ES vykdys dvejopos kokybės maisto produktų tyrimą

Po kelių mėnesių Europos Sąjungoje (ES) bus pradėtas koordinuotas dvejopos kokybės maisto produktų tyrimas, kurio pirmųjų rezultatų tikimasi dar iki šių metų pabaigos. Apie tai paskelbė Europos Komisija (EK).
Pradžia vėlyvą pavasarį
Čekijos į EK deleguota Vera Jourova, už teisingumą ir vartotojų teises atsakinga eurokomisarė, pranešė, kad bendroji produktų tyrimo metodika bus baigta iki š. m. balandžio. Ją rengia EK jungtinis tyrimų centras, padedamas bent 16 valstybių narių bei kitų suinteresuotųjų šalių, tarp jų ir Lietuvos. Jau gegužę, anot p. Jourovos, bus galima pradėti vykdyti koordinuojamą tyrimų programą. Pasak EK pranešimo, cheminiu ir jusliniu metodais bus tiriami bendrojo krepšelio produktų, kuriais prekiaujama daugelyje valstybių narių, sudėtis.
Pirmuosius tyrimo rezultatus numatoma pateikti iki 2018 m. galo.
Pranešime spaudai cituojama p. Jourova: Tęsiame savo numatytus darbus ir ketiname galiausiai užbaigti šį dvejopų kokybės standartų reikalą. Kartu dirba 16 valstybių narių. Tai rodo, jog tai anaiptol nėra vien Europos Rytų ir Vakarų skirtumo problema ir kad ją spręsime drauge. Teisinė ES vartotojų teisių reforma, rinkinys Naujos galimybės vartotojams, kurį ketiname pateikti balandį, įmones turėtų dar labiau atgrasyti nuo vartotojų klaidinimo. Labai daug priklauso ir nuo pačių vartotojų. Jie neturėtų pirkti produktų, kuriuos mano esant prastesnės kokybės.
Ji taip pat paragino ir gamintojus atsižvelgti į vartotojų lūkesčius ir visoje ES tiekti vienodos kokybės produktus.
Kreipėsi į gamintojus
Dar pernai rudenį EK paskelbė ES maisto produktų ir vartotojų apsaugos teisės aktų taikymo ir jų vykdymo užtikrinimo gaires. Numatytas ir užtikrinimo priemonių valstybėse narėse finansavimas.
Pranešama, kad p. Jourova per šį pusmetį kelis kartus susitiko su gamintojų atstovais ir prašė liautis gaminus skirtingos kokybės produktus, nes jie neatitinka specifinių rinkos reikalavimų. Kai kurie gamintojai jau ėmėsi pertvarkyti savo gamybą, kad visoje ES galėtų tiekti vienodos kokybės produktus, rašoma pranešime.
Savo pastarajame metiniame pranešime, perskaitytame lapkritį, Jeanas Claudeas Junckeris, EK vadovas, pastebėjo: Nesąžininga, kad kai kuriose šalyse žmonėms parduodami prastesnės kokybės maisto produktai, nors jų pakuotės ir prekių ženklai visose šalyse vienodi. Turime suteikti nacionalinėms valdžios institucijoms priemonių nutraukti bet kokią neteisėtą praktiką, kad ir kur ji būtų taikoma.
Apie dvejopos kokybės maisto produktų skirtingose ES šalyse problemą ypač garsiai prabilta pernai. Slovakijos ir kitų Višegrado šalių iniciatyva šis klausimas iškeltas visos bendrijos lygmeniu. Pernai liepą ES valstybės narės gavo trijų eurokomisarų pasirašytą laišką, kad visoje ES bus siekiama nustatyti vienodą maisto produktų kokybės tyrimo metodologiją ir taip spręsti klausimą dėl dvigubos kokybės maisto produktų problemos.
Pernai vasarį Gabriela Matečna, Slovakijos žemės ūkio ministrė, sakė, kad maždaug pusė šioje šalyje parduodamų maisto produktų savo kokybe ir sudėtimi skiriasi nuo tų pačių prekės ženklų, parduodamų Austrijoje. Mėsos dalis juose yra mažesnė, o riebalų, dirbtinių saldiklių ir konservantų yra daugiau. Politikė jau tada žadėjo kelti šį klausimą bendrijoje.
Seime veikia tyrimo komisija
Lietuva irgi prisidėjo prie šios iniciatyvos. Seime netgi buvo sudaryta parlamentinė komisija, kuri turi iki š. m. pavasario pateikti išvadas, ko galėtų imtis Lietuva, spręsdama dvejopos kokybės produktų problemas.
Lietuvoje buvo atliktas kai kurių mūsų šalyje ir kitose ES valstybėse parduodamų maisto produktų sudėties tyrimas ir nustatyta nemažai sudėties skirtumų. Pvz., Lietuvoje parduodamuose kai kuriuose produktuose yra daugiau riebalų, saldiklių, mažiau kakavos negu analogiškuose gaminiuose, kurių galima įsigyti Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje ar Austrijoje.
Taip pat atkreiptas dėmesys, kad nėra pažeidžiamos produktų ženklinimo taisyklės, nes gaminio sudėtis etiketėje nurodoma teisingai. Pvz., tuo pačiu prekės ženklu paženklintuose saldumynuose kakavos kiekis gali skirtis dvigubai.
Pernai Briuselis tikino, kad ES institucijos visų pirma domisi produktų sauga, o ne kokybe. Be to, esą nėra tokių taisyklių, numatančių skirtingose ES šalyse parduoti vienodos sudėties produktus. Tačiau vėliau EK sutiko imtis šios problemos tyrimo.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą