Investuotojai siūlo: įvesti „Sodros“ lubas, VVĮ leisti į biržą, reformuoti švietimą

Publikuota: 2018-03-19
Atnaujinta 2018-03-19 15:52

„Investors‘ Forum“ siūlo valdžiai įvesti „Sodros“ įmokų lubas, skatinti grįžtamąją emigraciją, mažinti viešojo sektoriaus darbuotojų skaičių, dalį stambių valstybės valdomų įmonių akcijų kotiruoti biržoje, skirti tikslinę paramą tiesioginių užsienio investicijų pritraukimui, įgyvendinti švietimo reformą. Premjeras Saulius Skvernelis žada, kad „dalį pasiūlymų bus siekiama įgyvendinti“.

Surengtas tradicinis metinis susitikimas

Didžiausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką vienijanti asociacija „Investors‘ Forum“ pirmadienį surengė tradicinį, jau 12-ąjį kasmetinį susitikimą su Vyriausybe. Forumo metu investuotojai kartu su Vyriausybės atstovais apžvelgė didžiausią įtaką Lietuvos konkurencingumui darančius veiksnius, ir pateikė 100 investicinės aplinkos gerinimo pasiūlymų.

Iš šio šimtuko išskirta dešimt svarbiausių. Tai 4 vidutinių darbo užmokesčių (šiuo metu tai sudaro apie 3.300 Eur per mėnesį neatskaičius mokesčių) dydžio „Sodros“ įmokų lubos. Investuotojų nuomone, šiuo atveju turėtų būti įvertinti ne tik momentiniai biudžeto netekimai, bet ir prognozuojamos didesnės pajamos iš vartojimo ir kitų mokesčių. Taip pat siūloma „užtikrinti susisiekimą oro transportu tarp Vilniaus ir svarbiausių Europos miestų bent jau darbo dienomis rytais (į Vilnių) ir vakarais (iš Vilniaus)“. Didžiausias dėmesys, anot Asociacijos pasiūlymų, turėtų būti skiriamas miestams, kuriuose esančios įmonės turi potencialą investuoti Lietuvoje – Amsterdamui, Briuseliui, Frankfurtui, Helsinkiui, Kopenhagai, Londonui (Heathrow arba Gatwick oro uostai) ir kt.

„Skatinti grįžtamąją emigraciją į Lietuvą ir kvalifikuotos darbo jėgos bei talentų pritraukimą. Sukurti specialią „talentų vizą“ aukštos kvalifikacijos specialistams (tame tarp startuoliams), kurių trūksta rinkoje. Optimizuoti kvalifikuotos darbo jėgos imigracijos procedūras, numatant, kad nagrinėjimo terminai negali trukti ilgiau nei 1 mėn., o kartu su kvalifikuotu darbuotoju tuo pat metu gali atvykti ir jo šeima. Taip pat įkurti atskirą aptarnavimo padalinį verslo ir kvalifikuotiems darbuotojams“, – siūlo Investuotojų forumas.

[infogram id="d8a02dbe-3119-46bc-bcc2-f66ec49e29e2" prefix="TRT" format="interactive" title="TOP10 INvestors forum siūlymų"]

Norėtų daugiau ES paramos didiesiems miestams

Pasak pasiūlymų, viešojo sektoriaus paslaugų kokybė turėtų būti gerinama keliant darbo užmokestį biudžetininkams, „pasiruošusiems didinti darbo efektyvumą“. Tai turėtų būti įgyvendinama mažinant dirbančiųjų viešajame sektoriuje skaičių, išskyrus sritis, kuriose darbuotojų skaičiaus mažinimas artimiausiu metu yra negalimas, pvz., policijos patrulių ar gaisrininkų. Investuotojų nuomone, reikėtų finansiškai skatinti įstaigas, kurios vykdys struktūros optimizavimą ir investuos į darbo efektyvumo didinimą.

„Dalį stambių valstybės valdomų įmonių akcijų kotiruoti akcijų biržoje. Tai didintų skaidrumą, skatintų atskaitomybę, be to, pagyvėtų kapitalo rinkos ir konkurencija dėl darbuotojų, kiltų darbo užmokestis“, – teigiama pasiūlymuose.

„Investors‘ Forum“ norėtų, kad „atsižvelgiant į numatomą Europos Sąjungos Struktūrinių fondų finansavimo mažėjimą ekonomiškai stipriuose regionuose“, prioritetas skirstant dabartinę europietišką paramą turėtų būti skirtas trims didžiausiems Lietuvos miestams – Vilniui, Kaunui ir Klaipėdai.

Pažėrė ir daugiau siūlymų

Asociacija taip pat pageidautų, kad Vyriausybė skirtų tikslines finansines priemones pritraukiant tiesiogines užsienio investicijas.

„Paruošti ir įgyvendinti efektyvią švietimo reformą, be kita ko, finansinėmis priemonėmis skatinant aukštųjų mokyklų jungimąsi ir teikiant tokias studijų programas, kurios reikalingos Lietuvos darbo rinkai ir ekonomikos vystymuisi. Pertvarkyti viešojo intereso gynimo praktiką ir teisinį reguliavimą, kad būtų išlaikyta pusiausvyra tarp sprendimų poveikio visiems viešiesiems interesams, įskaitant investicinę aplinką. Skirti daugiau resursų ir dėmesio kompleksinei kovai su šešėline ekonomika ir korupcija“, – rašoma „Investors‘ Forum“ pasiūlymuose.

Be šių pageidavimų Vyriausybei perduota dar devynios dešimtys „mažesnio kalibro“ siūlymų, skirtų investicinei aplinkai gerinti. Tarp pateiktųjų – sujungti darbdavių ir darbuotojų įmokas, uždrausti pardavinėti naujus butus su daline apdaila, atsisakyti neefektyvių mokestinių lengvatų, tarp jų ir pridėtinės vertės mokesčio lengvatos šildymui bei akcizų lengvatas žemės ūkyje naudojamam kurui, mokesčių perskaičiavimo senaties terminą sutrumpinti iki 3 metų, užtikrinti paciento teisę oficialiai primokėti už medicinos paslaugas, privatizuoti kai kurias valstybės bei savivaldybių valdomas įmones ir kt.

Dauguma siūlymų kartojasi

Po susitikimo premjeras tvirtino, kad „dalis pateiktųjų pasiūlymų yra įrašyti ir į Vyriausybės darbų sąrašą“, todėl esą bus svarstomas ir „Sodros“ lubų įvedimas, ir „bus skatinami investuotojai“, ir bus pertvarkoma migracijos sistema, kad taptų lankstesnė ir labiau atitinkanti šalies verslo poreikius, „kartu nepažeidžiant nacionalinio saugumo interesų“.

„Iš principo, nematau didelių skirtumų tarp mūsų pozicijų, nes noras yra vienas ir bendras – daryti viską, kad didėtų gyvenimo gerovė“, – kalbėjo p. Skvernelis.

Pasak jo, Vyriausybė svarstys visą paketą pateiktųjų pasiūlymų ir dalį žada įgyvendinti.

Rolandas Valiūnas, „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininkas, pripažino, kad nemenka dalis šiemet pateiktų pasiūlymų nėra nauji – jie buvo teikiami ir pernai, ir ankstesniais metais. „Šįkart pasiūliau premjerui iš bet ko susilažinti, kad jeigu bus įgyvendinti bet 7 iš tų pagrindinių pasiūlymų dešimtuko, situacija valstybėje pagerėtų dramatiškai. Pvz., jeigu būtų matoma, kad nėra galimybių įvesti visuotinių „Sodros“ lubų, galbūt būtų galima ieškoti galimybių įvesti jas naujoms, didesnę pridėtinę vertę atnešančioms darbo vietoms“, – sakė p. Valiūnas.

Jis leido suprasti, kad premjeras lažintis nesutiko, teigdamas, kad norint įgyvendinti pokyčius pirmiausia reikia užsitikrinti bent 71 Seimo nario daugumą kiekvienam iš jų. Pasak p. Skvernelio, su Seimu bus toliau kalbamasi ir bendraujama, siekiant tokios daugumos ir paramos pertvarkoms.

Nesutarė dėl valstybinių avialinijų

Premjeras atkreipė dėmesį, kad vargu ar pavyks įgyvendinti „Investors‘ Forum“ siūlymą jau dabartinės ES finansinės perspektyvos paramą nukreipti į tris didžiuosius miestus: „Pirmiausia, pinigai jau faktiškai paskirstyti ir esmingai perprogramuoti nėra galimybės. Tačiau tikrai nemenka europietiška parama jau dabar yra skiriama miestams, ne tik regionams. Nes tuose miestuose yra nemenkos teritorijos, kurių tvarkymui irgi skiriamos ES lėšos. Tuo pat metu nesutikčiau, kad vien tik didiesiems miestams skirti neproporcingai dideles ES paramos lėšas, nes mūsų Vyriausybės požiūriu, būtina vystyti ir atsiliekančius regionus.“

Ponas Valiūnas tvirtino, kad su Vyriausybe nesutariama ir dėl to, ar Lietuvai reikia valstybinių avialinijų. „Manau, kad negalim būti viena iš vos dviejų ES valstybių (kita yra Slovakija), kurios neturi bazinių avialinijų. Joms skirtos lėšos santykinai nebūtų tokios didelės, kokią galėtų atnešti naudą“, – pastebėjo „Investors‘ Forum“ vadovas.

Tačiau p. Skvernelis skeptiškai vertina galimybes Lietuvai turėti valstybės išlaikomas avialinijas. Esą, kaip parodė patirtis, tai ne tik menkai efektyvus valstybinių lėšų leidimas, bet ir vargu ar atitiks ES reguliavimus dėl konkurencijos ir viešųjų lėšų panaudojimo. Tačiau, anot premjero, bus ir toliau ieškoma galimybių paremti vežėjus tais aviareisais, kurie ypač reikalingi Lietuvos verslui.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Lietuvoje mažai girdėta įmonė Švedijoje – viena stipriausių Rėmėjo turinys

Konkurencijai Lietuvos statybos sektoriuje vis didėjant, ne viena įmonė žengia į užsienio rinkas, dažniausiai...

Pažangiųjų technologijų gamybos sektorius: finansai auga, bet kiti rodikliai atsilieka Rėmėjo turinys

Pažangiųjų technologijų gamybos sektorius finansiniais rodikliais auga, tačiau į pažangių sprendimų kūrimą...

Nerimo yra, bet yra ir vilties 1

Nors pasaulinėje ekonomikoje pamažu ima ryškėti nerimo sūkuriai, susiję su prekybos karais, lėtėjančiu ūkio...

Pramonė
05:50
26 milijardieriai valdo tiek pat turto, kiek pusė planetos žmonių 13

26 turtingiausi pasaulio asmenys pernai bendrai sukaupė 1,4 trln. USD turto. Tai reiškia, kad jie valdo tiek...

Laisvalaikis
2019.01.21
Th. May grįžo į Bendruomenių rūmus pristatyti „plano B“ 3

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė pirmadienį kreipėsi į Bendruomenių rūmus, kad pristatytų savo „Brexit“...

Verslo aplinka
2019.01.21
Penkios savivaldybės skelbia gripo epidemiją

Penkios Lietuvos savivaldybės, tarp jų – Kauno ir Panevėžio miestų, paskelbė gripo epidemiją.

Verslo aplinka
2019.01.21
TVF mažina pasaulio ekonomikos augimo prognozes 1

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) sumažino savo pasaulio ekonomikos augimo prognozę. TVF prognozuoja, kad...

Verslo aplinka
2019.01.21
Reikiamo parašų skaičiaus nesurinkęs E. Masiulis negalės kandidatuoti į Klaipėdos merus 13

„MG Baltic“ byloje politine korupcija kaltinamas Klaipėdos mero posto norėjęs siekti Eligijus Masiulis...

Verslo aplinka
2019.01.21
2018-ųjų biudžeto pajamų planas įvykdytas su nedideliu kaupu 2

2018 m. valstybės ir savivaldybių biudžetai pajamų kiek daugiau nei prognozuota, skelbia Finansų ministerija.

Verslo aplinka
2019.01.21
Finansų ministras: taršius automobilius anksčiau ar vėliau teks apmokestinti Premium 40

Pernykštis biudžetas įvykdytas, viešieji finansai ir vėl pertekliniai, šešėlis mažėja, mokestinių reformų...

Verslo aplinka
2019.01.21
Prezidentė vetavo lengvatinį tarnybinių butų pardavimą 5

Prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo prieš pusantros savaitės Seimo priimtas pataisas dėl tarnybinių butų...

Verslo aplinka
2019.01.21
„Litexpo“ sklypo nuomos sutartis kempingui Vilniuje kelia abejonių – STT 4

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) teigia, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerijos valdomos „Litexpo“...

Verslo aplinka
2019.01.21
Ekspertų apklausa: „Brexit“ bus atidėtas, yra galimybių Lietuvai

Jungtinės Karalystės (JK) pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES) turbūt bus atidėtas, mano apklausti...

Verslo aplinka
2019.01.21
Statybų tempas Suomijoje lėtėja

Statybų tempas Suomijoje lėtėja – kai kuriuose šalies regionuose leidimų statyboms išduota penktadaliu...

Statyba ir NT
2019.01.21
Stringa Latvijos branduolinio reaktoriaus išmontavimas

Latvijoje, apie 20 km nuo sostinės Rygos esančio nebeveikiančio branduolinio reaktoriaus išmontavimo terminai...

Energetika
2019.01.21
Prezidento rinkimai: konstruktyvios diskusijos ilgesys 3

Visų šiemet vyksiančių rinkimų kampanijos, ypač prezidento, faktiškai prasidėjo dar prieš gerą pusmetį ir...

Verslo aplinka
2019.01.21
Būsto rinkos laukia dar viena veiksmo filmo dalis Premium 23

Praėjusių metų pradžioje naujo būsto rinkai prognozuotas pilkesnis scenarijus neišsipildė – didžiuosiuose...

Statyba ir NT
2019.01.21
Italijos populistai vilioja lenkų valdančiuosius kartu keisti ES kryptį Premium

Matteo Salvini, Italijos kraštutinių dešiniųjų partijos Lygos lyderis ir šalies vidaus reikalų ministras,...

Verslo aplinka
2019.01.21
Statistika: kiek pelno mokesčio sumoka įmonės Lietuvoje ir užsienyje Premium 1

Mokesčiai, kuriuos moka įmonės, išlieka pagrindinis biudžeto pajamų šaltinis, ypač besivystančiose šalyse,...

Finansai
2019.01.21
D. Trumpo siūlomus kompromisus demokratai vadina beverte kompiliacija

Siekdamas išbristi iš klampios padėties, JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasiūlė du neva kompromisus – dėl...

Verslo aplinka
2019.01.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau