Toliau braukia per įtampos stygas

Publikuota: 2018-08-27
Leah Millis („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Leah Millis („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Prekybiniame dviejų galingų pasaulio valstybių kare tebežvanginama muitų ir draudimų ginklais – įtampa tarp JAV ir Kinijos vis dar tvyro: praėjusios savaitės derybos baigėsi be rezultatų. Vis nėra ir aiškesnių žinių dėl ES bei Jungtinės Karalystės derybų, o „Brexit“ terminas nenumaldomai artėja. Regis, diplomatiniame pasaulyje visi nori kažko išlaukti ir imasi aktyviai blefuoti.

Praėjusį ketvirtadienį prekybos pasaulio akys krypo į JAV ir Kinijos derybininkus, tačiau abiejų šalių pareigūnai nuo stalų pakilo nieko nepešę. Lindsay Walters, Baltųjų rūmų atstovės spaudai pavaduotoja, nurodė, kad abi pusės „apsikeitė požiūriais, kaip pasiekti tarpusavio ekonominių santykių prekybinį teisingumą, balansą ir abipusiškumą“, tačiau nenurodė, kad abiejų valstybių prekybiniai santykiai būtų pasistūmėję.

Analitikai ir prieš derybas nebuvo nusiteikę optimistiškai, tačiau abiejų šalių delegacijų susitikimas buvo pirmasis nuo birželio mėnesio, kai bandyta spręsti abiejų šalių nesutarimus dėl prekybos klausimų.

„Financial Times“, remdamasis keliais šaltiniais JAV administracijoje, skelbia, kad Kinijos pareigūnai yra pasirengę pasiūlyti priemonių, kad Kinijos rinka šiek tiek daugiau atsivertų, taip pat šalis pažadėtų iš JAV pirkti daugiau žemės ūkio ir energetikos produkcijos. Kinai pasirengę ir pažadėti, kad nebus silpninama Kinijos valiuta. Vis dėlto šios nuolaidos vis dar yra gerokai mažesnės negu dar gegužę JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos pateikti reikalavimai kinams, o tada pastarieji tokias nuolaidas pavadino nerealistiškomis.

Ir Kinija, ir JAV šiuo metu jau įvedė muitų už 50 mlrd. USD viena kitos prekėms. Pono Trumpo administracija pradėjo prekybos karą su Kinija, kad ją nubaustų už tai, ką Baltųjų rūmų administracija vadina neteisinga prekybos praktika, pvz., intelektinės nuosavybės vagystės. Pirmasis tarifų raundas įsigaliojo liepą.

Praėjusią savaitę abi šalys „apsikeitė“ naujais muitais: šįkart valstybės viena kitos prekėms, kurių vertė – 16 mlrd. USD, įvedė 25% muitų tarifus. Jie apima tokias 279 kinų prekes kaip chemijos produkcija, motociklai, spidometrai ir antenos. Kinija muitais apmokestino amerikietiškas anglis, medicinos instrumentus, automobilius ir autobusus.

Kiek truks šis dviejų didelių prekybos rinkų karas, prognozuoti sunkoka. Steve’as Bannonas, buvęs p. Trumpo patarėjas, liepą aiškino, kad abiem šalims gresia dešimtmečiai prekybos karo. O stambių korporacijų atstovai teigia manantys, kad ilguoju laikotarpiu bus rastas sprendimas, nes ir JAV, ir Kinija supranta tikrąją prekybos karo riziką.

Riziką įžvelgia ir Lietuvos ekonomistai: pasak Nerijaus Mačiulio, kol kas horizonte matyti daugiau grėsmių ekonomikai nei galimybių susitarti. Todėl gali susiklostyti situacija, kokioje pasaulis buvo atsidūręs XX a. ketvirtajame dešimtmetyje po Didžiosios ekonominės depresijos, – kai kiekviena valstybė bandė apsaugoti savo rinką nuo importo tarifais, įvairiomis kvotomis ir barjerais. Ekonomistas Gitanas Nausėda įžvelgia pasaulio ekonomikai grėsmę patirti labai sudėtingą būklę, vadinamą stagfliacija.

Tačiau visos prognozės kol kas lieka prognozės. Ką sumanys JAV vadovas, ko gero, niekas negali nuspėti. Turint omenyje, kad JAV vis dėlto turi kur kas daugiau „šovinių“ savo arsenale nei Kinija, galima manyti, kad sukeltas chaosas yra priemonė stumti laiką, kol neištvėrusi anoji pusė atvers savo kortas ir pakels rankas.

Dialoge, jei taip galima pavadinti įstrigusius ES ir Jungtinės Karalystės (JK) santykius „Brexit“ klausimu, ką nors prognozuoti taip pat sunku. JK iš ES oficialiai pasitrauks 2019 m. kovo 29 d., tačiau dėl ateities santykių tarp Bendrijos ir JK ne tik dar nėra suderėta, bet net nepajudėta iš mirties taško.

JK tikina toliau siekianti susitarimo su ES po oficialių skyrybų, tačiau iš tikrųjų rengiasi ir blogiausiam scenarijui: praėjusį ketvirtadienį išplatino dokumentų seriją, kaip tokiu atveju būtų suvaldytas chaosas.

Nesugebėjimas susitarti su Bendrija po „Brexit“ sukeltų plataus masto sutrikimų JK jūrų ir oro uostuose, kiltų klausimas, ar į JK galėtų būti importuojamas maistas, vaistai ir kiti būtiniausi produktai.

Jeigu JK pasitrauktų iš ES nepatvirtinusi susitarimo, žlugtų ir daugelis susitarimų, kurie apibrėžia prekybą su ES, įskaitant kelių transportą ir aviaciją. ES taip pat turėtų teisiškai užtikrinti pasienio kontrolę, pavyzdžiui, eksporto iš JK, kad būtų sumokėti muitai ir sertifikuota produktų kilmės šalis, o tai savaime sukeltų ilgų sulaikymų ir sutrikdytų gamintojų bei mažmenininkų laikui jautrias tiekimo grandines.

Europos Komisija (EK) savo ruožtu nurodė, kad „Brexit“ vis tiek prives prie sutrikimo, ar „bus patvirtintas susitarimas, ar nebus“.

„Štai kodėl visi, ir ypač ūkio subjektai, privalo būti pasirengę“,– teigiama EK pareiškime po JK paskelbtų dokumentų. EK jau pati yra paskelbusi savo įvertinimą, kokių rizikų kiltų, jeigu JK pasitrauktų iš ES be susitarimo. Komisija perspėjo, kad nebūtų specialaus susitarimo dėl ES piliečių, gyvenančių JK, ir JK piliečių, gyvenančių ES, ir perspėjo, kad dėl tokio susitarimo nebuvimo kiltų didelių trukdžių pasienyje.

JK „Brexit“ šalininkų stovykla tikina, kad Ūkanotojo Albiono ekonomika trumpuoju laikotarpiu pajus tam tikrą žalą, tačiau ilguoju laikotarpiu patirs naudą. Daugelis JK „Brexit“ stovyklos šalininkų Bendriją laiko nepavykusiu Vokietijos primestu Europos integracijos eksperimentu. Panašu, kad ir ES, ir JK kol kas linkusios žaisti kortomis ir mėgina viena kitos kantrybę bei budrumą.

Beje, apie Vokietiją. Regis, ji toliau linkusi šokti aplink rusiškų dujų katilą. Berlynas yra ES ekonominių sankcijų Rusijai variklis, tačiau laikosi įsikibęs projekto „Nord Stream 2“. Šis sparčiai juda į priekį ir netrukus dar labiau susaistys Vokietiją ir visą Europą su rusiškomis dujomis: Lenkijos ir Baltijos šalių žodis lieka neišgirstas, jau nekalbant apie Ukrainos protestus. Ir nors Vokietijos kanclerė Angela Merkel susitikime su V. Putinu ryžosi užsiminti, kad dalis dujų tranzito toliau turėtų vykti per Ukrainą, regis, šio prašymo Kremlius neišgirdo.

Spėjimais apaugo praėjusią savaitę vykęs p. Merkel vizitas trijose Kaukazo šalyse. Vokietijos kanclerė, susitikusi su šių valstybių vadovais, daug dėmesio skyrė energetikos temoms: pvz., Azerbaidžane p. Merkel ketino aptarti bendradarbiavimą energetikos srityje su šia naftos turtinga Kaspijos jūros regiono valstybe, galinčia padėti Europai sumažinti jos energetinę priklausomybę nuo rusiškų gamtinių dujų ir naftos.

Pasaulis toliau stebi nenuspėjamus Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano veiksmus, didelių tarptautinių korporacijų traukimąsi iš Irano, Rusijos žingsnius stiprėjant JAV sankcijų gniaužtui ir nuvertėjant rubliui ir kt. VŽ nuomone, globalios ekonomikos atveju bet kokie prekybiniai karai anksčiau ar vėliau gali aidu atsiristi ir į Lietuvą. Pvz., dėl p. Trumpo pažadėtų importo muitų europietiškiems automobiliams gali nukentėti Lietuvos įmonės, gaminančios komponentus Europos automobilių pramonei. Gali būti, kad tai tėra dar vienas JAV prezidento pagrūmojimas ES, tačiau bet kuriuo atveju reikia būti budriems ir ruoštis galimiems netikėtumams.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

V. Zelenskio pergale rinkimuose neabejoja ir jo oponentas 19

Ukrainoje sekmadienį vyko balsavimas antrajame prezidento rinkimų ture. Dvikovos tarp dabartinio prezidento...

Verslo aplinka
2019.04.21
Mirtini sprogimai sudrebino Šri Lanką 6

Sprogimai Velykų dieną sudrebino kelias bažnyčias ir kelis viešbučius Šri Lankoje. Išpuolių metu bent 207...

Verslo aplinka
2019.04.21
Kaip kurti švietimo viziją, kad ji veiktų Premium

„Laimingas žmogus“ – vos du žodžiai gali būti gera švietimo vizija. Pavyzdžiui, Butane. Ar Danijoje. Ten, kur...

Verslo klasė
2019.04.21
Šalies vadovai sveikina Šv. Velykų proga

Šalies vadovai sveikina gyventojus su Šv. Velykomis ir linki energijos, šilumos, vienybės, atsinaujinimo.

Verslo aplinka
2019.04.21
Ar jau esame pasirengę atvirai ir skaidriai kalbėti apie darbo užmokestį? 7

Lietuviams kalbėti apie atlygį dar tikrai nedrąsu. Tačiau poreikis gerinti darbuotojų patirtį – motyvuoti bei...

Vadyba
2019.04.20
Daliai parduotuvių dirbant per Velykas, Seime vėl inicijuojamas draudimas 11

Kai kuriems prekybos tinklams ketinant dirbti pirmąją Velykų dieną, Seimo nariai žada grįžti prie įstatymo...

Paslaugos
2019.04.20
Už ekstremistinį turinį JAV milžinams Europoje grės baudos iki 4% apyvartos 1

Europos Parlamentas (EP) pritarė pasiūlymui bausti tokias įmones kaip „Facebook“, „Google“ ir „Twitter“ net...

Paslaugos
2019.04.20
Apklausos Ukrainos prezidento rinkimuose lengvą pergalę pranašauja V. Zelenskiui Premium

Naujausia sociologų grupės „Reiting“ atlikta apklausa rodo, kad antrame prezidento rinkimų ture ukrainiečiai...

Verslo aplinka
2019.04.20
Reitingų lentelėje į pirmą vietą pakilo I. Šimonytė 19

Konservatorių kandidatė prezidento rinkimuose Ingrida Šimonytė pakilo į pirmąją reitingų lentelės poziciją,...

Verslo aplinka
2019.04.20
Kijevo stadione Ukrainos kandidatų į prezidentus šou

Kandidatai į Ukrainos prezidentus – dabartinis šalies vadovas Petro Porošenka ir favoritu laikomas...

Verslo aplinka
2019.04.19
Rusija uždraudė naftos ir jos produktų eksportą į Ukrainą 14

Rusija uždraudė į Ukrainą eksportuoti rusišką naftą ir jos produktus, o angliES eksportas galimas tik gavus...

Pramonė
2019.04.19
Kinijos dilema, kurios turėtų nebūti Premium 5

Imunitetas Sovietų Sąjungos komunizmui ir jo palikimui didžiąja dalimi Lietuvoje jau yra susiformavęs. 2013...

Verslo klasė
2019.04.19
Dėl ataskaitos detalių Demokratų partija reikalauja R. Muellerio viešo liudijimo

JAV Demokratų partija nori, kad JAV specialusis tyrėjas Robertas Muelleris, kuris ketvirtadienį po 22...

Verslo aplinka
2019.04.19
Konkurencijos taryba: „Gazprom“ turto išieškojimas yra sudėtingas 2

Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ jau beveik 5 metus nesumokant Lietuvai 42 mln. Eur baudos, šaliai kol kas...

Pramonė
2019.04.19
Teisme liudijanti L. Graužinienė: pelno mokesčio pataisos neatitiko ES direktyvos  1

Loreta Graužinienė, buvusi Seimo pirmininkė, sako, kad parlamente 2015 m. svarstytas Pelno mokesčio įstatymo...

Verslo aplinka
2019.04.19
V. Mazuronis: esu tas, kurį galima vadinti „eurorealistu“ Premium

Prezidentas turėtų savo autoritetu užtikrinti valstybės pažangą ir reformų vykdymą , bet jis neturėtų kištis...

Verslo aplinka
2019.04.19
Kandidatų prezidentus debatuose – Estijos ir Rusijos vadovų susitikimo vertinimas 8

Kandidatai į Lietuvos prezidentus nesutaria, ar vakarykštis Estijos prezidentės vizitas į Maskvą buvo...

Dviguba pilietybė: malonė ar norma? 56

Iki referendumo, kuriame piliečiai spręs dėl dvigubos pilietybės galimybės, liko apie tris savaites, tačiau...

Verslo aplinka
2019.04.19
JAV ir ES užsitaisė prekybos ginklus Premium

JAV ir Europos Sąjunga (ES) pradėjo detalų pasiruošimo planą, kuriuo viena kitos pro­dukcijai galėtų įvesti...

Verslo aplinka
2019.04.19
V. Vasiliauskas: iš spintos bus traukiami „Snoro“ ir Ūkio banko skeletai Premium 42

Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas, VŽ teigia, įsitikinęs, kad Stasio Jakeliūno,...

Finansai
2019.04.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau