Startuoti negalima laukti

Publikuota: 2018-04-26
Įmonių steigimo ir pardavimo įmonės „LC paslaugų centras“ vadovas Laurynas Čiutys.
Įmonių steigimo ir pardavimo įmonės „LC paslaugų centras“ vadovas Laurynas Čiutys.

Pritaikome jau visiems gerai pažįstamą, bet visada aktualų žodžių žaismą. Vis gi kur šiame žodžių junginyje, mąstant apie naujo verslo kūrimą, kablelį dėtumėte jūs? Praktika rodo, kad jau penkerius metus skyrybos ženklas atsiranda po žodžio „Startuoti“.

Lietuva auga kaip startuolių šalis, į pagalbą jaunam verslui įsitraukia įvairios finansavimo organizacijos, mokslo, valstybės institucijos, investuotojai ir startuolių programų kūrėjai. Technologijų parkų, mokymų, seminarų gausa dar labiau paskatina imtis unikalios, visuomenei naudingos ir jos poreikius (galbūt dar jiems patiems nežinomus) pateisinančios veiklos. Kantrus veiklos vystymas atneša ilgalaikę sėkmę, o į verslo žūtį nereikia žiūrėti kaip į visišką veiklos pabaigą.

Greiti milijonai – tik vienetams

Įmonių steigimo ir pardavimo įmonės „LC paslaugų centras“ vadovas Laurynas Čiutys sako, kad jo verslo startas buvo ganėtinai sklandus. Daug padėjo nuolatinis domėjimasis verslo aplinka, į šiandieninį vartotoją orientuoti pagalbiniai verslo sprendimai (pvz., internetinė rinkodara) bei kitoks požiūris į patį verslą. Nesistengta kovoti su savo konkurentais, o dirbti su jais išvien – į rinką žvelgta ne kaip į karo lauką, o, anaiptol, kaip į draugišką verslininkų bendruomenę.

„Laiku susiradau tinkamus partnerius, kurie daugiau ar mažiau užsiėmė ta pačia veikla ir faktiškai augino savo konkurentą, bet tiek jiems, tiek man tai buvo (ir yra) tikrai gera patirtis ir galimybė užsidirbti. Kolegos yra sakę, kad mūsų versle konkurentų nėra – mes visi partneriai,“ – atvirauja p. Čiutys.

„LC paslaugų centro“ vadovas būsimam startuoliui pataria į verslą žvelgti vakarietišku žvilgsniu – nebijoti kažką duoti nemokamai, net jeigu tokiai veiklai tektų paaukoti didžiąją savo laiko dalį. Ir tai daryti ne vieną dieną ir net ne mėnesį ar metus. Bet kokia sukaupta patirtis atveria kelius į tvaraus verslo kūrimą.

„Deja, šiuolaikinis jaunimas prisiskaito internete apie greitą sėkmę ir šlovę pasiekusius vienetus, ypač šiuolaikinių technologijų IT startuolius, ir labai greitai nusivilia verslu. Kad ir koks bebūtų sėkmingas startuolis, be didelio įdirbio ir kantrybės, ilgalaikio ir tęstinumą turinčio verslo neišvystys. Aišku, dar labai svarbu pamilti savo veiklą – naivu tikėtis, kad darant tai, ko nemėgsti, pavyks uždirbti savo išsvajotąjį milijoną,“ – priduria p. Čiutys.

Startuolio galvos skausmai – finansavimas ir stipri komanda

Dažnai nusprendus praktiškai įgyvendinti idėją, pirmiausia kylantis klausimas – veiklos finansavimas. Tik degančios akys nepadės išvystyti visos verslo platformos, suburti komandos ir reikiamų priemonių idėjos įgyvendinimui ir sklaidai. Dažnai rinkoje nauji žaidėjai ir dar nepatikrintos jų idėjos vertinamos atsargiai, tačiau rizikuojančių yra.

„Šiuo metu verslui taikoma nemažai verslo finansavimo sprendimų, iš kurių ypač išskirčiau INVEGOS (UAB „Investicijų ir verslo garantijos“) taikomas garantijas lengvatinių paskolų išdavimui, be to, dabar egzistuoja nemažai alternatyvių verslo finansavimo šaltinių, kurie nėra susiję su bankais – sutelktinio finansavimo platformos, investiciniai fondai, verslo angelai. Tokie pradedančiųjų akseleratoriai ne tik investuoja didelius pinigus į startuojantį verslą, bet dažnai patyrusių specialistų pagalba padeda jį išplėtoti, pasiekti tarptautines rinkas, dalijasi turima patirtimi – versle jūs nebe vienas,“ – akcentuoja p. Čiutys.

Kitas, anot Čiučio, svarbus žingsnis – stiprios komandos subūrimas. Verslo variklis – ne tik idėja, finansai, bet ir reikiamos žmonių kompetencijos paversti idėją realybe.

„Yra tekę skaityti apie verslus, kuriuose didelius pinigus uždirba vienas žmogus iš vienos programėlės sukūrimo, bet tai nėra statistika, o tik išimtis, patvirtinanti pagrindinę taisyklę, kad versle, kaip ir kare, vienas lauke – ne karys,“ – pabrėžia įmonių steigimo specialistas.

Pabaiga gali reikšti ir kito pradžią

Komandos formavimo nesėkmės, anot p. Čiučio, ko gero, skaudžiausios, nes tada kenčia ir kolektyvas, ir klientai, ir visa organizacija. Finansinės problemos nėra pats didžiausias galvos skausmas – čia svarbiausia sukurti tinkamą įmonės vidinę finansų valdymo sistemą ir jos griežtai laikytis, daryti viską pagal įstatymus, rinktis tinkamą verslo formą. Net jei ir užklumpa bankrotas, būti tam pasiruošus iš anksto – tikėtis geriausio, ruoštis blogiausiam.

Vis tik jei nepasisekė, nereikia nuleisti rankų – bandyti vis iš naujo. Pašnekovas pasakoja, kad praktiškai versle kiekvieną dieną būna tiek mažų, tiek didelių nesėkmių, o jei viskas einasi per daug paprastai ir lengvai – reiškia, užbrėžti per maži tikslai, visiškai neapibrėžiantys turimo asmeninio verslininko potencialo.

„Nors ne visi esame kaip Billas Gates‘as ar Markas Zuckerbergas, bet nereikia savęs nuvertinti – priešingai, spausti maksimumą. Užsisėdėjimas komforto zonoje visiškai neparuošia tikrai didelėms nesėkmėms. Dar labai svarbu po nesėkmių tinkamai išnaudoti susidariusią situaciją – iš klaidų pasimokyti, pasiliekant tik įgytą patirtį, ne emociją,“ – pabrėžia jis.

Palanki aplinka kurti

„Verslo žiniose“ jau rašyta, kad Lietuva šiemet pirmą kartą pateko į pasaulinį gamybinės rizikos indeksą („Manufacturing Risk Index 2018“), kurį parengė „Cushman & Wakefield“, privačios nekilnojamo turto paslaugų įmonės, įsikūrusios Niujorke, analitikai. Plyno lauko investicijų ekspertų vertinimais, Lietuva šiandien – patraukliausia gamintojams vieta Europoje, pasaulyje nusileidžianti tik kinams. Indekso penketuke Lietuva yra vienintelė Europos šalis, besirikiuojanti su tokiomis pasaulinėmis kaip Kinija, Malaizija, Taivanas ir Kanada.

Minėtame indekse įvertintos tokios gamybos sąlygos, kaip logistika, verslo aplinka, tiekimo laikas, žinios ir tvarumas, taip pat rizikos faktoriai – stichinės nelaimės, ekonomikos, verslo ir energetikos problemos ir, galiausiai, darbo sąnaudos. Antros vietos pagal išvardintus faktorius užėmimas pagrindžia Lietuvos, kaip puikios naujų gamybos ir gamybos bendrovėms talkinančių outsourcing‘o įmonių steigimo bazės, statusą.

Sąlygas kurti verslą Lietuvoje pateisina ir VšĮ „Verslios Lietuvos“ („Enterprise Lithuania“) įkurta startuolių ekosistema „Startup Lithuania“, burianti startuolių bendruomenę ir skaičiuojanti apie 400 jos dalyvių valstybėje, taip pat – ne pelno siekiančios tiesioginių užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ veikla. Jauno verslo populiarumą stiprina organizuojami dideli renginiai sėkmės istorijų dalyboms, kontaktų paieškai, verslo aplinkos suvokimo ir idėjų praplėtimui (pvz., „Startup Fair“), naujų verslo idėjų kūrėjus priglaudžia naujasis „Vilnius Tech Park SAPIEGOS“ – didžiausias startuolių parkas Baltijos ir Skandinavijos šalyse, kuriantis erdvę verslo idėjų įgyvendinimui, diskusijoms ir veiklos vystymo sprendimams generuoti.

Didesnes tarptautinio verslavimo galimybes įrodo ir neseniai pagal patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės imigracijos įstatymą įvesta „Startup Visa“. Ja siekiama pritraukti talentingų ir unikalių startuolių iš viso pasaulio ir padėti jiems plėtoti savo verslą Lietuvoje.

Apkarpyta mokestinė našta

Verslo subjektus steigiančios įmonės vadovas Laurynas Čiutys sako, kad Lietuvoje ypač juntamos supaprastėjusios finansų judėjimo sąlygos – sukurta greita valstybinė mokesčių registravimo, mokėjimo ir deklaravimo sistema.

„Biurokratinis aparatas švelninamas procedūriniame lygyje – daugumai valstybinių institucijų įvairias formas ir deklaracijas dabar jau galima pateikti el. būdu, nebereikia stovėti ilgose eilėse prie biurokratų durų,“ – pasakoja p. Čiutys.

Vertinant mokestinę naštą, Lietuvoje ji – nemaža. Ypač darbo užmokesčio apmokestinimo klausimu. Tačiau yra ir teigiamų poslinkių – pakeista pelno mokesčio tarifo taikymo lengvata – pirmais įmonės įsteigimo metais smulkiųjų verslų pelnui taikomas 0 proc. tarifas.

„Na, pirmaisiais metais to pelno retai kada uždirbama. Tačiau sveikintinas bent jau pats pabandymas kažką daryti – gal neužilgo įstatymų leidėjai prailgins šį periodą bent jau iki 2-3 m. Svarbu, kad pagaliau prisivertė atlikti šį pokytį, o ateityje viliuosi, kad pasitaisys,“ – šypteli vadovas.

2016 m. Lietuva taip pat prisijungė prie SEPA (Single Euro Payments Area) sistemos – bendros mokėjimų eurais erdvės, kuri kol kas jungia 34 valstybes. Toks žingsnis padidino tarptautinių pervedimų efektyvumą, palengvino atsiskaitymus elektroninėje erdvėje – nebeskirsto jų į vietinius ir tarptautinius, tiek įmonėms, tiek pavieniams klientams atpigo mokėjimų paslaugos.

Ir nors vis dar galima atrasti politinių, ekonominių ir geografinių niuansų „prieš“, tačiau Lietuva startuoja ir, praktika rodo, startuoja kaip šalis, palanki kurti unikalų, tvarų ir ilgalaikį verslą, kuriantį vertę ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio bendruomenei.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Seimo dovana valdininkams 6

Seimo priimtas naujas Valstybės tarnybos įstatymas gerokai nutolo nuo pradinio jo sumanytojų varianto –...

Vadyba
06:40
Akcijos darbuotojams: motyvacija ar auksiniai antrankiai Premium 1

Lietuvoje pamažu populiarėja JAV paplitęs darbuotojų motyvavimo būdas – suteikti jiems akcijų arba galimybių...

Vadyba
06:00
Vyriausybė žada neleisti Darbo kodekso fragmentuotų plėšymų Premium

Prieš metus įsigaliojęs naujasis Darbo kodeksas (DK) prisidėjo ne tik prie lankstesnių, bet ir...

Kaip pozityvus šūkis padėjo įsukti milijoninį marškinėlių verslą

Kai amerikiečiai broliai Bertas ir Johnas Jacobsai sugalvojo meninius gebėjimus pritaikyti versle, tikrai...

Vadyba
2018.07.01
Patvirtinti BDAR reikalavimus įdiegiantys Lietuvos įstatymai

Nors jau prieš daugiau kaip mėnesį visoje Europos Sąjungoje įsigaliojo naujus reikalavimus duomenų apsaugos...

Verslo aplinka
2018.06.30
Geidžiamiausi darbdaviai: kurių algų medianos didžiausios 1

„Sodros“ skelbiami vieši algų duomenys leidžia pasidairyti po geidžiamiausių šių metų darbdavių mokamą darbo...

Vadyba
2018.06.30
Moterys prie vairo – galimybė kelti ekonomiką 2

Saudo Arabijoje šią savaitę buvo panaikintas paskutinis pasaulyje galiojęs draudimas vairuoti moterims. Taip...

Verslo aplinka
2018.06.30
Verslininkės – tarp 100 Lietuvos moterų, kuriomis didžiuojasi viso pasaulio lietuviai 8

Atskleistas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga sudarytas šimtukas – jame verslo lyderės Lietuvoje,...

Vadyba
2018.06.29
Seimo sprendimas prijungti Sporto universitetą prie LSMU prieštarauja Konstitucijai 4

Seimo sprendimas prijungti Lietuvos sporto universitetą (LSU) prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto...

Vadyba
2018.06.29
Lietuviai kurs prototipą, leisiantį stresą valdyti virtualioje realybėje 1

UAB „Žmogaus studijų centras“ kurs prototipą, leisiantį stresą valdyti virtualioje realybėje.

Vadyba
2018.06.28
Kaip įmonėje išlaikyti aukščiausio lygio vadovą Premium 1

Rasti kompetentingą vadovą ypač mažose rinkose – sudėtinga, todėl įmonėms apsimoka pačioms investuoti į...

Vadyba
2018.06.28
Kokios valstybės labiausiai traukia talentus 2

Dar niekada taip darbuotojų iš užsienio nemasino Vokietija, o Didžioji Britanija praranda savo anksčiau...

Vadyba
2018.06.27
Sudarytas pasaulio turistų sąrašas, lietuviai – prie labiausiai nepatekintų 1

Rusai yra laimingiausi turistai pasaulyje, o ispanai – pikčiausi. Į sudarytą turistų reitingą pateko ir...

Vadyba
2018.06.27
Užsieniečiai po studijų Lietuvoje galės likti metams 1

Seimas vienbalsiai nubalsavo už tai, kad Lietuvoje studijuojantys ar mokslinius tyrimus atliekantys trečiųjų...

Vadyba
2018.06.27
Lemiamas futbolo mūšis su Pietų Korėja Vokietijai kainuos šimtus milijonų 5

Trečiadienį Vokietijos rinktinė susikaus su Pietų Korėja svarbiame mūšyje, kurio kaina – ne tik bilietas į...

Vadyba
2018.06.27
Verslo pradžia: kada pirkti veikiančią įmonę naudingiau nei kurti patiems Premium

Tie, kurie įsigyja dirbančią įmonę, išvengia verslo kūrimo klaidų ir gali pradėti dirbti iš karto. Vis dėlto...

Vadyba
2018.06.26
Ligoninė apsisprendė: gydytojų algas kelia iki 3.000 Eur, slaugytojoms mokės 1.000 23

Respublikinė Vilniaus psichiatrijos ligoninė praneša kelianti algas. Pasak ligoninės vadovo, gydytojo...

Didžiausių Lietuvos darbdavių algų medianos gegužę 5

Papildomai viešinami „Sodros“ duomenys leidžia atidžiau pažiūrėti, kokios algos vyrauja 20-yje didžiausių...

Vadyba
2018.06.26
TOP 20 įmonių didžiausi atlyginimai gegužę: vidurkiai ir medianos 12

Jau antrą mėnesį „Sodra“ viešina daugiau duomenų apie Lietuvos įmonių mokamus atlyginimus. Šie duomenys...

Vadyba
2018.06.25
„Tiffany & Co.“ rado būdų, kaip priversti Y kartą pamėgti prabangą ir deimantus Premium 1

Prabangių juvelyrinių dirbinių JAV mažmenininkė „Tiffany & Co.“ suprato, kad senoji prekių ženklo legenda,...

Vadyba
2018.06.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau