Rekordinis eksporto augimas su rizikos prieskoniu

Per devynis šių metų mėnesius lietuviškos kilmės prekių eksporto apimtys išaugo 14,7%, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Vien per rugsėjį lietuviškos kilmės prekių eksportuota už 1,41 mlrd. Eur 8,2% daugiau nei rugpjūtį. Analitikai įžvelgia riziką, kad spartus augimas gali būti netvarus.
Iš viso 2017 m. rugsėjį prekių iš Lietuvos buvo eksportuota už 2,30 mlrd. Eur, importuota už 2,42 mlrd. Eur, remdamasis negalutiniais muitinės deklaracijų, Intrastato ataskaitų ir PVM deklaracijų duomenimis, praneša Lietuvos statistikos departamentas. Lietuvos užsienio prekybos deficitas sudarė 111,9 mln. Eur.
Per mėnesį rugsėjį lyginant su rugpjūčiu, eksportas padidėjo 3%, importas sumažėjo 0,5%. Prie eksporto apimčių augimo labiausiai prisidėjo javų, farmacijos produktų bei daržovių eksportas. Importo apimčių sumažėjimą lėmė mažesnis mašinų ir mechaninių įrenginių, jų dalių, vaisių ir riešutų, chemijos produktų, importas. Lietuviškos kilmės prekių eksportas padidėjo 8,2%, be mineralinių produktų 10,3%.
Per metus (2017 m. rugsėjį lyginanti su 2016 m. rugsėju) eksportas padidėjo 13,2%, o importas 13,6%. Tam didžiausios įtakos turėjo padidėjęs naftos produktų, elektros mašinų ir įrangos bei jų dalių javų (32,7%) eksportas. Importo padidėjimą lėmė išaugęs žalios naftos, antžeminio transporto priemonių, geležies ir plieno importas. Lietuviškos kilmės prekių eksportas per metus išaugo 11,4%, be mineralinių produktų 8,3%.
Per pirmus devynis šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, eksportas padidėjo 16,7%, importas 16,5%. Prekių, išskyrus mineralinius produktus, eksportas padidėjo 15,3%. Lietuviškos kilmės prekių eksportas padidėjo 14,7% (neskaičiuojant mineralinių produktų 10,6%).
Tęsinys po grafikais:
[infogram id=ad7e77ec-954a-4d7f-93e3-e2de8acaf79a prefix=bSl format=interactive title=Eksportas ir importas 20122017 m. sausiorugpjūčio mėn., mlrd. Eur]
[infogram id=8b3a8ca5-5fc9-4c33-a3cc-995b512e2295 prefix=zbh format=interactive title=Lietuviškos kilmės prekių eksportas sausio rugsėjo mėn., mlrd. Eur]
Šių metų sausiorugsėjo mėn. lietuviškos kilmės prekių daugiausia eksportuota į Vokietiją (9,6%), Lenkiją (9,2%), Jungtines Valstijas (7,8%), Latviją (7,6%) bei Švediją (7,5%).
Vertinant visą eksportą, didžiausia Lietuvos eksporto partnerė buvo Rusija (14,4%), po jos sekė Latvija (10,2%), Lenkija(8,4%) bei Vokietija (7,4%), Daugiausia prekių Lietuva importavo iš Rusijos (13,2%), Vokietijos (12,4%), Lenkijos (10,7%) ir Latvijos (7%). 2017 m. sausiorugsėjo mėn. Lietuva daugiausia eksportavo ir importavo mineralinių produktų, mašinų ir mechaninių įrenginių, elektros įrangos bei chemijos pramonės ir jai giminingų pramonės šakų produkcijos.
Iš lietuviškos kilmės prekių daugiausia eksportuota naftos produktų, įvairių pramonės dirbinių, maisto produktų, nealkoholinių ir alkoholinių gėrimų bei tabako, gyvų gyvūnų bei gyvūninės kilmės produktų.
Jei darome momentinę eksporto nuotrauką, viskas atrodo labai gerai, net įspūdingai. Šiemet lietuviškos kilmės prekių eksportas, be tabako ir naftos produktų, išaugo maždaug dešimtadaliu, labai paspartėjo eksporto plėtrą į ES šalis, stebime eksporto į NVS šalis atsigavimą. Bet formuojasi tam tikros rizikos, vertina Aleksandras Izgorodinas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) patarėjas ekonomikai.
Rimta rizika Lietuvos eksportuotojams, anot jo, yra Skandinavijos rinkose Švedijos ir Norvegijos nekilnojamojo turto (NT) rinka yra atsidūrusi netoli perkaitimo ribos, be to, visose Šiaurės šalyse itin smarkiai išaugęs namų ūkių įsiskolinimo lygis.
2013 2016 m. apie 40% nuo Lietuvos eksporto prieaugio susidarė Skandinavijos regione, vien šiemet eksportas į šias šalis ūgtelėjo apie 18%. Tačiau kyla abejonių dėl ilgalaikio lietuviško prekių eksporto į Skandinaviją tvarumo, nes čia bet kada gali sprogti besiformuojantis NT burbulas, aiškina p. Izgorodinas.
Anot jo, dėl Brexit ir toliau gali mažėti eksporto apimtys į Jungtinę Karalystę. Per 2017 m. devynis mėnesius eksporto apimtys į šią šalį sumenko 1,5%.
Pono Izgorodino nuomone, įmonėms, kurios eksportuoja tik į Skandinavijos valstybes ar Britaniją, vertėtų pergalvoti eksporto strategiją siekti dirbti ne tik su šių šalių užsakovais, bet ir apsidrausti, dalį eksporto nukreipiant į kitas rinkas.
[infogram id=bb08ef20-78c3-49c6-9806-2040c8f5dc7e prefix=eQz format=interactive title=Eksporto su svarbiausiais partneriais struktūra ir pokyčiai 2017 sausiorugpjūčio mėn.]
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti