Mirė JAV senatorius Johnas McCainas

Publikuota: 2018-08-26
Atnaujinta 2018-08-26 09:24

Mirė Johnas McCainas, buvęs JAV senatorius ir kandidatas į prezidentus.

81erių p. McCainui, 2017 m. buvo diagnozuotas smegenų vėžys. Iš Vašingtono išvykęs gruodį, p. McCainas gydymo nusprendė atsisakyti penktadienį, teigiama šeimos išplatintame pranešime.

Pastaruosius mėnesius p. McCainas praleido savo namuose, Arizonoje, lankomas bičiulių ir politikos bendražygių.

Gegužę buvo išleisti p. McCaino memuarai, kuriuose įtakingas JAV politikas rašė, kad jam nepatinka mintis, jog reikia palikti šį pasaulį, bet nusiskundimų jis neturi: „Tai buvo gera kelionė. Pažinau didelių aistrų, mačiau nuostabių stebuklų, kovojau kare ir padėjau pasiekti taiką. Gyvenau labai gerai ir netekau visų patogumų. Buvau labai vienišas, koks žmogus gali būti, ir mėgavausi herojų kompanija. Kentėjau giliausią neviltį ir patyriau didžiausią malonumą.“

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ponas McCainas kritikavo prezidentą Donaldą Trumpą, CNN teigimu, pastaraisiais mėnesiais iš tviterio nedingę p. McCaino pasisakymai adresuoti p. Trumpui, rodo, kad nepaisant ligos, politinės kovos alkio jis neprarado.

VŽ rašė, kad liepą, po JAV prezidento susitikimo su Vladimiru Putinu, Rusijos prezidentu, p. McCainas jį pavadino tragiška klaida: „Žalą, kurią padarė p. Trumpo naivumas, egoizmas, klaidingas vertinimas ir simpatijos despotams, sunku išmatuoti. Viršūnių susitikimas buvo tragiška klaida.“

Praėjusiais metais, planuojant McCaino laidotuvių ceremoniją, politikas ir jo šeima pareiškė, kad prezidentas nebus pakviestas. CNN teigimu, šeštadienį tokia McCaino artimųjų pozicija nebuvo pasikeitusi.

Pirmą kartą p. McCainas siekė JAV prezidento posto 2000 m., 2008 m. jis pralaimėjo Barackui Obamai.

Karinio jūrų laivyno akademiją baigęs senatorius McCainas yra Vietnamo karo herojus – pašovus jo pilotuojamą lėktuvą, būsimasis senatorius daugiau kaip penkerius metus praleido karo nelaisvėje.

nuotrauka::2

Svarbu išlaikyti pajėgumus Lietuvoje

2016 m, gruodį Vilniuje, po susitikimo su Prezidente Dalia Grybauskaite, p. McCainas tvirtino, kad amerikiečių vyriausybė pasisako „už tai, kad JAV kariai rotaciniu būdu būtų nuolat dislokuoti šiame regione ir šioje šalyje“.

„Labai svarbu, kad čia visuomet būtų išlaikyti amerikiečių pajėgumai, dalyvaujantys karinėse pratybose. Tai svarbu Rusijos atgrasymui“, – tada sakė p. McCainas, JAV Senato Ginkluotųjų pajėgų komiteto pirmininkas.

Praėjusių metų liepą, kai Senatas beveik vieningai, 97 iš 100 senatorių balsais, pritarė sankcijų paketui Rusijai, respublikonas p. McCainas taip pat kalbėjo apie JAV sąjuninginkių saugumą: „Per ilgai mūsų žinutė Vladimirui Putinui buvo tokia, kad Rusija gali įsiveržti į kaimynines valstybes, grasinti JAV sąjungininkėms, intensyviau vykdyti kibernetines atakas ir kištis į rinkimus užsienyje su labai mažu atsaku.“

Sekmadienį Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė nuoširdžią užuojautą brangaus Lietuvos draugo  p. McCaino netekties. Pasak Prezidentės, p. McCainas buvo išskirtinis savo šalies patriotas ir lyderis, meilę ir atsidavimą savo šaliai pavertęs viso gyvenimo tarnyba. Tiek karinės, tiek vėliau sekusios politinės karjeros ir tris dešimtmečius trukusio darbo metu p. McCainas ištikimai gynė savo šalį ir jos interesus, burdamas visuomenę, ieškodamas sutarimo tiek su bendraminčiais, tiek su politiniais oponentais, visada siekė apsaugoti jam brangias demokratijos vertybes, amerikiečių laisvę ir gyvenimo būdą.

Anot Prezidentės, Lietuvoje esame dėkingi už artimą – išskirtinį – mūsų valstybės draugą, nuoseklų Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės įtvirtinimo ramstį JAV, daug prisidėjusį prie paramos telkimo mūsų šaliai, jos gynybai ir piliečiui saugumui. Senatorius ryžtingai rėmė artimus ryšius tarp Europos ir JAV, pasisakė už transatlantinės bendruomenės vienybę ir visapusį bendradarbiavimą, ypač karinės paramos Europai, siekiant užtikrinti mūsų gynybinius pajėgumus apsiginti nuo bet kokių grėsmių, svarbą.

Už nuopelnus Lietuvai senatorius apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino Gedimino ordino Komandoro didžiuoju kryžiumi.

nuotrauka::1

Geras amerikietis

2008 m. VŽ rašė, JAV prezidentas George’as Bushas Baltuosiuose rūmuose Respublikonų partijos delegatams kandidatą užimti prezidento postą pristatė, kaip „gerą amerikietį ir kad kitas prezidentas bus jis.“

Ponas Bushas tada apibūdino p. McCainą kaip prezidentą, pasiruošusį priimti sunkius sprendimus, kurie yra reikalingi „pavojingame pasaulyje“.

„Johno McCaino gyvenimas paruošė jį priimti tuos sunkius sprendimus. Jis pasiruošęs vesti tautą“, - sakė p. Bushas. Jis taip pat kalbėjo, kad p. McCaino gyvenimas „yra istorija, kurioje jis iškeldavęs kitus aukščiau už save“ ir pabrėžė, jog savo „charakterio savarankiškumą“ jis parodė remdamas JAV administraciją dėl didesnių karinių pajėgų siuntimo į Iraką.

Rinkimų kampanijoje p. McCainas sulaukė kritikos, kai pasirinko į kandidate į viceprezidentus mažai kam žinomą Aliaskos politikę Sarah Palin. Tačiau pats p. McCainas sakė, kad entuziastinga medžiotoja, Nacionalinės šautuvų asociacijos narė, penkių vaikų motina ji yra „būtent tai, ko jam reikia“.

Menką politinę p. Palin patirtį, tada išnaudojo respublikonų kandidato p. McCaino oponento Baracko Obamos stovykla: „Johnas McCainas buvusią 9.000 gyventojų miestelio merę, neturinčią užsienio politikos patirties, įtraukė į patį prezidentinių reikalų sūkurį.“

Politologai: p. McCainas kėlė Lietuvai aktualius klausimus

Lietuvos politologai sako, kad šeštadienį miręs Jungtinių Valstijų senatorius Johnas McCainas buvo labai įtakingas politikas, kėlęs Lietuvai aktualias problemas.

„Jis buvo ledlaužis, nuolat kėlęs mums aktualius klausimus į politinės darbotvarkės viršų“, – BNS sakė Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala.

„Dėl gynybos biudžeto ir užsienio politikos jis buvo vienas iš didžiausių ir įtakingiausių vanagų“, – BNS teigė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Kęstutis Girnius.

Pasak p. Kojalos, senatorius McCainas savo šalyje buvo moralinis autoritetas, kuris galėjo kalbėti drąsiau, atviriau, peržengiant real-politik ribas bei akcentuojant principus ir vertybes.

„Tą matėme ir Baltijos valstybių atžvilgiu: dar tuomet, kai SSRS egzistavo, jis kalbėjo apie būtinybę stiprinti regiono laisvės perspektyvas, o vėliau – kuo skubiau pripažinti nepriklausomybę. Tas pats ir su NATO: dešimtajame dešimtmetyje, kuomet kalba apie Aljanso plėtrą į regioną buvo itin atsargi (dėl apginamumo klausimo, nenoro erzinti Rusiją), p. McCainas kartojo, kad tai turi įvykti kuo greičiau“, – BNS teigė politologas.

„Jis buvo gerbiamas ir demokratų, ir respublikonų, tad į jo nuomonę buvo įsiklausoma. Ne veltui gynybos alokacijų įstatymas šiemet buvo pavadintas jo vardu. Ne veltui jis užėmė ir aukštas pareigas Senate, kur buvo ginkluotųjų pajėgų komiteto pirmininkas“, – pažymėjo jis.

Ponas Girnius savo ruožtu atkreipė dėmesį, kad J. McCainas pasisakė už kovingą JAV politiką.

„Jis visada reikalavo, kad gynybos išlaidos nuosekliai didėtų ir jis visą laiką ragino, kad Amerika turėtų kovingą užsienio politiką ir nebijotų įsiterpti į konfliktus. Jis, pavyzdžiui, norėjo, kad Amerika užimtų didesnį vaidmenį Sirijos konflikte. Jis gal net per daug buvo linkęs galvoti, kad bombomis galima spręsti visas politines problemas. Galima paminėti, kad jis buvo vienas iš tų, kurie atkakliausiai ragino, kad Amerika ir NATO šalys teiktų ginklus Ukrainai po Krymo aneksijos“, – priminė politologas.

Anot jo, senatorius buvo vienas iš Baltijos šalių nepriklausomybės gynėjų, kartu jas pačias ragino stiprinti gynybą.

„Jis visada labai skeptiškai vertino Rusiją, visada įžiūrėjo Rusijos grėsmę ir visada reikalavo, kad Amerika imtųsi žingsnių jai neutralizuoti. Pavyzdžiui, po to, kai įvyko invazija į Gruziją, jis apkaltino Amerikos Vyriausybę, kad Gruzijai nesuteiktas NATO narystės veiksmų planas, siūlė jį suteikti, kad tokiu būdu būtų Rusijai aiškiai pasakyta, kad ji neturi teisės kištis į tuos reikalus (...). Jam Lietuva nebuvo svetima, jis čia lankėsi, principingai ją palaikė“, – kalbėjo p. Girnius.

81-erių Vietnamo karo veteranas, parlamentaras p. McCainas mirė pralaimėjęs kovą su smegenų vėžiu. Senate jis dirbo ilgiau kaip tris dešimtmečius.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Vartotojų pasitikėjimo rodiklis birželį sumažėjo 3 punktais

Vartotojų pasitikėjimo rodiklis birželį buvo minus 11 ir, palyginti su geguže, sumažėjo 3 procentiniais...

„Moody's“: Rusija neįvykdė užsienio skolos įsipareigojimų

Reitingų agentūra „Moody's“ patvirtino, kad Rusija pirmą kartą per šimtmetį neįvykdė užsienio skolos...

Rinkos
12:54
Seimas ėmėsi siūlymo dekriminalizuoti nedidelį kiekį kanapių 4

Seimas antradienį ėmėsi siūlymo už nedidelį kiekį kanapių taikyti nebe baudžiamąją, o administracinę...

Premjerė ir Seimo pirmininkė laisvalaikiu nebebus saugomos 1

Vyriausybės ir Seimo vadovės laisvalaikiu nebebus saugomos, jeigu jų sveikatai ir gyvybei nekils grėsmių.

Pirmadienį nustatyta 616 naujų COVID-19 atvejų 3

Lietuvoje pirmadienį nustatyta 616 naujų COVID-19 atvejų, mirčių nefiksuota, rodo antradienį paskelbti...

A. Bilotaitė: nepaprastosios padėties vis dar reikia Premium 2

Rusijos ir Baltarusijos keliamos grėsmės yra išlikusios ir netgi kartais gerokai suintensyvėja, be to, niekur...

Prezidento patarėjas: neabejojame, kad iš NATO susitikimo parsivešime siektą rezultatą

Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Kęstutis Budrys sako neabejojantis, kad iš antradienį Madride vykstančio...

Pakels vieną antakį? 6

Kone aštuonerius metus brandintas draudimas atsiskaityti grynaisiais pinigais didesnėmis sumomis, regis,...

Nuomonės
05:50
Dažniausiai daromos klaidos, kuriant tvarią pakuotę: naujos mados ir žaliasis smegenų plovimas Verslo tribūna

Visuomenės dėmesys tvarumo temoms nuosekliai auga, o ir įstatymų leidėjai vis griežčiau rūpinasi ne tik...

Prancūzijos finansų ministras: valstybės skolos lygis pasiekė „pavojingą lygį“

Prancūzijos valstybės skolos lygis pasiekė „pavojingą lygį“, pirmadienį pareiškė finansų ministras Bruno Le...

Rinkos
2022.06.27
Turtingiausias Ukrainos žmogus padavė Rusiją į teismą 6

Turtingiausias Ukrainos žmogus – verslininkas Rinatas Achmetovas pirmadienį pateikė ieškinį prieš Rusiją...

Verslo aplinka
2022.06.27
Seimo NSGK vadovas: pirmi ženklai rodo, kad mūsų lūkesčiai Madride bus atliepti

Pirmi ženklai rodo, kad Lietuvos lūkesčiai turėti NATO brigadą ir stiprinti oro gynybą bus atliepti Aljanso...

Verslo aplinka
2022.06.27
Atstatyta Migracijos departamento informacinių sistemų veikla 3

Pašalinus informacinių sistemų trikdžius pirmadienio pavakarę atstatyta pasų išdavimo veikla, informavo...

Verslo aplinka
2022.06.27
„Coface“ atsargiau vertina Baltijos šalių ekonomines perspektyvas

Tarptautinė prekinio kredito bendrovė „Coface“ Lietuvos ekonomikos įvertį artimiausiam laikotarpiui pablogino...

Finansai
2022.06.27
J. Stoltenbergas patvirtino: bus didinamos Aljanso pajėgos rytiniame NATO sparne 2

Jensas Stoltenbergas, NATO generalinis sekretorius, pirmadienį patvirtino, kad NATO ketina rytinėje Aljanso...

Verslo aplinka
2022.06.27
O. Scholzas žada, kad G 7 didins spaudimą Rusijai

Didžiojo septyneto (G 7) šalys ir toliau didins spaudimą Rusijai dėl jos invazijos į Ukrainą, pirmadienį...

Verslo aplinka
2022.06.27
S. Sapega prašo A. Lukašenkos malonės

Baltarusijoje šešerius metus kalėti nuteista Rusijos pilietė Sofija Sapega, kuri pernai gegužę buvo suimta...

Verslo aplinka
2022.06.27
Lietuvos vadovai sutarė „dėl pagrindinių principų“ su EK derinant pokyčius dėl Kaliningrado tranzito 16

Prezidentūroje pirmadienį susirinkę šalies vadovai sutarė „dėl pagrindinių principų ir pamatinių nuostatų“,...

Verslo aplinka
2022.06.27
Seimo vadovė paaiškino, kad grėsmė nemažėja, todėl reikia tęsti nepaprastąją padėtį 1

Rusijos karinė agresija Ukrainoje tęsiasi ir grėsmė Lietuvai nemažėja, todėl nepaprastoji padėtis visoje...

Verslo aplinka
2022.06.27
Suomijos ir Švedijos lyderiai su Turkijos vadovu pasikalbės apie NATO

Suomijos ir Švedijos lyderiai aptars savo šalių siekius įstoti į NATO su šį procesą blokuojančios Turkijos...

Verslo aplinka
2022.06.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku