Seime perkratoma valstybės tarnybos reforma

Publikuota: 2018-06-14
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vyriausybės pasiūlytas valstybės tarnybos pertvarkos projektas Seime keičiamas iš esmės – siūloma palikti valdininkų rezervą, numatoma galimybė ilginti jų atostogas, gerokai sušvelninti pareigūnų darbo vertinimo kriterijus ir kt. Ministrų kabinetas sunerimęs, kad reforma išdarkoma ir vilkinama.

Numatytos kadencijos

Kelis mėnesius svarstęs naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymą Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas (VVSK) parengė visą šūsnį pataisų, kurios gerokai keičia pirminį, Vyriausybės parengtą reformos projektą. VVSK pranešė atsižvelgęs ir įvertinęs „gautas Seimo narių, suinteresuotų institucijų, įstaigų ir asmenų pastabas bei pasiūlymus“.

Komitetas iš esmės pritarė Vyriausybės pateiktai centralizuotos valstybės tarnautojų atrankos koncepcijai, tačiau „pagrindinius centralizuotos atrankos aspektus įtvirtino įstatyme: priimant į vadovaujančias pareigas atrenkami ir į pareigas priimančiam asmeniui siunčiami du geriausiai pasirodę pretendentai, užtikrintas institucijų ir įstaigų atstovavimas centralizuoto konkurso procedūrose, numatyta, kad atrankos metodai ir kriterijai turės būti skelbiami iš anksto ir kt.“

Patikslinti valstybės tarnautojų veiklos ir tarnybinės etikos principai, numatant įstaigų vadovų pareigą vadovaujamoje įstaigoje formuoti tarnybinės etikos politiką.

„VVSK patikslino valstybės tarnautojų nepriekaištingos reputacijos kriterijus ir išplėtė jų taikymą valstybės pareigūnams ir viešojo administravimo įgaliojimus turinčiose įstaigose pagal darbo sutartis dirbantiems ir aukštas pareigas užimantiems asmenims“, – pranešė komitetas.

Įstatyme siūloma numatyti, kad valstybės tarnyboje „galimos derybos dėl nacionalinės ir įstaigos kolektyvinės sutarties“.

Taip pat siūloma nustatyti, kad „į įstaigų vadovų pareigas bus priimama 5 m. kadencijai ir ne daugiau nei dviem kadencijoms iš eilės“. Tačiau, įvertinus vietos savivaldos specifiką, numatytos išimtys vietos savivaldos institucijų vadovams – pvz., seniūnams kadencijų skaičius nebus ribojamas.

Palieka rezervą

Numatoma išplėsti politinio neutralumo principą, numatant vadovaujančias pareigas einantiems karjeros valstybės tarnautojams pareigą stabdyti veiklą politinėse partijose ir organizacijose.

„Užtikrintas profesinių sąjungą dalyvavimas centralizuoto konkurso ir vertinimo procedūrose. Profesinėms sąjungoms numatyta garantija iki 16 val. darbo laiko per mėnesį būti atleistiems nuo tiesioginio darbo vykdant profsąjungų veiklas. Šiam tikslui numatytas maksimalus 100 val. skaičius per metus, kuris kolektyvinėse sutartyse gali būti suderėtas ir didesnis“, – pranešė VVSK.

Vyriausybės parengtame projekte buvo numatyta, kad nebelieka vadinamojo valstybės tarnautojų rezervo. Tačiau VVSK siūlo įstatyme įtvirtinti pretendentų į valstybės tarnybą rezervą: „Jis iš esmės skiriasi nuo buvusio valstybės tarnautojų rezervo tuo, kad į jį asmenys įtraukiami jų pačių prašymu, o buvimas jame tik suteiks teisę dalyvauti centralizuotose konkursuose supaprastinta tvarka 6 mėn. Į šį rezervą bus įtraukiami gerai centralizuotame konkurse pasirodę, bet jo nelaimėję, asmenys, 2 m. pakaitiniu valstybės tarnautoju buvę asmenys, iš valstybės tarnybos dėl pareigybės naikinimo atleisti asmenys ir turintys teisę atkurti valstybės tarnautojo statusą asmenys.“

VVSK siūlo kitokią nei Vyriausybė kvalifikacijos tobulinimo koncepciją. „Numatoma valstybės tarnautojo teisė į kvalifikacijos kėlimą valstybės lėšomis, jei tai susiję su valstybės ar įstaigos poreikiais ir dalinį kvalifikacijos kėlimo išlaidų kompensavimą“, – rašoma pranešime spaudai.

„Patobulino“ darbo užmokesčio lentelę

Komitete buvo nuspręsta pakoreguoti siūlomą kasmetinio vertinimo tvarką, ypač, pasak pranešimo, „jeigu veikla įvertinama nepatenkinamai“. „Numatyta galimybė tokį asmenį perkelti į žemesnes pareigas arba sumažinus pareiginę algą, jam sudaryti 2–6 mėn. veiklos gerinimo planą, po kurio tarnautojo veiklai nepagerėjus, su juo būtų atsisveikinama“, – teigia VVSK.

Jis taip pat siūlo, kad naujai priimamiems valstybės tarnautojams skiriama pareiginė alga nebūtų didesnė už pareigybės koeficientų intervalo vidurkį. Be to, skirtingai nuo Vyriausybės parengto projekto, komitetas norėtų papildomo priemokos valstybės tarnautojams pagrindo – už papildomų užduočių, suformuluotų raštu, atlikimą nuo 10 iki 40% pareiginės algos.

Kartu numatytas principas, kad gali būti skiriama tik viena priemoka – už pavadavimą arba už papildomas užduotis.

„Lyginant su Vyriausybės siūlymu kasmetines atostogas skaičiuoti darbo dienomis, komitetas pasiūlė naują kasmetinių atostogų skaičiavimo tvarką. Įsigaliojus įstatymui, valstybės tarnautojui kas 5 m. bus suteikiamos 3 darbo dienos papildomų kasmetinių atostogų. Tokiu būdu bus užtikrinta, kad papildomas atostogas valstybės tarnautojai ims gauti anksčiau ir gaus tolygiai kas 5 m. Taip bus didinamas valstybės tarnybos patrauklumas“, – įsitikinęs VVSK.

Maža to, komitetas pranešė, kad, „įvertinus pareigybių vykdomų funkcijų ir atsakomybių lygį, buvo patobulinta darbo užmokesčio koeficientų lentelė“.

Piktinasi vilkinimu

VŽ žiniomis, Vyriausybėje ir Vidaus reikalų ministerijoje, kuri rengė pirminį Valstybės tarnybos įstatymo projektą, nėra patenkinti dalimi Seime „stumiamų“ pataisymų. Todėl tikimasi, kad, kai projektas grįš į Seimo plenarinių posėdžių salę svarstymui ir priėmimui, bus sugrįžta prie Vyriausybės pasiūlymų dėl valdininkų rezervo, darbo apmokėjimo ir skatinimo sistemos bei kt. klausimų.

Interviu VŽ premjeras Saulius Skvernelis yra sakęs: „Mes siūlome lanksčiai, bet ne trafaretiškai pažiūrėti į šią problemą, patvirtinti tokią valstybės tarnybos sistemą, kuri leis efektyviau išnaudoti valstybės resursus, racionaliau paskirstyti pajėgumus. Todėl ir turi būti patvirtinta nauja, Vyriausybės pasiūlyta valstybės tarnybos sistema.“

„Jeigu mes norime, kad ji įsigaliotų nuo kitų metų pradžios, būtina visus įstatymus priimti per birželį, kad liktų pusmetis pasiruošti. Tenka tik apgailestauti, kad daliai politikų dėl kažkokių savo interesų ar ambicijų pavyksta stabdyti šį procesą. Kuo vėliau tie įstatymai bus priimti, tuo vėliau jie bus įgyvendinti. Vadinasi, tuo ilgiau ne taip racionaliai bus leidžiamos visų piliečių į biudžetą surinktos lėšos“, – pridūrė jis.

Pastabų naujam Valstybės tarnybos įstatymui turi ir prezidentūra. Ji pageidautų kur kas gilesnės valstybės tarnybos reformos, nei pasiūlė Vyriausybė. Prezidentė Dalia Grybauskaitė spręs, ar vetuoti Valstybės tarnybos įstatymą, kai Seimas priims savąjį jo variantą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Saudo Arabija pripažino, kad dingusiu laikytas žurnalistas yra miręs 11

Saudo Arabija šeštadienį patvirtino, kad dingusiu laikytas „Washington Post“ apžvalgininkas Jamalas Khashoggi...

Mirė žinomas skulptorius R. Kvintas

Eidamas 66-uosius metus, mirė garsus Lietuvos skulptorius Romualdas Kvintas, šeštadienį pranešė Lietuvos...

Apklausa: gyventojai prezidentu mato G. Nausėdą, I. Šimonytę 16

Gyventojams vardinant pretendentus į prezidentus, populiariausiųjų trejetukas keičiasi – į viršų kyla...

 1993-iųjų stebuklo formulė: geležinė valia, išmintinga diplomatija, truputis pinigų ir sėkmės Premium 5

Dar ir šiandien kai kuriuos draugiškus Lietuvos kaimynus sunku įtikinti, kad Rusijos kariuomenės išvedimą iki...

Verslo klasė
2018.10.19
Kinijos ekonomika – prekybos karo gniaužtuose Premium 23

Kinijos ekonomika auga lėčiausiai per devynerius metus, rodo naujausi oficialiai paskelbti duomenys, kurie...

Verslo aplinka
2018.10.19
LAT: stabdomas Nacionalinio stadiono statybos konkursas 13

Vilniaus valdžia turės priimti iš Nacionalinio stadiono statybos koncesininko konkurso pašalintos bendrovės...

Statyba ir NT
2018.10.19
Turkija tikina, kad turi įrodymų, kas kaltas dėl dingusio žurnalisto 3

Turkija penktadienį įspėjo Saudo Arabiją, kad turi įrodymų, kurie paaiškintų, kas yra atsakingas už Saudo...

Verslo aplinka
2018.10.19
Grubių pažeidimų Labanoro girioje nerado, bet plynus kirtimus uždraus 15% Lietuvos miškų 18

Preliminarūs kirtimų Labanoro regioniniame parke tyrimai rodo, kad grubių pažeidimų nepadaryta, sako aplinkos...

Verslo aplinka
2018.10.19
Gitanas Nausėda pasirinko komunikacijos partnerius prezidento rinkimams 2

Sprendimą dalyvauti Prezidento rinkimuose priėmęs ekonomistas, socialinių mokslų daktaras Gitanas Nausėda...

Rinkodara
2018.10.19
Karbauskis sutinka, kad Seimas patyrinėtų žemės ūkio reikalus 2

Seimo Kaimo reikalų komitetas (KRK) turėtų per ateinančius metus ištirti ir pateikti atsakymus dėl padėties...

Verslo aplinka
2018.10.19
Pasaulio žiniasklaidos akiratyje – griežti D. Grybauskaitės žodžiai Londonui 40

Prezidentės Dalios Grybauskaitės griežti žodžiai, nukreipti į Londono vyriausybę, ES viršūnių susitikime...

Verslo aplinka
2018.10.19
Kinijos ūkis praranda tempą: augo lėčiausiai per 9 metus

Kinija penktadienį paskelbė, kad trečiąjį ketvirtį jos ekonomika auga lėčiausiai nuo 2009 m. finansų krizės.

Verslo aplinka
2018.10.19
Armonaitė traukiasi iš Liberalų sąjūdžio vicepirmininkių 12

Seimo narė Aušrinė Armonaitė traukiasi iš Liberalų sąjūdžio pirmininko Eugenijaus Gentvilo pavaduotojų, ji...

Verslo aplinka
2018.10.19
Ekologinis amžiaus projektas: Kauno meras norėtų, ministerija nemato galimybių 12

Aplinkosaugos entuziastai vėl kelia kurį laiką pamirštą idėją ant Kauno A. Brazausko hidroelektrinės...

Verslo aplinka
2018.10.19
Chaoso ratas įsuktas – kur stabdžiai? 2

Pakuočių atliekų tvarkymo sistema įstrigo gilioje krizėje: gamintojai ir importuotojai tapo įstatymo spragų...

Teismas: Vilniaus valdžia gali leisti statyti aukštesnius ar didesnius pastatus 2

Vilniaus valdžia turi teisę suteikti išskirtines sąlygas kai kuriems nekilnojamojo turto (NT) projektams,...

Statyba ir NT
2018.10.18
Pirminiai TS–LKD debatai: svarbiausi Šimonytės ir Ušacko akcentai 5

Ketvirtadienio vakarą vyko Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų kandidatų į prezidentus Ingridos...

Verslo aplinka
2018.10.18
Rusijos milijardierių turtams sankcijos – nė motais 15

Vidutiniam rusui didėjanti infliacija mažina perkamąją galią, tačiau šalies milijardieriai pasaulio...

Verslo aplinka
2018.10.18
May Europos lyderiams užsiminė apie pereinamojo laikotarpio pratęsimą 3

ES ir JK kol kas nepavyko pasiekti reikšmingo progreso derybose dėl skyrybų sutarties, vis dar išlieka...

Verslo aplinka
2018.10.18
Teismas nepriėmė pakeisto prokuroro kaltinimo Pakso ir Vainausko byloje

Vilniaus apygardos teismas ketvirtadienį nepriėmė pakeisto prokuroro kaltinimo buvusio „tvarkiečių“ lyderio...

Verslo aplinka
2018.10.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau