Toliau braukia per įtampos stygas

Publikuota: 2018-08-27
Leah Millis („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Leah Millis („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Prekybiniame dviejų galingų pasaulio valstybių kare tebežvanginama muitų ir draudimų ginklais – įtampa tarp JAV ir Kinijos vis dar tvyro: praėjusios savaitės derybos baigėsi be rezultatų. Vis nėra ir aiškesnių žinių dėl ES bei Jungtinės Karalystės derybų, o „Brexit“ terminas nenumaldomai artėja. Regis, diplomatiniame pasaulyje visi nori kažko išlaukti ir imasi aktyviai blefuoti.

Praėjusį ketvirtadienį prekybos pasaulio akys krypo į JAV ir Kinijos derybininkus, tačiau abiejų šalių pareigūnai nuo stalų pakilo nieko nepešę. Lindsay Walters, Baltųjų rūmų atstovės spaudai pavaduotoja, nurodė, kad abi pusės „apsikeitė požiūriais, kaip pasiekti tarpusavio ekonominių santykių prekybinį teisingumą, balansą ir abipusiškumą“, tačiau nenurodė, kad abiejų valstybių prekybiniai santykiai būtų pasistūmėję.

Analitikai ir prieš derybas nebuvo nusiteikę optimistiškai, tačiau abiejų šalių delegacijų susitikimas buvo pirmasis nuo birželio mėnesio, kai bandyta spręsti abiejų šalių nesutarimus dėl prekybos klausimų.

„Financial Times“, remdamasis keliais šaltiniais JAV administracijoje, skelbia, kad Kinijos pareigūnai yra pasirengę pasiūlyti priemonių, kad Kinijos rinka šiek tiek daugiau atsivertų, taip pat šalis pažadėtų iš JAV pirkti daugiau žemės ūkio ir energetikos produkcijos. Kinai pasirengę ir pažadėti, kad nebus silpninama Kinijos valiuta. Vis dėlto šios nuolaidos vis dar yra gerokai mažesnės negu dar gegužę JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos pateikti reikalavimai kinams, o tada pastarieji tokias nuolaidas pavadino nerealistiškomis.

Ir Kinija, ir JAV šiuo metu jau įvedė muitų už 50 mlrd. USD viena kitos prekėms. Pono Trumpo administracija pradėjo prekybos karą su Kinija, kad ją nubaustų už tai, ką Baltųjų rūmų administracija vadina neteisinga prekybos praktika, pvz., intelektinės nuosavybės vagystės. Pirmasis tarifų raundas įsigaliojo liepą.

Praėjusią savaitę abi šalys „apsikeitė“ naujais muitais: šįkart valstybės viena kitos prekėms, kurių vertė – 16 mlrd. USD, įvedė 25% muitų tarifus. Jie apima tokias 279 kinų prekes kaip chemijos produkcija, motociklai, spidometrai ir antenos. Kinija muitais apmokestino amerikietiškas anglis, medicinos instrumentus, automobilius ir autobusus.

Kiek truks šis dviejų didelių prekybos rinkų karas, prognozuoti sunkoka. Steve’as Bannonas, buvęs p. Trumpo patarėjas, liepą aiškino, kad abiem šalims gresia dešimtmečiai prekybos karo. O stambių korporacijų atstovai teigia manantys, kad ilguoju laikotarpiu bus rastas sprendimas, nes ir JAV, ir Kinija supranta tikrąją prekybos karo riziką.

Riziką įžvelgia ir Lietuvos ekonomistai: pasak Nerijaus Mačiulio, kol kas horizonte matyti daugiau grėsmių ekonomikai nei galimybių susitarti. Todėl gali susiklostyti situacija, kokioje pasaulis buvo atsidūręs XX a. ketvirtajame dešimtmetyje po Didžiosios ekonominės depresijos, – kai kiekviena valstybė bandė apsaugoti savo rinką nuo importo tarifais, įvairiomis kvotomis ir barjerais. Ekonomistas Gitanas Nausėda įžvelgia pasaulio ekonomikai grėsmę patirti labai sudėtingą būklę, vadinamą stagfliacija.

Tačiau visos prognozės kol kas lieka prognozės. Ką sumanys JAV vadovas, ko gero, niekas negali nuspėti. Turint omenyje, kad JAV vis dėlto turi kur kas daugiau „šovinių“ savo arsenale nei Kinija, galima manyti, kad sukeltas chaosas yra priemonė stumti laiką, kol neištvėrusi anoji pusė atvers savo kortas ir pakels rankas.

Dialoge, jei taip galima pavadinti įstrigusius ES ir Jungtinės Karalystės (JK) santykius „Brexit“ klausimu, ką nors prognozuoti taip pat sunku. JK iš ES oficialiai pasitrauks 2019 m. kovo 29 d., tačiau dėl ateities santykių tarp Bendrijos ir JK ne tik dar nėra suderėta, bet net nepajudėta iš mirties taško.

JK tikina toliau siekianti susitarimo su ES po oficialių skyrybų, tačiau iš tikrųjų rengiasi ir blogiausiam scenarijui: praėjusį ketvirtadienį išplatino dokumentų seriją, kaip tokiu atveju būtų suvaldytas chaosas.

Nesugebėjimas susitarti su Bendrija po „Brexit“ sukeltų plataus masto sutrikimų JK jūrų ir oro uostuose, kiltų klausimas, ar į JK galėtų būti importuojamas maistas, vaistai ir kiti būtiniausi produktai.

Jeigu JK pasitrauktų iš ES nepatvirtinusi susitarimo, žlugtų ir daugelis susitarimų, kurie apibrėžia prekybą su ES, įskaitant kelių transportą ir aviaciją. ES taip pat turėtų teisiškai užtikrinti pasienio kontrolę, pavyzdžiui, eksporto iš JK, kad būtų sumokėti muitai ir sertifikuota produktų kilmės šalis, o tai savaime sukeltų ilgų sulaikymų ir sutrikdytų gamintojų bei mažmenininkų laikui jautrias tiekimo grandines.

Europos Komisija (EK) savo ruožtu nurodė, kad „Brexit“ vis tiek prives prie sutrikimo, ar „bus patvirtintas susitarimas, ar nebus“.

„Štai kodėl visi, ir ypač ūkio subjektai, privalo būti pasirengę“,– teigiama EK pareiškime po JK paskelbtų dokumentų. EK jau pati yra paskelbusi savo įvertinimą, kokių rizikų kiltų, jeigu JK pasitrauktų iš ES be susitarimo. Komisija perspėjo, kad nebūtų specialaus susitarimo dėl ES piliečių, gyvenančių JK, ir JK piliečių, gyvenančių ES, ir perspėjo, kad dėl tokio susitarimo nebuvimo kiltų didelių trukdžių pasienyje.

JK „Brexit“ šalininkų stovykla tikina, kad Ūkanotojo Albiono ekonomika trumpuoju laikotarpiu pajus tam tikrą žalą, tačiau ilguoju laikotarpiu patirs naudą. Daugelis JK „Brexit“ stovyklos šalininkų Bendriją laiko nepavykusiu Vokietijos primestu Europos integracijos eksperimentu. Panašu, kad ir ES, ir JK kol kas linkusios žaisti kortomis ir mėgina viena kitos kantrybę bei budrumą.

Beje, apie Vokietiją. Regis, ji toliau linkusi šokti aplink rusiškų dujų katilą. Berlynas yra ES ekonominių sankcijų Rusijai variklis, tačiau laikosi įsikibęs projekto „Nord Stream 2“. Šis sparčiai juda į priekį ir netrukus dar labiau susaistys Vokietiją ir visą Europą su rusiškomis dujomis: Lenkijos ir Baltijos šalių žodis lieka neišgirstas, jau nekalbant apie Ukrainos protestus. Ir nors Vokietijos kanclerė Angela Merkel susitikime su V. Putinu ryžosi užsiminti, kad dalis dujų tranzito toliau turėtų vykti per Ukrainą, regis, šio prašymo Kremlius neišgirdo.

Spėjimais apaugo praėjusią savaitę vykęs p. Merkel vizitas trijose Kaukazo šalyse. Vokietijos kanclerė, susitikusi su šių valstybių vadovais, daug dėmesio skyrė energetikos temoms: pvz., Azerbaidžane p. Merkel ketino aptarti bendradarbiavimą energetikos srityje su šia naftos turtinga Kaspijos jūros regiono valstybe, galinčia padėti Europai sumažinti jos energetinę priklausomybę nuo rusiškų gamtinių dujų ir naftos.

Pasaulis toliau stebi nenuspėjamus Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano veiksmus, didelių tarptautinių korporacijų traukimąsi iš Irano, Rusijos žingsnius stiprėjant JAV sankcijų gniaužtui ir nuvertėjant rubliui ir kt. VŽ nuomone, globalios ekonomikos atveju bet kokie prekybiniai karai anksčiau ar vėliau gali aidu atsiristi ir į Lietuvą. Pvz., dėl p. Trumpo pažadėtų importo muitų europietiškiems automobiliams gali nukentėti Lietuvos įmonės, gaminančios komponentus Europos automobilių pramonei. Gali būti, kad tai tėra dar vienas JAV prezidento pagrūmojimas ES, tačiau bet kuriuo atveju reikia būti budriems ir ruoštis galimiems netikėtumams.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Į ES sankcijas Turkija ketina atsakyti siųsdama prie Kipro ketvirtą laivą

Turkija ketina siųsti ketvirtą laivą į vandenis šalia Kipro ieškoti dujų ir naftos, nepaisant to, kad ES...

Registrų centro sistemų veikla atstatyta

Trečiadienį Registrų centro (RC) sistemos sutriko, dalis paslaugų laikinai buvo neprieinamos. Popiet RC...

Paslaugos
14:52
Neringoje išsinuomotus savivaldybės butus asmenys pernuomoja turistams 6

Neringoje pigiai savivaldybės butus išsinuomoję asmenys užsiima verslu juos pernuomodami turistams. Neringos...

Paslaugos
10:36
Prezidentas teikia skirti premjerą, kabinete keisis bent keli ministrai 1

Prezidentas Gitanas Nausėda teikia Seimui ministru pirmininku skirti Saulių Skvernelį. Parlamentarų...

VMI: statybos sektoriuje gali būti neapskaitoma apie 500 mln. Eur pajamų 2

Statybos sektoriuje Lietuvoje, kurioje veiklą vykdo apie 7.000 bendrovių, gali būti neapskaitoma apie pusė...

VMI dėl nutekėjusių duomenų gresia bauda iki 60.000 Eur  Premium 3

Praėjusią savaitę fiksuotas incidentas, kai kurį laiką galima buvo prieiti prie Mano VMI duomenų apie...

Finansai
13:00
Premjeras ruošiasi Briuselyje derinti kandidatą į eurokomisarus  Premium 3

Premjeras Saulius Skvernelis ruošiasi artimiausiu metu, galbūt jau kitą savaitę, vykti į Briuselį susitikti...

JAV turi problemų dėl verslo kūrėjų – ne kitokių nei Lietuvos smulkieji Premium

JAV turi problemų dėl verslumo. Naujų įmonių nuo 2006 m. steigiama bent 100.000 mažiau, nei jų buvo įkuriama...

Gazelė
11:29
A. Kramp-Karrenbauer tapo naująja Vokietijos gynybos ministre 1

Annegret Kramp-Karrenbauer, valdančiosios Vokietijos centro dešiniosios Krikščionių demokratų sąjungos (CDU)...

R. Karbauskis: V. Pranckietis skundžiamas partijos etikos sargams, turi būti šalinamas

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis pranešė, kad Seimo pirmininko postą atsisakantis palikti...

Politologas: į valdžią Ukrainoje ateis žmonės, sudrumsiantys vandenį Premium 5

Artėjant Ukrainos parlamento rinkimams ir ryškėjant Volodymyro Zelenskio, Ukrainos prezidento, partijos...

G. Nausėda svarsto dialogą su Baltarusija, bet žada laikytis griežtai dėl Astravo AE  4

Prezidentas Gitanas Nausėda sako esantis pasirengęs gerinti santykius su Baltarusija, bet žada laikytis...

Pramonė
07:33
Daug verslo asociacijų nėra daug geriau 2

Asocijuotų verslo organizacijų finansiniai rodikliai ir vėl nepradžiugino – dalis didžiųjų verslo asociacijų...

Pakeitusios vedlius konfederacijos ieško kelių iš aklavietės Premium

Verslo asociacijoms pastarieji metai – vadovų kaitos ir iššūkių metai. Trims skėtinių verslo asociacijų...

Finansai
05:45
Koalicija sudaryta, bet politinė sumaištis tebetvyro Premium

Valdančioji keturių partijų koalicija formaliai lyg ir turi daugumą Seime, bet jai sunkiai sekasi suderinti...

G. Nausėda šią savaitę su valdančiaisiais aptars būsimą Vyriausybę, turi moterų kandidačių 4

Prezidentas Gitanas Nausėda ketina šią savaitę susitikti su valdančiųjų partijų atstovais aptarti Vyriausybės...

Verslo aplinka
2019.07.16
U. von der Leyen oficialiai tapo pirmąja moterimi EK pirmininke 10

Europarlamentarai palaikė centro dešiniųjų Europos Liaudies partijos (ELP) frakcijos narės, Vokietijos...

Verslo aplinka
2019.07.16
Teismuose atsiras laikini teisėjai, bus vertinamas kandidatų charakteris

Teisėjų atrankos komisija turės vertinti ne tik pretendento kvalifikaciją, bet ir jo būdą, o dėl įvairių...

Verslo aplinka
2019.07.16
G. Nausėda Lenkijoje sakė negalįs dalyti pažadų dėl pavardžių rašybos 1

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda per vizitą Lenkijoje sakė negalintis pažadėti, kad Lietuva įteisins...

Verslo aplinka
2019.07.16
R. J. Dagys paliko konservatorių frakciją Seime 1

Seimo narys Rimantas Jonas Dagys antradienį pranešė paliekantis opozicinę Tėvynės sąjungos-Lietuvos...

Verslo aplinka
2019.07.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau