Problema, apversta aukštyn kojomis

Publikuota: 2018-09-03
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Artėjant naujiems mokslo metams sujudimas švietimo sistemoje kilo ne dėl įsisenėjusių šios srities problemų ir jų sprendimo galimybių – politikai ėmė skaičiuoti gerai žinomo politiko žmonos pinigus, uždirbtus privačių ugdymo įstaigų versle. Nesprendžiant sisteminių švietimo problemų imamasi ieškoti kaltų, mėginama supriešinti privačias ir valstybines mokyklas, nesigilinama nei į turinį, nei į paslaugų kokybės skirtumus.

Privačios mokyklos – toli gražu ne panacėja. Tačiau jų kuriasi vis daugiau, tų mokyklų suolai nestovi tušti. Ne paslaptis, kad jos (nors ir ne visos) uždirba pelno. Kad ir kaip sakytume, tai yra verslas – niša jam atsiranda tada, kai ko nors negali duoti valstybinis sektorius. Kita vertus, privati (kaip ir valstybinė) mokykla – tai ir atsakomybė: mokiniams, jų tėvams, galiausiai – valstybei. Ar toks mokslas užtikrina žinių, išsilavinimo kokybę? Apie tai turėtų byloti valstybiniai egzaminai – jokių išimčių privačių mokyklų abiturientams netaikoma, jie visi savo žinias pasitikrina bendrame egzaminų centre. Tiesa, specialistų vertinimo pasigendama: VŽ žiniomis, nėra oficialaus valstybinių ir privačių mokyklų mokymo kokybės vertinimo ir palyginimo.

Tad kol kas realiausi reitingai – pačių mokinių ar jų tėvų pasirinkimas. Vieniems galbūt labiau patinka tai, kad privačioje mokykloje neperpildytos klasės, mokytojai daugiau dėmesio skiria kiekvienam mokiniui, kitiems prie širdies tai, kad mokykloje yra specializuota pakraipa.

Kad ir kaip kalbėtume, privačios mokymo įstaigos yra verslas, gal kiek specifinis, bet – verslas. Ir jei yra paklausa, visada bus ir pasiūla: jei vaikų neateitų į privačius darželius ar mokyklas, jų ir nebūtų. Bet kokioje demokratinėje visuomenėje galioja pasirinkimo galimybės principas. Pastaruoju metu pradėjo mažėti privačių darželių, nes ėmė rastis daugiau valstybinių, ir gana gerų. Žmonės atsirinko.

Valdančiųjų inspiruotas naršymas po Austėjos Landsbergienės privačių ugdymo įstaigų verslą nė iš tolo nepanašus į tikrą susirūpinimą mokytojų atlyginimais ar mokslo kokybe – tai paprasčiausias politikų tarpusavio santykių aiškinimasis. Seimo narei Agnei Širinskienei, pavyzdžiui, užkliuvo „didelės įmokos už mokslą ar vaiko buvimą darželyje“. Dėl „labai didelio generuojamo pelno“ valstiečių atstovei parlamente kyla klausimas, ar tai etiška, moralu, t. y. ar moralu imti tokias įmokas ir „atitinkamai generuoti jas neįtikėtinai dideliam pelnui, kurio kitos įmonės, dirbančios kituose segmentuose, neturi“. Regis, nūnai darosi madinga rastis visokioms širinskienėms, pačioms nieko nesukūrusioms, skaičiuoti svetimus pinigus ir moralizuoti.

Galbūt minėta ponia parlamentarė būtų laiminga, jei Lietuvoje pelno išvis niekas neuždirbtų – jei niekas neturi, tai kam nors daugiau uždirbti jau nemoralu? O jei uždirba, atimkim ir padalykim?

Politikai, užuot suvedinėję sąskaitas ir visokiais būdais kovoję dėl reitingų, verčiau iš esmės spręstų sistemines problemas, kurios dešimtmečius kaupėsi ir sveikatos apsaugos, ir švietimo bei mokslo srityse. Jei valdžios vyrams ir moterims iš tiesų skaudėtų širdį dėl vaikų mokslo, dėl mokytojų kompetencijos ir atlyginimų, matytume iš jų sprendimų ar bent jau mėginimų ieškoti tų sprendimų. Pagaliau netoli Lietuvos taip politikų mėgstamoje Skandinavijoje ar Suomijoje galima paieškoti puikių pavyzdžių pasisemti patirties, kaip pertvarkyti švietimo sistemą.

„Verslo klasė“ (2017 06 24) rašė apie Suomijos patirtį: šios šalies mokyklos – turbūt antras žinomiausias šalies produktas po „Nokios“. Tačiau pastarasis tėra blėstantis pirmojo subproduktas. Abu šie Suomijos reiškiniai pasaulyje išgarsėjo panašiu metu. 2000 m. pasirodė žymusis „Nokios“ telefono modelis 3310. Tais pačiais metais buvo atliktas ir pirmasis tarptautinis penkiolikmečių gebėjimų tyrimas, geriau žinomas akronimu PISA (angl. Programme for International Student Assessment – Tarptautinio studentų įvertinimo programa). Po metų pasirodę šio tyrimo, kurį atlieka Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, rezultatai atkreipė dėmesį į Suomiją. Penkiolikmečių suomių gebėjimai skaitymo, matematikos ir gamtos mokslų srityse pasirodė vieni geriausių pasaulyje. Tačiau ne išskirtiniai Suomijos paauglių įgūdžiai labiausiai sudomino ekspertus, o tai, kad šiai šaliai pavyko ne tik itin gerai paruošti savo moksleivius, bet ir išlaikyti itin tolygią kokybę visose mokyklose.

„Geriausia mokykla Suomijoje yra ta, kuri yra arčiausiai tavo namų“, – aiškina specialistai. Šiuos skambius žodžius PISA iš dalies patvirtina: skirtumai tarp Suomijos moksleivių žinių įvairiose šalies vietose – vieni mažiausių iš visų tyrime dalyvavusių valstybių. Net pavyzdingojoje Skandinavijoje tobulų nėra, tad, savaime suprantama, vienos Suomijos mokyklos šiek tiek geresnės už kitas, tačiau kurios – žino tik išrinktieji.

Reitingai yra sudaromi, tačiau viešai neskelbiami. Juos mato tik centrinės ar savivaldybių švietimo sistemos darbuotojai ir žiūri, kurioms mokykloms reikia padėti, o nuo kurių ką nors nusižiūrėti ir pritaikyti šalies mastu.

Lygių galimybių principą (kuris svarbus Suomijos gyventojams ir kitose gyvenimo srityse) suomiai vadina pagrindiniu savo valstybės švietimo sėkmės veiksniu. 1963 m. Suomijos parlamentas nusprendė, kad tinkamiausias, nors ir ne greičiausias kelias į šviesią ekonominę ateitį – geras viešas išsilavinimas visiems vaikams, nepriklausomai nuo jų turtinės padėties ar gyvenamosios vietos.

Pragmatiški ir kantrūs suomiai kaip tarė, taip ir padarė: sukūrė bendrą mokyklų sistemą, paskirstė tolygiai lėšas, nubraižė bendras nacionalines mokymo gaires, bet paliko daug laisvės mokytojams. Autonomija mokytojams buvo gyvybiškai reikalinga, nes suvedus į klases mokinius iš skirtingų socialinių sluoksnių kilo iššūkis – kaip užtikrinti, kad visi vaikai mokytųsi vienodai gerai. Ugdytojai patys turėjo eksperimentuoti ir ieškoti naujoviškų lavinimo būdų. Iki šiol Suomijoje rengiant mokytojus yra tolygiai skiriama dėmesio tiek praktikai, tiek teorijai. Mokytojai gali ne tik mokyti vaikus, bet ir moksliškai įvertinti, kiek veiksmingi jų lavinimo metodai. O, turėdami mokyklose didelę laisvę, pedagogai iškart gali savo mokslines išvadas taikyti praktikoje.

Kas svarbaus vyksta Lietuvos švietime? Aukštojo mokslo reforma: tvyrančios abejonės dėl pedagogų rengimo – ar tikrai turėsime kokybiškai parengtų mokytojų, parodys tik ateitis. Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė žada keisti brandos egzaminų tvarką (tiksliau – juos nukarūnuoti), keičiasi mokytojų darbo užmokesčio sistema, dėstytojai skundžiasi, kad turėdami aukštesnę kompetenciją uždirba mažiau negu bendrojo lavinimo mokytojai.

O apie ką kalba politikai? Apie tai, kad vieno politiko žmonos mokyklų tinklas dirba pelningai, arba apie tai, kad pagal naujas vaikų maitinimo taisykles bus reguliuojama, ką tėvai gali įdėti vaikams priešpiečių etc.

VŽ nuomone, švietimas yra viešoji paslauga, galbūt net pati svarbiausia. Tačiau kone visos valdžios pagrindines problemas apeina šonu (trūksta kompetencijos?), nerasdamos (ir neieškodamos) sprendimo mėgina supriešinti visuomenę, žvelgdamos ne į turinį, o ieškodamos kaltųjų. Kita vertus, jei politikai nerodo vienybės dėl šalies gynybos, ko gero, naivu tikėtis, kad jiems rūpėtų vaikų švietimas.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

LVŽS reiškia pasitikėjimą R. Karbauskiu, stumia lauk V. Pranckietį 17

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba pareiškė pasitikėjimą partijos lyderiu...

Verslo aplinka
2019.07.15
G. Nausėda teikia V. Rupšio kandidatūrą į kariuomenės vadus 2

Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pateikė Seimui generolo majoro, Sausumos pajėgų vado Valdemaro Rupšio...

Verslo aplinka
2019.07.15
Per metus iš šeimų dėl grėsmės saugumui paimta 1.500 vaikų 7

Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba per metus dėl grėsmės saugumui iš šeimų paėmė 1517 vaikų.

Verslo aplinka
2019.07.15
Nematoma D. Grybauskaitės diplomatija: 10 neskelbtų istorijų 13

Pasibaigus prezidentės Dalios Grybauskaitės kadencijai, naujienų agentūra BNS kviečia pažvelgti į jos...

Verslo aplinka
2019.07.15
Kinijos ekonomika II ketvirtį augo lėčiausiai per 27 metus

Kinijos ekonomika šių metų II ketv. augo 6.2%, rodo paskelbti oficialūs skaičiai.

Verslo aplinka
2019.07.15
Kad prievolė nuomotis patalpas netaptų priedanga melžti valstybę  1

Seimas praėjusią savaitę priėmė Valstybės ir savivaldybių turto valdymo ir kitų susijusių įstatymų pataisas,...

Finansai
2019.07.15
Šią savaitę svarbu 

Valstiečiai-žalieji svarstys, ką daryti su Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu, Seimas balsuos dėl premjero...

Verslo aplinka
2019.07.15
Teismas patvirtino, jog Vilniaus žydų bendruomenės pirmininko rinkimai buvo teisėti

Teismai vis dar nagrinėja prieš dvejus metus vykusių Vilniaus žydų bendruomenės pirmininko rinkimų...

Verslo aplinka
2019.07.14
Šiandien buhalterio darbe nebus: ko griebtis? 15

Kad ir kaip gerai būtų organizuota kompanija, kad ir kokie uolūs darbuotojai joje dirbtų – vasara yra toks...

Paslaugos
2019.07.14
G. Nausėda pakvietė E. Macroną vizito į Lietuvą 6

Pezidentas Gitanas Nausėda į Lietuvą oficialaus vizito pakvietė Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną.

Verslo aplinka
2019.07.14
Valdžia finansiškai skatins įsivaikinti vyresnius vaikus 1

Vyresnius nei dvejų metų vaikus įsivaikinę tėvai, pasiėmę jo priežiūros atostogas, nuo kitų metų galės gauti...

Verslo aplinka
2019.07.13
L. Linkevičius: Rusijos planai švęsti Vilniaus ir Kauno užėmimą – nepriimtini 19

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Rusijos sprendimą artilerijos saliutais pažymėti Vilniaus ir...

Verslo aplinka
2019.07.13
LVŽS įsiliepsnojo diskusija, ką daryti su V. Pranckiečiu  7

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba pirmadienį svarstys kelis aktualius...

Verslo aplinka
2019.07.13
Per žemės drebėjimą Filipinuose sužeisti mažiausiai 25 žmonės

5,88 balų žemės drebėjimui šiąnakt supurčius Mindanao salą Filipinų pietuose, mažiausiai dvidešimt penki...

Verslo aplinka
2019.07.13
Telšiuose nepaskiriant vicemero kyla tiesioginio valdymo grėsmė 1

Telšių rajono savivaldybės tarybai nesugebėjus per du mėnesius paskirti vicemero, apie susidariusią situaciją...

Verslo aplinka
2019.07.13
Siūloma finansuoti iš karo zonos Ukrainoje atvykusių jaunuolių studijas Lietuvoje 5

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija siūlo finansuoti iš Luhansko ir Donecko sričių karo zonos Ukrainoje...

Verslo aplinka
2019.07.13
Filipinus ir Okinavos salą supurtė žemės drebėjimai

5,88 balų žemės drebėjimas šiąnakt supurtė Mindanao salą Filipinų pietuose, šeštadienį pranešė JAV Geologijos...

Verslo aplinka
2019.07.13
R. Karbauskis: S. Skvernelis galėjo supainioti interesus dėl Vyriausybės užsakytos apklausos 3

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad premjeras Saulius Skvernelis elgėsi...

Verslo aplinka
2019.07.12
G. Nausėdos inauguracijos renginius vainikavo iškilmingas pobūvis 23

Po dešimtmetį trukusio Dalios Grybauskaitės prezidentavimo penktadienį pasikeitė aukščiausias šalies...

Verslo aplinka
2019.07.12
Rusija Turkijai ėmė tiekti oro gynybos sistemas „S-400“ 10

Penktadienį Rusija pradėjo Turkijos užsakytų oro gynybos sistemų S-400 pristatymą. Šis sprendimas Turkijai...

Verslo aplinka
2019.07.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau