Lietuvoje – unikalus startuolis: sukūrė platformą asmens privatumui užtikrinti

  Reklama publikuota: 2017-11-16
  Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto dekanas, Jaak Geens partneris doc. dr. Linas Bukauskas.
  svg svg
  Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto dekanas, Jaak Geens partneris doc. dr. Linas Bukauskas.

  Pasaulyje vis girdimos naujienos apie pavogtus žymių žmonių ar įmonių privačius duomenis iš kompiuterinių platformų (ang. clouds), tokių kaip „iCloud“, „Dropbox“, „Google Drive“ bei kt. ir, negana to, nuolat besikeičiantys socialinių tinklų privatumo nustatymai, apie kuriuos vartotojai ne visada yra įspėjami, verčia susimąstyti apie savo privatumą. Dabar labiau nei bet kada jaučiama būtinybė apsaugoti asmeninius skaitmeninius failus ir duomenis.

  Išeitį rado ir tam tikrą sistemą sugalvojo įvairių Europos regiono projektų iniciatorius ir naujų technologijų inovatorius Jaak Geens, kilęs iš Belgijos, ir, pasitelkęs lietuvių profesionalų pagalbą, kuria bei tobulina privačius duomenis apsaugoti ir saugiai jais dalintis leidžiančią platformą.

  Iš Belgijos į Lietuvą – pradėti verslo

  Viskas prasidėjo prieš keletą metų, kuomet J. Geens, prieš tai ilgai dirbęs su tokiomis pasaulinio lygio kompanijomis kaip IBM, „Johnson&Johnson“ ir kt., buvo įmonių atstovas Baltijos šalyse. Nusprendęs pradėti savo verslą, J. Geens apsistojo Lietuvoje: jį sužavėjo ne tik gamta, bet ir jaunų žmonių talentas, užsispyrimas, imlumas naujovėms ir čia kuriamos inovacijos.

  nuotrauka::1 left

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Pats J. Geens pasakoja, kad pirmiausia, atvykęs į Lietuvą, jis susisiekė su Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos fakulteto prodekanu doc. dr. Linu Bukausku. Prie jų prisijungė daugiau žmonių, padėjusių idėjas paversti verslu. Taip Vilniuje gimė UAB „Strategeens“.

  Ši bendrovė užsiima verslo analitika, informacinių technologijų (IT) paslaugų teikimu, sprendimais ir konsultavimu, 3D ir 2D grafikų kūrimu, kuria internetines bei mobiliąsias aplikacijas ir kt. Vienas jų klientų – Belgijoje veikianti ne pelno siekianti organizacija (NPO) „Geens“.

  „Geens“ organizacija yra tiesiogiai susijusi su skaitmeninių duomenų ir jų savininkų privatumu, - pasakoja J. Geens. Ji, pagal nacionalinę Belgijos teisę, yra prižiūrima etikos komiteto, organizacijos negalima įsigyti ar parduoti, o gautas pelnas paskirstomas tik jos nariams.“

  Neturėdama savininkų, išlaikydama autonomiją ir orientuodamasi į bendrą, pozityvų tikslą – privatumo apsaugą – NPO „Geens“ ir to paties pavadinimo privačius skaitmeninius duomenis sauganti platforma savo klientams gali užtikrinti maksimalaus privatumo garantiją.

  Slaptažodis, kurį žinote tik jūs

  „Geens“ duomenis sauganti platforma veikia panašiu principu, kaip, tarkime, „Dropbox“ platforma, - pasakoja Mindaugas Januška, tiesioginis Jaak Geens partneris. Tačiau yra vienas kabliukas: slaptažodį žinote tik jūs ir niekas daugiau. Jei slaptažodį pamiršite, jo priminimo opcijos, kaip daugumoje socialinių tinklų, programėlių ar platformų – nėra. Taip galite būti užtikrintas, kad to slaptažodžio nesužinos net su pačia platforma dirbanti komanda.“

  Pasak J. Geens ir M. Januškos, „Geens“ ne tik platforma – tai bendruomenė. Duomenimis, saugomais platformoje, galima dalintis tik su kitais ja besinaudojančiais asmenimis, t.y. bendruomenės nariais: „Pavyzdžiui, jūsų gydytojas atliko tyrimus, kurių rezultatus privalo jums pateikti. Tai jis gali padaryti skaitmeniniu būdu, per „Geens“ platformą. Tyrimo rezultatus matysite tik jūs ir gydytojas, niekas kitas negalės jų pasiekti“, - iliustruoja M. Januška.

  Dar vienas duomenų apsaugos niuansas – unikalūs kodai, kuriuos turi kiekvienas į sistemą patalpintas failas. Taip duomenys yra užšifruojami, kad jų nepasiektų asmenys, su kuriais tais duomenimis dalintis nenorite.

  Bendras kelių kartų darbas

  „Strategeens“ tiesiogiai rūpinasi, kad „Geens“ veiktų be jokių trukdžių. Komandoje dirba daug jaunų ir savo sritį išmanančių žmonių, jiems vadovauja vyresnės kartos profesionalai, tarp jų pats J. Geens ir doc. dr. L. Bukauskas. „Strategeens“ dirba su strategijomis, kurias vienija „Geens“ koncepcija. „Dirbame ne tik sau, bet ir, žiūrėdami į ateitį ir atkreipdami dėmesį į dabartinius poreikius, kuriame inovatyvias programas visiems“, - tvirtina M. Januška.

  Tų programų – ne viena. Jau paleista „GeePoll“ demonstracinė versija leidžia, prisijungus per „Geens“ platformą (jungiamasi tokiu pačiu principu kaip, pavyzdžiui, naudojantis „Google“ ar „Facebook“ prisijungimų duomenimis), atlikti anoniminį balsavimą.

  „Pakalbėję su įvairių įmonių atstovais, universitetų dėstytojais, sužinojome, kad darbuotojų ar studentų atliekamos apklausos neparodo tiesos. Žmonės paprasčiausiai nenori viešai pripažinti tam tikrų dalykų, atskleisti savo nuomonės, nes, net jei apklausa ir traktuojama kaip privati, vis tiek yra labai lengva sužinoti, kas ją pildė, tuomet žmogus tampa pažeidžiamas. „GeePoll“ programa – absoliučiai anoniminė, ji net pati neatpažįsta, kas jūs toks, todėl galima užtikrinti ir visiškai atvirus apklausų atsakymus, ir apklausą pildžiusio asmens privatumą“, - pasakoja „Strategeens“ procesų ir kūrybos vadovas Linas Makauskas.

  Šia programa jau itin rimtai susidomėjo keletas prestižinių Belgijos universitetų, o „Geens“ naudotojai patys bando ir naudoja programos demonstracinę versiją savo reikmėms. J. Geens ir L. Makauskas mano, kad panašiu principu galėtu būti kuriamos saugios internetinio balsavimo, pareiškiant nuomonę konferencijų, akademinių paskaitų metu, vertinant su įmonių vidaus procesų kokybe susijusius klausimus (ypatingai žmogiškųjų išteklių), platformos. Ir tai tik keletas iš visų galimų pritaikymo pavyzdžių.

  Ieško investuotojų

  NPO „Geens“ suteikė mandatą Lietuvoje registruotai ir veikiančiai UAB „Strategeens“ įgyvendinti ICO (ang. Initial Coin Offering) projektą - pirminį kriptovaliutos paleidimą į rinką. Tuo būdu surinktos lėšos leistų tęsti tyrimus ir „Geens“ ekosistemos komponentų vystymą, įgyvendinti iškeltus siekius bei su kaupu pateisinti juos palaikančiųjų lūkesčius. Todėl šiuo metu bendruomenė ieško investuotojų, norinčių ne tik tapti „Geens“ nariais, apsaugot savo privačius duomenis, bet ir gauti iš to tiesioginės naudos ateityje.

  Projektą Lietuvoje itin palaiko „Lietuvos bankas“, VU Matematikos ir informatikos fakultetas, Europos Komisijos (EK) atstovybė Vilniuje bei jos vadovas Arnoldas Pranckevičius. Europiniu lygiu „Geens“ taip pat yra sulaukę didžiulio susidomėjimo: dalyvaudami konferencijose ir kituose renginiuose, „Geens“ atstovus už tokią iniciatyvą gyrė pirmasis EK prezidentas, buvęs Belgijos Ministras Pirmininkas Herman Van Rompuy ir ekonomistas, Leveno universiteto Briuselyje profesorius Herman Daems.

  Apie NPO „Geens“ kuriamą kriptovaliutą, „blockchain“ ir „mining“ galimybes skaitykite VŽ portale jau kitą savaitę.

  Daugiau informacijos:

  Mindaugas Januška, projektų vadovas, +370 671 98 101, mindaugas@strategeens.com  

  www.geens.com

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Tema „Verslo aplinka“
  „Ukroboronprom“ ir „Rheinmetall“ įsteigė bendrą įmonę Ukrainoje

  Ukrainos valstybinis karo pramonės koncernas „Ukroboronprom“ ir Vokietijos kompanija „Rheinmetall“ pasirašė...

  JAV: Ukrainoje esanti sistema „Patriot“ apgadinta, bet toliau veikia 1

  JAV gynybos pareigūnas trečiadienį pareiškė, kad Ukrainai atsiųsta aukštųjų technologijų priešlėktuvinė...

  D. Kuleba Kinijos specialiajam pasiuntiniui akcentavo teritorinio vientisumo svarbą

  Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba per susitikimą su Kinijos specialiuoju pasiuntiniu Li Hui...

  R. T. Erdoganas: Rusija sutinka pratęsti susitarimą dėl ukrainietiškų grūdų eksporto

  Turkų prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas trečiadienį pareiškė, kad Rusija sutiko pratęsti susitarimą,...

  „Transparency Intenational“ pasigenda politikų aktyvumo savivaldos išlaidų istorijoje

  Žiniasklaidai skelbiant apie ydingas išmokų savivaldybių tarybų nariams tvarkas ir galimą savivaldos politikų...

  Dėl incidento su Rusijos naikintuvu „Frontex“ sustabdė misiją Juodojoje jūroje 1

  Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra (Frontex) sustabdė patruliavimo Juodojoje jūroje misiją po...

  Baltijos šalys padidino NATO oro policijos misijų finansavimą

  Baltijos šalių gynybos ministrai sutarė padidinti išlaidas sąjungininkų, vykdančių NATO oro policijos misiją...

  Vengrija stabdo naujų 500 mln. Eur ES lėšų skyrimą Ukrainos ginklams 3

  Vengrija blokuoja dar 500 mln. Eur iš Europos Sąjungos fondų Ukrainai, skirtų ginklų išlaidoms padengti,...

  Ukraina prisijungė prie NATO kibernetinio saugumo centro

  Ukraina prisijungė prie NATO kibernetinio saugumo centro, trečiadienį pranešė Taline įsikūrusi organizacija.

  Lietuva tolsta nuo Europos infliacijos lyderių 1

  Nors metinė infliacija Lietuvoje išlieka dviženklėje zonoje, palyginti su kitomis ES valstybėmis narėmis,...

  Finansai
  16:41
  JK gynybos sekretorius: galutinį sprendimą dėl naikintuvų F-16 Ukrainai priims Baltieji rūmai

  Bet koks sprendimas siųsti naikintuvus F-16 į Ukrainą priklausys nuo Baltųjų rūmų, sakė Benas Wallace'as,...

  Turkijos opozicija: rinkimų pažeidimai pirmame ture nenulėmė galutinių rezultatų

  Turkijos opozicija trečiadienį teigė, kad tūkstančiuose balsadėžių, naudotų per sekmadienį vykusį pirmąjį...

  „Kinžal“ raketas kūrę mokslininkai apkaltinti išdavyste

  Jau daugiau nei metus vykstant plataus masto karui prieš Ukrainą, Rusijai pradeda trūkti amunicijos, todėl ji...

  R. Pocius: kompensacijas už elektrą nuo liepos siūloma naikinti, už dujas – pratęsti 6

  Valstybės kompensacijas už elektrą buitiniams vartotojams nuo liepos siūloma panaikinti, tuo metu už dujas –...

  Nuo alkoholinių gėrimų butelių gali išnykti popierinės banderolės Premium

  VMI už daugiau nei 620.000 Eur atliks analizę, ar alkoholinių gėrimų popierines banderoles galima pakeisti...

  Finansai
  15:02
  Lietuvoje veikia 490 „mokesčių rojuose“ registruotų įmonių, daugiausiai iš Kipro

  Lietuvoje šiuo metu veikia 490 įmonių, kurių visas akcijas (100%) valdo savininkai iš valstybių, Europos...

  Finansai
  13:35
  Ką daryti, kai užpuolė A. Tapinas? 21

  Na, gal ne užpuolė, o pagavo už rankos dėl galimai, matyt, iš tikrųjų neteisėtai panaudotų mokesčių mokėtojų...

  Nuomonės
  14:47
  Seimo NSGK: Baltijos šalių gynybos planai kelia optimizmą

  Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai teigia, kad naujieji NATO parengti Baltijos...

  Rusija įšaldė Suomijos ambasadų banko sąskaitas

  Suomių užsienio reikalų ministras Pekka Haavisto trečiadienį pranešė, kad Rusija balandžio pabaigoje įšaldė...

  Verslo atstovai prašo atidėti mokesčių reformą, baiminasi žalos investiciniam klimatui

  Vyriausybės siūloma mokesčių reforma padarys neišvengiamą žalą investiciniam Lietuvos klimatui, pakenks...

  Verslo žinių pasiūlymai