Ekspertai: Trumpo replikos ir Rusijos siekis įrodyti savo galią pasaulį stumia į rizikos zoną

Tvyrant įtampai dėl tikėtinų naujų atakų Sirijoje, dalis analitikų pažymi, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo maniera grasinti raketomis, pasitelkus dramatišką toną gali jam uždirbti politinių taškų namuose, tačiau ir didina karinės konfrontacijos tarp JAV ir Rusijos grėsmę.
Per 15 mėnesių savo poste prezidentas Trumpas sulaukė daug kritikos dėl per minkšto tono Rusijos atžvilgiu. Tačiau po dvigubo agento apnuodijimo Jungtinėje Karalystėje ir įtariamo cheminio ginklo panaudojimo Sirijoje JAV lyderis persimainė. Jis spaudžia Rusiją ekonomiškai, pritaikydamas skaudžias sankcijas milijardieriams ir jų bendrovėms, grasina Rusijai atakomis Sirijoje ir puola Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną asmeniškai, rašo Financial Times.
Trečiadienį Twitter tinkle p. Trumpas rėžė Putinui dėl šio paramos Basharui al-Assadui ir patarė Rusijos pajėgoms Sirijoje būti pasirengusioms sutikti JAV raketas.
Visa tai gal būti palankiai sutikta pačioje Amerikoje, bet kai kurie Rusijos ekspertai mano, kad prezidentas žaidžia pavojingą žaidimą, kuris gali virsti karine konfrontacija.
Dabielis Friedas, buvęs ambasadorius, taip pat koordinavęs JAV vyriausybės sankcijų politiką vadovaujant Barackui Obamai, teigia, kad dabartiniai p. Trumpo pareiškimai Twitteryje JAV lyderį pastato į lygiavertę stumdymosi krūtinėmis poziciją retorinėje erdvėje su Putinu.
Niekada nesitikėjau, kad mes prieisime prie Chruščiovo stalo daužymo metodų, bet mes čia jau atsidūrėme ir tai mums gali pakenkti, sakė p. Friedas, primindamas 1960-aisiais Niujorke, Jungtinių Tautų (JT) Nacionalinėje asamblėjoje įvykusį incidentą, kai tuometis sovietų lyderis Nikita Chruščiovas, nusiavęs batą, pradėjo juo mosikuoti ir trankyti į tribūną, protestuodamas prieš kito delegato pasisakymą.
Andrew Weissas, Carnegie tarptautinės taikos labdaros fondo Rusijos ekspertas, mano, kad p. Trumpo kalbėjimas yra pavojingas, vertinant iš užsienio politikos perspektyvos.
Tokie komentarai kaip Rusija, saugokitės, mano raketos atskrenda yra visiškai klaidingas būdas kalbėti apie jėgos panaudojimą ir ypač blogas būdas kalbėtis su užsienio vyriausybe, kuri turi milžiniškas karines pajėgas Sirijoje, tvirtino p. Weissas.
Vis dar tikimasi, kad JAV mėgins išvengti tiesioginės konfrontacijos su Rusija Sirijoje. Tačiau dvi karinės galios Sirijoje jau susidūrė šiemet, kai Assado remiama grupuotė, kurioje buvo ir Rusijos samdinių, apšaudė JAV bazė netoli Deir al-Zouro, ir tai privertė JAV atsakyti tuo pačiu.
Jamesas Jeffrey, buvęs JAV ambasadorius Artimuosiuose Rytuose, dirbęs prezidento Georgeo Busho nacionalinio saugumo patarėjo pavaduotoju, sako, kad p. Trumpo replikos Twitter spraudžia Putiną į kampą. Pasak diplomato, jei rusai yra pažeidžiami, net netyčia, Maskva gali atsakyti.
Jei nesielgsime atsargiai, sukelsime rusus ant kojų, perspėjo p. Jeffrey.
Dimitris Simesas, Nacionalinių interesų centro Vašingtone prezidentas, pabrėžia, kad JAV ir Rusijos santykiai dabar yra prasčiausi nuo Karibų krizės 1962 m. ir nuo Berlyno krizės 1961 m.
Mano nuomone, situacija labai rimta. Esu įsitikinęs, kad nė viena pusė nenori rimtos branduolinės konfrontacijos, bet, kaip rodo istorija, kai jau pradedamas karas, eskalavimą kontroliuoti tampa labai sunku, Financial Times cituoja p. Simesą.
Vladimiro Putino viltys dėl draugiškesnių santykių su JAV po p. Trumpo išrinkimo išsivadėjo ir virto didžiule įtampa. Kovo pradžioje beveik pusę savo metinės kalbos parlamente Putinas skyrė rusiškų branduolinių ginklų demonstravimui. Rusijos prezidentas tvirtino, kad jo šalis neįveikiama.
Pastarosiomis dienomis Putinas laikėsi palyginti santūriai. Kai kurie Rusijos karo vadovybės pareigūnai ir diplomatai leido sau griežtesnių pareiškimų.
Globali situacija tampa vis chaotiškesnė. Vis dėlto mes tikimės, kad galiausiai laimės sveikas protas ir tarptautiniai santykiai grįš į konstruktyvų kelią, o visa tarptautinė sistema taps stabilesnė ir labiau prognozuojama, susitikime su užsienio diplomatais trečiadienį kalbėjo Putinas.
Aukšti pareigūnai Maskvoje iki šiol vis dar tikino, kad nėra jokių ženklų, jog prezidentas Trumpas būtų atšaukęs savo kvietimą Putinui susitikti JAV Baltuosiuose rūmuose. Susitikimo, apie kurį spėliojama, galima data niekada nebuvo įvardyta.
Šaltiniai JAV administracijoje sako, kad ir p. Trumpas vis dar mano, kad galėtų dirbti su Rusija kitaip nei jo pirmtakai užmegzdamas asmeninį ryšį su Putinu. Pasak šių šaltinių, dabartinės strategijos tikslas didinti kaštus Rusijai, priversti Maskvą suvokti, kad į jos veiksmus bus pateiktas koordinuotas Vakarų atsakas.
Bryanas OTooleas, buvęs JAV Iždo departamento Užsienio turto kontrolės biuro, kuris įgyvendina JAV sankcijas, aukštas pareigūnas, apibendrina, kad prezidentas Trumpas vis dėlto atrodo visiškai praradęs kantrybę, ir JAV administracija priversta iš naujo permąstyti požiūrį į Rusiją.
Aš tikėjausi, kad administracija ir Kongresas sulaikys žemuosius p. Trumpo instinktus, nukreiptus į Rusiją, tol, kol Putinas galutinai jį išves iš kantrybės. Panašu, kad tai jau ir nutiko, - sakė p. OTooleas.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą