Investuotojai siūlo: įvesti „Sodros“ lubas, VVĮ leisti į biržą, reformuoti švietimą

Publikuota: 2018-03-19
Atnaujinta 2018-03-19 15:52

„Investors‘ Forum“ siūlo valdžiai įvesti „Sodros“ įmokų lubas, skatinti grįžtamąją emigraciją, mažinti viešojo sektoriaus darbuotojų skaičių, dalį stambių valstybės valdomų įmonių akcijų kotiruoti biržoje, skirti tikslinę paramą tiesioginių užsienio investicijų pritraukimui, įgyvendinti švietimo reformą. Premjeras Saulius Skvernelis žada, kad „dalį pasiūlymų bus siekiama įgyvendinti“.

Surengtas tradicinis metinis susitikimas

Didžiausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką vienijanti asociacija „Investors‘ Forum“ pirmadienį surengė tradicinį, jau 12-ąjį kasmetinį susitikimą su Vyriausybe. Forumo metu investuotojai kartu su Vyriausybės atstovais apžvelgė didžiausią įtaką Lietuvos konkurencingumui darančius veiksnius, ir pateikė 100 investicinės aplinkos gerinimo pasiūlymų.

Iš šio šimtuko išskirta dešimt svarbiausių. Tai 4 vidutinių darbo užmokesčių (šiuo metu tai sudaro apie 3.300 Eur per mėnesį neatskaičius mokesčių) dydžio „Sodros“ įmokų lubos. Investuotojų nuomone, šiuo atveju turėtų būti įvertinti ne tik momentiniai biudžeto netekimai, bet ir prognozuojamos didesnės pajamos iš vartojimo ir kitų mokesčių. Taip pat siūloma „užtikrinti susisiekimą oro transportu tarp Vilniaus ir svarbiausių Europos miestų bent jau darbo dienomis rytais (į Vilnių) ir vakarais (iš Vilniaus)“. Didžiausias dėmesys, anot Asociacijos pasiūlymų, turėtų būti skiriamas miestams, kuriuose esančios įmonės turi potencialą investuoti Lietuvoje – Amsterdamui, Briuseliui, Frankfurtui, Helsinkiui, Kopenhagai, Londonui (Heathrow arba Gatwick oro uostai) ir kt.

„Skatinti grįžtamąją emigraciją į Lietuvą ir kvalifikuotos darbo jėgos bei talentų pritraukimą. Sukurti specialią „talentų vizą“ aukštos kvalifikacijos specialistams (tame tarp startuoliams), kurių trūksta rinkoje. Optimizuoti kvalifikuotos darbo jėgos imigracijos procedūras, numatant, kad nagrinėjimo terminai negali trukti ilgiau nei 1 mėn., o kartu su kvalifikuotu darbuotoju tuo pat metu gali atvykti ir jo šeima. Taip pat įkurti atskirą aptarnavimo padalinį verslo ir kvalifikuotiems darbuotojams“, – siūlo Investuotojų forumas.

[infogram id="d8a02dbe-3119-46bc-bcc2-f66ec49e29e2" prefix="TRT" format="interactive" title="TOP10 INvestors forum siūlymų"]

Norėtų daugiau ES paramos didiesiems miestams

Pasak pasiūlymų, viešojo sektoriaus paslaugų kokybė turėtų būti gerinama keliant darbo užmokestį biudžetininkams, „pasiruošusiems didinti darbo efektyvumą“. Tai turėtų būti įgyvendinama mažinant dirbančiųjų viešajame sektoriuje skaičių, išskyrus sritis, kuriose darbuotojų skaičiaus mažinimas artimiausiu metu yra negalimas, pvz., policijos patrulių ar gaisrininkų. Investuotojų nuomone, reikėtų finansiškai skatinti įstaigas, kurios vykdys struktūros optimizavimą ir investuos į darbo efektyvumo didinimą.

„Dalį stambių valstybės valdomų įmonių akcijų kotiruoti akcijų biržoje. Tai didintų skaidrumą, skatintų atskaitomybę, be to, pagyvėtų kapitalo rinkos ir konkurencija dėl darbuotojų, kiltų darbo užmokestis“, – teigiama pasiūlymuose.

„Investors‘ Forum“ norėtų, kad „atsižvelgiant į numatomą Europos Sąjungos Struktūrinių fondų finansavimo mažėjimą ekonomiškai stipriuose regionuose“, prioritetas skirstant dabartinę europietišką paramą turėtų būti skirtas trims didžiausiems Lietuvos miestams – Vilniui, Kaunui ir Klaipėdai.

Pažėrė ir daugiau siūlymų

Asociacija taip pat pageidautų, kad Vyriausybė skirtų tikslines finansines priemones pritraukiant tiesiogines užsienio investicijas.

„Paruošti ir įgyvendinti efektyvią švietimo reformą, be kita ko, finansinėmis priemonėmis skatinant aukštųjų mokyklų jungimąsi ir teikiant tokias studijų programas, kurios reikalingos Lietuvos darbo rinkai ir ekonomikos vystymuisi. Pertvarkyti viešojo intereso gynimo praktiką ir teisinį reguliavimą, kad būtų išlaikyta pusiausvyra tarp sprendimų poveikio visiems viešiesiems interesams, įskaitant investicinę aplinką. Skirti daugiau resursų ir dėmesio kompleksinei kovai su šešėline ekonomika ir korupcija“, – rašoma „Investors‘ Forum“ pasiūlymuose.

Be šių pageidavimų Vyriausybei perduota dar devynios dešimtys „mažesnio kalibro“ siūlymų, skirtų investicinei aplinkai gerinti. Tarp pateiktųjų – sujungti darbdavių ir darbuotojų įmokas, uždrausti pardavinėti naujus butus su daline apdaila, atsisakyti neefektyvių mokestinių lengvatų, tarp jų ir pridėtinės vertės mokesčio lengvatos šildymui bei akcizų lengvatas žemės ūkyje naudojamam kurui, mokesčių perskaičiavimo senaties terminą sutrumpinti iki 3 metų, užtikrinti paciento teisę oficialiai primokėti už medicinos paslaugas, privatizuoti kai kurias valstybės bei savivaldybių valdomas įmones ir kt.

Dauguma siūlymų kartojasi

Po susitikimo premjeras tvirtino, kad „dalis pateiktųjų pasiūlymų yra įrašyti ir į Vyriausybės darbų sąrašą“, todėl esą bus svarstomas ir „Sodros“ lubų įvedimas, ir „bus skatinami investuotojai“, ir bus pertvarkoma migracijos sistema, kad taptų lankstesnė ir labiau atitinkanti šalies verslo poreikius, „kartu nepažeidžiant nacionalinio saugumo interesų“.

„Iš principo, nematau didelių skirtumų tarp mūsų pozicijų, nes noras yra vienas ir bendras – daryti viską, kad didėtų gyvenimo gerovė“, – kalbėjo p. Skvernelis.

Pasak jo, Vyriausybė svarstys visą paketą pateiktųjų pasiūlymų ir dalį žada įgyvendinti.

Rolandas Valiūnas, „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininkas, pripažino, kad nemenka dalis šiemet pateiktų pasiūlymų nėra nauji – jie buvo teikiami ir pernai, ir ankstesniais metais. „Šįkart pasiūliau premjerui iš bet ko susilažinti, kad jeigu bus įgyvendinti bet 7 iš tų pagrindinių pasiūlymų dešimtuko, situacija valstybėje pagerėtų dramatiškai. Pvz., jeigu būtų matoma, kad nėra galimybių įvesti visuotinių „Sodros“ lubų, galbūt būtų galima ieškoti galimybių įvesti jas naujoms, didesnę pridėtinę vertę atnešančioms darbo vietoms“, – sakė p. Valiūnas.

Jis leido suprasti, kad premjeras lažintis nesutiko, teigdamas, kad norint įgyvendinti pokyčius pirmiausia reikia užsitikrinti bent 71 Seimo nario daugumą kiekvienam iš jų. Pasak p. Skvernelio, su Seimu bus toliau kalbamasi ir bendraujama, siekiant tokios daugumos ir paramos pertvarkoms.

Nesutarė dėl valstybinių avialinijų

Premjeras atkreipė dėmesį, kad vargu ar pavyks įgyvendinti „Investors‘ Forum“ siūlymą jau dabartinės ES finansinės perspektyvos paramą nukreipti į tris didžiuosius miestus: „Pirmiausia, pinigai jau faktiškai paskirstyti ir esmingai perprogramuoti nėra galimybės. Tačiau tikrai nemenka europietiška parama jau dabar yra skiriama miestams, ne tik regionams. Nes tuose miestuose yra nemenkos teritorijos, kurių tvarkymui irgi skiriamos ES lėšos. Tuo pat metu nesutikčiau, kad vien tik didiesiems miestams skirti neproporcingai dideles ES paramos lėšas, nes mūsų Vyriausybės požiūriu, būtina vystyti ir atsiliekančius regionus.“

Ponas Valiūnas tvirtino, kad su Vyriausybe nesutariama ir dėl to, ar Lietuvai reikia valstybinių avialinijų. „Manau, kad negalim būti viena iš vos dviejų ES valstybių (kita yra Slovakija), kurios neturi bazinių avialinijų. Joms skirtos lėšos santykinai nebūtų tokios didelės, kokią galėtų atnešti naudą“, – pastebėjo „Investors‘ Forum“ vadovas.

Tačiau p. Skvernelis skeptiškai vertina galimybes Lietuvai turėti valstybės išlaikomas avialinijas. Esą, kaip parodė patirtis, tai ne tik menkai efektyvus valstybinių lėšų leidimas, bet ir vargu ar atitiks ES reguliavimus dėl konkurencijos ir viešųjų lėšų panaudojimo. Tačiau, anot premjero, bus ir toliau ieškoma galimybių paremti vežėjus tais aviareisais, kurie ypač reikalingi Lietuvos verslui.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
EK atmetė Italijos biudžeto planą

Europos Komisija (EK) antradienį atmetė 2019 m. Italijos biudžeto planą, nes biudžetas, anot ES,...

J. Petrauskienė nušalino laikinąjį Ugdymo plėtotės centro vadovą

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė antradienį nušalino vieną dieną laikinai Ugdymo plėtotės...

Popiežiaus vizito kaina – beveik 1,6 mln. Eur

Popiežiaus vizitas atsiėjo 1.571.000 Eur, pusę jų Bažnyčiai kompensuos valstybė.

Laisvalaikis
16:25
STT sulaikė Šilutės savivaldybės vadovus 1

Tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba Šilutės rajono savivaldybėje atliekanti Specialiųjų tyrimų tarnyba...

Registrų centro vadovo interviu: negalėjau toleruoti, kad duomenis teikėme net studentams Premium 13

Konkrečių asmenų atsakomybės dėl galimo piktnaudžiavimo Registrų centre klausimas bus sprendžiamas, kai bus...

Išrinkta ŽŪM perkėlimo į Kauną vadovė 7

Projekto vadovo, kuruosiančio Žemės ūkio ministerijos perkėlimo į Kauną klausimus, pareigas užims Vitalija...

Vadyba
15:03
Turkijos prezidentas paneigė Saudo Arabijos versiją dėl žurnalisto nužudymo 5

Turkijos prezidentas savo antradienio kreipimęsi į šalies parlamentarus, kurio laukė ir daugelis tarptautinės...

D. Trumpo efektas: pasaulinės pusmečio investicijos krito 41% Premium

Pasaulinis tiesioginių užsienio investicijų srautas (TUI) 2018 m. pirmąjį pusmetį smuko 41%, iki 470 mlrd.

Finansai
13:12
Dar vienas opozicijos pralaimėjimas – atmesta ir antra jų rezoliucija 9

Seimo valdantieji nesunkiai gebėjo atmesti opozicijos pasiūlymą kritiškai įvertinti valstiečių-žaliųjų...

Ekspertai: pirkimai švietimo sistemoje imituojami 1

Direktoriaus postą Giedriui Vaideliui kainavęs Ugdymo plėtotės centro organizuotas ugdymo programų...

N. Venckienės skunde JT Žmogaus teisių komitetui - kaltinimai Lietuvai 1

Neringa Venckienė, buvusi parlamentarė ir teisėja, kreipėsi į Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių komitetą,...

Valdantieji atmetė opozicijos kritišką premjero įvertinimą 3

Valdančiosios koalicijos balsais atmestas Seimo opozicijos paraginimas premjerui Sauliui Skverneliui...

Dėl mįslingos žurnalisto mirties – verslo pasaulio kirtis Saudo Arabijai Premium 1

Jamalo Khashoggi, Saudo Arabijos žurnalisto, mirtis pasėjo netikrumą ir verslo santykiuose su Saudo Arabija:...

Konservatoriai renkasi: I. Šimonytės ir V. Ušacko požiūris į šeimą skiriasi 26

Dėl galimybės tapti konservatorių kandidatu į prezidentus besivaržančių diplomato Vygaudo Ušacko ir Seimo...

Verslo aplinka
2018.10.22
Išlaikyti teismus vienam Lietuvos gyventojui kainavo 26 Eur

Prieš dvejus metus kiekvienam Lietuvos gyventojui teismų išlaikymas kainavo 26 Eur.

Verslo aplinka
2018.10.22
Paveldosaugininkas: dėl negaliojančio Trakų senamiesčio plano niekas nesikeis 2

Teismui neskundžiama nutartimi negaliojančiu pripažinus daugiau nei prieš dvidešimtmetį patvirtintą Trakų...

Statyba ir NT
2018.10.22
Lietuvos politikai ir politologai: JAV pasitraukimas iš branduolinės sutarties gali sukelti įtampą 4

Linas Linkevičius, užsienio reikalų ministras tikisi, kad JAV privers Rusiją laikytis vidutinio nuotolio...

Verslo aplinka
2018.10.22
CNN paviešino vaizdo įrašą, paneigiantį Saudo Arabijos versiją dėl žurnalisto mirties 12

Pirmadienį CNN paskelbtame vaizdo įraše, kurį žiniasklaidos priemonė gavo iš šaltinio Turkijoje, matoma, kad...

Verslo aplinka
2018.10.22
Miško savininkai: aplinkos ministras pataikauja garsiau rėkiantiems 5

Miško savininkai neigiamai vertina nuo 2019 m. numatomus taikyti apribojimus atlikti kirtimo darbus maždaug...

Agroverslas
2018.10.22
SEB ekonomistai: perkaitimo ženklų kol kas nematyti 8

Besitęsiant ilgiausiam augimo periodui kol kas nematyti ekonomikos perkaitimo ženklų, tačiau perspėjančių...

Verslo aplinka
2018.10.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau