Bundestago rinkimai: bauginanti alternatyva Vokietijai
FOTOGALERIJA Bundestago rinkimai Vokietijoje (42 nuotr.)
Vokietija sekmadienį balsavo, kas valdys šalį ateinančius ketverius metus. Nors Angelai Merkel šviečiasi dar viena vadovavimo Vyriausybei kadencija, šalis su nerimu stebėjo, su kokia jėga Bundestago rinkimuose į parlamentą įsiverš dešiniųjų populistų partija Alternatyva Vokietijai (Alternative fuer Deutschland, AfD).
Nori permainų, bet ne radikalų siūlomų
VŽ rinkimus stebėjo Vokietijos Šiaurės Reino-Vestfalijos mieste Kelne. Įprastą šio liberalumu garsėjančio didmiesčio sekmadienio ritmą šiandien paįvairino pilietinė pareiga žmonės išsiruošė į balsavimo apylinkes.
Popiet palydėjau savo draugą į miesto centre, naujamiestyje, esančią rinkimų apylinkę, įsikūrusią mokykloje. Mažoje apylinkėje vos dvi balsavimo kabinos, jokių eilių, bet rinkėjų judėjimas vyksta. Tik neklausk, už ką žmonės balsavo. Vokiečiams labai svarbu balsavimo slaptumas, - perspėjo mano draugas.
Ir iš tiesų, pašnekinti žmonės kalba apie savo lūkesčius, dabartinės politikos trūkumus, bet nesako, už ką balsavo. Balsavau už tai, kad šalyje atsirastų daugiau socialinio teisingumo. Dabar jo per mažai. Ponia Merkel tikrai pakėlė mūsų ekonomiką į aukštą lygį, bet dabar reikia, kad tai pajustų ir paprastas žmogus, - sakė man garbaus amžiaus rinkėjas.
Prie kitos, kiek didesnės rinkimų apylinkės netoli Kelno simbolio katedros sutinku jauną porą. 28-erių vaikinas ir 21-erių mergina man pasakoja, kad yra kairieji rinkėjai, kurie visada balsuoja rinkimuose, mato tai kaip savo pareigą. Jiedu man dėsto, kad norėtų daugiau kairiosios politikos, o dabartinė didžioji koalicija, kurioje valdžią dalinasi konservatoriai (CDU) ir socialdemokratai (SPD), jų netenkina. Tačiau dar daugiau nepasitenkinimo jiems kelia dešiniųjų populistų AfD maršas į didžiąją politiką.
Nematau didelio pavojaus demokratijai. Tačiau jei jie pateks į parlamentą, tai bus negeras ženklas, labai nemaloni žinia, - sako mergina.
Didesnis aktyvumas
Gali būti, kad šis nerimas mobilizuoja ir populistų priešininkus, nes AfD baubas dar labiau išaugo po paskutinių apklausų, kurios penktadienį parodė, kad ši populistų partija gali gauti 13% balsų ir tapti trečia pagal dydį frakcija parlamente.
Vokietijos naujienų agentūra DPA pranešė, kad rinkėjų aktyvumas paskyruose miestuose lenkia 2013 m. Aktyviausi rinkėjai didmiesčiuose, ypač stropiai buvo balsuojama Miunchene, kur iki pietų, sudėjus su paštu atiduotais balsais, nubalsavę buvo net 57,1% rinkėjų, kai 2013 m. tuo pat metu bals1 buvo atidavę 44,3%.
Ar AfD triumfuos ypač rytinėje šalies dalyje, kur šios partijos populiarumas didesnis, kol kas kalbėti ankstoka, bet rinkėjai buvo kiek pasyvesni Saksonijoje ir Tiuringijoje.
Lūkesčiai dėl rinkėjų aktyvumo visos šalies mastu iš pradžių nepasiteisino, kai Vyriausioji rinkimų komisija paskelbė statistiką, kad iki 14 val. 41,1% balsavimo teisę turinčiųjų jau balsavo. Prieš ketverius metus tuo pačiu metu aktyvumas buvo šiek tiek didesnis, 41,4%. Tačiau visos dienos aktyvumas buvo didesnis ir siekė 76,5%, kai prieš ketverius metus pasiekė 71,5%.
Balsavimo teisę Vokietijoje turi daugiau nei 61 mln. rinkėjų. Balsavimo vietos šalyje atsidarė 8 valandą ryto vietos laiku (9 valandą Lietuvos laiku) ir veikė iki 18 val. vietos laiku. Pastaraisiais metais rinkėjų aktyvumas šalyje siekdavo apie 70%.
Kiekvienas rinkėjas Vokietijoje turi du balsus: jis gali išrinkti vietinės apygardos atstovą ir atiduoti balsą už partijos sąrašą. Kiekvienas kandidatas, surinkęs daugiausiai balsų vienmandatėje apygardoje, iš karto patenka į Bundestagą.
Daugiau apie Bundestago rinkimų specifiką skaitykite VŽ paruoštoje publikacijoje: VŽ paaiškina: kokios valdžios galima laukti Vokietijoje
Lyderiai nubalsavo
Balsuoti rinkimuose nuo pat ryto ragino Vokietijos prezidentas, socialdemokratų deleguotas buvęs užsienio reikalų ministras Frankas Walteris Steinmeieris.
Ryte prie balsadėžių su žmona mažame miestelyje, Viurzelene, nuskubėjęs socialdemokratų SPD vadovas ir kandidatas į kanclerius Martinas Schulzas demonstravo gerą nuotaiką, juokais sufleravo žmonai, kad ši balsuotų už Schulzą, o žurnalistams sakė, kad yra nusiteikęs optimistiškai.
Vakar, dalyvaudamas rinkimų kampanijos renginiuose, supratau, kad tikrai daug žmonių dar buvo neapsisprendę, - sakė jis ir pridūrė, kad tikisi sugebėjęs palenkti tuos rinkėjus į savo ir SPD pusę.
Prieš 15 val. Berlyno Humbolto universitete veikiančioje rinkimų apylinkėje pasirodė ir kanclerė Angela Merkel, lydima savo vyro, su kuriuo gyvena netoliese esančiame bute. Naujienų televizija N-24 tiesioginės transliacijos metu pranešė, kad kanclerės atiduotą pilietinę pareigą stebėjo daugybė vietos ir užsienio žiniasklaidos.
Sekmadienio rytą Berlyne balsavo ir Žaliųjų partijos, kuriai prognozuojama nesėkmė, pirmininkas Cemas Oezdemiras. Kairiųjų Linke sąrašo vedlys Dietmaras Bartschas savo balsą atidavė Baltijos jūros kurortiniame miestelyje Darso Prerove. AfD pirmininkė Frauke Petry Frauke Petry balsavo Leipcige. Prieš porą dienų ji nepraleido progos įgelti savo pačios partijos sąrašo vedliams - Alexanderiui Gaulandui ir Alice Weidel, kritikuodama jų pasirinktą politinę retoriką.
Liberalų partijos FDP lyderis Christianas Lindneris šiandien nebalsavo, nes jis savo balsą atidavė anksčiau paštu.
Beje, Vokietijoje, kitaip nei Lietuvoje, rinkimų kampanija gali trukti iki pat rinkimų dienos. Todėl šeštadienį Kelno gatvėse įvairiausių partijų atstovai buvo įsirengę savo mobilius kioskus, stendus ir pan. Net ir rinkimų dieną dar iš visų kampų rinkėjams į akis žvelgia kandidatai iš reklaminių plakatų.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti