Prezidentės kadencijos metinės: akcentai – saugumas ir teisingumas

Publikuota: 2017-07-10
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Socialinis žmonių saugumas, nacionalinio saugumo, šalies gynybos stiprinimas, korupcijos mažinimas, teisingumo užtikrinimas. Šiuos valstybės vadovės Dalios Grybauskaitės veiklos prioritetus akcentuoja prezidentūra, pateikusi apibendrintą ataskaitą apie pastaruosius jos kadencijos metus.

Šį trečiadienį, liepos 12 d., sukanka lygiai aštuoneri metai, kai prezidentė prisiekė pirmą kartą ir treji metai nuo jos antrosios priesaikos. Poniai Grybauskaitei lieka dveji metai darbo prezidento poste – 2019 m. gegužę bus išrinktas ir liepos vidury prisieks jos įpėdinis. Pati p. Grybauskaitė negalės siekti perrinkimo.

Išskirtas Darbo kodeksas

Pirmadienį prezidentūros spaudos tarnyba paviešino ataskaitą, kam pastaraisiais kadencijos metais valstybės vadovė skyrė didžiausią dėmesį.

Joje išskirta p. Grybauskaitės inicijuota kampanija „Už saugią Lietuvą“. Ši iniciatyva skirta socialinei atskirčiai mažinti, vaikų saugumui užtikrinti, pagalbai nuo priklausomybių kenčiantiems žmonėms.

Primenama, kad prezidentė „ėmėsi iniciatyvos apsaugoti darbuotojų interesus svarstant naująjį Darbo kodeksą (DK) ir pasiūlė sugrąžinti į jį daugiau socialinio jautrumo“. Po to, kai pernai Seimas patvirtino naująjį DK, prezidentė jį vetavo, pateikdama daugiau kaip dvi dešimtis esminių pataisų. Iš pradžių Seimas veto sugebėjo atmesti, tačiau vėliau patvirtino 11 „prezidentinių“ pataisų, o pradėjęs dirbti naujasis parlamentas pusmečiui atidėjo DK įsigaliojimą ir per tą laiką patvirtino dar keliolika pataisų jame, kai kurios iš jų buvo analogiškos teiktoms valstybės vadovės.

Lankstesnius darbo santykius įteisinantis naujasis DK su visomis priimtosiomis pataisomis įsigaliojo nuo šios liepos.

Prezidentūros ataskaitoje yra pateikta ir daugiau statistikos apie iniciatyvą „Už saugią Lietuvą“. „Prasidėjo reali vaikų globos namų reforma – šiuo metu pertvarkoma 20 vaikų globos įstaigų, beveik 400 vaikų jau gyvena namus primenančioje aplinkoje. Taip pat prezidentė pati inicijavo daugybę įstatymų, kurie paspartins vaikų globos ir įvaikinimo procesus. Taip pat buvo naujai atidaryta ir atnaujinta 19 vaikų dienos centrų visoje Lietuvoje, antrus metus iš eilės 1.300 vaikų iš sunkiau gyvenančių šeimų padovanotos vasaros atostogos“, – rašoma ataskaitoje.

Iš viso prie socialinės kampanijos „Už saugią Lietuvą“ jau prisijungė daugiau negu 400 iniciatyvų, visos savivaldybės, nevyriausybinės organizacijos, verslo įmonės, diplomatinės atstovybės, žiniasklaida.

Ne visi pasiūlymai priimami

Vienu svarbiausių prezidentės prioritetų nuo pirmosios kadencijos pradžios, anot ataskaitos, išlieka korupcijos mažinimas ir teisingumo užtikrinimas: „Siekiant didinti skaidrumą ir atskaitomybę, prezidentė pradėjo valstybės registrų pertvarką, taip pat pasiūlė apriboti vadovų kadencijas valstybės ir savivaldybės valdomose įmonėse bei įvesti direktorių kadencijas mokyklose. Efektyvesnei kovai su korupcija prezidentė pasiūlė praplėsti viešas turto deklaracijas privalančių teikti asmenų ratą, taip pat užkirsti kelią politikų piktnaudžiavimui labdaros fondų pinigais bei dalinti šešėlinę paramą valstybės ir savivaldybių valdomoms įmonėms.“

Tiesa, ne visos p. Grybauskaitės iniciatyvos sulaukė palaikymo Seime. Pvz., neseniai parlamentarai atmetė jos siūlymą įvesti biudžetinių įstaigų vadovų kadencijas ar apriboti mokyklų direktorių kadencijų skaičių.

Ataskaitoje primenama, kad siekiant sumažinti vaistų kainas buvo pradėta kompensuojamųjų vaistų kainyno ir kainodaros peržiūra. „Vaikų negalinčioms susilaukti poroms padėti prezidentė vetavo Pagalbinio apvaisinimo įstatymą ir taip užtikrino valstybės finansuojamą ir tarptautinę medicinos praktiką atitinkantį gydymą“, – rašo prezidentūra.

Inicijuoti ir įstatymų paketai nebaudžiamumui mažinti – prezidentės pateiktos įstatymo pataisos „leis valstybei ir žmonėms didelę žalą padariusius nusikaltėlius teisti už akių ir taikyti adekvačias sankcijas už didelio masto sukčiavimą mokesčiais“.

Ataskaitoje teigiama, kad valstybės vadovė rūpinasi inovacijomis ir investicijomis. „Prezidentė asmeniškai dėjo pastangas, kad Lietuva taptų prestižinės organizacijos CERN nare. Prezidentės susitikimai su potencialiais investuotojais užsienio vizitų metu, nuoseklus dėmesys naujų investicijų į Lietuvą pritraukimui taip pat davė apčiuopiamų rezultatų – Lietuvoje atidaryti britų „Barclays Rise“ ir suomių „Outokumpu“ padaliniai“, – primenama joje.

Dėmesys nacionaliniam ir energetiniam saugumui

Prie reikšmingiausių darbų priskiriamas rūpestis šalies gynybos stiprinimu ir aktyvios užsienio politikos vykdymu: „Lietuva tapo viena sparčiausiai finansavimą gynybai didinančių NATO šalių – prezidentės vadovaujama Valstybės gynimo taryba nutarė, kad gynybos finansavimas 2018 m. viršys 2% bendrojo vidaus produkto (BVP). Pastaraisiais metais buvo reikšmingai sustiprintos valstybės ginkluotosios pajėgos: didinamas karių skaičius, formuojama antroji brigada „Žemaitija“, modernizuojama ginkluotė“, – rašoma ataskaitoje.

Be to, šiemet Lietuvoje buvo dislokuotas Vokietijos vadovaujamas NATO batalionas, prie kurio prisijungė 9 valstybių kariai.

„Didelės pastangos dedamos dėl šalies energetiniam saugumui svarbios elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais, taip pat dėl nesaugios Astravo elektrinės klausimo – Lietuvos pastangomis branduolinė sauga jau tapo vienu Europos Sąjungos išorės politikos prioritetų. O Lietuvos patirtis statant Klaipėdos Suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) terminalą ir užsitikrinant energetinį savarankiškumą jau tampa eksporto preke. Lietuva padės Kroatijai statyti SkGD terminalą, tokių projektų vystytojai jau konsultuojami ir Kolumbijoje, Urugvajuje, Indonezijoje, Brazilijoje, Maltoje, Pietų Afrikos Respulikoje“, – teigiama ataskaitoje.

Prezidentūra priminė, kad p. Grybauskaitė palaiko aktyvius kontaktus su naująja Jungtinių Amerikos Valstijų administracija – jau dukart per pastarąjį pusmetį buvo susitikta su prezidentu Donaldu Trumpu. „Lietuvos pozicija girdima ir Europos Vadovų Taryboje (EVT), kurioje šalies interesams atstovauja prezidentė. Formaliuose ir neformaliuose EVT susitikimuose sprendžiami strateginiai klausimai: sankcijos Rusijai, energetika, ES išorės sienų apsauga, taip pat ginami Lietuvos piliečių interesai „Brexit“ procese. Lietuva ir toliau išlieka didžiausia Ukrainos advokatė – prezidentės pozicija prisidėjo užtikrinant Europos lyderių vienybę dėl sankcijų Rusijai taikymo, taip pat Lietuvos parama ir pagalba padėjo pasiekti bevizį režimą Ukrainai ir Gruzijai“, – pastebima ataskaitoje.

Ryžto ir nuoseklumo – daugiau

Apibendrindami prezidentės veiklą apžvalgininkai ir politikos ekspertai atkreipia dėmesį, kad p. Grybauskaitė visus aštuonerius metus buvo gana aktyvi vidaus politikos žaidėja – nevengė kritikuoti Andriaus Kubiliaus, Algirdo Butkevičiaus ir Sauliaus Skvernelio vyriausybių bei valdančiosios daugumos Seime prieštaringai vertinamų sprendimų arba nepakankamo veiksmingumo. Ji taip pat yra pateikusi daug įstatyminių pasiūlymų, skirtų stiprinti šalies nepriklausomybę ir nacionalinį saugumą, skaidrinti ekonominę aplinką, tobulinti visuomeninį gyvenimą.

Būta ir nemažai jos veto. Tačiau ne visi prezidentės pasiūlyti įstatymai buvo Seimo priimti, kai kuriuos svarbius veto sugebėta atmesti.

Užsienio politikoje, anot ekspertų, p. Grybauskaitė tik pačioje pirmosios kadencijos pradžioje kiek blaškėsi, pvz., bandė ieškoti kontaktų su Kremliumi bei kaimynine diktatoriška Baltarusija, atsisakė vykti į vieną svarbų susitikimą su JAV tuometiniu prezidentu Baracku Obama, nepasistengė pagerinti santykių su Lenkija.

Tačiau baigiantis pirmajai kadencijai ir ypač antrosios metu prezidentė demonstruoja kur kas nuoseklesnę ir ryžtingesnę užsienio politiką, paremtą vertybiniais pagrindais. Šį esminį posūkį nulėmė dėl agresyvios Rusijos vykdomos politikos paaštrėjusi geopolitinė situacija regione, būtinybė stiprinti Lietuvos nacionalinį saugumą.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
V. Zelenskis nepriėmė premjero O. Hončaruko atsistatydinimo

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį nesutiko patenkinti savo premjero atsistatydinimo...

Verslo aplinka
2020.01.17
D. Trumpą per teismą Senate gins garsenybių advokatas A. Dershowitzas

Garsiausias JAV įžymybių advokatas Alanas Dershowitzas penktadienį pareiškė, kad dirbs prezidentą Donaldą...

Verslo aplinka
2020.01.17
„Fiat Chrysler“ ir „Foxconn“ derasi dėl bendros elektromobilių gamybos įmonės įkūrimo

Italijos ir JAV automobilių koncernas „Fiat Chrysler Automobiles“ (FCA) bei didžiausia pasaulyje elektronikos...

Žiniasklaidai paskirstyta 2,6 mln. Eur parama

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas (SRTRF) paskirstė 2,578 mln. Eur paramos nacionalinei,...

Rinkodara
2020.01.17
Valstybės ir savivaldybių biudžetai gavo 23,4% daugiau pajamų

Išankstiniais Finansų ministerijos duomenimis, 2019 m. valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų...

Finansai
2020.01.17
Personalo valdymo tendencijos 2020

Produktyvumo problema Lietuvoje, su kuria susiduria didelė dalis vadovų, yra ne tik Lietuvos verslo iššūkis.

Vadyba
2020.01.17
Lenkai surinko įrodymus apie jų verslo diskriminavimą ES senbuvėse, reikalaus lygių sąlygų Premium

Verslas iš ES priklausančių Centrinės ir Rytų Europos šalių, veikdamas bendrojoje rinkoje, susiduria su aibe...

Verslo aplinka
2020.01.17
Profsąjungos kritikuoja premjero siūlymus dėl švietimo susitarimų

Šalies švietimo profsąjungos kritikuoja premjero Sauliaus Skvernelio siūlomą susitarimą partijoms dėl...

Verslo aplinka
2020.01.17
R. Karbauskis tikina, kad valdantieji nekonfrontuoja su prezidentu

Valdančioji koalicija ir Vyriausybė nekonfrontuoja su prezidentu Gitanu Nausėda, teigia Ramūnas Karbauskis,...

Verslo aplinka
2020.01.17
Prezidentas žada vetuoti Turto civilinio konfiskavimo įstatymą 4

Prezidentas Gitanas Nausėda ketina vetuoti Seimo priimtą Turto civilinio konfiskavimo įstatymą. Apie tai po...

Verslo aplinka
2020.01.17
ES kritikuoja JAV-Kinijos prekybos susitarimą

Philas Hoganas, už prekybą atsakingas Europos Komisijos narys, sukritikavo JAV – Kinijos pirmojo etapo...

Verslo aplinka
2020.01.17
Tarnybinės etikos sargų išvadų dėl „premjero kelio“ dar teks palaukti Premium

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) jau artimiausiu metu pateiks susisiekimo ministro Jaroslavo...

Verslo aplinka
2020.01.17
L. Linkevičius: panika dėl Astravo gali pakenkti ivesticijoms

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius penktadienį pareiškė, kad panikos kėlimas dėl Astravo atominės...

Verslo aplinka
2020.01.17
G. Nausėda sako nebematantis prasmės kalbėti su valdančiaisiais apie J. Narkevičių

Prezidentas Gitanas Nausėda sako neplanuojantis penktadienį su valdančiųjų lyderiu Ramūnu Karbauskiu kalbėtis...

Verslo aplinka
2020.01.17
G. Nausėda: per ilgai leidome klostytis laukinių Vakarų sąlygomis  1

Lietuvos ekonomikoje pernelyg ilgai leista klostytis laukinių Vakarų sąlygoms, sako prezidentas Gitanas...

Verslo aplinka
2020.01.17
Verslas Lietuvoje mato mažiau korupcijos Premium

Tarp Lietuvos gyventojams aktualių problemų korupcija užima 4-ą vietą po mažų atlyginimų, kylančių kainų,...

Verslo aplinka
2020.01.17
Atsistatydino Ukrainos premjeras

Penktadienį atsistatydino Ukrainos premjeras Oleksijus Hončarukas. Apie savo sprendimą Ukrainos premjeras...

Verslo aplinka
2020.01.17
Sulėtėjusios Kinijos ekonomikos atsigavimo ženklai

Kinijos ekonomikos augimas pernai buvo lėčiausias per paskutiniuosius tris dešimtmečius. Tačiau metų pabaiga...

Verslo aplinka
2020.01.17
Ne režimo permainos, o politinis manevras

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas suformulavo šalies konstitucines reformas ir pasiuntė atsistatydinti...

Verslo aplinka
2020.01.17
Ankstyvi V. Putino valdžios manevrai Premium

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, žengė pokyčių link: perstumdė vyriausybę ir iš esmės pakeitė valdžių...

Verslo aplinka
2020.01.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau