Startuoti negalima laukti

Publikuota: 2018-04-26
Įmonių steigimo ir pardavimo įmonės „LC paslaugų centras“ vadovas Laurynas Čiutys.
Įmonių steigimo ir pardavimo įmonės „LC paslaugų centras“ vadovas Laurynas Čiutys.

Pritaikome jau visiems gerai pažįstamą, bet visada aktualų žodžių žaismą. Vis gi kur šiame žodžių junginyje, mąstant apie naujo verslo kūrimą, kablelį dėtumėte jūs? Praktika rodo, kad jau penkerius metus skyrybos ženklas atsiranda po žodžio „Startuoti“.

Lietuva auga kaip startuolių šalis, į pagalbą jaunam verslui įsitraukia įvairios finansavimo organizacijos, mokslo, valstybės institucijos, investuotojai ir startuolių programų kūrėjai. Technologijų parkų, mokymų, seminarų gausa dar labiau paskatina imtis unikalios, visuomenei naudingos ir jos poreikius (galbūt dar jiems patiems nežinomus) pateisinančios veiklos. Kantrus veiklos vystymas atneša ilgalaikę sėkmę, o į verslo žūtį nereikia žiūrėti kaip į visišką veiklos pabaigą.

Greiti milijonai – tik vienetams

Įmonių steigimo ir pardavimo įmonės „LC paslaugų centras“ vadovas Laurynas Čiutys sako, kad jo verslo startas buvo ganėtinai sklandus. Daug padėjo nuolatinis domėjimasis verslo aplinka, į šiandieninį vartotoją orientuoti pagalbiniai verslo sprendimai (pvz., internetinė rinkodara) bei kitoks požiūris į patį verslą. Nesistengta kovoti su savo konkurentais, o dirbti su jais išvien – į rinką žvelgta ne kaip į karo lauką, o, anaiptol, kaip į draugišką verslininkų bendruomenę.

„Laiku susiradau tinkamus partnerius, kurie daugiau ar mažiau užsiėmė ta pačia veikla ir faktiškai augino savo konkurentą, bet tiek jiems, tiek man tai buvo (ir yra) tikrai gera patirtis ir galimybė užsidirbti. Kolegos yra sakę, kad mūsų versle konkurentų nėra – mes visi partneriai,“ – atvirauja p. Čiutys.

„LC paslaugų centro“ vadovas būsimam startuoliui pataria į verslą žvelgti vakarietišku žvilgsniu – nebijoti kažką duoti nemokamai, net jeigu tokiai veiklai tektų paaukoti didžiąją savo laiko dalį. Ir tai daryti ne vieną dieną ir net ne mėnesį ar metus. Bet kokia sukaupta patirtis atveria kelius į tvaraus verslo kūrimą.

„Deja, šiuolaikinis jaunimas prisiskaito internete apie greitą sėkmę ir šlovę pasiekusius vienetus, ypač šiuolaikinių technologijų IT startuolius, ir labai greitai nusivilia verslu. Kad ir koks bebūtų sėkmingas startuolis, be didelio įdirbio ir kantrybės, ilgalaikio ir tęstinumą turinčio verslo neišvystys. Aišku, dar labai svarbu pamilti savo veiklą – naivu tikėtis, kad darant tai, ko nemėgsti, pavyks uždirbti savo išsvajotąjį milijoną,“ – priduria p. Čiutys.

Startuolio galvos skausmai – finansavimas ir stipri komanda

Dažnai nusprendus praktiškai įgyvendinti idėją, pirmiausia kylantis klausimas – veiklos finansavimas. Tik degančios akys nepadės išvystyti visos verslo platformos, suburti komandos ir reikiamų priemonių idėjos įgyvendinimui ir sklaidai. Dažnai rinkoje nauji žaidėjai ir dar nepatikrintos jų idėjos vertinamos atsargiai, tačiau rizikuojančių yra.

„Šiuo metu verslui taikoma nemažai verslo finansavimo sprendimų, iš kurių ypač išskirčiau INVEGOS (UAB „Investicijų ir verslo garantijos“) taikomas garantijas lengvatinių paskolų išdavimui, be to, dabar egzistuoja nemažai alternatyvių verslo finansavimo šaltinių, kurie nėra susiję su bankais – sutelktinio finansavimo platformos, investiciniai fondai, verslo angelai. Tokie pradedančiųjų akseleratoriai ne tik investuoja didelius pinigus į startuojantį verslą, bet dažnai patyrusių specialistų pagalba padeda jį išplėtoti, pasiekti tarptautines rinkas, dalijasi turima patirtimi – versle jūs nebe vienas,“ – akcentuoja p. Čiutys.

Kitas, anot Čiučio, svarbus žingsnis – stiprios komandos subūrimas. Verslo variklis – ne tik idėja, finansai, bet ir reikiamos žmonių kompetencijos paversti idėją realybe.

„Yra tekę skaityti apie verslus, kuriuose didelius pinigus uždirba vienas žmogus iš vienos programėlės sukūrimo, bet tai nėra statistika, o tik išimtis, patvirtinanti pagrindinę taisyklę, kad versle, kaip ir kare, vienas lauke – ne karys,“ – pabrėžia įmonių steigimo specialistas.

Pabaiga gali reikšti ir kito pradžią

Komandos formavimo nesėkmės, anot p. Čiučio, ko gero, skaudžiausios, nes tada kenčia ir kolektyvas, ir klientai, ir visa organizacija. Finansinės problemos nėra pats didžiausias galvos skausmas – čia svarbiausia sukurti tinkamą įmonės vidinę finansų valdymo sistemą ir jos griežtai laikytis, daryti viską pagal įstatymus, rinktis tinkamą verslo formą. Net jei ir užklumpa bankrotas, būti tam pasiruošus iš anksto – tikėtis geriausio, ruoštis blogiausiam.

Vis tik jei nepasisekė, nereikia nuleisti rankų – bandyti vis iš naujo. Pašnekovas pasakoja, kad praktiškai versle kiekvieną dieną būna tiek mažų, tiek didelių nesėkmių, o jei viskas einasi per daug paprastai ir lengvai – reiškia, užbrėžti per maži tikslai, visiškai neapibrėžiantys turimo asmeninio verslininko potencialo.

„Nors ne visi esame kaip Billas Gates‘as ar Markas Zuckerbergas, bet nereikia savęs nuvertinti – priešingai, spausti maksimumą. Užsisėdėjimas komforto zonoje visiškai neparuošia tikrai didelėms nesėkmėms. Dar labai svarbu po nesėkmių tinkamai išnaudoti susidariusią situaciją – iš klaidų pasimokyti, pasiliekant tik įgytą patirtį, ne emociją,“ – pabrėžia jis.

Palanki aplinka kurti

„Verslo žiniose“ jau rašyta, kad Lietuva šiemet pirmą kartą pateko į pasaulinį gamybinės rizikos indeksą („Manufacturing Risk Index 2018“), kurį parengė „Cushman & Wakefield“, privačios nekilnojamo turto paslaugų įmonės, įsikūrusios Niujorke, analitikai. Plyno lauko investicijų ekspertų vertinimais, Lietuva šiandien – patraukliausia gamintojams vieta Europoje, pasaulyje nusileidžianti tik kinams. Indekso penketuke Lietuva yra vienintelė Europos šalis, besirikiuojanti su tokiomis pasaulinėmis kaip Kinija, Malaizija, Taivanas ir Kanada.

Minėtame indekse įvertintos tokios gamybos sąlygos, kaip logistika, verslo aplinka, tiekimo laikas, žinios ir tvarumas, taip pat rizikos faktoriai – stichinės nelaimės, ekonomikos, verslo ir energetikos problemos ir, galiausiai, darbo sąnaudos. Antros vietos pagal išvardintus faktorius užėmimas pagrindžia Lietuvos, kaip puikios naujų gamybos ir gamybos bendrovėms talkinančių outsourcing‘o įmonių steigimo bazės, statusą.

Sąlygas kurti verslą Lietuvoje pateisina ir VšĮ „Verslios Lietuvos“ („Enterprise Lithuania“) įkurta startuolių ekosistema „Startup Lithuania“, burianti startuolių bendruomenę ir skaičiuojanti apie 400 jos dalyvių valstybėje, taip pat – ne pelno siekiančios tiesioginių užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ veikla. Jauno verslo populiarumą stiprina organizuojami dideli renginiai sėkmės istorijų dalyboms, kontaktų paieškai, verslo aplinkos suvokimo ir idėjų praplėtimui (pvz., „Startup Fair“), naujų verslo idėjų kūrėjus priglaudžia naujasis „Vilnius Tech Park SAPIEGOS“ – didžiausias startuolių parkas Baltijos ir Skandinavijos šalyse, kuriantis erdvę verslo idėjų įgyvendinimui, diskusijoms ir veiklos vystymo sprendimams generuoti.

Didesnes tarptautinio verslavimo galimybes įrodo ir neseniai pagal patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės imigracijos įstatymą įvesta „Startup Visa“. Ja siekiama pritraukti talentingų ir unikalių startuolių iš viso pasaulio ir padėti jiems plėtoti savo verslą Lietuvoje.

Apkarpyta mokestinė našta

Verslo subjektus steigiančios įmonės vadovas Laurynas Čiutys sako, kad Lietuvoje ypač juntamos supaprastėjusios finansų judėjimo sąlygos – sukurta greita valstybinė mokesčių registravimo, mokėjimo ir deklaravimo sistema.

„Biurokratinis aparatas švelninamas procedūriniame lygyje – daugumai valstybinių institucijų įvairias formas ir deklaracijas dabar jau galima pateikti el. būdu, nebereikia stovėti ilgose eilėse prie biurokratų durų,“ – pasakoja p. Čiutys.

Vertinant mokestinę naštą, Lietuvoje ji – nemaža. Ypač darbo užmokesčio apmokestinimo klausimu. Tačiau yra ir teigiamų poslinkių – pakeista pelno mokesčio tarifo taikymo lengvata – pirmais įmonės įsteigimo metais smulkiųjų verslų pelnui taikomas 0 proc. tarifas.

„Na, pirmaisiais metais to pelno retai kada uždirbama. Tačiau sveikintinas bent jau pats pabandymas kažką daryti – gal neužilgo įstatymų leidėjai prailgins šį periodą bent jau iki 2-3 m. Svarbu, kad pagaliau prisivertė atlikti šį pokytį, o ateityje viliuosi, kad pasitaisys,“ – šypteli vadovas.

2016 m. Lietuva taip pat prisijungė prie SEPA (Single Euro Payments Area) sistemos – bendros mokėjimų eurais erdvės, kuri kol kas jungia 34 valstybes. Toks žingsnis padidino tarptautinių pervedimų efektyvumą, palengvino atsiskaitymus elektroninėje erdvėje – nebeskirsto jų į vietinius ir tarptautinius, tiek įmonėms, tiek pavieniams klientams atpigo mokėjimų paslaugos.

Ir nors vis dar galima atrasti politinių, ekonominių ir geografinių niuansų „prieš“, tačiau Lietuva startuoja ir, praktika rodo, startuoja kaip šalis, palanki kurti unikalų, tvarų ir ilgalaikį verslą, kuriantį vertę ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio bendruomenei.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Galvų medžioklės vilkas: reikia 35-mečių, turinčių 30 metų patirties Premium 5

Jorgenas Friisbergas, tarptautinės vadovų paieškos bendrovės „Friisberg & Partners International“ įkūrėjas,...

Vadyba
06:00
„BTT Cloud“ – atnaujinti prekių ženklą paskatino siekis plėstis Rėmėjo turinys

UAB „BTT Group“, teikianti IT priežiūros, debesų kompiuterijos bei kitas IT infrastruktūros valdymo...

„WhatsApp“ vadovas traukiasi iš pareigų

Janas Koumas, „WhatsApp“ įkūrėjas ir šios kompanijos generalinis direktorius, paliko savo postą. Apie tai jis...

Technologijos
2018.05.01
Senjorai darbuotojai: nauda ir įmonei, ir klientui

Žilstant visuomenei ir dramatiškai trūkstant darbuotojų, galbūt vertėtų atsigręžti į pensininkus ir pamėginti...

Vadyba
2018.05.01
Vilkyškių pieninės savininkai suplanavo įpėdinystę

AB Vilkyškių pieninė akcininkas, valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Gintaras Bertašius su...

Vadyba
2018.04.30
„Invalda INVL“ vėl siūlys darbuotojams opcionus su kelių šimtų procentų premijos potencialu 2

Turto valdymo grupė „Invalda INVL“ siūlys darbuotojams sudaryti opcionų sutartis. Kelių šimtų procentų...

Rinkos
2018.04.30
Kaip ūgis ir balso tembras daro įtaką karjerai 6

Darbštumas, uolumas, efektyvumas, išskirtinės idėjos – savybės, galinčios padėti kilti karjeros laiptais,...

Vadyba
2018.04.29
Geidžiamiausių darbdavių algos: premijų metas 4

Paskelbti nauji „Sodros“ duomenys leidžia pažiūrėti, kokie vidutiniai atlyginimai kovo mėn. vyravo įmonėse,...

Vadyba
2018.04.29
Rado būdą, kaip uždirbti daugiau 1

Kol įmonių investicijos apsiribos naujos įrangos pirkimu ir pastatų statymu, tol didesnio proveržio kuriant...

Vadyba
2018.04.28
Kiek vidutiniškai mokėjo didžiausi darbdaviai kovą

„Sodros“ pateikti duomenys leidžia pažiūrėti, kiek vidutiniškai mokėjo didžiausi Lietuvos darbdaviai šių metų...

Vadyba
2018.04.28
Kiek kainuotų bazinės pajamos Lietuvoje 17

Vis dažniau diskutuojama apie idėją atsisakyti socialinių išmokų ir kiekvienam šalies piliečiui mokėti...

Vadyba
2018.04.28
Keičiasi „Microsoft Lietuva“ vadovas 2

Technologijų UAB „Microsoft Lietuva“ dabartinis vadovas Ainis Kavaliauskas nusprendė tęsti karjerą už...

Vadyba
2018.04.27
Lietuvos darbuotojams – viena didžiausių automatizacijos rizikų 13

Lietuvos darbuotojams egzistuoja vidutiniškai 57% grėsmė, kad jų darbo vieta gali būti automatizuota. Tai...

Vadyba
2018.04.27
Startuoti negalima laukti Rėmėjo turinys

Pritaikome jau visiems gerai pažįstamą, bet visada aktualų žodžių žaismą. Vis gi kur šiame žodžių junginyje,...

Vadyba
2018.04.26
Graikijos Santorino sala ieško būdų, kaip išsivaduoti iš turistų glėbio 2

Nenutrūkstama srove į Santorino salą plūstančios turistų minios verčia vietos valdžią ieškoti skubių...

Vadyba
2018.04.26
Didžiausios algos kovą: farmacijoje, statybose ir Lietuvą paliekančioje AIG 11

„Sodra“ paskelbė kovo mėnesio Lietuvos bendrovių mokėtas vidutines algas. Tarp dosniausių darbdavių praėjusį...

Vadyba
2018.04.26
Oro linijos siūlo darbą keliautojams – mokės 3.300 Eur 2

Islandijos pigių skrydžių „Wow Air“ siūlo darbą dviem žmonėms, kurie norėtų visą vasarą keliauti po pasaulį,...

Vadyba
2018.04.25
Pinigai už nieką visiems – neįmanoma ar neišvengiama Premium

Kiekvienam piliečiui kas mėnesį valstybės mokamos pajamos – vis dažnesnis pasaulio valstybių eksperimentas.

Finansai
2018.04.25
Energetikos ministerija pradėjo naujo IAE vadovo paiešką 

Energetikos ministerija trečiadienį pradėjo ieškoti naujo valstybės įmonės Ignalinos atominė elektrinė (IAE)...

Vadyba
2018.04.25
Valstybinių miškų urėdijos padalinių vadovams mokės 1.799 Eur atlyginimą 8

Valstybinių miškų urėdija (VMU) paviešino, kokius atlyginimus mokės įmonės vadovams ir darbuotojams. 

Agroverslas
2018.04.25

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau