Suabejojo, ar GPAIS įveiks atliekų „prirašymo“ problemą

Publikuota: 2017-12-19
Algirdas Reipas, UAB „Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras“ direktorius, Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacijos prezidentas.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Algirdas Reipas, UAB „Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras“ direktorius, Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacijos prezidentas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacija tvirtina, kad įvedus vieningą gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinę sistemą (GPAIS), nebus užkirstas kelias dirbtinai „prirašyti“ atliekų kiekius, nes komunalinių atliekų surinkėjai teikti duomenų realiu laiku neprivalės. Aplinkos ministerija sako, kad sistema koreguojama, įtraukiant ir atliekų surinkėjus.

„Nuo 2018 m. sausio įvedama GPAIS gali būti mažai veiksminga ir gerokai didinti sistemos sąnaudas“, – tvirtina Algirdas Reipas, Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacijos vadovas, Alytaus centro direktorius.

Jo teigimu, iš GPAIS reglamentuojančių teisės aktų projektų matyti, kad sistemoje turės dalyvauti ir gyventojai, pristatantys atliekas į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles – t.y. aikštelėse priduodant stambias, pavojingas ar statybines atliekas, kurių negalima mesti į mišrių atliekų konteinerius, bus privaloma realiu laiku suvesti duomenis į GPAIS, nurodant atliekas atgabenusio žmogaus asmeninius duomenis ir visų iš jo paimtų atliekų kodą, jų svorį.

Kainuos 2,5 mln. Eur

„Skaičiuojame, kad vien tai Lietuvos mastu papildomai kainuos beveik 2,5 mln. Eur. Šios sąnaudos nori nenori turės būti įtrauktos į rinkliavą, kurią už atliekų tvarkymą moka gyventojai“, – sako p. Reipas.

Ir paaiškina: šiuo metu per dieną didelių gabaritų atliekų aikštelėse apsilanko iki 200 gyventojų, o kad būtų galima iš jų priimti atliekas, aikšteles eksploatuojantys regioniniai atliekų centrai bus priversti samdyti papildomų darbuotojų, investuoti į svarstyklių įsigijimą, duomenų apsaugos priemones, fizinę apsaugą ir kt.

Dar rimtesnė problema, p. Reipo nuomone, ta, kad GPAIS reglamentuojančių teisės aktų projektuose komunalinių atliekų surinkėjams nenumatyta prievolė realiu laiku teikti duomenis per GPAIS, ką privalės daryti kiti atliekų rinkos dalyviai.

„Nei ministro įsakymas, nei kiti teisės aktai nenumato, kad surinkėjai informaciją apie šitas atliekas privalo įvesti į sistemą, jiems nenumatyta prievolė iš anksto informuoti, kad jos bus surenkamos. Surinkę pakuotes jie galės jas sverti arba jų nesverti, galės sverti tą patį automobilį keletą kartų, galės surinktas atliekas savo nuožiūra įvardinti pakuotėmis iš komunalinio srauto arba komercinėmis pakuotėmis“, – dėsto p. Reipas.

Skaidrumo neatsiras

Tai, anot jo, reiškia, kad įvedus GPAIS, išliks ligšiolinė situacija, kuri sudarė prielaidas neskaidriam pakuočių tvarkymui.

„Akivaizdu, kad GPAIS neišsprendžia pakuočių atliekų sistemos neskaidrumo problemos, o tik sukuria iliuziją ir tampa papildoma finansine našta“, – tvirtina p. Reipas.

Jo vertinimu, pasirinkta per brangi ir didelių techninių sąnaudų reikalaujanti sistema, kuri gali būti nepatikima, nes duomenų suvedimas vyks realiu laiku, neretai – iš nutolusių vietovių su silpnu interneto ryšiu.

„Be to, GPAIS nėra integruota su šiuo metu naudojamomis atliekų svėrimo ar apskaitos programomis, todėl gyventojai brangiai mokės, o bendro vaizdo, kaip juda atliekos, vis tiek neturėsime“, – tvirtina jis.

Baimės perdėtos

Dalius Krinickas, už atliekų tvarkymo sritį atsakingas aplinkos viceministras, aiškina, kad šios baimės gerokai perdėtos. Anot jo, pradėjus veikti GPAIS, kiekvieno gyventojo į didelių gabaritų atliekų aikšteles atgabentų atliekų privalomai sverti nereikėsią – užteks to, kad iš aikštelių išvežant atliekas į tolesnio apdorojimo vietą, būtų užfiksuotas bendras išgabenamų atliekų svoris.

„Kaip ir dabar, atliekų aikštelėse priimant atliekas, turės būti užfiksuotas jas atvežusio gyventojo asmens dokumentas, o sistema, kurią reikės pildyti realiuoju laiku, bus naudojama tik iš aikštelių atliekas išvežant į tolesnio sutvarkymo vietas“, – tikina p. Krinickas.

Jo teigimu, šiuo metu jau numatyta, kad į GPAIS turės įsijungti ir atliekų surinkėjai.

„Iš pradžių planavome, kad jiems vesti duomenų į sistemą nereikės – nenorėta didinti administracinės naštos. Tačiau patys surinkėjai pasiprašė dalyvauti sistemoje, ir tokia galimybė jiems bus suprogramuota. Atsiras ir tokia prievolė“, – tvirtina p. Krinickas.

Anot jo, didžiausia piktnaudžiavimo, kai dirbtinai „prirašomi“ atliekų kiekiai, tikimybė yra pirminio jų surinkimo metu, o tada iškraipomi ir visi kiti atliekų apskaitos skaičiai. Kitas pasitaikantis apskaitos pažeidimas – kai importuotos atliekos, perėjusios per kelių lietuviškų įmonių rankas, įvardijamos kaip surinktos Lietuvoje ir joms išduodami sutvarkymą įrodantys dokumentai.

„GPAIS nebeleis, įsivežus importuotas atliekas Lietuvos gamintojams ir importuotojams suteikti jų sutvarkymą įrodančius dokumentus“, – diegiamos sistemos naudą aiškina p. Krinickas.

Jo teigimu, GPAIS kūrimas ir diegimas, techninė įranga, sistemos administravimas, techninė priežiūra kainuos apie 2,5 mln. Eur.

Pereinamasis laikotarpis

GPAIS sistema nuo sausio 1 d. turės naudotis apie 25.000 Lietuvos įmonių, tačiau stiprėjant verslo nepasitenkinimui žadama įvesti pereinamąjį laikotarpį, kad įmonės spėtų pasirengti naujovei. Antradienį GPAIS įvedimą numatantys teisės aktų projektai bus svarstomi plenariniame Seimo posėdyje.

„Sistemos starto neatidėsime, ji ims veikti sausio 1 d., bet įmonėms bus suteiktas pusmečio pereinamasis laikotarpis“, – praėjusią savaitę po Seime vykusio Aplinkos komiteto posėdžio, kuriame buvo svarstyti minėti teises aktai, VŽ sakė Kęstutis Mažeika, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas.

Pasak jo, iki liepos 1 d. truksiančio pereinamojo laikotarpio metu įmonės jau turės teikti duomenis per GPAIS, bet jos dar nebus baudžiamos, jei „kils kokių problemų, bus aptikta kokių neatitikimų duomenyse ar nebus suvesta dalis informacijos“.

VŽ rašė, kad verslo organizacijos jau nuo rudens skambina pavojaus varpais, ragindamos atidėti nuo sausio suplanuotą GPAIS startą. Per šią sistemą daugybė įmonių – visi šalyje veikiantys supakuotų gaminių gamintojai ir importuotojai, jų organizacijos, atliekų tvarkytojai , darytojams bei kiti atliekų sektoriaus dalyviai – privalės realiuoju laiku suvesti duomenis apie turimą atliekų kiekį. Tačiau sistema ne iki galo paruošta naudojimui, todėl verslas tvirtina dirbti su nauja sistema nuo sausio 1 d. niekaip negalėsiąs.

Anot Aplinkos ministerijos, GPAIS gerokai palengvins visą atliekų apskaitą, pvz., metinei ataskaitai sugeneruoti pagal atliekų tvarkymo apskaitos žurnalų duomenis pakaks vieno mygtuko paspaudimo. Dauguma apskaitos procesų bus automatizuoti.

Taip pat tikimasi, kad sistema užtikrins efektyvesnę atliekų tvarkymo sistemos dalyvių kontrolę, kadangi bus greičiau gaunami ir tikslesni atliekų tvarkymo, gaminių ir pakuočių tiekimo rinkai apskaitos duomenys. Aplinkos ministerija teigia nustačiusi ne vieną atvejį, kai klastojami atliekų sutvarkymo faktą įrodantys dokumentai, kuriais remiantis gamintojai ir importuotojai atleidžiami nuo mokesčio mokėjimo į valstybės biudžetą. Pradėjus veikti GPAIS, galimybių piktnaudžiauti nebeliksią, nes sistema leis matyti realius, tikslius atliekų kiekius ir tai, ar jie yra sutvarkyti.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Airijos sprendimas: abortų draudimas turi būti panaikintas

Airijoje, kurioje lig šiol yra vieni griežčiausių Europoje abortų draudimai, padėtis keičiasi: referendumo...

Verslo aplinka
2018.05.26
Daugiausia rūbų suomiai nusiperka „Prisma“ prekybos centruose 3

Suomijos gyventojai daugiausia drabužių ir avalynės pernai nupirko prekybos tinklo „Prisma“ parduotuvėse, o...

Netikėtai vėl susitiko Šiaurės ir Pietų Korėjos lyderiai

Šeštadienį demilitarizuotoje pasienio zonoje tarp dviejų šalių trumpam susitiko Šiaurės ir Pietų Korėjos...

Verslo aplinka
2018.05.26
Už ataskaitą, kurioje sukritikuotas „Gazprom“, atleistas „Sberbank CIB“ analitikų vadovas 3

Dėl ataskaitos apie „Gazprom“, kurioje aštriai kritikuojami Rusijos dujų monopolininkės darbo metodai, iš...

Energetika
2018.05.26
Išankstinės apklausos rodo, kad airiai pasisakė už abortų liberalizavimą 1

Vakar Airijoje vykusio referendumo balsai dar skaičiuojami, bet pirminės apklausos duomenimis, airiai...

Verslo aplinka
2018.05.26
Prancūzijos prezidentas technologijų lyderiams: nemokamų pietų nebūna

Emmanuelis Macronas, charizmatiškasis Prancūzijos prezidentas, pasikvietė didžiųjų pasaulio technologijų...

Technologijos
2018.05.26
Lietuvos studentų ir mokinių kiekis per 7 metus krito 25% 14

2017-2018 m. mokslo metų pradžioje šalies mokymo įstaigose buvo 486.000 mokinių ir studentų – ketvirtadaliu...

Vadyba
2018.05.26
Planetos gelbėjimo planai ir kasdienybė Premium

Labai tikėtina, kad kurį nors lietingą artėjančios lietuviškos vasaros vakarą sėdėsite patogiai...

Verslo klasė
2018.05.25
Kaip mąsto pasaulio mokinys? Premium

Kartą pas Aukštelkės mokyklos direktorių Vaidą Bacį atėjo ją tvarkanti moteris. Ji paklausė: „Ar mokiniai...

Verslo klasė
2018.05.25
Grybauskaitė: Lietuva remia Sakartvelo integraciją į NATO 5

Lietuva remia Sakartvelo (Gruzijos) siekį tapti NATO nare, taip pat sveikina šioje šalyje vykdomas ryžtingas...

Verslo aplinka
2018.05.25
Suimtas moterų skriaudikas – žymusis Holivudo prodiuseris 1

Garsusis filmų prodiuseris Harvey Weinsteinas, kurį gausybė Holivudo moterų apkaltino seksualine prievarta ir...

Laisvalaikis
2018.05.25
Rusijos opozicija: Kremlius dangstys atsakinguosius dėl MH17 lėktuvo numušimo 6

Lietuvoje viešintys Rusijos opozicijos atstovai sako, kad Kremlius dangstys atsakinguosius dėl Malaizijos...

Verslo aplinka
2018.05.25
Po ilgos pertraukos – laisvų darbo vietų Lietuvoje metinis kritimas 8

Pirmą kartą per daugiau nei ketverius metus Lietuvoje metinis laisvų darbo vietų augimas buvo neigiamas.

Vadyba
2018.05.25
Trumpas toliau nusiteikęs griauti prekybą ir santykius su sąjungininkais  Premium 8

Iš pradžių muitai plienui ir aliuminiui, dabar atėjo automobilių eilė. JAV prekybos departamentas ėmėsi...

Verslo aplinka
2018.05.25
JAV kariuomenės vadas Europoje nori daugiau pajėgų Rusijos atgrasymui 19

Generolas Curtis Scaparrottis, JAV kariuomenės vadas Europoje, teigia siekiantis, kad žemyne buvo dislokuota...

Verslo aplinka
2018.05.25
Po istorinio susitikimo griūties Šiaurės Korėja vis dar nori kalbėtis su JAV

Šiaurės Korėja po p. Trumpo ketvirtadienį paskelbto sprendimo atšaukti susitikimą su Kim Jong Unu teigė, kad...

Verslo aplinka
2018.05.25
Trumpo įskaudinta Europa paguodos ieško Rusijos ir Kinijos draugijoje Premium 6

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, vis labiau drebindamas transatlantinių ryšių pamatus su Europa, pastūmėjo...

Verslo aplinka
2018.05.25
Airiai balsuoja referendume dėl abortų liberalizavimo 2

Airijos piliečiai penktadienį balsuoja referendume dėl abortų draudimo panaikinimo.

Verslo aplinka
2018.05.25
BDAR įsigaliojo, krūva klausimų ir baimės dėl baudų liko Premium

Šiandien įsigalioja Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR), kuriam kai kurios Lietuvos įmonės rengėsi...

Verslo aplinka
2018.05.25

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau