Siūlo didinti į tarptautines operacijas siunčiamų karių kvotą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo padidinti Lietuvos karių, dalyvaujančių tarptautinėse misijose, skaičių ir išplėsti dalies jų mandatą, kad atsirastų galimybė specialiąsias pajėgas deleguoti į Artimuosiuose Rytuose antiteroristines operacijas.
Tai numatoma prezidentės pasirašytu dekretu Seimui pateiktame nutarimo projekte Dėl Lietuvos Respublikos karinių vienetų dalyvavimo tarptautinėse operacijose, kuris bus svarstomas rugsėjo 10 d. prasidedančioje parlamento rudens sesijoje.
Dekretą p. Grybauskaitė pasirašė antradienį, vadovaudamasi išvakarėse Valstybės gynimo tarybos (VGT) priimtu sprendimu dėl Lietuvos karių skaičiaus tarptautinėse operacijose didinimo. Be to, dekrete nurodoma, kad yra vadovaujamasi ir Tarptautinių operacijų, pratybų ir kitų karinio bendradarbiavimo renginių įstatymu.
Seimo 2015 m. pabaigoje patvirtintas ir 2016 m. bei šiemet vasarą pakoreguotas mandatas dėl Lietuvos karių dalyvavimo tarptautinėse operacijose baigiasi 2017 m. gruodžio 31 d. Todėl būtina nauju Seimo nutarimu nustatyti Lietuvos karių dalyvavimo tarptautinėse operacijos kvotas 2018-2019 m. laikotarpiui.
Galiojantis nutarimas numato, kad NATO vadovaujamoje tarptautinėje operacijoje Tvirta parama Afganistane gali dalyvauti iki 50 karių ir civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų, operacijoje Kosove iki 5 karių ir tarnautojų, Europos Sąjungos kovos su piratavimu operacijoje Atalanta iki 30 karių, Jungtinių Tautų operacijoje Malyje iki 40, ES karinėje operacijoje Viduržemio jūros regiono pietų centrinėje dalyje iki 20.
Be to, dabartiniame nutarime numatyta, kad į Iraką šios šalies ginkluotųjų pajėgų mokymo tikslais dalyvauti Jungtinių Amerikos Valstijų vadovaujamoje karinėje misijoje Įgimtas ryžtas gali būti siunčiama iki 30 karių-instruktorių, o į analogišką vietinių ginkluotųjų pajėgų mokymo misiją Ukrainoje iki 60 lietuvių karių-instruktorių bei civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų.
Nors galiojantis Seimo nutarimas leidžia į tarptautines operacijas išsiųsti iki 235 lietuvių karių, šiuo metu operacijose užsienyje tarnauja kur kas mažiau apie 90 šalies karių. Pvz., Afganistane šiuo metu tarnauja bemaž 20 karių, Irake yra 6 lietuvių kariniai instruktoriai.
Naujuoju nutarimu prezidentė siūlo numatyti tokius pačius deleguojamų lietuvių karių ribinius skaičius karinėms operacijoms Afganistane, Malyje, Viduržemio jūroje, Kosove bei misijoje Atalanta. Taip pat siūloma nekeisti ir karių kvotos, skirtos Ukrainos ginkluotųjų pajėgų apmokymui.
Tačiau p. Grybauskaitės dekrete nurodoma, kad į JAV vadovaujamos koalicijos karinę operaciją Įgimtas ryžtas Irake bei tame pačiame Artimųjų Rytų regione vykdomą operaciją Spartiečio skydas gali būti siunčiama iki 40 karių, o ne 30, kaip numatyta dabar. Taip pat į atskiras NATO programas Irake ir Jordanijoje gali būti deleguota dar iki 10 lietuvių karių.
Be to, jau nebesiūloma apriboti į Iraką siunčiamų karių mandato tik leidimu mokyti šios šalies ginkluotąsias pajėgas.
Pirmadienį, po VGT posėdžio, krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis pripažino, kad numatomas lankstesnis į Iraką siunčiamų karių mandatas leistų ten deleguoti ir Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgas, ties, jeigu dėl to būtų susitarta koalicijoje.
Jeigu prezidentės teikiamas nutarimo projektas bus Seime rudenį priimtas, Lietuva kitąmet turės galimybę į tarptautines operacijas siųsti iki 255 karių. Po VGT posėdžio paskelbta, kad Lietuvos dalyvavimas tarptautinėse antiteroristinėse operacijose per artimiausius dvejus metus padidės trečdaliu nuo dabartinių 90-ties.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti