Sutaupyti lėšų ir įgyti konkurencinį pranašumą padėjo klasteris ir MTEP veikla

Publikuota: 2018-07-24
„Volfas Engelman“ mini bravoras.
„Volfas Engelman“ mini bravoras.

Lietuvos maisto pramonės įmonės įrodė, kad klasteris – įmonių bendradarbiavimo forma, kuri skatina ir palengvina mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklų įgyvendinimą. Klasteris „Smart Food“ įmonėms padeda racionaliau ir mažesnėmis sąnaudomis kurti bei diegti inovacijas, glaudžiau bendradarbiauti ir su mokslininkais, ir su šios pramonės šakos įvairių sričių specialistais, o taip pat didina klasterio įmonių konkurencingumą.

Per 5 veiklos metus „Smart Food“ tapo pagrindine Lietuvos maisto sektorių atstovaujančia organizacija Europos klasterių bendruomenėje. Pagrindinės klasterio veiklos sritys – inovacijų plėtra, tarptautinių ryšių plėtojimas su užsienio maisto inovacijų centrais, mokslininkais bei kitų šalių klasteriais.

„Bet koks klasteris yra mokykla, kurioje nariai mokosi vieni iš kitų. Bendros veiklos padeda išvengti klaidų, o pasitikėjimas nepatikimu partneriu gali kainuoti didelius pinigus ir reputaciją. Vidinė komunikacija ir kitų narių atsiliepimai leidžia patikrinti siūlančiųjų paslaugų patikimumą ir efektyvumą. Taip galima pasirinkti teisingus partnerius nešvaistant laiko bei lėšų“, – sako Giedrius Bagušinskas, klasterio koordinatorius.

Padėjo sutaupyti

„Smart Food“ klasteriui priklausančiai AB „Volfas Engelman“ bendradarbiavimas su kitomis jam priklausančiomis įmonėmis ir dalijimasis patirtimi jau atnešė tiesioginės naudos. Klasteris šią įmonę supažindino su Lietuvos inovacijų centro (LIC) atstovais, kurie plačiau pristatė įmonei, kas vadinama MTEP veiklomis.

nuotrauka::1 left

„Mūsų įmonė nuolat domisi pasaulinėmis naujovėmis, dalyvauja tarptautinėse konferencijose, kuria inovacijas. Susitikę su LIC komanda ir peržiūrėję savo veiklos procesus atsirinkome būtent tas inovatyvias kryptis, kuriomis norime eiti ir kurios atitiktų MTEP sąvoką“, – pasakoja Sandra Nezabitauskienė, „Volfas Engelman“ personalo ir administracijos direktorė.

Anot specialistės, MTEP reglamentavimas iki tol buvo ganėtinai painus, tačiau patyrusi komanda padėjo išsiaiškinti pagrindinius kriterijus, terminus, išsianalizuoti galimybes ir nusibrėžti tikslus. Investicijos į MTEP jau pradėjo atsipirkti: „Volfas Engelman“ pasinaudojo pelno mokesčio lengvata, taikoma į MTEP investuojančioms įmonėms. S. Nezabitauskienė atskleidžia, kad sutaupyta suma siekia net 60.000 EUR.

„Džiaugiamės, kad investuodami savo žinias, darbo laiką ir kitus išteklius galime metų pabaigoje pasinaudoti šia lengvata ir kurti naujus planus, projektus. Tai skatina generuoti idėjas, motyvuoja dirbti“, – teigia S. Nezabitauskienė.

Lengvatos – ne tik klasterių nariams

Visos įmonės, įgyvendinančios MTEP veiklas, gali pasinaudoti viena iš dviejų pelno mokesčio lengvatų. Įmonės gali iš pelno mokesčio atskaityti į MTEP investuotų išlaidų sumą, padaugintą iš trijų arba arba, jei vykdant MTEP veiklą buvo patirtos ilgalaikio turto nusidėvėjimo arba amortizacijos sąnaudos, nurašyti jas į sąnaudas per dvejus metus.

 „Lietuvoje įmonės vis dar nedrąsiai naudojasi MTEP pelno mokesčio lengvatomis. Ne visos įmonės, kurios vykdo MTEP, sugeba tinkamai identifikuoti šias veiklas. Dažnai naujų produktų kūrimo, eksperimentinės plėtros veiklų įmonės nelaiko MTEP veikla, nes klaidingai mano, kad MTEP veikla būtinai turi apimti mokslinius tyrimus. Todėl, kilus neaiškumams, patarčiau kreiptis į Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūrą (MITA), kuri nemokamai teikia konsultacijas dėl MTEP veiklų, atlieka veiklos vertinimą ir pateikia ekspertines išvadas. Tokiu būdu ir veiklą vykdanti įmonė, ir mokesčių administratorius bus užtikrinti, kad veikla atitinka MTEP reikalavimus“, – sako Kęstutis Šetkus, MITA direktorius.

nuotrauka::2 right

Kad verslui būtų patogiau ir greičiau, dokumentus dėl ekspertinių išvadų galima pateikti elektroniniu būdu per e-mokslovartai.lt portalą. Elektroninėje sistemoje organizuojamas ir ekspertinio vertinimo procesas. Ekspertinės išvados įmonei pateikiamos per 60 kalendorinių dienų, o informacija apie veiklos priskyrimą MTEP tiesiogiai perduodama mokesčių administratorei – Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).

Suvienijo mokslo ir verslo atstovus

„Volfas Engelman“ personalo ir administracijos direktorė pasakoja, kad vienam iš MTEP projektų toną davė prasidėjusi kraftinio alaus mada. Aludariai kartu su „Smart Food“ klasterio nariais peržiūrėjo pagrindines bendrovės gamybos inovacines idėjas ir suplanavo sukurti naują alaus receptūrą, kuri padėtų užtikrinti vieną iš reikšmingiausių kraftinio alaus kokybės parametrų – alaus APA ir IPA putos stabilumą. Tam buvo reikalinga modernizacija ir inovatyvių gamybos būdų pritaikymas.

„Šiai MTEP veiklai įgyvendinti pasitelkėme mūsų naujausią investiciją – pernai atidarytą „Volfas Engelman“ mini bravorą, kuris leidžia daryti bandymus ir eksperimentuoti, taikyti anksčiau nebandytas naujoves. Mums nereikia samdyti užsienio mini bravorų ar mokslinių įstaigų, nes visą tai galime atlikti savo kompetencijų centre“, – paaiškina specialistė.

Į projektą „Volfas Engelman“ įtraukė ir Kauno technologijos universiteto (KTU) studentus, susidomėjusius bendrovės vykdomu projektu. „Manau, tai išaugo į gražų bendradarbiavimą, suvienijusį mokslo ir verslo atstovus“, – teigia S. Nezabitauskienė.

Ji tikina, kad sėkmingai įgyvendinta ši MTEP veikla įmonei padėjo įgyti konkurencinį pranašumą bei leido klientams pasiūlyti dar išskirtinesnių, kokybiškesnių produktų. „Volfas Engelman“ atstovė priduria, kad įmonė turi naujų idėjų ir šiemet kartu su KTU bei LIC planuoja pradėti įgyvendinti antrąjį MTEP projektą.

nuotrauka::3 right

„Mūsų įmonei MTEP atnešė ne tik finansinės naudos, nes leido finansiškai susimažinti pelno mokestį, bet ir paskatino imtis naujų tiriamųjų darbų bei praplėtė akiratį. Anksčiau taip pat darėme nemažai bandymų, kūrėme inovacijas, bet mažai buvome susipažinę su MTEP samprata ir bendradarbiavome su mokslo įstaigomis kitokiuose projektuose, o ne kuriant bendrus MTEP projektus“, – sako S. Nezabitauskienė.

Bendradarbiauti paskatino projektas

„Smart Food“ klasterio koordinatorius pasakoja, kad tarpusavio pagalba sustiprėjo ir MTEP veiklų klasteriui priklausančiose įmonėse padaugėjo prisijungus prie MITA bei LIC įgyvendinamo projekto „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra“ (InoLink).

Šiandien „Smart Food“ klasteris, per visą projekto vykdymo laikotarpį, jau gali pasigirti 15 surastų užsienio partnerių, 1 vietiniu ir 5 tarptautiniais naujais klasterio nariais, 19 bendrų narių iniciatyvų ir 14 atliktų naujų MTEP veiklų.

„Šiuo projektu MITA ir LIC padeda klasteriams bei jų nariams formuotis, labiau suprasti save kaip klasterį ir padėti kiekvienam nariui individualiai. Projektas orientuotas į mokslo ir verslo bendradarbiavimo plėtrą. Tai plataus masto pagalba, o kiekvienas projekte dalyvaujantis klasteris jos gauna tiek, kiek leidžia potencialas“, – projektą apibūdina G. Bagušinskas.

„Smart Food“ klasteris yra vienas iš 12-os projekte dalyvaujančių ir konsultacines (brandinimo) paslaugas gaunančių klasterių. „InoLink“ – tai MITA koordinuojamas ES priemonės „Inogeb LT“ projektas, kuris vykdomas kartu su Lietuvos inovacijų centru (LIC) ir finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Trejų metų trukmės projektas prasidėjo 2016 m. liepą, o jo tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti jų augimą bei tarptautinio bendradarbiavimo mastą.

nuotrauka::4

nuotrauka::5 nocrop

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Komitetas spręs dėl anglies dioksido saugojimo žemės gelmėse 3

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas trečiadienį dar kartą diskutuos, ar Lietuvoje visiškai uždrausti anglies...

Pramonė
07:13
„Fazer Lietuva“: ambicingi energijos taupymo planai atsipirko su kaupu Verslo tribūna

Bendrovės „Fazer Lietuva“, valdančios kepyklą „Gardėsis“, pavyzdys gali įkvėpti ir kitus verslus imtis drąsių...

Norintiems gyventi Vilniaus centre: naujas daugiabutis Paupyje siūlo gyvenimą su prabangos prieskoniu Verslo tribūna 4

Gyvenimas miesto centre žavi, tačiau norint čia įsigyti nuosavą būstą teks apsvarstyti ne tik visus pliusus,...

Spąstai neišnyko - jie maskuojasi

Galimybė darbdaviui mokėti įmokas į pensijų fondus darbuotojo naudai – gera ir sveikintina valdžios idėja,...

Finansai
05:50
VMI švelnina savo poziciją dėl pensijų lengvatos, tačiau rizikos išlieka Premium

Dauguma Lietuvos gyventojų gali tikėtis ne didesnių pensijų kaip 20–35% jų buvusio atlyginimo, o situaciją...

Finansai
05:45
ES ir „Mercosur“ prekybos susitarimas džiugina ne visus Premium

Po 20 metų derybų Europos Sąjunga (ES) sutarė dėl vieno didžiausių pasaulyje regioninių prekybos susitarimų...

Pramonė
05:45
D. Grybauskaitė: susitarimas dėl naujų ES vadovų atitinka Lietuvos interesus 

Kadenciją baigianti prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad antradienį po tris dienas užtrukusių...

Verslo aplinka
2019.07.02
R. Karoblis: siūloma EK pirmininkė neturi iliuzijų dėl Rusijos

Vokietijos gynybos ministrė Ursula von der Leyen, dėl kurios kandidatūros į Europos Komisijos pirmininkes...

Verslo aplinka
2019.07.02
Rusija praneša apie gaisrą povandeniniame aparate 1

Rusijos karinių jūrų pajėgų giluminio nardymo aparate kilus gaisrui žuvo 14 jūreivių, nurodė Rusijos gynybos...

Verslo aplinka
2019.07.02
Valdžia svarsto uždaryto Lukiškių kalėjimo ateitį, verslas mato galimybių 7

Lukiškių kalėjimą Vilniaus centre uždarę pareigūnai svarsto, kaip panaudoti ištuštėjusias patalpas. Galimybių...

Statyba ir NT
2019.07.02
Hidrologinė sausra skelbiama nacionaliniu mastu, ketinama skelbti ir ekstremalią padėtį 2

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos (LHMT) pranešimu, hidrologinė sausra kaip...

Verslo aplinka
2019.07.02
ES teismas: Investicinio arbitražo (ICSID) sprendimai gali būti vykdomi, jei valstybės savo įsipareigojimus investuotojams pažeidė prieš įstodamos į ES Verslo tribūna

2019 birželio 19 d. Europos Sąjungos (ES) Bendrasis teismas priėmė svarbų sprendimą investicinio ginčo byloje...

Verslo aplinka
2019.07.02
Tarp „Emerging Europe Awards“ čempionų – Lietuvos įmonės

Londone vykusiuose „Emerging Europe Awards“ apdovanoti ryškiausi metų projektai versle ir viešajame...

Pramonė
2019.07.02
Įvertino prekybos karų, globalinės krizės ir netvarkingo „Brexit“ tikimybę bei pasekmes Premium

JAV ir Kinijos prekybos karo tikimybė yra didžiausia, lyginant su kitomis grėsmėmis, ir siekia beveik 30%.

Finansai
2019.07.02
V. Vasiliauską nustebino SEB ekonomisto pareiškimas Premium 16

Lietuvos banko (LB) vadovas stebisi SEB banko ekonomisto teiginiais, esą šalyje veikiantys komerciniai...

Statyba ir NT
2019.07.02
Ką apie valdančiosios daugumos dėlionę kalba joje dalyvaujančių partijų lyderiai Premium 1

Atnaujintą valdančiąją koaliciją bandančios sulipdyti keturios partijos nesutaria kai kuriais klausimais –...

Verslo aplinka
2019.07.02
JAV svarsto papildomus muitus ES prekėms 3

Pirmadienį JAV pareiškė, kad svarsto įvesti dar daugiau tarifų prekėms iš Europos Sąjungos (ES) kaip atsaką į...

Verslo aplinka
2019.07.02
Lietuvos bankas kol kas į NT mokestį nežiūri kaip į finansinio stabilumo priemonę 4

Lietuvos bankas (LB) nekilnojamojo turto (NT) mokesčio kol kas nemato kaip finansinio stabilumo priemonės ir...

Statyba ir NT
2019.07.02
„Aberdeen“ nupirko „Modus Group“ saulės jėgaines Lenkijoje 17

„Modus Group“ pardavė saulės jėgainių parkus Lenkijoje vienos didžiausių Europoje turto valdymo įmonės...

Pramonė
2019.07.02
Pseudobutų pirkėjų godos: iššūkiai sudėtingi, bet įveikiami Premium 7

Įvairioms institucijoms vėl garsiau pradėjus kalbėti apie „butų“ statybas komerciniuose pastatuose, tokiuose...

Statyba ir NT
2019.07.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau