Seime perkratoma valstybės tarnybos reforma

Publikuota: 2018-06-14
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vyriausybės pasiūlytas valstybės tarnybos pertvarkos projektas Seime keičiamas iš esmės – siūloma palikti valdininkų rezervą, numatoma galimybė ilginti jų atostogas, gerokai sušvelninti pareigūnų darbo vertinimo kriterijus ir kt. Ministrų kabinetas sunerimęs, kad reforma išdarkoma ir vilkinama.

Numatytos kadencijos

Kelis mėnesius svarstęs naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymą Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas (VVSK) parengė visą šūsnį pataisų, kurios gerokai keičia pirminį, Vyriausybės parengtą reformos projektą. VVSK pranešė atsižvelgęs ir įvertinęs „gautas Seimo narių, suinteresuotų institucijų, įstaigų ir asmenų pastabas bei pasiūlymus“.

Komitetas iš esmės pritarė Vyriausybės pateiktai centralizuotos valstybės tarnautojų atrankos koncepcijai, tačiau „pagrindinius centralizuotos atrankos aspektus įtvirtino įstatyme: priimant į vadovaujančias pareigas atrenkami ir į pareigas priimančiam asmeniui siunčiami du geriausiai pasirodę pretendentai, užtikrintas institucijų ir įstaigų atstovavimas centralizuoto konkurso procedūrose, numatyta, kad atrankos metodai ir kriterijai turės būti skelbiami iš anksto ir kt.“

Patikslinti valstybės tarnautojų veiklos ir tarnybinės etikos principai, numatant įstaigų vadovų pareigą vadovaujamoje įstaigoje formuoti tarnybinės etikos politiką.

„VVSK patikslino valstybės tarnautojų nepriekaištingos reputacijos kriterijus ir išplėtė jų taikymą valstybės pareigūnams ir viešojo administravimo įgaliojimus turinčiose įstaigose pagal darbo sutartis dirbantiems ir aukštas pareigas užimantiems asmenims“, – pranešė komitetas.

Įstatyme siūloma numatyti, kad valstybės tarnyboje „galimos derybos dėl nacionalinės ir įstaigos kolektyvinės sutarties“.

Taip pat siūloma nustatyti, kad „į įstaigų vadovų pareigas bus priimama 5 m. kadencijai ir ne daugiau nei dviem kadencijoms iš eilės“. Tačiau, įvertinus vietos savivaldos specifiką, numatytos išimtys vietos savivaldos institucijų vadovams – pvz., seniūnams kadencijų skaičius nebus ribojamas.

Palieka rezervą

Numatoma išplėsti politinio neutralumo principą, numatant vadovaujančias pareigas einantiems karjeros valstybės tarnautojams pareigą stabdyti veiklą politinėse partijose ir organizacijose.

„Užtikrintas profesinių sąjungą dalyvavimas centralizuoto konkurso ir vertinimo procedūrose. Profesinėms sąjungoms numatyta garantija iki 16 val. darbo laiko per mėnesį būti atleistiems nuo tiesioginio darbo vykdant profsąjungų veiklas. Šiam tikslui numatytas maksimalus 100 val. skaičius per metus, kuris kolektyvinėse sutartyse gali būti suderėtas ir didesnis“, – pranešė VVSK.

Vyriausybės parengtame projekte buvo numatyta, kad nebelieka vadinamojo valstybės tarnautojų rezervo. Tačiau VVSK siūlo įstatyme įtvirtinti pretendentų į valstybės tarnybą rezervą: „Jis iš esmės skiriasi nuo buvusio valstybės tarnautojų rezervo tuo, kad į jį asmenys įtraukiami jų pačių prašymu, o buvimas jame tik suteiks teisę dalyvauti centralizuotose konkursuose supaprastinta tvarka 6 mėn. Į šį rezervą bus įtraukiami gerai centralizuotame konkurse pasirodę, bet jo nelaimėję, asmenys, 2 m. pakaitiniu valstybės tarnautoju buvę asmenys, iš valstybės tarnybos dėl pareigybės naikinimo atleisti asmenys ir turintys teisę atkurti valstybės tarnautojo statusą asmenys.“

VVSK siūlo kitokią nei Vyriausybė kvalifikacijos tobulinimo koncepciją. „Numatoma valstybės tarnautojo teisė į kvalifikacijos kėlimą valstybės lėšomis, jei tai susiję su valstybės ar įstaigos poreikiais ir dalinį kvalifikacijos kėlimo išlaidų kompensavimą“, – rašoma pranešime spaudai.

„Patobulino“ darbo užmokesčio lentelę

Komitete buvo nuspręsta pakoreguoti siūlomą kasmetinio vertinimo tvarką, ypač, pasak pranešimo, „jeigu veikla įvertinama nepatenkinamai“. „Numatyta galimybė tokį asmenį perkelti į žemesnes pareigas arba sumažinus pareiginę algą, jam sudaryti 2–6 mėn. veiklos gerinimo planą, po kurio tarnautojo veiklai nepagerėjus, su juo būtų atsisveikinama“, – teigia VVSK.

Jis taip pat siūlo, kad naujai priimamiems valstybės tarnautojams skiriama pareiginė alga nebūtų didesnė už pareigybės koeficientų intervalo vidurkį. Be to, skirtingai nuo Vyriausybės parengto projekto, komitetas norėtų papildomo priemokos valstybės tarnautojams pagrindo – už papildomų užduočių, suformuluotų raštu, atlikimą nuo 10 iki 40% pareiginės algos.

Kartu numatytas principas, kad gali būti skiriama tik viena priemoka – už pavadavimą arba už papildomas užduotis.

„Lyginant su Vyriausybės siūlymu kasmetines atostogas skaičiuoti darbo dienomis, komitetas pasiūlė naują kasmetinių atostogų skaičiavimo tvarką. Įsigaliojus įstatymui, valstybės tarnautojui kas 5 m. bus suteikiamos 3 darbo dienos papildomų kasmetinių atostogų. Tokiu būdu bus užtikrinta, kad papildomas atostogas valstybės tarnautojai ims gauti anksčiau ir gaus tolygiai kas 5 m. Taip bus didinamas valstybės tarnybos patrauklumas“, – įsitikinęs VVSK.

Maža to, komitetas pranešė, kad, „įvertinus pareigybių vykdomų funkcijų ir atsakomybių lygį, buvo patobulinta darbo užmokesčio koeficientų lentelė“.

Piktinasi vilkinimu

VŽ žiniomis, Vyriausybėje ir Vidaus reikalų ministerijoje, kuri rengė pirminį Valstybės tarnybos įstatymo projektą, nėra patenkinti dalimi Seime „stumiamų“ pataisymų. Todėl tikimasi, kad, kai projektas grįš į Seimo plenarinių posėdžių salę svarstymui ir priėmimui, bus sugrįžta prie Vyriausybės pasiūlymų dėl valdininkų rezervo, darbo apmokėjimo ir skatinimo sistemos bei kt. klausimų.

Interviu VŽ premjeras Saulius Skvernelis yra sakęs: „Mes siūlome lanksčiai, bet ne trafaretiškai pažiūrėti į šią problemą, patvirtinti tokią valstybės tarnybos sistemą, kuri leis efektyviau išnaudoti valstybės resursus, racionaliau paskirstyti pajėgumus. Todėl ir turi būti patvirtinta nauja, Vyriausybės pasiūlyta valstybės tarnybos sistema.“

„Jeigu mes norime, kad ji įsigaliotų nuo kitų metų pradžios, būtina visus įstatymus priimti per birželį, kad liktų pusmetis pasiruošti. Tenka tik apgailestauti, kad daliai politikų dėl kažkokių savo interesų ar ambicijų pavyksta stabdyti šį procesą. Kuo vėliau tie įstatymai bus priimti, tuo vėliau jie bus įgyvendinti. Vadinasi, tuo ilgiau ne taip racionaliai bus leidžiamos visų piliečių į biudžetą surinktos lėšos“, – pridūrė jis.

Pastabų naujam Valstybės tarnybos įstatymui turi ir prezidentūra. Ji pageidautų kur kas gilesnės valstybės tarnybos reformos, nei pasiūlė Vyriausybė. Prezidentė Dalia Grybauskaitė spręs, ar vetuoti Valstybės tarnybos įstatymą, kai Seimas priims savąjį jo variantą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
D. Trumpo siūlomus kompromisus demokratai vadina beverte kompiliacija

Siekdamas išbristi iš klampios padėties, JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasiūlė du neva kompromisus – dėl...

10 įdomių ir naudingų programėlių moksleiviams

Anksčiau skaitmeninės technologijos buvo naudojamos daugiausia informatikos pamokose, o šiais laikais jos...

VŽ paaiškina: kada bus aiškus galutinis kandidatų į prezidentus sąrašas

Sulig šią savaitę paskelbtu premjero pareiškimu, kad jis dalyvaus gegužės mėnesį vyksiančiuose prezidento...

Sankcijos Rusijai: kodėl izoliacija neįmanoma? Premium

Ji leidžia raketas, kurios skrieja 2 km per sekundę greičiu ir gali pataikyti į taikinius, kurie lekia...

Financial Times
2019.01.19
Apylinkių rinkimų komisijoms trūksta maždaug šimto narių 1

Savivaldos rinkimams besirengianti Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sulaukia signalų, kad dalyje...

Verslo aplinka
2019.01.19
Statyba: keičiasi energinio naudingumo reikalavimai  4

Nuo šių metų vasario 1-osios kečiasi energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams.

Statyba ir NT
2019.01.19
E. Gentvilas siūlo nutraukti Seimo tyrimą dėl galimos politinės korupcijos 5

Eugenijus Gentvilas, Seimo laikinosios tyrimo komisijos narys liberalas siūlo nutraukti šios komisijos...

Verslo aplinka
2019.01.19
Vilnius gedi kartu su Gdansku 4

Vilnius gedi pirmadienį po tragiško išpuolio mirusio kaimyninės Lenkijos Gdansko mero Pawelo Adamowicziaus.

Verslo aplinka
2019.01.18
Didžiausia užsieniečių bendruomene Lietuvoje tapo ukrainiečiai 18

Ukrainiečiai aplenkė rusus ir tapo didžiausia užsieniečių bendruomene Lietuvoje, penktadienį paskelbė...

Verslo aplinka
2019.01.18
A. Paleckio šnipinėjimo byloje aiškėja daugiau pavardžių

Už įtariamą šnipinėjimą Rusijos naudai suimto Algirdo Paleckio byloje aiškėja ir daugiau teisėsaugos akiratin...

Verslo aplinka
2019.01.18
A. Tapino ir premjero kova įsibėgėja 40

„Laisvės TV“ įkūrėjas, žurnalistas Andrius Tapinas, nesulaukęs premjero Sauliaus Skvernelio atsiprašymo ir...

Rinkodara
2019.01.18
Teismas pratęsė areštą iš E. Masiulio per kratą paimtiems pinigams 2

Politinės korupcijos bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas pratęsė areštą iš teisiamojo Eligijaus...

Malkos atpigo labiau, nei mažėjo PVM 2

Nuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojęs 9% pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas malkoms ir malkinės...

Verslo aplinka
2019.01.18
Prezidentė paskyrė dvi Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas

Dalia Grybauskaitė, prezidentė, po Seimo pritarimo, pasirašė dekretus, kuriais Lietuvos apeliacinio teismo...

Verslo aplinka
2019.01.18
Trečias kartas nemelavo: Švedija pagaliau turi vyriausybę

Švedijoje po penkis mėnesius trukusios porinkiminės politinės sumaišties pagaliau pavyko suformuoti naują...

Verslo aplinka
2019.01.18
Savivaldos rinkimų biuletenyje pirmieji bus „tvarkiečiai“ 3

Penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) organizavo savivaldos rinkimuose dalyvaujančių partijų numerių...

Verslo aplinka
2019.01.18
G. Surplys: signalai rodo, kad su lenkais dėl kiaulienos susitarti pavyks 1

Giedrius Surplys, žemės ūkio ministras,  tikisi, kad Berlyne su Lenkijos ministru Janu Krzysztofu Ardanowskiu...

Agroverslas
2019.01.18
Ant svarstyklių – grėsmės ir pažanga: kas mūsų laukia 2019 m. 

Tarp didžiausią poveikį visuomenei artimiausioje ateityje atnešiančių pokyčių ekspertai išskiria dirbtinio...

Technologijos
2019.01.18
Prasižengėliai tiekėjai grįžta į viešuosius pirkimus Premium 2

Kai kurioms įmonėms, dėl pažeidimų pašalintoms iš viešųjų pirkimų, pasiseka įrodyti perkančiosioms...

Verslo aplinka
2019.01.18
Milijonai iš baudų nieko neparodo 16

Konkurencijos taryba (KT) šią savaitę paviešino, kad 2016–2018 m. iš viso skyrė 15 mln. Eur baudų, o teismams...

Verslo aplinka
2019.01.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau