Šią savaitę svarbu (44)

Publikuota: 2017-10-30
Prognozuojama, kad šiemet Lietuvos BVP išaugs apie 3,5-4%. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Prognozuojama, kad šiemet Lietuvos BVP išaugs apie 3,5-4%. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Bus paskelbti naujausi Lietuvos bendrojo vidaus produkto duomenys, taip pat pasaulinis „Doing Business“ reitingas, nuo trečiadienio įsigalios nemažai naujų įstatymų Lietuvoje, Jungtinių Valstijų Senato komitetas išklausys socialinių tinklų atstovus, kokios jie turi informacijos apie galimą Rusijos kišimąsi į pernykščius Amerikos prezidento rinkimus.

Sužinosime, kiek augome III ketvirtyje

Pirmadienį Statistikos departamentas paskelbs, kaip keitėsi bendrasis vidaus produktas (BVP) šių metų III ketvirtyje, t. y. liepos-rugsėjo mėnesiais. Preliminariai prognozuojama, kad metinis BVP pokytis, lyginant su praėjusių metų III ketvirčiu, gali siekti apie 3-3,5%. II ketvirtį Lietuvos BVP augo 3,9%, o per visą pirmąjį pusmetį – 4%, lyginant su tais pačiais laikotarpiais prieš metus. 2017 m. II ketvirtį, palyginti su š. m. I ketvirčiu, realus BVP pokytis, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, sudarė 0,6%. Naujausiais Finansų ministerijos ir Lietuvos banko skaičiavimais, šiemet Lietuvos BVP turėtų paaugti 3,6-3,8%, o 2018-2020 m. pamažu lėtės nuo 2,9% iki 2,4%. Iš paskos valdžios institucijoms ir komercinių bankų ekspertai pagerino Lietuvos ūkio augimo prognozes šiems bei ateinantiems trejiems metams. Pvz., SEB prognozuoja, kad 2017 m. Lietuvos BVP paaugs 3,7%, o ne 3,2%, kaip to paties banko ekspertai prognozavo dar prieš nepilną pusmetį.

Bus paskelbtas „Doing Business“ reitingas

nuotrauka::1 left

Pasaulio bankas antradienį vakarop Lietuvos laiku paskelbs naujausią verslo sąlygų ataskaitą „Doing Business 2018“. Šiame reitinge paprasti būna apie 190 pasaulio valstybių, surikiuotų pagal jų draugiškumą verslui. Pernai Lietuva „Doing Business“ reitinge iškrito iš pirmojo 20-tuko ir užėmė 21-ą poziciją. Geriausiai Lietuva buvo įvertinta turto registravimo srityje – antra. Pernai didžiausias proveržis dėl pagerėjusio pridėtinės vertės mokesčio administravimo ir surinkimo buvo pasiektas mokesčių mokėjimo srityje, kurioje Lietuva pakilo iš 49 į 27 vietą. Tačiau didžiausias krytis praėjusiais metais buvo fiksuotas verslo pradžios srityje – iš 8 vietos Lietuva nukrito į 29. Sauliaus Skvernelio vadovaujama Vyriausybė turi vilčių, kad šiemet Lietuvos pozicija „Doing Business“ pagerės. Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių plane numatyta, kad Lietuva sieks 2020 m. „Doing Business“ reitinge užimti ne žemesnę kaip 15 vietą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Nauji įstatymai išeis į gyvenimą

nuotrauka::2 right

Sulig lapkričio 1 d. įsigalios keli anksčiau šiemet Seimo priimti svarbūs nauji įstatymai. Tarp jų yra verslui svarbus naujas Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai įstatymas. Juo gerokai sutrumpinamos vertinimo procedūros ir labiau ribota savivaldybių teisė blokuoti planuojamus investicinius projektus. Taip pat nuo lapkričio 1 d. įsigalioja įstatymas, reglamentuojantis individualių apsaugininkų veiklą. Tokio teisės akto Lietuvoje iki šiol nebuvo. Trečiadienį pradeda galioti įstatymas, numatantis, kad Lietuvoje retransliuojančios televizijos turi ne mažiau kaip 90% savo produkcijos rodyti Europos Sąjungos kalbomis. Tai reiškia, kad, pvz., rusiški kanalai nebegalės būti pagrindiniuose kabelinių paketuose, nebent užtikrins sinchroninį garsinį arba tekstinį savo rodomos produkcijos vertimą iš rusų į lietuvių arba kitą ES kalbą. Šiuo metu apie 30% Lietuvoje retransliuojamų televizijų programų kiekio sudaro produkcija rusų kalba. Įsigaliojančiomis Farmacijos įstatymo pataisomis Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai suteikta teisė vykdyti kontrolinius pirkimus vaistinėse be išankstinio įspėjimo, „tik po to informuojant kontroliuojamą asmenį ir pateikiant kontroliuojančių pareigūnų dokumentus“.

Gilinasi į galimą Rusijos įsikišimą

nuotrauka::3 left

Jungtinių Amerikos Valstijų Senato Žvalgybos komitetas toliau tiria galimą Rusijos kišimąsi į amerikiečių prezidento rinkimų 2016-aisiais procesą. Antradienį komiteto posėdyje bus išklausyti socialinių tinklų gigantų, tokių kaip „Facebook“ ir „Twitter“, atstovų parodymai, ką jie žino apie galimą Rusijos kontroliuojamą įtaką rinkėjams per šiuos tinklus. Twitter‘io praėjusią savaitę išleistame pareiškime pabrėžiama, kad šis socialinis tinklas „aktyviai bendradarbiaus su JAV Senato komitetu, siekdamas išsiaiškinti bet kokią neteisėtą galimą kišimąsi į demokratinių rinkimų procesus“, pasinaudojant jo platforma. Taip pat pažadėta stiprinti tinklo saugumą, „siekiant išvengti neteisėto manipuliavimo rinkėjų valia, kuris pažeidžia mūsų naudojimosi taisykles“. Senatoriai tyrimo metu tikisi išsiaiškinti, „kaip Rusija naudojosi internetinėmis platformomis, kad pasėtų neapykantą ir paveiktų prezidento rinkimus“.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

AVIAKOMPANIJA. Latvijos Transporto ministerija iki šio penktadienio vertins potencialių pirkėjų pasiūlymus ir spręs, kurią dalį valstybės valdomo „Air Baltic“ akcijų paketo parduoti – visas ar dalį akcijų.

SEIMAS. Lietuvos parlamentarai šią savaitę ir vėl nesirinks į plenarinius posėdžius, nes komitetuose ir frakcijose toliau nagrinėja Vyriausybės pateiktą Seimui 2018 m. biudžeto projektą, rengia siūlymus dėl galimo jo pakeitimo. Iki praėjusios savaitės pabaigos pavieniai Seimo nariai bei kai kurie komitetai jau pasiūlė Vyriausybei perskirstyti apie 130 mln. Eur, daugiau lėšų skiriant biudžetininkų atlyginimams kelti, melioracijai bei kitoms reikmėms. Vyriausybė šiuos pasiūlymus svarstys lapkričio mėnesį. Paprastai absoliuti dauguma pasiūlymų kabinete yra atmetama.

LIBERALAI. Šeštadienį Vilniuje vyks teisėsaugos akiratyje atsidūrusio opozicinio Liberalų sąjūdžio (LS) taryba, skirta nustatyti neeilinio šios partijos suvažiavimo datą. Planuojama, kad jis vyks gruodžio pradžioje. Be to, taryboje ir būsimajame suvažiavime ketinama pasitarti, kaip LS turėtų elgtis po to, kai teisėsauga pareiškė įtarimus šiai partijai. Suvažiavime taip pat žadama rinkti naują LS vadovybę. Ligšiolinis partijos vadovas Remigijus Šimašius atsistatydino. Dabar partijai laikinai vadovauja Seimo narys Eugenijus Gentvilas.

EUROPA. Ketvirtadienį Seimo rūmuose rengiama diskusija „Europos Sąjungos finansų ateitis: ko reikia, kad Lietuvos ekonomika būtų atsparesnė ir labiau socialiai orientuota?“. Diskusijoje dalyvaus už biudžetą ir žmogiškuosius išteklius atsakingas Europos Komisijos narys Guntheris Oettingeris, finansų ministras Vilius Šapoka, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, Seimo Biudžeto ir finansų reikalų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas ir užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius. Diskusiją ves Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius.

EKSPERTAI. Ketvirtadienį Vilniuje žada susirinkti daugiau kaip 30 Europos politikos ekspertų iš Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos, Danijos, Švedijos, Suomijos ir Baltijos valstybių, kurie diskutuos apie vadinamąjį „lankstųjį“ ES ateities scenarijų.

STATISTIKA. Penktadienį Statistikos departamentas žada paskelbti naujausius statistinius duomenis apie tiesiogines užsienio investicijas apskrityse ir savivaldybėse.

APDOVANOJIMAI. Pirmadienį vakare Vilniuje, Valdovų rūmuose bus surengta projekto „Kryptis Lietuva“ geriausių iniciatyvų apdovanojimų ceremonija. Tarp šios ceremonijos dalyvių – ir premjeras Saulius Skvernelis.

ŠVENTĖS. Trečiadienį – Visų Šventųjų diena. Tai laisvadienis Lietuvoje bei daugumoje kitų Europos valstybių. Ketvirtadienį Lietuvoje švenčiamos Vėlinės. Antradienio vakarą Amerikoje bei kai kur kitose vakarietiškos kultūros šalyse bus švenčiamas Helovinas – „dvasių šventė“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Putinas „pasistengė“ NATO labui 1

Pasibaigus istoriniu tapusiam NATO viršūnių susitikimui Madride, Lietuva kiek atsikvėpė – priimtas ilgai...

Nuomonės
05:50
Infliacijos kalnais ir nuokalnėmis: nuo lito iki valiutų valdybos, finansų krizės ir šių dienų Premium

Žvalgantis, kaip elgėsi valdžios per visą Lietuvos Nepriklausomybės laikotarpį nuo pat 1990 m., svarbu...

Finansai
05:45
„Wargaming Vilniaus“ vadovas: nuo rudens Lietuvoje suaktyvinsime specialistų samdą Premium

Baltarusijos žaidimų milžinė „Wargaming“ per metus Lietuvoje pasamdė apie keliasdešimt darbuotojų, o nuo...

Inovacijos
05:45
Kai viešbučiai tampa daugiabučiais: savivaldybė daro, ką gali, STT to neužtenka Premium

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atlikus korupcijos rizikos analizę sostinės savivaldybėje ir pateikus...

R. T. Erdoganas perspėja, kad Turkija dar gali blokuoti Šiaurės šalių stojimą į NATO

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ketvirtadienį perspėjo Švediją ir Suomiją, kad dar gali...

Verslo aplinka
2022.06.30
Lietuvai – nepalankus ES teismo sprendimas dėl migrantų 4

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) paskelbė, kad Lietuvos teisės normos neteisėtų migrantų atžvilgiu...

Verslo aplinka
2022.06.30
ES ir Naujoji Zelandija pasiekė laisvosios prekybos susitarimą

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen ketvirtadienį pranešė, kad Europos Sąjunga ir Naujoji Zelandija...

Verslo aplinka
2022.06.30
Įsiteisėjus nuosprendžiui Seimas turės balsuoti dėl apkaltos P. Gražuliui

Apeliaciniam teismui patvirtinus Seimo nario Petro Gražulio kaltę parlamentas turės balsuoti dėl apkaltos jam...

Verslo aplinka
2022.06.30
JAV prezidentas: remsime Ukrainą tiek ilgai, kiek reikės

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės rems Ukrainą...

Verslo aplinka
2022.06.30
J. Bidenas: JAV turėtų parduoti naikintuvų F-16 Turkijai 1

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos turėtų parduoti karo lėktuvų F-16...

Verslo aplinka
2022.06.30
Seimas patvirtino sveikatos reformą: norima, kad daugiau paslaugų būtų teikiama prie namų

Seimas ketvirtadienį patvirtino sveikatos priežiūros sistemos reformą: ją įgyvendinus tikimasi teikti daugiau...

Verslo aplinka
2022.06.30
O. Scholzas: V. Putino teiginiai apie NATO imperines ambicijas – absurdiški

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ketvirtadienį atmetė absurdiškus Rusijos prezidento Vladimiro Putino...

Verslo aplinka
2022.06.30
Izraelyje per mažiau nei ketverius metus vyks penkti parlamento rinkimai

Izraelio įstatymų leidėjai ketvirtadienį nubalsavo, kad Knesetas būtų paleistas, tokiu būdu atverdami kelią...

Verslo aplinka
2022.06.30
Pekinas lieja kritiką NATO: Kinijos grėsmės pūtimas yra beprasmiškas

Pekinas ketvirtadienį piktai sukritikavo NATO dėl „visiškai beprasmiškos“ nuostatos – pirmą kartą įtrauktos į...

Verslo aplinka
2022.06.30
K. Gečas. Dvi realybės: spąstai, į kuriuos nuolat papuola politikai ir verslo vadovai

Stebiu su tranzito į Kaliningrado sritį ribojimu susijusią komunikaciją ir darausi išvadą: eilinį kartą...

Nuomonės
2022.06.30
Lietuvoje viešintys Vokietijos atstovai vertino naujos brigados štabo steigimo sąlygas

Ketvirtadienį Į Lietuvą atvykusi Vokietijos kariuomenės atstovų delegacija vertino naujos brigados štabo...

Verslo aplinka
2022.06.30
J. Stoltenbergas: NATO susitikimas buvo transformuojantis

Jensas Stoltenbergas, NATO generalinis sekretorius, ketvirtadienį užbaigdamas dvi dienas trukusį Aljanso...

Verslo aplinka
2022.06.30
Čekija perima pirmininkavimą ES

Čekija penktadienį pusmečiui perims pirmininkavimą Europos Sąjungai, visų dėmesiui nukrypus į Ukrainą, nuo...

Verslo aplinka
2022.06.30
Sankcijų spaudžiama Kaliningrado sritis pergrupuoja tiekimo grandines Premium

Nuo Vakarų importo priklausantis Rusijos eksklavas ieško būdų užsitikrinti ekonomikai reikiamą 20 mln. t per...

Logistika
2022.06.30
Po kitų metų savivaldos rinkimų merai turės kitokius įgaliojimus

Po to, kai kitąmet pavasarį bus išrinktos naujos kadencijos savivaldybių tarybos, kartu su jomis tiesiogiai...

Verslo aplinka
2022.06.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku