Suabejojo, ar GPAIS įveiks atliekų „prirašymo“ problemą

Publikuota: 2017-12-19
Algirdas Reipas, UAB „Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras“ direktorius, Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacijos prezidentas.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Algirdas Reipas, UAB „Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras“ direktorius, Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacijos prezidentas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacija tvirtina, kad įvedus vieningą gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinę sistemą (GPAIS), nebus užkirstas kelias dirbtinai „prirašyti“ atliekų kiekius, nes komunalinių atliekų surinkėjai teikti duomenų realiu laiku neprivalės. Aplinkos ministerija sako, kad sistema koreguojama, įtraukiant ir atliekų surinkėjus.

„Nuo 2018 m. sausio įvedama GPAIS gali būti mažai veiksminga ir gerokai didinti sistemos sąnaudas“, – tvirtina Algirdas Reipas, Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacijos vadovas, Alytaus centro direktorius.

Jo teigimu, iš GPAIS reglamentuojančių teisės aktų projektų matyti, kad sistemoje turės dalyvauti ir gyventojai, pristatantys atliekas į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles – t.y. aikštelėse priduodant stambias, pavojingas ar statybines atliekas, kurių negalima mesti į mišrių atliekų konteinerius, bus privaloma realiu laiku suvesti duomenis į GPAIS, nurodant atliekas atgabenusio žmogaus asmeninius duomenis ir visų iš jo paimtų atliekų kodą, jų svorį.

Kainuos 2,5 mln. Eur

„Skaičiuojame, kad vien tai Lietuvos mastu papildomai kainuos beveik 2,5 mln. Eur. Šios sąnaudos nori nenori turės būti įtrauktos į rinkliavą, kurią už atliekų tvarkymą moka gyventojai“, – sako p. Reipas.

Ir paaiškina: šiuo metu per dieną didelių gabaritų atliekų aikštelėse apsilanko iki 200 gyventojų, o kad būtų galima iš jų priimti atliekas, aikšteles eksploatuojantys regioniniai atliekų centrai bus priversti samdyti papildomų darbuotojų, investuoti į svarstyklių įsigijimą, duomenų apsaugos priemones, fizinę apsaugą ir kt.

Dar rimtesnė problema, p. Reipo nuomone, ta, kad GPAIS reglamentuojančių teisės aktų projektuose komunalinių atliekų surinkėjams nenumatyta prievolė realiu laiku teikti duomenis per GPAIS, ką privalės daryti kiti atliekų rinkos dalyviai.

„Nei ministro įsakymas, nei kiti teisės aktai nenumato, kad surinkėjai informaciją apie šitas atliekas privalo įvesti į sistemą, jiems nenumatyta prievolė iš anksto informuoti, kad jos bus surenkamos. Surinkę pakuotes jie galės jas sverti arba jų nesverti, galės sverti tą patį automobilį keletą kartų, galės surinktas atliekas savo nuožiūra įvardinti pakuotėmis iš komunalinio srauto arba komercinėmis pakuotėmis“, – dėsto p. Reipas.

Skaidrumo neatsiras

Tai, anot jo, reiškia, kad įvedus GPAIS, išliks ligšiolinė situacija, kuri sudarė prielaidas neskaidriam pakuočių tvarkymui.

„Akivaizdu, kad GPAIS neišsprendžia pakuočių atliekų sistemos neskaidrumo problemos, o tik sukuria iliuziją ir tampa papildoma finansine našta“, – tvirtina p. Reipas.

Jo vertinimu, pasirinkta per brangi ir didelių techninių sąnaudų reikalaujanti sistema, kuri gali būti nepatikima, nes duomenų suvedimas vyks realiu laiku, neretai – iš nutolusių vietovių su silpnu interneto ryšiu.

„Be to, GPAIS nėra integruota su šiuo metu naudojamomis atliekų svėrimo ar apskaitos programomis, todėl gyventojai brangiai mokės, o bendro vaizdo, kaip juda atliekos, vis tiek neturėsime“, – tvirtina jis.

Baimės perdėtos

Dalius Krinickas, už atliekų tvarkymo sritį atsakingas aplinkos viceministras, aiškina, kad šios baimės gerokai perdėtos. Anot jo, pradėjus veikti GPAIS, kiekvieno gyventojo į didelių gabaritų atliekų aikšteles atgabentų atliekų privalomai sverti nereikėsią – užteks to, kad iš aikštelių išvežant atliekas į tolesnio apdorojimo vietą, būtų užfiksuotas bendras išgabenamų atliekų svoris.

„Kaip ir dabar, atliekų aikštelėse priimant atliekas, turės būti užfiksuotas jas atvežusio gyventojo asmens dokumentas, o sistema, kurią reikės pildyti realiuoju laiku, bus naudojama tik iš aikštelių atliekas išvežant į tolesnio sutvarkymo vietas“, – tikina p. Krinickas.

Jo teigimu, šiuo metu jau numatyta, kad į GPAIS turės įsijungti ir atliekų surinkėjai.

„Iš pradžių planavome, kad jiems vesti duomenų į sistemą nereikės – nenorėta didinti administracinės naštos. Tačiau patys surinkėjai pasiprašė dalyvauti sistemoje, ir tokia galimybė jiems bus suprogramuota. Atsiras ir tokia prievolė“, – tvirtina p. Krinickas.

Anot jo, didžiausia piktnaudžiavimo, kai dirbtinai „prirašomi“ atliekų kiekiai, tikimybė yra pirminio jų surinkimo metu, o tada iškraipomi ir visi kiti atliekų apskaitos skaičiai. Kitas pasitaikantis apskaitos pažeidimas – kai importuotos atliekos, perėjusios per kelių lietuviškų įmonių rankas, įvardijamos kaip surinktos Lietuvoje ir joms išduodami sutvarkymą įrodantys dokumentai.

„GPAIS nebeleis, įsivežus importuotas atliekas Lietuvos gamintojams ir importuotojams suteikti jų sutvarkymą įrodančius dokumentus“, – diegiamos sistemos naudą aiškina p. Krinickas.

Jo teigimu, GPAIS kūrimas ir diegimas, techninė įranga, sistemos administravimas, techninė priežiūra kainuos apie 2,5 mln. Eur.

Pereinamasis laikotarpis

GPAIS sistema nuo sausio 1 d. turės naudotis apie 25.000 Lietuvos įmonių, tačiau stiprėjant verslo nepasitenkinimui žadama įvesti pereinamąjį laikotarpį, kad įmonės spėtų pasirengti naujovei. Antradienį GPAIS įvedimą numatantys teisės aktų projektai bus svarstomi plenariniame Seimo posėdyje.

„Sistemos starto neatidėsime, ji ims veikti sausio 1 d., bet įmonėms bus suteiktas pusmečio pereinamasis laikotarpis“, – praėjusią savaitę po Seime vykusio Aplinkos komiteto posėdžio, kuriame buvo svarstyti minėti teises aktai, VŽ sakė Kęstutis Mažeika, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas.

Pasak jo, iki liepos 1 d. truksiančio pereinamojo laikotarpio metu įmonės jau turės teikti duomenis per GPAIS, bet jos dar nebus baudžiamos, jei „kils kokių problemų, bus aptikta kokių neatitikimų duomenyse ar nebus suvesta dalis informacijos“.

VŽ rašė, kad verslo organizacijos jau nuo rudens skambina pavojaus varpais, ragindamos atidėti nuo sausio suplanuotą GPAIS startą. Per šią sistemą daugybė įmonių – visi šalyje veikiantys supakuotų gaminių gamintojai ir importuotojai, jų organizacijos, atliekų tvarkytojai , darytojams bei kiti atliekų sektoriaus dalyviai – privalės realiuoju laiku suvesti duomenis apie turimą atliekų kiekį. Tačiau sistema ne iki galo paruošta naudojimui, todėl verslas tvirtina dirbti su nauja sistema nuo sausio 1 d. niekaip negalėsiąs.

Anot Aplinkos ministerijos, GPAIS gerokai palengvins visą atliekų apskaitą, pvz., metinei ataskaitai sugeneruoti pagal atliekų tvarkymo apskaitos žurnalų duomenis pakaks vieno mygtuko paspaudimo. Dauguma apskaitos procesų bus automatizuoti.

Taip pat tikimasi, kad sistema užtikrins efektyvesnę atliekų tvarkymo sistemos dalyvių kontrolę, kadangi bus greičiau gaunami ir tikslesni atliekų tvarkymo, gaminių ir pakuočių tiekimo rinkai apskaitos duomenys. Aplinkos ministerija teigia nustačiusi ne vieną atvejį, kai klastojami atliekų sutvarkymo faktą įrodantys dokumentai, kuriais remiantis gamintojai ir importuotojai atleidžiami nuo mokesčio mokėjimo į valstybės biudžetą. Pradėjus veikti GPAIS, galimybių piktnaudžiauti nebeliksią, nes sistema leis matyti realius, tikslius atliekų kiekius ir tai, ar jie yra sutvarkyti.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Stabdoma Seimo pirmininko visuomeninio patarėjo Krupavičiaus veikla

Viktoras Pranckietis, Seimo pirmininkas, paskelbė, kad laikinai stabdoma jo visuomeninio patarėjo, politologo...

ES lyderiai Briuselyje permąstys, kaip dalinti Bendrijos pinigus

Penktadienį Briuselyje vykstančio ES lyderių susitikimo pagrindinė tema – daugiametė Bendrijos finansinė...

Kaunas kuria inovacijų parką, į kurį vilios „Samsung“

Kauno m. savivaldybė planuoja paversti 35 ha ploto teritoriją Aleksote moderniu aukštųjų technologijų ir...

Laurinaitis: projektas Kaliningrade nieko bendro su „Achema“ neturi 1

Kaliningrado srityje skelbiama apie lietuviško kapitalo 671 mln. Eur vertės naujos trąšų gamyklos statybą.

Pramonė
08:35
Rytų ir Vidurio Europa atsidūrė Italijos rinkimų dėmesio centre

Pieras Carlo Padoanas, Italijos ekonomikos ministras, pareiškė, kad Europos Komisija turėtų pritaikyti...

Kibus nekompetencijos virusas 15

„Darbuotojų stygius Lietuvoje nemažėja, tačiau nei įstatymų leidėjai, nei už imigraciją atsakingos...

May po „Brexit“ neišvarys ES emigrantų Premium 1

Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May Jungtinės Karalystės (JK) parlamentui patvirtino sieksianti, kad...

Merkel ragina sustabdyti žudynes Sirijoje 7

Ketvirtadienį Vokietijos kanclerė Angela Merkel paragino nutraukti „žudynes“ Sirijoje, sukilėlių valdomame...

Verslo aplinka
2018.02.22
JK sumažėjo migrantų iš ES šalių

Remiantis JK nacionalinio statistikos biuro paskelbtais duomenimis, „Brexit“ gali turėti įtakos gyventojų...

Verslo aplinka
2018.02.22
Registrų centras ir toliau lieka be nuolatinio vadovo 1

Nesulaukus pakankamai dalyvių paraiškų, Susisiekimo ministerija ketina iš naujo skelbti VĮ Registrų centro...

Verslo aplinka
2018.02.22
Milijardierius investuotojas: Ameriką prieš 2020-uosius gali ištikti recesija 2

Milijardierius investuotojas Ray Dalio, rizikos draudimo fondo „Bridgewater Associates“ įkūrėjas, mano, kad...

Verslo aplinka
2018.02.22
Policijos reforma įvertinta teigiamai, ją nuspręsta tęsti 1

Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas teigiamai įvertino prieš keletą metų pradėta policijos reformą.

Verslo aplinka
2018.02.22
JAV suimta Neringa Venckienė 23

JAV suimta buvusi Seimo narė Neringa Venckienė.

Verslo aplinka
2018.02.22
Santaros klinikų vadovas laikinai nušalintas

Teisėsaugai ėmus tirti Vilniaus Santaros klinikose kilusį korupcijos skandalą, Santaros klinikų generalinis...

Verslo aplinka
2018.02.22
Po Velykų Grybauskaitė susitiks su Trumpu 6

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė balandžio 3 d. Vašingtone dalyvaus Baltijos valstybių ir Jungtinių...

Verslo aplinka
2018.02.22
Surinko milijardą vienkartinių pakuočių 3

Per dvejus metus, praėjusius nuo vienkartinių pakuočių užstato sistemos starto, surinkta 1 mlrd. plastikinių,...

Agroverslas
2018.02.22
Mažėjant imigracijai iš Rytų Europos, JK ūkiuose trūksta darbuotojų 12

Jungtinės Karalystės (JK) žemės ūkio bendrovėms trūksta apie 4.000 darbuotojų, sumažėjus ūkiuose norinčių...

Agroverslas
2018.02.22
Galimų liberalų kandidatų prezidento rinkimuose sąrašas sutrumpėjo iki dviejų 6

Liberalų sąjūdžio valdybai įvardijus 7 pretendentus būti kandidatais į prezidentus, iš jų tapti kandidatais...

Verslo aplinka
2018.02.22
Korupcijos suvokimo indekse Lietuva pernai atsiliko nuo Estijos ir Lenkijos 3

2017-ųjų Korupcijos suvokimo indekse Lietuva užėmė 16-ąją vietą tarp Europos Sąjungos šalių.

Verslo aplinka
2018.02.22
Sektorių lyderiai: „Verslo žinios“ skelbia stipriausias šalies bendroves 4

Didžiausių Lietuvos bendrovių TOP 1000 jau daugiau nei dešimtmetį sudarančios „Verslo žinios“ šiemet imasi...

Verslo aplinka
2018.02.22

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau