Rusijos galvosūkis – kaip atsakyti JAV, nepakenkiant sau

Maskva žada griežtą atsaką į naujas JAV sankcijas, kurios Rusijos rinkose sukėlė sąmyšį ir nusmukdė rublį. Tačiau ruošdama šį atsaką Rusijos valdžia susiduria su keblumais bausdama JAV atsakomosiomis ekonominėmis priemonėmis, Rusija pakenktų pati sau.
Andrejus Klimovas, Rusijos parlamento Federacijos tarybos (aukštesniųjų rūmų) tarptautinių reikalų komiteto vicepirmininkas, agentūrai Bloomberg teigė, kad Maskva atsakomąsias priemones gali nukreipti į JAV kompanijas, veikiančias Rusijoje, arba gali būti suvaržyta prekyba tokiomis žaliavomis kaip titanas šio metalo didžiausi ištekliai yra Sibiro kasyklose. Titanas naudojamas aviacijoje, taigi Rusija galėtų uždrausti parduoti titaną, pavyzdžiui, JAV gamintojai Boeing. Tačiau tai mažintų pačios Rusijos pajamas iš eksporto.
Atsakas turi būti adekvatus. Tie, kurie mums daro blogus dalykus, turi pajusti tą savo kailiu. Bet reakcija neturėtų būti fatališka, Bloomberg cituoja p. Klimovą.
Kremlius dar analizuoja naujai paskelbtų Vašingtono sankcijų poveikį ir formuluoja atsakymą, antradienį teigė Dmitrijus Peskovas, Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai.
Nebūtų teisinga daryti skubotus sprendimus, sakė p. Peskovas.
Analitikai tvirtina, kad naujasis JAV sankcijų raundas iš esmės keičia žaidimo taisykles ir parodo, kad nė vienas Rusijos oligarchas ar bendrovė nėra apsaugoti nuo JAV ribojančių priemonių.
Jau anksčiau, kovo mėnesį, išaugus įtampai tarp Rusijos ir Vakarų po buvusio agento Sergejaus Skripalio apnuodijimo Jungtinėje Karalystėje, Maskva į jai pritaikytas Vakarų priemones atsakė proporcingai išsiuntė tiek pat Vakarų diplomatų iš Rusijos, kiek Vakarų valstybės išsiuntė Rusijos pareigūnų.
Tačiau po naujų JAV sankcijų, kurių objektais tapo Rusijos milijardieriai ir jų kompanijos, Rusija neturi analogiškų atsako galimybių, pabrėžia analitikai.
Negalime pakenkti JAV, nešaudami patys sau į ranką, koją ar kokią kitą kūno dalį, pareiškė Igoris Buninas, Maskvoje dirbantis politikos konsultantas ir Politinių technologijų centro vadovas.
Valerijus Solovėjus, Maskvos Tarptautinių santykių valstybinio instituto politologas, sakė, kad ekonominis Rusijos kerštas mažai tikėtinas.
Tikriausiai tai bus retorika ir politinis simbolizmas, sakė jis ir pridūrė, kad tai gali būti susiję su Rusijos vaidmeniu branduolinių ginklų srityje, taip pat Rusijos priešiškos pozicijos stiprinimas tokiose užsienio politikos srityse kaip Sirija, Šiaurės Korėja ar Ukraina.
Mano nuojauta tokia, kad bent jau ekonomiškai Rusija yra nuginkluota. Jie (Rusijos pusė VŽ) sieks išsaugoti ramų veidą ir nekaitinti situacijos. Mano patarimas klientams pirkti akcijas šiuo silpnumo momentu, ypač Sberbank ir palaikyti jas šapkoje (iš rusų k. - kepurėje, VŽ), Bloomberg cituoja Julianą Rimmerį, Investec Bank besivystančių rinkų strategą Londone.
Kirilas Tremasovas, Loko-Invest analizės departamento vadovas Maskvoje, teigia, kad atsakomosios sankcijos JAV kompanijoms ir jų padaliniams Rusijoje būtų vienas iš destruktyviausių scenarijų.
Nepaisant tokio žingsnio destruktyvumo, neatmetu tokio scenarijaus, pridūrė ekspertas.
2014-aisiais, kai Rusijai dėl Krymo aneksijos buvo pritaikytos pirmosios JAV sankcijos, keletą mėnesių Rusijoje buvo uždaryti McDonalds restoranai, aiškinant sveikatos priežiūros tikrintojų vizitais.
Laukia korekcijos
Komentuodami pastarųjų dienų sukrėtimus rinkose, Rusijos aukščiausi pareigūnai demonstruoja ramybę ir tvirtina, kad sankcijų poveikis bus ribotas pasak jų, reikia laiko prisitaikyti prie naujų ribojimų.
Vyriausybė žada imtis priemonių kiek įmanoma sumažinti sankcijų poveikį.
Stebimos tikrai stiprios neigiamos tendencijos rinkose. Iš dalies tai susiję su rinkos tendencijomis, iš dalies su emocijomis (dėl sankcijų). Po to bus korekcija, tvirtino p. Peskovas, Putino atstovas.
Finansinis šokas problema neseniai perrinktam Putinui, kuris žadėjo pagerinti rusų gyvenimo kokybę bei didinti investicijas į infrastruktūrą, švietimą bei sveikatos priežiūrą.
Kaip jau rašė VŽ, vyriausybė, mėgindama gelbėti sankcionuojamus oligarchus ir jų bendroves, gali būti priversta panaudoti šalies gerovės fonde sukauptas atsargas.
Antonas Siluanovas, Rusijos finansų ministras, sakė, kad valdžia padarys viską, kas įmanoma, kad sumažintų JAV sankcijų poveikį verslui ir finansų rinkoms.
Elvira Nabiulina, Rusijos centrinio banko vadovė, tvirtino, kad bankas turi įrankių, kuriais galėtų įsikišti tuo atveju, jei kiltų pavojus finansiniam stabilumui. Tačiau ji sakė kol kas tokios grėsmės nematanti.
Kaip nutinka tokiose situacijose, pirmosiomis dienomis būna padidėjęs nestabilumas, kadangi būna daug nežinios ir įvykių pasekmės nebūna iki galo suprantamos investuotojams bei rinkos dalyviams. p. Nabiuliną, kalbėjusią konferencijoje Maskvoje, cituoja Reuters. Tačiau, mūsų požiūriu, reikia šiek tiek laiko, kad ekonomikos finansų dalis prisitaikytų prie pakitusių išorės aplinkybių, esu tikra, kad ir ekonomika, ir finansai prisitaikys.
Pasak p. Nabiulinos, laisvai svyruojantis rublio kursas šiuo metu leidžia ekonomikai prisitaikyti prie šokų, be to, centrinis bankas gali panaudoti palūkanų normas tam, kad suvaldytų nusilpusios valiutos kurstomą infliaciją, teigė p. Nabiulina.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą