Maskvos surengtos derybos dėl Sirijos Sočyje virto fiasko

Rusijoje antradienį skandalingai prasidėjo derybos dėl taikos Sirijoje. Derybų dalyviai, oponuojantys prezidento Basharo al-Assado politikai, atsisakė išvykti iš oro uosto, o Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas savo kalboje buvo pertrauktas nepasitenkinimo šūksnių.
Šiose derybose, kurios oficialiai yra pavadintos Sirijos Nacionalinio dialogo kongresu, ir taip nedalyvauja Sirijos opozicijos lyderiai, kurdų atstovai, taip pat Vakarų valstybių diplomatai.
Ekspertų teigimu, renginys Sočyje labiau primena ne taikos derybas, bet Sirijos vyriausybės programos įgyvendinimą. Tiesa, jose dalyvauja Jungtinių Tautų atstovas Sirijai Staffanas de Mistura, taip pat Irano ir Turkijos vyriausybių atstovai. Susirinkusieji turėtų kalbėtis apie Sirijos valstybės ateities struktūrą, naują šalies konstituciją bei rinkimų surengimo galimybę.
Tačiau didžioji dalis opozicijos grupuočių visų pirma reikalauja Rusijos remiamo Basharo al-Assado pasitraukimo iš valdžios ir tik tuomet sutinka kalbėtis dėl taikos ir ateities politinių sprendimų.
ES šalys ir JAV remia atskirą taikos procesą Jungtinių Tautų organizacijoje, tačiau čia kol kas taip pat nepavyko pasiekti proveržio, tariantis dėl susitaikymo septynerius metus besitęsiančiame kare. Paskutinis derybų etapas pasibaigė praėjusią savaitę Vienoje.
Ponas Lavrovas atidarė konferenciją antradienį, kuri paskutinę minutę buvo sutrumpinta iki vienos dienos renginio, kur jis perskaitė Vladimiro Putino pareiškimą. Tačiau p. Lavrovo kalbos metu kai kurie dalyviai atsistojo ir pradėjo kaltinti Maskvą, kad per šios vykdomus antskrydžius Sirijoje žudomi nekalti civiliai žmonės. Šis incidentas buvo parodytas per Rusijos televizijas.
Kai kurie dalyviai tuomet pradėjo skanduoti Rusiją palaikančius šūkius.
Kitas incidentas užfiksuotas tuomet, kai viena iš konferencijoje turėjusių dalyvauti opozicijos grupių atsisakė palikti Sočio oro uostą, kol iš jo nebus pašalintos Sirijos vyriausybės vėliavos ir kiti oficialūs ženklai. Iš viso oro uoste skrydžio atgal į Turkiją laukti liko per 70 žmonių.
Mes išvykstame atgal į Turkiją. Kad ir kas benutiktų, mes neįžengsime į Sočį. Informavome rusus apie mūsų sąlygas pašalinti vėliavas ir kitus Sirijos vyriausybės ženklus, Reuters sakė Ahmadas al-Burri, kuris anskčiau dalyvavo derybose Kazachstane.
Artiomas Kožinas, Rusijos užsienio reikalų ministerijos diplomatas, sakė, kad renginio pradžia buvo atidėta, nes organizatoriai laukė kai kurių atstovų ir stebėtojų.