Metinėje kalboje Trumpas prašė vienybės ir žadėjo milijardus infrastruktūrai

Publikuota: 2018-01-31
Atnaujinta 2018-01-31 09:06

Naktį iš antradienio į trečiadienį Lietuvos laiku Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, Kongrese sakė savo pirmąją metinę kalbą. Jos metu prezidentas nevengė daug kalbėti apie savo pasiekimus ir žadėjo įgyvendinti imigracijos politikos reformą bei investicijų į infrastruktūrą programą.

Savo kalbą prezidentas pradėjo nuo jo administracijos pasiekimų išryškinimo.

„Nauja optimizmo banga užliejo mūsų kraštą. Kiekvieną dieną nuo tol mes ėjome į priekį, kad paverstume Ameriką puikia ir vėl, visiems amerikiečiams“, – kalbėjo p. Trumpas apie laikotarpį nuo jo išrinkimo, paminėdamas ir šalį siaubusius gaisrus, potvynius bei kitas negandas.

Gana nebūdingai sau prezidentas kalboje ne kartą kreipėsi į parlamentarus, prašydamas vienybės ir susitelkimo. Kalbėdamas apie senatorių Steve‘ą Scalise‘ą, į kurį buvo šauta per beisbolo treniruotę, p. Trumpas sakė: „po šio įvykio, mes susitelkėme, ne kaip respublikonai ar demokratai, bet kaip mūsų piliečių atstovai. Tačiau neužtenka taip elgtis tik tokios tragedijos akivaizdoje. Šįvakar aš prašau jūsų atidėti šalin mūsų skirtumus, ieškoti sutarimo ir atrasti vienybę, kurios mums reikia, kad galėtume tarnauti žmonėms, kurie mus išrinko“, – Kongrese kalbėjo prezidentas.

Visus jo teiginius per maždaug pusantros valandos kalbą lydėjo audringi respublikonų aplodismentai ir palaikymo šūksniai, tuo metu demokratai įprastai nejudėjo iš savo vietų.

Ponas Trumpas entuziastingai vardijo savo ekonominės politikos pasiekimus: 2,4 mln. naujų darbo vietų, iš kurių 200.000 – gamybos sektoriuje; po daugelio stagnacijos metų pagaliau kylantys atlyginimai, mažiausias nedarbo lygis per 45 metus bei mažiausias istorijoje – tarp afroamerikiečių ir ispanakalbių.

Prezidentas taip pat išskyrė 8 mlrd. USD išaugusią akcijų rinką, didžiausią istorijoje smulkaus verslo užtikrintumą bei plačiausią mokesčių reformą JAV istorijoje, kuri, jo teigimu, labai padėjo smulkiam ir vidutiniam verslui.

Respublikonų politikas daug dėmesio skyrė visuomenei svarbioms politikoms: liaupsino sprendimą atsisakyti privalomo sveikatos draudimo, kitaip vadinamo „Obamacare“, žadėjo mažinti receptinių vaistų kainas, džiaugėsi, kad dėl mokesčių reformos verslas išmoka priedus savo darbuotojams.

Jis taip pat žadėjo labiau rūpintis Amerikos veteranais, policininkais ir kariais, taip pat įgyvendinti kalėjimų reformą, atidaryti naujų profesinių mokyklų.

„Dar niekada nebuvo geresnio laiko pradėti įgyvendinti savo amerikietiškąją svajonę“, – pažymėjo prezidentas.

Baltųjų Rūmų vadovas tikino, kad JAV „nutraukė karą prieš Amerikos energetiką ir švarią anglį“, todėl šalis tapo energetikos išteklių eksportuotoja.

Be to, p. Trumpas pažymėjo, kad Amerikos ir užsienio kompanijos po daugelio metų pertraukos pagaliau nebeiškelia savo darbo vietų į užsienį, tačiau sugrąžina darbo vietas atgal. Prezidentas paminėjo „Chrysler“ bei „Toyota“ automobilių gamintojus bei atsigaunantį Detroito miestą, kur sutelkta šalies automobilių pramonė.

Investicijos į infrastruktūrą ir imigracija

Vienas iš esminių p. Trumpo rinkiminės kampanijos pažadų buvo plačios apimties investicijų į šalies infrastruktūrą planas. Metinėje savo kalboje prezidentas Kongrese paaiškino jo būtinybę ir paprašė tam 1,5 trilijono USD.

„Prašau abiejų partijų susivienyti ir suteikti saugią, greitą, patikimą ir modernią infrastruktūrą, kurios reikia mūsų ekonomikai, ir kurios nusipelnė mūsų piliečiai“, – kalbėjo prezidentas, pažymėjęs.

Jo teigimu, kiekvienas biudžeto doleris turi būti panaudotas, bendradarbiaujant valstybei ir vietiniai savivaldai, o kur įmanoma – pritrauktos ir privačios investicijos.

Daug dėmesio savo kalboje p. Trumpas skyrė ir imigracijos politikai, pažymėjęs, kad Amerika privalo lopyti spragas, jog „nusikaltėlių gaujos nebepatektų į valstybę“.

Jis pateikė dviejų nepilnamečių merginų nužudymo Niujorke pavyzdį bei kreipėsi į kalbą Kongrese stebėjusius jų tėvus.

„Nors mes negalima įsivaizduoti skausmo, kurį jūs patyrėte, galime užtikrinti, kad kitos šeimos to nepatirs. Šįvakar aš prašau Kongreso pagaliau užlopyti mirtinai pavojingas skyles, leidžiančias MS-13 ir kitų gaujų nariams patekti į mūsų valstybę. Pasiūlėme naujus įstatymus, kurie pataisys imigracijos taisykles“, – kalbėjo p. Trumpas.

Prezidentas pasiūlė keturių dalių imigracijos politikos reformą: suteikti pilietybę 1,8 mln. nelegalių imigrantų, kurie pateko į šalį kartu su tėvais būdami jauno amžiaus; visiškai apsaugoti pasienį ir tam pastatyti sieną bei pasamdyti daugiau pareigūnų ją saugoti; užbaigti „vizų loteriją“ – vadinamąją žaliosios kortos programą bei apginti branduolinę šeimą – sutuoktinius ir vaikus bei nutraukti grandininę migraciją, pagal kurią, p. Trumpo teigimu, vienas imigrantas šiuo metu gali atsivežti iš esmės neribotą skaičių giminaičių.

Dėmesys prekybai ir Jeruzalei

Kalbėdamas apie užsienio politiką, p. Trumpas trumpai pakartojo ne kartą išsakytas mintis apie poreikį kurti teisingesnę tarptautinę prekybos sistemą, kuri turėtų veikti abipusiškai.

„Amerika pagaliau atkreipė dėmesį į dešimtmečius besitęsusią neteisingų prekybos sutarčių praktiką, kuri mums kainavo mūsų turtą. Jį, kartu su mūsų darbo vietomis, į užsienį išsiveždavo verslas. Tauta neteko turto, tačiau mes jį sparčiai susigrąžiname. Ekonominio nuolaidžiavimo laikotarpis baigėsi. Nuo šiol mes tikimės, kad mūsų prekybos santykiai bus teisingi ir dar svarbiau – abipusiai“, – sakė p. Trumpas.

Priėjęs prie saugumo klausimų, JAV vadovas paragino labiau finansuoti šalies kariuomenę, taip pat modernizuoti ir atnaujinti Amerikos branduolinį arsenalą.

Prezidentas Trumpas išreiškė lūkestį, kad jo niekada nereikės panaudoti, o galbūt kada nors ateis laikais, kai valstybės susitars jo atsikratyti, tačiau šiandien jis yra būtinas kaip atgrasymo priemonė.

„Šiaurės Korėjos nutrūktgalviškas siekimas turėti atominį ginklą gali jau netrukus grasinti mūsų valstybei. Vykdome maksimalaus spaudimo kampaniją, kad užkirstume tam kelią“, - sakė prezidentas.

Ponas Trumpas taip pat pasidžiaugė, kad JAV ir sąjungininkams pavyko iš „Islamo valstybės“ atkovoti beveik visą kontroliuotą teritoriją Sirijoje ir Irake.

JAV vadovas paminėjo ir Iraną, išskirdamas Amerikos paramą šalyje už laisvę pasisakantiems ir kovojantiems piliečiams bei paprašė Kongreso ištaisyti „fundamentalius sutarties dėl Irano branduolinės programos trūkumus“.

Prezidentas kalbėjo apie JAV sprendimą pripažinti Jeruzale Izraelio sostine bei vėliau įvykusį balsavimą prieš tokį žingsnį Jungtinėse Tautose.

„Amerikos mokesčių mokėtojai geranoriškai kasmet siuntė toms pačioms valstybėms milijardus dolerių pagalbos. Todėl šįvakar aš prašau Kongreso priimti įstatymą, kuris leistų užtikrinti, kad Amerikos pagalba užsienio valstybėms visada atitiktų šalies interesus ir atitektų tik Amerikos draugams“, – sakė p. Trumpas.

Lietuva, kaip ir dauguma kitų ES valstybių, JT balsavime pasisakė prieš JAV sprendimą.

JAV vadovas taip pat pažadėjo neuždaryti Guantanamo kalėjimo.

Ponas Trumpa savo kalboje nei karto neminėjo Roberto Muellerio, specialaus tyrėjo tyrime dėl galimo Maskvos kišimosi į JAV prezidento rinkimus bei jo aplinkos ryšių su Rusija kampanijos metu. Tiesa, jis pažymėjo, kad tokios valstybės kaip Kinija ar Rusija meta iššūkį Amerikos interesams, ekonomikai ir vertybėms.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
JAV demokratai teismui skundžia Trumpo komandą, Rusiją ir „WikiLeaks“ 3

JAV demokratai pateikė skundą teismui dėl Rusijos kišimosi į JAV prezidento rinkimus. Jie kaltina Rusiją,...

Verslo aplinka
2018.04.20
Prie Seimo susitiko kanapių entuziastai ir priešininkai 4

Penktadienį Nepriklausomybės aikštėje, prie Seimo, į Kanapių kultūros dieną susirinko keli šimtai kanapių...

Verslo aplinka
2018.04.20
Papildomi 100 mln. Eur medikams nepakeis įsisenėjusių sistemos bėdų Premium

Sveikatos apsaugos ministerija tvirtina, kad nuo gegužės 1-osios medicinos darbuotojų atlyginimai didės 20%.

Verslo aplinka
2018.04.20
Palygino dvi Lietuvas: pirmoje daugiau gerovės, antroje – gyventojų, bet jų mažėja 6

Statistikos departamentas pirmąkart pateikė statistinius rodiklius pagal du regionus – Sostinės bei Vidurio...

Finansai
2018.04.20
Verslas giria studijų ir profesinio mokymo priėmimo prioritetus

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) paskelbė skaičius, į kokias specialybes ir kiek pirmakursių šiemet...

Verslo aplinka
2018.04.20
Seimo komitetas baigė tyrimą dėl neleistinos įtakos, prašo išslaptinti medžiagą 2

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) baigė tyrimą dėl interesų grupių įtakos politiniams...

Verslo aplinka
2018.04.20
Miškų urėdijai suformuoti akcininko lūkesčiai – be grąžos rodiklių Premium

VĮ Valstybinei miškų urėdijai (VMU) perduotame akcininko lūkesčių laiške vienas svarbiausių veiklos...

Agroverslas
2018.04.20
Merkel ir Macronas neranda bendros kalbos dėl euro zonos reformų

Vokietijos ir Prancūzijos idėjos, kaip sutvirtinti euro zoną, yra skirtingos, tačiau Paryžius ir Berlynas...

Verslo aplinka
2018.04.20
Teisėsaugos įtariama Kraujo centro vadovė J. Bikulčienė pasitraukė iš pareigų 

Korupciniais nusikaltimais įtariama Nacionalinio kraujo centro (NKC) vadovės Joanos Bikulčienės prašymas...

Verslo aplinka
2018.04.20
Teismas pripažino „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą prioritetine

Ketvirtadienį Vilniaus apygardos teismui perduota koncerno „MG Baltic“, Liberalų sąjūdžio ir Darbo partijos...

Verslo aplinka
2018.04.20
Siūloma dalį dirbančių savarankiškai atleisti nuo „Sodros“ įmokų 19

Savarankiškai dirbančius gyventojus siūloma atleisti nuo „Sodros“ įmokų, jeigu jie jau apdrausti socialiniu...

Finansai
2018.04.20
Valdantieji derina naują koalicijos sutartį ir tarsis dėl teisingumo ministro 1

Valdančioji valstiečių-žaliųjų ir socialdarbiečių koalicija derina atnaujintą sutartį, kurią tikisi...

Verslo aplinka
2018.04.20
JAV kaltina Rusiją ir Siriją bandant sunaikinti cheminės atakos įrodymus  1

JAV teigia turinti patikimos informacijos, kad Rusija ir Sirija bando sunaikinti įrodymus dėl cheminės...

Verslo aplinka
2018.04.20
Pajamų surinkimo į valstybės biudžetą planas įvykdytas 99,9% 5

Pajamų surinkimo į valstybės biudžetą planas įvykdytas 99,9%, gauta 1,55 mlrd. Eur. Tai yra 1,3 mln. Eur...

Verslo aplinka
2018.04.20
Opozicija parengė interpeliaciją Broniui Markauskui 4

Žemės ūkio ministro Broniaus Markausko laukia išbandymas opozicijos inicijuojama interpeliacija.

Verslo aplinka
2018.04.20
Belskite, bet atidaryta nebus

Laukiant po gero mėnesio įsigaliosiančio Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR), kyla savotiška...

Verslo aplinka
2018.04.20
E. parašo rinką purto ginčai ir neskaidrūs pirkimai Premium 1

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimas panaikinti Skaitmeninio sertifikavimo centro (SSC) kvalifikuoto...

Technologijos
2018.04.20
Armėnijos valdžios olimpe – uolus Putino mokinys Premium

Prorusiškai nusiteikęs buvęs Armėnijos prezidentas Seržas Sargsianas, panašu, sėkmingai mokosi iš savo...

Verslo aplinka
2018.04.20
Kraujo centro vadovė J. Bikulčienė nušalinta nuo pareigų 

Vilniaus miesto apylinkės teismas patenkino prokuratūros prašymą ir trims mėnesiams nuo pareigų nušalino...

Verslo aplinka
2018.04.19
Stoltenbergas: NATO neplanuoja didinti karinio buvimo Baltijos šalyse

NATO neplanuoja plėsti savo karinio buvimo Baltijos šalyse, kurios paprašė didesnės apsaugos nuo jų kaimynės...

Verslo aplinka
2018.04.19

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau