Kas tai? Veiklos sukaktis

SDG: verslas augantis ant tvirtų socialinių pamatų

Publikuota: 2017-07-13
Eduardas Jasas, UAB „SDG“ vadovas
Eduardas Jasas, UAB „SDG“ vadovas

15-os metų sukaktį šįmet švenčianti konsultacijų bendrovė „SDG“ šiandien pelnytai vadinama Lietuvos įmonių saugaus darbo partnere ir yra vienintelė lietuviška konsultacijų kompanija, išplėtusi veiklą už mūsų šalies ribų.

Įmonių vadovus konsultuojanti ir jų darbuotojus saugiai dirbti mokanti „SDG“ užaugo į neabejotiną šio verslo lyderę, turinčią beveik šimtą licencijuotų mokymo programų, veikiančią 12 Lietuvos miestų, Latvijoje ir Estijoje. Įmonių grupę sudaro 8 įvairių verslo sričių įmonės su SDG vardu, kurių naujausią – UAB „SDG statyba“ – įkvėpė siekis patiems pasistatyti nuosavą biurą Kaune. Visgi pagrindinė SDG veikla išlieka konsultacijos – nuo šių įmonė ir pradėjo 2002 m., per porą metų aplenkė konkurentus ir septynmyliais žingsniais nužygiavo į priekį.

Ilgametis „SDG“ generalinis direktorius Eduardas Jasas, kartu su žmona Rūta Jasiene valdantis įmonių grupę, neslepia, kad „SDG“ gal ir nėra pelningiausia savo konkurentų tarpe, tačiau sėkmės vien pinigais jis niekuomet nematavo. Šeimos verslo pagrindu valdomos „SDG“ stiprybė – socialinė atsakomybė, prasidedanti įmonės viduje ir išsiplečianti gerokai už jos ribų.

Įžvelgė verslo nišą

„Saugaus darbo garantas“ – tokie žodžiai užkoduoti trijų raidžių trumpinyje – atsirado p. Jaso iniciatyva, nors jis pats įmonės veikloje pradėjo dalyvauti kiek vėliau, dar daugiau laiko praėjo, kol „SDG“ tapo Jasų šeimos verslu. Eduardas Jasas į šį verslą atėjo jau su solidžiu patirties bagažu, kuriame, šalia kitų – ir generalinio direktoriaus, ir pardavimo vadovo pareigos. Ir viena, ir kita veikla jam sekėsi. Tačiau pamatęs, kad tuometis jo vadovas nelabai patenkintas tuo, kad p. Jasas vienas parduoda daugiau nei visi jo skyriaus darbuotojai kartu sudėjus, suprato, kad toliau jiedviem nepakeliui.

„Dirbau darbo saugos sferoje ir labai aiškiai mačiau situaciją Lietuvos įmonėse – jose verkiant trūko šios srities specialistų. Pasikeitus santvarkai, visi darbo bei civilinės saugos specialistai iš įmonių buvo išvaryti, o 1996 m. priėmus pirmąjį Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymą verslininkai atsidūrė aklavietėje – patys žinių, supratimo, išmanymo apie tai neturėjo, o specialistų, kurie galėtų pagelbėti, įmonėse nebuvo. Akivaizdžiai mačiau atsivėrusią plačią ir labai perspektyvią verslo nišą, todėl be didelių dvejonių ėmiausi verslo kūrimo darbų“, – apie tai, kodėl profesinį gyvenimą susiejo su darbo sauga pasakoja p. Jasas.

Jis surado tris partnerius, kurie sutiko investuoti į kuriamą kompaniją, ketvirtąja akcininke tapo žmona Rūta ir gimė konsultacijų bendrovė „SDG“. Neilgai trukus prie įmonių konsultavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais prisijungė ir dar viena kryptis – įvairių sričių, kurių specialistai privalo būti akredituoti ir turėti atitinkamą kvalifikaciją, mokymai. Tiesa, skirtingai nei konsultacijų versle, mokymus organizuojančių konkurentų „SDG“ turėjo daug, tačiau dauguma jų dirbo inertiškai, nedėdami jokių pastangų pritraukti klientų.

„O aš, priešingai, pradėjau nuo pardavimo skyriaus kūrimo, – verslo sėkmės priežastį atskleidžia p. Jasas, – Labai sėkmingai startavome ir netrukus tapome mokymų lydere Lietuvoje.“ Vos per porą metų „SDG“ pelnytai užsitarnavo Lietuvos įmonių saugaus darbo partnerės vardą, profesionaliai padėdama nuo verslo pečių nuimti milžinišką daugybės teisės aktų išmanymo ir gebėjimo juos taikyti kasdienėje veikloje naštą.

Šiandien „SDG“ vien licencijuotų mokymų programų – gaisrinės saugos, aplinkosaugos, energetikos, statybos techninės priežiūros ir kitų sričių – turi 77, konsultuoja įmones ir vykdo jose darbuotojų saugos ir sveikatos specialisto funkcijas. 2011 m. bendrovė išaugo į įmonių grupę, kurioje dirba per 300 žmonių. „SDG“ – pirmoji lietuviška konsultacinė bendrovė, įsteigusi įmones užsienio šalyje: nuo 2012 m. konsultacinė įmonė OÜ „Ohutu Töö Garant“ veikia Estijoje, o Latvijos SIA „Droša darba garants“ skaičiuoja trečius veiklos metus.

Bendrovė = bendruomenė

Sparčios įmonės plėtros postūmiu tapo pokyčiai jos valdymo grandyje: 2010 m. Jasų šeima tapo vieninteliais įmonės akcininkais. Tuomet jų dėka ir susiformavo išgrynintas bendrovės DNR – verslas, veikiantis socialinės atsakomybės pagrindu. Įmonė šalyje garsi savo išskirtine darbo kultūra ir įvairiomis socialinėmis akcijomis – jos inicijuotų socialinių projektų, iniciatyvų sąrašas įspūdingas, bendrovė yra įvairiausių verslo organizacijų narė, aktyvi skaidraus verslo propaguotoja, o už savo bendruomenišką veiklą daug kartų įvertinta apdovanojimais ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.

„SDG“ vadovai įsitikinę, kad socialiai atsakingas verslas ne tik prisideda prie geresnio gyvenimo šalyje – pirmiausia tai įmonės kolektyvą vienijanti, stiprinanti ir tikrą bendruomenę kurianti veikla. „Kad galėtum daryti šviesius dalykus visuomenei, šaliai, turi užaugti pats ir suformuoti tvirtą vertybinį stuburą. Taigi pirmasis uždavinys yra suburti tvirtą kolektyvą, kurio nariai jaučiasi esantys šeimos dalimi. Hierarchinė struktūra būtina, tačiau svarbiausia – pripažinti, kad visi iki vieno žmonės – nuo valytojos iki generalinio direktoriaus – atlieka reikšmingą darbą ir prisideda prie bendro tikslo. Tik tuomet bendrovė virs tikrai tvirtu dariniu – bendruomene“, – savo verslo filosofija dalinasi p. Jasas.

Nuo dalyvavimo maratonuose, savanoriavimo, įvairių saugos akcijų iki aktyvios kovos prieš šešėlinę ekonomiką ir glaudaus bendradarbiavimo su Kauno aukštosiomis mokyklomis – į bet kurią socialinę veiklą aktyviai įsitraukia visi „SDG“ darbuotojai. Ne skųstis, o pradėti nuo savęs – tokį receptą siūlo p. Jasas tiems, kurie aimanuoja, kad šiais laikais verslui trūksta darbo rankų. „SDG“ darbuotojų kaita – minimali, nors įmonė anaiptol nesiūlo didžiausio rinkoje atlygio.

„Svarbiausia – ne pajamų dydis, o kuo teisingesnis jų paskirstymas. Darbuotojams sakau – jei uždirbome šimtą eurų, padalinti dviejų šimtų aš jums negaliu. Bet visada stengsiuosi, kad nė vienas nesijaustų neįvertintas, kad turėtų patogiausias darbo sąlygas ir priemones, pagarbą ir visą reikiamą pagalbą siekti bendrų tikslų. Dirbti vien dėl pinigų yra kelias į niekur – kiek beturėtum, jų niekada neužteks. Žmogų motyvuoja kiti dalykai, lygiai taip pat verslininkas turi matyti toliau ir plačiau, nei vien paskutinę finansinės ataskaitos eilutę“, – sako p. Jasas.

Skeptikams jis gali papasakoti daugybę sėkmės istorijų iš „SDG“ gyvenimo, kuriose lemiamą vaidmenį suvaidino kolektyvinis susitelkimas. Viena jų – apie tai, kaip krizės metu daug stiprybės ir kompromisų pareikalavęs sprendimas išlaikyti visą komandą, vėliau, jau sunkmečiui pasibaigus, tapo didžiuliu konkurenciniu pranašumu: kai atsigavusiai ekonomikai pradėjus augti ėmė trūkti darbuotojų, „SDG“ galėjo išsyk imtis naujų darbų neieškodami naujų darbuotojų ir negaišdami laiko jų mokymui. „O sprendimas buvo paprastas – absoliučiai visiems krizės metu sumažinome atlyginimus. Pirmasis pareiškimą parašiau aš, o darbuotojams pasakėme: arba trečdalį turime atleisti, arba visiems trečdaliu sumažinti atlyginimą. Aritmetika – paprasta ir žemiška, tačiau ji atsiperka tik galvojant apie ilgalaikę perspektyvą“, – sako p. Jasas.

Jis neslepia, kad valstybės mokesčių politika nėra itin palanki socialiai atsakingam verslui, o įmonei tokia strategija reiškia nemenkas finansines išlaidas. Jų grąža – sunkiai pamatuojama, bet anot p. Jaso, akivaizdi: „Jei skaičiuoji tik trumpalaikę naudą, tikrai neapsimokės nei saugoti aplinkos, nei organizuoti renginius vietos bendruomenėms, padėti vaikams, nei skaityti paskaitas universitetuose ar prisidėti prie korupcijos netoleravimo akcijų. Bet jeigu nori, kad verslas būtų tvarus ir ilgalaikis, negali ignoruoti fakto, jog jis veikia visuomenėje ir kuo labiau prisidėsi prie jos gerovės, tuo didesnė galimybė, kad kažkada tai grįš su kaupu. Stiprūs socialiniai pamatai – milžiniškas pliusas ir konkurencinėse varžybose.“

Naujas istorijos etapas

„SDG“ auga ir toliau: 15-ąjį gimtadienį bendrovė visai neseniai atšventė naujame biure, nes senajame smarkiai išsiplėtus paslaugų spektrui tiesiog nebesutilpo. Vos prieš keletą mėnesių į dažais kvepiančias erdves atsikraustė 120 „SDG“ darbuotojų. 3,5 milijono eurų kainavęs pastatas pritaikytas ir darbuotojų patogumui, ir pagrindinei įmonės veiklai – mokymams bei konferencijoms, kartu atidarytas ir pirmasis Lietuvoje „SDG“ energetikų mokymo centras, kuriame bus vykdomi praktiniai mokymai.

Per 2500 kv. m. plotą užimančios naujos patalpos – dukart didesnės nei anksčiau nuomotos. Originalaus dizaino pastatas įrengtas naudojant naujausias technologijas ir ekologiškas medžiagas, įkurtos poilsio ir laisvalaikio erdvės darbuotojams ir netgi užveistas nuosavas sodas.

„Statėme ne bedvasį statinį – kūrėme namus sau, klausydamiesi darbuotojų norų ir poreikių. Į jį investavome visus įmonės pinigus – galbūt verslo prasme tai pasirodys keistas žingsnis, tačiau jis vėlgi atspindi „SDG“ šeimos filosofiją: tuo, ką uždirbame, turime džiaugtis visi, o ne vos keletas ant aukščiausio hierarchijos laiptelio stovinčių žmonių,“, – pabrėžia Eduardas Jasas.

Įmonės vadovas neabejoja, kad „SDG“ paslaugos bus reikalingos tol, kol egzistuos verslas, kuris dabar itin ieško efektyvumo kelių ir vis daugiau su tiesiogine veikla nesusijusių sričių perduoda išorės specialistams. Bendrovė akylai seka rinkos naujienas, keičiasi kartu su ja ir plečia savo veiklos lauką, o jos itin kompetentingi darbuotojai, kaip sako p. Jasas, pažįsta ne tik įstatymo raidę, bet ir jos prigimtį – tiek aprėpti vienam žmogui įmonėje, juo labiau jos vadovui, yra tiesiog nerealu.

Eduardas Jasas apie ateitį kalba tik optimistiškai: „Manau, kad praėjus dar 15 metų „SDG“ veiks dešimtyje valstybių. Grėsmių nematau, tik dideles perspektyvas. Konkurencija didėja, tačiau ji – geras ženklas: vadinasi, egzistuoja ir realus šių paslaugų poreikis. Štai tuomet, kai iškyla klausimas, kuo esi pranašesnis už kitus, ilgas įdirbis socialinės atsakomybės srityje ir tampa slaptuoju įmonės ginklu. Stiprybe, užkeliančia ant tikro, o ne deklaratyvaus lyderio, pakylos.“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Centrinės valdžios perviršis per aštuonis mėnesius – 533,7 mln. Eur 5

Išankstiniais Finansų ministerijos duomenimis, 2019 metų sausio–rugpjūčio mėnesių centrinės valdžios...

Verslo aplinka
2019.09.30
G. Nausėda: L. Linkevičius tinkamai atstovauja Lietuvos nacionaliniams interesams 1

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, siekdamas platesnio dialogo su Minsku, tinkamai atstovauja...

Verslo aplinka
2019.09.30
S. Kurzas po rinkimų vėl matuojasi kanclerio kėdę Premium

Buvęs Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas arti­miau­siu metu vėl turėtų užimti šį postą. Po sekmadienį...

Verslo aplinka
2019.09.30
G. Nausėda atleido teisėjų korupcijos byloje įtariamą V. Bavėjaną

Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį atleido politinės korupcijos byloje įtariamą Lietuvos apeliacinio...

Verslo aplinka
2019.09.30
Makroekonominės prognozės 2019–2021 m.  Premium

„Verslo žinios“ skaitytojams pateikia apibendrintas Lietuvos, pasaulio ir pagrindinės eksporto rinkos – euro...

Verslo aplinka
2019.09.30
Teisme K. Daukšys beveik nieko nebeprisiminė apie Pelno mokesčio įstatymo keitimą

Koncerno „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą nagrinėjančiame Vilniaus apygardos teisme buvęs Darbo partijos...

Verslo aplinka
2019.09.30
Saudo Arabijos princas perspėja dėl Irano grėsmės naftos kainai 4

Saudo Arabijos princas Mohamedas bin Salmanas pirmadienį įspėjo, kad naftos kainos gali drastiškai išaugti,...

Verslo aplinka
2019.09.30
„Google“ steigia debesų kompiuterijos centrą Lenkijoje

„Google“ paskelbė, kad Lenkijoje steigiamas naujas jos debesų kompiuterijos centras. Anot JAV milžinės, ši...

Paslaugos
2019.09.30
Statybininkų, prekybininkų ir pramonininkų optimizmas prigeso

Rugsėjį, palyginti su rugpjūčiu, statybos pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 5, prekybos ir vartotojų – 3,...

Verslo aplinka
2019.09.30
Kada galima naudoti asmens kodą? Verslo tribūna

Iki Bendrojo duomenų apsaugos reglamento įsigaliojimo nekilo klausimų, ar galima sutartyje nurodyti pirkėjo...

Verslo aplinka
2019.09.30
Dedikuotos IT komandos samdymas – mažiau galvos skausmo verslui Verslo tribūna

Lietuvoje vis sparčiau populiarėja dedikuotų IT specialistų komandų nuomos paslaugos. Ši paslauga, skirtingai...

Technologijos
2019.09.30
Turtingiausi Lietuvos verslininkai – N. Numavičius, M. Raila ir D. Mockus 21

Turtingiausi Lietuvos verslininkai yra „Vilniaus prekybos“ akcininkas Nerijus Numavičius, „Girteka logistics“...

Verslo aplinka
2019.09.30
Reikėtų atsargiau švaistytis sankcijų vėzdu 1

Įmonės, patekusios į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašus, gali ne tik prarasti galimybę dalyvauti...

Finansai
2019.09.30
VMI: nepatikimoms įmonėms brangsta kreditai Premium 3

„Nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašai turi atitraukti nesąžiningus mokesčių mokėtojus nuo viešųjų finansų ir...

Finansai
2019.09.30
3 karinių miestelių plėtros konkurse dalyvauti panoro 7 bendrovės Premium 2

Viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) tipo konkursu Lietuvoje plėtoti tris karinius miestelius...

Statyba ir NT
2019.09.30
E. Musko vizija: gigantė raketa, apgyvendinsianti Marsą 26

Elonas Muskas pristatė naują kosmoso technologijų bendrovės „SpaceX“ kūrinį – raketą „Starship“, skirtą...

Technologijos
2019.09.29
Balsavusiųjų apklausos: Austrijos parlamento rinkimuose laimėjo S. Kurzo partija 1

Buvusio Austrijos kanclerio Sebastiano Kurzo centro dešinės Austrijos žmonių partija (OVP) pirmalaikiuose...

Verslo aplinka
2019.09.29
LVPA supranta nevyriausybininkų susirūpinimą 7

Nevyriausybinių organizacijų vaidmuo itin svarbus demokratinės valstybės gyvenime, todėl Lietuvos verslo...

Verslo aplinka
2019.09.29
Konservatorė siūlo griežtinti atlyginimų nurodymą darbo skelbimuose 7

Konservatorė Gintarė Skaistė siūlo, kad darbo skelbimuose nurodant siūlomo atlyginimo dydį jo viršutinė ir...

Vadyba
2019.09.29
Teismai žada atsižvelgti į STT pastabas dėl bylų skirstymo 1

Teismai atsižvelgs į Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pastabas dėl būtinybės skaidrinti bylų skirstymo...

Verslo aplinka
2019.09.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau