Suabejojo, ar GPAIS įveiks atliekų „prirašymo“ problemą

Publikuota: 2017-12-19
Algirdas Reipas, UAB „Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras“ direktorius, Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacijos prezidentas.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Algirdas Reipas, UAB „Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras“ direktorius, Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacijos prezidentas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacija tvirtina, kad įvedus vieningą gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinę sistemą (GPAIS), nebus užkirstas kelias dirbtinai „prirašyti“ atliekų kiekius, nes komunalinių atliekų surinkėjai teikti duomenų realiu laiku neprivalės. Aplinkos ministerija sako, kad sistema koreguojama, įtraukiant ir atliekų surinkėjus.

„Nuo 2018 m. sausio įvedama GPAIS gali būti mažai veiksminga ir gerokai didinti sistemos sąnaudas“, – tvirtina Algirdas Reipas, Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacijos vadovas, Alytaus centro direktorius.

Jo teigimu, iš GPAIS reglamentuojančių teisės aktų projektų matyti, kad sistemoje turės dalyvauti ir gyventojai, pristatantys atliekas į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles – t.y. aikštelėse priduodant stambias, pavojingas ar statybines atliekas, kurių negalima mesti į mišrių atliekų konteinerius, bus privaloma realiu laiku suvesti duomenis į GPAIS, nurodant atliekas atgabenusio žmogaus asmeninius duomenis ir visų iš jo paimtų atliekų kodą, jų svorį.

Kainuos 2,5 mln. Eur

„Skaičiuojame, kad vien tai Lietuvos mastu papildomai kainuos beveik 2,5 mln. Eur. Šios sąnaudos nori nenori turės būti įtrauktos į rinkliavą, kurią už atliekų tvarkymą moka gyventojai“, – sako p. Reipas.

Ir paaiškina: šiuo metu per dieną didelių gabaritų atliekų aikštelėse apsilanko iki 200 gyventojų, o kad būtų galima iš jų priimti atliekas, aikšteles eksploatuojantys regioniniai atliekų centrai bus priversti samdyti papildomų darbuotojų, investuoti į svarstyklių įsigijimą, duomenų apsaugos priemones, fizinę apsaugą ir kt.

Dar rimtesnė problema, p. Reipo nuomone, ta, kad GPAIS reglamentuojančių teisės aktų projektuose komunalinių atliekų surinkėjams nenumatyta prievolė realiu laiku teikti duomenis per GPAIS, ką privalės daryti kiti atliekų rinkos dalyviai.

„Nei ministro įsakymas, nei kiti teisės aktai nenumato, kad surinkėjai informaciją apie šitas atliekas privalo įvesti į sistemą, jiems nenumatyta prievolė iš anksto informuoti, kad jos bus surenkamos. Surinkę pakuotes jie galės jas sverti arba jų nesverti, galės sverti tą patį automobilį keletą kartų, galės surinktas atliekas savo nuožiūra įvardinti pakuotėmis iš komunalinio srauto arba komercinėmis pakuotėmis“, – dėsto p. Reipas.

Skaidrumo neatsiras

Tai, anot jo, reiškia, kad įvedus GPAIS, išliks ligšiolinė situacija, kuri sudarė prielaidas neskaidriam pakuočių tvarkymui.

„Akivaizdu, kad GPAIS neišsprendžia pakuočių atliekų sistemos neskaidrumo problemos, o tik sukuria iliuziją ir tampa papildoma finansine našta“, – tvirtina p. Reipas.

Jo vertinimu, pasirinkta per brangi ir didelių techninių sąnaudų reikalaujanti sistema, kuri gali būti nepatikima, nes duomenų suvedimas vyks realiu laiku, neretai – iš nutolusių vietovių su silpnu interneto ryšiu.

„Be to, GPAIS nėra integruota su šiuo metu naudojamomis atliekų svėrimo ar apskaitos programomis, todėl gyventojai brangiai mokės, o bendro vaizdo, kaip juda atliekos, vis tiek neturėsime“, – tvirtina jis.

Baimės perdėtos

Dalius Krinickas, už atliekų tvarkymo sritį atsakingas aplinkos viceministras, aiškina, kad šios baimės gerokai perdėtos. Anot jo, pradėjus veikti GPAIS, kiekvieno gyventojo į didelių gabaritų atliekų aikšteles atgabentų atliekų privalomai sverti nereikėsią – užteks to, kad iš aikštelių išvežant atliekas į tolesnio apdorojimo vietą, būtų užfiksuotas bendras išgabenamų atliekų svoris.

„Kaip ir dabar, atliekų aikštelėse priimant atliekas, turės būti užfiksuotas jas atvežusio gyventojo asmens dokumentas, o sistema, kurią reikės pildyti realiuoju laiku, bus naudojama tik iš aikštelių atliekas išvežant į tolesnio sutvarkymo vietas“, – tikina p. Krinickas.

Jo teigimu, šiuo metu jau numatyta, kad į GPAIS turės įsijungti ir atliekų surinkėjai.

„Iš pradžių planavome, kad jiems vesti duomenų į sistemą nereikės – nenorėta didinti administracinės naštos. Tačiau patys surinkėjai pasiprašė dalyvauti sistemoje, ir tokia galimybė jiems bus suprogramuota. Atsiras ir tokia prievolė“, – tvirtina p. Krinickas.

Anot jo, didžiausia piktnaudžiavimo, kai dirbtinai „prirašomi“ atliekų kiekiai, tikimybė yra pirminio jų surinkimo metu, o tada iškraipomi ir visi kiti atliekų apskaitos skaičiai. Kitas pasitaikantis apskaitos pažeidimas – kai importuotos atliekos, perėjusios per kelių lietuviškų įmonių rankas, įvardijamos kaip surinktos Lietuvoje ir joms išduodami sutvarkymą įrodantys dokumentai.

„GPAIS nebeleis, įsivežus importuotas atliekas Lietuvos gamintojams ir importuotojams suteikti jų sutvarkymą įrodančius dokumentus“, – diegiamos sistemos naudą aiškina p. Krinickas.

Jo teigimu, GPAIS kūrimas ir diegimas, techninė įranga, sistemos administravimas, techninė priežiūra kainuos apie 2,5 mln. Eur.

Pereinamasis laikotarpis

GPAIS sistema nuo sausio 1 d. turės naudotis apie 25.000 Lietuvos įmonių, tačiau stiprėjant verslo nepasitenkinimui žadama įvesti pereinamąjį laikotarpį, kad įmonės spėtų pasirengti naujovei. Antradienį GPAIS įvedimą numatantys teisės aktų projektai bus svarstomi plenariniame Seimo posėdyje.

„Sistemos starto neatidėsime, ji ims veikti sausio 1 d., bet įmonėms bus suteiktas pusmečio pereinamasis laikotarpis“, – praėjusią savaitę po Seime vykusio Aplinkos komiteto posėdžio, kuriame buvo svarstyti minėti teises aktai, VŽ sakė Kęstutis Mažeika, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas.

Pasak jo, iki liepos 1 d. truksiančio pereinamojo laikotarpio metu įmonės jau turės teikti duomenis per GPAIS, bet jos dar nebus baudžiamos, jei „kils kokių problemų, bus aptikta kokių neatitikimų duomenyse ar nebus suvesta dalis informacijos“.

VŽ rašė, kad verslo organizacijos jau nuo rudens skambina pavojaus varpais, ragindamos atidėti nuo sausio suplanuotą GPAIS startą. Per šią sistemą daugybė įmonių – visi šalyje veikiantys supakuotų gaminių gamintojai ir importuotojai, jų organizacijos, atliekų tvarkytojai , darytojams bei kiti atliekų sektoriaus dalyviai – privalės realiuoju laiku suvesti duomenis apie turimą atliekų kiekį. Tačiau sistema ne iki galo paruošta naudojimui, todėl verslas tvirtina dirbti su nauja sistema nuo sausio 1 d. niekaip negalėsiąs.

Anot Aplinkos ministerijos, GPAIS gerokai palengvins visą atliekų apskaitą, pvz., metinei ataskaitai sugeneruoti pagal atliekų tvarkymo apskaitos žurnalų duomenis pakaks vieno mygtuko paspaudimo. Dauguma apskaitos procesų bus automatizuoti.

Taip pat tikimasi, kad sistema užtikrins efektyvesnę atliekų tvarkymo sistemos dalyvių kontrolę, kadangi bus greičiau gaunami ir tikslesni atliekų tvarkymo, gaminių ir pakuočių tiekimo rinkai apskaitos duomenys. Aplinkos ministerija teigia nustačiusi ne vieną atvejį, kai klastojami atliekų sutvarkymo faktą įrodantys dokumentai, kuriais remiantis gamintojai ir importuotojai atleidžiami nuo mokesčio mokėjimo į valstybės biudžetą. Pradėjus veikti GPAIS, galimybių piktnaudžiauti nebeliksią, nes sistema leis matyti realius, tikslius atliekų kiekius ir tai, ar jie yra sutvarkyti.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Konservatoriai skundžia VRK sprendimą dėl „Naisių vasaros“

Opoziciniai konservatoriai prašo teismo panaikinti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimą,...

Kartelio tarp 8 statybos įmonių neaptiko

Konkurencijos taryba teigia neradusi įrodymų, kad 8 statybų bendrovės ir Vilniaus miesto savivaldybės įmonė...

JAV grasina Turkijai naujomis bausmėmis 4

JAV grasina įvesti daugiau ekonominių sankcijų Turkijai, jeigu ši nesutiks paleisti Turkijoje sulaikyto...

JAV dėl sankcijų Šiaurės Korėjai nesilaikymo nubaudė kelias Rusijos ir Kinijos įmones 4

JAV iždo departamentas trečiadienį paskelbė, kad išplės sankcijas toms Rusijos ir Kinijos įmonėms,...

Vežėjai: didesnių įkainių nuojauta 2

Vienas didžiausių vežėjų Europoje „Girteka Logistics“ (GL) uždavė galvosūkį rinkai: bendrovės išplatintame...

Transportas
06:30
Išgyventas bankrotas nuo leidybos verslo neatgrasė Premium

Bankrutavusios vienos didžiausių šalies leidyklų „Versus Aureus“ buvęs vadovas Arturas Mickevičius vėl imasi...

Vadyba
06:00
„VIA SMS Group“: esame pasiruošę bendradarbiauti su Lietuva

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariui Arvydui Anušauskui pareiškus, kad Lietuvoje jau...

Verslo aplinka
2018.08.16
Kompensacijas „žaliosioms“ jėgainėms išgraibstė kaip karštas bandeles Premium 6

Gyventojai aktyviai siekia kompensacijų už individualiuose namuose įrengtas saulės, vėjo, biokuro,...

Energetika
2018.08.16
VRK Radzevičiūtės neįregistravo kandidate į Seimo nares 1

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį priėmė sprendimą neregistruoti Centro partijos atstovės...

Verslo aplinka
2018.08.16
JK užsienio reikalų sekretorius įspėjo ES dėl „Brexit“ be susitarimo padarinių 11

Jeremy Huntas, Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretorius, teigia, kad išlieka tikimybė, kad JK...

Verslo aplinka
2018.08.16
Tikrina, ar prekybininkai tinkamai tvarko pirkėjų asmens duomenis 4

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI) pradeda didžiųjų maisto, namų apyvokos prekių parduotuvių bei...

Karas tarp žiniasklaidos ir JAV prezidento nerimsta 5

Bemaž 200 JAV laikraščių šios dienos vedamuosiuose reiškia solidarų nepasitenkinimą dėl prezidento Donaldo...

Rinkodara
2018.08.16
Vizija: išgelbės spynos ant prekybos centrų 16

Eiliniai tautos „gelbėtojai“ imasi reguliuoti maisto kainas – ar bent jau mano tai padarysiantys. Vienas iš...

Verslo aplinka
2018.08.16
Bankrotų bumas Lietuvoje atslūgsta

Pirmąjį pusmetį Lietuvoje buvo pradėtos 1.112 įmonių bankrotų procedūros, tai trečdaliu mažiau nei tuo pačiu...

Verslo aplinka
2018.08.15
Profsajungos pritaria prekybos centrų darbo sekmadieniais draudimui 20

Šalies profesinių sąjungų atstovai teigiamai vertina valdžios užmojį riboti prekybos centrų darbą...

Verslo aplinka
2018.08.15
„Naisių vasaros“ klausimą VRK ir vėl atidėjo

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) dar neužbaigė diskusijų dėl su valdančiosios Lietuvos valstiečių ir...

Verslo aplinka
2018.08.14
A. Guoga užsimena apie politinės karjeros pabaigą 8

Europos Parlamento narys Antanas Guoga sako planuojantis kitąmet pasibaigus kadencijai nutraukti politinę...

Verslo aplinka
2018.08.14
SADM siūlo kitąmet vaiko pinigus padidinti iki 50 Eur 9

Šiemet įvestus ir dabar 30 Eur siekiančius vadinamuosius vaiko pinigus kitąmet siūloma didinti iki 50 Eur.

Verslo aplinka
2018.08.14
Genujoje sugriuvo tiltas, dešimtys žuvusiųjų 1

Italijoje sugriuvus tiltui, kuriuo driekiasi keturių juostų autostrada, pranešama apie dešimtis žuvusių ir...

Verslo aplinka
2018.08.14
Seimo nario rinkimuose Zanavykų apygardoje įregistruoti 6 kandidatai

Rugsėjo viduryje vyksiančiuose Seimo nario rinkimuose vienmandatėje Zanavykų apygardoje dalyvaus šeši...

Verslo aplinka
2018.08.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau