Metinėje kalboje Trumpas prašė vienybės ir žadėjo milijardus infrastruktūrai

Publikuota: 2018-01-31
Atnaujinta 2018-01-31 09:06

Naktį iš antradienio į trečiadienį Lietuvos laiku Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, Kongrese sakė savo pirmąją metinę kalbą. Jos metu prezidentas nevengė daug kalbėti apie savo pasiekimus ir žadėjo įgyvendinti imigracijos politikos reformą bei investicijų į infrastruktūrą programą.

Savo kalbą prezidentas pradėjo nuo jo administracijos pasiekimų išryškinimo.

„Nauja optimizmo banga užliejo mūsų kraštą. Kiekvieną dieną nuo tol mes ėjome į priekį, kad paverstume Ameriką puikia ir vėl, visiems amerikiečiams“, – kalbėjo p. Trumpas apie laikotarpį nuo jo išrinkimo, paminėdamas ir šalį siaubusius gaisrus, potvynius bei kitas negandas.

Gana nebūdingai sau prezidentas kalboje ne kartą kreipėsi į parlamentarus, prašydamas vienybės ir susitelkimo. Kalbėdamas apie senatorių Steve‘ą Scalise‘ą, į kurį buvo šauta per beisbolo treniruotę, p. Trumpas sakė: „po šio įvykio, mes susitelkėme, ne kaip respublikonai ar demokratai, bet kaip mūsų piliečių atstovai. Tačiau neužtenka taip elgtis tik tokios tragedijos akivaizdoje. Šįvakar aš prašau jūsų atidėti šalin mūsų skirtumus, ieškoti sutarimo ir atrasti vienybę, kurios mums reikia, kad galėtume tarnauti žmonėms, kurie mus išrinko“, – Kongrese kalbėjo prezidentas.

Visus jo teiginius per maždaug pusantros valandos kalbą lydėjo audringi respublikonų aplodismentai ir palaikymo šūksniai, tuo metu demokratai įprastai nejudėjo iš savo vietų.

Ponas Trumpas entuziastingai vardijo savo ekonominės politikos pasiekimus: 2,4 mln. naujų darbo vietų, iš kurių 200.000 – gamybos sektoriuje; po daugelio stagnacijos metų pagaliau kylantys atlyginimai, mažiausias nedarbo lygis per 45 metus bei mažiausias istorijoje – tarp afroamerikiečių ir ispanakalbių.

Prezidentas taip pat išskyrė 8 mlrd. USD išaugusią akcijų rinką, didžiausią istorijoje smulkaus verslo užtikrintumą bei plačiausią mokesčių reformą JAV istorijoje, kuri, jo teigimu, labai padėjo smulkiam ir vidutiniam verslui.

Respublikonų politikas daug dėmesio skyrė visuomenei svarbioms politikoms: liaupsino sprendimą atsisakyti privalomo sveikatos draudimo, kitaip vadinamo „Obamacare“, žadėjo mažinti receptinių vaistų kainas, džiaugėsi, kad dėl mokesčių reformos verslas išmoka priedus savo darbuotojams.

Jis taip pat žadėjo labiau rūpintis Amerikos veteranais, policininkais ir kariais, taip pat įgyvendinti kalėjimų reformą, atidaryti naujų profesinių mokyklų.

„Dar niekada nebuvo geresnio laiko pradėti įgyvendinti savo amerikietiškąją svajonę“, – pažymėjo prezidentas.

Baltųjų Rūmų vadovas tikino, kad JAV „nutraukė karą prieš Amerikos energetiką ir švarią anglį“, todėl šalis tapo energetikos išteklių eksportuotoja.

Be to, p. Trumpas pažymėjo, kad Amerikos ir užsienio kompanijos po daugelio metų pertraukos pagaliau nebeiškelia savo darbo vietų į užsienį, tačiau sugrąžina darbo vietas atgal. Prezidentas paminėjo „Chrysler“ bei „Toyota“ automobilių gamintojus bei atsigaunantį Detroito miestą, kur sutelkta šalies automobilių pramonė.

Investicijos į infrastruktūrą ir imigracija

Vienas iš esminių p. Trumpo rinkiminės kampanijos pažadų buvo plačios apimties investicijų į šalies infrastruktūrą planas. Metinėje savo kalboje prezidentas Kongrese paaiškino jo būtinybę ir paprašė tam 1,5 trilijono USD.

„Prašau abiejų partijų susivienyti ir suteikti saugią, greitą, patikimą ir modernią infrastruktūrą, kurios reikia mūsų ekonomikai, ir kurios nusipelnė mūsų piliečiai“, – kalbėjo prezidentas, pažymėjęs.

Jo teigimu, kiekvienas biudžeto doleris turi būti panaudotas, bendradarbiaujant valstybei ir vietiniai savivaldai, o kur įmanoma – pritrauktos ir privačios investicijos.

Daug dėmesio savo kalboje p. Trumpas skyrė ir imigracijos politikai, pažymėjęs, kad Amerika privalo lopyti spragas, jog „nusikaltėlių gaujos nebepatektų į valstybę“.

Jis pateikė dviejų nepilnamečių merginų nužudymo Niujorke pavyzdį bei kreipėsi į kalbą Kongrese stebėjusius jų tėvus.

„Nors mes negalima įsivaizduoti skausmo, kurį jūs patyrėte, galime užtikrinti, kad kitos šeimos to nepatirs. Šįvakar aš prašau Kongreso pagaliau užlopyti mirtinai pavojingas skyles, leidžiančias MS-13 ir kitų gaujų nariams patekti į mūsų valstybę. Pasiūlėme naujus įstatymus, kurie pataisys imigracijos taisykles“, – kalbėjo p. Trumpas.

Prezidentas pasiūlė keturių dalių imigracijos politikos reformą: suteikti pilietybę 1,8 mln. nelegalių imigrantų, kurie pateko į šalį kartu su tėvais būdami jauno amžiaus; visiškai apsaugoti pasienį ir tam pastatyti sieną bei pasamdyti daugiau pareigūnų ją saugoti; užbaigti „vizų loteriją“ – vadinamąją žaliosios kortos programą bei apginti branduolinę šeimą – sutuoktinius ir vaikus bei nutraukti grandininę migraciją, pagal kurią, p. Trumpo teigimu, vienas imigrantas šiuo metu gali atsivežti iš esmės neribotą skaičių giminaičių.

Dėmesys prekybai ir Jeruzalei

Kalbėdamas apie užsienio politiką, p. Trumpas trumpai pakartojo ne kartą išsakytas mintis apie poreikį kurti teisingesnę tarptautinę prekybos sistemą, kuri turėtų veikti abipusiškai.

„Amerika pagaliau atkreipė dėmesį į dešimtmečius besitęsusią neteisingų prekybos sutarčių praktiką, kuri mums kainavo mūsų turtą. Jį, kartu su mūsų darbo vietomis, į užsienį išsiveždavo verslas. Tauta neteko turto, tačiau mes jį sparčiai susigrąžiname. Ekonominio nuolaidžiavimo laikotarpis baigėsi. Nuo šiol mes tikimės, kad mūsų prekybos santykiai bus teisingi ir dar svarbiau – abipusiai“, – sakė p. Trumpas.

Priėjęs prie saugumo klausimų, JAV vadovas paragino labiau finansuoti šalies kariuomenę, taip pat modernizuoti ir atnaujinti Amerikos branduolinį arsenalą.

Prezidentas Trumpas išreiškė lūkestį, kad jo niekada nereikės panaudoti, o galbūt kada nors ateis laikais, kai valstybės susitars jo atsikratyti, tačiau šiandien jis yra būtinas kaip atgrasymo priemonė.

„Šiaurės Korėjos nutrūktgalviškas siekimas turėti atominį ginklą gali jau netrukus grasinti mūsų valstybei. Vykdome maksimalaus spaudimo kampaniją, kad užkirstume tam kelią“, - sakė prezidentas.

Ponas Trumpas taip pat pasidžiaugė, kad JAV ir sąjungininkams pavyko iš „Islamo valstybės“ atkovoti beveik visą kontroliuotą teritoriją Sirijoje ir Irake.

JAV vadovas paminėjo ir Iraną, išskirdamas Amerikos paramą šalyje už laisvę pasisakantiems ir kovojantiems piliečiams bei paprašė Kongreso ištaisyti „fundamentalius sutarties dėl Irano branduolinės programos trūkumus“.

Prezidentas kalbėjo apie JAV sprendimą pripažinti Jeruzale Izraelio sostine bei vėliau įvykusį balsavimą prieš tokį žingsnį Jungtinėse Tautose.

„Amerikos mokesčių mokėtojai geranoriškai kasmet siuntė toms pačioms valstybėms milijardus dolerių pagalbos. Todėl šįvakar aš prašau Kongreso priimti įstatymą, kuris leistų užtikrinti, kad Amerikos pagalba užsienio valstybėms visada atitiktų šalies interesus ir atitektų tik Amerikos draugams“, – sakė p. Trumpas.

Lietuva, kaip ir dauguma kitų ES valstybių, JT balsavime pasisakė prieš JAV sprendimą.

JAV vadovas taip pat pažadėjo neuždaryti Guantanamo kalėjimo.

Ponas Trumpa savo kalboje nei karto neminėjo Roberto Muellerio, specialaus tyrėjo tyrime dėl galimo Maskvos kišimosi į JAV prezidento rinkimus bei jo aplinkos ryšių su Rusija kampanijos metu. Tiesa, jis pažymėjo, kad tokios valstybės kaip Kinija ar Rusija meta iššūkį Amerikos interesams, ekonomikai ir vertybėms.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Alytaus pataisos namų auditas atskleidė viešųjų pirkimų ir kitų pažeidimų  

Alytaus pataisos namuose netinkamai kontroliuota draudžiamų daiktų patekimo rizika, auditoriai rado viešųjų...

„Facebook“ ištrynė šimtus Rytų Europoje „Sputnik“ administruotų paskyrų 4

Socialinis tinklas „Facebook“ ketvirtadienį pranešė, kad Lietuvoje ir kitose Rytų Europos šalyse ištrynė...

VRK panaikino rinkimų komiteto „Piliečių jėga ir teisingumas“ registraciją  

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį panaikino visuomeninio rinkimų komiteto „Piliečių jėga ir...

Ž. Plytnikas skiriamas teisingumo viceministru 1

Žydrūnas Plytnikas, Buvęs Viešųjų pirkimų tarnybos vadovas, Elvino Jankevičiaus, teisingumo ministro,...

Berlyne prasidedančioje „Žaliojoje savaitėje“ – ir politinės derybos

Berlyne penktadienį prasideda 84–oji tarptautinė žemės ūkio, maisto produktų ir sodininkystės paroda „Žalioji...

Agroverslas
07:58
Ką eksportuotojams pargena ceitnotas iš Londono Premium

Vis realesniu scenarijumi virstantis britų pasitraukimas iš ES be susitarimo labiausiai paliestų vežėjus,...

Pramonė
05:45
Gordijaus mazgo įkaitai 2

Jungtinės Karalystės (JK) parlamentarai, smogę premjerės Theresos May vyriausybei, „Brexit“ klausimą paliko...

Graikijos parlamentas pareiškė trapų pasitikėjimą premjeru

Graikijos parlamentas vos kelių balsų persvara pareiškė pasitikėjimą kairiųjų partijos „Syriza“ lyderio...

Verslo aplinka
2019.01.16
Th. May vyriausybė atlaikė nepasitikėjimo balsavimą 23

Jungtinės Karalystės (JK) premjerės Theresos May vyriausybė trečiadienį atlaikė šalies parlamentarų balsavimą...

Verslo aplinka
2019.01.16
Buvę FNTT, PAGD, VSAT, STT vadai generolai būriu stoja į Socialdemokratų partiją 14

Grupė vidaus tarnybos generolų ir kariuomenės atsargos brigados generolas įstojo į Lietuvos socialdemokratų...

Verslo aplinka
2019.01.16
Interneto tiekėjai ruošiasi blokuoti „Linkomaniją“, LATGA tikisi žmonių sąmoningumo 25

Interneto tiekėjai, vykdydami teismo sprendimą, ruošiasi blokuoti failų dalijimosi svetainę linkomanija.net,...

Technologijos
2019.01.16
Chaotiškas „Brexit“ padidintų Lietuvos įmokas į ES biudžetą

Po Jungtinės Karalystės (JK) parlamento atmestos sutarties su Europos Sąjunga (ES) dėl „Brexit“ sąlygų...

Verslo aplinka
2019.01.16
Mirė pagrindinis Medicinos banko akcininkas S. Karosas 18

Mirė verslininkas, pagrindinis Medicinos banko akcininkas Saulius Karosas.  

Verslo aplinka
2019.01.16
Penki išbandymai verslui 2019 metais 2

Prasidėję 2019-ieji žymi naują pasiekimą mūsų nepriklausomos šalies istorijoje – dar niekada ekonominė plėtra...

Verslo aplinka
2019.01.16
KAM paskelbė sudarytuosius 2019 m. šauktinių sąrašus 1

Krašto apsaugos ministerija (KAM) trečiadienį internete paskelbė praėjusią savaitę sudarytuosius 2019 m. karo...

Verslo aplinka
2019.01.16
Japonai branduolinę energetiką palieka Rusijai ir Kinijai Premium 1

Japonijos koncernas „Hitachi“, tikėtina, įšaldys savo dalyvavimą branduolinės elektrinės Velse, Jungtinėje...

Energetika
2019.01.16
Registrų centras po duomenų teikimo audito žada naujas kainas vartotojams 1

VĮ Registrų centras (RC) iki šių metų vidurio numato pateikti naujas duomenų perdavimo kainas vartotojams,...

Transportas
2019.01.16
V. Šapoka: šiųmetį Lietuvos BVP augimą „Brexit“ gali sulėtinti ir 0,7% Premium 19

„Brexit“, priklausomai nuo jo scenarijaus, Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą šiemet gali...

Verslo aplinka
2019.01.16
Daugiausia baudų skyrė už konkurenciją ribojančius susitarimus

Konkurencijos taryba 2018 m. už Konkurencijos ir Reklamos įstatymo pažeidimus skyrė baudų už 780.800 Eur,...

Rinkodara
2019.01.16
Lietuva vykdo Strasbūro teismo sprendimą: rezervavo 130.000 Eur CŽV kaliniui 4

Vyriausybė į depozitinę sąskaitą atidėjo 130.000 Eur, kuriuos Europos Žmogaus Teisių Teismas įpareigojo...

Verslo aplinka
2019.01.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau