Investuotojai siūlo: įvesti „Sodros“ lubas, VVĮ leisti į biržą, reformuoti švietimą

Publikuota: 2018-03-19
Atnaujinta 2018-03-19 15:52

„Investors‘ Forum“ siūlo valdžiai įvesti „Sodros“ įmokų lubas, skatinti grįžtamąją emigraciją, mažinti viešojo sektoriaus darbuotojų skaičių, dalį stambių valstybės valdomų įmonių akcijų kotiruoti biržoje, skirti tikslinę paramą tiesioginių užsienio investicijų pritraukimui, įgyvendinti švietimo reformą. Premjeras Saulius Skvernelis žada, kad „dalį pasiūlymų bus siekiama įgyvendinti“.

Surengtas tradicinis metinis susitikimas

Didžiausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką vienijanti asociacija „Investors‘ Forum“ pirmadienį surengė tradicinį, jau 12-ąjį kasmetinį susitikimą su Vyriausybe. Forumo metu investuotojai kartu su Vyriausybės atstovais apžvelgė didžiausią įtaką Lietuvos konkurencingumui darančius veiksnius, ir pateikė 100 investicinės aplinkos gerinimo pasiūlymų.

Iš šio šimtuko išskirta dešimt svarbiausių. Tai 4 vidutinių darbo užmokesčių (šiuo metu tai sudaro apie 3.300 Eur per mėnesį neatskaičius mokesčių) dydžio „Sodros“ įmokų lubos. Investuotojų nuomone, šiuo atveju turėtų būti įvertinti ne tik momentiniai biudžeto netekimai, bet ir prognozuojamos didesnės pajamos iš vartojimo ir kitų mokesčių. Taip pat siūloma „užtikrinti susisiekimą oro transportu tarp Vilniaus ir svarbiausių Europos miestų bent jau darbo dienomis rytais (į Vilnių) ir vakarais (iš Vilniaus)“. Didžiausias dėmesys, anot Asociacijos pasiūlymų, turėtų būti skiriamas miestams, kuriuose esančios įmonės turi potencialą investuoti Lietuvoje – Amsterdamui, Briuseliui, Frankfurtui, Helsinkiui, Kopenhagai, Londonui (Heathrow arba Gatwick oro uostai) ir kt.

„Skatinti grįžtamąją emigraciją į Lietuvą ir kvalifikuotos darbo jėgos bei talentų pritraukimą. Sukurti specialią „talentų vizą“ aukštos kvalifikacijos specialistams (tame tarp startuoliams), kurių trūksta rinkoje. Optimizuoti kvalifikuotos darbo jėgos imigracijos procedūras, numatant, kad nagrinėjimo terminai negali trukti ilgiau nei 1 mėn., o kartu su kvalifikuotu darbuotoju tuo pat metu gali atvykti ir jo šeima. Taip pat įkurti atskirą aptarnavimo padalinį verslo ir kvalifikuotiems darbuotojams“, – siūlo Investuotojų forumas.

[infogram id="d8a02dbe-3119-46bc-bcc2-f66ec49e29e2" prefix="TRT" format="interactive" title="TOP10 INvestors forum siūlymų"]

Norėtų daugiau ES paramos didiesiems miestams

Pasak pasiūlymų, viešojo sektoriaus paslaugų kokybė turėtų būti gerinama keliant darbo užmokestį biudžetininkams, „pasiruošusiems didinti darbo efektyvumą“. Tai turėtų būti įgyvendinama mažinant dirbančiųjų viešajame sektoriuje skaičių, išskyrus sritis, kuriose darbuotojų skaičiaus mažinimas artimiausiu metu yra negalimas, pvz., policijos patrulių ar gaisrininkų. Investuotojų nuomone, reikėtų finansiškai skatinti įstaigas, kurios vykdys struktūros optimizavimą ir investuos į darbo efektyvumo didinimą.

„Dalį stambių valstybės valdomų įmonių akcijų kotiruoti akcijų biržoje. Tai didintų skaidrumą, skatintų atskaitomybę, be to, pagyvėtų kapitalo rinkos ir konkurencija dėl darbuotojų, kiltų darbo užmokestis“, – teigiama pasiūlymuose.

„Investors‘ Forum“ norėtų, kad „atsižvelgiant į numatomą Europos Sąjungos Struktūrinių fondų finansavimo mažėjimą ekonomiškai stipriuose regionuose“, prioritetas skirstant dabartinę europietišką paramą turėtų būti skirtas trims didžiausiems Lietuvos miestams – Vilniui, Kaunui ir Klaipėdai.

Pažėrė ir daugiau siūlymų

Asociacija taip pat pageidautų, kad Vyriausybė skirtų tikslines finansines priemones pritraukiant tiesiogines užsienio investicijas.

„Paruošti ir įgyvendinti efektyvią švietimo reformą, be kita ko, finansinėmis priemonėmis skatinant aukštųjų mokyklų jungimąsi ir teikiant tokias studijų programas, kurios reikalingos Lietuvos darbo rinkai ir ekonomikos vystymuisi. Pertvarkyti viešojo intereso gynimo praktiką ir teisinį reguliavimą, kad būtų išlaikyta pusiausvyra tarp sprendimų poveikio visiems viešiesiems interesams, įskaitant investicinę aplinką. Skirti daugiau resursų ir dėmesio kompleksinei kovai su šešėline ekonomika ir korupcija“, – rašoma „Investors‘ Forum“ pasiūlymuose.

Be šių pageidavimų Vyriausybei perduota dar devynios dešimtys „mažesnio kalibro“ siūlymų, skirtų investicinei aplinkai gerinti. Tarp pateiktųjų – sujungti darbdavių ir darbuotojų įmokas, uždrausti pardavinėti naujus butus su daline apdaila, atsisakyti neefektyvių mokestinių lengvatų, tarp jų ir pridėtinės vertės mokesčio lengvatos šildymui bei akcizų lengvatas žemės ūkyje naudojamam kurui, mokesčių perskaičiavimo senaties terminą sutrumpinti iki 3 metų, užtikrinti paciento teisę oficialiai primokėti už medicinos paslaugas, privatizuoti kai kurias valstybės bei savivaldybių valdomas įmones ir kt.

Dauguma siūlymų kartojasi

Po susitikimo premjeras tvirtino, kad „dalis pateiktųjų pasiūlymų yra įrašyti ir į Vyriausybės darbų sąrašą“, todėl esą bus svarstomas ir „Sodros“ lubų įvedimas, ir „bus skatinami investuotojai“, ir bus pertvarkoma migracijos sistema, kad taptų lankstesnė ir labiau atitinkanti šalies verslo poreikius, „kartu nepažeidžiant nacionalinio saugumo interesų“.

„Iš principo, nematau didelių skirtumų tarp mūsų pozicijų, nes noras yra vienas ir bendras – daryti viską, kad didėtų gyvenimo gerovė“, – kalbėjo p. Skvernelis.

Pasak jo, Vyriausybė svarstys visą paketą pateiktųjų pasiūlymų ir dalį žada įgyvendinti.

Rolandas Valiūnas, „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininkas, pripažino, kad nemenka dalis šiemet pateiktų pasiūlymų nėra nauji – jie buvo teikiami ir pernai, ir ankstesniais metais. „Šįkart pasiūliau premjerui iš bet ko susilažinti, kad jeigu bus įgyvendinti bet 7 iš tų pagrindinių pasiūlymų dešimtuko, situacija valstybėje pagerėtų dramatiškai. Pvz., jeigu būtų matoma, kad nėra galimybių įvesti visuotinių „Sodros“ lubų, galbūt būtų galima ieškoti galimybių įvesti jas naujoms, didesnę pridėtinę vertę atnešančioms darbo vietoms“, – sakė p. Valiūnas.

Jis leido suprasti, kad premjeras lažintis nesutiko, teigdamas, kad norint įgyvendinti pokyčius pirmiausia reikia užsitikrinti bent 71 Seimo nario daugumą kiekvienam iš jų. Pasak p. Skvernelio, su Seimu bus toliau kalbamasi ir bendraujama, siekiant tokios daugumos ir paramos pertvarkoms.

Nesutarė dėl valstybinių avialinijų

Premjeras atkreipė dėmesį, kad vargu ar pavyks įgyvendinti „Investors‘ Forum“ siūlymą jau dabartinės ES finansinės perspektyvos paramą nukreipti į tris didžiuosius miestus: „Pirmiausia, pinigai jau faktiškai paskirstyti ir esmingai perprogramuoti nėra galimybės. Tačiau tikrai nemenka europietiška parama jau dabar yra skiriama miestams, ne tik regionams. Nes tuose miestuose yra nemenkos teritorijos, kurių tvarkymui irgi skiriamos ES lėšos. Tuo pat metu nesutikčiau, kad vien tik didiesiems miestams skirti neproporcingai dideles ES paramos lėšas, nes mūsų Vyriausybės požiūriu, būtina vystyti ir atsiliekančius regionus.“

Ponas Valiūnas tvirtino, kad su Vyriausybe nesutariama ir dėl to, ar Lietuvai reikia valstybinių avialinijų. „Manau, kad negalim būti viena iš vos dviejų ES valstybių (kita yra Slovakija), kurios neturi bazinių avialinijų. Joms skirtos lėšos santykinai nebūtų tokios didelės, kokią galėtų atnešti naudą“, – pastebėjo „Investors‘ Forum“ vadovas.

Tačiau p. Skvernelis skeptiškai vertina galimybes Lietuvai turėti valstybės išlaikomas avialinijas. Esą, kaip parodė patirtis, tai ne tik menkai efektyvus valstybinių lėšų leidimas, bet ir vargu ar atitiks ES reguliavimus dėl konkurencijos ir viešųjų lėšų panaudojimo. Tačiau, anot premjero, bus ir toliau ieškoma galimybių paremti vežėjus tais aviareisais, kurie ypač reikalingi Lietuvos verslui.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
JAV demokratai teismui skundžia Trumpo komandą, Rusiją ir „WikiLeaks“ 3

JAV demokratai pateikė skundą teismui dėl Rusijos kišimosi į JAV prezidento rinkimus. Jie kaltina Rusiją,...

Verslo aplinka
2018.04.20
Prie Seimo susitiko kanapių entuziastai ir priešininkai 4

Penktadienį Nepriklausomybės aikštėje, prie Seimo, į Kanapių kultūros dieną susirinko keli šimtai kanapių...

Verslo aplinka
2018.04.20
Papildomi 100 mln. Eur medikams nepakeis įsisenėjusių sistemos bėdų Premium

Sveikatos apsaugos ministerija tvirtina, kad nuo gegužės 1-osios medicinos darbuotojų atlyginimai didės 20%.

Verslo aplinka
2018.04.20
Palygino dvi Lietuvas: pirmoje daugiau gerovės, antroje – gyventojų, bet jų mažėja 6

Statistikos departamentas pirmąkart pateikė statistinius rodiklius pagal du regionus – Sostinės bei Vidurio...

Finansai
2018.04.20
Verslas giria studijų ir profesinio mokymo priėmimo prioritetus

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) paskelbė skaičius, į kokias specialybes ir kiek pirmakursių šiemet...

Verslo aplinka
2018.04.20
Seimo komitetas baigė tyrimą dėl neleistinos įtakos, prašo išslaptinti medžiagą 2

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) baigė tyrimą dėl interesų grupių įtakos politiniams...

Verslo aplinka
2018.04.20
Miškų urėdijai suformuoti akcininko lūkesčiai – be grąžos rodiklių Premium

VĮ Valstybinei miškų urėdijai (VMU) perduotame akcininko lūkesčių laiške vienas svarbiausių veiklos...

Agroverslas
2018.04.20
Merkel ir Macronas neranda bendros kalbos dėl euro zonos reformų

Vokietijos ir Prancūzijos idėjos, kaip sutvirtinti euro zoną, yra skirtingos, tačiau Paryžius ir Berlynas...

Verslo aplinka
2018.04.20
Teisėsaugos įtariama Kraujo centro vadovė J. Bikulčienė pasitraukė iš pareigų 

Korupciniais nusikaltimais įtariama Nacionalinio kraujo centro (NKC) vadovės Joanos Bikulčienės prašymas...

Verslo aplinka
2018.04.20
Teismas pripažino „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą prioritetine

Ketvirtadienį Vilniaus apygardos teismui perduota koncerno „MG Baltic“, Liberalų sąjūdžio ir Darbo partijos...

Verslo aplinka
2018.04.20
Siūloma dalį dirbančių savarankiškai atleisti nuo „Sodros“ įmokų 19

Savarankiškai dirbančius gyventojus siūloma atleisti nuo „Sodros“ įmokų, jeigu jie jau apdrausti socialiniu...

Finansai
2018.04.20
Valdantieji derina naują koalicijos sutartį ir tarsis dėl teisingumo ministro 1

Valdančioji valstiečių-žaliųjų ir socialdarbiečių koalicija derina atnaujintą sutartį, kurią tikisi...

Verslo aplinka
2018.04.20
JAV kaltina Rusiją ir Siriją bandant sunaikinti cheminės atakos įrodymus  1

JAV teigia turinti patikimos informacijos, kad Rusija ir Sirija bando sunaikinti įrodymus dėl cheminės...

Verslo aplinka
2018.04.20
Pajamų surinkimo į valstybės biudžetą planas įvykdytas 99,9% 5

Pajamų surinkimo į valstybės biudžetą planas įvykdytas 99,9%, gauta 1,55 mlrd. Eur. Tai yra 1,3 mln. Eur...

Verslo aplinka
2018.04.20
Opozicija parengė interpeliaciją Broniui Markauskui 4

Žemės ūkio ministro Broniaus Markausko laukia išbandymas opozicijos inicijuojama interpeliacija.

Verslo aplinka
2018.04.20
Belskite, bet atidaryta nebus

Laukiant po gero mėnesio įsigaliosiančio Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR), kyla savotiška...

Verslo aplinka
2018.04.20
E. parašo rinką purto ginčai ir neskaidrūs pirkimai Premium 1

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimas panaikinti Skaitmeninio sertifikavimo centro (SSC) kvalifikuoto...

Technologijos
2018.04.20
Armėnijos valdžios olimpe – uolus Putino mokinys Premium

Prorusiškai nusiteikęs buvęs Armėnijos prezidentas Seržas Sargsianas, panašu, sėkmingai mokosi iš savo...

Verslo aplinka
2018.04.20
Kraujo centro vadovė J. Bikulčienė nušalinta nuo pareigų 

Vilniaus miesto apylinkės teismas patenkino prokuratūros prašymą ir trims mėnesiams nuo pareigų nušalino...

Verslo aplinka
2018.04.19
Stoltenbergas: NATO neplanuoja didinti karinio buvimo Baltijos šalyse

NATO neplanuoja plėsti savo karinio buvimo Baltijos šalyse, kurios paprašė didesnės apsaugos nuo jų kaimynės...

Verslo aplinka
2018.04.19

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau