Junckeris paragino Europą vienytis, siekiant įveikti iššūkius

Publikuota: 2018-09-12
Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris . Vincento Kesslerio („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris . Vincento Kesslerio („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Trečiadienį Jeanas Claude‘as Junckeris, Europos Komisijos pirmininkas, Europos Parlamente pasakė savo metinį pranešimą. Pono Junckerio pranešimas Strasbūre nuskambėjo įtemptu Europai metu, todėl Europos Komisijos pirmininkas ragino Europą vieningai susitelkti ties gynyba ir paremti bendradarbiavimą šioje srityje.

Europos laukia daug svarbių įvykių. Gegužės mėnesį vyks nauji Europos Parlamento rinkimai, Jungtinė Karalystė (JK) 2019 m. kovo mėnesio pabaigoje oficialiai pasitrauks iš ES, vis dar neišspręstas migrantų klausimas, todėl labiau kyla populizmo banga, auga Bendrijos susirūpinimas dėl demokratijos procesų Lenkijoje ir Vengrijoje. Dėl politinių sankcijų pastarajai trečiadienį balsuos ir Europos parlamentarai.

ES privalo stiprinti savo kaip pasaulio galybės statusą, kai į Baltuosius rūmus įžengus Donaldui Trumpui, JAV prezidentui, amerikiečiai vis dažniau pasitraukia iš tarptautinių susitarimų. Tokią žinutę savo kalboje perdavė p. Junckeris.

Ponas Junckeris skaičiuoja paskutinius savo kadencijos metus, o kitų metų gegužės mėnesį vyks nauji rinkimai, taigi, kaip ir buvo tikėtasi, jis nepamiršo paminėti savo pasiekimo derybose su p. Trumpu ir paminėjo, kad prekybos paliaubos tikrai neturi būti laikomos siurprizu.

„Čia nėra jokių siurprizų, jeigu Europa kalba vienu balsu. Jeigu ji vieninga, jos pozicija gali turėti realią įtaką. Europa turi veikti kaip vienas žmogus, mes įrodėme, kad galime pasiekti to, ko norime“, – savo kalboje pažymėjo p. Junckeris.

Ragino susitelkti

Ponas Junckeris savo pranešimą pradėjo raginimu prisiminti, kad dar nesibaigė penkerių metų kadencija ir ne visi darbai nuveikti, todėl tai nėra atsisveikinimo kalba.

„Per penkerius metus mes turime pakankamai trumpą laiką, kad galėtume ką nors pakeisti. Dar neatėjo laikas pristatyti galutinius rezultatus. Noriu pasakyti, kad darbas tęsiasi ir tęsis artimiausius mėnesius. Europos Sąjungoje dar liko daug ką nuveikti. Darbas ir toliau bus tęsiamas, kad ateinančiais mėnesiais užtikrintumėme, kad mūsų netobula Europos Sąjunga kasdien taptų vis tobulesnė“, – teigė p. Junckeris.

Ponas Junckeris, kaip ir buvo galima tikėtis, kritikavo Europoje augantį nacionalizmą ir euroskepticizmą, kuris per paskutinius metus nuvilnijo per Bendriją ir paragino Europą siekti didžiosios galios statuso ir pačiai daryti įtaką pasaulio politikai.

„Labiau gerbkime ES, netepkime jos įvaizdžio, pasakykime „ne“ nacionalizmui, kuris nepakenčia kitų, ieško kaltų, o ne ieško sprendimų, kuris leistų mums geriau gyventi kartu“ , – savo kalboje pabrėžė p. Junckeris.

Apskritai p. Junckerio kalba labiau stengtasi įrodyti ir priminti, kad Europa yra politiškai galinga ir svarbi veikėja pasaulio arenoje. Metinis p. Junckerio pranešimas labiau priminė jau nuveiktų darbų reviziją, o ne žvilgsnį į ateitį.

Ponas Junckeris trečiadienį ragino Europos šalis paremti karinį bendradarbiavimą tarp ES narių, tačiau tuo pačiu pažymėjo, kad Europa neketina militarizuotis, nors, anot Europos Komisijos pirmininko, dabar yra tas laikas, kai Europa privalo pasitraukti iš tarptautinių santykių šešėlio ir pati „aktyvia žaidėja“.

„Aš noriu matyti akivaizdų progresą stiprinant mūsų užsienio politiką. Mes turime gerinti savo gebėjimą kalbėti vienu balsu, kai bandome spręsti užsienio politikos klausimus“ , – trečiadienį savo pranešimo metu ragino p. Junckeris.

„Geopolitinė situacija aiškiai parodo, kad Europos suverenumo valanda išaušo ir saugumą mes turime perimti į savo rankas. Bendrija turi formuoti savo požiūrį ir tapti suvereniu dariniu, kuris formuotų pasaulio politiką. Tokiu būdu mūsų valstybės taptų svarbesnės tarptautiniu mastu“, – sakė p. Junckeris.

Europos Komisijos pirmininkas nurodė, kad ES privalo pati susirūpinti savo saugumu ir prisiimti už jį atsakomybę.

„Jei Europa suvoktų, kokia Europa iš tiesų yra galinga politiškai, ekonomiškai ir netgi karine prasme, galėtume pasiekti labai daug. Todėl mes turime prisiimti vis svarbesnį vaidmenį pasaulio politikoje, aš remiu Europos gynybos bendradarbiavimo inciatyvas, – teigė EK pirmininkas. – Mes nesistengiame militarizuoti ES. Tai, ko mes norime yra tiesiog tapti labiau atsakingais ir labiau nepriklausomais“.

Trečiadienio pranešime p. Junckeris nepamiršo pagirti Graikijos sėkmingai įvykdžius jai skirtą programą ir pažymėjo, kad kitos Europos šalys šių pastangų pakankamai neįvertino.

Ponas Junckeris savo išsakytoje kalboje taip pat pasidžiaugė, kad Bendrijos ekonomika auga jau 21 ketvirtį iš eilės. Nuo 2014 m., anot p. Junckerio, pavyko sukurti 12 mln. naujų darbo vietų.

Kaip problemą Europos Komisijos pirmininkas įvardijo jaunimo nedarbą, kuris šiuo metu siekia 14,8%, tai vis dar yra rodiklis, keliantis nerimą, tačiau jis yra žemiausias, koks tik buvo nuo 2000 m.

„Brexit“

Kaip ir tikėtasi, p. Junckeris palietė ir JK pasitraukimo iš ES temą.

Ponas Junckeris, kalbėdamas apie JK pasitraukimą iš ES, nurodė, kad nelies derybų temos, nes jomis rūpinasi Michelis Barnier, ES vyriausiasis „Brexit“ derybinininkas.

Europos Komisijos pirmininkas dar kartą pakartojo, kad gerbia JK pasirinkimą pasitraukti iš ES, nors „dėl to ir labai gaila.“

Vis dėlto p. Junckeris pareiškė, kad britų vyriausybė privalo suvokti, kad tas, kas palieka Bendrija, negali tikėtis tokių pačių privilegijų, kurias turi ES valstybės narės.

„Jeigu tu palieki ES, žinoma, kad nebegali tikėtis, kad vis dar lieki mūsų bendroje rinkoje ir tikrai negali likti tose vietose, kurias pats pasirenki“, – nurodė p. Junckeris.

Europos Komisijos pirmininkas savo kalbos Strasbūre metu pažymėjo, kad Europos Komisija, Europos Parlamentas ir visos likusios 26 Bendrijos valstybės-narės visada rodys lojalumą ir solidarumą su Airija dėl sienos su Šiaurės Airija klausimo.

Štai kodėl, anot p. Junckerio, mes norime rasti „kūrybišką sprendimą, kuris užkirstų kelią griežtai sienai tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.“

Ponas Junckeris taip pat pažymėjo, kad ne ES, o „Brexit“ kelia „kieto pasienio“ su Šiaurės Airija klausimą. Ponas Junckeris taip pat nurodė, kad net ir po to, kai JK oficialiai pasitrauks iš ES, ji niekada netaps eiline trečiąja šalimi.

JK, anot Europos Komisijos pirmininko, „visada bus labai artima kaimynė ir partnerė politikoje, ekonomikoje ir aptariant saugumo klausimus.

Laiko keitimas

Europos Komisijos pirmininkas savo kalboje taip pat aptarė ir tokius klausimus, kaip laiko keitimas du kartus per metus. Anot p. Junckerio, ateityje taip nebeturėtų būti.

Savo kalboje p. Junckeris taip pat pažymėjo, kad Europa neturėtų diktuoti europiečiams, kad jie turi persukinėti laikrodį du kartus per metus. Europos Komisijos pirmininkas pažymėjo, kad tai turi baigtis.

ES valstybės narės, anot p. Junckerio, turi pačios nuspręsti, kokiu laiku (žiemos ar vasaros) jie nori gyventi. Ponas Junckeris paragino šį klausimą išspręsti dar iki naujų Europos Parlamento rinkimų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Temos:
PSD2: mokėjimų rinkos pokyčiai dalyvio akimis

Šių metų sausio 18 d. Europos Sąjungoje (ES) įsigaliojo naujoji mokėjimų paslaugas reglamentuojanti direktyva...

Keserauskas: kai kurie ribojimai gali atšaldyti norą imtis verslo Premium 3

Lietuvoje, kaip įprasta rinkos ekonomikos šalyse, natūralus verslo, įskaitant ir prekybos tinklus, augimas...

Baltarusija nori nubausti Lietuvą krovinius nukreipdama į Latviją Premium 15

Aliaksandras Lukašenka, Baltarusijos prezidentas, ketina savo šalies krovinius iš Klaipėdos uosto nukreipti į...

Transportas
06:00
Po dar vienos Trumpo muitų salvės – dilema kinams Premium

Įtampa dėl JAV ir Kinijos prekybos karų pastaruoju metu tapo tik dar didesnė, nes abi prekybos priešininkės...

Keičiasi OEKO-TEX® teisinis reguliavimas Rėmėjo turinys

OEKO-TEX® asociacija ir šįmet toliau siekia tikslingai spręsti klausimus, susijusius su vartotojų apsauga ir...

Pramonė
06:00
ES lyderiai May: jūsų planas netinka 12

Theresos May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerės, pasiūlytas naujas ekonominės partnerystės planas yra...

Verslo aplinka
2018.09.20
Panevėžio meras nuo pareigų nušalintas dar trims mėnesiams

Panevėžio apylinkės teismas ketvirtadienį patenkino prokuratūros prašymą ir dar trims mėnesiams nuo pareigų...

Verslo aplinka
2018.09.20
Kariai išbandė naują tankų šaudyklą Pabradėje 1

Per ketvirtadienį vykusias bendras JAV ir Lietuvos karių pratybas Generolo Silvestro Žukausko poligone...

Verslo aplinka
2018.09.20
Valstybės valdomo NT plotas sumažėjo 0,4%

2017 m. valstybės nekilnojamąjį turtą (NT) sudarė daugiau kaip 28.000 objektų, kurių bendras plotas – 10,38...

Statyba ir NT
2018.09.20
Grybauskaitė: būtina išvengti chaotiškų „Brexit“ skyrybų

Neformalioje Europos Vadovų Taryboje (EVT), kurią Zalcburge surengė Europos Sąjungai pirmininkaujanti...

Verslo aplinka
2018.09.20
VTEK tiria Vilniaus kultūros paveldo vertinimo tarybos narių elgesį

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl 11 Vilniaus miesto nekilnojamojo kultūros...

Statyba ir NT
2018.09.20
„Airbnb“ pakluso Eurokomisijai – keis kainų paskelbimo politiką 1

Apgyvendinimo paslaugų įsigijimo tarpininkavimo paslaugas teikianti interneto platforma „Airbnb“ įsipareigojo...

Verslo aplinka
2018.09.20
Seime į priekį pajudėjo pataisos, kurios leistų kandidatuoti R. Paksui

Seimas žengė dar vieną žingsnį, kad per apkaltą iš prezidento pareigų pašalintam Rolandui Paksui būtų...

Verslo aplinka
2018.09.20
Nauja tyrimo komisija dėl įtakos politiniams procesams kuriama valdančiųjų balsais 2

Seime liko vienas balsavimas, kad būtų pradėtas naujas tyrimas dėl įtakos politiniams procesams ir valstybės...

Verslo aplinka
2018.09.20
„Gazelės” konferencija Vilniuje: šiemet ji kitokia

„Gazelės“ konferencija, kurią „Verslo žinios“ rengia jau 15 metų, šiemet iš esmės atsinaujino: ne tik...

Mano verslas
2018.09.20
Teismas: D. Nedzinskas turi sumokėti 154.000 Eur mokesčių už obligacijų palūkanas 11

Verslininkas, buvęs bankininkas Darius Nedzinskas, jo valdomoms bendrovėms suteiktas ilgalaikes paskolas...

Rinkos
2018.09.20
Seime liepsnoja diskusijos dėl kogeneracinių jėgainių ateities 3

Atliekų deginimo gamyklų negalima statyti arčiau nei už 20 km atstumu nuo gyvenamųjų vietovių. Vyriausybė...

Verslo aplinka
2018.09.20
Liberalų sąjūdis seniūnu perrinko E. Gentvilą 4

Liberalų sąjūdžio frakcija Seime seniūnu perrinko Eugenijų Gentvilą, už kurį balsavo 9 iš 12 balsavime...

Verslo aplinka
2018.09.20
Valstybinės medienos per 8 mėn. parduota dešimtadaliu mažiau nei pernai 1

Valstybinių miškų urėdija per š. m. aštuonis mėnesius pardavė 2,328 mln. kub. m žaliavinės medienos. Tai 10%...

Agroverslas
2018.09.20
VVĮ analizės centrui vadovauti paskirtas Vidas Danielius 2

VšĮ Stebėsenos ir prognozių agentūros (SIPA) direktoriumi paskirtas Vidas Danielius, pranešė Ūkio...

Vadyba
2018.09.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau