Verslas giria studijų ir profesinio mokymo priėmimo prioritetus

Publikuota: 2018-04-20
Atnaujinta 2018-04-20 15:38
Jurgita Petrauskienė, Lietuvos švietimo ir mokslo ministrė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Jurgita Petrauskienė, Lietuvos švietimo ir mokslo ministrė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) paskelbė skaičius, į kokias specialybes ir kiek pirmakursių šiemet planuojama priimti universitetuose, kolegijose ir profesinėse mokyklose. Ministerijos teigimu, pirmą kartą buvo atsižvelgta į darbo rinkos poreikius, todėl daugės valstybės finansuojamų vietų labiausiai trūkstamose specialybėse. Verslo atstovai palankiai vertina tokius pokyčius.

Kadencijos pabaigoje Vyriausybė žadėjo suteiksianti nemokamas bakalauro studijas visiems norintiems. Nors dabar tokio plano išsižadama, šiemet valstybė daugiau nei 2.000 padidins valstybės finansuojamų vietų aukštosiose mokyklose skaičių.

Universitetuose nemokamų vietų skaičius didės 2% ir sieks 7.616 (2017 m. buvo 7.472), o pagrindinė augimo dalis, daugiau nei trečdalis, bus stebimas kolegijose. Iš viso į valstybės finansuojamas vietas jose planuojama priimti 8.790 (2017 m. buvo 6.482) pirmakursių.

Jurgita Petrauskienė, švietimo ir mokslo ministrė, sako, kad ilgametis priekaištas ministerijai rengiant specialistus darbo rinkai buvo pasiūlos ir paklausos neatitikimas. Šiemet, rengiant planą, buvo konsultuojamasi su investuotojais, darbdaviais ir valstybės institucijomis bei pirmą kartą buvo atsižvelgiama į ateities darbo rinkos prognozes.

Giedrius Viliūnas, švietimo ir mokslo viceministras, sako, kad didinant valstybės finansuojamų vietų skaičių kolegijose reaguojama į signalus, kad toks išsilavinimas yra visiškai pakankamas darbo rinkoje.

Šiemet stojamojo balo kartelė didinama iki 3,6 balo universitetuose, 2 – kolegijose.

Kolegijose didės beveik visų krypčių studijų vietų skaičius, išskyrus ugdymo mokslus ir menus. Universitetuose didžiausias augimas įvyks gyvybės mokslų srityje.

Tęsinys – po grafikais

[infogram id="8a8b467c-35cc-4082-a67d-7f59e9785c91" prefix="M3w" format="interactive" title="Kolegijų augimas"]

Dėmesys profesiniam mokymui

Rengiant priėmimą į profesines mokyklas, šiemet priėmimas planuojamas, atsižvelgiant į specialistų poreikio prognozes ir regionų plėtros prioritetines kryptis. Daugiausiai mokinių priimti planuojama į specialybes, kurių poreikis šiuo metu yra didžiausias – tai yra gamyba ir perdirbimas, inžinerinė pramonė, verslas ir administravimas, statyba ir socialinė gerovė. Iš viso į valstybės finansuojamas vietas numatoma priimti daugiau nei 20.000. Pirmą kartą atsiras galimybė už šias studijas mokėti iš savo kišenės.

Ministerija teigia, kad šiemet yra taikomi aiškesni planavimo kriterijai: anksčiau labiau būdavo pasikliaunama pačių profesinių mokyklų siūlymais, dabar atsižvelgiama į specialistų poreikio prognozę.

Pavyzdžiui, Kauno regione pastaruoju metu įsteigus daugiau gamybos įmonių, Kauno ir kaimyninių rajonų profesinio mokymo įstaigos priims daugiau inžinerijos, gamybos specialistų ir mažiau menų mokslų atstovų.

Tęsinys – po grafiku

[infogram id="20cd4478-493c-4f30-8123-f2d7bdb29446" prefix="Ka4" format="interactive" title="Priėmimas į profesines mokyklas"]

Labiausiai specialistų poreikio prognozių neatitinka transporto paslaugų sektorius – manoma, kad 2020-aisiais jis sieks 6.970, o šiemet planuojama priimti vos 654 mokinius.

Kaip sako Marius Ablačinskas, švietimo ir mokslo ministrės patarėjas, šioje srityje veikia daug nevalstybinių švietimo įstaigų – vien pernai jos iš 31.000 diplomų beveik 70% jų išdavė transporto sektoriuje, todėl valstybė nutarė nedubliuoti šių programų.

Pasak jo, nors inžinerinių programų skaičius profesiniame ugdyme šiek tiek susitraukė, tačiau tą kompensuoja ryškus augimas gamybos srityje

„Visada mūsų pramonėje buvo ta perskyra, maždaug 40% visos pramonės yra inžinerinės

profesijos, maždaug 60% - gamyba“, - sakė p. Ablačinskas.

Verslas vertina palankiai

Gintautas Kvietkauskas, Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos viceprezidentas, palankiai vertina pokyčius ir pažymi, kad dar prieš dvejus metus situacija buvo visiškai kitokia. Jis siūlo ir toliau kelti stojimo kartelę į aukštąsias mokyklas, kad daugiau jaunuolių rinktųsi profesinį ugdymą. 

„Tendencija palanki, pagaliau atsižvelgta į mūsų daugkartinius kalbėjimus. Jeigu inžinerinėje pramonėje dirba 30.000 dirbančiųjų, o profesinės mokyklos ruošdavo pramonei 2.800 specialistų, tai yra 7-8% poreikio. O grožio sektoriuje, kur dirba 15.000 darbuotojų, ruošdavo 7.000. Juokaujame, kad pernai laimėjome prieš grožį pirmą kartą“, - VŽ sakė jis.

Anot p. Kvietkausko, dar reikia labai daug metų, kad darbo rinkos poreikiai būtų įvykdyti, ypač vertinant, kad į Lietuvą pastaruoju metu šiame sektoriuje ateina daug investuotojų.

Kęstutis Jankauskas, Lietuvos verslo konfederacijos generalinio direktoriaus pavaduotojas, džiaugėsi gera žinia, kad „ministerija nutraukė universitetų lenktynes, kas pigiau prispausdins daugiau diplomų“.

 „Nuosekliai pasisakėme, kad bendrame ugdyme reikia sakyti, kad turėti amatą ir jį įgyti yra labai gerai. Tai nebėra „profkės“, bet specializuoti mokymo centrai, kur valstybė yra daug investavusi, kokybė čia aukšta“, - kalbėjo jis, pažymėjęs, kad vertėtų į profesinių mokyklų tarybas įtraukti verslą.

Ponas Jankauskas taip pat ragina sparčiau diegti vadinamąsias penktojo lygio studijas, kurių trukmė yra maždaug dveji metai.

Tuo metu Vaidotas Levickis, Lietuvos darbdavių konfederacijos direktoriaus pavaduotojas, ragina atsižvelgti ne tik į poreikį rinkoje, bet ir į siūlomus atlyginimus, kadangi į kai kuriuos sektorius dėl žemų algų pritraukti absolventus yra sudėtinga, nepaisant didelio poreikio.

Pramonininkai: kryptis teisinga

Robertas Dargis, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas, sako, kad ŠMM pristatyta sistema suteikia vilties, jog pagaliau niekam nenaudinga praktika – ruošti darbo rinkai nereikalingus specialistus – pagaliau baigiasi.

„Pagaliau pavyko pakoreguoti sistemą taip, kad ji atitiktų rinkos poreikius ir ekonomikos realijas, o ateityje būtų užtikrinama švietimo ir mokslo bei inovacijų ir technologijų plėtra. Šiemet jau atsižvelgta į darbo rinkos poreikius, planuojant priėmimą į aukštąsias ir profesines mokyklas. Pasirinkta teisinga kryptis, kuri orientuota į mūsų ekonomikos poreikius - profesinėse mokyklose didinamas priėmimas į IT, saugos paslaugas, transporto paslaugas, gamybos sektoriaus specialistų rengimą. Labai svarbu, kad aukštosios mokyklos didina studijų vietų skaičių, kurios ateityje prisidės prie aukštos pridėtinės vertės produktų kūrimo“, – sako p. Dargis.

Jis pažymi, kad daugiau studijų vietų gyvybės moksluose, matematikoje, inžinerijoje, technologijų srityje neišspręs šių specialistų trūkumo klausimo, tačiau tai jau yra žingsnis į priekį.

Gera žinia IT sektoriui

Nacionalinio informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriaus asociacija „Infobalt“ taip pat palankiai vertina jaunuolių priėmimo į aukštąsias ir profesines mokyklas prioritetus – į inžinerijos, technologijos, informatikos bei fizinius mokslus kolegijose nemokamoms studijoms priimti 50% jaunuolių daugiau, į IT ir ryšio technologijų profesijas profesinėse mokyklose – 43%.

„Pastaraisiais metais nuosekliai augant Lietuvos IRT sektoriui auga ir reikalingų specialistų poreikis. Tyrimų duomenimis, net 78% Lietuvoje veikiančių IRT sektoriaus įmonių planuoja, jog per artimiausius trejus metus IRT specialistų poreikis jose ir toliau didės. Pavyzdžiui, per ateinančius trejus papildomai reikės apie 13.300 įvairių IRT specialistų. Todėl sprendimas atsižvelgti į šį poreikį ir didinti priėmimą į šio pobūdžio specialybes tiek aukštosiose, tiek ir profesinėse mokyklose yra iš tiesų gera žinia sektoriui“, – pranešime cituojamas Paulius Vertelka, asociacijos „Infobalt“  direktorius.

Kartu jis atkreipia dėmesį, kad siekiant dar geriau suderinti IRT specialistų pasiūlą ir paklausą, reikėtų ieškoti sprendimų tiek trumpuoju, tiek ir ilguoju laikotarpiu. Tarp jų – veiksminga perkvalifikavimo sistema, galimybių moterims siekti karjeros IRT sektoriuje sudarymas, specialistų iš užsienio pritraukimas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
 1993-iųjų stebuklo formulė: geležinė valia, išmintinga diplomatija, truputis pinigų ir sėkmės Premium 5

Dar ir šiandien kai kuriuos draugiškus Lietuvos kaimynus sunku įtikinti, kad Rusijos kariuomenės išvedimą iki...

Verslo klasė
2018.10.19
Kinijos ekonomika – prekybos karo gniaužtuose Premium 18

Kinijos ekonomika auga lėčiausiai per devynerius metus, rodo naujausi oficialiai paskelbti duomenys, kurie...

Verslo aplinka
2018.10.19
LAT: stabdomas Nacionalinio stadiono statybos konkursas 10

Vilniaus valdžia turės priimti iš Nacionalinio stadiono statybos koncesininko konkurso pašalintos bendrovės...

Statyba ir NT
2018.10.19
Turkija tikina, kad turi įrodymų, kas kaltas dėl dingusio žurnalisto 3

Turkija penktadienį įspėjo Saudo Arabiją, kad turi įrodymų, kurie paaiškintų, kas yra atsakingas už Saudo...

Verslo aplinka
2018.10.19
Grubių pažeidimų Labanoro girioje nerado, bet plynus kirtimus uždraus 15% Lietuvos miškų 16

Preliminarūs kirtimų Labanoro regioniniame parke tyrimai rodo, kad grubių pažeidimų nepadaryta, sako aplinkos...

Verslo aplinka
2018.10.19
Gitanas Nausėda pasirinko komunikacijos partnerius prezidento rinkimams 2

Sprendimą dalyvauti Prezidento rinkimuose priėmęs ekonomistas, socialinių mokslų daktaras Gitanas Nausėda...

Rinkodara
2018.10.19
Karbauskis sutinka, kad Seimas patyrinėtų žemės ūkio reikalus 1

Seimo Kaimo reikalų komitetas (KRK) turėtų per ateinančius metus ištirti ir pateikti atsakymus dėl padėties...

Verslo aplinka
2018.10.19
Pasaulio žiniasklaidos akiratyje – griežti D. Grybauskaitės žodžiai Londonui 37

Prezidentės Dalios Grybauskaitės griežti žodžiai, nukreipti į Londono vyriausybę, ES viršūnių susitikime...

Verslo aplinka
2018.10.19
Kinijos ūkis praranda tempą: augo lėčiausiai per 9 metus

Kinija penktadienį paskelbė, kad trečiąjį ketvirtį jos ekonomika auga lėčiausiai nuo 2009 m. finansų krizės.

Verslo aplinka
2018.10.19
Armonaitė traukiasi iš Liberalų sąjūdžio vicepirmininkių 12

Seimo narė Aušrinė Armonaitė traukiasi iš Liberalų sąjūdžio pirmininko Eugenijaus Gentvilo pavaduotojų, ji...

Verslo aplinka
2018.10.19
Ekologinis amžiaus projektas: Kauno meras norėtų, ministerija nemato galimybių 12

Aplinkosaugos entuziastai vėl kelia kurį laiką pamirštą idėją ant Kauno A. Brazausko hidroelektrinės...

Verslo aplinka
2018.10.19
Chaoso ratas įsuktas – kur stabdžiai? 2

Pakuočių atliekų tvarkymo sistema įstrigo gilioje krizėje: gamintojai ir importuotojai tapo įstatymo spragų...

Teismas: Vilniaus valdžia gali leisti statyti aukštesnius ar didesnius pastatus 2

Vilniaus valdžia turi teisę suteikti išskirtines sąlygas kai kuriems nekilnojamojo turto (NT) projektams,...

Statyba ir NT
2018.10.18
Pirminiai TS–LKD debatai: svarbiausi Šimonytės ir Ušacko akcentai 5

Ketvirtadienio vakarą vyko Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų kandidatų į prezidentus Ingridos...

Verslo aplinka
2018.10.18
Rusijos milijardierių turtams sankcijos – nė motais 15

Vidutiniam rusui didėjanti infliacija mažina perkamąją galią, tačiau šalies milijardieriai pasaulio...

Verslo aplinka
2018.10.18
May Europos lyderiams užsiminė apie pereinamojo laikotarpio pratęsimą 3

ES ir JK kol kas nepavyko pasiekti reikšmingo progreso derybose dėl skyrybų sutarties, vis dar išlieka...

Verslo aplinka
2018.10.18
Teismas nepriėmė pakeisto prokuroro kaltinimo Pakso ir Vainausko byloje

Vilniaus apygardos teismas ketvirtadienį nepriėmė pakeisto prokuroro kaltinimo buvusio „tvarkiečių“ lyderio...

Verslo aplinka
2018.10.18
Paskelbtas referendumas dėl dvigubos pilietybės 13

Konstitucinis referendumas dėl dvigubos pilietybės įteisinimo turėtų įvykti kitų metų gegužės 12 ir 26...

Verslo aplinka
2018.10.18
Iš šių metų biudžeto – papildomi pinigai ir gynybai, ir partijoms 3

Vyriausybė turi teisę pasiskolinti tam, kad šiemet užtikrintų pakankamą krašto apsaugos sistemos finansavimą.

Verslo aplinka
2018.10.18
Nuo naujųjų metų pasikeis dviejų ministerijų pavadinimai

2019 m. sausio 1 d. pasikeis dviejų ministerijų pavadinimai – Ūkio ministerija taps Ekonomikos ir inovacijų,...

Verslo aplinka
2018.10.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau