Sutaupyti lėšų ir įgyti konkurencinį pranašumą padėjo klasteris ir MTEP veikla

Publikuota: 2018-07-24
„Volfas Engelman“ mini bravoras.
„Volfas Engelman“ mini bravoras.

Lietuvos maisto pramonės įmonės įrodė, kad klasteris – įmonių bendradarbiavimo forma, kuri skatina ir palengvina mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklų įgyvendinimą. Klasteris „Smart Food“ įmonėms padeda racionaliau ir mažesnėmis sąnaudomis kurti bei diegti inovacijas, glaudžiau bendradarbiauti ir su mokslininkais, ir su šios pramonės šakos įvairių sričių specialistais, o taip pat didina klasterio įmonių konkurencingumą.

Per 5 veiklos metus „Smart Food“ tapo pagrindine Lietuvos maisto sektorių atstovaujančia organizacija Europos klasterių bendruomenėje. Pagrindinės klasterio veiklos sritys – inovacijų plėtra, tarptautinių ryšių plėtojimas su užsienio maisto inovacijų centrais, mokslininkais bei kitų šalių klasteriais.

„Bet koks klasteris yra mokykla, kurioje nariai mokosi vieni iš kitų. Bendros veiklos padeda išvengti klaidų, o pasitikėjimas nepatikimu partneriu gali kainuoti didelius pinigus ir reputaciją. Vidinė komunikacija ir kitų narių atsiliepimai leidžia patikrinti siūlančiųjų paslaugų patikimumą ir efektyvumą. Taip galima pasirinkti teisingus partnerius nešvaistant laiko bei lėšų“, – sako Giedrius Bagušinskas, klasterio koordinatorius.

Padėjo sutaupyti

„Smart Food“ klasteriui priklausančiai AB „Volfas Engelman“ bendradarbiavimas su kitomis jam priklausančiomis įmonėmis ir dalijimasis patirtimi jau atnešė tiesioginės naudos. Klasteris šią įmonę supažindino su Lietuvos inovacijų centro (LIC) atstovais, kurie plačiau pristatė įmonei, kas vadinama MTEP veiklomis.

nuotrauka::1 left

„Mūsų įmonė nuolat domisi pasaulinėmis naujovėmis, dalyvauja tarptautinėse konferencijose, kuria inovacijas. Susitikę su LIC komanda ir peržiūrėję savo veiklos procesus atsirinkome būtent tas inovatyvias kryptis, kuriomis norime eiti ir kurios atitiktų MTEP sąvoką“, – pasakoja Sandra Nezabitauskienė, „Volfas Engelman“ personalo ir administracijos direktorė.

Anot specialistės, MTEP reglamentavimas iki tol buvo ganėtinai painus, tačiau patyrusi komanda padėjo išsiaiškinti pagrindinius kriterijus, terminus, išsianalizuoti galimybes ir nusibrėžti tikslus. Investicijos į MTEP jau pradėjo atsipirkti: „Volfas Engelman“ pasinaudojo pelno mokesčio lengvata, taikoma į MTEP investuojančioms įmonėms. S. Nezabitauskienė atskleidžia, kad sutaupyta suma siekia net 60.000 EUR.

„Džiaugiamės, kad investuodami savo žinias, darbo laiką ir kitus išteklius galime metų pabaigoje pasinaudoti šia lengvata ir kurti naujus planus, projektus. Tai skatina generuoti idėjas, motyvuoja dirbti“, – teigia S. Nezabitauskienė.

Lengvatos – ne tik klasterių nariams

Visos įmonės, įgyvendinančios MTEP veiklas, gali pasinaudoti viena iš dviejų pelno mokesčio lengvatų. Įmonės gali iš pelno mokesčio atskaityti į MTEP investuotų išlaidų sumą, padaugintą iš trijų arba arba, jei vykdant MTEP veiklą buvo patirtos ilgalaikio turto nusidėvėjimo arba amortizacijos sąnaudos, nurašyti jas į sąnaudas per dvejus metus.

 „Lietuvoje įmonės vis dar nedrąsiai naudojasi MTEP pelno mokesčio lengvatomis. Ne visos įmonės, kurios vykdo MTEP, sugeba tinkamai identifikuoti šias veiklas. Dažnai naujų produktų kūrimo, eksperimentinės plėtros veiklų įmonės nelaiko MTEP veikla, nes klaidingai mano, kad MTEP veikla būtinai turi apimti mokslinius tyrimus. Todėl, kilus neaiškumams, patarčiau kreiptis į Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūrą (MITA), kuri nemokamai teikia konsultacijas dėl MTEP veiklų, atlieka veiklos vertinimą ir pateikia ekspertines išvadas. Tokiu būdu ir veiklą vykdanti įmonė, ir mokesčių administratorius bus užtikrinti, kad veikla atitinka MTEP reikalavimus“, – sako Kęstutis Šetkus, MITA direktorius.

nuotrauka::2 right

Kad verslui būtų patogiau ir greičiau, dokumentus dėl ekspertinių išvadų galima pateikti elektroniniu būdu per e-mokslovartai.lt portalą. Elektroninėje sistemoje organizuojamas ir ekspertinio vertinimo procesas. Ekspertinės išvados įmonei pateikiamos per 60 kalendorinių dienų, o informacija apie veiklos priskyrimą MTEP tiesiogiai perduodama mokesčių administratorei – Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).

Suvienijo mokslo ir verslo atstovus

„Volfas Engelman“ personalo ir administracijos direktorė pasakoja, kad vienam iš MTEP projektų toną davė prasidėjusi kraftinio alaus mada. Aludariai kartu su „Smart Food“ klasterio nariais peržiūrėjo pagrindines bendrovės gamybos inovacines idėjas ir suplanavo sukurti naują alaus receptūrą, kuri padėtų užtikrinti vieną iš reikšmingiausių kraftinio alaus kokybės parametrų – alaus APA ir IPA putos stabilumą. Tam buvo reikalinga modernizacija ir inovatyvių gamybos būdų pritaikymas.

„Šiai MTEP veiklai įgyvendinti pasitelkėme mūsų naujausią investiciją – pernai atidarytą „Volfas Engelman“ mini bravorą, kuris leidžia daryti bandymus ir eksperimentuoti, taikyti anksčiau nebandytas naujoves. Mums nereikia samdyti užsienio mini bravorų ar mokslinių įstaigų, nes visą tai galime atlikti savo kompetencijų centre“, – paaiškina specialistė.

Į projektą „Volfas Engelman“ įtraukė ir Kauno technologijos universiteto (KTU) studentus, susidomėjusius bendrovės vykdomu projektu. „Manau, tai išaugo į gražų bendradarbiavimą, suvienijusį mokslo ir verslo atstovus“, – teigia S. Nezabitauskienė.

Ji tikina, kad sėkmingai įgyvendinta ši MTEP veikla įmonei padėjo įgyti konkurencinį pranašumą bei leido klientams pasiūlyti dar išskirtinesnių, kokybiškesnių produktų. „Volfas Engelman“ atstovė priduria, kad įmonė turi naujų idėjų ir šiemet kartu su KTU bei LIC planuoja pradėti įgyvendinti antrąjį MTEP projektą.

nuotrauka::3 right

„Mūsų įmonei MTEP atnešė ne tik finansinės naudos, nes leido finansiškai susimažinti pelno mokestį, bet ir paskatino imtis naujų tiriamųjų darbų bei praplėtė akiratį. Anksčiau taip pat darėme nemažai bandymų, kūrėme inovacijas, bet mažai buvome susipažinę su MTEP samprata ir bendradarbiavome su mokslo įstaigomis kitokiuose projektuose, o ne kuriant bendrus MTEP projektus“, – sako S. Nezabitauskienė.

Bendradarbiauti paskatino projektas

„Smart Food“ klasterio koordinatorius pasakoja, kad tarpusavio pagalba sustiprėjo ir MTEP veiklų klasteriui priklausančiose įmonėse padaugėjo prisijungus prie MITA bei LIC įgyvendinamo projekto „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra“ (InoLink).

Šiandien „Smart Food“ klasteris, per visą projekto vykdymo laikotarpį, jau gali pasigirti 15 surastų užsienio partnerių, 1 vietiniu ir 5 tarptautiniais naujais klasterio nariais, 19 bendrų narių iniciatyvų ir 14 atliktų naujų MTEP veiklų.

„Šiuo projektu MITA ir LIC padeda klasteriams bei jų nariams formuotis, labiau suprasti save kaip klasterį ir padėti kiekvienam nariui individualiai. Projektas orientuotas į mokslo ir verslo bendradarbiavimo plėtrą. Tai plataus masto pagalba, o kiekvienas projekte dalyvaujantis klasteris jos gauna tiek, kiek leidžia potencialas“, – projektą apibūdina G. Bagušinskas.

„Smart Food“ klasteris yra vienas iš 12-os projekte dalyvaujančių ir konsultacines (brandinimo) paslaugas gaunančių klasterių. „InoLink“ – tai MITA koordinuojamas ES priemonės „Inogeb LT“ projektas, kuris vykdomas kartu su Lietuvos inovacijų centru (LIC) ir finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Trejų metų trukmės projektas prasidėjo 2016 m. liepą, o jo tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti jų augimą bei tarptautinio bendradarbiavimo mastą.

nuotrauka::4

nuotrauka::5 nocrop

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Lenkijos vyriausybė ir toliau vykdo teismų reformą

Lenkijos parlamento aukštieji rūmai, Senatas, patvirtino įstatymo pataisą, kuria valdančiajai Lenkijos...

Prie Pačėso asociacijos „Už Lietuvą“ jungiasi Simuliko judėjimas „Už Šiaulius“

Prie Alytaus miesto savivaldybės politiko, krepšinio trenerio Tomo Pačėso vadovaujamos asociacijos „Už...

Vyriausybė nori įstumti Lietuvą į Maskvos laiko zoną 7

Vyriausybė ragina Europos Sąjungą atsisakyti reikalavimo dukart per metus sukioti laikrodžius ir mano, kad...

Valdantieji nebenori drausti valstybinėms įmonėms teikti paramą Premium 1

Artėjant net trijų rinkimų virtinei valdantieji nedrįsta įgyvendinti anksčiau deklaruotos idėjos išvis...

Abiturientų skaičius sumenko, bet stojančiųjų liko stabilus 1

Nors abiturientų skaičius Lietuvoje sumažėjo, pretenduojančiųjų į aukštąsias mokyklas skaičius išliko panašus...

Junckeris bandys spręsti prekybinę įtampą su JAV 8

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, prieš trečiadienio susitikimą su Jeanu Claude‘u Junckeriu, Europos...

JAV su 12 mlrd. USD gelbės dėl prekybos karo kenčiančius ūkininkus 1

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija pristatė pagalbos planą ūkininkams, kuriems kenkia...

Agroverslas
09:25
Darbuotojų Lietuvoje netrūksta, trūksta tik didesnio našumo Premium 22

Į Lietuvos regionus ateinančios progresyvios užsienio investicijos tampa iššūkiu vietos verslui – aštrėjanti...

Pramonė
06:00
Sutaupyti lėšų ir įgyti konkurencinį pranašumą padėjo klasteris ir MTEP veikla Rėmėjo turinys

Lietuvos maisto pramonės įmonės įrodė, kad klasteris – įmonių bendradarbiavimo forma, kuri skatina ir...

Verslo aplinka
2018.07.24
ES priimti migrantus skatins pinigais Premium 11

Briuselis Europos Sąjungos (ES) vyriausybėms pasiūlys 6.000 Eur už kiekvieną pas save priimtą migrantą,...

Verslo aplinka
2018.07.24
Grybauskaitės turtas išaugo iki 852.000 Eur, Skvernelio – iki 228.000 Eur 12

Dviejų iš trijų šalies vadovų turtas per metus išaugo: prezidentė Dalia Grybauskaitė pernai turėjo per...

Verslo aplinka
2018.07.24
Trišalė taryba tikisi vasaros pabaigoje sutarti dėl MMA padidinimo 2

Vyriausybės, darbdavių ir profsąjungų atstovus vienijanti Trišalė taryba tikisi rugpjūčio paskutinėmis...

Vadyba
2018.07.24
Izraelis skelbia numušęs Sirijos naikintuvą 21

Izraelio kariuomenė antradienį numušė Sirijos naikintuvą, kuris pažeidė Izraelio oro erdvę, skelbia šalies...

Verslo aplinka
2018.07.24
Valdžia žada nurašyti apie 100 mln. Eur emigrantų nesumokėto sveikatos draudimo 19

Valdžia planuoja nurašyti apie 100 mln. Eur emigrantų nesumokėto privalomojo sveikatos draudimo mokesčio. Be...

Finansai
2018.07.24
Graikija dega: miškų gaisrai nusinešė bent 50 gyvybių

Miškų gaisrai, siaučiantys Graikijoje, netoli Atėnų, nusinešė mažiausiai 50 gyvybių. Siautėjantys gaisrai –...

Verslo aplinka
2018.07.24
Kaip „Google“ nesusitarė su ES ir gavo 4,3 mlrd. Eur baudą Premium

JAV technologijų gigantė „Google“ Europoje gavo 4,3 mlrd. Eur baudą – didžiausią, kokią kada nors yra skyrę...

Technologijos
2018.07.24
Konkurencijos taryba nutraukė tyrimą dėl Kultūros paveldo departamento

Konkurencijos taryba nutraukė tyrimą dėl Kultūros paveldo departamento (KPD) sprendimų be konkursų pavesti...

Statyba ir NT
2018.07.24
Turtingiausi ministrai – Jankevičius ir Masiulis 6

Turtingiausi ministrų kabineto nariai yra Elvinas Jankevičius bei Rokas Masiulis, mažiausiai turto ir...

Verslo aplinka
2018.07.24
ES laukia dar vienas Trumpo testas Premium 3

Jean‘as Claude‘as Junckeris, Europos Komisijos pirmininkas, šią savaitę lankysis Vašingtone, kur bandys...

Verslo aplinka
2018.07.24
Dešimtmetį trunkančiame ginče dėl MMA derėtų padėti tašką 5

Jeigu Lietuvoje yra dviejų greičių Lietuva ir dviejų greičių verslas, gal verta galvoti ir apie dviejų...

Pramonė
2018.07.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau