Junckeris paragino Europą vienytis, siekiant įveikti iššūkius

Publikuota: 2018-09-12
Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris . Vincento Kesslerio („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris . Vincento Kesslerio („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Trečiadienį Jeanas Claude‘as Junckeris, Europos Komisijos pirmininkas, Europos Parlamente pasakė savo metinį pranešimą. Pono Junckerio pranešimas Strasbūre nuskambėjo įtemptu Europai metu, todėl Europos Komisijos pirmininkas ragino Europą vieningai susitelkti ties gynyba ir paremti bendradarbiavimą šioje srityje.

Europos laukia daug svarbių įvykių. Gegužės mėnesį vyks nauji Europos Parlamento rinkimai, Jungtinė Karalystė (JK) 2019 m. kovo mėnesio pabaigoje oficialiai pasitrauks iš ES, vis dar neišspręstas migrantų klausimas, todėl labiau kyla populizmo banga, auga Bendrijos susirūpinimas dėl demokratijos procesų Lenkijoje ir Vengrijoje. Dėl politinių sankcijų pastarajai trečiadienį balsuos ir Europos parlamentarai.

ES privalo stiprinti savo kaip pasaulio galybės statusą, kai į Baltuosius rūmus įžengus Donaldui Trumpui, JAV prezidentui, amerikiečiai vis dažniau pasitraukia iš tarptautinių susitarimų. Tokią žinutę savo kalboje perdavė p. Junckeris.

Ponas Junckeris skaičiuoja paskutinius savo kadencijos metus, o kitų metų gegužės mėnesį vyks nauji rinkimai, taigi, kaip ir buvo tikėtasi, jis nepamiršo paminėti savo pasiekimo derybose su p. Trumpu ir paminėjo, kad prekybos paliaubos tikrai neturi būti laikomos siurprizu.

„Čia nėra jokių siurprizų, jeigu Europa kalba vienu balsu. Jeigu ji vieninga, jos pozicija gali turėti realią įtaką. Europa turi veikti kaip vienas žmogus, mes įrodėme, kad galime pasiekti to, ko norime“, – savo kalboje pažymėjo p. Junckeris.

Ragino susitelkti

Ponas Junckeris savo pranešimą pradėjo raginimu prisiminti, kad dar nesibaigė penkerių metų kadencija ir ne visi darbai nuveikti, todėl tai nėra atsisveikinimo kalba.

„Per penkerius metus mes turime pakankamai trumpą laiką, kad galėtume ką nors pakeisti. Dar neatėjo laikas pristatyti galutinius rezultatus. Noriu pasakyti, kad darbas tęsiasi ir tęsis artimiausius mėnesius. Europos Sąjungoje dar liko daug ką nuveikti. Darbas ir toliau bus tęsiamas, kad ateinančiais mėnesiais užtikrintumėme, kad mūsų netobula Europos Sąjunga kasdien taptų vis tobulesnė“, – teigė p. Junckeris.

Ponas Junckeris, kaip ir buvo galima tikėtis, kritikavo Europoje augantį nacionalizmą ir euroskepticizmą, kuris per paskutinius metus nuvilnijo per Bendriją ir paragino Europą siekti didžiosios galios statuso ir pačiai daryti įtaką pasaulio politikai.

„Labiau gerbkime ES, netepkime jos įvaizdžio, pasakykime „ne“ nacionalizmui, kuris nepakenčia kitų, ieško kaltų, o ne ieško sprendimų, kuris leistų mums geriau gyventi kartu“ , – savo kalboje pabrėžė p. Junckeris.

Apskritai p. Junckerio kalba labiau stengtasi įrodyti ir priminti, kad Europa yra politiškai galinga ir svarbi veikėja pasaulio arenoje. Metinis p. Junckerio pranešimas labiau priminė jau nuveiktų darbų reviziją, o ne žvilgsnį į ateitį.

Ponas Junckeris trečiadienį ragino Europos šalis paremti karinį bendradarbiavimą tarp ES narių, tačiau tuo pačiu pažymėjo, kad Europa neketina militarizuotis, nors, anot Europos Komisijos pirmininko, dabar yra tas laikas, kai Europa privalo pasitraukti iš tarptautinių santykių šešėlio ir pati „aktyvia žaidėja“.

„Aš noriu matyti akivaizdų progresą stiprinant mūsų užsienio politiką. Mes turime gerinti savo gebėjimą kalbėti vienu balsu, kai bandome spręsti užsienio politikos klausimus“ , – trečiadienį savo pranešimo metu ragino p. Junckeris.

„Geopolitinė situacija aiškiai parodo, kad Europos suverenumo valanda išaušo ir saugumą mes turime perimti į savo rankas. Bendrija turi formuoti savo požiūrį ir tapti suvereniu dariniu, kuris formuotų pasaulio politiką. Tokiu būdu mūsų valstybės taptų svarbesnės tarptautiniu mastu“, – sakė p. Junckeris.

Europos Komisijos pirmininkas nurodė, kad ES privalo pati susirūpinti savo saugumu ir prisiimti už jį atsakomybę.

„Jei Europa suvoktų, kokia Europa iš tiesų yra galinga politiškai, ekonomiškai ir netgi karine prasme, galėtume pasiekti labai daug. Todėl mes turime prisiimti vis svarbesnį vaidmenį pasaulio politikoje, aš remiu Europos gynybos bendradarbiavimo inciatyvas, – teigė EK pirmininkas. – Mes nesistengiame militarizuoti ES. Tai, ko mes norime yra tiesiog tapti labiau atsakingais ir labiau nepriklausomais“.

Trečiadienio pranešime p. Junckeris nepamiršo pagirti Graikijos sėkmingai įvykdžius jai skirtą programą ir pažymėjo, kad kitos Europos šalys šių pastangų pakankamai neįvertino.

Ponas Junckeris savo išsakytoje kalboje taip pat pasidžiaugė, kad Bendrijos ekonomika auga jau 21 ketvirtį iš eilės. Nuo 2014 m., anot p. Junckerio, pavyko sukurti 12 mln. naujų darbo vietų.

Kaip problemą Europos Komisijos pirmininkas įvardijo jaunimo nedarbą, kuris šiuo metu siekia 14,8%, tai vis dar yra rodiklis, keliantis nerimą, tačiau jis yra žemiausias, koks tik buvo nuo 2000 m.

„Brexit“

Kaip ir tikėtasi, p. Junckeris palietė ir JK pasitraukimo iš ES temą.

Ponas Junckeris, kalbėdamas apie JK pasitraukimą iš ES, nurodė, kad nelies derybų temos, nes jomis rūpinasi Michelis Barnier, ES vyriausiasis „Brexit“ derybinininkas.

Europos Komisijos pirmininkas dar kartą pakartojo, kad gerbia JK pasirinkimą pasitraukti iš ES, nors „dėl to ir labai gaila.“

Vis dėlto p. Junckeris pareiškė, kad britų vyriausybė privalo suvokti, kad tas, kas palieka Bendrija, negali tikėtis tokių pačių privilegijų, kurias turi ES valstybės narės.

„Jeigu tu palieki ES, žinoma, kad nebegali tikėtis, kad vis dar lieki mūsų bendroje rinkoje ir tikrai negali likti tose vietose, kurias pats pasirenki“, – nurodė p. Junckeris.

Europos Komisijos pirmininkas savo kalbos Strasbūre metu pažymėjo, kad Europos Komisija, Europos Parlamentas ir visos likusios 26 Bendrijos valstybės-narės visada rodys lojalumą ir solidarumą su Airija dėl sienos su Šiaurės Airija klausimo.

Štai kodėl, anot p. Junckerio, mes norime rasti „kūrybišką sprendimą, kuris užkirstų kelią griežtai sienai tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.“

Ponas Junckeris taip pat pažymėjo, kad ne ES, o „Brexit“ kelia „kieto pasienio“ su Šiaurės Airija klausimą. Ponas Junckeris taip pat nurodė, kad net ir po to, kai JK oficialiai pasitrauks iš ES, ji niekada netaps eiline trečiąja šalimi.

JK, anot Europos Komisijos pirmininko, „visada bus labai artima kaimynė ir partnerė politikoje, ekonomikoje ir aptariant saugumo klausimus.

Laiko keitimas

Europos Komisijos pirmininkas savo kalboje taip pat aptarė ir tokius klausimus, kaip laiko keitimas du kartus per metus. Anot p. Junckerio, ateityje taip nebeturėtų būti.

Savo kalboje p. Junckeris taip pat pažymėjo, kad Europa neturėtų diktuoti europiečiams, kad jie turi persukinėti laikrodį du kartus per metus. Europos Komisijos pirmininkas pažymėjo, kad tai turi baigtis.

ES valstybės narės, anot p. Junckerio, turi pačios nuspręsti, kokiu laiku (žiemos ar vasaros) jie nori gyventi. Ponas Junckeris paragino šį klausimą išspręsti dar iki naujų Europos Parlamento rinkimų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Temos:
Mirė režisierius E. Nekrošius 7

Antradienio naktį ligoninėje mirė režisierius Eimuntas Nekrošius. Režisieriui trečiadienį būtų sukakę 66...

Laisvalaikis
2018.11.20
Ivanka Trump klimpsta e. laiškų istorijoje

JAV prezidento Donaldo Trumpo dukra ir patarėja Ivanka Trump darbiniais klausimais rašė Baltųjų rūmų...

Verslo aplinka
2018.11.20
Pretendentų į prezidentus sąraše – vis dar tik kontūrai Premium

Nors iki prezidento rinkimų liko mažiau kaip pusmetis, o šių rinkimų politinė kampanija jau yra prasidėjusi,...

Verslo aplinka
2018.11.20
Teismui perduota šnipinėjimu įtariamo vyro byla

Teismui perduota šnipinėjimu kaltinamo Lietuvos piliečio R. Š. byla.

Verslo aplinka
2018.11.20
Lietuva pasauliniame talentų reitinge smuktelėjo dar žemiau 1

2018 m. pasauliniame IMD talentų reitinge Lietuva krito trimis pozicijomis žemyn ir užima žemiausią vietą iš...

Vadyba
2018.11.20
Nepavyko susiderėti dėl kitų metų ES biudžeto

Europos Komisija (EK) turės pateikti naują pasiūlymą dėl 2019 m. biudžeto – pirmadienį derybininkams...

Verslo aplinka
2018.11.20
Opozicija surinko parašus po interpeliacija švietimo ministrei J. Petrauskienei 2

Opoziciniai konservatoriai antradienį pranešė surinkę reikalingus parlamentarų parašus po interpeliacija...

Verslo aplinka
2018.11.20
V. Pranckietis palaiko PVM lengvatą spaudai ir malkoms 4

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pareiškė, kad Seimas įteisins 5% pridėtinės vertės mokestį (PVM)...

Verslo aplinka
2018.11.20
Jeigu A. Prokopčiukas taps Interpolo vadovu, Lietuva svarstys trauktis iš organizacijos 3

Jeigu Interpolo vadu būtų išrinktas Rusijos atstovas Aleksandras Prokopčiukas, Lietuva turėtų svarstyti...

Verslo aplinka
2018.11.20
Įmonė pavargo ieškoti kaltų dėl neveikiančių IT paslaugų Rėmėjo turinys 8

Pirmaujanti inžinerinių įrenginių tiekimo ir aptarnavimo įmonė „Vilpra“, pernai pradėjusi naudotis debesijos...

Technologijos
2018.11.20
Partizanų vadas A. Ramanauskas-Vanagas pripažintas buvęs valstybės vadovu 2

Seimas antradienį pareiškė, kad partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas buvo faktinis su okupacija...

Verslo aplinka
2018.11.20
VŽ paaiškina, kaip gali susvyruoti Th. May postas Premium

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė Theresa May ir toliau namie dėl „Brexit“ susitarimo su ES patiria...

Verslo aplinka
2018.11.20
Baltųjų rūmų spaudos konferencijos: vieno klausimo taisyklė 1

Baltieji rūmai atstatė CNN žurnalisto Jimo Acostos spaudos leidimą, tačiau skelbia naujas taisykles,...

Rinkodara
2018.11.20
Baltieji rūmai dar kartą taikosi į CNN žurnalisto teises

Nors JAV federalinis teismas penktadienį nurodė Baltiesiems rūmams atstatyti CNN žurnalisto Jimo Acostos...

Rinkodara
2018.11.20
Kas juda, tas ir laimikius skaičiuoja 4

Lietuvos savivaldybių indekse tarp didžiųjų miestų – du lyderiai: Klaipėda ir Vilnius. Šiose pozicijose...

Verslo aplinka
2018.11.20
Afganistane apšaudyta karinė bazė, kur tarnauja Lietuvos kariai 4

Afganistane sekmadienį apšaudyta Kandaharo karinių pajėgų bazė, kur tarnauja Lietuvos specialiųjų operacijų...

Verslo aplinka
2018.11.19
Tarp geriausiai valdomų VVĮ – „EPSO-G“, prasčiausiai – „Registrų centras“

Tarp valstybės valdomų įmonių  (VVĮ) labiausiai gerojo valdymo principus atitinka UAB „EPSO-G“ ir UAB...

Verslo aplinka
2018.11.19
S. Skvernelis Briuselyje ragina NATO stiprinti oro gynybą Baltijos jūros regione 7

Briuselyje viešintis ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pirmadienį paragino NATO stiprinti oro gynybą...

Verslo aplinka
2018.11.19
Geriausių savivaldybių varžytinėse Vilnių šiemet įveikė Klaipėda 3

Ūkiškiausiai besitvarkančių didžiųjų savivaldybių rikiuotėje Vilnių šiemet įveikė Klaipėda. Lietuvos sostinė...

Verslo aplinka
2018.11.19
L. Linkevičius: Sakartvelo prezidento rinkimų data kelia abejonių dėl jų skaidrumo

Linas Linkevičius, užsienio reikalų ministras, pirmadienį pareiškė, kad antrojo Sakartvelo prezidento rinkimų...

Verslo aplinka
2018.11.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau