Valstybės tarnybą žadama „išgryninti“

Publikuota: 2017-12-14
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vyriausybė siūlo po metų pradėti esminę valstybės tarnybos reformą, kuri būtų vykdoma palaipsniui, keliais etapais. Įgyvendinus šią pertvarką būtų pakeista tarnautojų atrankos, darbo apmokėjimo sistema bei pati valstybės tarnybos sąvoka. Premjeras Saulius Skvernelis yra sakęs, kad dėl šios reformos laukia sudėtingos ir aistringos politinės diskusijos.

Ketvirtadienį Vidaus reikalų ministerija (VRM) pranešė, kad teikia Vyriausybei naują Valstybės tarnybos įstatymo projektą. Planuojama, kad ministrų kabinetas jį apsvarstys ir perduos Seimui nagrinėti dar iki naujųjų metų.

Parlamentarų būtų prašoma per kitus metus šį valstybės tarnybą reformuojantį įstatymą apsvarstyti ir priimti. Jeigu taip ir atsitiks, pati reforma bus pradėta vykdyti 2019-aisiais ir vyktų kelerius metus.

„Nauju Valstybės tarnybos įstatymu siekiama modernizuoti valstybės tarnybą ir paskatinti pokyčius, kurie per kelerius metus iš esmės pakeistų suvokimą apie valstybės tarnybą ir jos tarnautojus, pagerėtų ir pagreitėtų gyventojams teikiamos paslaugos“, – rašoma ketvirtadienį išplatintame VRM pranešime spaudai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Įstatymo projekte siūloma pakeisti valstybės tarnybos sąvoką bei nustatyti, kad į ją nepatenka ūkinio ir techninio pobūdžio funkcijos“, – teigiama pranešime.

Vasarą paskelbus apie planus reformuoti valstybės tarnybą buvo teigiama, kad planuojama taip „išgryninti“ valstybės tarnybą, kad joje liktų tik tiesiogiai viešojo administravimo srityje dirbantys valdininkai, o su vidaus administravimą atliekančiais tarnautojais būtų pasirašytos darbo sutartys ir jie jau nebebūtų reglamentuojami Valstybės tarnybos įstatymo. Tai nulemtų, kad po valstybės tarnybos pertvarkos Lietuvoje valstybės tarnautojų sumažėtų daugiau nei dvigubai, liktų apie 20.000 tarnautojų, kai šiuo metu valstybės tarnyboje dirba apie daugiau kaip 50.000 žmonių.

„Pats sistemos „išgryninimo“ tikslas išlieka, tik jo bus siekiama kiek kitokiais būdais nei svarstyta anksčiau, pirmiausia – per finansavimo sistemos pakeitimus: institucijoms bus duodama tik tam tikra biudžeto asignavimų suma ir leista tvarkytis taip, kaip yra efektyviausia, žinoma, neperžengiant įstatyme numatytų tvarkų ir ribojimų. Šį tikslą norima pasiekti per kelerius metus įgyvendinant naująjį įstatymą“, – VŽ sakė Karolis Vaitkevičius, vidaus reikalų ministro patarėjas.

Jis atsisakė prognozuoti, ar tai daugiau kaip perpus sumažins formalių valdininkų skaičių, tačiau patikino, kad valstybės tarnyba „tikrai sumažės ir taps efektyvesnė“.

Atostogas skaičiuos darbo dienomis

Naujuoju Valstybės tarnybos įstatymu atsisakoma visų priemokų ir priedų, paliekant tik priemoką už pavadavimą ir už tarnybos Lietuvos valstybei stažą. Bus keičiama ir atostogų skaičiavimo tvarka. „Siūlome iš esmės keisti valstybės tarnautojų darbo užmokesčio reglamentavimą. Pareiginių algų ribos projektuojamos taip, kad esamos pareiginės algos nemažėtų, o koeficiento nustatymo principas buvo pasirinktas dėl lankstumo. Į pareigas priimančiam asmeniui nustatyta galimybė skirti algą iš koeficientų intervalo. Tik aukščiausias pareigas einantiems asmenims būtų mokama fiksuota pareiginė alga“, – pranešime spaudai cituojamas Eimutis Misiūnas, vidaus reikalų ministras.

„Fiksuotos algos nustatymas leis išvengti subjektyvumo ir neskaidrumo sumokant šiems valstybės tarnautojams už darbą, taip pat nepageidaujamos neigiamos įtakos jų atliekamoms funkcijoms. Šiuo metu fiksuota pareiginė alga nustatoma valstybės pareigūnams, politikams, teisėjams, prokurorams. Vietoj įstaigų skirstymo į 5 grupes, valstybės tarnautojų pareiginei algai nustatyti paliekamos 3 grupės“, – rašoma pranešime spaudai.

Įstatymo projekte siūloma visus su statutinių valstybės tarnautojų tarnyba susijusius klausimus reglamentuoti atitinkamuose statutuose bei Diplomatinės tarnybos įstatyme.

Projektu siūloma įtvirtinti centralizuotą asmenų atranką į valstybės tarnybą. Valstybės tarnautojų atranką vykdytų Vyriausybės įgaliota institucija.

Taip pat siūloma supaprastinti valstybės tarnautojų veiklos vertinimo tvarką, atsisakant tarnautojų vertinimo tam sudarytose specialiose komisijose: nustatoma, kad valstybės tarnautojo veiklą vertina ir siūlymus dėl to teikia tiesioginis vadovas, o galutinį sprendimą priima į pareigas priimantis asmuo. „Dėl to procesas būtų efektyvesnis, mažiau biurokratinis, o daugiau diskrecijos būtų suteikta tiesioginiam vadovui, kuris tiesiogiai atsako už institucijos veiklos efektyvumą“, – teigiama pranešime spaudai.

Naujajame Valstybės tarnybos įstatyme numatyta, kad valdininkų kasmetinės atostogos būtų skaičiuojamos darbo dienomis, kaip yra numatyta šiemet liepą įsigaliojusiame Darbo kodekse.

Numatoma nuotolinio darbo galimybė

Naujuoju įstatymu atsisakoma valstybės tarnautojų privalomo mokymo valstybės lėšomis, numatant, kad valdininkai „turi tobulinti kvalifikaciją pagal Vyriausybės nustatytą tvarką“. Kvalifikacijos tobulinimas galėtų būti finansuojamas iš atitinkamai valstybės ar savivaldybės institucijai ar įstaigai skiriamų valstybės biudžeto asignavimų.

„Didinant valstybės tarnybos patrauklumą nustatoma nuotolinio darbo galimybė ir įvedamas mentorystės institutas. Tačiau naikinamas pareigų siūlymas buvusiems valstybės tarnautojams, siekiant į valstybės tarnybą pritraukti naujus specialistus“, – pranešė VRM.

Įstatyme siūloma nustatyti, kad valstybės tarnautojas privalo atlyginti žalą, jeigu ją padarė atlikdamas viešojo administravimo veiklą. Išieškotinos žalos dydis nėra ribojamas tais atvejais, kai žala padaryta tyčia. Projekte siūloma aiškiai reglamentuoti žalos išieškojimą ne teismine tvarka.

Dar viena planuojama naujovė – Vyriausybės įstaigų vadovai būtų laikomi valstybės tarnautojais, kuriems įvedamos kadencijos. Tai galiotų ir ministerijų kancleriams. Pakeitimai leistų vykdyti dažnesnę ministerijų kanclerių rotaciją, atleisti iš pareigų pasibaigus pirmajai kadencijai, tačiau ministerijų kancleriai galėtų dalyvauti konkurse siekiant eiti pareigas antrą kadenciją. Bet projektu numatoma, jog prezidento kanceliarijos kancleris yra politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojas, kurį priima į pareigas ir atleidžia iš jų prezidentas.

Prognozuoja politines aistras

Kartu su valstybės tarnybos įstatymu siūloma keisti ir vidaus tarnybos statutą. Juo siekiama suvienodinti vidaus reikalų, teisingumo ir finansų ministrų valdymo sričių statutinėse įstaigose tarnaujančių pareigūnų statuso, darbo užmokesčio, socialinių garantijų teisinį reglamentavimą.

VRM siūlo darbo užmokesčio sistemos pagrindu nustatyti vienodą darbo užmokesčio sistemą, kurią sudarytų pareiginė alga, priedai už laipsnį ir vidaus tarnybos stažą bei priemokos. Teisinis reglamentavimas nustatant ne konkrečius koeficientus, o jų intervalą, leistų lanksčiau spręsti pareigūnų darbo užmokesčio didinimo problemą.

Statute siūloma suvienodinti centrinių statutinių įstaigų vadovų ir jų pavaduotojų skyrimo tvarką. Be to, vidaus reikalų statutinių įstaigų, išskyrus centrinių statutinių įstaigų, vadovams ir pavaduotojams bus taikoma rotacija. O pareigūnų kasmetinių atostogų trukmę norima susieti su ištarnautais metais.

Premjeras šią vasarą duotame interviu VŽ yra minėjęs, kad naują Valstybės tarnybos įstatymo projektą numatoma pateikti dar Seimo rudens sesijoje. Tačiau Vyriausybės vadovas prognozavo, kad dėl šios pertvarkos parlamente „kils ne ką mažesnės aistros ir diskusijos nei dėl urėdijų reformos“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Atstatyta Migracijos departamento informacinių sistemų veikla 3

Pašalinus informacinių sistemų trikdžius pirmadienio pavakarę atstatyta pasų išdavimo veikla, informavo...

„Coface“ atsargiau vertina Baltijos šalių ekonomines perspektyvas

Tarptautinė prekinio kredito bendrovė „Coface“ Lietuvos ekonomikos įvertį artimiausiam laikotarpiui pablogino...

Finansai
16:16
J. Stoltenbergas patvirtino: bus didinamos Aljanso pajėgos rytiniame NATO sparne 1

Jensas Stoltenbergas, NATO generalinis sekretorius, pirmadienį patvirtino, kad NATO ketina rytinėje Aljanso...

O. Scholzas žada, kad G 7 didins spaudimą Rusijai

Didžiojo septyneto (G 7) šalys ir toliau didins spaudimą Rusijai dėl jos invazijos į Ukrainą, pirmadienį...

S. Sapega prašo A. Lukašenkos malonės

Baltarusijoje šešerius metus kalėti nuteista Rusijos pilietė Sofija Sapega, kuri pernai gegužę buvo suimta...

Lietuvos vadovai sutarė „dėl pagrindinių principų“ su EK derinant pokyčius dėl Kaliningrado tranzito 14

Prezidentūroje pirmadienį susirinkę šalies vadovai sutarė „dėl pagrindinių principų ir pamatinių nuostatų“,...

Seimo vadovė paaiškino, kad grėsmė nemažėja, todėl reikia tęsti nepaprastąją padėtį 1

Rusijos karinė agresija Ukrainoje tęsiasi ir grėsmė Lietuvai nemažėja, todėl nepaprastoji padėtis visoje...

Suomijos ir Švedijos lyderiai su Turkijos vadovu pasikalbės apie NATO

Suomijos ir Švedijos lyderiai aptars savo šalių siekius įstoti į NATO su šį procesą blokuojančios Turkijos...

Rusiškų dujų tiekimas apribotas arba nutrauktas 12 iš 27 ES narių 1

Europos Sąjungos energetikos komisarė Kadri Simson pranešė, jog rusiškų gamtinių dujų tiekimas šiuo metu yra...

Pramonė
12:26
Krizės apimta Šri Lanka siunčia į Rusiją du ministrus derybų dėl naftos

Šri Lanka siunčia į Rusiją du ministrus derėtis dėl degalų – vienos iš būtiniausių prekių, kurių ši Indijos...

Sekmadienį nustatyti 54 nauji COVID-19 atvejai

Per praėjusią parą nustatyti 54 nauji COVID-19 atvejai, fiksuotos dvi mirtis, rodo pirmadienį paskelbti...

J. Bidenas ragina Vakarus laikytis išvien dėl Ukrainos

JAV prezidentas Joe Bidenas kartu su Vakarų sąjungininkais sekmadienį Bavarijos Alpėse pradėjo trijų dienų...

Žaliavos pinga ir tai nėra gera žinia visiems gamintojams Premium

Verslo aplinka šiemet tapo daug sudėtingesnė negu anksčiau. Kai kas veikiausiai pirmąjį pusmetį neblogai...

Pramonė
09:00
Daugiafunkcis sporto centras Dariaus ir Girėno gatvėje – žengtas svarbus žingsnis Verslo tribūna

Klaipėdos rajono savivaldybė skelbia tarptautinį konkursą daugiafunkcio centro statyboms. Dariaus ir Girėno...

Apie patirtį – puse lūpų

Nors viešai įvairiomis progomis Vyriausybės nariai kalba apie finansinio raštingumo ugdymą, savo asmeniniu...

Nuomonės
05:50
Kriptovaliutininko patriotizmo kaina: 0,6 mln. Eur mokesčių, kurių jam neleidžia sumokėti Premium 21

Vytautas Labanauskas, kaunietis prekiautojas kriptovaliutomis, į Lietuvos biudžetą mielai ir tuojau pat...

Finansai
05:45
Šią savaitę: NATO, G7, Kaliningrado tranzitas, infliacija Premium

NATO viršūnės spręs dėl Aljanso rytinio flango apginamumo stiprinimo, G7 lyderiai aptaria Ukrainą ir pasaulio...

LAT padėjo tašką viename iš JAV „W. P. Carey“ fondo ir „Kesko Senukų“ ginče Premium

Statybinių ir apdailos medžiagų tinklui „Kesko Senukai Lithuania“ nepavyko užginčyti jam nepalankaus kone...

Ambasadorius prie NATO: Lietuva turės sustiprintas sąjungininkų pajėgas Premium 1

Netrukus įvyksiančiame NATO viršūnių susitikime Madride turėtų būti priimti ir sprendimai dėl Aljanso rytinio...

J. Bidenas: G-7 sieks surinkti 600 mlrd. USD pasaulinės infrastruktūros programoms

JAV prezidentas Joe Bidenas sekmadienį paskelbė apie Didžiojo septyneto (G-7) projektą, skirtą mesti iššūkį...

Verslo aplinka
2022.06.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku