Valstybės tarnybos revoliucija palies pusšimtį tūkstančių valdininkų

Publikuota: 2017-08-03
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Centralizuota atranka į valstybės tarnybą, šiuo metu galiojančių valdininkų atlyginimų priedų inkorporavimas į pareiginę algą, metinių atostogų skaičiavimas darbo, o ne kalendorinėmis dienomis, buvusių valstybės tarnautojų rezervo atsisakymas.

Tai bei dar daug kitų pokyčių valstybės tarnyboje numatoma naujajame šį sektorių reguliuojančiame įstatymo projekte, kurį baigė rengti Vidaus reikalų ministerija (VRM). Dabar, anot VRM pranešimo, parengtasis įstatymo projektas išsiųstas derinti kitoms institucijoms.

Galioja 2002 m. redakcija

Nors atkreipiamas dėmesys, kad po derinimų su kitomis žinybomis projektas dar gali keistis, svarbiausias naujojo Valstybės tarnybos įstatymo tikslas išliks nepakitęs – iš esmės pakeisti valstybės tarnybos sampratą bei valdininkų atlyginimų sistemą.

Šiuo metu galiojantis Valstybės tarnybos įstatymas buvo priimtas dar 2002 m. „Per daugiau nei dešimtmetį šioje srityje yra įvykę nemažai esminių pokyčių reglamentuojant atranką į valstybės tarnybą, tarnautojų veiklos vertinimą, tačiau atsiskleidė ir naujų teisinio reguliavimo trūkumų, kurie neleidžia užtikrinti deramo valstybės tarnybos efektyvumo“, – pranešė VRM.

Pranešime cituojamas Eimutis Misiūnas, vidaus reikalų ministras: „Dabar matome, kad valstybės tarnyba yra nepagrįstai išplėsta, apmokėjimas už darbą iki galo neaiškus, grindžiamas priedais, o atsakomybė už priimtus sprendimus – taip pat neaiški.“

Projekte siūloma pakeisti valstybės tarnybos sąvoką bei nustatyti, kad valstybės tarnyba nelaikoma vidaus administravimo veikla, taip kartu siaurinant ir valstybės tarnautojų ratą. Į valstybės tarnybos sąvoką nepatektų vidaus administravimo funkcijos bei ūkinio ir techninio pobūdžio funkcijos.

Įstatymo projekte siūloma nustatyti centralizuotą asmenų atranką į valstybės tarnybą, atsisakant konkrečių atrankos procedūrų reglamentavimo įstatyme, jas detalizuojant Vyriausybės tvirtinamoje tvarkoje.

Atsisakoma priedų

Projekte siūloma iš esmės keisti valstybės tarnautojų darbo apmokėjimo reglamentavimą. Siūloma atsisakyti visų šiuo metu galiojančiame įstatyme nustatytų priedų, priedą už stažą ir priedą už kvalifikacinę klasę integruojant į pareiginę algą. Tačiau valstybės tarnautojams galėtų būti mokamos tik dviejų rūšių priemokos: už darbą, kai raštu pavedama laikinai atlikti ir kito valstybės tarnautojo funkcijas (iki 40% pareiginės algos) ir už darbą, kai yra nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų (iki 20% pareiginės algos).

„Pareiginių algų ribos projektuojamos taip, kad esamos pareiginės algos nemažėtų“, – pabrėžiama pranešime spaudai.

Tuo pat metu būtų nustatytos ir tarnautojų motyvavimo priemonės – iki 2 pareiginių algų dydžio piniginę išmoka už asmeninį išskirtinį indėlį įgyvendinant įstaigai nustatytus tikslus arba pasiektus rezultatus bei iki 3 apmokamų poilsio dienų (tačiau ne daugiau kaip 10 darbo dienų per metus) arba atitinkamai sutrumpinant darbo laiką.

Žadama įvesti nuotolinio darbo galimybę

Projekte siūloma supaprastinti valstybės tarnautojų veiklos vertinimo tvarką, atsisakant valstybės tarnautojų vertinimo tam sudarytose specialiose komisijose. Siūloma nustatyti, kad valstybės tarnautojo veiklą vertina ir siūlymus dėl to teikia tiesioginis vadovas, o galutinį sprendimą priima į pareigas priimantis asmuo. Toks procesas būtų efektyvesnis, mažiau biurokratinis, daugiau diskrecijos būtų suteikta tiesioginiam vadovui, kuris geriausiai pažįsta valstybės tarnautoją ir gali įvertinti jo darbo kokybę.

Siūloma atsisakyti valstybės tarnautojų privalomo mokymo valstybės lėšomis. Kartu valstybės tarnautojui būtų paliekama galimybė Darbo kodekso nustatyta tvarka ir sąlygomis kelti kvalifikaciją, pvz. dalyvaujant specializuotuose, tiesiogiai su atliekamomis funkcijomis susijusiuose seminaruose, konferencijose, kitokiuose mokymuose.

Numatoma įstatyme įtvirtinti ir nuotolinio darbo galimybę. Iš namų tarnautojai galėtų dirbti dalį laiko, tai suderinę su tiesioginiu vadovu.

Projekte siūlomas mentorystės institutas vietoj tarnybos pratęsimo asmenims, sulaukusiems 65 m.

Naująjį Valstybės tarnybos įstatymą ketinama suderinti su naujos redakcijos Darbo kodeksu, pvz., valstybės tarnautojų atostogas siūloma skaičiuoti darbo dienomis. Siūloma valstybės tarnautojams numatomų išeitinių išmokų dydžius artinti prie naujos redakcijos Darbo kodekse numatytų išeitinių išmokų dydžių.

Algos vidurkis – 763 Eur „į rankas“

„Projekte siūloma atsisakyti pareigų siūlymo buvusiems valstybės tarnautojams dėl pareigybės panaikinimo instituto (rezervo). Šis valstybės tarnybos institutas galioja jau gana ilgą laikotarpį, tačiau yra neefektyvus, savo esme užkertantis kelią pritraukti naujus darbuotojus į valstybės tarnybą“, – pranešė VRM.

Projekte siūloma nustatyti, kad valstybės tarnautojas privalo atlyginti žalą, jeigu ją padarė atlikdamas viešojo administravimo veiklą, taip pat, kad išieškotinos žalos dydis nėra ribojamas tais atvejais, kai žala padaryta tyčia.

Šiuo metu bendras valstybės tarnautojų skaičius (su statutiniais) – 52.580. Civilių valstybės tarnautojų, t .y. karjeros, politinio pasitikėjimo, įstaigų vadovų – 30.202. Amžiaus vidurkis – 45,52 m.

Iš civilių tarnautojų didžiąją daugumą sudaro moterys – net 23.199.

Vidutinis valstybės tarnautojų mėnesinis darbo užmokestis atskaičius mokesčius 2016 m. siekė 763 Eur „į rankas“.

Sulauks aštrių politinių diskusijų

Interviu VŽ premjeras Saulius Skvernelis šiomis dienomis pareiškė, kad naujas Valstybės tarnybos įstatymo projektas yra tarp prioritetinių Vyriausybės darbų artėjančioje Seimo rudens sesijoje.

„Rudenį turėsime imtis valstybės tarnybos pertvarkos. Seimą pasieks visiškai naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymo projektas, kuris nustatys kitokius, efektyvesnius šios tikrai sudėtingos sistemos veiklos principus. Tarkim, bus numatytas projektinis valdymas ir valstybės tarnautojų skatinimas pagal tai, ar pasiekti tikslai ir ar įgyvendintas projektas“, – sakė Vyriausybės vadovas.

Jis neatmetė, kad klausimas dėl valstybės tarnybos pertvarkos gali sulaukti panašių politinių diskusijų, kokias sukėlė valstybinių miškų urėdijų pertvarka: „Valstybės tarnybos optimizavimas ir efektyvinimas sulauks aštrių diskusijų ir frakcijoje, ir su koalicijos partneriais, ir Vyriausybėje bei, be abejo, Seime. Kad čia mūsų laukia nemenki iššūkiai, įrodė tai, kad Seimas iš pradžių nusprendė atmesti Vyriausybės pasiūlymą įvesti ribotas kadencijas ministerijų kancleriams, kurie yra ne politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojai. Nesinori dabar demonstruoti kokios nors politinės arogancijos ar buldozerio, bet būtų gerai, kad per rudenį naują Valstybės tarnybos įstatymą priimtume ir jis įsigaliotų nuo kitų metų.“

„Žodžiu, pagarsėjusį urėdijų iššūkį politiškai šiaip ne taip gebėjome įveikti, bet iššūkių toli gražu nesumažėjo. Jų tikrai dar liko daug, tarp jų – ir valstybės tarnybos pertvarka“, –interviu VŽ sakė p. Skvernelis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Premjeras: L. Savickas – šiuo metu geriausias kandidatas į ekonomikos ministrus

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad jo patarėjas Lukas Savickas šiuo metu yra geriausias kandidatas į...

Verslo aplinka
2020.01.22
S. Skvernelis neigia, kad į ekonomikos ministrus bus teikiamas viceministras

Premjeras Saulius Skvernelis tvirtina ketinąs prezidentui Gitanui Nausėdai oficialiai teikti savo patarėjo...

Verslo aplinka
2020.01.22
Premjeras: „Nuo šiol suvalgytas kotletas traktuojamas kaip dovana“ 12

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) nustatytą interesų derinimo reikalavimų pažeidimą,...

Verslo aplinka
2020.01.22
Davoso saugumas kainuoja brangiai, bet nauda didesnė Premium

Pasaulio ekonomikos forume Davose, kur šiuo metu susirinkę pasaulio politikos ir pasaulio verslo lyderiai,...

Verslo aplinka
2020.01.22
Vilniaus taryba ėmėsi 2020 m. biudžeto 1

Vilniaus taryba trečiadienį ėmėsi svarstyti 2020 m. sostinės biudžeto projektą.

Verslo aplinka
2020.01.22
VTEK: pavaldžių įstaigų sąskaita pietavęs J. Narkevičius pažeidė įstatymą  6

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pažeidė įstatymu nustatytus interesų derinimo reikalavimus, kai...

Verslo aplinka
2020.01.22
Gerovės kartelė liks neįveikta, jei nepasimokysime iš Airijos Premium 5

Lietuva pagal BVP gyventojui gerovės matą juda sparčiausiai tarp Europos Sąjungą 2004–2007 m. papildžiusių...

Finansai
2020.01.22
Graikijos parlamentas išrinko pirmąją moterį prezidentę

Graikijos parlamentas trečiadienį išrinko pirmąją moterį prezidentę šalies istorijoje. Ja tapo aukšto rango...

Verslo aplinka
2020.01.22
Vilniaus apskrityje – trys kokliušo protrūkiai, susirgo neskiepyti vaikai 3

Per pirmąjį šių metų mėnesį Vilniaus apskrityje kilo trys kokliušo protrūkiai, iš viso susirgo aštuoni...

Verslo aplinka
2020.01.22
Kinija perspėja, kad naujasis virusas gali plisti, aukų skaičius auga

Kinija trečiadienį perspėjo, kad naujasis į SARS panašus virusas galėtų mutuoti ir plisti, aukų skaičiui...

Verslo aplinka
2020.01.22
Kinijos provincijos karpo 2020 m. BVP augimo tikslus

Maždaug du trečdaliai Kinijos provincijų, apskričių ir savivaldybių sumažino savo 2020 m. ekonomikos augimo...

Verslo aplinka
2020.01.22
Žalioji alternatyva Europai: graži kalėdinė pasaka, kuriai (ne)lemta išsipildyti?

Planai, kuriami dešimtmečiams į ateitį, balansuoja ties realybės ir fantazijos riba. Ypač, kai planuojami...

Verslo aplinka
2020.01.22
Aplinkosaugininkai Kėdainiuose veikiančią įmonę įtaria teršus bevardį upelį 1

Aplinkosaugininkai įtaria, kad Kėdainiuose veikianti bendrovė „Nordic sugar Kėdainiai“ nevalytomis nuotekomis...

Pramonė
2020.01.22
Valdžia investavimo į miškus nenužudė: kuriami nauji fondai, traukiamos investuotojų lėšos Premium

Patyrę ir nauji Lietuvos investicijų valdymo rinkos dalyviai investuotojams kuria naujus fondus investicijoms...

Rinkos
2020.01.22
Problemos, slypinčios paviršiuje 2

Daugiabučių renovacijos procesas pagreičio neįgauna ir toliau slenka vėžlio žingsniu: prieš 15 metų pradėta...

Statyba ir NT
2020.01.22
Paukščių gripas grasina ir mūsų paukštininkams: „Galime netekti visko“ Premium

Paukščių gripas plinta Europoje – ligai pasiekiant vis daugiau valstybių, Lietuvos Vyriausybė stiprina...

Pramonė
2020.01.22
V. Putinas naujoje Rusijos vyriausybėje paliko pagrindinius ankstesnius ministrus

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį paskyrė naują vyriausybę, bet svarbiausius postus,...

Verslo aplinka
2020.01.21
Davose 2019-aisiais buvo aptikta įtariamų rusų šnipų „santechnikų“

Šveicarų policija pernai prabangiame Davoso kurorte susekė du įtariamus rusų agentus, kurių vienas tvirtino...

Verslo aplinka
2020.01.21
A. Merkel perspėja Europos Sąjungą: „Brexit“ yra ženklas pabusti Premium

Berlyne niūri žiemos diena, ir politinis klimatas pastaruoju metu dera prie oro. Visur, kur pažiūri Angela...

Verslo aplinka
2020.01.21
Pozityvūs ženklai: investuotojų pasitikėjimas Vokietijoje – geriausias per 4 metus

Tarp JAV ir Kinijos pasiektos prekybos paliaubos paskatino Vokietijos investuotojų pasitikėjimą, kuris išaugo...

Rinkos
2020.01.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau