Suskaičiavo verslo nesėkmes: vienur „našlaitės“ bendrovės, kitur – bankrotai

Publikuota: 2018-02-01
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Regionų verslininkai dažnai sako, kad veikti tuštėjančiuose rajonuose sudėtingiau nei didmiesčiuose, kurių nesmaugia demografijos problemos, tačiau susumavus 2017-ųjų verslo nesėkmes matyti, kad dažniau jos ištiko didmiesčių verslininkus.

2017-ųjų verslo analizę atlikusi „Creditreform Lietuva“ suskaičiavo, kad pernai užregistruota 300 daugiau bankrotų nei 2016 m., tačiau mažiau kartų areštuotas įmonių turtas, taip pat beveik 2.000 mažiau įmonių liko be darbuotojų.

Pagal šiuos kriterijus sėkmingiausių rajonų penketukas – Varėna, Šilalė, Skuodas, Pasvalys ir Anykščiai. Šiose savivaldybėse, skaičiuojant 100-ui įmonių, buvo mažiausiai bendrovių, kurios pernai bankrutavo, liko be personalo ar jų turtas buvo areštuotas. Į sėkmingiausiųjų sąrašą taip pat patenka du kurortai – Druskininkai ir Birštonas.

Valdas Stasytis, Šilalės UAB „Prolain“, gaminančios konvekcines medienos džiovyklas, direktorius, teigiamus Šilalės rodiklius sieja su įmonių stabilumu – senosios bendrovės jau yra įsitvirtinusios ir pelniusios pasitikėjimą.

„Be to, rajonas mažas, rinka ribota, naujų įmonių daug neatsiranda, todėl ir konkurencija nėra labai didelė, – sako p. Stasytis. – Palyginti su kitais rajonais, Šilalei geriau sekasi ir dėl gyventojų. Kiek kalbame su verslininkais iš kitų rajonų, dauguma neturi žmonių, darbuotojų plėtrai, darbo rinka tuščia. O mes, pavyzdžiui, paskelbiame darbo biržoje, kad ieškome darbuotojo, ir atsiranda vienas, antras, trečias kandidatas, kai reikia, pasipildome.“

Prasčiausiai pagal tris kriterijus sekėsi Vilniaus, Kauno, Kazlų Rūdos, Akmenės ir Klaipėdos miesto savivaldybių verslui. Iš kitų didmiesčių geriausiai pasirodė Panevėžys, Šiauliai, jiems skirtos 36-a ir 44-a vietos.

Užpernai, 2016 m., „Creditreform Lietuvos“ verslo analizės duomenimis, mažiausiai nesėkmių patyrė Tauragės, Šakių, Šilalės, Akmenės ir Druskininkų savivaldybėse veikusios bendrovės, daugiausia – Visagino, Klaipėdos, Palangos, Kauno, Zarasų įmonės.

Nors Kazlų Rūdos įmonės susidūrė su kliūtimis, vietinė verslo aplinka, atrodo, yra palanki. Juolab kad viena mažiausių savivaldybių, turinti 12.000 gyventojų, pagal tiesiogines užsienio investicijas, tenkančias vienam gyventojui (2016 m. 7.449 Eur), beveik dvigubai lenkia Kauną ir Klaipėdą. Vis dėlto didelė įmonių koncentracija rajone verslui sukelia ir problemų, daugiausia dėl darbuotojų trūkumo.

„Jeigu norime prisivilioti darbuotoją, tarkim, iš Kauno, jam reikia mokėti daugiau, negu jis gali gauti Kaune. Jam reikia padengti transporto išlaidas, be to, kas dieną toli važinėti į darbą yra varginantis ir gaišinantis dalykas. Tad didelė koncentracija verslui kainuoja tiesiogiai“, – neseniai sakė Artūras Kaušikas, krovinių vežimo UAB „Blokas“ direktorius.

Kiti rajono verslininkai šią problemą sprendžia kviesdamiesi darbuotojų iš Kauno, kuris nuo Kazlų Rūdos nutolęs 40 km. Pavyzdžiui, 119 darbuotojų turinčios UAB „Jūrės medis“ 15% darbuotojų, daugiausia įvairaus lygio vadovų, atvyksta iš Kauno, dalis – iš Marijampolės apskrities rajonų.

Bankrotai – Akmenėje

2017 m. bankrutuojančiomis paskelbta 300 bendrovių daugiau nei užpernai, o prasčiausiai šiuo požiūriu sekėsi Akmenės rajono verslui, šioje savivaldybėje bankrotų koncentracija buvo didžiausia – daugiau kaip 7 bankrotai 100-ui įmonių.

Alis Valinčius, Akmenės rajono verslininkų asociacijos pirmininkas, UAB „Lorenta“ direktorius, kalbėdamas apie verslo aplinką rajone, pasigenda savivaldos požiūrio ir realios pagalbos, tačiau sako, kad įmonių bankrotų bumo nebuvo.

„Situacija rajone sunki, bet nemanau, kad ji blogesnė nei kitur. Įmonių bankrotų skaičius galbūt labiau susijęs su bendra statistika. Asociacijos aplinkoje nėra nė vienos bankrutavusios įmonės. Galbūt nežinome tų įmonių todėl, kad jos rajone buvo tik įregistruotos, bet veiklos čia nevykdė“, – svarsto p. Valinčius.

Didelė bankrotų koncentracija užfiksuota Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Kaune, Neringoje, mažiausia – Širvintose (trečdalis bankrutuojančios įmonės 100-ui bendrovių), tačiau ten verslo aktyvumas nedidelis – 2017 m. pradžioje buvo 705 įmonės.

Alinos Rauktytės, „Creditreform Lietuvos“ verslo analitikės, teigimu, kad bankroto atvejų daugės, buvo prognozuota dar praėjusių metų pradžioje. Tai bendrovė sieja su teisės aktų pakeitimais, kurie numatė baudas įmonių steigėjams, neinicijavusiems bankroto bylos, nors pačiai įmonei buvo atsiradusi priemonė tai padaryti.

Įmonės „našlaitės“

Daugiausia turto areštų buvo Pagėgių bendrovėse (23 apribojimai 100-ui įmonių), taip pat Radviliškio, Klaipėdos, Neringos, Kauno savivaldybėse. Mažiausiai jų patyrė įmonės Varėnos, Birštono, Biržų ir Druskininkų savivaldybėse.

„Creditreform Lietuvos“ atliktoje analizėje atkreipiamas dėmesys į tokį verslo nesėkmės tipą, kai įmonė paliekama tuščia – įmonių registre tebėra, bet veiklos nevykdo, darbuotojų neturi.

„Našlaitėmis“ tapusių įmonių daugiausia buvo Zarasų rajono savivaldybėje. 100-ui veikiančių įmonių teko 13,5 personalą 2017 m. išbarsčiusio verslo. Zarasai aplenkė sostinę, kur apleistų verslų koncentracija siekė 10,7 „tuščios įmonės“ 100-ui verslų. Įdomu, kad visi kiti didmiesčiai pagal be darbuotojų likusių įmonių koncentraciją atsidūrė gerokai aukščiau už sostinę, o mažiausia „pamestų“ įmonių koncentracija buvo Neringos savivaldybėje (3 ištuštėjusios įmonės 100-ui)“, – teigiama „Creditreform“ analitikų pranešime.

Uždaromos – kuriamos

Ponios Rauktytės teigimu, iš rinkos pasitraukusias bendroves keičia nauji subjektai – 2017 m. bankrutuojančių ir realiai veiklą nutraukusių įmonių ir naujų bendrovių santykis buvo teigiamas, tačiau pasitaikė ir rajonų, kuriuose buvo uždaryta daugiau įmonių nei įkurta.

„Creditreform Lietuvos“ analitikų teigimu, neigiamam santykiui Neringoje ar Vilniuje įtakos turėjo aukštas verslumo lygis, kai dalis gyventojų turi kelias įmones, kitur galėjo pasireikšti neigiamos demografinės tendencijos, kai su gyventojų ir tų pačių potencialių klientų „išsivaikščiojimu“ mažėja ir verslumas.

Neigiamas santykis buvo Vilniuje (–0,3%), Šiauliuose ir Panevėžyje (– 7%), Klaipėdoje (–23%), Neringoje (–43%). Didžiausias įmonių „atkūrimas“ užfiksuotas Kalvarijų (+191%), Birštono (+188%), Kelmės (+119%) savivaldybėse.

[infogram id="15dc3929-488f-4620-8388-3b48ccc25667" prefix="8P6" format="interactive" title="Verslo nesekmės 2017 m."]

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kraujo centro vadovė Bikulčienė paleista į laisvę

Korupciniais nusikaltimais įtariama Nacionalinio kraujo centro vadovė Joana Bikulčienė paleista į laisvę, jai...

Verslo aplinka
2018.04.19
Stoltenbergas: NATO neplanuoja didinti karinio buvimo Baltijos šalyse

NATO neplanuoja plėsti savo karinio buvimo Baltijos šalyse, kurios paprašė didesnės apsaugos nuo jų kaimynės...

Verslo aplinka
2018.04.19
„Rusal“ nacionalizavimas – vienas iš Kremliaus svarstomų scenarijų

Laikinas Rusijos aliuminio gamintojos „Rusal“ nacionalizavimas – viena iš galimybių, svarstomų kontekste,...

Verslo aplinka
2018.04.19
Politologas: konfliktuodamas su prezidente, premjeras mėgina sutelkti rinkėjus 2

Premjeras Saulius Skvernelis konfliktuodamas su prezidente Dalia Grybauskaite gali siekti sutelkti savo...

Verslo aplinka
2018.04.19
Rusija skundžia JAV PPO

Rusija ketvirtadienį kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) dėl JAV sprendimo įvesti muitus plienui...

Verslo aplinka
2018.04.19
Prezidentė atmetė kandidatą į teisingumo ministrus, premjeras pasipiktino 31

Premjero pateiktas kandidatas Giedrius Danėlius nebus skiriamas teisingumo ministru, pasak prezidentūros...

Verslo aplinka
2018.04.19
Valentinas Bukauskas paliko Socialdemokratų darbo partijos frakciją Seime

Vilnius, balandžio 19 d. (BNS). Darbo partijos vicepirmininkas Valentinas Bukauskas paliko valdančiąją...

Verslo aplinka
2018.04.19
Į Lietuvą birželį atvyks Dalai Lama

Į Lietuvą birželio mėnesį atvyks Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama.

Verslo aplinka
2018.04.19
TVF: pasaulio skola – didžiausia istorijoje Premium 4

Bendri viso pasaulio įsiskolinimai pasiekė istorines aukštumas ir 2016 m. siekė 164 trln. USD, skelbia...

Verslo aplinka
2018.04.19
Seimas žengė pirmąjį žingsnį link prekybos sutarties su Kanada ratifikavimo

Seimo nariai ketvirtadienį po pateikimo pritarė ES ir Kanados laisvos prekybos sutarties (angl.

Verslo aplinka
2018.04.19
Naujas Draudimo įstatymas numato naujus reikalavimus brokeriams

Įgyvendinant draudimo rinką reglamentuojančią Europos Sąjungos direktyvą Lietuvoje po pusmečio įsigalios...

Verslo aplinka
2018.04.19
Didės žvalgybos pareigūnų atlyginimai 1

Seimas priėmė Žvalgybos ir Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymų pataisas,...

Verslo aplinka
2018.04.19
ES skyrė lėšų Baltijos šalių sinchronizacijos su Vakarais studijai

Trečiadienį, neformalaus Energetikos tarybos susitikimo metu Sofijoje pasirašyta sinchronizacijos projektui...

Energetika
2018.04.19
Kinijos ūkis viršijo lūkesčius Premium 1

Antros pagal dydį ekonomikos pasaulyje Kinijos ūkis pirmąjį metų ketvirtį, palyginti su praėjusių metų tuo...

Verslo aplinka
2018.04.19
Viešųjų pirkimų įstatymas netobulas, todėl nuo minimalios algos negydo Premium

Šiemet įsigaliojęs reikalavimas viešųjų pirkimų pasiūlymus vertinti ir pagal tai, kiek teikėjo mokami...

Statyba ir NT
2018.04.19
Kultūros ministerija oficialiai paskelbė Lukiškių aikštės memorialo konkurso laimėtoją   4

Po abejonių Lukiškių aikštės konkurso procedūrų teisėtumu, Kultūros ministerija oficialiai paskelbė Vilniuje...

Verslo aplinka
2018.04.19
Naujasis Kubos prezidentas – nebe revoliucijos vaikas Premium 1

Kuboje ketvirtadienį oficialiai pristatomas naujas šalies prezidentas, pakeisiantis 86-erių Raulį Castro.

Verslo aplinka
2018.04.19
Euforiją euro zonoje keičia realizmas 1

Euro zona toliau auga, bet tokio svaiginamo pagreičio, kokį bloko ekonomika buvo įgijusi praėjusių metų...

Verslo aplinka
2018.04.19
Trumpas prabilo, kad su Kim Jong-unu gali ir nesusitikti 2

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad jei planuojamos derybos su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim...

Verslo aplinka
2018.04.19
Duomenų inspektorius: mūsų inspekcija netaps milžiniškų baudų vėzdu Premium 1

Gegužės 25 d. įsigaliojantis ES bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR) kelia nerimą tūkstančiams...

Verslo aplinka
2018.04.19

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau