Siūloma Lietuvoje galutinai atsisveikinti su komunistiniais simboliais

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovai siūlo Lietuvai imti pavyzdį iš Ukrainos bei Lenkijos ir priimti įstatymą dėl galutinio viešųjų erdvių išvalymo nuo komunistinių ir kitų totalitarinių ideologijų likučių.
Apie tai, kad jau įregistravo atitinkamą įstatymo projektą, pirmadienį spaudos konferencijoje paskelbė konservatoriai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas.
Viešojoje erdvėje nuolat iškyla diskusijos dėl gatvių ar mokyklų pavadinimų, miestų aikštėse tebestovinčių paminklų, skirtų su komunistine ideologija ar sovietinės okupacijos režimu susijusiems veikėjams, Lietuvą okupavusiai Raudonajai armijai. Sprendimus dėl tokių objektų pervadinimo ar pašalinimo šiandien savarankiškai priima savivaldybės, tačiau dažnu atveju nusprendžiama nesiimti ryžtingesnių veiksmų dėl įsivaizduojamo klausimo jautrumo, tvirtino opozicijos atstovai.
Dar daugiau, anot jų, nors per pastaruosius trejus metus Kultūros paveldo departamentas labai apdairiai išduoda leidimus atnaujinti sovietinei armijai skirtų memorialų, dalis jų vis tiek buvo savavališkai atnaujinti Rusijos ambasados lėšomis veikiant tiesiogiai su savivaldybėmis, taip faktiškai pažeidžiant įstatymus dėl kultūros paveldo vertybių apsaugos.
Todėl p. Ažubalis ir p. Kasčiūnas iniciavo įstatymo projektą Dėl draudimo propaguoti komunizmą arba kitą totalitarinę santvarką viešuosiuose objektuose, kuriuo būtų kartą ir visiems laikams užbaigtos diskusijos, užkertančios kelią realiems sprendimams.
Suvokdami XX a. totalitarinių režimų okupacijų padarinius ir žalą mūsų valstybei ir tautai bei minėdami valstybingumo atkūrimo šimtmetį, turime puikią progą išvalyti viešąsias erdves nuo okupacinių režimų propagavimui skirtų objektų. Šiuo įstatymu įtvirtintume draudimą propaguoti komunizmą ar kitas totalitarines ideologijas ar santvarkas, bet kokia forma įmažinant su jais siejamų asmenų, įvykių ar datų atminimą, spaudos konferencijoje teigė p. Ažubalis.
Priėmus siūlomą įstatymą, visi viešieji objektai, kurių pavadinimas arba turinys yra skirtas komunistinės ar kitos totalitarinės ideologijos ar santvarkos propagavimui, turės būti pakeisti arba pašalinti.
Pristatant įstatymo projektą, pakeičiamų objektų pavyzdžiais pateikti Petro Cvirkos gatvę Širvintose ar Salomėjos Nėries gatvę Vilniuje.
Vilniaus savivaldybė jau paskelbė svarstanti galimybę pakeisti kai kurių gatvių pavadinimus. Taip pat galvojama apie paminklo Petrui Cvirkai iškeldinimą iš sostinės centre esančio skvero.
Ponas Kasčiūnas spaudos konferencijoje pabrėžė, kad viena pagrindinių Rusijos propagandos žinučių yra išlaikyti Sovietų Sąjungos, kaip išvaduotojos nuo nacistinėse Vokietijos mitą, o tuo pačiu Rytų Europos valstybių okupaciją ir aneksiją pavaizduoti kaip savanorišką prisijungimą.
Kol Lietuvoje tebevadinamos gatvės tų asmenų, prisidėjusių prie sovietinės okupacijos įgyvendinimo Lietuvoje, ar paminklai, šlovinantys išvaduotojus nuo buržuazinio nacionalizmo, tol gali susidaryt įspūdis, kad mes tokiam istoriniam pasakojimui neprieštaraujame. Priimdami nacionalinės teisės aktą mes galutinai išspręstume šį klausimą, be to tai prisidėtų prie istorinio teisingumo visų nuo sovietinės okupacijos nukentėjusių asmenų atžvilgiu įgyvendinimo, kalbėjo jis.
Įstatymo projekto pristatyme taip pat dalyvavusi Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos valdybos pirmininkė Rasa Duobaitė-Bumbulienė teigė, jog nuo pat įkūrimo 1988 m., ši organizacija kovojo dėl istorinės tiesos atkūrimo, kurios svarbiausiais akcentais turėjo tapti desovietizacijos įstatymas ir sovietinių simbolių atsisakymas: Jau beveik tris dešimtmečius gyvename nepriklausomoje valstybėje, o kai kuriuose miestuose ir miesteliuose paminklais, atminimo lentomis, gatvių ir kitais pavadinimais vis dar garbinamas mūsų okupantas. Net ir didieji Lietuvos miestai Vilnius ir Kaunas visai neseniai atsikratė tiltus puošusių sovietinių herbų, žvaigždžių ir skulptūrų. O ką jau kalbėti apie mažesnius miestelius, kurių savivaldos atstovams dažnai pritrūksta politinės valios ar paprasčiausios žmogiškosios drąsos. Manau, kad artėjant valstybės atkūrimo šimtmečiui šiuo įstatymu turime puikią galimybę sovietiniais simboliais atsikratyti, taip parodydami, kad tautos didvyrių atminimas mums daug svarbesnis už kai kam vis dar artimą sovietinę nostalgiją.
Lietuvoje jau daugiau kaip dešimtmetį galioja komunistinius simbolius viešai demonstruoti draudžiantis įstatymas, taip pat buvusių sovietinių saugumo struktūrų bendradarbių prisipažinimo įstatymas. Tačiau taip ir nebuvo priimtas visaapimantis teisės aktas, numatantis liustraciją.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti