Metinėje kalboje Trumpas prašė vienybės ir žadėjo milijardus infrastruktūrai

Publikuota: 2018-01-31
Atnaujinta 2018-01-31 09:06

Naktį iš antradienio į trečiadienį Lietuvos laiku Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, Kongrese sakė savo pirmąją metinę kalbą. Jos metu prezidentas nevengė daug kalbėti apie savo pasiekimus ir žadėjo įgyvendinti imigracijos politikos reformą bei investicijų į infrastruktūrą programą.

Savo kalbą prezidentas pradėjo nuo jo administracijos pasiekimų išryškinimo.

„Nauja optimizmo banga užliejo mūsų kraštą. Kiekvieną dieną nuo tol mes ėjome į priekį, kad paverstume Ameriką puikia ir vėl, visiems amerikiečiams“, – kalbėjo p. Trumpas apie laikotarpį nuo jo išrinkimo, paminėdamas ir šalį siaubusius gaisrus, potvynius bei kitas negandas.

Gana nebūdingai sau prezidentas kalboje ne kartą kreipėsi į parlamentarus, prašydamas vienybės ir susitelkimo. Kalbėdamas apie senatorių Steve‘ą Scalise‘ą, į kurį buvo šauta per beisbolo treniruotę, p. Trumpas sakė: „po šio įvykio, mes susitelkėme, ne kaip respublikonai ar demokratai, bet kaip mūsų piliečių atstovai. Tačiau neužtenka taip elgtis tik tokios tragedijos akivaizdoje. Šįvakar aš prašau jūsų atidėti šalin mūsų skirtumus, ieškoti sutarimo ir atrasti vienybę, kurios mums reikia, kad galėtume tarnauti žmonėms, kurie mus išrinko“, – Kongrese kalbėjo prezidentas.

Visus jo teiginius per maždaug pusantros valandos kalbą lydėjo audringi respublikonų aplodismentai ir palaikymo šūksniai, tuo metu demokratai įprastai nejudėjo iš savo vietų.

Ponas Trumpas entuziastingai vardijo savo ekonominės politikos pasiekimus: 2,4 mln. naujų darbo vietų, iš kurių 200.000 – gamybos sektoriuje; po daugelio stagnacijos metų pagaliau kylantys atlyginimai, mažiausias nedarbo lygis per 45 metus bei mažiausias istorijoje – tarp afroamerikiečių ir ispanakalbių.

Prezidentas taip pat išskyrė 8 mlrd. USD išaugusią akcijų rinką, didžiausią istorijoje smulkaus verslo užtikrintumą bei plačiausią mokesčių reformą JAV istorijoje, kuri, jo teigimu, labai padėjo smulkiam ir vidutiniam verslui.

Respublikonų politikas daug dėmesio skyrė visuomenei svarbioms politikoms: liaupsino sprendimą atsisakyti privalomo sveikatos draudimo, kitaip vadinamo „Obamacare“, žadėjo mažinti receptinių vaistų kainas, džiaugėsi, kad dėl mokesčių reformos verslas išmoka priedus savo darbuotojams.

Jis taip pat žadėjo labiau rūpintis Amerikos veteranais, policininkais ir kariais, taip pat įgyvendinti kalėjimų reformą, atidaryti naujų profesinių mokyklų.

„Dar niekada nebuvo geresnio laiko pradėti įgyvendinti savo amerikietiškąją svajonę“, – pažymėjo prezidentas.

Baltųjų Rūmų vadovas tikino, kad JAV „nutraukė karą prieš Amerikos energetiką ir švarią anglį“, todėl šalis tapo energetikos išteklių eksportuotoja.

Be to, p. Trumpas pažymėjo, kad Amerikos ir užsienio kompanijos po daugelio metų pertraukos pagaliau nebeiškelia savo darbo vietų į užsienį, tačiau sugrąžina darbo vietas atgal. Prezidentas paminėjo „Chrysler“ bei „Toyota“ automobilių gamintojus bei atsigaunantį Detroito miestą, kur sutelkta šalies automobilių pramonė.

Investicijos į infrastruktūrą ir imigracija

Vienas iš esminių p. Trumpo rinkiminės kampanijos pažadų buvo plačios apimties investicijų į šalies infrastruktūrą planas. Metinėje savo kalboje prezidentas Kongrese paaiškino jo būtinybę ir paprašė tam 1,5 trilijono USD.

„Prašau abiejų partijų susivienyti ir suteikti saugią, greitą, patikimą ir modernią infrastruktūrą, kurios reikia mūsų ekonomikai, ir kurios nusipelnė mūsų piliečiai“, – kalbėjo prezidentas, pažymėjęs.

Jo teigimu, kiekvienas biudžeto doleris turi būti panaudotas, bendradarbiaujant valstybei ir vietiniai savivaldai, o kur įmanoma – pritrauktos ir privačios investicijos.

Daug dėmesio savo kalboje p. Trumpas skyrė ir imigracijos politikai, pažymėjęs, kad Amerika privalo lopyti spragas, jog „nusikaltėlių gaujos nebepatektų į valstybę“.

Jis pateikė dviejų nepilnamečių merginų nužudymo Niujorke pavyzdį bei kreipėsi į kalbą Kongrese stebėjusius jų tėvus.

„Nors mes negalima įsivaizduoti skausmo, kurį jūs patyrėte, galime užtikrinti, kad kitos šeimos to nepatirs. Šįvakar aš prašau Kongreso pagaliau užlopyti mirtinai pavojingas skyles, leidžiančias MS-13 ir kitų gaujų nariams patekti į mūsų valstybę. Pasiūlėme naujus įstatymus, kurie pataisys imigracijos taisykles“, – kalbėjo p. Trumpas.

Prezidentas pasiūlė keturių dalių imigracijos politikos reformą: suteikti pilietybę 1,8 mln. nelegalių imigrantų, kurie pateko į šalį kartu su tėvais būdami jauno amžiaus; visiškai apsaugoti pasienį ir tam pastatyti sieną bei pasamdyti daugiau pareigūnų ją saugoti; užbaigti „vizų loteriją“ – vadinamąją žaliosios kortos programą bei apginti branduolinę šeimą – sutuoktinius ir vaikus bei nutraukti grandininę migraciją, pagal kurią, p. Trumpo teigimu, vienas imigrantas šiuo metu gali atsivežti iš esmės neribotą skaičių giminaičių.

Dėmesys prekybai ir Jeruzalei

Kalbėdamas apie užsienio politiką, p. Trumpas trumpai pakartojo ne kartą išsakytas mintis apie poreikį kurti teisingesnę tarptautinę prekybos sistemą, kuri turėtų veikti abipusiškai.

„Amerika pagaliau atkreipė dėmesį į dešimtmečius besitęsusią neteisingų prekybos sutarčių praktiką, kuri mums kainavo mūsų turtą. Jį, kartu su mūsų darbo vietomis, į užsienį išsiveždavo verslas. Tauta neteko turto, tačiau mes jį sparčiai susigrąžiname. Ekonominio nuolaidžiavimo laikotarpis baigėsi. Nuo šiol mes tikimės, kad mūsų prekybos santykiai bus teisingi ir dar svarbiau – abipusiai“, – sakė p. Trumpas.

Priėjęs prie saugumo klausimų, JAV vadovas paragino labiau finansuoti šalies kariuomenę, taip pat modernizuoti ir atnaujinti Amerikos branduolinį arsenalą.

Prezidentas Trumpas išreiškė lūkestį, kad jo niekada nereikės panaudoti, o galbūt kada nors ateis laikais, kai valstybės susitars jo atsikratyti, tačiau šiandien jis yra būtinas kaip atgrasymo priemonė.

„Šiaurės Korėjos nutrūktgalviškas siekimas turėti atominį ginklą gali jau netrukus grasinti mūsų valstybei. Vykdome maksimalaus spaudimo kampaniją, kad užkirstume tam kelią“, - sakė prezidentas.

Ponas Trumpas taip pat pasidžiaugė, kad JAV ir sąjungininkams pavyko iš „Islamo valstybės“ atkovoti beveik visą kontroliuotą teritoriją Sirijoje ir Irake.

JAV vadovas paminėjo ir Iraną, išskirdamas Amerikos paramą šalyje už laisvę pasisakantiems ir kovojantiems piliečiams bei paprašė Kongreso ištaisyti „fundamentalius sutarties dėl Irano branduolinės programos trūkumus“.

Prezidentas kalbėjo apie JAV sprendimą pripažinti Jeruzale Izraelio sostine bei vėliau įvykusį balsavimą prieš tokį žingsnį Jungtinėse Tautose.

„Amerikos mokesčių mokėtojai geranoriškai kasmet siuntė toms pačioms valstybėms milijardus dolerių pagalbos. Todėl šįvakar aš prašau Kongreso priimti įstatymą, kuris leistų užtikrinti, kad Amerikos pagalba užsienio valstybėms visada atitiktų šalies interesus ir atitektų tik Amerikos draugams“, – sakė p. Trumpas.

Lietuva, kaip ir dauguma kitų ES valstybių, JT balsavime pasisakė prieš JAV sprendimą.

JAV vadovas taip pat pažadėjo neuždaryti Guantanamo kalėjimo.

Ponas Trumpa savo kalboje nei karto neminėjo Roberto Muellerio, specialaus tyrėjo tyrime dėl galimo Maskvos kišimosi į JAV prezidento rinkimus bei jo aplinkos ryšių su Rusija kampanijos metu. Tiesa, jis pažymėjo, kad tokios valstybės kaip Kinija ar Rusija meta iššūkį Amerikos interesams, ekonomikai ir vertybėms.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Sodros“ biudžeto projektas: pensijos kitąmet augs 8%

Senatvės pensijos 2019 m. augs 8,0%, iki 358 Eur, o Valstybinio socialinio draudimo fondo („Sodros“) biudžeto...

Finansai
15:20
Įkaitų drama paralyžiavo Kelno traukinių stotį

Vokietijos Kelno miesto centrinė traukinių stotis pirmadienio popietę buvo evakuota, sutriko traukinių...

Kitų metų biudžetas – ant Vyriausybės stalo, vėl planuojamas perteklius 4

Vyriausybė pradėjo svarstyti kitų metų biudžeto projektą, kuris, kaip ir pernai bei šiemet, numatomas...

Š. Keserauskas: protingai taikytis prie konkurentų elgesio nedraudžiama Premium 2

Ūkio subjektams nėra draudžiama protingai prisitaikyti prie konkurentų elgesio, tačiau svarbu, kad įmonės...

Semeška atsisako mandato Druskininkuose 1

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas Vyriausiosios rinkimų komisijos...

LKF byloje – išteisinamieji nuosprendžiai

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį dėl visų inkriminuotų nusikaltimų visiškai išteisino Lietuvos krepšinio...

Rinkimai Bavarijoje sukėlė žagsulį Berlyne 1

Vokietijoje sekmadienį įvykę Bavarijos žemės parlamento – Landtago – rinkimai sukėlė skausmingą poveikį šalį...

Šimašius pranešė, kaip ir su kokia komanda sieks antros Vilniaus miesto mero kadencijos 9

Antros kadencijos Vilniaus miesto mero poste sieksiantis liberalas Remigijus Šimašius žada įvesti...

Masiuliui nebus grąžinti per kratas paimti 242.000 Eur 11

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį nusprendė negrąžinti daugiau nei 242.000 Eur kaltinamajam politinės...

„Darbietis“ Bukauskas jungiasi prie „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos Seime 1

Darbo partijos atstovas Valentinas Bukauskas jungiasi prie „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos Seime.

Reitingų trejetuke – Nausėda, Skvernelis ir Šimonytė 8

Tarp potencialių kandidatų kitų metų prezidento rinkimuose premjeras Saulius Skvernelis pakilo į antrąją...

ES parama: į plytas ar į ateitį? 13

ES paramos lėšų investavimo srityje Lietuva gali pasigirti ir geromis naujienomis, tačiau jos – jau...

Finansai
06:38
Bavarijoje valdančioji CSU patyrė istorinį smūgį 8

Vokietijos Bavarijos žemės parlamento – Landtago- rinkimai tapo skaudžiu smūgiu valdančiajai koalicijai...

Verslo aplinka
2018.10.14
Trumpas grasina Saudo Arabijai, bet nenori nuskriausti savo šalies 15

Pasaulio dėmesį prikaustęs žurnalisto Jamalo Khashoggi dingimas ir spekuliacijos, kad jis galėjo būti...

Verslo aplinka
2018.10.14
Krizės tyrėjams liudysiantis Šadžius: atsigręžti atgal niekada nevėlu

Buvęs finansų ministras socialdemokratas Rimantas Šadžius, dabar atstovaujantis Lietuvai Europos Audito...

Verslo aplinka
2018.10.14
Nuo krizės nukentėję jaunuoliai įstrigo laikinuose darbuose Premium

Praūžus euro zonos krizei jaunimo nedarbo lygis ES šalyse iš neregėtų aukštumų pradėjo leistis žemyn, tačiau...

Vadyba
2018.10.14
Supirkėjams trūksta ir grybų, ir jų rinkėjų Premium 7

Grybų bei uogų supirkėjai ir perdirbėjai džiugiomis nuotaikomis šiemet nespinduliuoja. Miško gėrybių ne tik...

Agroverslas
2018.10.14
Aplinkos ministras: kirtimų Labanore sustabdymas greičiausiai nebus pratęstas 15

Baigiantis mėnesio terminui, kai Labanoro miškuose buvo sustabdyti kirtimai, šis terminas pratęsiamas...

Verslo aplinka
2018.10.13
Europoje auga šilumos siurblių paklausa

Šilumos siurblių Europos rinkoje pardavimai didėja ketverius metus iš eilės, o iš viso Europos šalyse jau...

Energetika
2018.10.13
Turkijoje iš kalėjimo paleistas pastorius Brunsonas skrenda į JAV

Turkijos teismas paleido beveik dvejus metus kalintą JAV pastorių Andrew Brunsoną ir pašalino pagrindinę...

Verslo aplinka
2018.10.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau