Metinėje kalboje Trumpas prašė vienybės ir žadėjo milijardus infrastruktūrai

Publikuota: 2018-01-31
Atnaujinta 2018-01-31 09:06

Naktį iš antradienio į trečiadienį Lietuvos laiku Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, Kongrese sakė savo pirmąją metinę kalbą. Jos metu prezidentas nevengė daug kalbėti apie savo pasiekimus ir žadėjo įgyvendinti imigracijos politikos reformą bei investicijų į infrastruktūrą programą.

Savo kalbą prezidentas pradėjo nuo jo administracijos pasiekimų išryškinimo.

„Nauja optimizmo banga užliejo mūsų kraštą. Kiekvieną dieną nuo tol mes ėjome į priekį, kad paverstume Ameriką puikia ir vėl, visiems amerikiečiams“, – kalbėjo p. Trumpas apie laikotarpį nuo jo išrinkimo, paminėdamas ir šalį siaubusius gaisrus, potvynius bei kitas negandas.

Gana nebūdingai sau prezidentas kalboje ne kartą kreipėsi į parlamentarus, prašydamas vienybės ir susitelkimo. Kalbėdamas apie senatorių Steve‘ą Scalise‘ą, į kurį buvo šauta per beisbolo treniruotę, p. Trumpas sakė: „po šio įvykio, mes susitelkėme, ne kaip respublikonai ar demokratai, bet kaip mūsų piliečių atstovai. Tačiau neužtenka taip elgtis tik tokios tragedijos akivaizdoje. Šįvakar aš prašau jūsų atidėti šalin mūsų skirtumus, ieškoti sutarimo ir atrasti vienybę, kurios mums reikia, kad galėtume tarnauti žmonėms, kurie mus išrinko“, – Kongrese kalbėjo prezidentas.

Visus jo teiginius per maždaug pusantros valandos kalbą lydėjo audringi respublikonų aplodismentai ir palaikymo šūksniai, tuo metu demokratai įprastai nejudėjo iš savo vietų.

Ponas Trumpas entuziastingai vardijo savo ekonominės politikos pasiekimus: 2,4 mln. naujų darbo vietų, iš kurių 200.000 – gamybos sektoriuje; po daugelio stagnacijos metų pagaliau kylantys atlyginimai, mažiausias nedarbo lygis per 45 metus bei mažiausias istorijoje – tarp afroamerikiečių ir ispanakalbių.

Prezidentas taip pat išskyrė 8 mlrd. USD išaugusią akcijų rinką, didžiausią istorijoje smulkaus verslo užtikrintumą bei plačiausią mokesčių reformą JAV istorijoje, kuri, jo teigimu, labai padėjo smulkiam ir vidutiniam verslui.

Respublikonų politikas daug dėmesio skyrė visuomenei svarbioms politikoms: liaupsino sprendimą atsisakyti privalomo sveikatos draudimo, kitaip vadinamo „Obamacare“, žadėjo mažinti receptinių vaistų kainas, džiaugėsi, kad dėl mokesčių reformos verslas išmoka priedus savo darbuotojams.

Jis taip pat žadėjo labiau rūpintis Amerikos veteranais, policininkais ir kariais, taip pat įgyvendinti kalėjimų reformą, atidaryti naujų profesinių mokyklų.

„Dar niekada nebuvo geresnio laiko pradėti įgyvendinti savo amerikietiškąją svajonę“, – pažymėjo prezidentas.

Baltųjų Rūmų vadovas tikino, kad JAV „nutraukė karą prieš Amerikos energetiką ir švarią anglį“, todėl šalis tapo energetikos išteklių eksportuotoja.

Be to, p. Trumpas pažymėjo, kad Amerikos ir užsienio kompanijos po daugelio metų pertraukos pagaliau nebeiškelia savo darbo vietų į užsienį, tačiau sugrąžina darbo vietas atgal. Prezidentas paminėjo „Chrysler“ bei „Toyota“ automobilių gamintojus bei atsigaunantį Detroito miestą, kur sutelkta šalies automobilių pramonė.

Investicijos į infrastruktūrą ir imigracija

Vienas iš esminių p. Trumpo rinkiminės kampanijos pažadų buvo plačios apimties investicijų į šalies infrastruktūrą planas. Metinėje savo kalboje prezidentas Kongrese paaiškino jo būtinybę ir paprašė tam 1,5 trilijono USD.

„Prašau abiejų partijų susivienyti ir suteikti saugią, greitą, patikimą ir modernią infrastruktūrą, kurios reikia mūsų ekonomikai, ir kurios nusipelnė mūsų piliečiai“, – kalbėjo prezidentas, pažymėjęs.

Jo teigimu, kiekvienas biudžeto doleris turi būti panaudotas, bendradarbiaujant valstybei ir vietiniai savivaldai, o kur įmanoma – pritrauktos ir privačios investicijos.

Daug dėmesio savo kalboje p. Trumpas skyrė ir imigracijos politikai, pažymėjęs, kad Amerika privalo lopyti spragas, jog „nusikaltėlių gaujos nebepatektų į valstybę“.

Jis pateikė dviejų nepilnamečių merginų nužudymo Niujorke pavyzdį bei kreipėsi į kalbą Kongrese stebėjusius jų tėvus.

„Nors mes negalima įsivaizduoti skausmo, kurį jūs patyrėte, galime užtikrinti, kad kitos šeimos to nepatirs. Šįvakar aš prašau Kongreso pagaliau užlopyti mirtinai pavojingas skyles, leidžiančias MS-13 ir kitų gaujų nariams patekti į mūsų valstybę. Pasiūlėme naujus įstatymus, kurie pataisys imigracijos taisykles“, – kalbėjo p. Trumpas.

Prezidentas pasiūlė keturių dalių imigracijos politikos reformą: suteikti pilietybę 1,8 mln. nelegalių imigrantų, kurie pateko į šalį kartu su tėvais būdami jauno amžiaus; visiškai apsaugoti pasienį ir tam pastatyti sieną bei pasamdyti daugiau pareigūnų ją saugoti; užbaigti „vizų loteriją“ – vadinamąją žaliosios kortos programą bei apginti branduolinę šeimą – sutuoktinius ir vaikus bei nutraukti grandininę migraciją, pagal kurią, p. Trumpo teigimu, vienas imigrantas šiuo metu gali atsivežti iš esmės neribotą skaičių giminaičių.

Dėmesys prekybai ir Jeruzalei

Kalbėdamas apie užsienio politiką, p. Trumpas trumpai pakartojo ne kartą išsakytas mintis apie poreikį kurti teisingesnę tarptautinę prekybos sistemą, kuri turėtų veikti abipusiškai.

„Amerika pagaliau atkreipė dėmesį į dešimtmečius besitęsusią neteisingų prekybos sutarčių praktiką, kuri mums kainavo mūsų turtą. Jį, kartu su mūsų darbo vietomis, į užsienį išsiveždavo verslas. Tauta neteko turto, tačiau mes jį sparčiai susigrąžiname. Ekonominio nuolaidžiavimo laikotarpis baigėsi. Nuo šiol mes tikimės, kad mūsų prekybos santykiai bus teisingi ir dar svarbiau – abipusiai“, – sakė p. Trumpas.

Priėjęs prie saugumo klausimų, JAV vadovas paragino labiau finansuoti šalies kariuomenę, taip pat modernizuoti ir atnaujinti Amerikos branduolinį arsenalą.

Prezidentas Trumpas išreiškė lūkestį, kad jo niekada nereikės panaudoti, o galbūt kada nors ateis laikais, kai valstybės susitars jo atsikratyti, tačiau šiandien jis yra būtinas kaip atgrasymo priemonė.

„Šiaurės Korėjos nutrūktgalviškas siekimas turėti atominį ginklą gali jau netrukus grasinti mūsų valstybei. Vykdome maksimalaus spaudimo kampaniją, kad užkirstume tam kelią“, - sakė prezidentas.

Ponas Trumpas taip pat pasidžiaugė, kad JAV ir sąjungininkams pavyko iš „Islamo valstybės“ atkovoti beveik visą kontroliuotą teritoriją Sirijoje ir Irake.

JAV vadovas paminėjo ir Iraną, išskirdamas Amerikos paramą šalyje už laisvę pasisakantiems ir kovojantiems piliečiams bei paprašė Kongreso ištaisyti „fundamentalius sutarties dėl Irano branduolinės programos trūkumus“.

Prezidentas kalbėjo apie JAV sprendimą pripažinti Jeruzale Izraelio sostine bei vėliau įvykusį balsavimą prieš tokį žingsnį Jungtinėse Tautose.

„Amerikos mokesčių mokėtojai geranoriškai kasmet siuntė toms pačioms valstybėms milijardus dolerių pagalbos. Todėl šįvakar aš prašau Kongreso priimti įstatymą, kuris leistų užtikrinti, kad Amerikos pagalba užsienio valstybėms visada atitiktų šalies interesus ir atitektų tik Amerikos draugams“, – sakė p. Trumpas.

Lietuva, kaip ir dauguma kitų ES valstybių, JT balsavime pasisakė prieš JAV sprendimą.

JAV vadovas taip pat pažadėjo neuždaryti Guantanamo kalėjimo.

Ponas Trumpa savo kalboje nei karto neminėjo Roberto Muellerio, specialaus tyrėjo tyrime dėl galimo Maskvos kišimosi į JAV prezidento rinkimus bei jo aplinkos ryšių su Rusija kampanijos metu. Tiesa, jis pažymėjo, kad tokios valstybės kaip Kinija ar Rusija meta iššūkį Amerikos interesams, ekonomikai ir vertybėms.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Konservatoriai ir „valstiečiai“ lieka populiariausi

Populiariausiomis partijomis šalyje toliau lieka opozicinė Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai...

JAV prezidentui užkliuvo FED politika 9

Donaldo Trumpo socialinio tinklo „Twitter“ paskyros turinys vėl aidi plačiai ir garsiai. JAV prezidentas...

Verslo aplinka
2018.07.20
Darbdavio laimei ir nelaimei, šiandien kandidatas yra klientas 5

Laikai, kai darbdaviai Lietuvoje galėjo neskubėdami pasirinkti patraukliausią kandidatą ir jaustis...

Vadyba
2018.07.20
Telšiuose formuojasi nauja valdančioji dauguma, meras lieka nuošaly

Telšių rajono savivaldybės taryboje formuojasi nauja valdančioji koalicija – jos susibūrimo atveju Darbo...

Verslo aplinka
2018.07.20
Rokiškio verslininkai: turime dvi problemas – emigraciją į užsienį ir emigraciją į Vilnių 17

Pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Rygos įsikūrusio Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje penktadienio popietę žmonių...

Verslo aplinka
2018.07.20
Valdantieji rengiasi išsipūsti iki daugumos Premium 1

Pastaruosius metus formalios daugumos Seime neturintys valdantieji rudenį gali vėl turėti daugiau kaip pusę...

Verslo aplinka
2018.07.20
Alytuje atleisti vicemerai 

Alytaus miesto savivaldybės taryba iš pareigų atleido vicemerus Valę Gibienę ir Tautvydą Tamulevičių.

Verslo aplinka
2018.07.20
Trumpas gina „Google“: 4,34 mlrd. Eur bauda  – Europos pasinaudojimas JAV 12

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sukritikavo ES konkurencijos prižiūrėtojus dėl technologijų milžinei...

Technologijos
2018.07.20
„Bloomberg“: Putinas pareiškė pasiūlęs Trumpui sandorį dėl Ukrainos 26

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, ketvirtadienį savo šalies ambasadoriams esą nurodė, kad per...

Verslo aplinka
2018.07.20
Kyšininkavę advokatas ir bankroto administratorius nuteisti lygtinai 6

Šiandien Vilniaus apygardos teismas dėl kyšininkavimo pripažino kaltais bankroto administratorių Liną...

Verslo aplinka
2018.07.19
Europa vėl įvertino „Brexit“ procesą: aiškumo nepadaugėjo Premium 3

Europos Komisija (EK) įspėjo, kad įstrigusios derybos dėl „Brexit“ gali nulemti, jog Jungtinė Karalystė (JK)...

Verslo aplinka
2018.07.19
Trumpas vėl keičia nuomonę: dėl kišimosi į JAV rinkimus apkaltino Putiną 38

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, trečiadienį dar kartą sumaišė kortas dėl savo nuomonės, ar Rusija kišosi į...

Verslo aplinka
2018.07.19
ES kyla į kovą prieš Vengriją dėl migracijos politikos 21

Europos Komisija (EK) ketvirtadienį paskelbė suaktyvinti teisinę kovą prieš Vengriją dėl šios atsisakymo...

Verslo aplinka
2018.07.19
FNTT ir prokurorai perdavė teismui „Metrail“ bylą

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) kartu su Vilniaus apygardos prokuratūra baigė tyrimą ir teismui...

Verslo aplinka
2018.07.19
Panevėžio mero patarėja lieka nušalinta nuo pareigų

Teisėsaugos įtarimų sulaukusi Panevėžio miesto mero patarėja Gintarė Maskoliūnienė lieka nušalinta nuo...

Verslo aplinka
2018.07.19
Lenktynės su dirbtiniu intelektu 6

Šiuolaikinės technologijos, kurių reklamose nespindi raidelės AI, atrodo kaip praėjusio amžiaus atgyvena.

Technologijos
2018.07.19
Kandidatų dėlionė: kodėl partijos neskuba į rinkimų traukinį Premium

Viešojoje erdvėje vis netylant spėlionėms, kas kitąmet galėtų kandidatuoti rinkimuose į prezidentus,...

Verslo aplinka
2018.07.19
Prezidentei įteiktas garbingiausias skautų apdovanojimas 2

Tautinėje skautų stovykloje „Laužų karta“ apsilankiusiai prezidentei Daliai Grybauskaitei buvo įteiktas...

Laisvalaikis
2018.07.19
Atgal į teismus: buvęs VLK vadovas vėl sieks grįžti į postą

Gegužę į Valstybinės ligonių kasos vadovo (VLK) pareigas teismo grąžintas ir po mėnesio pasibaigus kadencijai...

Vadyba
2018.07.19
Į biudžetą gauta daugiau PVM, mažiau – gyventojų pajamų, pelno mokesčių 3

Valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 0,1% (5,9 mln. Eur) daugiau nei prognozuota ir 6,2%...

Finansai
2018.07.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau