Suskaičiavo verslo nesėkmes: vienur „našlaitės“ bendrovės, kitur – bankrotai

Publikuota: 2018-02-01
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Regionų verslininkai dažnai sako, kad veikti tuštėjančiuose rajonuose sudėtingiau nei didmiesčiuose, kurių nesmaugia demografijos problemos, tačiau susumavus 2017-ųjų verslo nesėkmes matyti, kad dažniau jos ištiko didmiesčių verslininkus.

2017-ųjų verslo analizę atlikusi „Creditreform Lietuva“ suskaičiavo, kad pernai užregistruota 300 daugiau bankrotų nei 2016 m., tačiau mažiau kartų areštuotas įmonių turtas, taip pat beveik 2.000 mažiau įmonių liko be darbuotojų.

Pagal šiuos kriterijus sėkmingiausių rajonų penketukas – Varėna, Šilalė, Skuodas, Pasvalys ir Anykščiai. Šiose savivaldybėse, skaičiuojant 100-ui įmonių, buvo mažiausiai bendrovių, kurios pernai bankrutavo, liko be personalo ar jų turtas buvo areštuotas. Į sėkmingiausiųjų sąrašą taip pat patenka du kurortai – Druskininkai ir Birštonas.

Valdas Stasytis, Šilalės UAB „Prolain“, gaminančios konvekcines medienos džiovyklas, direktorius, teigiamus Šilalės rodiklius sieja su įmonių stabilumu – senosios bendrovės jau yra įsitvirtinusios ir pelniusios pasitikėjimą.

„Be to, rajonas mažas, rinka ribota, naujų įmonių daug neatsiranda, todėl ir konkurencija nėra labai didelė, – sako p. Stasytis. – Palyginti su kitais rajonais, Šilalei geriau sekasi ir dėl gyventojų. Kiek kalbame su verslininkais iš kitų rajonų, dauguma neturi žmonių, darbuotojų plėtrai, darbo rinka tuščia. O mes, pavyzdžiui, paskelbiame darbo biržoje, kad ieškome darbuotojo, ir atsiranda vienas, antras, trečias kandidatas, kai reikia, pasipildome.“

Prasčiausiai pagal tris kriterijus sekėsi Vilniaus, Kauno, Kazlų Rūdos, Akmenės ir Klaipėdos miesto savivaldybių verslui. Iš kitų didmiesčių geriausiai pasirodė Panevėžys, Šiauliai, jiems skirtos 36-a ir 44-a vietos.

Užpernai, 2016 m., „Creditreform Lietuvos“ verslo analizės duomenimis, mažiausiai nesėkmių patyrė Tauragės, Šakių, Šilalės, Akmenės ir Druskininkų savivaldybėse veikusios bendrovės, daugiausia – Visagino, Klaipėdos, Palangos, Kauno, Zarasų įmonės.

Nors Kazlų Rūdos įmonės susidūrė su kliūtimis, vietinė verslo aplinka, atrodo, yra palanki. Juolab kad viena mažiausių savivaldybių, turinti 12.000 gyventojų, pagal tiesiogines užsienio investicijas, tenkančias vienam gyventojui (2016 m. 7.449 Eur), beveik dvigubai lenkia Kauną ir Klaipėdą. Vis dėlto didelė įmonių koncentracija rajone verslui sukelia ir problemų, daugiausia dėl darbuotojų trūkumo.

„Jeigu norime prisivilioti darbuotoją, tarkim, iš Kauno, jam reikia mokėti daugiau, negu jis gali gauti Kaune. Jam reikia padengti transporto išlaidas, be to, kas dieną toli važinėti į darbą yra varginantis ir gaišinantis dalykas. Tad didelė koncentracija verslui kainuoja tiesiogiai“, – neseniai sakė Artūras Kaušikas, krovinių vežimo UAB „Blokas“ direktorius.

Kiti rajono verslininkai šią problemą sprendžia kviesdamiesi darbuotojų iš Kauno, kuris nuo Kazlų Rūdos nutolęs 40 km. Pavyzdžiui, 119 darbuotojų turinčios UAB „Jūrės medis“ 15% darbuotojų, daugiausia įvairaus lygio vadovų, atvyksta iš Kauno, dalis – iš Marijampolės apskrities rajonų.

Bankrotai – Akmenėje

2017 m. bankrutuojančiomis paskelbta 300 bendrovių daugiau nei užpernai, o prasčiausiai šiuo požiūriu sekėsi Akmenės rajono verslui, šioje savivaldybėje bankrotų koncentracija buvo didžiausia – daugiau kaip 7 bankrotai 100-ui įmonių.

Alis Valinčius, Akmenės rajono verslininkų asociacijos pirmininkas, UAB „Lorenta“ direktorius, kalbėdamas apie verslo aplinką rajone, pasigenda savivaldos požiūrio ir realios pagalbos, tačiau sako, kad įmonių bankrotų bumo nebuvo.

„Situacija rajone sunki, bet nemanau, kad ji blogesnė nei kitur. Įmonių bankrotų skaičius galbūt labiau susijęs su bendra statistika. Asociacijos aplinkoje nėra nė vienos bankrutavusios įmonės. Galbūt nežinome tų įmonių todėl, kad jos rajone buvo tik įregistruotos, bet veiklos čia nevykdė“, – svarsto p. Valinčius.

Didelė bankrotų koncentracija užfiksuota Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Kaune, Neringoje, mažiausia – Širvintose (trečdalis bankrutuojančios įmonės 100-ui bendrovių), tačiau ten verslo aktyvumas nedidelis – 2017 m. pradžioje buvo 705 įmonės.

Alinos Rauktytės, „Creditreform Lietuvos“ verslo analitikės, teigimu, kad bankroto atvejų daugės, buvo prognozuota dar praėjusių metų pradžioje. Tai bendrovė sieja su teisės aktų pakeitimais, kurie numatė baudas įmonių steigėjams, neinicijavusiems bankroto bylos, nors pačiai įmonei buvo atsiradusi priemonė tai padaryti.

Įmonės „našlaitės“

Daugiausia turto areštų buvo Pagėgių bendrovėse (23 apribojimai 100-ui įmonių), taip pat Radviliškio, Klaipėdos, Neringos, Kauno savivaldybėse. Mažiausiai jų patyrė įmonės Varėnos, Birštono, Biržų ir Druskininkų savivaldybėse.

„Creditreform Lietuvos“ atliktoje analizėje atkreipiamas dėmesys į tokį verslo nesėkmės tipą, kai įmonė paliekama tuščia – įmonių registre tebėra, bet veiklos nevykdo, darbuotojų neturi.

„Našlaitėmis“ tapusių įmonių daugiausia buvo Zarasų rajono savivaldybėje. 100-ui veikiančių įmonių teko 13,5 personalą 2017 m. išbarsčiusio verslo. Zarasai aplenkė sostinę, kur apleistų verslų koncentracija siekė 10,7 „tuščios įmonės“ 100-ui verslų. Įdomu, kad visi kiti didmiesčiai pagal be darbuotojų likusių įmonių koncentraciją atsidūrė gerokai aukščiau už sostinę, o mažiausia „pamestų“ įmonių koncentracija buvo Neringos savivaldybėje (3 ištuštėjusios įmonės 100-ui)“, – teigiama „Creditreform“ analitikų pranešime.

Uždaromos – kuriamos

Ponios Rauktytės teigimu, iš rinkos pasitraukusias bendroves keičia nauji subjektai – 2017 m. bankrutuojančių ir realiai veiklą nutraukusių įmonių ir naujų bendrovių santykis buvo teigiamas, tačiau pasitaikė ir rajonų, kuriuose buvo uždaryta daugiau įmonių nei įkurta.

„Creditreform Lietuvos“ analitikų teigimu, neigiamam santykiui Neringoje ar Vilniuje įtakos turėjo aukštas verslumo lygis, kai dalis gyventojų turi kelias įmones, kitur galėjo pasireikšti neigiamos demografinės tendencijos, kai su gyventojų ir tų pačių potencialių klientų „išsivaikščiojimu“ mažėja ir verslumas.

Neigiamas santykis buvo Vilniuje (–0,3%), Šiauliuose ir Panevėžyje (– 7%), Klaipėdoje (–23%), Neringoje (–43%). Didžiausias įmonių „atkūrimas“ užfiksuotas Kalvarijų (+191%), Birštono (+188%), Kelmės (+119%) savivaldybėse.

[infogram id="15dc3929-488f-4620-8388-3b48ccc25667" prefix="8P6" format="interactive" title="Verslo nesekmės 2017 m."]

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Asociacija: privaloma statybininko kortelė sumažintų šešėlį  3

Lietuvos statybininkų asociacija nuo 2020 metų siūlo įteisinti privalomą statybininko kortelę – pasak jos,...

Statyba ir NT
2019.04.23
Rusijos Rytuose Vladimiras Putinas priims Kim Jong Uną 2

Rusijos ir Šiaurės Korėjos lyderiai ketvirtadienį susitiks Rusijos Tolimųjų Rytų uostamiestyje Vladivostoke.

Verslo aplinka
2019.04.23
Derybų dėl „Brexit“ įkaršyje vėl svyruoja Th. May postas

Theresai May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerei, ir vėl gresia būti išstumtai iš savo posto. Jos noras...

Verslo aplinka
2019.04.23
Ar darbdaviui privalu pareikalauti darbuotojo pasiaiškinti dėl darbo pareigų pažeidimo? Verslo tribūna

Atsakymas į šį klausimą visuomet būdavo: taip. Ar tikrai visais atvejais?

Verslo aplinka
2019.04.23
MMA kitąmet galėtų didėti beveik dešimtadaliu 7

Kitais metais minimalus mėnesio atlyginimas (MMA) galėtų būti maždaug dešimtadaliu didesnis nei šiemet –...

Verslo aplinka
2019.04.23
ESO kuriama inovacija turėtų padėti atbaidyti piktavalius ir didinti elektros tinklo patikimumą Verslo tribūna

AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) inicijuoja nustatyti objektyvias elektros skaitiklių gedimo ar...

Verslo aplinka
2019.04.23
Vilnius - antras „Financial Times“ išmaniųjų ateities vietovių reitinge

„Financial Times“ investicijų ekspertų padalinio „fDi Intelligence“ reitinge Vilnius įvardijamas tarp penkių...

Verslo aplinka
2019.04.23
Mirė didysis Liuksemburgo hercogas Jonas  1

Antradienį, sulaukęs 98 m., mirė Liuksemburgo didysis hercogas Jonas. Tai patvirtino jo sūnus Henris,...

Verslo aplinka
2019.04.23
Interviu su G. Nausėda: reikia progresinių mokesčių ir ilgesnių mokestinių atostogų Premium 20

Prezidento posto siekiančio ekonomisto Gitano Nausėdos prioritetas – Gerovės valstybė. Pamatiniai jos akmenys...

Verslo aplinka
2019.04.23
V. Šapoka atmeta kritiką dėl tarnybų kontrolės per biudžetą, bet žada planą tobulinti   

Vilius Šapoka, Finansų ministras, atmeta kritiką, kad siūlomi nauji biudžeto sudarymo principai gali pakirsti...

Finansai
2019.04.23
Atakos Šri Lankoje: „Islamo valstybė“ prisiėmė atsakomybę

Šri Lankoje antradienį surengtos pirmos masinės laidotuvės, šaliai gedint sekmadienį įvykdytų sprogdinimų...

Verslo aplinka
2019.04.23
Būsto įperkamumas Vilniuje vis dar kyla, bet nuo kaimynių atsilieka

Galimybės įpirkti būstą Lietuvos sostinėje vis dar auga, tačiau Rygoje ir Taline jos vis dar didesnės.

Statyba ir NT
2019.04.23
ECB dėl pinigų politikos spręsti rinksis Vilniuje 4

Birželio 5-6 d. Vilniuje įvyks Europos Centrinio Banko (ECB) valdančiosios tarybos išvažiuojamasis posėdis.

Rinkos
2019.04.23
EP rinkimų biuletenyje pirmasis bus R. Paksas 1

Europos Parlamento (EP) rinkimuose dalyvaujančių partijų ir komitetų išsitraukė numerius, kuria tvarka jie...

Verslo aplinka
2019.04.23
L. Linkevičius: Ukrainos prezidento rinkimai rodo nusivylimą kova su oligarchais 4

Ukrainos prezidento rinkimai, per kuriuos komikas Volodymyras Zelenskis įveikė dabartinį šalies prezidentą...

Verslo aplinka
2019.04.23
Pažangiausios Europos didmiesčių NT vystymo tendencijos ateina ir į Vilnių Verslo tribūna 9

Sostinės senamiestis – didelis traukos centras ir verslui, ir gyventojams, nenorintiems nutolti nuo miesto.

Statyba ir NT
2019.04.23
Trys kaimynės negali (ne)būti konkurentės Premium 3

Lietuva su Latvija niekaip nenubrėžia jūros sienos, latviai flirtuoja su baltarusiais, kad šie savo prekių...

Verslo aplinka
2019.04.23
Ministerija žada riboti advokatų apetitus, šie pasigenda esminių reformų 6

Teisingumo ministerija per artimiausią mėnesį žada parengti valstybės garantuojamos teisinės pagalbos...

Paslaugos
2019.04.22
Pasaulio lyderiai sveikina Zelenskį, Rusija neturi iliuzijų 14

Vakarų lyderiai pirmadienį pasveikino Volodymyrą Zelenskį su pergale Ukrainos prezidento rinkimuose,...

Verslo aplinka
2019.04.22
Šri Lankoje po išpuolių skelbiama nepaprastoji padėtis 1

Šri Lanka paskelbė įvedanti nepaprastąją padėtį, suteikiančią daugiau galių policijai ir kariuomenei po...

Verslo aplinka
2019.04.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau