Toliau braukia per įtampos stygas

Publikuota: 2018-08-27
Leah Millis („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Leah Millis („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Prekybiniame dviejų galingų pasaulio valstybių kare tebežvanginama muitų ir draudimų ginklais – įtampa tarp JAV ir Kinijos vis dar tvyro: praėjusios savaitės derybos baigėsi be rezultatų. Vis nėra ir aiškesnių žinių dėl ES bei Jungtinės Karalystės derybų, o „Brexit“ terminas nenumaldomai artėja. Regis, diplomatiniame pasaulyje visi nori kažko išlaukti ir imasi aktyviai blefuoti.

Praėjusį ketvirtadienį prekybos pasaulio akys krypo į JAV ir Kinijos derybininkus, tačiau abiejų šalių pareigūnai nuo stalų pakilo nieko nepešę. Lindsay Walters, Baltųjų rūmų atstovės spaudai pavaduotoja, nurodė, kad abi pusės „apsikeitė požiūriais, kaip pasiekti tarpusavio ekonominių santykių prekybinį teisingumą, balansą ir abipusiškumą“, tačiau nenurodė, kad abiejų valstybių prekybiniai santykiai būtų pasistūmėję.

Analitikai ir prieš derybas nebuvo nusiteikę optimistiškai, tačiau abiejų šalių delegacijų susitikimas buvo pirmasis nuo birželio mėnesio, kai bandyta spręsti abiejų šalių nesutarimus dėl prekybos klausimų.

„Financial Times“, remdamasis keliais šaltiniais JAV administracijoje, skelbia, kad Kinijos pareigūnai yra pasirengę pasiūlyti priemonių, kad Kinijos rinka šiek tiek daugiau atsivertų, taip pat šalis pažadėtų iš JAV pirkti daugiau žemės ūkio ir energetikos produkcijos. Kinai pasirengę ir pažadėti, kad nebus silpninama Kinijos valiuta. Vis dėlto šios nuolaidos vis dar yra gerokai mažesnės negu dar gegužę JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos pateikti reikalavimai kinams, o tada pastarieji tokias nuolaidas pavadino nerealistiškomis.

Ir Kinija, ir JAV šiuo metu jau įvedė muitų už 50 mlrd. USD viena kitos prekėms. Pono Trumpo administracija pradėjo prekybos karą su Kinija, kad ją nubaustų už tai, ką Baltųjų rūmų administracija vadina neteisinga prekybos praktika, pvz., intelektinės nuosavybės vagystės. Pirmasis tarifų raundas įsigaliojo liepą.

Praėjusią savaitę abi šalys „apsikeitė“ naujais muitais: šįkart valstybės viena kitos prekėms, kurių vertė – 16 mlrd. USD, įvedė 25% muitų tarifus. Jie apima tokias 279 kinų prekes kaip chemijos produkcija, motociklai, spidometrai ir antenos. Kinija muitais apmokestino amerikietiškas anglis, medicinos instrumentus, automobilius ir autobusus.

Kiek truks šis dviejų didelių prekybos rinkų karas, prognozuoti sunkoka. Steve’as Bannonas, buvęs p. Trumpo patarėjas, liepą aiškino, kad abiem šalims gresia dešimtmečiai prekybos karo. O stambių korporacijų atstovai teigia manantys, kad ilguoju laikotarpiu bus rastas sprendimas, nes ir JAV, ir Kinija supranta tikrąją prekybos karo riziką.

Riziką įžvelgia ir Lietuvos ekonomistai: pasak Nerijaus Mačiulio, kol kas horizonte matyti daugiau grėsmių ekonomikai nei galimybių susitarti. Todėl gali susiklostyti situacija, kokioje pasaulis buvo atsidūręs XX a. ketvirtajame dešimtmetyje po Didžiosios ekonominės depresijos, – kai kiekviena valstybė bandė apsaugoti savo rinką nuo importo tarifais, įvairiomis kvotomis ir barjerais. Ekonomistas Gitanas Nausėda įžvelgia pasaulio ekonomikai grėsmę patirti labai sudėtingą būklę, vadinamą stagfliacija.

Tačiau visos prognozės kol kas lieka prognozės. Ką sumanys JAV vadovas, ko gero, niekas negali nuspėti. Turint omenyje, kad JAV vis dėlto turi kur kas daugiau „šovinių“ savo arsenale nei Kinija, galima manyti, kad sukeltas chaosas yra priemonė stumti laiką, kol neištvėrusi anoji pusė atvers savo kortas ir pakels rankas.

Dialoge, jei taip galima pavadinti įstrigusius ES ir Jungtinės Karalystės (JK) santykius „Brexit“ klausimu, ką nors prognozuoti taip pat sunku. JK iš ES oficialiai pasitrauks 2019 m. kovo 29 d., tačiau dėl ateities santykių tarp Bendrijos ir JK ne tik dar nėra suderėta, bet net nepajudėta iš mirties taško.

JK tikina toliau siekianti susitarimo su ES po oficialių skyrybų, tačiau iš tikrųjų rengiasi ir blogiausiam scenarijui: praėjusį ketvirtadienį išplatino dokumentų seriją, kaip tokiu atveju būtų suvaldytas chaosas.

Nesugebėjimas susitarti su Bendrija po „Brexit“ sukeltų plataus masto sutrikimų JK jūrų ir oro uostuose, kiltų klausimas, ar į JK galėtų būti importuojamas maistas, vaistai ir kiti būtiniausi produktai.

Jeigu JK pasitrauktų iš ES nepatvirtinusi susitarimo, žlugtų ir daugelis susitarimų, kurie apibrėžia prekybą su ES, įskaitant kelių transportą ir aviaciją. ES taip pat turėtų teisiškai užtikrinti pasienio kontrolę, pavyzdžiui, eksporto iš JK, kad būtų sumokėti muitai ir sertifikuota produktų kilmės šalis, o tai savaime sukeltų ilgų sulaikymų ir sutrikdytų gamintojų bei mažmenininkų laikui jautrias tiekimo grandines.

Europos Komisija (EK) savo ruožtu nurodė, kad „Brexit“ vis tiek prives prie sutrikimo, ar „bus patvirtintas susitarimas, ar nebus“.

„Štai kodėl visi, ir ypač ūkio subjektai, privalo būti pasirengę“,– teigiama EK pareiškime po JK paskelbtų dokumentų. EK jau pati yra paskelbusi savo įvertinimą, kokių rizikų kiltų, jeigu JK pasitrauktų iš ES be susitarimo. Komisija perspėjo, kad nebūtų specialaus susitarimo dėl ES piliečių, gyvenančių JK, ir JK piliečių, gyvenančių ES, ir perspėjo, kad dėl tokio susitarimo nebuvimo kiltų didelių trukdžių pasienyje.

JK „Brexit“ šalininkų stovykla tikina, kad Ūkanotojo Albiono ekonomika trumpuoju laikotarpiu pajus tam tikrą žalą, tačiau ilguoju laikotarpiu patirs naudą. Daugelis JK „Brexit“ stovyklos šalininkų Bendriją laiko nepavykusiu Vokietijos primestu Europos integracijos eksperimentu. Panašu, kad ir ES, ir JK kol kas linkusios žaisti kortomis ir mėgina viena kitos kantrybę bei budrumą.

Beje, apie Vokietiją. Regis, ji toliau linkusi šokti aplink rusiškų dujų katilą. Berlynas yra ES ekonominių sankcijų Rusijai variklis, tačiau laikosi įsikibęs projekto „Nord Stream 2“. Šis sparčiai juda į priekį ir netrukus dar labiau susaistys Vokietiją ir visą Europą su rusiškomis dujomis: Lenkijos ir Baltijos šalių žodis lieka neišgirstas, jau nekalbant apie Ukrainos protestus. Ir nors Vokietijos kanclerė Angela Merkel susitikime su V. Putinu ryžosi užsiminti, kad dalis dujų tranzito toliau turėtų vykti per Ukrainą, regis, šio prašymo Kremlius neišgirdo.

Spėjimais apaugo praėjusią savaitę vykęs p. Merkel vizitas trijose Kaukazo šalyse. Vokietijos kanclerė, susitikusi su šių valstybių vadovais, daug dėmesio skyrė energetikos temoms: pvz., Azerbaidžane p. Merkel ketino aptarti bendradarbiavimą energetikos srityje su šia naftos turtinga Kaspijos jūros regiono valstybe, galinčia padėti Europai sumažinti jos energetinę priklausomybę nuo rusiškų gamtinių dujų ir naftos.

Pasaulis toliau stebi nenuspėjamus Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano veiksmus, didelių tarptautinių korporacijų traukimąsi iš Irano, Rusijos žingsnius stiprėjant JAV sankcijų gniaužtui ir nuvertėjant rubliui ir kt. VŽ nuomone, globalios ekonomikos atveju bet kokie prekybiniai karai anksčiau ar vėliau gali aidu atsiristi ir į Lietuvą. Pvz., dėl p. Trumpo pažadėtų importo muitų europietiškiems automobiliams gali nukentėti Lietuvos įmonės, gaminančios komponentus Europos automobilių pramonei. Gali būti, kad tai tėra dar vienas JAV prezidento pagrūmojimas ES, tačiau bet kuriuo atveju reikia būti budriems ir ruoštis galimiems netikėtumams.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
ES lyderiai May: jūsų planas netinka 8

Theresos May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerės, pasiūlytas naujas ekonominės partnerystės planas yra...

Verslo aplinka
2018.09.20
Panevėžio meras nuo pareigų nušalintas dar trims mėnesiams

Panevėžio apylinkės teismas ketvirtadienį patenkino prokuratūros prašymą ir dar trims mėnesiams nuo pareigų...

Verslo aplinka
2018.09.20
Kariai išbandė naują tankų šaudyklą Pabradėje 1

Per ketvirtadienį vykusias bendras JAV ir Lietuvos karių pratybas Generolo Silvestro Žukausko poligone...

Verslo aplinka
2018.09.20
Valstybės valdomo NT plotas sumažėjo 0,4%

2017 m. valstybės nekilnojamąjį turtą (NT) sudarė daugiau kaip 28.000 objektų, kurių bendras plotas – 10,38...

Statyba ir NT
2018.09.20
Grybauskaitė: būtina išvengti chaotiškų „Brexit“ skyrybų

Neformalioje Europos Vadovų Taryboje (EVT), kurią Zalcburge surengė Europos Sąjungai pirmininkaujanti...

Verslo aplinka
2018.09.20
VTEK tiria Vilniaus kultūros paveldo vertinimo tarybos narių elgesį

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl 11 Vilniaus miesto nekilnojamojo kultūros...

Statyba ir NT
2018.09.20
„Airbnb“ pakluso Eurokomisijai – keis kainų paskelbimo politiką 1

Apgyvendinimo paslaugų įsigijimo tarpininkavimo paslaugas teikianti interneto platforma „Airbnb“ įsipareigojo...

Verslo aplinka
2018.09.20
Seime į priekį pajudėjo pataisos, kurios leistų kandidatuoti R. Paksui

Seimas žengė dar vieną žingsnį, kad per apkaltą iš prezidento pareigų pašalintam Rolandui Paksui būtų...

Verslo aplinka
2018.09.20
Nauja tyrimo komisija dėl įtakos politiniams procesams kuriama valdančiųjų balsais 2

Seime liko vienas balsavimas, kad būtų pradėtas naujas tyrimas dėl įtakos politiniams procesams ir valstybės...

Verslo aplinka
2018.09.20
„Gazelės” konferencija Vilniuje: šiemet ji kitokia

„Gazelės“ konferencija, kurią „Verslo žinios“ rengia jau 15 metų, šiemet iš esmės atsinaujino: ne tik...

Mano verslas
2018.09.20
Teismas: D. Nedzinskas turi sumokėti 154.000 Eur mokesčių už obligacijų palūkanas 10

Verslininkas, buvęs bankininkas Darius Nedzinskas, jo valdomoms bendrovėms suteiktas ilgalaikes paskolas...

Rinkos
2018.09.20
Seime liepsnoja diskusijos dėl kogeneracinių jėgainių ateities 3

Atliekų deginimo gamyklų negalima statyti arčiau nei už 20 km atstumu nuo gyvenamųjų vietovių. Vyriausybė...

Verslo aplinka
2018.09.20
Liberalų sąjūdis seniūnu perrinko E. Gentvilą 4

Liberalų sąjūdžio frakcija Seime seniūnu perrinko Eugenijų Gentvilą, už kurį balsavo 9 iš 12 balsavime...

Verslo aplinka
2018.09.20
Valstybinės medienos per 8 mėn. parduota dešimtadaliu mažiau nei pernai 1

Valstybinių miškų urėdija per š. m. aštuonis mėnesius pardavė 2,328 mln. kub. m žaliavinės medienos. Tai 10%...

Agroverslas
2018.09.20
VVĮ analizės centrui vadovauti paskirtas Vidas Danielius 2

VšĮ Stebėsenos ir prognozių agentūros (SIPA) direktoriumi paskirtas Vidas Danielius, pranešė Ūkio...

Vadyba
2018.09.19
JK premjerė vėl bandys įtikinti ES Premium 4

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė Theresa May trečiadienį ir ketvirtadienį su kitais ES lyderiais dalyvauja...

Verslo aplinka
2018.09.19
„Apple“ Airijai sumokėjo per 13 mlrd. Eur mokesčių 8

Airija šią savaitę atgavo iš „Apple“ visus 13,1 mlrd. Eur neva nesumokėtų, bet ginčijamų mokesčių ir 1,2...

Technologijos
2018.09.19
Pchenjanas pažadėjo sunaikinti raketų bandymų poligoną 1

Kim Jong Unas, Šiaurės Korėjos lyderis, pažadėjo sunaikinti pagrindinį šalies raketų bandymų poligoną...

Verslo aplinka
2018.09.19
Vilniaus savivaldybė nori perimti centrinius LEU rūmus: kreipsis į Vyriausybę

Vilniaus miesto savivaldybė planuoja kreiptis į Vyriausybę dėl centrinių Lietuvos edukologijos universiteto...

Statyba ir NT
2018.09.19
Gerokai didėja valstybės rinkliava už oro vežėjų licenciją 1

Civilinės aviacijos administracijos (CAA) renkama oro vežėjų licencijos rinkliava padidinta tris kartus.

Verslo aplinka
2018.09.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau