Lietuvos didieji panoro būti skaidrūs

Publikuota: 2017-10-31
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Didžiosios Lietuvos įmonės tampa skaidresnės – palyginti su 2014 m., viešai atskleidžia gerokai daugiau antikorupcijos prevencijai svarbios informacijos ir plačiau taiko sąžiningumo politikos principus.

„Palyginti su 2014 m. atliktu analogišku tyrimu, matome, kad didžiosios Lietuvos įmonės tapo skaidresnės. Per trejus metus jų skaidrumo lygis išaugo 10 balų – nuo 22 iki 32. Smagu, kad verslas vis mažiau baiminasi skaidrumo ir šiemet jau nebegrasino teismais, išgirdęs, kad bus vertinama įmonės svetainėje viešai pateikta informacija“, – šiemetinio ir 2014 m. tyrimo skirtumus VŽ įvardija Sergejus Muravjovas, „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) vadovas.

nuotrauka::1left

TILS šiemet nagrinėjo 49 didžiausių pagal pardavimus Lietuvos įmonių (išskyrus įmonių grupes) interneto svetainėse pateikiamą informaciją. Ji buvo vertinama pagal 3 parametrus – kiek dėmesio skiria kovai su korupcija ir viešai įsipareigoja jos netoleruoti; ar išsamiai atskleidžia informaciją apie savo organizacinę struktūrą (akcininkus, antrines įmones ir kt.,); ar viešai skelbia savo finansinius rezultatus (investicijas, pelno prieš apmokestinimą dydį ir kt.). Maksimalus įvertinimas galėjo siekti 100 balų, 0 surinktų balų reiškia, kad įmonė nėra pateikusi jokios reikalingos informacijos.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Tele2“ surinko 100 balų

Paaiškėjo, kad tarp Lietuvos didžiųjų atviriausios yra švedų kapitalo telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ ir „Telia Lietuva“, jos surinko atitinkamai 100 ir 98 balus. Trečia buvo mažmeninės prekybos „Maxima LT“ – 96, ketvirta – „Lietuvos draudimas“ – 95, penkti – po 94 balus surinkę „Swedbank“ ir SEB bankai. 2014 m. maksimalus surinktų balų skaičius buvo 91, tai „Swedbank“ rezultatas.

Tęsinys po grafiku:

[infogram id="c2c85779-6e53-4ddd-8b7b-2a3102e27231" prefix="wui" format="interactive" title="Didžiausių Lietuvos įmonių viešai teikiamos informacijos apie korupcinę riziką bendras įvertinimas 2017 m."]

„Asmeniškai labai džiaugiuosi šiuo įvertinimu“, – apie užimtą aukščiausią poziciją kalba Petras Masiulis, „Tele2“ generalinis direktorius.

Jo teigimu, skaidrumas yra viena esminių bet kurio verslo sėkmės sąlygų: būdamas atviras verslas parodo pagarbą klientams, darbuotojams, akcininkams, partneriams, ir visa tai prisideda prie verslo sėkmės. Tai, kad „Tele2“ yra sėkminga įmonė, rinkoje pirmaujanti pagal daugelį parametrų, anot p. Masiulio, yra pavyzdys, kad skaidrumas ir pasitikėjimas duoda ir akivaizdžių verslo rezultatų.

2015 m. „Transparency International“ Švedijoje skyrė „Tele2“ aukščiausią įvertinimą už korporacinės atskaitomybės skaidrumą. Anot bendrovės, „Tele2“ grupė vienodų veiklos standartų laikosi visose veiklos šalyse, taip pat Lietuvoje.

Geros lenktynės

„Lenktynės dėl šio reitingo padeda skaidrinti verslo aplinką. Jei įmonė nebijo pasakyti, kas yra jos akcininkai, kaip paskirstė pelną, – tai žingsnis skaidresnės veiklos link“, – sako Rūta Skyrienė, asociacijos „Investuotojų forumas“ vykdomoji direktorė, skaidrią verslo praktiką skatinančios iniciatyvos „Baltoji banga“ tarybos pirmininkė.

Jos nuomone, tyrimo rezultatai neblogai atspindi įmonių pastangas būti atviresnėms, o viena malonių staigmenų jai buvęs aukštas „Maximos LT“ įvertinimas.

„Vilniaus prekyba“, kuriai priklauso „Maxima“, pastaruoju metu deda nemažai pastangų, kad visuomenė pakeistų opiniją apie verslo grupę. Tai, kad ir lietuviški kapitalistai pradeda galvoti apie savo įvaizdį ir skaidrumą, yra puiki tendencija“, – kalba p. Skyrienė.

Pasiekė brandą permainoms

Pasak Kristinos Meidės, „Maxima LT“ generalinės direktorės, vos sužinojus apie šiemet atliekamą TILS tyrimą, buvo nuspręsta skirti nemažai pastangų bendrovės skaidrumui ir atvirumui pabrėžti. Jos teigimu, dalis šiuo metu viešai apie „Maximą“ skelbiamos informacijos anksčiau nebuvo prieinama, nes bendrovė nemanė, kad galėtų būti įdomi: pvz., dalis jos finansinių dokumentų niekada nebuvo laikomi paslaptyje ir kasmet pateikiami Registrų centrui (RC). Dabar jie „Maximos“ interneto puslapyje tapo viešai matomi.

nuotrauka::2right

Pasak p. Meidės, 25-erius veiklos metus skaičiuojanti bendrovė yra pasiekusi brandą kokybiškai naujam plėtros laikotarpiui.

„Matome, kad didesnis atvirumas ir skaidrumas organizacijoje padeda stiprinti pasitikėjimą tiek jos viduje, tiek išorėje. Platesnis atsivėrimas kartu yra ir vertybinis pareiškimas – norime, kad skaidrumas būtų ne tik dailus išorinis fasadas, tačiau ir mūsų vertybių dalis“, – aiškina ji.

2017 m. tyrimas nuo ankstesnio skyrėsi ir tuo, kad įmonėms buvo leista „pasitaisyti“: atlikus interneto svetainių analizę, rezultatai buvo siunčiami įmonėms, kurios galėjo pradėti viešinti trūkstamą informaciją. Anot TILS vadovo, per tyrimą gausiausiai informaciją papildė „Tele2“, „Circle K Lietuva“, „Maxima LT“, „Lietuvos draudimas“, „Bitė Lietuva“.

Ketvirtadaliui – 0 balų

Vis dėlto dalis didžiųjų bendrovių mažai dėmesio skiria korupcijos prevencijai. Ponas Muravjovas skaičiuoja: ketvirtadalis įmonių gavo 0 balų; vos kiek daugiau nei pusė vertintų įmonių atskleidžia, kokie juridiniai asmenys valdo jų akcijas; beveik pusė visai neskelbia informacijos apie savo antikorupcinę politiką; tik penktadalis viešai nurodo, kad apie korupciją pranešusiems darbuotojams negresia jokių neigiamų pasekmių.

Prastus įvertinimus gavusios įmonės pabrėžia jokių paslapčių neturinčios – jų duomenys teikiami RC, ten su jomis gali susipažinti bet kuris norintis.

„Įmonių balansus, informaciją apie uždirbtą pelną, akcininkus pateikiame RC, viskas yra vieša, mūsų struktūra – irgi aiški. Mano nuomone, mes apie save pateikiame kur kas daugiau duomenų nei konkurentai“, – sako Dainius Dundulis, UAB „Rivona“ generalinis direktorius ir „Norfos“ tinklą valdančios UAB „Norfos mažmena“ valdybos pirmininkas.

nuotrauka::3left

TILS tyrime „Norfos mažmena“ surinko 7 balus, „Rivona“ gavo 6 balus iš 100 galimų. Gana kuklūs ir kitų Lietuvoje veikiančių prekybos tinklų rodikliai. Prekybos tinklą „Iki“ valdanti „Palink“ gavo 6 balus, „Rimi Lietuva“ buvo įvertinta 9 balais.

Ponas Dundulis teigia apie vykusį TILS tyrimą nežinojęs ir svarsto, kad arba įmonės negavo tyrėjų užklausos, arba ji buvo neaiškiai suformuluota.

„Kita vertus, kas visuomenei iš tokio kai kurių įmonių skaidrumo, kai atrodo, kad viskas skaidru, bet vis tiek nieko negali apie jas suprasti. Mano nuomone, daug svarbiau, ką įmonė iš tikrųjų daro, o ne tai, ką ji deklaruoja, norėdama gražiau pasirodyti“, – sako jis.

Šiuo metu persitvarko

„Kas yra „AMIC Lietuva“ ir kas yra „Viada LT“ – niekam Lietuvoje nėra paslaptis. Yra registrai, kur pateikta visa informacija apie įmones“, – sako Ivanas Paleičikas, buvęs UAB „Lukoil Baltija“ valdybos pirmininkas ir UAB „Vaizga“, kuri valdo kontrolinį „Viados“ akcijų paketą, bendraturtis.

„Viada LT“ ir „AMIC Lietuva“ (buv. „Lukoil Baltija“) yra tarp tų 12 įmonių, kurioms TILS vertindama neskyrė nė vieno balo. Ponas Paleičikas tai aiškina atliekamu įmonių reorganizavimu.

„Viadoje LT“ šiuo metu pereinamasis laikotarpis – įmonė perima veiklą iš „Lukoil Baltijos“. Pasikeitė įmonės vadovybė, šiuo metu jie kuria veiklos strategiją. Viešintis, matyt, dar neatėjo laikas“, – sako jis.

„AMIC Lietuvos“ vertinimai, jo nuomone, apskritai netenka prasmės – įmonė sumažino veiklos apimtį ir dabar užsiima tik degalinių NT nuoma, o jos personalas turėtų susitraukti iki kelių darbuotojų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
J. Borrellis: branduolinės derybos su Iranu bus atnaujintos artimiausiomis dienomis

Prieš tris mėnesius įstrigusios derybos dėl Irano branduolinės sutarties atgaivinimo bus atnaujintos...

Eksporto rinkų paieškos: 400 įmonių, 250 renginių

Įmonių naujų užsienio rinkų paieškai ir esamų eksporto rinkų plėtrai pagal priemonę „Naujos galimybės LT“,...

Gazelė
16:01
Vytį bus galima naudoti ant transporto priemonių numerių

Kiek daugiau nei po metų ant motorinių transporto priemonių ir jų priekabų valstybinio registracijos numerio...

Logistika
15:15
Ukrainos kariuomenė: apšaudymas susijęs su Kremliaus pastangomis įtraukti Baltarusiją į karą

Ukrainos šiaurinės ir šiaurės rytinės sritys šeštadienį ryte patyrė Rusijos „masinį bombardavimą raketomis“,...

JAV Kongresas priėmė pirmąjį per kelis dešimtmečius svarbų ginklų kontrolės įstatymą 1

JAV įstatymų leidėjai penktadienį nutraukė beveik tris dešimtmečius trukusį teisėkūros paralyžių šaunamųjų...

Atliks tyrimą, kokia paskiepytųjų dalis persirgo koronavirusu

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siekia išsiaiškinti, kokia paskiepytųjų nuo koronaviruso dalis persirgo...

G. Nausėda: Vyriausybė turi skubiai konsultuotis su EK dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui 3

Vyriausybė turi skubiai pradėti konsultacijas su Europos Komisija (EK) dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui...

Berlyne prieš G-7 susitikimą ministrai pasmerkė Rusijos „grūdų karą“

Vokietija penktadienį apkaltino Rusiją paėmus pasaulį „įkaitu“ savo vykdomu „grūdų karu“, Berlyne įvykus...

P. Jacunskij. Kainų didėjimo priežastys ir „ką gali padaryti Konkurencijos taryba?“

Lietuvoje šoktelėjus infliacijos rodikliams kaskart viešojoje erdvėje pasigirsta klausimų, kokių veiksmų gali...

Nuomonės
11:15
Penktadienį nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai

Per praėjusią parą nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai, fiksuota viena mirtis, rodo šeštadienį paskelbti...

Norvegijos policija išpuolį Osle laiko teroristine ataka

Norvegijos policija šeštadienį paskelbė, kad praėjusią naktį dviejų žmonių gyvybių pareikalavusios šaudynės...

Pagrindiniame Amsterdamo oro uoste bus sumažinta skrydžių

Nyderlandai penktadienį paskelbė apribosiantys Amsterdamo Šipholio oro uosto naudojimą iki 440.000 skrydžių...

Logistika
09:59
Mirė architektas A. Gvildys

Šią savaitę mirė žinomas architektas Antanas Gvildys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga.

Reitingai: populiariausias politikas – G. Nausėda, antroje vietoje – A. Anušauskas

Populiariausiu šalies politiku išlieka prezidentas Gitanas Nausėda, į antrą vietą reitingų lentelėje iškopia...

Europos verslas pavargo laukti pokyčių COVID-19 politikoje – svarsto mažinti investicijas Kinijoje Premium 3

Europos įmonių vadovai tampa vis labiau izoliuoti nuo savo veiklos Kinijoje ir vis mažiau toleruoja Pekino...

Filantropas, mąstantis ne iki lubų, o iki dangaus Premium

Su Klemencu Agentu, verslininku ir mecenatu, susitarėme pasikalbėti vos Rusijai klastingai užpuolus Ukrainą.

Verslo klasė
2022.06.24
JAV Aukščiausiasis Teismas priėmė sprendimą, panaikinantį moterų teisę į abortus 19

JAV Aukščiausiasis Teismas penktadienį panaikino moterų teisę į abortus priimdamas istorinį sprendimą,...

Verslo aplinka
2022.06.24
Naujo migrantų centro Pabradėje statybos kaina išaugo iki 9 mln. Eur

Naujo migrantų centro Pabradėje statybos rangovo konkursą trečią kartą skelbianti Valstybės sienos apsaugos...

Statyba ir NT
2022.06.24
V. Zelenskis: darykite spaudimą visiems žinomiems politikams, kad jie padėtų atkurti taiką Ukrainoje

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį kreipėsi į Glastonberio muzikos festivalio dalyvius...

Verslo aplinka
2022.06.24
BRICS šalys paragino surengti Maskvos ir Kyjivo derybas

Pekine pasibaigus dvi dienas trukusiam virtualiam viršūnių susitikimui, surengtam tęsiantis Rusijos pradėtam...

Verslo aplinka
2022.06.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku