Žiniasklaida turės atskleisti, kiek pinigų gavo iš politikų ir valstybės

Per artimiausius dvejus metus Lietuvoje žadama įsteigti viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinę sistemą, kurioje numatoma viešinti duomenis apie žiniasklaidos įmonių savininkus bei jų veiklą, įskaitant ir iš politinės reklamos bei iš biudžetinių įmonių gaunamas pajamas.
Planuotas visiškas viešosios informacijos priemonių finansinių duomenų atskleidimas, tačiau žiniasklaidos atstovai ir konkurencijos specialistai tam pasipriešino.
Kultūros ministerija parengė kelių Visuomenės informavimo įstatymo straipsnių pakeitimo projektą, kuris šį antradienį turėtų būti svarstomas Vyriausybės posėdyje. Jeigu ministrai jam pritars, projektas keliaus galutiniam patvirtinimui Seime.
Pagal siūlomas pataisas numatoma įsteigti Viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinę sistemą (VIRSIS), kuri būtų formuojama Juridinių asmenų registre bei kituose valstybės registruose ir infosistemose kaupiamų duomenų pagrindu. Kultūros ministerija skaičiuoja, kad VIRSIS steigimas kainuos apie 420.000 Eur. Visas ar didesnę dalį šių išlaidų bus siekiama padengti iš Europos Sąjungos fondų. Sistemos palaikymui kasmet reikės apie 35.000 Eur.
Planuojama VIRSIS sukurti 2019 m. pabaigoje.
Siūloma numatyti, kad duomenis deklaruoja visi viešosios informacijos rengėjai ar skleidėjai, nepriklausomai nuo jų turimo turto dalies ar akcijų skaičiaus. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką deklaravimas būtinas tiems, kurie turi daugiau kaip 10% viešosios informacijos rengėjo akcijų ar turto.
Kultūros ministerija projekte siūlo numatyti, kad VIRSIS būtų skelbiami tokie šiuo metu nepateikiami duomenys: valdomos visuomenės informavimo priemonės pavadinimas ir tipas (kategorija); už visuomenės informavimo priemonės turinį atsakingo asmens vardas ir pavardė, jeigu už turinį atsako ne juridinio asmens vadovas; akcininkų, narių, dalininkų ir kitų dalyvių sąrašas, kuriame būtų nurodyti visų dalyvių duomenys bei nuosavybės teise turima ar valdoma juridinio asmens turto dalis procentais arba akcijų skaičius ir balsų dalis procentais; informacija apie padarytą rimtą profesinį pažeidimą ir už jį skirtą sankciją.
Be to, VIRSIS skelbtų informaciją apie viešosios informacijos rengėjų gautas pajamas iš politinės reklamos ir lėšas, gautas sandorio ar administracinio akto pagrindu, kurių šaltinis yra valstybės ar savivaldybės biudžetas ar kitas valstybės ar savivaldybės įsteigtas fondas, valstybės ar savivaldybės įmonė, taip pat įmonė, kur valstybei ar savivaldybei priklauso 50% balsų.
VIRSIS duomenų paieška, anot projekto, turi būti vieša ir neatlygintina su duomenimis galėtų susipažinti bet kuris suinteresuotas asmuo, institucija ar įstaiga.
Pirminiame įstatymo pataisų projekte buvo numatyta kur kas platesnė finansinė ataskaita apie žiniasklaidos pajamų šaltinius. Tačiau diskusijose su visuomenės informavimo sektoriaus atstovais buvo išreikštas nepritarimas viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų visiškam finansinių duomenų atvėrimui, motyvuojant, kad tai yra komerciškai jautri, dažnai konfidenciali informacija, rašoma Kultūros ministerijos pažymoje Vyriausybei.
Abejones dėl finansinių duomenų atvėrimo pateikė ir Konkurencijos taryba: Keitimasis komerciškai jautria informacija tarp konkurentų ar tokios informacijos atskleidimas gali reikšmingai apriboti konkurenciją, kadangi gali būti panaikinamas tarp ūkio subjektų egzistuojantis netikrumas dėl esamos rinkos situacijos. Esant dideliam skaidrumui, bendrovės gali lengviau derinti savo veiksmus, užkirsti kelią naujų dalyvių patekimui į rinką ir plėtimuisi joje, taip pat dėl konkurentų galimybių operatyviai sužinoti apie kainodaros pokyčius ir reaguoti į juos, paskatos kaininei konkurencijai mažėja.
Todėl Kultūros ministerija buvo priversta sušvelninti projektą ir palikti jame tik reikalavimą žiniasklaidai atskleisti savo pajamas, gautas iš viešojo sektoriaus subjektų, taip pat iš politinės reklamos.
Naujas projektas siūlomas vykdant Vyriausybės programą, kuriame yra ir punktas apie žiniasklaidos atsakomybės nacionaliniu ir regioniniu lygiu skatinimą, tokiu būdu užtikrinant visuomenės saugumą ir sąmoningumą, taip pat siekiant efektyviau kovoti su korupcija ir skaidrinant valstybės lėšų panaudojimą.
[infogram id="28ad8dbd-434b-46b8-bf86-80f0bc1a57c8" prefix="mgT" format="interactive" title="Rinkodara: televizijos"]
[infogram id="53e59a42-3f60-498a-ac35-adf0bf72564c" prefix="H3C" format="interactive" title="Rinkodara: Laikraščių leidyba Lietuvoje 2016 m."]
[infogram id="e9bec5f5-35de-42d4-bae9-b6a7a1bfc7bc" prefix="O6w" format="interactive" title="Rinkodara: Interneto portalai Lietuvoje 2016 m."]
[infogram id="copy_ziniasklaida_radijo_stociu_pardavimo_pajamos" prefix="pp0" format="interactive" title="Žiniasklaida: Radijo stočių pardavimo pajamos"]
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti