Lietuviška kriptovaliuta ir „blockchain“ sistema – jau egzistuoja

Publikuota: 2017-11-22
NPO „Geens“ įkūrėjas Jaak Geens.
NPO „Geens“ įkūrėjas Jaak Geens.

Praeitą savaitę pristatytas žetonų leidimas - ICO (angl. Initial Coin Offering) ir ne pelno siekianti organizacija (NPO) „Geens“ sulaukė didelio susidomėjimo. Europos regiono projektų iniciatoriaus ir naujų technologijų inovatoriaus Jaak Geens kartu su Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto doc. dr. Linu Bukausku sukurta sistema yra skirta ne tik tiems, kurie teikia pirmenybę privačių duomenų apsaugai, bet ir domisi investavimu į kriptovaliutas.

Dviejų inovatorių duetas, padedamas UAB „Strategeens“ komandos, kuria ir tobulina dar jauną sistemą, kuria, pasak L. Bukausko, ne visi drįsta pasitikėti: „ICO projektai dažnai matomi vien tik neegzistuojančia paslaugos idėja. Retas žetonų platinimas vyksta su jau veikiančiu produktu. Nors dažnai marketingo triukai paperka investuoti į tokius projektus, jie neturi vertės ir tie, kurie mąsto apie ateitį, tai žino. Tai, ką dabar kuriame mes – ekosistemą, paremtą privačių duomenų apsauga, narius vienijančiu žetonu ir ateityje plačiomis paslaugų spektro galimybėmis – gali tapti tikra revoliucija ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. JAV Silicio slėnio įmonės įprastai kuria pokyčio technologijas, angliškai vadinamas „disruptive technologies“, tad natūralus kiekvieno inovatoriaus tikslas - kurti naujoves, kurios prisidėtų prie ateities pokyčių technologijų. Tą ir darome Vilniuje.“

Paslaugos, apie kurias kalba L. Bukauskas, paremtos IT srities naujienomis, sukėlusiomis perversmą. Tai blokų grandinės - „blockchain“ technologija, elektroninis antspaudas ir parašas, duomenų tyrybos metodai (angl. Data Mining) ir pirmas lietuviškas žetonas, veikiantis tik „Geens“ ekosistemoje. Apie viską išsamiai ir nuo pat pradžių pasakoja patys jos kūrėjai.

Alternatyva elektroniniam parašui ir patentams

Šiuo metu vis daugiau kalbama apie blokų grandinę - „blockchain“ technologiją - kaip apie didžiausią inovaciją nuo IT atsiradimo laikų, tačiau, pasak dr. L. Bukausko, tai nesudėtingas blokų atspaudavimas laike, kai naudojami interneto ir kiekvieno mūsų ateitis gali priklausyti nuo to, kaip gerai panaudosime „blockchain“ teikiamą funkcionalumą. Tai ypač aktualu turint omenyje tai, jog 2018 m. gegužės 25 d. bus pradėtas taikyti Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (GDPR) bei nacionaliniai teisės aktai, numatantys galutinių vartotojų ir naudotojų teises į duomenis ir pareigas jų atžvilgiu.

nuotrauka::1 left

„Blockchain“ – decentralizuota vieša transakcijų saugojimo sistema – leidžia užfiksuoti kiekvieną įvykusį veiksmą „Geens“ platformoje, – teigia dr. L. Bukauskas. – Kiekvienas jūsų veiksmas ekosistemoje – teigiamas ar ne – bus pažymimas tik jums matomu parašu. Ši informacija „blockchain” yra prieinama viešai, tačiau veiksmai bus užkoduojami taip, kad tik jūs žinotumėte, ką tas kodas reiškia.“

Sistemoje fiksuojami veiksmai yra tokie, kaip failų perdavimas, piniginė transakcija arba uždėta turinio ar laiko žyma. „Geens“ unikali tuo, kad leidžia kiekvieną saugomą failą – nuotrauką, dokumentą, meno kūrinį ir pan. – pažymėti specialiu turinio ir laiko atspaudu. Pažymėjus šis veiksmas nurodomas „blockchain“ sistemoje, tad jūs įgyjate pirmumo teisę ir, radę nelegalią failo kopiją, galite įrodyti, jog tai jūs buvote pirmasis, kuris tai sukūrė ir pažymėjo“, – paaiškina J. Geens.

Jaak Geens partneris ir „Geens“ projekto vadovas Mindaugas Januška sako, kad su tokia problema dažniausiai susiduria grafikos dizaineriai, kuriantys įvairius skaitmeninius kūrinius ir leidžiantys juos peržiūrėti potencialiems klientams, o vėliau randantys savo darbų kopijas: „Čia dažnai nepadeda ir vandens ženklai, todėl „Geens“ turima žymė leis užtikrinti, kad būtent tas dizaineris yra darbo savininkas ir niekas kitas.“

Narių valiuta – „GEE token“

Negana to, kad „Geens“ sukūrė ekosistemą privatumu besirūpinantiems nariams, čia dar veiks ir atskira valiuta „GEE token“. Valiuta yra susieta su eteriu (angl. Ether).

„Žmonės šiais laikais nori būti patys atsakingi už savo duomenis. Jiems įgriso, kad „Google“, „Facebook“, „Microsoft“ ir kiti gali naudotis jų duomenimis kaip tik nori ir už tai dar gauti pinigus. Mes siūlome nariams patiems būti savo duomenų pardavėjais, turėti visas teises į duomenis ir rinktis, kam, kada ir kokius duomenis parduoti“, – pasakoja dr. L. Bukauskas.

Kadangi „Geens“ – ne pelno siekianti organizacija, visas gautas pelnas už legaliai parduotus asmeninius duomenis bus išdalijamas organizacijos nariams pačioje platformoje.

Anot dr. L. Bukausko, analitinės kompanijos turės galimybę kreiptis į „Geens“ ir prašyti nupirkti vartotojų duomenis duomenų analizei atlikti. Gavusios leidimą šios kompanijos turės išpirkti tam tikrą „GEE token“ žetonų kiekį, o vartotojai savo ruožtu turės duoti sutikimą, ar leidžia parduoti vienokią ar kitokią sukauptą informaciją neatskleidžiant jų tikrosios tapatybės. Jei sutikimas bus duotas, vartotojams grįš tam tikras procentas analitinių kompanijų nupirktų žetonų.

„Pačiais žetonais pirmiausia bus galima atsiskaityti už platformoje suteikiamas paslaugas, – apie naujų žetonų panaudojimą pasakoja dr. L. Bukauskas. – Vėliau, kai narių bus daugiau – už tų narių teikiamas asmenines paslaugas. Pvz., jei jūs ir jūsų gydytojas yra šioje platformoje, galite ne tik saugoti medicininę kortelę tik jums ir jūsų gydytojui matomoje vietoje, bet ateityje galėsite jam už atliktus tyrimus dalinai sumokėti ir „GEE token“ žetonais. Gydytojas galės juos savo ruožtu naudoti arba platformoje, arba, esant reikalui, išsikeisti į kitas valiutas.“

Ieško investuotojų

NPO „Geens“ suteikė mandatą Lietuvoje registruotai ir veikiančiai UAB „Strategeens“ įgyvendinti ICO (angl. Initial Coin Offering) projektą – pirminį žetonų paleidimą į rinką. Šiuo būdu surinktos lėšos leistų tęsti tyrimus ir „Geens“ ekosistemos komponentų vystymą, įgyvendinti iškeltus siekius bei su kaupu pateisinti juos palaikančiųjų lūkesčius. Todėl šiuo metu bendruomenė ieško investuotojų, norinčių ne tik tapti „Geens“ nariais, apsaugoti savo privačius duomenis, bet ir gauti iš to tiesioginės naudos ateityje.

Projektą Lietuvoje palaiko „Lietuvos bankas“, VU Matematikos ir informatikos fakultetas, Europos Komisijos atstovybė Vilniuje bei jos vadovas Arnoldas Pranckevičius. Europoje „Geens“ taip pat yra sulaukę didžiulio susidomėjimo dalyvaudami konferencijose ir kituose renginiuose, „Geens“ atstovus už tokią iniciatyvą gyrė pirmasis ES prezidentas, buvęs Belgijos ministras pirmininkas Herman Van Rompuy ir ekonomistas, Leuveno universiteto Briuselyje profesorius Herman Daems.

Daugiau informacijos:

Mindaugas Januška, projekto vadovas, +370 671 98101, mindaugas@strategeens.com, https://geens.com

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

B. Johnsonas rengiasi ES pristatyti pasiūlymus dėl „Brexit“ susitarimo

Antradienį Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) premjeras, patvirtino, kad JK per artimiausias dienas...

Norvegija iš savo didžiulio turto fondo netikėtai pasiėmė 400 mln. USD

Norvegija netikėtai pasiėmė beveik 400 mln. USD iš savo valstybinio turto fondo – tai pirmas toks pasiėmimas...

Rinkos
17:06
Smiltynės perkėla neketina pertvarkyti keltų, nors VPT nurodė atnaujinti konkursą

Valstybės valdoma Smiltynės perkėla turi atnaujinti neteisėtai nutrauktą 1,8 mln. Eur vertės keltų...

Honkonge pašautas protestuotojas 3

Honkonge per jau beveik keturis mėnesius tebesitęsiančius protestus pirmą kartą policijos pareigūnai...

L. Kukuraitis: vidutinė pensija kitąmet didės 8% iki 374 Eur 1

Vidutinė senatvės pensija dėl įstatymuose įtvirtinto indeksavimo kitąmet turėtų augti 8,11% iki 374 Eur, o...

Gyventojams prasideda šildymo sezonas 1

Vilniuje nuo antradienio įjungiamas šildymas gyventojams, už šilumą jie turėtų mokėti mažiau nei pernai,...

Kitąmet Seimo kanceliarija planuojasi 5,2 mln. Eur didesnį biudžetą

Seimo kanceliarija skaičiuoja, kad kitų metų parlamento biudžetas turėtų būti apie 5,2 mln. Eur didesnis nei...

Lietuvoje prasidėjo „Astravo pratybos“  5

Lietuvoje antradienį prasidėjus civilinės saugos pratyboms, tikrinama gyventojų perspėjimo sistema – pradėjo...

Lietuvoje darbą tvarių finansų srityje pradeda EK ir ERPB ekspertai 2

Antradienį Lietuvoje darbą pradeda Europos Komisijos (EK) bei Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB)...

Jungia naują pavarą viešuosiuose pirkimuose 4

Planuojama sugrąžinti instituciją, kuri turėtų suteikti naują pagreitį viešiesiems pirkimams (VP), –...

Centrinės valdžios perviršis per aštuonis mėnesius – 533,7 mln. Eur 9

Išankstiniais Finansų ministerijos duomenimis, 2019 metų sausio–rugpjūčio mėnesių centrinės valdžios...

Verslo aplinka
2019.09.30
G. Nausėda: L. Linkevičius tinkamai atstovauja Lietuvos nacionaliniams interesams 3

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, siekdamas platesnio dialogo su Minsku, tinkamai atstovauja...

Verslo aplinka
2019.09.30
S. Kurzas po rinkimų vėl matuojasi kanclerio kėdę Premium

Buvęs Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas arti­miau­siu metu vėl turėtų užimti šį postą. Po sekmadienį...

Verslo aplinka
2019.09.30
G. Nausėda atleido teisėjų korupcijos byloje įtariamą V. Bavėjaną

Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį atleido politinės korupcijos byloje įtariamą Lietuvos apeliacinio...

Verslo aplinka
2019.09.30
Makroekonominės prognozės 2019–2021 m.  Premium

„Verslo žinios“ skaitytojams pateikia apibendrintas Lietuvos, pasaulio ir pagrindinės eksporto rinkos – euro...

Verslo aplinka
2019.09.30
Teisme K. Daukšys beveik nieko nebeprisiminė apie Pelno mokesčio įstatymo keitimą

Koncerno „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą nagrinėjančiame Vilniaus apygardos teisme buvęs Darbo partijos...

Verslo aplinka
2019.09.30
Saudo Arabijos princas perspėja dėl Irano grėsmės naftos kainai 5

Saudo Arabijos princas Mohamedas bin Salmanas pirmadienį įspėjo, kad naftos kainos gali drastiškai išaugti,...

Verslo aplinka
2019.09.30
„Google“ steigia debesų kompiuterijos centrą Lenkijoje 2

„Google“ paskelbė, kad Lenkijoje steigiamas naujas jos debesų kompiuterijos centras. Anot JAV milžinės, ši...

Paslaugos
2019.09.30
Statybininkų, prekybininkų ir pramonininkų optimizmas prigeso

Rugsėjį, palyginti su rugpjūčiu, statybos pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 5, prekybos ir vartotojų – 3,...

Verslo aplinka
2019.09.30
Kada galima naudoti asmens kodą? Verslo tribūna

Iki Bendrojo duomenų apsaugos reglamento įsigaliojimo nekilo klausimų, ar galima sutartyje nurodyti pirkėjo...

Verslo aplinka
2019.09.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau