Suabejojo, ar GPAIS įveiks atliekų „prirašymo“ problemą

Publikuota: 2017-12-19
Algirdas Reipas, UAB „Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras“ direktorius, Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacijos prezidentas.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Algirdas Reipas, UAB „Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras“ direktorius, Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacijos prezidentas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacija tvirtina, kad įvedus vieningą gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinę sistemą (GPAIS), nebus užkirstas kelias dirbtinai „prirašyti“ atliekų kiekius, nes komunalinių atliekų surinkėjai teikti duomenų realiu laiku neprivalės. Aplinkos ministerija sako, kad sistema koreguojama, įtraukiant ir atliekų surinkėjus.

„Nuo 2018 m. sausio įvedama GPAIS gali būti mažai veiksminga ir gerokai didinti sistemos sąnaudas“, – tvirtina Algirdas Reipas, Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacijos vadovas, Alytaus centro direktorius.

Jo teigimu, iš GPAIS reglamentuojančių teisės aktų projektų matyti, kad sistemoje turės dalyvauti ir gyventojai, pristatantys atliekas į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles – t.y. aikštelėse priduodant stambias, pavojingas ar statybines atliekas, kurių negalima mesti į mišrių atliekų konteinerius, bus privaloma realiu laiku suvesti duomenis į GPAIS, nurodant atliekas atgabenusio žmogaus asmeninius duomenis ir visų iš jo paimtų atliekų kodą, jų svorį.

Kainuos 2,5 mln. Eur

„Skaičiuojame, kad vien tai Lietuvos mastu papildomai kainuos beveik 2,5 mln. Eur. Šios sąnaudos nori nenori turės būti įtrauktos į rinkliavą, kurią už atliekų tvarkymą moka gyventojai“, – sako p. Reipas.

Ir paaiškina: šiuo metu per dieną didelių gabaritų atliekų aikštelėse apsilanko iki 200 gyventojų, o kad būtų galima iš jų priimti atliekas, aikšteles eksploatuojantys regioniniai atliekų centrai bus priversti samdyti papildomų darbuotojų, investuoti į svarstyklių įsigijimą, duomenų apsaugos priemones, fizinę apsaugą ir kt.

Dar rimtesnė problema, p. Reipo nuomone, ta, kad GPAIS reglamentuojančių teisės aktų projektuose komunalinių atliekų surinkėjams nenumatyta prievolė realiu laiku teikti duomenis per GPAIS, ką privalės daryti kiti atliekų rinkos dalyviai.

„Nei ministro įsakymas, nei kiti teisės aktai nenumato, kad surinkėjai informaciją apie šitas atliekas privalo įvesti į sistemą, jiems nenumatyta prievolė iš anksto informuoti, kad jos bus surenkamos. Surinkę pakuotes jie galės jas sverti arba jų nesverti, galės sverti tą patį automobilį keletą kartų, galės surinktas atliekas savo nuožiūra įvardinti pakuotėmis iš komunalinio srauto arba komercinėmis pakuotėmis“, – dėsto p. Reipas.

Skaidrumo neatsiras

Tai, anot jo, reiškia, kad įvedus GPAIS, išliks ligšiolinė situacija, kuri sudarė prielaidas neskaidriam pakuočių tvarkymui.

„Akivaizdu, kad GPAIS neišsprendžia pakuočių atliekų sistemos neskaidrumo problemos, o tik sukuria iliuziją ir tampa papildoma finansine našta“, – tvirtina p. Reipas.

Jo vertinimu, pasirinkta per brangi ir didelių techninių sąnaudų reikalaujanti sistema, kuri gali būti nepatikima, nes duomenų suvedimas vyks realiu laiku, neretai – iš nutolusių vietovių su silpnu interneto ryšiu.

„Be to, GPAIS nėra integruota su šiuo metu naudojamomis atliekų svėrimo ar apskaitos programomis, todėl gyventojai brangiai mokės, o bendro vaizdo, kaip juda atliekos, vis tiek neturėsime“, – tvirtina jis.

Baimės perdėtos

Dalius Krinickas, už atliekų tvarkymo sritį atsakingas aplinkos viceministras, aiškina, kad šios baimės gerokai perdėtos. Anot jo, pradėjus veikti GPAIS, kiekvieno gyventojo į didelių gabaritų atliekų aikšteles atgabentų atliekų privalomai sverti nereikėsią – užteks to, kad iš aikštelių išvežant atliekas į tolesnio apdorojimo vietą, būtų užfiksuotas bendras išgabenamų atliekų svoris.

„Kaip ir dabar, atliekų aikštelėse priimant atliekas, turės būti užfiksuotas jas atvežusio gyventojo asmens dokumentas, o sistema, kurią reikės pildyti realiuoju laiku, bus naudojama tik iš aikštelių atliekas išvežant į tolesnio sutvarkymo vietas“, – tikina p. Krinickas.

Jo teigimu, šiuo metu jau numatyta, kad į GPAIS turės įsijungti ir atliekų surinkėjai.

„Iš pradžių planavome, kad jiems vesti duomenų į sistemą nereikės – nenorėta didinti administracinės naštos. Tačiau patys surinkėjai pasiprašė dalyvauti sistemoje, ir tokia galimybė jiems bus suprogramuota. Atsiras ir tokia prievolė“, – tvirtina p. Krinickas.

Anot jo, didžiausia piktnaudžiavimo, kai dirbtinai „prirašomi“ atliekų kiekiai, tikimybė yra pirminio jų surinkimo metu, o tada iškraipomi ir visi kiti atliekų apskaitos skaičiai. Kitas pasitaikantis apskaitos pažeidimas – kai importuotos atliekos, perėjusios per kelių lietuviškų įmonių rankas, įvardijamos kaip surinktos Lietuvoje ir joms išduodami sutvarkymą įrodantys dokumentai.

„GPAIS nebeleis, įsivežus importuotas atliekas Lietuvos gamintojams ir importuotojams suteikti jų sutvarkymą įrodančius dokumentus“, – diegiamos sistemos naudą aiškina p. Krinickas.

Jo teigimu, GPAIS kūrimas ir diegimas, techninė įranga, sistemos administravimas, techninė priežiūra kainuos apie 2,5 mln. Eur.

Pereinamasis laikotarpis

GPAIS sistema nuo sausio 1 d. turės naudotis apie 25.000 Lietuvos įmonių, tačiau stiprėjant verslo nepasitenkinimui žadama įvesti pereinamąjį laikotarpį, kad įmonės spėtų pasirengti naujovei. Antradienį GPAIS įvedimą numatantys teisės aktų projektai bus svarstomi plenariniame Seimo posėdyje.

„Sistemos starto neatidėsime, ji ims veikti sausio 1 d., bet įmonėms bus suteiktas pusmečio pereinamasis laikotarpis“, – praėjusią savaitę po Seime vykusio Aplinkos komiteto posėdžio, kuriame buvo svarstyti minėti teises aktai, VŽ sakė Kęstutis Mažeika, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas.

Pasak jo, iki liepos 1 d. truksiančio pereinamojo laikotarpio metu įmonės jau turės teikti duomenis per GPAIS, bet jos dar nebus baudžiamos, jei „kils kokių problemų, bus aptikta kokių neatitikimų duomenyse ar nebus suvesta dalis informacijos“.

VŽ rašė, kad verslo organizacijos jau nuo rudens skambina pavojaus varpais, ragindamos atidėti nuo sausio suplanuotą GPAIS startą. Per šią sistemą daugybė įmonių – visi šalyje veikiantys supakuotų gaminių gamintojai ir importuotojai, jų organizacijos, atliekų tvarkytojai , darytojams bei kiti atliekų sektoriaus dalyviai – privalės realiuoju laiku suvesti duomenis apie turimą atliekų kiekį. Tačiau sistema ne iki galo paruošta naudojimui, todėl verslas tvirtina dirbti su nauja sistema nuo sausio 1 d. niekaip negalėsiąs.

Anot Aplinkos ministerijos, GPAIS gerokai palengvins visą atliekų apskaitą, pvz., metinei ataskaitai sugeneruoti pagal atliekų tvarkymo apskaitos žurnalų duomenis pakaks vieno mygtuko paspaudimo. Dauguma apskaitos procesų bus automatizuoti.

Taip pat tikimasi, kad sistema užtikrins efektyvesnę atliekų tvarkymo sistemos dalyvių kontrolę, kadangi bus greičiau gaunami ir tikslesni atliekų tvarkymo, gaminių ir pakuočių tiekimo rinkai apskaitos duomenys. Aplinkos ministerija teigia nustačiusi ne vieną atvejį, kai klastojami atliekų sutvarkymo faktą įrodantys dokumentai, kuriais remiantis gamintojai ir importuotojai atleidžiami nuo mokesčio mokėjimo į valstybės biudžetą. Pradėjus veikti GPAIS, galimybių piktnaudžiauti nebeliksią, nes sistema leis matyti realius, tikslius atliekų kiekius ir tai, ar jie yra sutvarkyti.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Konservatoriai kandidate į prezidentus patvirtino I. Šimonytę 2

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) šeštadienį tarybos posėdyje Vilniuje kandidate į...

EK imsis priemonių prieš Italijos biudžeto planus 4

Europos Komisija (EK) pradės drausminančią procedūrą prieš Italiją dėl jos 2019 m. biudžeto plano, po to, kai...

Verslo aplinka
2018.11.16
Dėl Saudo Arabijos žurnalisto nužudymo penkiems asmenims gresia mirties bausmė 10

Saudo Arabija ketvirtadienį paskelbė, kad sieks mirties bausmės 5 žmonėms, kurie buvo apkaltinti įgyvendinę...

Verslo aplinka
2018.11.16
Buvęs Šiaulių oro uosto vadovas R. Mikšys įtariamas karininko papirkimu 1

BNS žiniomis, teisėsauga bandymu papirkti Lietuvos karininką įtaria buvusį ilgametį Šiaulių oro uosto...

Verslo aplinka
2018.11.16
Dramatiškai išaugo per gaisrus Kalifornijoje dingusių žmonių skaičius  1

Jungtinių Amerikos Valstijų Kalifornijos valstijoje siaučiantys gaisrai pareikalavo jau per 60 žmonių aukų, o...

Verslo aplinka
2018.11.16
Nauja socialinė reklama kreipsis į darbdavius ir bandys sklaidyti jų baimes Premium 4

Tautinių, religinių, seksualinių ir kitų mažumų atstovai yra geriausias būdas praturtinti bet kurios įmonės...

Rinkodara
2018.11.16
Pristabdytas beveik 300 mln. Eur vertės „Nelja Energia“ įsigijimo sandoris

Talino administracinis teismas iki gruodžio 10 d. pristabdė „Eesti Energia“ grupei priklausančios „Enefit...

Energetika
2018.11.16
I. Šimonytė apklausose aplenkė S. Skvernelį 23

Potencialių kandidatų prezidento rinkimuose reitingų trejetuke Ingrida Šimonytė šoktelėjo į antrąją vietą ir...

Verslo aplinka
2018.11.16
Interviu su EBPO generalinio sekretoriaus pavaduotoju: jei didės prekybos barjerai, pralaimės visi Premium

Kol realioji ekonomika auga sveikai, neturėtume baimintis trumpalaikių svyravimų akcijų rinkose, o jas dar...

Rinkos
2018.11.16
Už emigrantų skatinimą sugrįžti apdovanota Tauragės savivaldybė, „Nasdaq Vilnius“ 1

Ketvirtadienio vakarą Nacionalinėje filharmonijoje Vilniuje apdovanotos iniciatyvos, skatinančios užsienyje...

Verslo aplinka
2018.11.15
T. May ministrų kabinete – atsistatydinimų vajus 26

Iš Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybės po vakar dienos ministrų kabineto sprendimo paremti JK ir Europos...

Verslo aplinka
2018.11.15
Japonijos kibernetinio saugumo ministras niekada nesinaudojo kompiuteriu 5

Naujasis Japonijos kibernetinio saugumo ministras teigia, kad niekada nėra naudojęsis kompiuteriu.

Technologijos
2018.11.15
Eurostatas: eksportas šiemet augo visose Baltijos šalyse 4

Trijų Baltijos šalių eksportas per devynis šių metų mėnesius augo, skelbia Eurostatas.

Verslo aplinka
2018.11.15
Spalį Lietuvoje perspėta apie 360 darbuotojų grupinius atleidimus

Užimtumo tarnyba spalio mėnesį gavo 11 pranešimų apie 360 darbuotojų grupinius atleidimus. Pernai spalį...

Vadyba
2018.11.15
Prognozė: iki metų pabaigos bankrotas gali būti pradėtas 2.000 įmonių 5

Per pirmus devynis šių metų mėnesius bankroto procedūros pradėtos 1.623 Lietuvos įmonėms, beveik trečdaliu...

Verslo aplinka
2018.11.15
EP pirmininkas apie „Brexit“ susitarimą: tai tik pirmasis žingsnis

„Brexit“ procese svarbiausia yra užtikrinti mūsų piliečių teises, taip pat išsaugoti trapią taiką Šiaurės...

Verslo aplinka
2018.11.15
Miškingose savivaldybėse leista kirsti medžius ir statyti namus 10

Kelios didesnio miškingumo Lietuvos savivaldybės bus atleistos nuo didesnių kompensacijų valstybei už...

Verslo aplinka
2018.11.15
Seimas imasi Konstitucijos pataisos dėl LRT valdymo

Maždaug po pusmečio Seimas žada pirmą kartą balsuoti dėl valdančiųjų valstiečių-žaliųjų lyderio pasiūlytos...

Verslo aplinka
2018.11.15
Nuspręsta atverti „Infostatybos“ duomenis 3

Nuo 2019 m. visuomenei bus atverta daugiau duomenų apie planuojamas ar jau vykstančias statybas.

Statyba ir NT
2018.11.15
ESET: Lietuvoje plinta agresyvus virusas, vagiantis e. bankininkystės duomenis 5

Pastarosiomis dienomis internete plinta kompiuterinis „Trojan“ tipo virusas „Emotet“. Šis virusas nuo...

Technologijos
2018.11.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau