Suskaičiavo verslo nesėkmes: vienur „našlaitės“ bendrovės, kitur – bankrotai

Publikuota: 2018-02-01
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Regionų verslininkai dažnai sako, kad veikti tuštėjančiuose rajonuose sudėtingiau nei didmiesčiuose, kurių nesmaugia demografijos problemos, tačiau susumavus 2017-ųjų verslo nesėkmes matyti, kad dažniau jos ištiko didmiesčių verslininkus.

2017-ųjų verslo analizę atlikusi „Creditreform Lietuva“ suskaičiavo, kad pernai užregistruota 300 daugiau bankrotų nei 2016 m., tačiau mažiau kartų areštuotas įmonių turtas, taip pat beveik 2.000 mažiau įmonių liko be darbuotojų.

Pagal šiuos kriterijus sėkmingiausių rajonų penketukas – Varėna, Šilalė, Skuodas, Pasvalys ir Anykščiai. Šiose savivaldybėse, skaičiuojant 100-ui įmonių, buvo mažiausiai bendrovių, kurios pernai bankrutavo, liko be personalo ar jų turtas buvo areštuotas. Į sėkmingiausiųjų sąrašą taip pat patenka du kurortai – Druskininkai ir Birštonas.

Valdas Stasytis, Šilalės UAB „Prolain“, gaminančios konvekcines medienos džiovyklas, direktorius, teigiamus Šilalės rodiklius sieja su įmonių stabilumu – senosios bendrovės jau yra įsitvirtinusios ir pelniusios pasitikėjimą.

„Be to, rajonas mažas, rinka ribota, naujų įmonių daug neatsiranda, todėl ir konkurencija nėra labai didelė, – sako p. Stasytis. – Palyginti su kitais rajonais, Šilalei geriau sekasi ir dėl gyventojų. Kiek kalbame su verslininkais iš kitų rajonų, dauguma neturi žmonių, darbuotojų plėtrai, darbo rinka tuščia. O mes, pavyzdžiui, paskelbiame darbo biržoje, kad ieškome darbuotojo, ir atsiranda vienas, antras, trečias kandidatas, kai reikia, pasipildome.“

Prasčiausiai pagal tris kriterijus sekėsi Vilniaus, Kauno, Kazlų Rūdos, Akmenės ir Klaipėdos miesto savivaldybių verslui. Iš kitų didmiesčių geriausiai pasirodė Panevėžys, Šiauliai, jiems skirtos 36-a ir 44-a vietos.

Užpernai, 2016 m., „Creditreform Lietuvos“ verslo analizės duomenimis, mažiausiai nesėkmių patyrė Tauragės, Šakių, Šilalės, Akmenės ir Druskininkų savivaldybėse veikusios bendrovės, daugiausia – Visagino, Klaipėdos, Palangos, Kauno, Zarasų įmonės.

Nors Kazlų Rūdos įmonės susidūrė su kliūtimis, vietinė verslo aplinka, atrodo, yra palanki. Juolab kad viena mažiausių savivaldybių, turinti 12.000 gyventojų, pagal tiesiogines užsienio investicijas, tenkančias vienam gyventojui (2016 m. 7.449 Eur), beveik dvigubai lenkia Kauną ir Klaipėdą. Vis dėlto didelė įmonių koncentracija rajone verslui sukelia ir problemų, daugiausia dėl darbuotojų trūkumo.

„Jeigu norime prisivilioti darbuotoją, tarkim, iš Kauno, jam reikia mokėti daugiau, negu jis gali gauti Kaune. Jam reikia padengti transporto išlaidas, be to, kas dieną toli važinėti į darbą yra varginantis ir gaišinantis dalykas. Tad didelė koncentracija verslui kainuoja tiesiogiai“, – neseniai sakė Artūras Kaušikas, krovinių vežimo UAB „Blokas“ direktorius.

Kiti rajono verslininkai šią problemą sprendžia kviesdamiesi darbuotojų iš Kauno, kuris nuo Kazlų Rūdos nutolęs 40 km. Pavyzdžiui, 119 darbuotojų turinčios UAB „Jūrės medis“ 15% darbuotojų, daugiausia įvairaus lygio vadovų, atvyksta iš Kauno, dalis – iš Marijampolės apskrities rajonų.

Bankrotai – Akmenėje

2017 m. bankrutuojančiomis paskelbta 300 bendrovių daugiau nei užpernai, o prasčiausiai šiuo požiūriu sekėsi Akmenės rajono verslui, šioje savivaldybėje bankrotų koncentracija buvo didžiausia – daugiau kaip 7 bankrotai 100-ui įmonių.

Alis Valinčius, Akmenės rajono verslininkų asociacijos pirmininkas, UAB „Lorenta“ direktorius, kalbėdamas apie verslo aplinką rajone, pasigenda savivaldos požiūrio ir realios pagalbos, tačiau sako, kad įmonių bankrotų bumo nebuvo.

„Situacija rajone sunki, bet nemanau, kad ji blogesnė nei kitur. Įmonių bankrotų skaičius galbūt labiau susijęs su bendra statistika. Asociacijos aplinkoje nėra nė vienos bankrutavusios įmonės. Galbūt nežinome tų įmonių todėl, kad jos rajone buvo tik įregistruotos, bet veiklos čia nevykdė“, – svarsto p. Valinčius.

Didelė bankrotų koncentracija užfiksuota Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Kaune, Neringoje, mažiausia – Širvintose (trečdalis bankrutuojančios įmonės 100-ui bendrovių), tačiau ten verslo aktyvumas nedidelis – 2017 m. pradžioje buvo 705 įmonės.

Alinos Rauktytės, „Creditreform Lietuvos“ verslo analitikės, teigimu, kad bankroto atvejų daugės, buvo prognozuota dar praėjusių metų pradžioje. Tai bendrovė sieja su teisės aktų pakeitimais, kurie numatė baudas įmonių steigėjams, neinicijavusiems bankroto bylos, nors pačiai įmonei buvo atsiradusi priemonė tai padaryti.

Įmonės „našlaitės“

Daugiausia turto areštų buvo Pagėgių bendrovėse (23 apribojimai 100-ui įmonių), taip pat Radviliškio, Klaipėdos, Neringos, Kauno savivaldybėse. Mažiausiai jų patyrė įmonės Varėnos, Birštono, Biržų ir Druskininkų savivaldybėse.

„Creditreform Lietuvos“ atliktoje analizėje atkreipiamas dėmesys į tokį verslo nesėkmės tipą, kai įmonė paliekama tuščia – įmonių registre tebėra, bet veiklos nevykdo, darbuotojų neturi.

„Našlaitėmis“ tapusių įmonių daugiausia buvo Zarasų rajono savivaldybėje. 100-ui veikiančių įmonių teko 13,5 personalą 2017 m. išbarsčiusio verslo. Zarasai aplenkė sostinę, kur apleistų verslų koncentracija siekė 10,7 „tuščios įmonės“ 100-ui verslų. Įdomu, kad visi kiti didmiesčiai pagal be darbuotojų likusių įmonių koncentraciją atsidūrė gerokai aukščiau už sostinę, o mažiausia „pamestų“ įmonių koncentracija buvo Neringos savivaldybėje (3 ištuštėjusios įmonės 100-ui)“, – teigiama „Creditreform“ analitikų pranešime.

Uždaromos – kuriamos

Ponios Rauktytės teigimu, iš rinkos pasitraukusias bendroves keičia nauji subjektai – 2017 m. bankrutuojančių ir realiai veiklą nutraukusių įmonių ir naujų bendrovių santykis buvo teigiamas, tačiau pasitaikė ir rajonų, kuriuose buvo uždaryta daugiau įmonių nei įkurta.

„Creditreform Lietuvos“ analitikų teigimu, neigiamam santykiui Neringoje ar Vilniuje įtakos turėjo aukštas verslumo lygis, kai dalis gyventojų turi kelias įmones, kitur galėjo pasireikšti neigiamos demografinės tendencijos, kai su gyventojų ir tų pačių potencialių klientų „išsivaikščiojimu“ mažėja ir verslumas.

Neigiamas santykis buvo Vilniuje (–0,3%), Šiauliuose ir Panevėžyje (– 7%), Klaipėdoje (–23%), Neringoje (–43%). Didžiausias įmonių „atkūrimas“ užfiksuotas Kalvarijų (+191%), Birštono (+188%), Kelmės (+119%) savivaldybėse.

[infogram id="15dc3929-488f-4620-8388-3b48ccc25667" prefix="8P6" format="interactive" title="Verslo nesekmės 2017 m."]

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Dvigubų standartų cinizmas

Seimo nariai taupyti nelinkę: valstybės biudžetą palaiminę jie nepamiršo ir savo kišenių – kone vienbalsiai...

Finansai
05:50
Viešųjų pirkimų prievaizdo paskyrimą gaubia politinė migla Premium

Priartėjus Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktorės Dianos Vilytės kadencijos pabaigai, tebėra neaišku, ar...

Iki 2020 m. pabaigos į dirbtinį intelektą ES nori investuoti bent 20 mlrd. Eur Premium

Europos Komisija (EK) pateikė jau su valstybėmis narėmis suderintą planą, kaip Europoje skatinti dirbtinio...

Th. May postas susvyravo, tačiau maištininkai jos iš balno neišmetė 28

Theresai May, JK premjerei, Torių partijos maištininkai inicijavo balsavimą dėl pasitikėjimo, bet nieko...

Verslo aplinka
2018.12.12
D. Grybauskaitė: tai valdžios santykio su visuomene krizė 6

Vyriausybės krizės nėra, yra valdančiosios daugumos santykio su visuomene krize, teigia prezidentė. „Manau,...

Verslo aplinka
2018.12.12
D. Trumpo buvusiam advokatui teismas skyrė 3 metus nelaisvės 11

Buvęs JAV prezidento Donaldo Trumpo advokatas Michaelas Cohenas belangėje turės praleisti trejus metus. Tokią...

Verslo aplinka
2018.12.12
Kas iš to lietuviams, kad ES ir Japonija glaudžia pečius

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį patvirtino ES ir Japonijos laisvosios prekybos sutartį, tad nuo 2019 m.

Agroverslas
2018.12.12
Premjeras prezidentei įvardijo kandidatus į ministrus 1

Premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį per susitikimą su prezidente Dalia Grybauskaite įvardijo savo...

Verslo aplinka
2018.12.12
2019 m. ES biudžete – daugiau lėšų jaunimui ir mokslui

Trečiadienį europarlamentarai pritarė 2019 m. biudžetui. Dėl kitų metų ES biudžeto pavyko sutarti iš antro...

Verslo aplinka
2018.12.12
Premjeras į tarnybas kreipėsi pagrįstai, sako su slapta pažyma susipažinęs R. Karbauskis 9

Premjeras Saulius Skvernelis į specialiąsias tarnybas kreipėsi pagrįstai, sako su slaptu raštu susipažinęs...

Verslo aplinka
2018.12.12
A. Veryga pažeidė įstatymą, pats tai aiškina žmogiškąja klaida

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pažeidė įstatymą, kai skyrė finansavimą Lietuvos sveikatos...

Verslo aplinka
2018.12.12
V. Titovui pareikšti įtarimai dėl pasisakymų apie A. Ramanauską-Vanagą 9

Buvusiam Klaipėdos miesto tarybos nariui Viačeslavui Titovui dėl jo pasisakymų apie partizanų vadą Adolfą...

Verslo aplinka
2018.12.12
Parengtas naujos redakcijos Lobistinės veiklos įstatymas: mažėtų draudimų

Teisingumo ministerija parengė naujos redakcijos Lobistinės veiklos įstatymą: jame mažėtų draudimų, daugiau...

Verslo aplinka
2018.12.12
EŽTT: Lietuva sukėlė pavojų čečėnų šeimai, atsisakydama svarstyti prieglobsčio prašymą 1

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskelbė, kad Lietuva pažeidė čečėnų šeimos teises, kai nepriėmė...

Verslo aplinka
2018.12.12
„MG Baltic“ byloje teismas apklausia žiniasklaidos agentūros „PHD“ vadovą

Politinės korupcijos bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas trečiadienį apklausia žiniasklaidos...

Verslo aplinka
2018.12.12
Registrų centre įregistruota UAB „Moody‘s Lithuania“ 2

Juridinių asmenų registre (JAR) įregistruota UAB „Moody‘s Lithuania“.

Finansai
2018.12.12
Alytaus pramonės parko plėtrą stabdo žemės savininkai Premium

Plėsti pramonės parką ir formuoti investuotojams patrauklesnius sklypus norinti Alytaus savivaldybė vargsta...

Pramonė
2018.12.12
Rinkos tendencijos nulėmė veiklos modernizavimą Rėmėjo turinys

UAB „Baltic Refrigeration Group“, mažmeninės ir didmeninės prekybos kondicionavimo sistemomis ir jų priedais...

Plėtoti nereikia sustoti Rėmėjo turinys 5

Vienintelis Lietuvos jūrų uostas yra svarbi energetikos sistemos dalis, SGD bei naftos terminalai, elektros...

Transportas
2018.12.12
Kita nuomonė? Ant laužo! 12

Valdantieji lengviau atsikvėpė – kitų metų valstybės biudžetas patvirtintas. Vargu ar kada nors anksčiau...

Verslo aplinka
2018.12.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau