BVP augimas tęsėsi ir antrąjį ketvirtį

Publikuota: 2018-07-30
Atnaujinta 2018-07-30 12:25
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

2018 m. antrąjį ketvirtį Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) to meto kainomis siekė 11 mlrd. Eur. Palyginti pirmuoju metų ketvirčiu, realus BVP augimas, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, sudarė 0,9%, o lyginant su atitinkamu laikotarpiu prieš metus – 3,7%.

Anot Lietuvos statistikos departamento, antrąjį ketvirtį teigiamam BVP pokyčiui turėjo didmeninės ir mažmeninės prekybos, variklinių transporto priemonių ir motociklų remonto, transporto ir saugojimo, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų įmonių veiklos rezultatai.

Remdamasis išsamesniais duomenimis ir įvertinęs pridėtinę vertę pagal detalesnį ekonominės veiklos rūšių sąrašą, statistikos departamentas patikslino ir 2018 m. pirmojo ketvirčio BVP įvertį. 2018 m. pirmąjį ketvirtį BVP to meto kainomis siekė 9,9 mlrd. Eur. Patikslintais duomenimis, palyginti su ketvirtuoju 2017 m. ketvirčiu, pirmojo ketvirčio realus BVP pokytis sudarė 0,9%.

[infogram id=“209a1107-6686-41db-bbd0-1fc23915c2e1“ prefix=“uLK“ format=“interactive“ title=“BVP realūs pokyčiai, metų ketvirčiais“]

Anot Indrės Genytės – Pikčienės, banko „Luminor“ vyriausiosios analitikės, Lietuvos ūkis nelėtina apsukų ir toliau sėkmingai tęsia sprinto distanciją.

„Stebint operatyviuosius duomenis, akivaizdu, kad Lietuva sėkmingo ekonominės plėtros formulės nekeičia. BVP augimą ir toliau lemia visos kertinės kolonos: tiek besitęsiantis namų ūkių vartojimo augimas, tiek įsibėgėjusios investicijos, tiek eksportas“, – pranešime spaudai nurodo p. Genytė – Pikčienė.

Darius Imbrasas, Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyresnysis ekonomistas, konstatuoja – Lietuvos ekonomika sparčiai tebesiplėtoja, nors mažiau palanki tarptautinės aplinkos raida kiek slopina eksportuojamų prekių bei paslaugų paklausą, o eksporto augimas 2018 m. pirmąjį pusmetį pastebimai sulėtėjo.

„Statybų sektorius po kelerių metų pertraukos vėl yra tarp ekonominių veiklų, labiausiai prisidedančių prie mūsų šalies ūkio augimo“, – atkreipia dėmesį Lietuvos banko ekonomistas.

Anot p. Imbraso, šalies ūkio augimą antrąjį ketvirtį labiausiai lėmė augantis prekybos ir transporto sektoriaus aktyvumas, stipri vidaus paklausa.

„Vidaus paklausą didina ir gyventojų vartojimas, ir investicijos. Augantį gyventojų vartojimą skatina sparčiai kylantis darbo užmokestis, be pertrūkio didėjantis nuo 2011 m., ir nuosaikiau nei 2017 m. augančios kainos, taip pat nuo šių metų pradžios padidintos socialinės išmokos“, – vardija jis.

Investicijų augimui didžiausią įtaką daro dėl darbuotojų trūkumo ir darbo jėgos brangimo didėjančios įmonių paskatos automatizuoti ir skaitmeninti gamybos procesus, taip pat istorines aukštumas pasiekęs gamybos pajėgumų panaudojimo lygis ir gana palanki skolinimosi aplinka finansų sektoriuje.

Investicijas teigiamai veikia ir pradėję gausėti ES paramos lėšų srautai, kurie prisideda prie augančio statybų sektoriaus aktyvumo.

Lėtesnis eksportas

Kita vertus, eksporto augimas 2018 m. pirmąjį pusmetį yra pastebimai lėtesnis, palyginti su praėjusiais metais, nurodo p. Imbrasas.

„Būtent ši priežastis labiausiai lėmė nuosaikesnę Lietuvos ūkio plėtrą pirmąjį pusmetį. Lėtesnė ir lietuviškos kilmės eksporto, ir reeksporto plėtra, ji apima daugelį prekių grupių. Tokiai eksporto raidai didžiausią įtaką daro nuosaikiau auganti išorės paklausa. Vis dėlto duomenys rodo, kad Lietuvos eksportuotojai kol kas išlieka konkurencingi – net ir mažesnio palankumo sąlygomis jie sugeba įgyti vis didesnę eksporto rinkos dalį pagrindinėse prekybos rinkose,“ – vertina jis.

Anot p. Imbraso, paklausa Lietuvos eksportuojamai produkcijai slopsta daugelyje pagrindinių prekybos partnerių. Euro zonoje – svarbiausioje lietuviškos kilmės prekių ir paslaugų prekybos partnerėje – šis sulėtėjimas siejamas su vangesniu viso ūkio augimu, kurio priežastys – nepalankios oro sąlygos, streikai metalo pramonės įmonėse, neaiškumas dėl fiskalinių paskatų kai kuriose euro zonos valstybėse.

„Pavyzdžiui, Italijoje įmonės laikinai pristabdė investicijas laukdamos sprendimo dėl mokestinių lengvatų investicijoms pratęsimo. Rusijos rinkoje, kuri ypač svarbi Lietuvos reeksportuojančioms įmonėms, paklausos iš Lietuvos importuojamai produkcijai sulėtėjimas daugiausia yra susijęs su pasibaigusiu gamybai ir prekybai skirtų atsargų lygio atkūrimu, kuris buvo sumažėjęs ekonominio nuosmukio metu“, – aiškina p. Imprastas

Prognozių nekeičia

Lietuvos banko ekspertai tebesitiki, kad šiais metais šalies ūkio plėtra toliau bus pakankamai sparti, tačiau kiek lėtesnė nei pernai – centrinis bankas nepakeitė savo ankstesnių vertinimų ir tebesitiki, kad 2018 m. ūkio augimas sudarys 3,2, o 2019 m. – 2,7%.

Ponia Genytė-Pikčienė prognozuoja, kad antrojoje 2018 m. pusėje BVP augimas bus kiek vangesnis, pirmiausia, dėl prastesnių nei pernai žemės ūkio rezultatų trečiąjį ketvirtį bei numatomos ne tokios sparčios eksporto raidos, kuriai įtakos turės ir išaugusi praėjusių metų palyginamoji bazė. „Luminor“ analitikai taip pat nekeičia šių metų BVP augimo prognozės, kuri turėtų siekti 3,3%.

Rizikų netrūksta

„Vis dėlto yra nemažai rizikų, kurios gali nulemti kitokią ūkio raidą. Tarp jų – neapibrėžtumas, kiek truks pastaruoju metu stebimas padidėjęs pasaulio ekonomikos augimas, taip pat nežinia, kiek ilgai truks mažesnio ekonomikos augimo euro zonoje laikotarpis,“ – nurodo p. Imbrasas.

Jo teigimu, šiuo metu numatomą ekonomikos raidą pastebimai galėtų pakeisti ir intensyvesnis ES paramos lėšų panaudojimas, taip pat kitokia emigracijos srautų raida. „Neverta pamiršti ir rizikos, susijusios su derybų dėl „Brexit“ baigtimi, „muitų karais“, mažu darbo našumo augimu, griežtesnėmis finansinėmis sąlygomis pasaulio rinkos“, – vardija jis.

Ponios Genytės-Pikčienės nuomone, išaugęs neapibrėžtumas išorinėse rinkose kelia vis daugiau nerimo dėl eksporto tvarumo.

„JAV prezidento protekcionistinė tarptautinės prekybos politika antrąjį ketvirtį įgavo kūną ir paliko rimtą pėdsaką pasaulio finansų rinkose bei eksportuojančio sektoriaus lūkesčiuose. JAV muitų salvės Kinijai ir kitoms kertinėms tarptautinės prekybos žaidėjoms iš esmės sujaukė pasaulio ekonominę konjunktūrą ir įvedė naujų sunkiai prognozuojamų kintamųjų. Be to, tai sudrebino didžiųjų centrinių bankų beprecedentėmis priemonėmis taip kruopščiai ręstą ekonomikos pasitikėjimo pamatą pasaulinio ūkio atsigavimui“, – nurodo ji.

Vis tik Lietuvos eksportuotojai bent jau kol kas išaugusio neapibrėžtumo virusui išlieka atsparūs, nurodo analitikė. Europos Komisijos duomenimis, sezoniškai išlygintas Lietuvos pramonės – pagrindinio šalies eksportuotojo – pasitikėjimo rodiklis birželio mėnesį buvo aukščiausias per pastaruosius septynetą metų.

„Tai reiškia, kad sektoriaus žaidėjai optimistiškai vertina savo ir visos šalies trumpojo laikotarpio perspektyvas. Apdirbamosios gamybos produkcijos augimo tempai taipogi byloja, kad užsakymų mūsų gamintojams kol kas netrūksta“, – aiškina ji.

Anot p. Genytės-Pikčienės, belieka tikėtis, kad pragmatizmas ir sveikas protas padės atgauti sveiką tarptautinės prekybos pusiausvyrą ir beįsiplieskiančių prekybos karų mastas nebus globalus.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
JAV dėl sankcijų Šiaurės Korėjai nesilaikymo nubaudė kelias Rusijos ir Kinijos įmones 3

JAV iždo departamentas trečiadienį paskelbė, kad išplės sankcijas toms Rusijos ir Kinijos įmonėms,...

Vežėjai: didesnių įkainių nuojauta 1

Vienas didžiausių vežėjų Europoje „Girteka Logistics“ (GL) uždavė galvosūkį rinkai: bendrovės išplatintame...

Transportas
06:30
Išgyventas bankrotas nuo leidybos verslo neatgrasė Premium

Bankrutavusios vienos didžiausių šalies leidyklų „Versus Aureus“ buvęs vadovas Arturas Mickevičius vėl imasi...

Vadyba
06:00
„VIA SMS Group“: esame pasiruošę bendradarbiauti su Lietuva

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariui Arvydui Anušauskui pareiškus, kad Lietuvoje jau...

Verslo aplinka
2018.08.16
Kompensacijas „žaliosioms“ jėgainėms išgraibstė kaip karštas bandeles Premium 6

Gyventojai aktyviai siekia kompensacijų už individualiuose namuose įrengtas saulės, vėjo, biokuro,...

Energetika
2018.08.16
VRK Radzevičiūtės neįregistravo kandidate į Seimo nares 1

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį priėmė sprendimą neregistruoti Centro partijos atstovės...

Verslo aplinka
2018.08.16
JK užsienio reikalų sekretorius įspėjo ES dėl „Brexit“ be susitarimo padarinių 11

Jeremy Huntas, Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretorius, teigia, kad išlieka tikimybė, kad JK...

Verslo aplinka
2018.08.16
Tikrina, ar prekybininkai tinkamai tvarko pirkėjų asmens duomenis 4

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI) pradeda didžiųjų maisto, namų apyvokos prekių parduotuvių bei...

Karas tarp žiniasklaidos ir JAV prezidento nerimsta 5

Bemaž 200 JAV laikraščių šios dienos vedamuosiuose reiškia solidarų nepasitenkinimą dėl prezidento Donaldo...

Rinkodara
2018.08.16
Vizija: išgelbės spynos ant prekybos centrų 16

Eiliniai tautos „gelbėtojai“ imasi reguliuoti maisto kainas – ar bent jau mano tai padarysiantys. Vienas iš...

Verslo aplinka
2018.08.16
Bankrotų bumas Lietuvoje atslūgsta

Pirmąjį pusmetį Lietuvoje buvo pradėtos 1.112 įmonių bankrotų procedūros, tai trečdaliu mažiau nei tuo pačiu...

Verslo aplinka
2018.08.15
Profsajungos pritaria prekybos centrų darbo sekmadieniais draudimui 20

Šalies profesinių sąjungų atstovai teigiamai vertina valdžios užmojį riboti prekybos centrų darbą...

Verslo aplinka
2018.08.15
„Naisių vasaros“ klausimą VRK ir vėl atidėjo

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) dar neužbaigė diskusijų dėl su valdančiosios Lietuvos valstiečių ir...

Verslo aplinka
2018.08.14
A. Guoga užsimena apie politinės karjeros pabaigą 8

Europos Parlamento narys Antanas Guoga sako planuojantis kitąmet pasibaigus kadencijai nutraukti politinę...

Verslo aplinka
2018.08.14
SADM siūlo kitąmet vaiko pinigus padidinti iki 50 Eur 9

Šiemet įvestus ir dabar 30 Eur siekiančius vadinamuosius vaiko pinigus kitąmet siūloma didinti iki 50 Eur.

Verslo aplinka
2018.08.14
Genujoje sugriuvo tiltas, dešimtys žuvusiųjų 1

Italijoje sugriuvus tiltui, kuriuo driekiasi keturių juostų autostrada, pranešama apie dešimtis žuvusių ir...

Verslo aplinka
2018.08.14
Seimo nario rinkimuose Zanavykų apygardoje įregistruoti 6 kandidatai

Rugsėjo viduryje vyksiančiuose Seimo nario rinkimuose vienmandatėje Zanavykų apygardoje dalyvaus šeši...

Verslo aplinka
2018.08.14
Kinijos ekonomikos vizijai trukdo Trumpo grasinimai Premium 2

Kinijos ekonomikos vizijai trukdo nenuilstantis Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, kuris spaudžia Pekiną...

Verslo aplinka
2018.08.14
Prie JK parlamento vyras automobiliu rėžėsi į apsaugos bortelius, yra sužeistų 1

Prie Jungtinės Karalystės parlamento rūmų Londone suimtas vyras, kuris automobiliu įvažiavo į šalia...

Verslo aplinka
2018.08.14
JAV gynybos biudžeto įstatyme – raginimas stiprinti Baltijos šalių oro policijos misiją 38

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienio naktį pasirašė Kongreso priimtą įstatymą dėl šalies gynybos...

Verslo aplinka
2018.08.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau