Pasirašytas trišalis susitarimas: algų kėlimas ir darbo mokesčių mažinimas
FOTOGALERIJA Pasirašytas trišalis susitarimas dėl algų (11 nuotr.)
Vyriausybės, penkių darbdavių organizacijų ir dviejų profsąjungų atstovai Vilniuje pasirašė beveik metus rengtą trišalį susitarimą, kuriame, be kita ko, įsipareigojama vykdyti valstybei būtinas reformas, nedidinti mokesčių naštos verslu bei reguliariai kelti atlyginimus.
Numatyti penki tikslai
Premjeras Saulius Skvernelis, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis, Investuotojų forumo vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė, Profesinių sąjungų konfederacijos vadovas Artūras Černiauskas bei dar keturių asocijuotų verslo bei darbuotojų struktūrų vadovai pirmadienį Vyriausybės rūmuose padėjo savo parašus po Susitarimu dėl šalies pažangai būtinų reformų.
Susitarime yra numatyta mažinti darbo jėgos apmokestinimą, ypač aukštą pridėtinę vertę kuriančiose vietose. Jame taip pat įsipareigojama didinti darbuotojų darbo užmokestį.
Visą susitarimo tekstą galite rasti čia.
Beveik metus rengtame dokumente rašoma, kad siekiant kelti gyvenimo lygį ir didinti darbo rinkos patrauklumą, pripažįstami šie šalies ilgalaikei pažangai būtini tikslai: viešojo sektoriaus efektyvumo didinimas ir viešųjų paslaugų kokybės gerinimas; socialinio dialogo stiprinimas ir socialinių partnerių kompetencijų ugdymas; švietimo ir mokslo kokybės, efektyvumo ir mokymosi visą gyvenimą užtikrinimas; mokesčių sistemos suderinamumo ir stabilumo užtikrinimas; šalies konkurencingumo didinimas.
Pasak Vyriausybės pranešimo spaudai, socialiniai partneriai ketina siekti mokesčių sistemos suderinamumo ir stabilumo, aukšto šalies konkurencingumo.
Ketinama mažinti darbo jėgos apmokestinimą, perkeliant mokestinę naštą mažiau ekonomikos augimui žalingiems mokesčiams. Žadama nedidinti bendros mokestinės naštos verslui ir vadovautis principu, kad vieni mokesčiai būtų didinami mažinant kitus. Visus siūlomus mokestinius pakeitimus numatoma iš anksto aptarti su socialiniais partneriais, rašoma pranešime.
Atsižvelgiant į ekonomikos augimą, įsipareigojama didinti darbuotojų darbo užmokestį, sukurti efektyvų bendrojo ugdymo mokyklų, profesinio mokymo ir aukštojo mokslo įstaigų tinklą. Bus siekiama investuoti į darbuotojų kvalifikaciją, darbo sąlygų gerinimą ir veiklos svarbą atitinkantį darbo užmokestį, priduriama jame.Tikisi, kad stiprės socialinis dialogas
Susitarime numatyta didinti viešojo sektoriaus efektyvumą, optimizuoti darbuotojų skaičių ir gerinti teikiamų paslaugų kokybę. Didelį dėmesį žadama skirti švietimo ir mokslo kokybės, efektyvumo ir mokymosi visą gyvenimą užtikrinimui. Vystant ir toliau stiprinant socialinį dialogą, numatyta iki 2018 m. pabaigos parengti šakos darbuotojų teritorines kolektyvines sutartis, kuriems atstovauja darbdavių organizacijos ir kuriuose veikia profesinių sąjungų organizacijos, rašoma pranešime spaudai.
Nors turime skirtingų nuomonių, skirtingų suvokimų, kaip reikia spręsti įvairias problemas, bet susitarimo pasirašymas yra gero konsensuso rezultatas. Jame išlaikytas balansas tarp įvairių interesų ir trijų pusių įsipareigojimų Tai nėra tuščias susitarimas, nes sutarta ir vykdyti reguliarią stebėseną, kaip jis vykdomas, po pasirašymo sakė p. Skvernelis.
Jis patikino, kad Vyriausybė ir kitąmet dės pastangas peržiūrėti mokestinę aplinką, mažinant darbo apmokėjimą: Tikrai nesame pasitraukę nuo idėjos apie mokesčių konsolidavimą ir apie kitas mokestines permainas, Vyriausybės planuose tikrai yra visi tie dalykai.
Premjeras vylėsi, kad šis Nacionalinis susitarimas stiprins socialinį dialogą. O jo įgyvendinimas priklauso nuo geros valios, nuo pasitikėjimo, kas tik įrodo, kad duotu žodžiu dabar jau yra tikima, sakė jis.
Prižiūrės kas ketvirtį
Ponas Dargis sakė, kad visos trys Nacionalinio susitarimo šalys sutarė sudaryti specialų priežiūros komitetą, kuris kas ketvirtį rinksis ir objektyviai įvertins, ką mums pavyksta įgyvendinti, ką kol kas ne.
Ponas Černiauskas tvirtino šio susitarimo pasirašymas yra žingsnis į priekį, nes pastaruoju metu esame lyg ir sustoję vietoje visame kame pasikliovėme valdžia, Vyriausybe ir įstatymų leidėjais, o ne savo iniciatyvumu.
Ponia Skyrienė VŽ teigė, kad darbdaviams pats susitarimas tinka, tačiau neramina tai, kas vyksta šalia jo. Tuo pačiu, paraleliai su šiuo susitarimu, kuriame numatytas darbo apmokestinimo mažinimas, iš įstatymo projekto dėl mokesčių pakeitimų išimamos Sodros lubos, tikino ji.
Vis dėlto, Investuotojų forumo atstovė nusprendė pasirašyti dokumentą, nes viliasi, kad ateityje sprendžiant darbo jėgos apmokestinimo mažinimo klausimą bus grįžta ir prie pasiūlymų įvesti Sodros įmokų lubas.
Pačiame susitarime nėra numatyti jokie konkretūs skaičiai ar procentai. Pasak p. Skyrienės, yra numatyta vėliau sudaryti atskirą konkretesnį susitarimą dėl algų ir mokesčių kaitos. Pvz., numatyta, kad įmokos Sodrai mažėja 2%, ir tokia pačia dalimi yra keliamos algos.
Apie iniciatyvą parengti ir pasirašyti trišalį susitarimą dėl įsipareigojimo nuolat kelti atlyginimus buvo pranešta dar pernai gruodį.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti