Seimas atmetė opozicijos siūlymą dėl Karbauskio verslo tyrimo

Seimo valdantieji iš trečio karto sugebėjo surinkti pakankamai balsų, kad atmestų opozicijos pasiūlymą pradėti parlamentinį tyrimą dėl situacijos žemės ūkyje. Opozicija neslėpė, kad šio tyrimo metu galėtų būti ištirtas ir valdančiosios Lietuvos Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininko Ramūno Karbauskio verslas bei interesai.
Po Seimo priimtojo sprendimo atmesti iniciatyvą dėl komisijos sudarymo iš LVŽS frakcijos pasitraukė pastaruoju metu p. Karbauskį vis garsiau kritikavęs buvęs jo bendražygis Povilas Urbšys.
Seimo posėdyje antradienį trečią kartą svarstyta, kaip elgtis su opozicijos siūlymu pradėti parlamentinį tyrimą dėl situacijos žemės ūkyje. Parlamentarams pristatyta Ekonomikos komiteto išvadą tyrimo nepradėti. Seimo Teisės ir teisėtvarkos bei Kaimo reikalų komitetai anksčiau nepritarė siūlymui analizuoti situaciją dėl dirbamos žemės įsigijimo ir padėties žemės ūkyje. Tačiau Seimas jų išvadoms nepritarė ir nurodė klausimą spręsti Ekonomikos komitetui.
Rimantas Sinkevičius, Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, pristatydamas pasiūlymą ir vėl atmesti šią iniciatyvą, teigė ji teisiškai nepagrįsta, o į daugelį keliamų klausimų jau yra atsakyta.
Tačiau opozicinių konservatorių atstovas Mykolas Majauskas tvirtino: Aiškiai turime įvardyti, apie ką kalbame. O kalbame apie žemės užvaldymo klausimus. Keista ir nerimą kelianti pozicija, kai bandoma pabėgti nuo atsakomybės.
Balsuojant Seimo posėdyje už iniciatyvos sudaryti laikinąją komisiją tirti padėtį žemės ūkyje atmetimą buvo 53 parlamentarai iš valdančiosios koalicijos atstovų ir kai kurių pavienių kitų frakcijų narių, prieš buvo 41, susilaikė 6. Tokius balsavimo rezultatus Seimo valdantieji palydėjo plojimais.
Imtis žemės ūkio situacijos tyrimo reikalavo konservatoriai paaiškėjus, kad LVŽS lyderiui p. Karbauskiui priklausantis Agrokoncernas naudojosi politiko sūnų, sesers, brolio, tėvo valdoma žeme ir galbūt nepaiso tvarkos, kad vienas fizinis arba juridinis asmuo gali valdyti ne daugiau kaip 500 ha.
Tuo metu LVŽS atstovė Agnė Širinskienė pasiūlė aiškintis visus 19912016 m. politinius sprendimus, turėjusius esminės įtakos žemės ūkio valdymui, o visus opozicijos, kuri ir buvo tyrimo iniciatorė, klausimus dėl dirbamos žemės įsigijimo nori išbraukti.
Tyrimo iniciatoriai siūlė rasti atsakymus į tris dešimtis klausimų dėl dirbamos žemės įsigijimų, į Lietuvą iš trečiųjų šalių įvežamų trąšų, augalų apsaugos priemonių, žemės ūkio technikos pardavimų, grūdų ir aliejinių augalų, sėklų rinkų pasidalinimo, grūdų elevatorių valdymo.
Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas yra sakęs, kad komitetas savo iniciatyva aiškinsis dirbamos žemės koncentraciją, trąšų rinkos situaciją ir vekselių žemės ūkyje naudojimą. Konservatorius Jurgis Razma informavo, kad opozicija dar pasitars ir pateiks papildomų klausimų šiam tyrimui.
Iškart po Seimo balsavimo dėl iniciatyvos sudaryti laikinąją komisiją p. Urbšys perskaitė pareiškimą, kuriuo pranešė apie pasitraukimą iš LVŽS frakcijos, nes nusivylė p. Karbauskio pozicija.
Tuojau po Seimo rinkimų 2016 m. rudenį p. Urbšys buvo pakankamai įtakingas valstiečių-žaliųjų veikėjas ir netgi dalyvavo derybose dėl valdančiosios daugumos suformavimo. Tačiau vėliau ėmė ryškėti vis didesni jo nesutarimai su p. Karbauskiu ir kitais LVŽS vadovais dėl partijos pasirinktos pozicijos kai kuriais visuomenėje rezonansą sukėlusiais klausimais.
Po p. Urbšio išėjimo LVŽS frakcijoje liko 55 Seimo nariai. Iš viso valdančioji koalicija turi 68 mandatus Seime.
Rašyti komentarą 0
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti