būsto rinkos laukia dar viena veiksmo filmo dalis Premium 23

Praėjusių metų pradžioje naujo būsto rinkai prognozuotas pilkesnis scenarijus neišsipildė – didžiuosiuose...

Statyba ir NT
2019.01.21
Italijos populistai vilioja lenkų valdančiuosius kartu keisti ES kryptį Premium

Matteo Salvini, Italijos kraštutinių dešiniųjų partijos Lygos lyderis ir šalies vidaus reikalų ministras,...

Verslo aplinka
2019.01.21
Statistika: kiek pelno mokesčio sumoka įmonės Lietuvoje ir užsienyje Premium 1

Mokesčiai, kuriuos moka įmonės, išlieka pagrindinis biudžeto pajamų šaltinis, ypač besivystančiose šalyse,...

Finansai
2019.01.21
D. Trumpo siūlomus kompromisus demokratai vadina beverte kompiliacija

Siekdamas išbristi iš klampios padėties, JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasiūlė du neva kompromisus – dėl...

Verslo aplinka
2019.01.20
10 įdomių ir naudingų programėlių moksleiviams

Anksčiau skaitmeninės technologijos buvo naudojamos daugiausia informatikos pamokose, o šiais laikais jos...

Technologijos
2019.01.20
VŽ paaiškina: kada bus aiškus galutinis kandidatų į prezidentus sąrašas

Sulig šią savaitę paskelbtu premjero pareiškimu, kad jis dalyvaus gegužės mėnesį vyksiančiuose prezidento...

Verslo aplinka
2019.01.20
Sankcijos Rusijai: kodėl izoliacija neįmanoma? Premium

Ji leidžia raketas, kurios skrieja 2 km per sekundę greičiu ir gali pataikyti į taikinius, kurie lekia...

Financial Times
2019.01.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau