BVP augimas tęsėsi ir antrąjį ketvirtį

Publikuota: 2018-07-30
Atnaujinta 2018-07-30 12:25
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

2018 m. antrąjį ketvirtį Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) to meto kainomis siekė 11 mlrd. Eur. Palyginti pirmuoju metų ketvirčiu, realus BVP augimas, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, sudarė 0,9%, o lyginant su atitinkamu laikotarpiu prieš metus – 3,7%.

Anot Lietuvos statistikos departamento, antrąjį ketvirtį teigiamam BVP pokyčiui turėjo didmeninės ir mažmeninės prekybos, variklinių transporto priemonių ir motociklų remonto, transporto ir saugojimo, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų įmonių veiklos rezultatai.

Remdamasis išsamesniais duomenimis ir įvertinęs pridėtinę vertę pagal detalesnį ekonominės veiklos rūšių sąrašą, statistikos departamentas patikslino ir 2018 m. pirmojo ketvirčio BVP įvertį. 2018 m. pirmąjį ketvirtį BVP to meto kainomis siekė 9,9 mlrd. Eur. Patikslintais duomenimis, palyginti su ketvirtuoju 2017 m. ketvirčiu, pirmojo ketvirčio realus BVP pokytis sudarė 0,9%.

[infogram id=“209a1107-6686-41db-bbd0-1fc23915c2e1“ prefix=“uLK“ format=“interactive“ title=“BVP realūs pokyčiai, metų ketvirčiais“]

Anot Indrės Genytės – Pikčienės, banko „Luminor“ vyriausiosios analitikės, Lietuvos ūkis nelėtina apsukų ir toliau sėkmingai tęsia sprinto distanciją.

„Stebint operatyviuosius duomenis, akivaizdu, kad Lietuva sėkmingo ekonominės plėtros formulės nekeičia. BVP augimą ir toliau lemia visos kertinės kolonos: tiek besitęsiantis namų ūkių vartojimo augimas, tiek įsibėgėjusios investicijos, tiek eksportas“, – pranešime spaudai nurodo p. Genytė – Pikčienė.

Darius Imbrasas, Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyresnysis ekonomistas, konstatuoja – Lietuvos ekonomika sparčiai tebesiplėtoja, nors mažiau palanki tarptautinės aplinkos raida kiek slopina eksportuojamų prekių bei paslaugų paklausą, o eksporto augimas 2018 m. pirmąjį pusmetį pastebimai sulėtėjo.

„Statybų sektorius po kelerių metų pertraukos vėl yra tarp ekonominių veiklų, labiausiai prisidedančių prie mūsų šalies ūkio augimo“, – atkreipia dėmesį Lietuvos banko ekonomistas.

Anot p. Imbraso, šalies ūkio augimą antrąjį ketvirtį labiausiai lėmė augantis prekybos ir transporto sektoriaus aktyvumas, stipri vidaus paklausa.

„Vidaus paklausą didina ir gyventojų vartojimas, ir investicijos. Augantį gyventojų vartojimą skatina sparčiai kylantis darbo užmokestis, be pertrūkio didėjantis nuo 2011 m., ir nuosaikiau nei 2017 m. augančios kainos, taip pat nuo šių metų pradžios padidintos socialinės išmokos“, – vardija jis.

Investicijų augimui didžiausią įtaką daro dėl darbuotojų trūkumo ir darbo jėgos brangimo didėjančios įmonių paskatos automatizuoti ir skaitmeninti gamybos procesus, taip pat istorines aukštumas pasiekęs gamybos pajėgumų panaudojimo lygis ir gana palanki skolinimosi aplinka finansų sektoriuje.

Investicijas teigiamai veikia ir pradėję gausėti ES paramos lėšų srautai, kurie prisideda prie augančio statybų sektoriaus aktyvumo.

Lėtesnis eksportas

Kita vertus, eksporto augimas 2018 m. pirmąjį pusmetį yra pastebimai lėtesnis, palyginti su praėjusiais metais, nurodo p. Imbrasas.

„Būtent ši priežastis labiausiai lėmė nuosaikesnę Lietuvos ūkio plėtrą pirmąjį pusmetį. Lėtesnė ir lietuviškos kilmės eksporto, ir reeksporto plėtra, ji apima daugelį prekių grupių. Tokiai eksporto raidai didžiausią įtaką daro nuosaikiau auganti išorės paklausa. Vis dėlto duomenys rodo, kad Lietuvos eksportuotojai kol kas išlieka konkurencingi – net ir mažesnio palankumo sąlygomis jie sugeba įgyti vis didesnę eksporto rinkos dalį pagrindinėse prekybos rinkose,“ – vertina jis.

Anot p. Imbraso, paklausa Lietuvos eksportuojamai produkcijai slopsta daugelyje pagrindinių prekybos partnerių. Euro zonoje – svarbiausioje lietuviškos kilmės prekių ir paslaugų prekybos partnerėje – šis sulėtėjimas siejamas su vangesniu viso ūkio augimu, kurio priežastys – nepalankios oro sąlygos, streikai metalo pramonės įmonėse, neaiškumas dėl fiskalinių paskatų kai kuriose euro zonos valstybėse.

„Pavyzdžiui, Italijoje įmonės laikinai pristabdė investicijas laukdamos sprendimo dėl mokestinių lengvatų investicijoms pratęsimo. Rusijos rinkoje, kuri ypač svarbi Lietuvos reeksportuojančioms įmonėms, paklausos iš Lietuvos importuojamai produkcijai sulėtėjimas daugiausia yra susijęs su pasibaigusiu gamybai ir prekybai skirtų atsargų lygio atkūrimu, kuris buvo sumažėjęs ekonominio nuosmukio metu“, – aiškina p. Imprastas

Prognozių nekeičia

Lietuvos banko ekspertai tebesitiki, kad šiais metais šalies ūkio plėtra toliau bus pakankamai sparti, tačiau kiek lėtesnė nei pernai – centrinis bankas nepakeitė savo ankstesnių vertinimų ir tebesitiki, kad 2018 m. ūkio augimas sudarys 3,2, o 2019 m. – 2,7%.

Ponia Genytė-Pikčienė prognozuoja, kad antrojoje 2018 m. pusėje BVP augimas bus kiek vangesnis, pirmiausia, dėl prastesnių nei pernai žemės ūkio rezultatų trečiąjį ketvirtį bei numatomos ne tokios sparčios eksporto raidos, kuriai įtakos turės ir išaugusi praėjusių metų palyginamoji bazė. „Luminor“ analitikai taip pat nekeičia šių metų BVP augimo prognozės, kuri turėtų siekti 3,3%.

Rizikų netrūksta

„Vis dėlto yra nemažai rizikų, kurios gali nulemti kitokią ūkio raidą. Tarp jų – neapibrėžtumas, kiek truks pastaruoju metu stebimas padidėjęs pasaulio ekonomikos augimas, taip pat nežinia, kiek ilgai truks mažesnio ekonomikos augimo euro zonoje laikotarpis,“ – nurodo p. Imbrasas.

Jo teigimu, šiuo metu numatomą ekonomikos raidą pastebimai galėtų pakeisti ir intensyvesnis ES paramos lėšų panaudojimas, taip pat kitokia emigracijos srautų raida. „Neverta pamiršti ir rizikos, susijusios su derybų dėl „Brexit“ baigtimi, „muitų karais“, mažu darbo našumo augimu, griežtesnėmis finansinėmis sąlygomis pasaulio rinkos“, – vardija jis.

Ponios Genytės-Pikčienės nuomone, išaugęs neapibrėžtumas išorinėse rinkose kelia vis daugiau nerimo dėl eksporto tvarumo.

„JAV prezidento protekcionistinė tarptautinės prekybos politika antrąjį ketvirtį įgavo kūną ir paliko rimtą pėdsaką pasaulio finansų rinkose bei eksportuojančio sektoriaus lūkesčiuose. JAV muitų salvės Kinijai ir kitoms kertinėms tarptautinės prekybos žaidėjoms iš esmės sujaukė pasaulio ekonominę konjunktūrą ir įvedė naujų sunkiai prognozuojamų kintamųjų. Be to, tai sudrebino didžiųjų centrinių bankų beprecedentėmis priemonėmis taip kruopščiai ręstą ekonomikos pasitikėjimo pamatą pasaulinio ūkio atsigavimui“, – nurodo ji.

Vis tik Lietuvos eksportuotojai bent jau kol kas išaugusio neapibrėžtumo virusui išlieka atsparūs, nurodo analitikė. Europos Komisijos duomenimis, sezoniškai išlygintas Lietuvos pramonės – pagrindinio šalies eksportuotojo – pasitikėjimo rodiklis birželio mėnesį buvo aukščiausias per pastaruosius septynetą metų.

„Tai reiškia, kad sektoriaus žaidėjai optimistiškai vertina savo ir visos šalies trumpojo laikotarpio perspektyvas. Apdirbamosios gamybos produkcijos augimo tempai taipogi byloja, kad užsakymų mūsų gamintojams kol kas netrūksta“, – aiškina ji.

Anot p. Genytės-Pikčienės, belieka tikėtis, kad pragmatizmas ir sveikas protas padės atgauti sveiką tarptautinės prekybos pusiausvyrą ir beįsiplieskiančių prekybos karų mastas nebus globalus.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
R. Masiulis tęs diskusijas su mokytojais dėl etatinio apmokėjimo sistemos

Rokas Masiulis, laikinai Švietimo ir mokslo ministerijai vadovaujantis susisiekimo ministras, po dviejų dienų...

Dvigubų standartų cinizmas 2

Seimo nariai taupyti nelinkę: valstybės biudžetą palaiminę jie nepamiršo ir savo kišenių – kone vienbalsiai...

Finansai
05:50
Viešųjų pirkimų prievaizdo paskyrimą gaubia politinė migla Premium

Priartėjus Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktorės Dianos Vilytės kadencijos pabaigai, tebėra neaišku, ar...

Iki 2020 m. pabaigos į dirbtinį intelektą ES nori investuoti bent 20 mlrd. Eur Premium

Europos Komisija (EK) pateikė jau su valstybėmis narėmis suderintą planą, kaip Europoje skatinti dirbtinio...

Th. May postas susvyravo, tačiau maištininkai jos iš balno neišmetė 28

Theresai May, JK premjerei, Torių partijos maištininkai inicijavo balsavimą dėl pasitikėjimo, bet nieko...

Verslo aplinka
2018.12.12
D. Grybauskaitė: tai valdžios santykio su visuomene krizė 8

Vyriausybės krizės nėra, yra valdančiosios daugumos santykio su visuomene krize, teigia prezidentė. „Manau,...

Verslo aplinka
2018.12.12
D. Trumpo buvusiam advokatui teismas skyrė 3 metus nelaisvės 11

Buvęs JAV prezidento Donaldo Trumpo advokatas Michaelas Cohenas belangėje turės praleisti trejus metus. Tokią...

Verslo aplinka
2018.12.12
Kas iš to lietuviams, kad ES ir Japonija glaudžia pečius

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį patvirtino ES ir Japonijos laisvosios prekybos sutartį, tad nuo 2019 m.

Agroverslas
2018.12.12
Premjeras prezidentei įvardijo kandidatus į ministrus 1

Premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį per susitikimą su prezidente Dalia Grybauskaite įvardijo savo...

Verslo aplinka
2018.12.12
2019 m. ES biudžete – daugiau lėšų jaunimui ir mokslui

Trečiadienį europarlamentarai pritarė 2019 m. biudžetui. Dėl kitų metų ES biudžeto pavyko sutarti iš antro...

Verslo aplinka
2018.12.12
Premjeras į tarnybas kreipėsi pagrįstai, sako su slapta pažyma susipažinęs R. Karbauskis 9

Premjeras Saulius Skvernelis į specialiąsias tarnybas kreipėsi pagrįstai, sako su slaptu raštu susipažinęs...

Verslo aplinka
2018.12.12
A. Veryga pažeidė įstatymą, pats tai aiškina žmogiškąja klaida

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pažeidė įstatymą, kai skyrė finansavimą Lietuvos sveikatos...

Verslo aplinka
2018.12.12
V. Titovui pareikšti įtarimai dėl pasisakymų apie A. Ramanauską-Vanagą 9

Buvusiam Klaipėdos miesto tarybos nariui Viačeslavui Titovui dėl jo pasisakymų apie partizanų vadą Adolfą...

Verslo aplinka
2018.12.12
Parengtas naujos redakcijos Lobistinės veiklos įstatymas: mažėtų draudimų

Teisingumo ministerija parengė naujos redakcijos Lobistinės veiklos įstatymą: jame mažėtų draudimų, daugiau...

Verslo aplinka
2018.12.12
EŽTT: Lietuva sukėlė pavojų čečėnų šeimai, atsisakydama svarstyti prieglobsčio prašymą 1

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskelbė, kad Lietuva pažeidė čečėnų šeimos teises, kai nepriėmė...

Verslo aplinka
2018.12.12
„MG Baltic“ byloje teismas apklausia žiniasklaidos agentūros „PHD“ vadovą

Politinės korupcijos bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas trečiadienį apklausia žiniasklaidos...

Verslo aplinka
2018.12.12
Registrų centre įregistruota UAB „Moody‘s Lithuania“ 2

Juridinių asmenų registre (JAR) įregistruota UAB „Moody‘s Lithuania“.

Finansai
2018.12.12
Alytaus pramonės parko plėtrą stabdo žemės savininkai Premium

Plėsti pramonės parką ir formuoti investuotojams patrauklesnius sklypus norinti Alytaus savivaldybė vargsta...

Pramonė
2018.12.12
Rinkos tendencijos nulėmė veiklos modernizavimą Rėmėjo turinys

UAB „Baltic Refrigeration Group“, mažmeninės ir didmeninės prekybos kondicionavimo sistemomis ir jų priedais...

Plėtoti nereikia sustoti Rėmėjo turinys 5

Vienintelis Lietuvos jūrų uostas yra svarbi energetikos sistemos dalis, SGD bei naftos terminalai, elektros...

Transportas
2018.12.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau