Seime perkratoma valstybės tarnybos reforma

Publikuota: 2018-06-14
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vyriausybės pasiūlytas valstybės tarnybos pertvarkos projektas Seime keičiamas iš esmės – siūloma palikti valdininkų rezervą, numatoma galimybė ilginti jų atostogas, gerokai sušvelninti pareigūnų darbo vertinimo kriterijus ir kt. Ministrų kabinetas sunerimęs, kad reforma išdarkoma ir vilkinama.

Numatytos kadencijos

Kelis mėnesius svarstęs naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymą Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas (VVSK) parengė visą šūsnį pataisų, kurios gerokai keičia pirminį, Vyriausybės parengtą reformos projektą. VVSK pranešė atsižvelgęs ir įvertinęs „gautas Seimo narių, suinteresuotų institucijų, įstaigų ir asmenų pastabas bei pasiūlymus“.

Komitetas iš esmės pritarė Vyriausybės pateiktai centralizuotos valstybės tarnautojų atrankos koncepcijai, tačiau „pagrindinius centralizuotos atrankos aspektus įtvirtino įstatyme: priimant į vadovaujančias pareigas atrenkami ir į pareigas priimančiam asmeniui siunčiami du geriausiai pasirodę pretendentai, užtikrintas institucijų ir įstaigų atstovavimas centralizuoto konkurso procedūrose, numatyta, kad atrankos metodai ir kriterijai turės būti skelbiami iš anksto ir kt.“

Patikslinti valstybės tarnautojų veiklos ir tarnybinės etikos principai, numatant įstaigų vadovų pareigą vadovaujamoje įstaigoje formuoti tarnybinės etikos politiką.

„VVSK patikslino valstybės tarnautojų nepriekaištingos reputacijos kriterijus ir išplėtė jų taikymą valstybės pareigūnams ir viešojo administravimo įgaliojimus turinčiose įstaigose pagal darbo sutartis dirbantiems ir aukštas pareigas užimantiems asmenims“, – pranešė komitetas.

Įstatyme siūloma numatyti, kad valstybės tarnyboje „galimos derybos dėl nacionalinės ir įstaigos kolektyvinės sutarties“.

Taip pat siūloma nustatyti, kad „į įstaigų vadovų pareigas bus priimama 5 m. kadencijai ir ne daugiau nei dviem kadencijoms iš eilės“. Tačiau, įvertinus vietos savivaldos specifiką, numatytos išimtys vietos savivaldos institucijų vadovams – pvz., seniūnams kadencijų skaičius nebus ribojamas.

Palieka rezervą

Numatoma išplėsti politinio neutralumo principą, numatant vadovaujančias pareigas einantiems karjeros valstybės tarnautojams pareigą stabdyti veiklą politinėse partijose ir organizacijose.

„Užtikrintas profesinių sąjungą dalyvavimas centralizuoto konkurso ir vertinimo procedūrose. Profesinėms sąjungoms numatyta garantija iki 16 val. darbo laiko per mėnesį būti atleistiems nuo tiesioginio darbo vykdant profsąjungų veiklas. Šiam tikslui numatytas maksimalus 100 val. skaičius per metus, kuris kolektyvinėse sutartyse gali būti suderėtas ir didesnis“, – pranešė VVSK.

Vyriausybės parengtame projekte buvo numatyta, kad nebelieka vadinamojo valstybės tarnautojų rezervo. Tačiau VVSK siūlo įstatyme įtvirtinti pretendentų į valstybės tarnybą rezervą: „Jis iš esmės skiriasi nuo buvusio valstybės tarnautojų rezervo tuo, kad į jį asmenys įtraukiami jų pačių prašymu, o buvimas jame tik suteiks teisę dalyvauti centralizuotose konkursuose supaprastinta tvarka 6 mėn. Į šį rezervą bus įtraukiami gerai centralizuotame konkurse pasirodę, bet jo nelaimėję, asmenys, 2 m. pakaitiniu valstybės tarnautoju buvę asmenys, iš valstybės tarnybos dėl pareigybės naikinimo atleisti asmenys ir turintys teisę atkurti valstybės tarnautojo statusą asmenys.“

VVSK siūlo kitokią nei Vyriausybė kvalifikacijos tobulinimo koncepciją. „Numatoma valstybės tarnautojo teisė į kvalifikacijos kėlimą valstybės lėšomis, jei tai susiję su valstybės ar įstaigos poreikiais ir dalinį kvalifikacijos kėlimo išlaidų kompensavimą“, – rašoma pranešime spaudai.

„Patobulino“ darbo užmokesčio lentelę

Komitete buvo nuspręsta pakoreguoti siūlomą kasmetinio vertinimo tvarką, ypač, pasak pranešimo, „jeigu veikla įvertinama nepatenkinamai“. „Numatyta galimybė tokį asmenį perkelti į žemesnes pareigas arba sumažinus pareiginę algą, jam sudaryti 2–6 mėn. veiklos gerinimo planą, po kurio tarnautojo veiklai nepagerėjus, su juo būtų atsisveikinama“, – teigia VVSK.

Jis taip pat siūlo, kad naujai priimamiems valstybės tarnautojams skiriama pareiginė alga nebūtų didesnė už pareigybės koeficientų intervalo vidurkį. Be to, skirtingai nuo Vyriausybės parengto projekto, komitetas norėtų papildomo priemokos valstybės tarnautojams pagrindo – už papildomų užduočių, suformuluotų raštu, atlikimą nuo 10 iki 40% pareiginės algos.

Kartu numatytas principas, kad gali būti skiriama tik viena priemoka – už pavadavimą arba už papildomas užduotis.

„Lyginant su Vyriausybės siūlymu kasmetines atostogas skaičiuoti darbo dienomis, komitetas pasiūlė naują kasmetinių atostogų skaičiavimo tvarką. Įsigaliojus įstatymui, valstybės tarnautojui kas 5 m. bus suteikiamos 3 darbo dienos papildomų kasmetinių atostogų. Tokiu būdu bus užtikrinta, kad papildomas atostogas valstybės tarnautojai ims gauti anksčiau ir gaus tolygiai kas 5 m. Taip bus didinamas valstybės tarnybos patrauklumas“, – įsitikinęs VVSK.

Maža to, komitetas pranešė, kad, „įvertinus pareigybių vykdomų funkcijų ir atsakomybių lygį, buvo patobulinta darbo užmokesčio koeficientų lentelė“.

Piktinasi vilkinimu

VŽ žiniomis, Vyriausybėje ir Vidaus reikalų ministerijoje, kuri rengė pirminį Valstybės tarnybos įstatymo projektą, nėra patenkinti dalimi Seime „stumiamų“ pataisymų. Todėl tikimasi, kad, kai projektas grįš į Seimo plenarinių posėdžių salę svarstymui ir priėmimui, bus sugrįžta prie Vyriausybės pasiūlymų dėl valdininkų rezervo, darbo apmokėjimo ir skatinimo sistemos bei kt. klausimų.

Interviu VŽ premjeras Saulius Skvernelis yra sakęs: „Mes siūlome lanksčiai, bet ne trafaretiškai pažiūrėti į šią problemą, patvirtinti tokią valstybės tarnybos sistemą, kuri leis efektyviau išnaudoti valstybės resursus, racionaliau paskirstyti pajėgumus. Todėl ir turi būti patvirtinta nauja, Vyriausybės pasiūlyta valstybės tarnybos sistema.“

„Jeigu mes norime, kad ji įsigaliotų nuo kitų metų pradžios, būtina visus įstatymus priimti per birželį, kad liktų pusmetis pasiruošti. Tenka tik apgailestauti, kad daliai politikų dėl kažkokių savo interesų ar ambicijų pavyksta stabdyti šį procesą. Kuo vėliau tie įstatymai bus priimti, tuo vėliau jie bus įgyvendinti. Vadinasi, tuo ilgiau ne taip racionaliai bus leidžiamos visų piliečių į biudžetą surinktos lėšos“, – pridūrė jis.

Pastabų naujam Valstybės tarnybos įstatymui turi ir prezidentūra. Ji pageidautų kur kas gilesnės valstybės tarnybos reformos, nei pasiūlė Vyriausybė. Prezidentė Dalia Grybauskaitė spręs, ar vetuoti Valstybės tarnybos įstatymą, kai Seimas priims savąjį jo variantą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Metinė infliacija Lietuvoje – kiek didesnė nei vidutiniškai ES

Suderinta metinė infliacija Lietuvoje liepos mėnesį buvo kiek didesnė nei vidutiniškai Europos Sąjungoje (ES)...

Konservatoriai skundžia VRK sprendimą dėl „Naisių vasaros“

Opoziciniai konservatoriai prašo teismo panaikinti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimą,...

Kartelio tarp 8 statybos įmonių neaptiko

Konkurencijos taryba teigia neradusi įrodymų, kad 8 statybų bendrovės ir Vilniaus miesto savivaldybės įmonė...

JAV grasina Turkijai naujomis bausmėmis 19

JAV grasina įvesti daugiau ekonominių sankcijų Turkijai, jeigu ši nesutiks paleisti Turkijoje sulaikyto...

JAV dėl sankcijų Šiaurės Korėjai nesilaikymo nubaudė kelias Rusijos ir Kinijos įmones 4

JAV iždo departamentas trečiadienį paskelbė, kad išplės sankcijas toms Rusijos ir Kinijos įmonėms,...

Vežėjai: didesnių įkainių nuojauta 3

Vienas didžiausių vežėjų Europoje „Girteka Logistics“ (GL) uždavė galvosūkį rinkai: bendrovės išplatintame...

Transportas
06:30
Išgyventas bankrotas nuo leidybos verslo neatgrasė Premium

Bankrutavusios vienos didžiausių šalies leidyklų „Versus Aureus“ buvęs vadovas Arturas Mickevičius vėl imasi...

Vadyba
06:00
„VIA SMS Group“: esame pasiruošę bendradarbiauti su Lietuva

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariui Arvydui Anušauskui pareiškus, kad Lietuvoje jau...

Verslo aplinka
2018.08.16
Kompensacijas „žaliosioms“ jėgainėms išgraibstė kaip karštas bandeles Premium 6

Gyventojai aktyviai siekia kompensacijų už individualiuose namuose įrengtas saulės, vėjo, biokuro,...

Energetika
2018.08.16
VRK Radzevičiūtės neįregistravo kandidate į Seimo nares 1

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį priėmė sprendimą neregistruoti Centro partijos atstovės...

Verslo aplinka
2018.08.16
JK užsienio reikalų sekretorius įspėjo ES dėl „Brexit“ be susitarimo padarinių 11

Jeremy Huntas, Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretorius, teigia, kad išlieka tikimybė, kad JK...

Verslo aplinka
2018.08.16
Tikrina, ar prekybininkai tinkamai tvarko pirkėjų asmens duomenis 4

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI) pradeda didžiųjų maisto, namų apyvokos prekių parduotuvių bei...

Karas tarp žiniasklaidos ir JAV prezidento nerimsta 5

Bemaž 200 JAV laikraščių šios dienos vedamuosiuose reiškia solidarų nepasitenkinimą dėl prezidento Donaldo...

Rinkodara
2018.08.16
Vizija: išgelbės spynos ant prekybos centrų 16

Eiliniai tautos „gelbėtojai“ imasi reguliuoti maisto kainas – ar bent jau mano tai padarysiantys. Vienas iš...

Verslo aplinka
2018.08.16
Bankrotų bumas Lietuvoje atslūgsta

Pirmąjį pusmetį Lietuvoje buvo pradėtos 1.112 įmonių bankrotų procedūros, tai trečdaliu mažiau nei tuo pačiu...

Verslo aplinka
2018.08.15
Profsajungos pritaria prekybos centrų darbo sekmadieniais draudimui 20

Šalies profesinių sąjungų atstovai teigiamai vertina valdžios užmojį riboti prekybos centrų darbą...

Verslo aplinka
2018.08.15
„Naisių vasaros“ klausimą VRK ir vėl atidėjo

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) dar neužbaigė diskusijų dėl su valdančiosios Lietuvos valstiečių ir...

Verslo aplinka
2018.08.14
A. Guoga užsimena apie politinės karjeros pabaigą 8

Europos Parlamento narys Antanas Guoga sako planuojantis kitąmet pasibaigus kadencijai nutraukti politinę...

Verslo aplinka
2018.08.14
SADM siūlo kitąmet vaiko pinigus padidinti iki 50 Eur 9

Šiemet įvestus ir dabar 30 Eur siekiančius vadinamuosius vaiko pinigus kitąmet siūloma didinti iki 50 Eur.

Verslo aplinka
2018.08.14
Genujoje sugriuvo tiltas, dešimtys žuvusiųjų 1

Italijoje sugriuvus tiltui, kuriuo driekiasi keturių juostų autostrada, pranešama apie dešimtis žuvusių ir...

Verslo aplinka
2018.08.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau