Suskaičiavo verslo nesėkmes: vienur „našlaitės“ bendrovės, kitur – bankrotai

Publikuota: 2018-02-01
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Regionų verslininkai dažnai sako, kad veikti tuštėjančiuose rajonuose sudėtingiau nei didmiesčiuose, kurių nesmaugia demografijos problemos, tačiau susumavus 2017-ųjų verslo nesėkmes matyti, kad dažniau jos ištiko didmiesčių verslininkus.

2017-ųjų verslo analizę atlikusi „Creditreform Lietuva“ suskaičiavo, kad pernai užregistruota 300 daugiau bankrotų nei 2016 m., tačiau mažiau kartų areštuotas įmonių turtas, taip pat beveik 2.000 mažiau įmonių liko be darbuotojų.

Pagal šiuos kriterijus sėkmingiausių rajonų penketukas – Varėna, Šilalė, Skuodas, Pasvalys ir Anykščiai. Šiose savivaldybėse, skaičiuojant 100-ui įmonių, buvo mažiausiai bendrovių, kurios pernai bankrutavo, liko be personalo ar jų turtas buvo areštuotas. Į sėkmingiausiųjų sąrašą taip pat patenka du kurortai – Druskininkai ir Birštonas.

Valdas Stasytis, Šilalės UAB „Prolain“, gaminančios konvekcines medienos džiovyklas, direktorius, teigiamus Šilalės rodiklius sieja su įmonių stabilumu – senosios bendrovės jau yra įsitvirtinusios ir pelniusios pasitikėjimą.

„Be to, rajonas mažas, rinka ribota, naujų įmonių daug neatsiranda, todėl ir konkurencija nėra labai didelė, – sako p. Stasytis. – Palyginti su kitais rajonais, Šilalei geriau sekasi ir dėl gyventojų. Kiek kalbame su verslininkais iš kitų rajonų, dauguma neturi žmonių, darbuotojų plėtrai, darbo rinka tuščia. O mes, pavyzdžiui, paskelbiame darbo biržoje, kad ieškome darbuotojo, ir atsiranda vienas, antras, trečias kandidatas, kai reikia, pasipildome.“

Prasčiausiai pagal tris kriterijus sekėsi Vilniaus, Kauno, Kazlų Rūdos, Akmenės ir Klaipėdos miesto savivaldybių verslui. Iš kitų didmiesčių geriausiai pasirodė Panevėžys, Šiauliai, jiems skirtos 36-a ir 44-a vietos.

Užpernai, 2016 m., „Creditreform Lietuvos“ verslo analizės duomenimis, mažiausiai nesėkmių patyrė Tauragės, Šakių, Šilalės, Akmenės ir Druskininkų savivaldybėse veikusios bendrovės, daugiausia – Visagino, Klaipėdos, Palangos, Kauno, Zarasų įmonės.

Nors Kazlų Rūdos įmonės susidūrė su kliūtimis, vietinė verslo aplinka, atrodo, yra palanki. Juolab kad viena mažiausių savivaldybių, turinti 12.000 gyventojų, pagal tiesiogines užsienio investicijas, tenkančias vienam gyventojui (2016 m. 7.449 Eur), beveik dvigubai lenkia Kauną ir Klaipėdą. Vis dėlto didelė įmonių koncentracija rajone verslui sukelia ir problemų, daugiausia dėl darbuotojų trūkumo.

„Jeigu norime prisivilioti darbuotoją, tarkim, iš Kauno, jam reikia mokėti daugiau, negu jis gali gauti Kaune. Jam reikia padengti transporto išlaidas, be to, kas dieną toli važinėti į darbą yra varginantis ir gaišinantis dalykas. Tad didelė koncentracija verslui kainuoja tiesiogiai“, – neseniai sakė Artūras Kaušikas, krovinių vežimo UAB „Blokas“ direktorius.

Kiti rajono verslininkai šią problemą sprendžia kviesdamiesi darbuotojų iš Kauno, kuris nuo Kazlų Rūdos nutolęs 40 km. Pavyzdžiui, 119 darbuotojų turinčios UAB „Jūrės medis“ 15% darbuotojų, daugiausia įvairaus lygio vadovų, atvyksta iš Kauno, dalis – iš Marijampolės apskrities rajonų.

Bankrotai – Akmenėje

2017 m. bankrutuojančiomis paskelbta 300 bendrovių daugiau nei užpernai, o prasčiausiai šiuo požiūriu sekėsi Akmenės rajono verslui, šioje savivaldybėje bankrotų koncentracija buvo didžiausia – daugiau kaip 7 bankrotai 100-ui įmonių.

Alis Valinčius, Akmenės rajono verslininkų asociacijos pirmininkas, UAB „Lorenta“ direktorius, kalbėdamas apie verslo aplinką rajone, pasigenda savivaldos požiūrio ir realios pagalbos, tačiau sako, kad įmonių bankrotų bumo nebuvo.

„Situacija rajone sunki, bet nemanau, kad ji blogesnė nei kitur. Įmonių bankrotų skaičius galbūt labiau susijęs su bendra statistika. Asociacijos aplinkoje nėra nė vienos bankrutavusios įmonės. Galbūt nežinome tų įmonių todėl, kad jos rajone buvo tik įregistruotos, bet veiklos čia nevykdė“, – svarsto p. Valinčius.

Didelė bankrotų koncentracija užfiksuota Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Kaune, Neringoje, mažiausia – Širvintose (trečdalis bankrutuojančios įmonės 100-ui bendrovių), tačiau ten verslo aktyvumas nedidelis – 2017 m. pradžioje buvo 705 įmonės.

Alinos Rauktytės, „Creditreform Lietuvos“ verslo analitikės, teigimu, kad bankroto atvejų daugės, buvo prognozuota dar praėjusių metų pradžioje. Tai bendrovė sieja su teisės aktų pakeitimais, kurie numatė baudas įmonių steigėjams, neinicijavusiems bankroto bylos, nors pačiai įmonei buvo atsiradusi priemonė tai padaryti.

Įmonės „našlaitės“

Daugiausia turto areštų buvo Pagėgių bendrovėse (23 apribojimai 100-ui įmonių), taip pat Radviliškio, Klaipėdos, Neringos, Kauno savivaldybėse. Mažiausiai jų patyrė įmonės Varėnos, Birštono, Biržų ir Druskininkų savivaldybėse.

„Creditreform Lietuvos“ atliktoje analizėje atkreipiamas dėmesys į tokį verslo nesėkmės tipą, kai įmonė paliekama tuščia – įmonių registre tebėra, bet veiklos nevykdo, darbuotojų neturi.

„Našlaitėmis“ tapusių įmonių daugiausia buvo Zarasų rajono savivaldybėje. 100-ui veikiančių įmonių teko 13,5 personalą 2017 m. išbarsčiusio verslo. Zarasai aplenkė sostinę, kur apleistų verslų koncentracija siekė 10,7 „tuščios įmonės“ 100-ui verslų. Įdomu, kad visi kiti didmiesčiai pagal be darbuotojų likusių įmonių koncentraciją atsidūrė gerokai aukščiau už sostinę, o mažiausia „pamestų“ įmonių koncentracija buvo Neringos savivaldybėje (3 ištuštėjusios įmonės 100-ui)“, – teigiama „Creditreform“ analitikų pranešime.

Uždaromos – kuriamos

Ponios Rauktytės teigimu, iš rinkos pasitraukusias bendroves keičia nauji subjektai – 2017 m. bankrutuojančių ir realiai veiklą nutraukusių įmonių ir naujų bendrovių santykis buvo teigiamas, tačiau pasitaikė ir rajonų, kuriuose buvo uždaryta daugiau įmonių nei įkurta.

„Creditreform Lietuvos“ analitikų teigimu, neigiamam santykiui Neringoje ar Vilniuje įtakos turėjo aukštas verslumo lygis, kai dalis gyventojų turi kelias įmones, kitur galėjo pasireikšti neigiamos demografinės tendencijos, kai su gyventojų ir tų pačių potencialių klientų „išsivaikščiojimu“ mažėja ir verslumas.

Neigiamas santykis buvo Vilniuje (–0,3%), Šiauliuose ir Panevėžyje (– 7%), Klaipėdoje (–23%), Neringoje (–43%). Didžiausias įmonių „atkūrimas“ užfiksuotas Kalvarijų (+191%), Birštono (+188%), Kelmės (+119%) savivaldybėse.

[infogram id="15dc3929-488f-4620-8388-3b48ccc25667" prefix="8P6" format="interactive" title="Verslo nesekmės 2017 m."]

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kirtimų ribojimo planai Labanore papiktino privačių miškų savininkus 7

Socialiniuose tinkluose kilus triukšmui dėl Labanoro girioje atliekamų kritimų, miškininkai tvirtina, kad tie...

Agroverslas
2018.09.18
Turkijos ir Rusijos prezidentai susitarė dėl Sirijos Idlibo provincijos 5

Pirmadienį po keturias valandas trukusių derybų tarp Turkijos ir Rusijos lyderių Sočyje pavyko pasiekti...

Verslo aplinka
2018.09.18
STT įtaria laikinąjį Telšių administracijos vadovą paėmus kyšį  1

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) antradienį pranešė įtarianti, kad laikinasis Telšių rajono savivaldybės...

Verslo aplinka
2018.09.18
Kėdainių krematoriumas tampa „Lietuvos krematoriumu“

Vienintelį krematoriumą Lietuvoje valdanti AB „K2 LT“ nuo šiol naudos naują prekės ženklą „Lietuvos...

VRM sieks nutraukti susitarimą su MRU steigti Viešojo saugumo akademiją    1

Vidaus reikalų ministerija (VRM) sieks nutraukti susitarimą dėl Viešojo saugumo akademijos steigimo su Mykolo...

Verslo aplinka
2018.09.18
MMA kitąmet turėtų padidėti iki 430 Eur 19

Nors Vyriausybės, darbdavių ir profsąjungų atstovus vienijanti Trišalė taryba fiksuoja skirtingas nuomones...

Verslo aplinka
2018.09.18
Teismas: Kauno termofikacinei elektrinei 0,7 mln. Eur VIAP lėšų neskirta pagrįstai

Verslininko Rimando Stonio valdoma Kauno termofikacijos elektrinė (KTE) 2015 metais pagrįstai negavo 744.000...

Verslo aplinka
2018.09.18
Sirijos gynybos sistema per klaidą numušė Rusijos karinį lėktuvą 37

Rusijos gynybos ministerija teigia, kad Sirijos oro pajėgų gynybos sistema S-200 „netyčia“ numušė Rusijos...

Verslo aplinka
2018.09.18
Smulkieji apie jiems žadamą paramą: supriešinimas su stambiaisiais Premium 1

Vyriausybės planus skatinti smulkųjį verslą patys smulkieji vertina atsargiai. Juokas pro ašaras – taip jie...

Verslo aplinka
2018.09.18
Trijų jūrų infrastruktūros sąraše – sinchronizacija, „Via Baltica“, „Rail Baltica“, GIPL

Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikime Rumunijoje Baltijos, Juodosios ir Adrijos jūrų regiono lyderiai...

Verslo aplinka
2018.09.18
TVF: JK pasitraukimas iš ES be susitarimo būtų smūgis šalies ekonomikai 1

Jungtinės Karalystės (JK) ekonomika gali rimtai nukentėti, jei šalis kitąmet pasitrauks iš Europos Sąjungos...

Verslo aplinka
2018.09.18
Surinkta 16.000 parašų prieš P. Gražulio darbą Seimo ŽTK

Žmogaus teisių gynėjai nori Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui perduoti 16.000 parašų prieš Seimo nario...

Verslo aplinka
2018.09.18
Imtasi svarstyti kitąmet vyksiančių rinkimų datų paskelbimą

Savivaldybių tarybų ir merų rinkimai turėtų įvykti kitų metų kovo 3 d., prezidentas turėtų būti renkamas...

Verslo aplinka
2018.09.18
Seimo sesijos darbų programoje – keli šimtai projektų

Rugsėjo 10-ąją prasidėjusioje ir iki Kalėdų vyksiančioje Seimo rudens sesijoje planuojama apsvarstyti iki 600...

Verslo aplinka
2018.09.18
Susitiko abiejų Korėjų lyderiai

Moon Jae-inas, Pietų Korėjos prezidentas, antradienį susitiko su Kim Jong Unu, Šiaurės Korėjos lyderiu.

Verslo aplinka
2018.09.18
Vilniaus nuotekų dumblu tręš energetinius medžius 6

Didžiausia Lietuvos vandentvarkos įmonė „Vilniaus vandenys“ drauge su partneriais pradeda žiedinės ekonomikos...

Energetika
2018.09.18
Ieško vadovo Žemės ūkio ministerijos perkėlimui į Kauną 2

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) paskelbė konkursą, kurio metu ieškos žmogaus, vadovausiančio ministerijos...

Vadyba
2018.09.18
Trumpas ir toliau spaudžia Pekiną, įvedė dar daugiau naujų muitų 6

JAV įveda naujų muitų 200 mlrd. USD vertės kiniškoms prekėms tebesitęsiant prekybos karui tarp dviejų...

Verslo aplinka
2018.09.18
Kompanija, kurioje galioja džentelmenų kodeksas Rėmėjo turinys 1

Rugsėjį sukanka 25 metai, kai Lietuvoje veiklą pradėjo logistikos kompanija „Ad Rem“. Viena pirmųjų šalies...

Transportas
2018.09.18
Pramonės sektoriaus apžvalga: lyderių receptai, pamokos, tendencijos Premium

Šiemet į dešimties „Verslo žinių“ pramonės lyderių reitingo dešimtuką patekusių įmonių bendras vardiklis –...

Pramonė
2018.09.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau