BVP augimas tęsėsi ir antrąjį ketvirtį

Publikuota: 2018-07-30
Atnaujinta 2018-07-30 12:25
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

2018 m. antrąjį ketvirtį Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) to meto kainomis siekė 11 mlrd. Eur. Palyginti pirmuoju metų ketvirčiu, realus BVP augimas, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, sudarė 0,9%, o lyginant su atitinkamu laikotarpiu prieš metus – 3,7%.

Anot Lietuvos statistikos departamento, antrąjį ketvirtį teigiamam BVP pokyčiui turėjo didmeninės ir mažmeninės prekybos, variklinių transporto priemonių ir motociklų remonto, transporto ir saugojimo, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų įmonių veiklos rezultatai.

Remdamasis išsamesniais duomenimis ir įvertinęs pridėtinę vertę pagal detalesnį ekonominės veiklos rūšių sąrašą, statistikos departamentas patikslino ir 2018 m. pirmojo ketvirčio BVP įvertį. 2018 m. pirmąjį ketvirtį BVP to meto kainomis siekė 9,9 mlrd. Eur. Patikslintais duomenimis, palyginti su ketvirtuoju 2017 m. ketvirčiu, pirmojo ketvirčio realus BVP pokytis sudarė 0,9%.

[infogram id=“209a1107-6686-41db-bbd0-1fc23915c2e1“ prefix=“uLK“ format=“interactive“ title=“BVP realūs pokyčiai, metų ketvirčiais“]

Anot Indrės Genytės – Pikčienės, banko „Luminor“ vyriausiosios analitikės, Lietuvos ūkis nelėtina apsukų ir toliau sėkmingai tęsia sprinto distanciją.

„Stebint operatyviuosius duomenis, akivaizdu, kad Lietuva sėkmingo ekonominės plėtros formulės nekeičia. BVP augimą ir toliau lemia visos kertinės kolonos: tiek besitęsiantis namų ūkių vartojimo augimas, tiek įsibėgėjusios investicijos, tiek eksportas“, – pranešime spaudai nurodo p. Genytė – Pikčienė.

Darius Imbrasas, Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyresnysis ekonomistas, konstatuoja – Lietuvos ekonomika sparčiai tebesiplėtoja, nors mažiau palanki tarptautinės aplinkos raida kiek slopina eksportuojamų prekių bei paslaugų paklausą, o eksporto augimas 2018 m. pirmąjį pusmetį pastebimai sulėtėjo.

„Statybų sektorius po kelerių metų pertraukos vėl yra tarp ekonominių veiklų, labiausiai prisidedančių prie mūsų šalies ūkio augimo“, – atkreipia dėmesį Lietuvos banko ekonomistas.

Anot p. Imbraso, šalies ūkio augimą antrąjį ketvirtį labiausiai lėmė augantis prekybos ir transporto sektoriaus aktyvumas, stipri vidaus paklausa.

„Vidaus paklausą didina ir gyventojų vartojimas, ir investicijos. Augantį gyventojų vartojimą skatina sparčiai kylantis darbo užmokestis, be pertrūkio didėjantis nuo 2011 m., ir nuosaikiau nei 2017 m. augančios kainos, taip pat nuo šių metų pradžios padidintos socialinės išmokos“, – vardija jis.

Investicijų augimui didžiausią įtaką daro dėl darbuotojų trūkumo ir darbo jėgos brangimo didėjančios įmonių paskatos automatizuoti ir skaitmeninti gamybos procesus, taip pat istorines aukštumas pasiekęs gamybos pajėgumų panaudojimo lygis ir gana palanki skolinimosi aplinka finansų sektoriuje.

Investicijas teigiamai veikia ir pradėję gausėti ES paramos lėšų srautai, kurie prisideda prie augančio statybų sektoriaus aktyvumo.

Lėtesnis eksportas

Kita vertus, eksporto augimas 2018 m. pirmąjį pusmetį yra pastebimai lėtesnis, palyginti su praėjusiais metais, nurodo p. Imbrasas.

„Būtent ši priežastis labiausiai lėmė nuosaikesnę Lietuvos ūkio plėtrą pirmąjį pusmetį. Lėtesnė ir lietuviškos kilmės eksporto, ir reeksporto plėtra, ji apima daugelį prekių grupių. Tokiai eksporto raidai didžiausią įtaką daro nuosaikiau auganti išorės paklausa. Vis dėlto duomenys rodo, kad Lietuvos eksportuotojai kol kas išlieka konkurencingi – net ir mažesnio palankumo sąlygomis jie sugeba įgyti vis didesnę eksporto rinkos dalį pagrindinėse prekybos rinkose,“ – vertina jis.

Anot p. Imbraso, paklausa Lietuvos eksportuojamai produkcijai slopsta daugelyje pagrindinių prekybos partnerių. Euro zonoje – svarbiausioje lietuviškos kilmės prekių ir paslaugų prekybos partnerėje – šis sulėtėjimas siejamas su vangesniu viso ūkio augimu, kurio priežastys – nepalankios oro sąlygos, streikai metalo pramonės įmonėse, neaiškumas dėl fiskalinių paskatų kai kuriose euro zonos valstybėse.

„Pavyzdžiui, Italijoje įmonės laikinai pristabdė investicijas laukdamos sprendimo dėl mokestinių lengvatų investicijoms pratęsimo. Rusijos rinkoje, kuri ypač svarbi Lietuvos reeksportuojančioms įmonėms, paklausos iš Lietuvos importuojamai produkcijai sulėtėjimas daugiausia yra susijęs su pasibaigusiu gamybai ir prekybai skirtų atsargų lygio atkūrimu, kuris buvo sumažėjęs ekonominio nuosmukio metu“, – aiškina p. Imprastas

Prognozių nekeičia

Lietuvos banko ekspertai tebesitiki, kad šiais metais šalies ūkio plėtra toliau bus pakankamai sparti, tačiau kiek lėtesnė nei pernai – centrinis bankas nepakeitė savo ankstesnių vertinimų ir tebesitiki, kad 2018 m. ūkio augimas sudarys 3,2, o 2019 m. – 2,7%.

Ponia Genytė-Pikčienė prognozuoja, kad antrojoje 2018 m. pusėje BVP augimas bus kiek vangesnis, pirmiausia, dėl prastesnių nei pernai žemės ūkio rezultatų trečiąjį ketvirtį bei numatomos ne tokios sparčios eksporto raidos, kuriai įtakos turės ir išaugusi praėjusių metų palyginamoji bazė. „Luminor“ analitikai taip pat nekeičia šių metų BVP augimo prognozės, kuri turėtų siekti 3,3%.

Rizikų netrūksta

„Vis dėlto yra nemažai rizikų, kurios gali nulemti kitokią ūkio raidą. Tarp jų – neapibrėžtumas, kiek truks pastaruoju metu stebimas padidėjęs pasaulio ekonomikos augimas, taip pat nežinia, kiek ilgai truks mažesnio ekonomikos augimo euro zonoje laikotarpis,“ – nurodo p. Imbrasas.

Jo teigimu, šiuo metu numatomą ekonomikos raidą pastebimai galėtų pakeisti ir intensyvesnis ES paramos lėšų panaudojimas, taip pat kitokia emigracijos srautų raida. „Neverta pamiršti ir rizikos, susijusios su derybų dėl „Brexit“ baigtimi, „muitų karais“, mažu darbo našumo augimu, griežtesnėmis finansinėmis sąlygomis pasaulio rinkos“, – vardija jis.

Ponios Genytės-Pikčienės nuomone, išaugęs neapibrėžtumas išorinėse rinkose kelia vis daugiau nerimo dėl eksporto tvarumo.

„JAV prezidento protekcionistinė tarptautinės prekybos politika antrąjį ketvirtį įgavo kūną ir paliko rimtą pėdsaką pasaulio finansų rinkose bei eksportuojančio sektoriaus lūkesčiuose. JAV muitų salvės Kinijai ir kitoms kertinėms tarptautinės prekybos žaidėjoms iš esmės sujaukė pasaulio ekonominę konjunktūrą ir įvedė naujų sunkiai prognozuojamų kintamųjų. Be to, tai sudrebino didžiųjų centrinių bankų beprecedentėmis priemonėmis taip kruopščiai ręstą ekonomikos pasitikėjimo pamatą pasaulinio ūkio atsigavimui“, – nurodo ji.

Vis tik Lietuvos eksportuotojai bent jau kol kas išaugusio neapibrėžtumo virusui išlieka atsparūs, nurodo analitikė. Europos Komisijos duomenimis, sezoniškai išlygintas Lietuvos pramonės – pagrindinio šalies eksportuotojo – pasitikėjimo rodiklis birželio mėnesį buvo aukščiausias per pastaruosius septynetą metų.

„Tai reiškia, kad sektoriaus žaidėjai optimistiškai vertina savo ir visos šalies trumpojo laikotarpio perspektyvas. Apdirbamosios gamybos produkcijos augimo tempai taipogi byloja, kad užsakymų mūsų gamintojams kol kas netrūksta“, – aiškina ji.

Anot p. Genytės-Pikčienės, belieka tikėtis, kad pragmatizmas ir sveikas protas padės atgauti sveiką tarptautinės prekybos pusiausvyrą ir beįsiplieskiančių prekybos karų mastas nebus globalus.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Transportas ir logistika šturmuoja pelnus

Lietuvos transporto ir logistikos sektorius praėjusius metus gali laikyti gana sėkmingais: augo pajamos ir...

Logistika
05:50
Po tyrimo išvadų – nauja JAV prezidento era Premium

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, paskelbus specialiojo prokuroro išvadą, kad jis nebuvo susimokęs su Rusija...

KTU smulkiam verslui kuria pusiau nemokamą klientų rizikos vertinimo įrankį 1

Klientų rizika ir jos vertinimas yra svarbi verslo dalis. Tačiau smulkios ir vidutinės įmonės (SVĮ) lengvai...

Paslaugos
2019.03.25
Atleidžiamas Klaipėdos uosto vadovas A. Vaitkus 77

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos (KVJUD) generalinis direktorius Arvydas Vaitkus atleistas iš...

Logistika
2019.03.25
Th. May: kol kas balsavimo dėl „Brexit“ susitarimo nebus 1

Pirmadienį kalbėdama Bendruomenių rūmuose JK premjerė Theresa May pripažino, kad kol kas jai nepavyko...

Verslo aplinka
2019.03.25
„Baltnetos komunikacijų“ darbas buvo sutrikęs dėl elektros gedimo 10

Viena didžiausių šalyje informacinių technologijų (IT) paslaugų tiekėjų UAB „Baltnetos komunikacijos“...

Paslaugos
2019.03.25
Europos kompanijoms – sprangus įsigijimų JAV kąsnis Premium

„Bayer“ problemos su pernai įsigyta JAV kompanija „Monsanto“, kuriai iškelta per 11.000 ieškinių dėl...

Verslo aplinka
2019.03.25
Gera žinia iš Vokietijos: verslo pasitikėjimas atsigavo pirmąkart po pusmečio 1

Vokietijos verslo pasitikėjimas kovą atsigavo pirmąkart po 6 mėnesių. Tai signalizuoja, kad didžiausia euro...

Verslo aplinka
2019.03.25
Ar galima apsaugoti verslo idėją? Verslo tribūna

Idėja nesaugoma. Jos negalima patentuoti ar kitaip registruoti, jai netaikoma autorių teisių apsauga. Tad ar...

Verslo aplinka
2019.03.25
Teisėjų korupcijos byloje įtariamas advokatas D. Zagreckas paleistas į laisvę 1

Teisėjų korupcijos byloje įtariamas advokatas Drąsutis Zagreckas paleistas į laisvę, pirmadienį pranešė...

Verslo aplinka
2019.03.25
Kas ketvirtas gyventojas mano, kad jo darbo vietą užims robotas

Reprezentatyvi šalies gyventojų apklausa rodo, kad ketvirtadalis Lietuvos dirbančiųjų mano, kad ateityje jų...

Paslaugos
2019.03.25
Investuotojų pasitikėjimas Lietuvos ekonomika šiek tiek sustiprėjo

Pastaraisiais metais smarkiai susvyravęs užsienio investuotojų pasitikėjimas Lietuvos ekonomikos...

Verslo aplinka
2019.03.25
Trys iš keturių investuotojų Lietuvoje II ketvirtį numato didinti algas 

Nepaisant to, kad investuotojų pasitikėjimas šalies perspektyvomis silpsta nuo 2017 m., 77% apklaustų šalies...

Verslo aplinka
2019.03.25
Pramonininkai Vyriausybei: dialogo imitacija – vis dažnėjantis reiškinys 2

Verslas tikisi, kad valdžia įsiklausys į jo pasiūlymus, ką reikėtų daryti, siekiant šalies ekonomikos...

Verslo aplinka
2019.03.25
Savaitgalį bus įvestas vasaros laikas

Paskutinę kovo dieną Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje bei dar daugiau kaip 60-tyje pasaulio...

Verslo aplinka
2019.03.25
Naujas „Verslo žinių“ reitingas – „Lietuvos verslo lyderiai 500“ 4

Pajamos, jų augimas šiandieninėje verslo aplinkoje nėra vieninteliai kriterijai, kurie garantuoja įmonės...

Verslo aplinka
2019.03.25
JAV specialaus tyrimo išvada: D. Trumpas nebuvo susimokęs su Rusija 1

Donaldo Trumpo, JAV prezidento, 2016 m. rinkiminė kampanija nebuvo susimokiusi su Rusija. Tokią išvadą...

Verslo aplinka
2019.03.25
„Persidirbusių“ jupiterių prieglauda 12

Seimo nariai ir toliau nori praleidinėti posėdžius, o algą gauti už visas pravaikštas. Mėginimui sugriežtinti...

Verslo aplinka
2019.03.25
15 faktų apie Lietuvos 15 metų NATO Premium

Penktadienį, kovo 29-ąją, sukaks 15 metų, kai Lietuva įstojo į galingiausią pasaulyje gynybinį aljansą –...

Verslo aplinka
2019.03.25
Rinkimų rezultatai patvirtinti, dėl kai kurių dar bus teismų  14

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sekmadienį patvirtino kovo 3 ir 17 dienomis vykusių savivaldos rinkimų...

Verslo aplinka
2019.03.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau