Sutaupyti lėšų ir įgyti konkurencinį pranašumą padėjo klasteris ir MTEP veikla

Publikuota: 2018-07-24
„Volfas Engelman“ mini bravoras.
„Volfas Engelman“ mini bravoras.

Lietuvos maisto pramonės įmonės įrodė, kad klasteris – įmonių bendradarbiavimo forma, kuri skatina ir palengvina mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklų įgyvendinimą. Klasteris „Smart Food“ įmonėms padeda racionaliau ir mažesnėmis sąnaudomis kurti bei diegti inovacijas, glaudžiau bendradarbiauti ir su mokslininkais, ir su šios pramonės šakos įvairių sričių specialistais, o taip pat didina klasterio įmonių konkurencingumą.

Per 5 veiklos metus „Smart Food“ tapo pagrindine Lietuvos maisto sektorių atstovaujančia organizacija Europos klasterių bendruomenėje. Pagrindinės klasterio veiklos sritys – inovacijų plėtra, tarptautinių ryšių plėtojimas su užsienio maisto inovacijų centrais, mokslininkais bei kitų šalių klasteriais.

„Bet koks klasteris yra mokykla, kurioje nariai mokosi vieni iš kitų. Bendros veiklos padeda išvengti klaidų, o pasitikėjimas nepatikimu partneriu gali kainuoti didelius pinigus ir reputaciją. Vidinė komunikacija ir kitų narių atsiliepimai leidžia patikrinti siūlančiųjų paslaugų patikimumą ir efektyvumą. Taip galima pasirinkti teisingus partnerius nešvaistant laiko bei lėšų“, – sako Giedrius Bagušinskas, klasterio koordinatorius.

Padėjo sutaupyti

„Smart Food“ klasteriui priklausančiai AB „Volfas Engelman“ bendradarbiavimas su kitomis jam priklausančiomis įmonėmis ir dalijimasis patirtimi jau atnešė tiesioginės naudos. Klasteris šią įmonę supažindino su Lietuvos inovacijų centro (LIC) atstovais, kurie plačiau pristatė įmonei, kas vadinama MTEP veiklomis.

nuotrauka::1 left

„Mūsų įmonė nuolat domisi pasaulinėmis naujovėmis, dalyvauja tarptautinėse konferencijose, kuria inovacijas. Susitikę su LIC komanda ir peržiūrėję savo veiklos procesus atsirinkome būtent tas inovatyvias kryptis, kuriomis norime eiti ir kurios atitiktų MTEP sąvoką“, – pasakoja Sandra Nezabitauskienė, „Volfas Engelman“ personalo ir administracijos direktorė.

Anot specialistės, MTEP reglamentavimas iki tol buvo ganėtinai painus, tačiau patyrusi komanda padėjo išsiaiškinti pagrindinius kriterijus, terminus, išsianalizuoti galimybes ir nusibrėžti tikslus. Investicijos į MTEP jau pradėjo atsipirkti: „Volfas Engelman“ pasinaudojo pelno mokesčio lengvata, taikoma į MTEP investuojančioms įmonėms. S. Nezabitauskienė atskleidžia, kad sutaupyta suma siekia net 60.000 EUR.

„Džiaugiamės, kad investuodami savo žinias, darbo laiką ir kitus išteklius galime metų pabaigoje pasinaudoti šia lengvata ir kurti naujus planus, projektus. Tai skatina generuoti idėjas, motyvuoja dirbti“, – teigia S. Nezabitauskienė.

Lengvatos – ne tik klasterių nariams

Visos įmonės, įgyvendinančios MTEP veiklas, gali pasinaudoti viena iš dviejų pelno mokesčio lengvatų. Įmonės gali iš pelno mokesčio atskaityti į MTEP investuotų išlaidų sumą, padaugintą iš trijų arba arba, jei vykdant MTEP veiklą buvo patirtos ilgalaikio turto nusidėvėjimo arba amortizacijos sąnaudos, nurašyti jas į sąnaudas per dvejus metus.

 „Lietuvoje įmonės vis dar nedrąsiai naudojasi MTEP pelno mokesčio lengvatomis. Ne visos įmonės, kurios vykdo MTEP, sugeba tinkamai identifikuoti šias veiklas. Dažnai naujų produktų kūrimo, eksperimentinės plėtros veiklų įmonės nelaiko MTEP veikla, nes klaidingai mano, kad MTEP veikla būtinai turi apimti mokslinius tyrimus. Todėl, kilus neaiškumams, patarčiau kreiptis į Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūrą (MITA), kuri nemokamai teikia konsultacijas dėl MTEP veiklų, atlieka veiklos vertinimą ir pateikia ekspertines išvadas. Tokiu būdu ir veiklą vykdanti įmonė, ir mokesčių administratorius bus užtikrinti, kad veikla atitinka MTEP reikalavimus“, – sako Kęstutis Šetkus, MITA direktorius.

nuotrauka::2 right

Kad verslui būtų patogiau ir greičiau, dokumentus dėl ekspertinių išvadų galima pateikti elektroniniu būdu per e-mokslovartai.lt portalą. Elektroninėje sistemoje organizuojamas ir ekspertinio vertinimo procesas. Ekspertinės išvados įmonei pateikiamos per 60 kalendorinių dienų, o informacija apie veiklos priskyrimą MTEP tiesiogiai perduodama mokesčių administratorei – Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).

Suvienijo mokslo ir verslo atstovus

„Volfas Engelman“ personalo ir administracijos direktorė pasakoja, kad vienam iš MTEP projektų toną davė prasidėjusi kraftinio alaus mada. Aludariai kartu su „Smart Food“ klasterio nariais peržiūrėjo pagrindines bendrovės gamybos inovacines idėjas ir suplanavo sukurti naują alaus receptūrą, kuri padėtų užtikrinti vieną iš reikšmingiausių kraftinio alaus kokybės parametrų – alaus APA ir IPA putos stabilumą. Tam buvo reikalinga modernizacija ir inovatyvių gamybos būdų pritaikymas.

„Šiai MTEP veiklai įgyvendinti pasitelkėme mūsų naujausią investiciją – pernai atidarytą „Volfas Engelman“ mini bravorą, kuris leidžia daryti bandymus ir eksperimentuoti, taikyti anksčiau nebandytas naujoves. Mums nereikia samdyti užsienio mini bravorų ar mokslinių įstaigų, nes visą tai galime atlikti savo kompetencijų centre“, – paaiškina specialistė.

Į projektą „Volfas Engelman“ įtraukė ir Kauno technologijos universiteto (KTU) studentus, susidomėjusius bendrovės vykdomu projektu. „Manau, tai išaugo į gražų bendradarbiavimą, suvienijusį mokslo ir verslo atstovus“, – teigia S. Nezabitauskienė.

Ji tikina, kad sėkmingai įgyvendinta ši MTEP veikla įmonei padėjo įgyti konkurencinį pranašumą bei leido klientams pasiūlyti dar išskirtinesnių, kokybiškesnių produktų. „Volfas Engelman“ atstovė priduria, kad įmonė turi naujų idėjų ir šiemet kartu su KTU bei LIC planuoja pradėti įgyvendinti antrąjį MTEP projektą.

nuotrauka::3 right

„Mūsų įmonei MTEP atnešė ne tik finansinės naudos, nes leido finansiškai susimažinti pelno mokestį, bet ir paskatino imtis naujų tiriamųjų darbų bei praplėtė akiratį. Anksčiau taip pat darėme nemažai bandymų, kūrėme inovacijas, bet mažai buvome susipažinę su MTEP samprata ir bendradarbiavome su mokslo įstaigomis kitokiuose projektuose, o ne kuriant bendrus MTEP projektus“, – sako S. Nezabitauskienė.

Bendradarbiauti paskatino projektas

„Smart Food“ klasterio koordinatorius pasakoja, kad tarpusavio pagalba sustiprėjo ir MTEP veiklų klasteriui priklausančiose įmonėse padaugėjo prisijungus prie MITA bei LIC įgyvendinamo projekto „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra“ (InoLink).

Šiandien „Smart Food“ klasteris, per visą projekto vykdymo laikotarpį, jau gali pasigirti 15 surastų užsienio partnerių, 1 vietiniu ir 5 tarptautiniais naujais klasterio nariais, 19 bendrų narių iniciatyvų ir 14 atliktų naujų MTEP veiklų.

„Šiuo projektu MITA ir LIC padeda klasteriams bei jų nariams formuotis, labiau suprasti save kaip klasterį ir padėti kiekvienam nariui individualiai. Projektas orientuotas į mokslo ir verslo bendradarbiavimo plėtrą. Tai plataus masto pagalba, o kiekvienas projekte dalyvaujantis klasteris jos gauna tiek, kiek leidžia potencialas“, – projektą apibūdina G. Bagušinskas.

„Smart Food“ klasteris yra vienas iš 12-os projekte dalyvaujančių ir konsultacines (brandinimo) paslaugas gaunančių klasterių. „InoLink“ – tai MITA koordinuojamas ES priemonės „Inogeb LT“ projektas, kuris vykdomas kartu su Lietuvos inovacijų centru (LIC) ir finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Trejų metų trukmės projektas prasidėjo 2016 m. liepą, o jo tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti jų augimą bei tarptautinio bendradarbiavimo mastą.

nuotrauka::4

nuotrauka::5 nocrop

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
JAV ir Kanada pasiekė naują prekybos susitarimą

JAV ir Kanada kartu su Meksika pasiekė naują prekybos susitarimą, kuris turėtų pakeisti NAFTA (Šiaurės...

Makedonijos referendumas dėl pavadinimo pakeitimo: pristigo balsų

Makedonijoje referendumas dėl šalies pavadinimo pakeitimo į Šiaurės Makedonijos neįvyko: rinkėjų aktyvumas...

Rinkimai Zanavykų apygardoje: laimėjo konservatorė I. Haase

Vienmandėje Zanavykų apygardoje rinkimuose į laisvą Seimo nario vietą, preliminariais duomenimis, laimėjo...

Zanavykų apygardoje renkamas Seimo narys

Zanavykų vienmandatėje apygardoje, kur vyksta antrasis Seimo nario rinkimų turas, sekmadienį iki 12 val. jau...

Verslo aplinka
2018.09.30
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas plačiau pravėrė duris arbitražui

Kasmet pagrindinėje Lietuvos arbitražo institucijoje – Vilniaus komercinio arbitražo teisme – pradedama nuo...

Verslo aplinka
2018.09.30
Indonezijoje po žemės drebėjimo ir cunamio tęsiamos dingusiųjų paieškos

Sekmadienio rytą Lietuvos laiku Indonezijos Sulawesi saloje esančiame Palu mieste gelbėtojai rankomis...

Verslo aplinka
2018.09.30
E. Muskas traukiasi iš „Teslos“ valdybos pirmininko pareigų, sumokės baudą 18

Elonas Muskas privalo atsisakyti „Teslos“ valdybos pirmininko kėdės ir sumokėti baudą – toks sprendimas...

Verslo aplinka
2018.09.30
Ką gali ir ko negali 50+ kartos darbuotojai Premium 15

50+ karta yra racionali, moka įveikti iššūkius, dirbti kūrybingai ir at­sakingai, siekti re­zul­tato, tačiau...

Vadyba
2018.09.29
„Tvarkiečiams“ Žemaitaitis vadovaus dar dvejus metus 4

Parlamentinei partijai „Tvarka ir teisingumas“ Remigijus Žemaitaitis, Seimo narys, šią savaitę išrinktas...

Verslo aplinka
2018.09.29
Paksas traukiasi iš partijos „Tvarka ir teisingumas“, burs naują judėjimą 13

Buvęs parlamentinės partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis, per apkaltą iš prezidento pareigų pašalintas...

Verslo aplinka
2018.09.29
Lietuvoje lankysis Jungtinės Karalystės princas Edvardas

Lietuvoje lankysis Jungtinės Karalystės princas Edvardas.

Verslo aplinka
2018.09.29
Landsbergis: reikia ginti partijų parlamentinį būvį, kad nepavirstų gaujomis 13

Visuomeninių komitetų dalyvavimas rinkimuose kelia grėsmę politinėms partijoms ir parlamentinei...

Verslo aplinka
2018.09.29
Gražulis: pirmadienį pasitrauksiu iš „tvarkiečių“ partijos 2

Petras Gražulis, partijos „Tvarka ir teisingumas“ ilgametis narys šeštą kadenciją Seimo nariu renkamas nuo...

Verslo aplinka
2018.09.29
Konservatoriai turi būti žmonių partija, sako Landsbergis 11

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) turi būti atsvara tik valdžios siekiantiems...

Verslo aplinka
2018.09.29
„Tvarkiečių“ kongresas prasidėjo policijos apsilankymu 1

Parlamentinės partijos „Tvarka ir teisingumas“ kongresas, kur renkama nauja partijos vadovybė, šeštadienį...

Verslo aplinka
2018.09.29
Indoneziją nusiaubė žemės drebėjimas ir jo sukeltas cunamis 1

Penktadienį Indoneziją sudrebino galingas 7,5 balo žemės drebėjimas bei jo sukeltas cunamis. Pranešama apie...

Verslo aplinka
2018.09.29
Mažų pajamų skolininkams siūlomos palankesnės pinigų išieškojimo sąlygos 4

Seimui siūloma nuo gruodžio nustatyti dar žemesnes skolų išieškojimo ribas tiems skolininkams, kurių pajamos...

Verslo aplinka
2018.09.29
Dėl rinkimų Zanavykų apygardoje Lietuvoje draudžiama rinkimų agitacija 1

Šiąnakt įsigaliojo draudimas užsiimti agitacija Seimo nario rinkimuose Zanavykų vienmandatėje apygardoje.

Verslo aplinka
2018.09.29
Rusijoje bręsta blogi ženklai Putino valdžiai Premium 19

Du Rusijos valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ remiami kandidatai pralaimėjo per gubernatorių rinkimus...

Verslo aplinka
2018.09.29
Kavanaugh žengė per vieną kliūtį, su išlyga 4

Brettas Kavanough, kandidatas į JAV Aukščiausiąjį teismą, gavo Senato teismų komiteto pritarimą ir jo...

Verslo aplinka
2018.09.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau