Seime perkratoma valstybės tarnybos reforma

Publikuota: 2018-06-14
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vyriausybės pasiūlytas valstybės tarnybos pertvarkos projektas Seime keičiamas iš esmės – siūloma palikti valdininkų rezervą, numatoma galimybė ilginti jų atostogas, gerokai sušvelninti pareigūnų darbo vertinimo kriterijus ir kt. Ministrų kabinetas sunerimęs, kad reforma išdarkoma ir vilkinama.

Numatytos kadencijos

Kelis mėnesius svarstęs naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymą Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas (VVSK) parengė visą šūsnį pataisų, kurios gerokai keičia pirminį, Vyriausybės parengtą reformos projektą. VVSK pranešė atsižvelgęs ir įvertinęs „gautas Seimo narių, suinteresuotų institucijų, įstaigų ir asmenų pastabas bei pasiūlymus“.

Komitetas iš esmės pritarė Vyriausybės pateiktai centralizuotos valstybės tarnautojų atrankos koncepcijai, tačiau „pagrindinius centralizuotos atrankos aspektus įtvirtino įstatyme: priimant į vadovaujančias pareigas atrenkami ir į pareigas priimančiam asmeniui siunčiami du geriausiai pasirodę pretendentai, užtikrintas institucijų ir įstaigų atstovavimas centralizuoto konkurso procedūrose, numatyta, kad atrankos metodai ir kriterijai turės būti skelbiami iš anksto ir kt.“

Patikslinti valstybės tarnautojų veiklos ir tarnybinės etikos principai, numatant įstaigų vadovų pareigą vadovaujamoje įstaigoje formuoti tarnybinės etikos politiką.

„VVSK patikslino valstybės tarnautojų nepriekaištingos reputacijos kriterijus ir išplėtė jų taikymą valstybės pareigūnams ir viešojo administravimo įgaliojimus turinčiose įstaigose pagal darbo sutartis dirbantiems ir aukštas pareigas užimantiems asmenims“, – pranešė komitetas.

Įstatyme siūloma numatyti, kad valstybės tarnyboje „galimos derybos dėl nacionalinės ir įstaigos kolektyvinės sutarties“.

Taip pat siūloma nustatyti, kad „į įstaigų vadovų pareigas bus priimama 5 m. kadencijai ir ne daugiau nei dviem kadencijoms iš eilės“. Tačiau, įvertinus vietos savivaldos specifiką, numatytos išimtys vietos savivaldos institucijų vadovams – pvz., seniūnams kadencijų skaičius nebus ribojamas.

Palieka rezervą

Numatoma išplėsti politinio neutralumo principą, numatant vadovaujančias pareigas einantiems karjeros valstybės tarnautojams pareigą stabdyti veiklą politinėse partijose ir organizacijose.

„Užtikrintas profesinių sąjungą dalyvavimas centralizuoto konkurso ir vertinimo procedūrose. Profesinėms sąjungoms numatyta garantija iki 16 val. darbo laiko per mėnesį būti atleistiems nuo tiesioginio darbo vykdant profsąjungų veiklas. Šiam tikslui numatytas maksimalus 100 val. skaičius per metus, kuris kolektyvinėse sutartyse gali būti suderėtas ir didesnis“, – pranešė VVSK.

Vyriausybės parengtame projekte buvo numatyta, kad nebelieka vadinamojo valstybės tarnautojų rezervo. Tačiau VVSK siūlo įstatyme įtvirtinti pretendentų į valstybės tarnybą rezervą: „Jis iš esmės skiriasi nuo buvusio valstybės tarnautojų rezervo tuo, kad į jį asmenys įtraukiami jų pačių prašymu, o buvimas jame tik suteiks teisę dalyvauti centralizuotose konkursuose supaprastinta tvarka 6 mėn. Į šį rezervą bus įtraukiami gerai centralizuotame konkurse pasirodę, bet jo nelaimėję, asmenys, 2 m. pakaitiniu valstybės tarnautoju buvę asmenys, iš valstybės tarnybos dėl pareigybės naikinimo atleisti asmenys ir turintys teisę atkurti valstybės tarnautojo statusą asmenys.“

VVSK siūlo kitokią nei Vyriausybė kvalifikacijos tobulinimo koncepciją. „Numatoma valstybės tarnautojo teisė į kvalifikacijos kėlimą valstybės lėšomis, jei tai susiję su valstybės ar įstaigos poreikiais ir dalinį kvalifikacijos kėlimo išlaidų kompensavimą“, – rašoma pranešime spaudai.

„Patobulino“ darbo užmokesčio lentelę

Komitete buvo nuspręsta pakoreguoti siūlomą kasmetinio vertinimo tvarką, ypač, pasak pranešimo, „jeigu veikla įvertinama nepatenkinamai“. „Numatyta galimybė tokį asmenį perkelti į žemesnes pareigas arba sumažinus pareiginę algą, jam sudaryti 2–6 mėn. veiklos gerinimo planą, po kurio tarnautojo veiklai nepagerėjus, su juo būtų atsisveikinama“, – teigia VVSK.

Jis taip pat siūlo, kad naujai priimamiems valstybės tarnautojams skiriama pareiginė alga nebūtų didesnė už pareigybės koeficientų intervalo vidurkį. Be to, skirtingai nuo Vyriausybės parengto projekto, komitetas norėtų papildomo priemokos valstybės tarnautojams pagrindo – už papildomų užduočių, suformuluotų raštu, atlikimą nuo 10 iki 40% pareiginės algos.

Kartu numatytas principas, kad gali būti skiriama tik viena priemoka – už pavadavimą arba už papildomas užduotis.

„Lyginant su Vyriausybės siūlymu kasmetines atostogas skaičiuoti darbo dienomis, komitetas pasiūlė naują kasmetinių atostogų skaičiavimo tvarką. Įsigaliojus įstatymui, valstybės tarnautojui kas 5 m. bus suteikiamos 3 darbo dienos papildomų kasmetinių atostogų. Tokiu būdu bus užtikrinta, kad papildomas atostogas valstybės tarnautojai ims gauti anksčiau ir gaus tolygiai kas 5 m. Taip bus didinamas valstybės tarnybos patrauklumas“, – įsitikinęs VVSK.

Maža to, komitetas pranešė, kad, „įvertinus pareigybių vykdomų funkcijų ir atsakomybių lygį, buvo patobulinta darbo užmokesčio koeficientų lentelė“.

Piktinasi vilkinimu

VŽ žiniomis, Vyriausybėje ir Vidaus reikalų ministerijoje, kuri rengė pirminį Valstybės tarnybos įstatymo projektą, nėra patenkinti dalimi Seime „stumiamų“ pataisymų. Todėl tikimasi, kad, kai projektas grįš į Seimo plenarinių posėdžių salę svarstymui ir priėmimui, bus sugrįžta prie Vyriausybės pasiūlymų dėl valdininkų rezervo, darbo apmokėjimo ir skatinimo sistemos bei kt. klausimų.

Interviu VŽ premjeras Saulius Skvernelis yra sakęs: „Mes siūlome lanksčiai, bet ne trafaretiškai pažiūrėti į šią problemą, patvirtinti tokią valstybės tarnybos sistemą, kuri leis efektyviau išnaudoti valstybės resursus, racionaliau paskirstyti pajėgumus. Todėl ir turi būti patvirtinta nauja, Vyriausybės pasiūlyta valstybės tarnybos sistema.“

„Jeigu mes norime, kad ji įsigaliotų nuo kitų metų pradžios, būtina visus įstatymus priimti per birželį, kad liktų pusmetis pasiruošti. Tenka tik apgailestauti, kad daliai politikų dėl kažkokių savo interesų ar ambicijų pavyksta stabdyti šį procesą. Kuo vėliau tie įstatymai bus priimti, tuo vėliau jie bus įgyvendinti. Vadinasi, tuo ilgiau ne taip racionaliai bus leidžiamos visų piliečių į biudžetą surinktos lėšos“, – pridūrė jis.

Pastabų naujam Valstybės tarnybos įstatymui turi ir prezidentūra. Ji pageidautų kur kas gilesnės valstybės tarnybos reformos, nei pasiūlė Vyriausybė. Prezidentė Dalia Grybauskaitė spręs, ar vetuoti Valstybės tarnybos įstatymą, kai Seimas priims savąjį jo variantą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Latvijoje suimtas parlamento narys, įtariamas neskaidriu partijos finansavimu

Latvijos korupcijos prevencijos biuras po parlamento pritarimo suėmė Saeimos narį Artusą Kaiminį.

Kaip reikia tyliai tyliai uždrausti interneto „memus“ Europoje? 1

„Pasaulis juokingas – tu gali pavirsti archangelu, kvailiu ar nusikaltėliu – niekas nepamatys! Bet jei tau...

Rinkodara
15:32
Seimo komisija: nėra pagrindo pradėti apkaltą A. Skardžiui 3

Nėra pagrindo pradėti apkaltos socialdarbiečiui Artūrui Skardžiui, trečiadienį nutarė laikinoji komisija.

Siekiant išvengti ES baudų, bus privalu prisijungti prie nuotekų tinklų

Lietuvoje numatoma palaipsniui įvykdyti Europos Sąjungos reikalavimą mažinti miestuose ir gyvenvietėse...

Šapoka: tai yra klaida, kurios pasekmes prognozuoti būtų sunku 14

Vilius Šapoka, finansų ministras, neigiamai vertina „chaotiškus“ Seimo biudžeto ir finansų komiteto priimtus...

Tyrimas dėl korupcijos Panevėžyje: STT atliko kratas judėjimo „Kartu“ būstinėje 1

Vykstant tyrimui dėl galimos korupcijos Panevėžio miesto savivaldybėje, per kurį buvo sulaikytas meras Rytis...

Lietuvoje – 140.000 specialistų skylė, bet užsieniečių nesamdo Premium 23

Darbdaviai pernai ieškojo 214.000 aukštos kvalifikacijos specialistų – tris kartus daugiau, nei Lietuvoje...

Vadyba
11:25
Sutkus po Seimo komiteto sprendimų dėl progresinio tarifo: „Tiesus kelias į Venesuelą“ 8

Seimo biudžeto ir finansų komitetas trečiadienį patvirtino 27% gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą...

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas pritarė pensijų reformai, tačiau nukėlė klausimą dėl anuitetų 1

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nariai trečiadienį svarstė ministrų kabineto pateiktą pensijų kaupimo...

JAV pasitraukė iš Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos 5

JAV pasitraukė iš Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos ir pavadino ją „politiškai šališka“ bei...

„MG Baltic“ kreipėsi į teismą dėl Bako teiginių 5

Politinės korupcijos byloje, Valstybės saugumo departamento pažymoje ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos...

Merkel ir Macronas sutarė dėl atskiro euro zonos biudžeto 5

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, ir Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, po susitikimo Berlyne...

Verslo aplinka
2018.06.19
STT įsisuko Panevėžio savivaldybėjė: sulaikytas meras ir dar 4 asmenys 7

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai antradienį sulaikė Panevėžio merą Rytį Mykolą Račkauską, jo...

Verslo aplinka
2018.06.19
VRK apkaltinta laiku nepaprašiusi patikrinti kandidatus dėl jų bendradarbiavimo su KGB

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) netikrina kandidatų anketų, ar jie teisingai nurodė savo ryšius su KGB,...

Verslo aplinka
2018.06.19
Analitikai perspėja dėl JAV ir Kinijos prekybos įtampos keliamos sumaišties Premium 1

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, antradienį nurodė savo administracijai pateikti pasiūlymus tolimesniems...

Verslo aplinka
2018.06.19
Verslo atstovams užkliuvo STT vadovo teiginiai 2

Kai kurie verslo atstovai sukritikavo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus Žydrūno Bartkaus...

Verslo aplinka
2018.06.19
Valdantieji vargais negalais apgynė aplinkos ministrą 9

Seimas, antradienį audringai, ilgai ir procedūriškai klampiai svarstęs opozicinių socialdemokratų inicijuotą...

Verslo aplinka
2018.06.19
Po skandalo Kybartų pataisos namuose – du pasitraukimai

„Socialiniame tinkle Facebook savaitgalį tiesiogiai transliuotas Kybartuose įkalinimo bausmę atliekančių...

Vadyba
2018.06.19
D. Grybauskaitė susitikime su Airijos prezidentu - apie ekonominio bendradarbiavimo potencialą 1

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį susitiko su oficialaus vizito į Lietuvą...

Verslo aplinka
2018.06.19
Seime sunkiai judama link valstybės tarnybos reformos 1

Seimas iš esmės sutinka reformuoti valstybės tarnybą, tačiau kiek švelniau, nei pasiūlė Vyriausybė. Dalis...

Verslo aplinka
2018.06.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau