Prezidentė pasiaiškino dėl susirašinėjimo su Eligijumi Masiuliu

Publikuota: 2018-05-02
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė neneigia įvairiomis formomis bendraujanti su Seimo politikais ir derinanti įvairius klausimus.

Tačiau trečiadienį interviu LRT televizijai p. Grybauskaitė negalėjo patvirtinti praėjusį savaitgalį „Lietuvos ryto“ paskelbto jos susirašinėjimo su politinės korupcijos bylos smaigalyje atsidūrusio buvusio liberalų lyderio Eligijaus Masiulio autentiškumo.

VŽ skelbia visą šį interviu.

Tai, kas skelbiama viešumoje, ar tas turinys tų laiškų yra jums žinomas, ar jūs tuos laiškus rašėt?

Pirmiausiai, pradėkim, kodėl atsirado apskritai tokia informacija, visą istorinį foną. Ką tik istorinė politinės korupcijos byla pateko į teismą. Visiškai aišku, kad gynybai bus panaudojamos įvairios priemonės. Tikslas – politizuoti bylą. Taigi, nesistebiu, kad tokie dalykai pradeda rodytis spaudoje ir, atitinkamai, tikslas turbūt yra ir sukiršinti politikus, ir atkeršyti, bet ir tuo pačiu politizuoti bylą. Tai darė ir ankstesni oligarchai ir įmonės. „Snoro“ byla, Darbo partijos, „Tvarkos ir teisingumo“, daug korupcijos bylų mes turime. Taigi, gynybinė pozicija yra išbandyta ir naudojama. Todėl man reikia labai atsargiai kalbėti, kad net ir mūsų šiandieninis pokalbis nebūtų panaudotas byloje.

Dėl pačių laiškų autentiškumo. Jo patvirtinti negaliu, nes pirmiausia patikrinome savo serverius ir viską – jų neišsaugojome. Tai viena. Antra – net jeigu ir tekstas būtų panašus, gal ir bus panašus kaip kur, nes toks susirašinėjimas kaip faktas tarp politikų ir manęs iš tiesų buvo ir yra, ir bus, vėliau paaiškinsiu kodėl, negaliu patvirtinti vien dėl to, kad bet koks mano komentarų tekstas gali būti panaudotas byloje.

Na, o dėl paties susirašinėjimo kaip fakto, tai mano tiesioginė kaip prezidentės pareiga – bendrauti su Seimu, su politikais, būtent derinant tiek įstatymus, tiek reformas, tiek atskirų pareigūnų paskyrimus, nes yra labai daug bendrų paskyrimų – ir teisėjai, ir Konkurencijos taryba, ir prokuratūra, ir STT. Taigi, bendras darbas būtinas ir aš su visais trimis Seimais, su kuriais teko man dirbti, bendradarbiavau ir įvairiomis priemonėmis: tiek el. paštu, tiek sms žinutėmis, tiek telefonu, tiek susitikimais. Visos be jokios abejonės techninės priemonės buvo naudojamos. O slėpti aš neturiu ką. Ir todėl visi tie svarstymai ir spėliojimai, kodėl tai nebuvo labiau konspiraciniai, neturi jokios prasmės – nesu konspiratorė.

Jūsų nenustebino, kodėl tie laiškai apskritai pasirodė viešumoje, nes tai panašu į privataus bendravimo paviešinimą?

Kaip ir minėjau – ne tai kad stebina. Matyt, gynyba ir apskritai padorumas tų politikų, kurie jau, panašu, susikompromitavę, imantys vadinamąsias „paskolas“ dėžutėmis, turbūt nieko kito iš jų ir tikėtis nereikia. Gynybai naudojamos visos priemonės, nes tokios informacijos išmetimas nušauna labai daug zuikių vienu metu – ir sukiršina politikus, ir leidžia prisijungti dar daugiau dalyvių, ir pakerštauti, sukelti politines bangas, kurios labiau panašios į erzelyną ir labai išryškins, kas yra kas.

Bet realiai rezultatas tik toks, kad gynyba imasi bet kokių priemonių ir tai tik dar kartą įrodo, kad tai rimta byla ir jų elgesys yra desperatiškas. Labai didžiuojuos mūsų teisėsauga, kuri tokią sudėtingą bylą pirmą kartą istorijoje sugebėjo pateikti teismui po pusantrų metų tyrimų. Tikiuosi, kad ši byla bus tas lakmuso popierėlis, ar mes sugebėsime apsivalyti nuo įvairių grupių neteisėtos įtakos, nuo korupcijos, ir taps atgrasymo priemone ateities politikams būti atsargesniems žiūrėti, su kuo jie bendrauja, kaip bendrauja ir pas ką ieško paramos.

Jūs ieškojote paramos dėl generalinio prokuroro?

Mes prisimename 2015 m., kai matėme didžiulę priešpriešą su tuometiniu Seimu, kai kuriomis politinėmis tuometinėmis valdančiųjų partijomis. Dvi tikrai stiprios profesionalių teisininkų kandidatūros buvo atmestos. Išties, ieškojau paramos su visais. Susitikinėjau su Seimo valdyba, su teisininkais, net su prokuratūros profsąjungomis. Taigi, iš tiesų, konsultacijos vyko labai plačios. Ir mes turėjome pagrįstų įtarimų, kad į generalinio prokuroro paskyrimą bando įsitraukti ir viena interesų grupė vieno žurnalisto rankomis. Tai todėl galėjo būti tokia situacija, kai galėjau ir aštriau pasisakyti, aštriau parašyti, to tikrai neatmetu.

Noriu pasakyti, kad susirašinėjimas vyko ir vyksta dažniausiai su frakcijų seniūnais – nuo socialdemokratų, liberalų, konservatorių, Darbo partijos, ir su net Seimo vadovais. Tai yra mano pareiga – bendrauti, ypač kai eina kalba apie kandidatūrų paskyrimą, nes tai bendras skyrimas. Vienais atvejais tik Seimas vienas daro, kitais – mano teikimu. Taigi, toks bendravimas yra būtinas.

Jums metami kaltinimai, kad generalinio prokuroro skyrimą derinote su verslu, konkrečiai – su koncernu „MG Baltic“. Kaip komentuotumėte tokius kaltinimus?

Tą ir norėjau pasakyti, kad metantys tokias interpretacijas yra demonstruoja labai lakią fantaziją, arba labai didelį negeranoriškumą mano atžvilgiu. Nes bendravimas su verslu apskritai mano buvo labai ribotas, nes labai kėliau didelius skaidrumo ir socialinės atsakomybės reikalavimus verslui ir dėl to susilaukiau priekaištų. Tai tas sąrašas buvo gerokai trumpesnis, nei turime verslų Lietuvoje. Netgi buvau kritikuojama, kad labai mažai bendrauju su verslu, nes buvo būtent tokie keliami kriterijai.

Tad iškart noriu viešai pasakyti, kad „MG Baltic“ koncernas niekada nebuvo šiame sąraše būtent dėl šių priežasčių. Ir niekada nesusitikinėjau nei viešai, nei privačiai, nei dalykinių susitikimų neturėjau nei su ponu Raimondu Kurlianskiu – jo nuotrauką apskritai tik iš televizoriaus ekranų pamačiau, – nei su ponu Dariumi Mockumi.

Ponas Masiulis buvo įvardijamas kaip jūsų tarpininkas su verslu. Ar tai tiesa?

Žinojau jo kontaktus. Matyt, kai buvo nusiųsta žinutė, kaip ir norėjau pasakyti, kad žinau apie įtakas. Tad ir norėta, matyt, pasakyti, kad žinau, ką kas daro. Žinau.

Tik tiek?

Be jokios abejonės – žinau. Ir mes tuos įtarimus turėjome labai pagrįstus, kaip elgiasi koncernas. Nes matėme šitą praktiką ne tiktai skiriant generalinį prokurorą, bet įtarimų buvo ir skiriant VMI vadovus, kai kuriuos žemesnio lygmens prokurorus, teisėjus. Tokią įtaką jautėme ir įtarimų turėjome.

Kaip jūs manote, kodėl buvo verslas taip suinteresuotas būtent dėl generalinio prokuroro skyrimo, dėl VMI vadovo?

Matyt, čia jau šio koncerno specifika ir interesas. Manyčiau, į daug klausimų turėtų atsakyti dabar baigiamas atlikti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atliekamas tyrimas apie interesų grupių neteisėtą įtaką politikams.

Būtent ši byla ir tyrimas rodo, kiek politinės partijos ir atskiri politikai yra apraizgytos yra interesų grupių įtakų. Tai tikrai buvo didžiulė liga. Demokratiškai išrinkta valdžia vistik pasirodė labai pažeidžiama. Aš tikiu, kad mes sugebėsime apsivalyti ir atgrasyti ateityje tiek tokiam neskaidriam verslui mėginti įtakoti politiką, tiek politikus nuo bendravimo su įtartinomis interesų grupėmis.

Ir dar vienas viešas kaltinimas jums – kad darote spaudimą žiniasklaidai. Ar tikrai savo susirašinėjimu su p. Masiuliu darėte įtaką žiniasklaidai?

Turbūt esu vienintelė politikė, kuri nuolat ir nuosekliai gynė ir gina žiniasklaidos laisvę, jos nepriklausomumą. Visi pasiūlymai iš politikų, tuo tarpu ir šiame Seime, kurie eina dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo, būdavo atmetami. Visada gerbiau žurnalistus, kurie vykdė tiriamąją žurnalistiką, kurie gina žmogaus teises. Tai yra valstybės pagrindas.

Bet, deja, yra žurnalistų, kurie tampa įrankiais arba interesų grupių atstovais, lobistais ir t. t. Tai tokių žurnalistų, kurie peržengia žurnalistinės etikos ar profesijos ribas, be jokios abejonės, palaikyti negaliu ir tai konkrečiai įvardiju.

Bet vėl grįžtu prie Seimo komisijos laukiamų išvadų. Labai tikiuosi, kad matysime tyrimo išvadose ir daugiau sąsajų, galbūt – ir įvardintų asmenų, jeigu išdrįs komitetas, kaip buvo daroma įtaka, kokie Seimo nariai buvo įtakojami ir kas kieno rankomis tai darė.

Kokią įtaką ši istorija turės teisinei sistemai ir apskritai valstybei?

Iš tiesų, sukrėtimas yra sveikintinas ir sveikas. Pirmiausia, jis išryškina, kiek buvo įsigaliojusi praktika, tvarka, ir kokią didelę įtaką turėjo atskiras stambusis verslas ar atskiros grupės turėjo mūsų politinei sistemai.

Iš esmės dabartinę situaciją matytumėte kaip vieno asmens gynybinė poziciją ir norą sukelti kuo didesnį chaosą valstybėje?

Manau, kad tai ne vien tik vieno asmens, ne vien p. Masiulio klausimas. Čia, matyt, visos grupės interesas, nes yra daug įtariamųjų šioje byloje, tarp jų ir pats koncernas. Manau, tai yra vienas interesas. Šalia pasijungę ir visokie kitokie kerštaujantys.

Matome šiokio tokio chaoso. Bet visas šis išpūliavimas, išburbuliavimas mums bus tiktai į sveikatą, nes oras išsigrynins, pamatysime, kas ką realiai daro ir kokie jų interesai.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Panevėžio savivaldybė už 3,8 mln. eurų ketina atnaujinti Senvagės teritoriją 1

Panevėžio miesto savivaldybė imasi viešųjų pirkimų rengdamasi atnaujinti centrinę miesto dalį – Senvagę ir...

Verslo aplinka
2018.08.18
Lukašenka atleido dalį ministrų ir paskyrė naujus 11

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka atleido šalies premjerą, jo pavaduotojus ir kelis ministrus.

Verslo aplinka
2018.08.18
Mirė Kofi Annanas, buvęs Jungtinių Tautų vadovas

Kofi Annanas, buvęs Jungtinių Tautų organizacijos (JT) generalinis sekretorius, laimėjęs Nobelio taikos...

Verslo aplinka
2018.08.18
Dirbtinis intelektas – jeigu neįdarbinsime mes, įdarbins prieš mus

Atrodo, kad nuolat pasikartojančios milžiniškų kiekių duomenų vagystės įsilieja į kasdienį gyvenimą ir...

Trumpo bausmė Turkijos sultonui didina įtampą NATO Premium 15

JAV ir Turkijos santykių krizė ne tik į prarajos kraštą pastūmėjo Turkijos ekonomiką, bet ir apkartino...

Verslo aplinka
2018.08.18
„Dineras“ pernai išlaikė stabilią apyvartą, didino pelną

Farmacijos prekėmis, chirurginiais ir ortopediniais instrumentais bei protezais prekiaujanti bendrovė...

Verslo aplinka
2018.08.17
Merkel susitiks su Putinu 23

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, šeštadienį susitiks su Vladimiru Putinu, Rusijos prezidentu, susitikimo...

Verslo aplinka
2018.08.17
Metinė infliacija Lietuvoje – kiek didesnė nei vidutiniškai ES 5

Suderinta metinė infliacija Lietuvoje liepos mėnesį buvo kiek didesnė nei vidutiniškai Europos Sąjungoje (ES)...

Verslo aplinka
2018.08.17
Konservatoriai skundžia VRK sprendimą dėl „Naisių vasaros“ 1

Opoziciniai konservatoriai prašo teismo panaikinti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimą,...

Verslo aplinka
2018.08.17
Kartelio tarp 8 statybos įmonių neaptiko

Konkurencijos taryba teigia neradusi įrodymų, kad 8 statybų bendrovės ir Vilniaus miesto savivaldybės įmonė...

Statyba ir NT
2018.08.17
JAV grasina Turkijai naujomis bausmėmis 25

JAV grasina įvesti daugiau ekonominių sankcijų Turkijai, jeigu ši nesutiks paleisti Turkijoje sulaikyto...

Verslo aplinka
2018.08.17
JAV dėl sankcijų Šiaurės Korėjai nesilaikymo nubaudė kelias Rusijos ir Kinijos įmones 4

JAV iždo departamentas trečiadienį paskelbė, kad išplės sankcijas toms Rusijos ir Kinijos įmonėms,...

Verslo aplinka
2018.08.17
Vežėjai: didesnių įkainių nuojauta 3

Vienas didžiausių vežėjų Europoje „Girteka Logistics“ (GL) uždavė galvosūkį rinkai: bendrovės išplatintame...

Transportas
2018.08.17
Išgyventas bankrotas nuo leidybos verslo neatgrasė Premium

Bankrutavusios vienos didžiausių šalies leidyklų „Versus Aureus“ buvęs vadovas Arturas Mickevičius vėl imasi...

Vadyba
2018.08.17
„VIA SMS Group“: esame pasiruošę bendradarbiauti su Lietuva

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariui Arvydui Anušauskui pareiškus, kad Lietuvoje jau...

Verslo aplinka
2018.08.16
Kompensacijas „žaliosioms“ jėgainėms išgraibstė kaip karštas bandeles Premium 6

Gyventojai aktyviai siekia kompensacijų už individualiuose namuose įrengtas saulės, vėjo, biokuro,...

Energetika
2018.08.16
VRK Radzevičiūtės neįregistravo kandidate į Seimo nares 1

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį priėmė sprendimą neregistruoti Centro partijos atstovės...

Verslo aplinka
2018.08.16
JK užsienio reikalų sekretorius įspėjo ES dėl „Brexit“ be susitarimo padarinių 11

Jeremy Huntas, Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretorius, teigia, kad išlieka tikimybė, kad JK...

Verslo aplinka
2018.08.16
Tikrina, ar prekybininkai tinkamai tvarko pirkėjų asmens duomenis 4

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI) pradeda didžiųjų maisto, namų apyvokos prekių parduotuvių bei...

Karas tarp žiniasklaidos ir JAV prezidento nerimsta 5

Bemaž 200 JAV laikraščių šios dienos vedamuosiuose reiškia solidarų nepasitenkinimą dėl prezidento Donaldo...

Rinkodara
2018.08.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau