Investuotojai siūlo: įvesti „Sodros“ lubas, VVĮ leisti į biržą, reformuoti švietimą

Publikuota: 2018-03-19
Atnaujinta 2018-03-19 15:52

„Investors‘ Forum“ siūlo valdžiai įvesti „Sodros“ įmokų lubas, skatinti grįžtamąją emigraciją, mažinti viešojo sektoriaus darbuotojų skaičių, dalį stambių valstybės valdomų įmonių akcijų kotiruoti biržoje, skirti tikslinę paramą tiesioginių užsienio investicijų pritraukimui, įgyvendinti švietimo reformą. Premjeras Saulius Skvernelis žada, kad „dalį pasiūlymų bus siekiama įgyvendinti“.

Surengtas tradicinis metinis susitikimas

Didžiausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką vienijanti asociacija „Investors‘ Forum“ pirmadienį surengė tradicinį, jau 12-ąjį kasmetinį susitikimą su Vyriausybe. Forumo metu investuotojai kartu su Vyriausybės atstovais apžvelgė didžiausią įtaką Lietuvos konkurencingumui darančius veiksnius, ir pateikė 100 investicinės aplinkos gerinimo pasiūlymų.

Iš šio šimtuko išskirta dešimt svarbiausių. Tai 4 vidutinių darbo užmokesčių (šiuo metu tai sudaro apie 3.300 Eur per mėnesį neatskaičius mokesčių) dydžio „Sodros“ įmokų lubos. Investuotojų nuomone, šiuo atveju turėtų būti įvertinti ne tik momentiniai biudžeto netekimai, bet ir prognozuojamos didesnės pajamos iš vartojimo ir kitų mokesčių. Taip pat siūloma „užtikrinti susisiekimą oro transportu tarp Vilniaus ir svarbiausių Europos miestų bent jau darbo dienomis rytais (į Vilnių) ir vakarais (iš Vilniaus)“. Didžiausias dėmesys, anot Asociacijos pasiūlymų, turėtų būti skiriamas miestams, kuriuose esančios įmonės turi potencialą investuoti Lietuvoje – Amsterdamui, Briuseliui, Frankfurtui, Helsinkiui, Kopenhagai, Londonui (Heathrow arba Gatwick oro uostai) ir kt.

„Skatinti grįžtamąją emigraciją į Lietuvą ir kvalifikuotos darbo jėgos bei talentų pritraukimą. Sukurti specialią „talentų vizą“ aukštos kvalifikacijos specialistams (tame tarp startuoliams), kurių trūksta rinkoje. Optimizuoti kvalifikuotos darbo jėgos imigracijos procedūras, numatant, kad nagrinėjimo terminai negali trukti ilgiau nei 1 mėn., o kartu su kvalifikuotu darbuotoju tuo pat metu gali atvykti ir jo šeima. Taip pat įkurti atskirą aptarnavimo padalinį verslo ir kvalifikuotiems darbuotojams“, – siūlo Investuotojų forumas.

[infogram id="d8a02dbe-3119-46bc-bcc2-f66ec49e29e2" prefix="TRT" format="interactive" title="TOP10 INvestors forum siūlymų"]

Norėtų daugiau ES paramos didiesiems miestams

Pasak pasiūlymų, viešojo sektoriaus paslaugų kokybė turėtų būti gerinama keliant darbo užmokestį biudžetininkams, „pasiruošusiems didinti darbo efektyvumą“. Tai turėtų būti įgyvendinama mažinant dirbančiųjų viešajame sektoriuje skaičių, išskyrus sritis, kuriose darbuotojų skaičiaus mažinimas artimiausiu metu yra negalimas, pvz., policijos patrulių ar gaisrininkų. Investuotojų nuomone, reikėtų finansiškai skatinti įstaigas, kurios vykdys struktūros optimizavimą ir investuos į darbo efektyvumo didinimą.

„Dalį stambių valstybės valdomų įmonių akcijų kotiruoti akcijų biržoje. Tai didintų skaidrumą, skatintų atskaitomybę, be to, pagyvėtų kapitalo rinkos ir konkurencija dėl darbuotojų, kiltų darbo užmokestis“, – teigiama pasiūlymuose.

„Investors‘ Forum“ norėtų, kad „atsižvelgiant į numatomą Europos Sąjungos Struktūrinių fondų finansavimo mažėjimą ekonomiškai stipriuose regionuose“, prioritetas skirstant dabartinę europietišką paramą turėtų būti skirtas trims didžiausiems Lietuvos miestams – Vilniui, Kaunui ir Klaipėdai.

Pažėrė ir daugiau siūlymų

Asociacija taip pat pageidautų, kad Vyriausybė skirtų tikslines finansines priemones pritraukiant tiesiogines užsienio investicijas.

„Paruošti ir įgyvendinti efektyvią švietimo reformą, be kita ko, finansinėmis priemonėmis skatinant aukštųjų mokyklų jungimąsi ir teikiant tokias studijų programas, kurios reikalingos Lietuvos darbo rinkai ir ekonomikos vystymuisi. Pertvarkyti viešojo intereso gynimo praktiką ir teisinį reguliavimą, kad būtų išlaikyta pusiausvyra tarp sprendimų poveikio visiems viešiesiems interesams, įskaitant investicinę aplinką. Skirti daugiau resursų ir dėmesio kompleksinei kovai su šešėline ekonomika ir korupcija“, – rašoma „Investors‘ Forum“ pasiūlymuose.

Be šių pageidavimų Vyriausybei perduota dar devynios dešimtys „mažesnio kalibro“ siūlymų, skirtų investicinei aplinkai gerinti. Tarp pateiktųjų – sujungti darbdavių ir darbuotojų įmokas, uždrausti pardavinėti naujus butus su daline apdaila, atsisakyti neefektyvių mokestinių lengvatų, tarp jų ir pridėtinės vertės mokesčio lengvatos šildymui bei akcizų lengvatas žemės ūkyje naudojamam kurui, mokesčių perskaičiavimo senaties terminą sutrumpinti iki 3 metų, užtikrinti paciento teisę oficialiai primokėti už medicinos paslaugas, privatizuoti kai kurias valstybės bei savivaldybių valdomas įmones ir kt.

Dauguma siūlymų kartojasi

Po susitikimo premjeras tvirtino, kad „dalis pateiktųjų pasiūlymų yra įrašyti ir į Vyriausybės darbų sąrašą“, todėl esą bus svarstomas ir „Sodros“ lubų įvedimas, ir „bus skatinami investuotojai“, ir bus pertvarkoma migracijos sistema, kad taptų lankstesnė ir labiau atitinkanti šalies verslo poreikius, „kartu nepažeidžiant nacionalinio saugumo interesų“.

„Iš principo, nematau didelių skirtumų tarp mūsų pozicijų, nes noras yra vienas ir bendras – daryti viską, kad didėtų gyvenimo gerovė“, – kalbėjo p. Skvernelis.

Pasak jo, Vyriausybė svarstys visą paketą pateiktųjų pasiūlymų ir dalį žada įgyvendinti.

Rolandas Valiūnas, „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininkas, pripažino, kad nemenka dalis šiemet pateiktų pasiūlymų nėra nauji – jie buvo teikiami ir pernai, ir ankstesniais metais. „Šįkart pasiūliau premjerui iš bet ko susilažinti, kad jeigu bus įgyvendinti bet 7 iš tų pagrindinių pasiūlymų dešimtuko, situacija valstybėje pagerėtų dramatiškai. Pvz., jeigu būtų matoma, kad nėra galimybių įvesti visuotinių „Sodros“ lubų, galbūt būtų galima ieškoti galimybių įvesti jas naujoms, didesnę pridėtinę vertę atnešančioms darbo vietoms“, – sakė p. Valiūnas.

Jis leido suprasti, kad premjeras lažintis nesutiko, teigdamas, kad norint įgyvendinti pokyčius pirmiausia reikia užsitikrinti bent 71 Seimo nario daugumą kiekvienam iš jų. Pasak p. Skvernelio, su Seimu bus toliau kalbamasi ir bendraujama, siekiant tokios daugumos ir paramos pertvarkoms.

Nesutarė dėl valstybinių avialinijų

Premjeras atkreipė dėmesį, kad vargu ar pavyks įgyvendinti „Investors‘ Forum“ siūlymą jau dabartinės ES finansinės perspektyvos paramą nukreipti į tris didžiuosius miestus: „Pirmiausia, pinigai jau faktiškai paskirstyti ir esmingai perprogramuoti nėra galimybės. Tačiau tikrai nemenka europietiška parama jau dabar yra skiriama miestams, ne tik regionams. Nes tuose miestuose yra nemenkos teritorijos, kurių tvarkymui irgi skiriamos ES lėšos. Tuo pat metu nesutikčiau, kad vien tik didiesiems miestams skirti neproporcingai dideles ES paramos lėšas, nes mūsų Vyriausybės požiūriu, būtina vystyti ir atsiliekančius regionus.“

Ponas Valiūnas tvirtino, kad su Vyriausybe nesutariama ir dėl to, ar Lietuvai reikia valstybinių avialinijų. „Manau, kad negalim būti viena iš vos dviejų ES valstybių (kita yra Slovakija), kurios neturi bazinių avialinijų. Joms skirtos lėšos santykinai nebūtų tokios didelės, kokią galėtų atnešti naudą“, – pastebėjo „Investors‘ Forum“ vadovas.

Tačiau p. Skvernelis skeptiškai vertina galimybes Lietuvai turėti valstybės išlaikomas avialinijas. Esą, kaip parodė patirtis, tai ne tik menkai efektyvus valstybinių lėšų leidimas, bet ir vargu ar atitiks ES reguliavimus dėl konkurencijos ir viešųjų lėšų panaudojimo. Tačiau, anot premjero, bus ir toliau ieškoma galimybių paremti vežėjus tais aviareisais, kurie ypač reikalingi Lietuvos verslui.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Apgalvota viešųjų pirkimų netvarka

„Jei Lietuva nori palypėti verslo sąlygų indekso „Doing Business“ reitinge, ji turi iš esmės keisti viešųjų...

ES pinigų panaudojimo bet kaip era baigiasi: subsidijas keičia grąžintinos paskolos Premium

Po 2020 m. iki ketvirtadalio nukirptas ES subsidijas iš sanglaudos fondų Lietuvai, tikėtina, pakeis jau...

Finansai
06:00
JK pagrasino nesumokėti skyrybų su ES sąskaitos 15

Jungtinė Karalystė (JK) gali nesutikti sumokėti pažadėtų 44 mlrd. Eur. siekiančios skyrybų su Europos Sąjunga...

Verslo aplinka
2018.07.22
Siūloma nustatyti prievolę VRK nariams turėti teisę dirbti su slapta informacija

Siekiant užkirsti kelią galimam Rusijos kišimuisi į prezidento rinkimus, siūloma nustatyti prievolę...

Verslo aplinka
2018.07.21
Baltieji rūmai nepritaria referendumo Rytų Ukrainoje idėjai 24

Baltieji Rūmai penktadienį atmetė Rusijos prezidento Vladimiro Putino pasiūlytą idėją, esą Rytų Ukrainos...

Verslo aplinka
2018.07.21
Pinigų kas mėnesį susitaupo kas antras šalies gyventojas, populiariausia investicija - NT 9

Per dvejus metus uždirbančiųjų per 900 Eur dalis išaugo daugiau nei dešimtadaliu, užmokesčio augimo tikimasi...

Verslo aplinka
2018.07.21
Trumpas ir Juodkalnija: kaip griūva NATO pamatai Premium 3

Donaldo Trumpo, JAV prezidento, požiūris į mažąsias valstybes sąjungininkes kelia grėsmę NATO ateičiai bei...

Verslo aplinka
2018.07.21
Pasitikėjimas Šimašiumi – mažiausias per kadenciją

Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi pasiekė žemiausią vietą per visą jo kadenciją, rodo šeštadienį dienraščio...

Verslo aplinka
2018.07.21
Konservatoriai ir „valstiečiai“ lieka populiariausi 1

Populiariausiomis partijomis šalyje toliau lieka opozicinė Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai...

Verslo aplinka
2018.07.21
JAV prezidentui užkliuvo FED politika 13

Donaldo Trumpo socialinio tinklo „Twitter“ paskyros turinys vėl aidi plačiai ir garsiai. JAV prezidentas...

Verslo aplinka
2018.07.20
Darbdavio laimei ir nelaimei, šiandien kandidatas yra klientas 5

Laikai, kai darbdaviai Lietuvoje galėjo neskubėdami pasirinkti patraukliausią kandidatą ir jaustis...

Vadyba
2018.07.20
Telšiuose formuojasi nauja valdančioji dauguma, meras lieka nuošaly 1

Telšių rajono savivaldybės taryboje formuojasi nauja valdančioji koalicija – jos susibūrimo atveju Darbo...

Verslo aplinka
2018.07.20
Rokiškio verslininkai: turime dvi problemas – emigraciją į užsienį ir emigraciją į Vilnių 20

Pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Rygos įsikūrusio Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje penktadienio popietę žmonių...

Verslo aplinka
2018.07.20
Valdantieji rengiasi išsipūsti iki daugumos Premium 1

Pastaruosius metus formalios daugumos Seime neturintys valdantieji rudenį gali vėl turėti daugiau kaip pusę...

Verslo aplinka
2018.07.20
Alytuje atleisti vicemerai 

Alytaus miesto savivaldybės taryba iš pareigų atleido vicemerus Valę Gibienę ir Tautvydą Tamulevičių.

Verslo aplinka
2018.07.20
Trumpas gina „Google“: 4,34 mlrd. Eur bauda  – Europos pasinaudojimas JAV 14

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sukritikavo ES konkurencijos prižiūrėtojus dėl technologijų milžinei...

Technologijos
2018.07.20
„Bloomberg“: Putinas pareiškė pasiūlęs Trumpui sandorį dėl Ukrainos 33

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, ketvirtadienį savo šalies ambasadoriams esą nurodė, kad per...

Verslo aplinka
2018.07.20
Kyšininkavę advokatas ir bankroto administratorius nuteisti lygtinai 6

Šiandien Vilniaus apygardos teismas dėl kyšininkavimo pripažino kaltais bankroto administratorių Liną...

Verslo aplinka
2018.07.19
Europa vėl įvertino „Brexit“ procesą: aiškumo nepadaugėjo Premium 3

Europos Komisija (EK) įspėjo, kad įstrigusios derybos dėl „Brexit“ gali nulemti, jog Jungtinė Karalystė (JK)...

Verslo aplinka
2018.07.19
Trumpas vėl keičia nuomonę: dėl kišimosi į JAV rinkimus apkaltino Putiną 38

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, trečiadienį dar kartą sumaišė kortas dėl savo nuomonės, ar Rusija kišosi į...

Verslo aplinka
2018.07.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau