Suskaičiavo verslo nesėkmes: vienur „našlaitės“ bendrovės, kitur – bankrotai

Publikuota: 2018-02-01
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Regionų verslininkai dažnai sako, kad veikti tuštėjančiuose rajonuose sudėtingiau nei didmiesčiuose, kurių nesmaugia demografijos problemos, tačiau susumavus 2017-ųjų verslo nesėkmes matyti, kad dažniau jos ištiko didmiesčių verslininkus.

2017-ųjų verslo analizę atlikusi „Creditreform Lietuva“ suskaičiavo, kad pernai užregistruota 300 daugiau bankrotų nei 2016 m., tačiau mažiau kartų areštuotas įmonių turtas, taip pat beveik 2.000 mažiau įmonių liko be darbuotojų.

Pagal šiuos kriterijus sėkmingiausių rajonų penketukas – Varėna, Šilalė, Skuodas, Pasvalys ir Anykščiai. Šiose savivaldybėse, skaičiuojant 100-ui įmonių, buvo mažiausiai bendrovių, kurios pernai bankrutavo, liko be personalo ar jų turtas buvo areštuotas. Į sėkmingiausiųjų sąrašą taip pat patenka du kurortai – Druskininkai ir Birštonas.

Valdas Stasytis, Šilalės UAB „Prolain“, gaminančios konvekcines medienos džiovyklas, direktorius, teigiamus Šilalės rodiklius sieja su įmonių stabilumu – senosios bendrovės jau yra įsitvirtinusios ir pelniusios pasitikėjimą.

„Be to, rajonas mažas, rinka ribota, naujų įmonių daug neatsiranda, todėl ir konkurencija nėra labai didelė, – sako p. Stasytis. – Palyginti su kitais rajonais, Šilalei geriau sekasi ir dėl gyventojų. Kiek kalbame su verslininkais iš kitų rajonų, dauguma neturi žmonių, darbuotojų plėtrai, darbo rinka tuščia. O mes, pavyzdžiui, paskelbiame darbo biržoje, kad ieškome darbuotojo, ir atsiranda vienas, antras, trečias kandidatas, kai reikia, pasipildome.“

Prasčiausiai pagal tris kriterijus sekėsi Vilniaus, Kauno, Kazlų Rūdos, Akmenės ir Klaipėdos miesto savivaldybių verslui. Iš kitų didmiesčių geriausiai pasirodė Panevėžys, Šiauliai, jiems skirtos 36-a ir 44-a vietos.

Užpernai, 2016 m., „Creditreform Lietuvos“ verslo analizės duomenimis, mažiausiai nesėkmių patyrė Tauragės, Šakių, Šilalės, Akmenės ir Druskininkų savivaldybėse veikusios bendrovės, daugiausia – Visagino, Klaipėdos, Palangos, Kauno, Zarasų įmonės.

Nors Kazlų Rūdos įmonės susidūrė su kliūtimis, vietinė verslo aplinka, atrodo, yra palanki. Juolab kad viena mažiausių savivaldybių, turinti 12.000 gyventojų, pagal tiesiogines užsienio investicijas, tenkančias vienam gyventojui (2016 m. 7.449 Eur), beveik dvigubai lenkia Kauną ir Klaipėdą. Vis dėlto didelė įmonių koncentracija rajone verslui sukelia ir problemų, daugiausia dėl darbuotojų trūkumo.

„Jeigu norime prisivilioti darbuotoją, tarkim, iš Kauno, jam reikia mokėti daugiau, negu jis gali gauti Kaune. Jam reikia padengti transporto išlaidas, be to, kas dieną toli važinėti į darbą yra varginantis ir gaišinantis dalykas. Tad didelė koncentracija verslui kainuoja tiesiogiai“, – neseniai sakė Artūras Kaušikas, krovinių vežimo UAB „Blokas“ direktorius.

Kiti rajono verslininkai šią problemą sprendžia kviesdamiesi darbuotojų iš Kauno, kuris nuo Kazlų Rūdos nutolęs 40 km. Pavyzdžiui, 119 darbuotojų turinčios UAB „Jūrės medis“ 15% darbuotojų, daugiausia įvairaus lygio vadovų, atvyksta iš Kauno, dalis – iš Marijampolės apskrities rajonų.

Bankrotai – Akmenėje

2017 m. bankrutuojančiomis paskelbta 300 bendrovių daugiau nei užpernai, o prasčiausiai šiuo požiūriu sekėsi Akmenės rajono verslui, šioje savivaldybėje bankrotų koncentracija buvo didžiausia – daugiau kaip 7 bankrotai 100-ui įmonių.

Alis Valinčius, Akmenės rajono verslininkų asociacijos pirmininkas, UAB „Lorenta“ direktorius, kalbėdamas apie verslo aplinką rajone, pasigenda savivaldos požiūrio ir realios pagalbos, tačiau sako, kad įmonių bankrotų bumo nebuvo.

„Situacija rajone sunki, bet nemanau, kad ji blogesnė nei kitur. Įmonių bankrotų skaičius galbūt labiau susijęs su bendra statistika. Asociacijos aplinkoje nėra nė vienos bankrutavusios įmonės. Galbūt nežinome tų įmonių todėl, kad jos rajone buvo tik įregistruotos, bet veiklos čia nevykdė“, – svarsto p. Valinčius.

Didelė bankrotų koncentracija užfiksuota Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Kaune, Neringoje, mažiausia – Širvintose (trečdalis bankrutuojančios įmonės 100-ui bendrovių), tačiau ten verslo aktyvumas nedidelis – 2017 m. pradžioje buvo 705 įmonės.

Alinos Rauktytės, „Creditreform Lietuvos“ verslo analitikės, teigimu, kad bankroto atvejų daugės, buvo prognozuota dar praėjusių metų pradžioje. Tai bendrovė sieja su teisės aktų pakeitimais, kurie numatė baudas įmonių steigėjams, neinicijavusiems bankroto bylos, nors pačiai įmonei buvo atsiradusi priemonė tai padaryti.

Įmonės „našlaitės“

Daugiausia turto areštų buvo Pagėgių bendrovėse (23 apribojimai 100-ui įmonių), taip pat Radviliškio, Klaipėdos, Neringos, Kauno savivaldybėse. Mažiausiai jų patyrė įmonės Varėnos, Birštono, Biržų ir Druskininkų savivaldybėse.

„Creditreform Lietuvos“ atliktoje analizėje atkreipiamas dėmesys į tokį verslo nesėkmės tipą, kai įmonė paliekama tuščia – įmonių registre tebėra, bet veiklos nevykdo, darbuotojų neturi.

„Našlaitėmis“ tapusių įmonių daugiausia buvo Zarasų rajono savivaldybėje. 100-ui veikiančių įmonių teko 13,5 personalą 2017 m. išbarsčiusio verslo. Zarasai aplenkė sostinę, kur apleistų verslų koncentracija siekė 10,7 „tuščios įmonės“ 100-ui verslų. Įdomu, kad visi kiti didmiesčiai pagal be darbuotojų likusių įmonių koncentraciją atsidūrė gerokai aukščiau už sostinę, o mažiausia „pamestų“ įmonių koncentracija buvo Neringos savivaldybėje (3 ištuštėjusios įmonės 100-ui)“, – teigiama „Creditreform“ analitikų pranešime.

Uždaromos – kuriamos

Ponios Rauktytės teigimu, iš rinkos pasitraukusias bendroves keičia nauji subjektai – 2017 m. bankrutuojančių ir realiai veiklą nutraukusių įmonių ir naujų bendrovių santykis buvo teigiamas, tačiau pasitaikė ir rajonų, kuriuose buvo uždaryta daugiau įmonių nei įkurta.

„Creditreform Lietuvos“ analitikų teigimu, neigiamam santykiui Neringoje ar Vilniuje įtakos turėjo aukštas verslumo lygis, kai dalis gyventojų turi kelias įmones, kitur galėjo pasireikšti neigiamos demografinės tendencijos, kai su gyventojų ir tų pačių potencialių klientų „išsivaikščiojimu“ mažėja ir verslumas.

Neigiamas santykis buvo Vilniuje (–0,3%), Šiauliuose ir Panevėžyje (– 7%), Klaipėdoje (–23%), Neringoje (–43%). Didžiausias įmonių „atkūrimas“ užfiksuotas Kalvarijų (+191%), Birštono (+188%), Kelmės (+119%) savivaldybėse.

[infogram id="15dc3929-488f-4620-8388-3b48ccc25667" prefix="8P6" format="interactive" title="Verslo nesekmės 2017 m."]

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Iš JK emigruoja rekordinis skaičius europiečių 4

Pernai iš Jungtinės Karalystės (JK) išvykusių ES piliečių skaičius – didžiausias istorijoje, rodo šalies...

Dėl planuojamų JAV tarifų Kinija pateikė skundą PPO 1

Kinijos komercijos ministerija pirmadienį pranešė, kad valstybė pateikė skundą Pasaulio prekybos...

Liberalams ir VSD susitaikyti nepavyko

Liberalų sąjūdžiui ir Valstybės saugumo departamentui (VSD) pirmadienį nepavyko susitaikyti per parengiamąjį...

Eurokomisija liepė „Airbnb“ teikti vartotojams tikrąsias kainas 6

Apgyvendinimo paslaugų įsigijimo tarpininkavimo paslaugas teikianti interneto platforma „Airbnb“ privalo...

Įsigaliojo nauja Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo redakcija Rėmėjo turinys

Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos šalyse pradėtas taikyti dar...

ES spaudžia Kiniją prekybos klausimais

Kinija galėtų atverti savo rinką, jeigu tik to panorėtų, pirmadienį Europos Sąjungos (ES) ir Kinijos viršūnių...

Po audito globos įstaigų vadovai sprendžia, ką daryti su J. Pagojaus įmone   1

Prūdiškių socialinės globos namų ir Šiaulių vaikų globos namų „Šaltinis“ vadovai sako šią savaitę...

Didžiausių Lietuvos bendrovių TOP 1000: verslas nusiteikęs optimistiškai Premium 1

Įvairių sričių įmonių vadovai džiugiai nusiteikę ne tik kalbėdami apie praėjusių metų rezultatus, bet ir...

Kinijos BVP augimas lėtėjo, tačiau vis dar atitiko valdžios tikslą 1

Kinijos ekonomikos augimas antrajį šių metų ketvirtį sulėtėjo ir, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš...

Pinigai, keliantys galvos skausmą 10

Pinigai, kaip ir lazda, irgi turi du galus: galvą skauda, kai jų nėra, bet, ko gero, dar labiau skauda, kai...

Finansai
06:30
Konservatorių pasirinkimas – Nausėda, Šimonytė, Ušackas ar Pavilionis Premium 22

Didžiausios opozicinės partijos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narių ir šalininkų...

Kinijos prekybos perviršis su JAV kaitina prekybos karo liepsną Premium 2

Kinijos prekybos perviršis su JAV birželį pasiekė rekordą, o bendras šalies eksportas išliko solidus, tokie...

Farmacijos įmonė sėkmę užsitikrino sparčiai reaguodama į sektoriaus pokyčius Rėmėjo turinys 3

25 metų gimtadienį švenčianti UAB „Tamro“ buvo pirmoji nelietuviško kapitalo didmeninė vaistų platinimo įmonė...

Agrokoncerną vejasi trąšų muitai Premium 2

Muitinės departamentas (MD) įsivėlė į ikiteisminį ginčą su rusiškų trąšų importuotojais dėl priskaičiuotų...

Agroverslas
00:01
Airijos mokyklose atsiras lietuvių kalbos pamokos 5

Airijos bendrojo ugdymo mokyklos nuo rugsėjo siūlys mokytis lietuvių kalbos.

Verslo aplinka
2018.07.15
Guoga – antras daugiausiai per kadenciją uždirbęs europarlamentaras 3

Europos Parlamento narys Antanas Guoga yra antras daugiausiai kadencijos metu uždirbęs europarlamentaras,...

Verslo aplinka
2018.07.15
Ar svarbu, kas moka mokesčius nuo algos 33

Nuo 2019 m. Lietuvoje įsigalioja nauja atlyginimų skaičiavimo tvarka, kai „Sodros“ įmokos bus konsoliduotos...

Finansai
2018.07.14
Prezidentė Vokietijoje atsiėmė Vestfalijos taikos premiją 12

Dalia Grybauskaitė iškilmingoje ceremonijoje Miunsterio miesto rotušėje Lietuvos žmonių vardu atsiėmė...

Verslo aplinka
2018.07.14
Mirė rašytoja, poetė, signatarė Vidmantė Jasukaitytė 2

Šeštadienio rytą Klaipėdos ligoninėje mirė rašytoja, poetė, Kovo 11-osios akto signatarė Vidmantė...

Laisvalaikis
2018.07.14
„Darbiečiai“ patvirtino kandidatus į merus

Šeštadienį posėdžiavusi Darbo partijos (DP) taryba patvirtino kandidatus į merus, aptarė galimybę rinkti...

Verslo aplinka
2018.07.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau