Sutaupyti lėšų ir įgyti konkurencinį pranašumą padėjo klasteris ir MTEP veikla

Publikuota: 2018-07-24
„Volfas Engelman“ mini bravoras.
„Volfas Engelman“ mini bravoras.

Lietuvos maisto pramonės įmonės įrodė, kad klasteris – įmonių bendradarbiavimo forma, kuri skatina ir palengvina mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklų įgyvendinimą. Klasteris „Smart Food“ įmonėms padeda racionaliau ir mažesnėmis sąnaudomis kurti bei diegti inovacijas, glaudžiau bendradarbiauti ir su mokslininkais, ir su šios pramonės šakos įvairių sričių specialistais, o taip pat didina klasterio įmonių konkurencingumą.

Per 5 veiklos metus „Smart Food“ tapo pagrindine Lietuvos maisto sektorių atstovaujančia organizacija Europos klasterių bendruomenėje. Pagrindinės klasterio veiklos sritys – inovacijų plėtra, tarptautinių ryšių plėtojimas su užsienio maisto inovacijų centrais, mokslininkais bei kitų šalių klasteriais.

„Bet koks klasteris yra mokykla, kurioje nariai mokosi vieni iš kitų. Bendros veiklos padeda išvengti klaidų, o pasitikėjimas nepatikimu partneriu gali kainuoti didelius pinigus ir reputaciją. Vidinė komunikacija ir kitų narių atsiliepimai leidžia patikrinti siūlančiųjų paslaugų patikimumą ir efektyvumą. Taip galima pasirinkti teisingus partnerius nešvaistant laiko bei lėšų“, – sako Giedrius Bagušinskas, klasterio koordinatorius.

Padėjo sutaupyti

„Smart Food“ klasteriui priklausančiai AB „Volfas Engelman“ bendradarbiavimas su kitomis jam priklausančiomis įmonėmis ir dalijimasis patirtimi jau atnešė tiesioginės naudos. Klasteris šią įmonę supažindino su Lietuvos inovacijų centro (LIC) atstovais, kurie plačiau pristatė įmonei, kas vadinama MTEP veiklomis.

nuotrauka::1 left

„Mūsų įmonė nuolat domisi pasaulinėmis naujovėmis, dalyvauja tarptautinėse konferencijose, kuria inovacijas. Susitikę su LIC komanda ir peržiūrėję savo veiklos procesus atsirinkome būtent tas inovatyvias kryptis, kuriomis norime eiti ir kurios atitiktų MTEP sąvoką“, – pasakoja Sandra Nezabitauskienė, „Volfas Engelman“ personalo ir administracijos direktorė.

Anot specialistės, MTEP reglamentavimas iki tol buvo ganėtinai painus, tačiau patyrusi komanda padėjo išsiaiškinti pagrindinius kriterijus, terminus, išsianalizuoti galimybes ir nusibrėžti tikslus. Investicijos į MTEP jau pradėjo atsipirkti: „Volfas Engelman“ pasinaudojo pelno mokesčio lengvata, taikoma į MTEP investuojančioms įmonėms. S. Nezabitauskienė atskleidžia, kad sutaupyta suma siekia net 60.000 EUR.

„Džiaugiamės, kad investuodami savo žinias, darbo laiką ir kitus išteklius galime metų pabaigoje pasinaudoti šia lengvata ir kurti naujus planus, projektus. Tai skatina generuoti idėjas, motyvuoja dirbti“, – teigia S. Nezabitauskienė.

Lengvatos – ne tik klasterių nariams

Visos įmonės, įgyvendinančios MTEP veiklas, gali pasinaudoti viena iš dviejų pelno mokesčio lengvatų. Įmonės gali iš pelno mokesčio atskaityti į MTEP investuotų išlaidų sumą, padaugintą iš trijų arba arba, jei vykdant MTEP veiklą buvo patirtos ilgalaikio turto nusidėvėjimo arba amortizacijos sąnaudos, nurašyti jas į sąnaudas per dvejus metus.

 „Lietuvoje įmonės vis dar nedrąsiai naudojasi MTEP pelno mokesčio lengvatomis. Ne visos įmonės, kurios vykdo MTEP, sugeba tinkamai identifikuoti šias veiklas. Dažnai naujų produktų kūrimo, eksperimentinės plėtros veiklų įmonės nelaiko MTEP veikla, nes klaidingai mano, kad MTEP veikla būtinai turi apimti mokslinius tyrimus. Todėl, kilus neaiškumams, patarčiau kreiptis į Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūrą (MITA), kuri nemokamai teikia konsultacijas dėl MTEP veiklų, atlieka veiklos vertinimą ir pateikia ekspertines išvadas. Tokiu būdu ir veiklą vykdanti įmonė, ir mokesčių administratorius bus užtikrinti, kad veikla atitinka MTEP reikalavimus“, – sako Kęstutis Šetkus, MITA direktorius.

nuotrauka::2 right

Kad verslui būtų patogiau ir greičiau, dokumentus dėl ekspertinių išvadų galima pateikti elektroniniu būdu per e-mokslovartai.lt portalą. Elektroninėje sistemoje organizuojamas ir ekspertinio vertinimo procesas. Ekspertinės išvados įmonei pateikiamos per 60 kalendorinių dienų, o informacija apie veiklos priskyrimą MTEP tiesiogiai perduodama mokesčių administratorei – Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).

Suvienijo mokslo ir verslo atstovus

„Volfas Engelman“ personalo ir administracijos direktorė pasakoja, kad vienam iš MTEP projektų toną davė prasidėjusi kraftinio alaus mada. Aludariai kartu su „Smart Food“ klasterio nariais peržiūrėjo pagrindines bendrovės gamybos inovacines idėjas ir suplanavo sukurti naują alaus receptūrą, kuri padėtų užtikrinti vieną iš reikšmingiausių kraftinio alaus kokybės parametrų – alaus APA ir IPA putos stabilumą. Tam buvo reikalinga modernizacija ir inovatyvių gamybos būdų pritaikymas.

„Šiai MTEP veiklai įgyvendinti pasitelkėme mūsų naujausią investiciją – pernai atidarytą „Volfas Engelman“ mini bravorą, kuris leidžia daryti bandymus ir eksperimentuoti, taikyti anksčiau nebandytas naujoves. Mums nereikia samdyti užsienio mini bravorų ar mokslinių įstaigų, nes visą tai galime atlikti savo kompetencijų centre“, – paaiškina specialistė.

Į projektą „Volfas Engelman“ įtraukė ir Kauno technologijos universiteto (KTU) studentus, susidomėjusius bendrovės vykdomu projektu. „Manau, tai išaugo į gražų bendradarbiavimą, suvienijusį mokslo ir verslo atstovus“, – teigia S. Nezabitauskienė.

Ji tikina, kad sėkmingai įgyvendinta ši MTEP veikla įmonei padėjo įgyti konkurencinį pranašumą bei leido klientams pasiūlyti dar išskirtinesnių, kokybiškesnių produktų. „Volfas Engelman“ atstovė priduria, kad įmonė turi naujų idėjų ir šiemet kartu su KTU bei LIC planuoja pradėti įgyvendinti antrąjį MTEP projektą.

nuotrauka::3 right

„Mūsų įmonei MTEP atnešė ne tik finansinės naudos, nes leido finansiškai susimažinti pelno mokestį, bet ir paskatino imtis naujų tiriamųjų darbų bei praplėtė akiratį. Anksčiau taip pat darėme nemažai bandymų, kūrėme inovacijas, bet mažai buvome susipažinę su MTEP samprata ir bendradarbiavome su mokslo įstaigomis kitokiuose projektuose, o ne kuriant bendrus MTEP projektus“, – sako S. Nezabitauskienė.

Bendradarbiauti paskatino projektas

„Smart Food“ klasterio koordinatorius pasakoja, kad tarpusavio pagalba sustiprėjo ir MTEP veiklų klasteriui priklausančiose įmonėse padaugėjo prisijungus prie MITA bei LIC įgyvendinamo projekto „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra“ (InoLink).

Šiandien „Smart Food“ klasteris, per visą projekto vykdymo laikotarpį, jau gali pasigirti 15 surastų užsienio partnerių, 1 vietiniu ir 5 tarptautiniais naujais klasterio nariais, 19 bendrų narių iniciatyvų ir 14 atliktų naujų MTEP veiklų.

„Šiuo projektu MITA ir LIC padeda klasteriams bei jų nariams formuotis, labiau suprasti save kaip klasterį ir padėti kiekvienam nariui individualiai. Projektas orientuotas į mokslo ir verslo bendradarbiavimo plėtrą. Tai plataus masto pagalba, o kiekvienas projekte dalyvaujantis klasteris jos gauna tiek, kiek leidžia potencialas“, – projektą apibūdina G. Bagušinskas.

„Smart Food“ klasteris yra vienas iš 12-os projekte dalyvaujančių ir konsultacines (brandinimo) paslaugas gaunančių klasterių. „InoLink“ – tai MITA koordinuojamas ES priemonės „Inogeb LT“ projektas, kuris vykdomas kartu su Lietuvos inovacijų centru (LIC) ir finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Trejų metų trukmės projektas prasidėjo 2016 m. liepą, o jo tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti jų augimą bei tarptautinio bendradarbiavimo mastą.

nuotrauka::4

nuotrauka::5 nocrop

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Ką darytų Wendy Kopp, tapusi Lietuvos švietimo ministre? Premium

Wendy Kopp niekada nevedė pamokų vaikams. Tačiau apie švietimo pokyčius ją kviečia kalbėti į Pasaulio...

Kim Jong Unas perspėjo D. Trumpą dėl JAV sankcijų šaliai

Kim Jong Unas, Šiaurės Korėjos diktatorius, pasinaudojo savo naujametiniu kreipimųsi į tautą, kad įspėtų...

14:43
Keičiasi dviejų ministerijų pavadinimai

Antradienį keičiasi dviejų ministerijų pavadinimai – Švietimo ir mokslo ministeriją pervadinama į Švietimo,...

Ko Lietuvoje ir pasaulyje laukti 2019-aisiais?

Lietuva turės naują prezidentą, Europos Sąjunga – naują Parlamentą ir Komisiją, bet praras Jungtinę...

Rinkiminiais 2019-aisiais prezidentė linki išminties

Sveikindama tautą su Naujaisiais metais prezidentė Dalia Grybauskaitė palinkėjo, kad rinkimų kupinais...

Dvidešimtmečio sulaukusio euro taikinys – dolerio užimtos teritorijos Premium 1

Prieš 20 metų įvestas euras per šį laikotarpį išaugo iki antros populiariausios pasaulio valiutos, tačiau...

Verslo aplinka
2018.12.31
Investuotojai Lietuvoje šiemet „augino raumenis“

2018 m. žinomų užsienio įmonių, pranešusių apie sprendimą investuoti Lietuvoje, nebuvo daug, o metų pabaigą...

Verslo aplinka
2018.12.31
2009 m. krizę tiriantis S. Jakeliūno komitetas pateikė klausimus D. Grybauskaitei 3

2009 m. krizės aplinkybes tiriantis Seimo biudžeto ir finansų komitetas oficialiai pateikė klausimus...

Verslo aplinka
2018.12.31
A. Merkel: Vokietija didins savo tarptautinį vaidmenį

2019 m. Vokietija prisiims daugiau atsakomybės tarptautinėje arenoje ir veiks, vadovaudamasi savo...

Verslo aplinka
2018.12.31
Už kyšininkavimą nuteistas Druskininkų NVSC vadovas

Kauno apygardos teismas kaltu dėl kyšininkavimo pripažino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie...

Verslo aplinka
2018.12.31
Rusijos daugiabutyje nugriaudėjo sprogimas 5

Pirmadienio paryčiais Rusijos Magnitogorskio mieste Uralo regione daugiabutyje nugriaudėjo sprogimas.

Verslo aplinka
2018.12.31
BNS apžvalga: 100 svarbių 2018-ųjų Lietuvos įvykių

Baigiantis metams, BNS pateikia šimtą svarbių Lietuvos politikos, visuomenės ir kultūros gyvenimo įvykių...

Verslo aplinka
2018.12.31
Galvosūkius narpliosime patys

Į istorijos puslapius netrukus atgulsiantys 2018-ieji jau gerą pusmetį kurstė aistras dėl (ne)galimos krizės...

Verslo aplinka
2018.12.31
Parlamentinės lėšos naudojamos taksi, gėlėms, knygoms Premium 4

Seimo nariai, be kelis tūkstančius eurų per mėnesį siekiančių atlyginimų, dar gauna bemaž 900 Eur dydžio...

Verslo aplinka
2018.12.31
Technologijos, žiniasklaida ir telekomunikacijos: „Deloitte“ prognozės 2019 m. Premium

Kitais metais verslas verslui srityje prognozuojamas spartus dirbtinio intelekto sprendimų augimas, o plataus...

Technologijos
2018.12.31
STT už informaciją atsilygino šešiolikai pranešėjų, FNTT – vienam 1

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) šiemet šešiolikai asmenų atsilygino už suteiktą informaciją apie korupcinius...

Verslo aplinka
2018.12.30
Kariuomenė ketina įsigyti modernių techniką maskuojančių tinklų 12

Lietuvos kariuomenė ketina įsigyti apie 200 radarais neaptinkamų maskuojamųjų tinklų.

Verslo aplinka
2018.12.30
Suomių mokesčių administratorius: ir Kalėdų seneliai turi mokėti mokesčius 1

Prieš prasidedant kalėdiniam šurmuliui Suomijos mokesčių administratorius įspėjo, kad laisvai samdomi Kalėdų...

Verslo aplinka
2018.12.30
D. Trumpas džiaugiasi pokalbiu su Kinijos prezidentu 1

Pasaulyje prekybos karus užkūręs JAV prezidentas Donaldas Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“ pasigyrė, kad...

Verslo aplinka
2018.12.30
Druskininkų mero R. Malinausko sodybos byloje bus atliekama ekspertizė 1

Bylą dėl Druskininkų mero Ričardo Malinausko sodybos ant Ratnyčios upės kranto nagrinėjantis teismas...

Statyba ir NT
2018.12.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau