Toliau braukia per įtampos stygas

Publikuota: 2018-08-27
Leah Millis („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Leah Millis („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Prekybiniame dviejų galingų pasaulio valstybių kare tebežvanginama muitų ir draudimų ginklais – įtampa tarp JAV ir Kinijos vis dar tvyro: praėjusios savaitės derybos baigėsi be rezultatų. Vis nėra ir aiškesnių žinių dėl ES bei Jungtinės Karalystės derybų, o „Brexit“ terminas nenumaldomai artėja. Regis, diplomatiniame pasaulyje visi nori kažko išlaukti ir imasi aktyviai blefuoti.

Praėjusį ketvirtadienį prekybos pasaulio akys krypo į JAV ir Kinijos derybininkus, tačiau abiejų šalių pareigūnai nuo stalų pakilo nieko nepešę. Lindsay Walters, Baltųjų rūmų atstovės spaudai pavaduotoja, nurodė, kad abi pusės „apsikeitė požiūriais, kaip pasiekti tarpusavio ekonominių santykių prekybinį teisingumą, balansą ir abipusiškumą“, tačiau nenurodė, kad abiejų valstybių prekybiniai santykiai būtų pasistūmėję.

Analitikai ir prieš derybas nebuvo nusiteikę optimistiškai, tačiau abiejų šalių delegacijų susitikimas buvo pirmasis nuo birželio mėnesio, kai bandyta spręsti abiejų šalių nesutarimus dėl prekybos klausimų.

„Financial Times“, remdamasis keliais šaltiniais JAV administracijoje, skelbia, kad Kinijos pareigūnai yra pasirengę pasiūlyti priemonių, kad Kinijos rinka šiek tiek daugiau atsivertų, taip pat šalis pažadėtų iš JAV pirkti daugiau žemės ūkio ir energetikos produkcijos. Kinai pasirengę ir pažadėti, kad nebus silpninama Kinijos valiuta. Vis dėlto šios nuolaidos vis dar yra gerokai mažesnės negu dar gegužę JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos pateikti reikalavimai kinams, o tada pastarieji tokias nuolaidas pavadino nerealistiškomis.

Ir Kinija, ir JAV šiuo metu jau įvedė muitų už 50 mlrd. USD viena kitos prekėms. Pono Trumpo administracija pradėjo prekybos karą su Kinija, kad ją nubaustų už tai, ką Baltųjų rūmų administracija vadina neteisinga prekybos praktika, pvz., intelektinės nuosavybės vagystės. Pirmasis tarifų raundas įsigaliojo liepą.

Praėjusią savaitę abi šalys „apsikeitė“ naujais muitais: šįkart valstybės viena kitos prekėms, kurių vertė – 16 mlrd. USD, įvedė 25% muitų tarifus. Jie apima tokias 279 kinų prekes kaip chemijos produkcija, motociklai, spidometrai ir antenos. Kinija muitais apmokestino amerikietiškas anglis, medicinos instrumentus, automobilius ir autobusus.

Kiek truks šis dviejų didelių prekybos rinkų karas, prognozuoti sunkoka. Steve’as Bannonas, buvęs p. Trumpo patarėjas, liepą aiškino, kad abiem šalims gresia dešimtmečiai prekybos karo. O stambių korporacijų atstovai teigia manantys, kad ilguoju laikotarpiu bus rastas sprendimas, nes ir JAV, ir Kinija supranta tikrąją prekybos karo riziką.

Riziką įžvelgia ir Lietuvos ekonomistai: pasak Nerijaus Mačiulio, kol kas horizonte matyti daugiau grėsmių ekonomikai nei galimybių susitarti. Todėl gali susiklostyti situacija, kokioje pasaulis buvo atsidūręs XX a. ketvirtajame dešimtmetyje po Didžiosios ekonominės depresijos, – kai kiekviena valstybė bandė apsaugoti savo rinką nuo importo tarifais, įvairiomis kvotomis ir barjerais. Ekonomistas Gitanas Nausėda įžvelgia pasaulio ekonomikai grėsmę patirti labai sudėtingą būklę, vadinamą stagfliacija.

Tačiau visos prognozės kol kas lieka prognozės. Ką sumanys JAV vadovas, ko gero, niekas negali nuspėti. Turint omenyje, kad JAV vis dėlto turi kur kas daugiau „šovinių“ savo arsenale nei Kinija, galima manyti, kad sukeltas chaosas yra priemonė stumti laiką, kol neištvėrusi anoji pusė atvers savo kortas ir pakels rankas.

Dialoge, jei taip galima pavadinti įstrigusius ES ir Jungtinės Karalystės (JK) santykius „Brexit“ klausimu, ką nors prognozuoti taip pat sunku. JK iš ES oficialiai pasitrauks 2019 m. kovo 29 d., tačiau dėl ateities santykių tarp Bendrijos ir JK ne tik dar nėra suderėta, bet net nepajudėta iš mirties taško.

JK tikina toliau siekianti susitarimo su ES po oficialių skyrybų, tačiau iš tikrųjų rengiasi ir blogiausiam scenarijui: praėjusį ketvirtadienį išplatino dokumentų seriją, kaip tokiu atveju būtų suvaldytas chaosas.

Nesugebėjimas susitarti su Bendrija po „Brexit“ sukeltų plataus masto sutrikimų JK jūrų ir oro uostuose, kiltų klausimas, ar į JK galėtų būti importuojamas maistas, vaistai ir kiti būtiniausi produktai.

Jeigu JK pasitrauktų iš ES nepatvirtinusi susitarimo, žlugtų ir daugelis susitarimų, kurie apibrėžia prekybą su ES, įskaitant kelių transportą ir aviaciją. ES taip pat turėtų teisiškai užtikrinti pasienio kontrolę, pavyzdžiui, eksporto iš JK, kad būtų sumokėti muitai ir sertifikuota produktų kilmės šalis, o tai savaime sukeltų ilgų sulaikymų ir sutrikdytų gamintojų bei mažmenininkų laikui jautrias tiekimo grandines.

Europos Komisija (EK) savo ruožtu nurodė, kad „Brexit“ vis tiek prives prie sutrikimo, ar „bus patvirtintas susitarimas, ar nebus“.

„Štai kodėl visi, ir ypač ūkio subjektai, privalo būti pasirengę“,– teigiama EK pareiškime po JK paskelbtų dokumentų. EK jau pati yra paskelbusi savo įvertinimą, kokių rizikų kiltų, jeigu JK pasitrauktų iš ES be susitarimo. Komisija perspėjo, kad nebūtų specialaus susitarimo dėl ES piliečių, gyvenančių JK, ir JK piliečių, gyvenančių ES, ir perspėjo, kad dėl tokio susitarimo nebuvimo kiltų didelių trukdžių pasienyje.

JK „Brexit“ šalininkų stovykla tikina, kad Ūkanotojo Albiono ekonomika trumpuoju laikotarpiu pajus tam tikrą žalą, tačiau ilguoju laikotarpiu patirs naudą. Daugelis JK „Brexit“ stovyklos šalininkų Bendriją laiko nepavykusiu Vokietijos primestu Europos integracijos eksperimentu. Panašu, kad ir ES, ir JK kol kas linkusios žaisti kortomis ir mėgina viena kitos kantrybę bei budrumą.

Beje, apie Vokietiją. Regis, ji toliau linkusi šokti aplink rusiškų dujų katilą. Berlynas yra ES ekonominių sankcijų Rusijai variklis, tačiau laikosi įsikibęs projekto „Nord Stream 2“. Šis sparčiai juda į priekį ir netrukus dar labiau susaistys Vokietiją ir visą Europą su rusiškomis dujomis: Lenkijos ir Baltijos šalių žodis lieka neišgirstas, jau nekalbant apie Ukrainos protestus. Ir nors Vokietijos kanclerė Angela Merkel susitikime su V. Putinu ryžosi užsiminti, kad dalis dujų tranzito toliau turėtų vykti per Ukrainą, regis, šio prašymo Kremlius neišgirdo.

Spėjimais apaugo praėjusią savaitę vykęs p. Merkel vizitas trijose Kaukazo šalyse. Vokietijos kanclerė, susitikusi su šių valstybių vadovais, daug dėmesio skyrė energetikos temoms: pvz., Azerbaidžane p. Merkel ketino aptarti bendradarbiavimą energetikos srityje su šia naftos turtinga Kaspijos jūros regiono valstybe, galinčia padėti Europai sumažinti jos energetinę priklausomybę nuo rusiškų gamtinių dujų ir naftos.

Pasaulis toliau stebi nenuspėjamus Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano veiksmus, didelių tarptautinių korporacijų traukimąsi iš Irano, Rusijos žingsnius stiprėjant JAV sankcijų gniaužtui ir nuvertėjant rubliui ir kt. VŽ nuomone, globalios ekonomikos atveju bet kokie prekybiniai karai anksčiau ar vėliau gali aidu atsiristi ir į Lietuvą. Pvz., dėl p. Trumpo pažadėtų importo muitų europietiškiems automobiliams gali nukentėti Lietuvos įmonės, gaminančios komponentus Europos automobilių pramonei. Gali būti, kad tai tėra dar vienas JAV prezidento pagrūmojimas ES, tačiau bet kuriuo atveju reikia būti budriems ir ruoštis galimiems netikėtumams.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Konservatoriai įsitvirtina partijų reitingų viršūnėje 3

Smukus valdančiųjų „valstiečių“ reitingui, opoziciniai konservatoriai įsitvirtina partijų reitingų viršūnėje,...

Didieji – arčiau „žarijų duobės“ 1

Nuo naujųjų metų įsigaliosiančiuose Mokesčių administravimo įstatymo pakeitimuose numatyta naujovė – patikimo...

Finansai
06:30
Kaip gyvensime Lietuvoje 2019-aisiais? Rėmėjo turinys

Palyginti su pajamomis, šiandieniniai  Lietuvos įmonių ir gyventojų finansiniai įsipareigojimai yra labai...

Vadyba
06:00
Užmiesčio konferencijų centras klientus patraukia patogia vieta ir išskirtiniu maistu Rėmėjo turinys

Nors konferencijų ir verslo renginių erdvių nuomos paslaugų rinka Lietuvoje toli gražu nėra perpildyta,...

Vadyba
06:00
Italija nenusileidžia ES dėl biudžeto 4

Trečiadienį nuo vidurnakčio baigėsi laikas, kuomet Italija turėjo pateikti atnaujintą savo 2019 m. biudžeto...

JK ir ES pasiekė susitarimą dėl „Brexit“ 19

Praėjus daugiau nei dviem metams po britų sprendimo referendume trauktis iš ES, JK ir Europos Sąjungos...

Verslo aplinka
2018.11.13
LVAT: buvęs ministras R. Palaitis neturi atlyginti žalos

Buvęs ministras Raimundas Palaitis Vidaus reikalų ministerijai (VRM) neturės atlyginti 15.900 Eur...

Verslo aplinka
2018.11.13
Atvertas kelias bendriems 26 mln. Eur projektams pasienyje su Rusija 2

Rusijai ratifikavus susitarimus su Lietuva, Estija ir Vokietija dėl 2014-2020 metų pasienio bendradarbiavimo...

Verslo aplinka
2018.11.13
A. Merkel ragina kurti Europos kariuomenę 10

Antradienį Europos Parlamente Strasbūre Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, ragino Europą prisiimti...

Verslo aplinka
2018.11.13
Žada sutrumpinti bankroto procedūrą 1

Pertvarkius juridinių asmenų nemokumo sistemą maždaug trečdaliu sutrumpėtų bankroto procedūros laikotarpis.

Verslo aplinka
2018.11.13
Už 2016-aisiais padarytus pažeidimus iš LSDP atimta biudžeto dotacija 5

Dabar jau opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pripažinta padariusi šiurkščius rinkimų...

Verslo aplinka
2018.11.13
Valdžios pusiaukelė: rašomas atsargiai teigiamas pažymys Premium

Dveji šio Seimo ir Vyriausybės darbo metai parodė, kad valdžia iš esmės vykdo užsibrėžtus tikslus, tačiau...

Verslo aplinka
2018.11.13
Lenkija beveik mėnesiui įves vidaus sienų kontrolę 2

Lenkija nuo lapkričio 22 d. iki gruodžio 16 d. laikinai atnaujins pasienio tikrinimus prie savo vidaus sienų,...

Transportas
2018.11.13
Kauno savivaldybės administracijos direktoriumi paskirtas V. Šiliauskas  

Kauno savivaldybės taryba antradienį paskyrė naują administracijos direktorių – juo tapo valdančiųjų...

Verslo aplinka
2018.11.13
Verslo perdavimas: kelias – ilgas, bet rezultatas gali atnešti palengvėjimą ir sėkmę 1

Verslo perdavimo būdų yra tiek daug ir įvairių, kiek ir patys verslai yra skirtingi, o verslo perdavimo...

Vadyba
2018.11.13
Neblogus Vyriausybės planus temdo skandalai ir kompetencijos trūkumas Premium

Dabartinė valdančioji dauguma iš esmės geba užtikrinti pakankamą paramą savo Vyriausybei ir tikriausiai...

Verslo aplinka
2018.11.13
Distancijos vidurys: atsipūsti nėra laiko 3

Valdžia nuėjo pusę jai skirto kelio – rytoj sukanka dveji metai, kai pradėjo dirbti dabartinis Seimas, po...

Verslo aplinka
2018.11.13
T. May „Brexit“ planą namie ištiko krizė Premium 4

Spaudimas Jungtinės Karalystės (JK) premjerei Theresai May didėja. Ponia May spaudžiama pasirinkti arba...

Verslo aplinka
2018.11.13
L. Linkevičius kritikuoja Ispaniją dėl planų dirbti su Maskva kibersaugumo srityje 7

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sukritikavo Ispaniją dėl jos planų bendradarbiauti su Rusija...

Verslo aplinka
2018.11.12
Lenkijos Senato vadovas: Rusija kiršina Lenkiją tiek su Lietuva, tiek su Ukraina 10

Rusija siekia sukiršinti Lenkiją tiek su Lietuva, tiek su Ukraina, o kaimynių bendras uždavinys – neleisti,...

Verslo aplinka
2018.11.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau