May pripažino – skyrybos su ES nebus lengvos

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė penktadienį savo ES lyderių lauktoje kalboje dar kartą pakartojo, kad JK tikrai pasitrauks iš bendrosios rinkos ir muitų sąjungos, tačiau pripažino, kad yra pasirengusi ieškoti kompromiso, nes nepavyks gauti visko, ko norime.
JK premjerė Theresa May penktadienį Londono Mansion rūmuose pasakė vieną laukiamiausių savo kalbų, kurioje išsakė savo viziją Europos Sąjungos (ES) ir JK santykiams po Brexit.
Kalboje pavadintoje mūsų ateities partnerystė JK premjerė nubrėžė savo ES ir JK viziją, nors ES jau yra perspėjusi JK, kad kai kurie premjerės išsakyti pasiūlymai yra pagristi iliuzijomis.
Vyriausybė, anot JK premjerės, padarė realų progresą derybose su ES.
Ne muitų sąjungai
JK premjerė dar kartą patvirtino, kad po Brexit JK pasitrauks iš muitų sąjungos ir bendros ES rinkos, ji pažymėjo, kad yra pasiryžusi ieškoti kompromisų, bet tai daryti turi ir ES.
Premjerė savo kalboje pabrėžė, kad siekia laisvos prekybos, o ne muitų sąjungos susitarimo, kuris būtų plačiausias ir glaudžiausias susitarimas, įtraukiantis daugiau sektorių ir kooperacijos nei bet kuris kitas pasaulyje šiandien egzistuojantis laisvos prekybos susitarimas , susitarimo su ES gaires apibūdino p. May.
Prekyba tarp ES ir JK turi būti su kaip galima mažiau trikdžių ir nesukuriant sienos tarp Šiaurės Airijos ir Airijos.
Mes paliekame ES bendrą rinką, todėl prieiga prie jos, žinoma, bus kažkaip apribota, konstatavo p. May.
Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas premjerės kalbos išvakarėse griežtai pasisakė dėl tokios p. May prekybos vizijos.
Be JK muitų sąjungoje ir bendroje rinkoje negali būti jokios prekybos be trikdžių , spaudos konferencijos metu JK sakė p. Tuskas.
Ponia May išsakė, kad viliasi, jog pavyks sukurti ambicingą ekonominę partnerystę su ES, taip pat jog JK po Brexit taps laisvos prekybos čempione.
Susitarimas su ES privalo gerbti referendumo rezultatus. Tai buvo balsavimas, kuriuo žmonės išreiškė norą kontroliuoti savo sienas, įstatymus ir pinigus. Tai buvo balsavimas už plataus masto pokyčius, kad jokia bendruomenė JK neliktų nuošalyje ir vėl , savo kalboje sakė p. May.
Vyšnaitės ant torto
Ponia May atkreipė dėmesį į ES lyderių kritiką, kad JK nori išsirinkti vyšnaites nuo torto.
Faktas yra tas, kad kiekvienas laisvos prekybos susitarimas turi skirtingą prieigos prie bendros rinkos formą, priklausančią nuo šalių, kurias tas susitarimas liečia. Jeigu tai vyšnaičių išsirinkimas, vadinasi, visi prekybos susitarimai yra vyšnaičių išsrinkimas, , sakė JK premjerė.
Premjerė išskyrė penkis principus, kuriais vadovautųsi, siekdama naujo prekybos susitarimo su ES. Pirmasis apima abipusį ir privalomą įsipareigojimą užtikrinantį sąžiningą ir atvirą konkurenciją. Antrasis, anot premjerės, privalomi arbitražo mechanizmai, kurie užtikrintų, kad abiejų pusių nesutarimus būtų galima išspręsti greitai ir teisingai. Trečiasis turėtų užtikrinti dialogą tarp ES ir JK, ypač reguliavimo srityje. Ketvirtasis principas apimtų duomenų apsaugos problematiką. Penktasis užtikrintų ES ir JK piliečių ryšį.
ETT jurisdikcija
p. May pabrėžė, kad po Brexit sprendimai bus priimami JK teismuose, tačiau bus atsižvelgta į Europos Teisingumo teismo (ETT) sprendimus tam tikrose srityse, kaip pavyzdį, p. May paminėjo teisingos konkurencijos užtikrinimą.
Vietoj to, kad bandytumėme sutelkti dvi skirtingas sistemas, ateities užduotis bus sureguliuoti santykius tuomet, kai būsime kaip dvi atskiros pusės su savo atskiromis įstatyminėmis sistemomis, savo kalboje pažymėjo JK premjerė.
Po Brexit ETT jurisdikcija JK turi pasibaigti, sakė JK premjerė.
Šiaurės Airija
Theresa May nesutiko su ES siūlytu variantu, kuriuo Šiaurės Airija liktų ES muitų sąjungoje ir nebūtų išvengta Šiaurės Airijos ir Airijos, kuri lieka ES, sienos.
Aš neleisiu, kad mūsų pasitraukimas iš ES panaikintų mūsų istorinį progresą, kurį pasiekėme Šiaurės Airijoje.
Anot premjerės, tai pasiekti galima JK taikant bent jau tokius pat aukštus standartus kaip ES.
EVT pirmininkas JK premjerei sakė, kad JK turi pasiūlyti geresnę ir tokią pat efektyvią priemonę, kad pavyktų išvengti sienos tarp Šiaurės Airijos ir Airijos.
Premjerė savo kalboje nubrėžė 5 gaires, kuriomis JK vadovausis derybose su ES:
1. Bet koks susitarimas turi gerbti referendumo pasitraukti iš ES rezultatus;
2. Joks susitarimas tarp ES ir JK neturi skaldyti JK;
3. Bet koks susitarimas turi išlaikyti darbo vietas ir saugumą;
4. Bet koks susitarimas turi būti pagrįstas tuo, kokia šalimi mes norime tapti modernia, tolerantiška;
5. Bet koks susitarimas turi sutelkti šalį.
Dar prieš prasidedant premjerės kalbai Mansion rūmuose proeuropietiškos organizacijos Atviroji Britanija (Open Britain) nariai dalino žmonėms, atėjusiems paklausyti May torto gabaliukus. Anksčiau ES apkaltino JK vyriausybę, kad ji iš ES nori atsiimti savo tortą ir jį suvalgyti.
Vertinta kritiškai
Pasirodžiusios kalbos ištraukoms p. May dar nepasakius savo kalbos, ji iškart buvo sukritikuota Jungtinės Karalystės ES šalininkų jie pareiškė, kad premjerės kalbos dėl laisvos prekybos su ES pernelyg neapibrėžtos.
Analitikai taip pat prognozavo, kad, nepaisant didelių lūkesčių premjerės kalbai, ji gali nuvilti, nes ir vėl nepateiks detalių, kokia turėtų būti ES ir JK ateities partnerystė. ES jau ne kartą p. May reiškė nepasitenkinimą, kad ji nepateikia ES reikalingų atsakymų.
Lūkesčiai yra dideli, tačiau nepaisant jų, aš manau, kad mes nusivilsime. Aš nemanau, kad ji galėtų pateikti kokio nors aiškumo ES likusioms 27-ioms šalims ir vyriausiajam ES derybininkui Micheliui Barnierui, žiniasklaidai komentavo Clingendael Europos reikalų ekspertas Remas Kortewegas.
Vokiečių žurnalistas paklausė JK premjerės, ar buvo verta palikti Europos Sąjungą, į žurnalisto klausimą p. May sureagavo lakoniškai.
Mes tikrai nepersigalvosime.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą