Prezidentės kadencijos metinės: akcentai – saugumas ir teisingumas

Publikuota: 2017-07-10
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Socialinis žmonių saugumas, nacionalinio saugumo, šalies gynybos stiprinimas, korupcijos mažinimas, teisingumo užtikrinimas. Šiuos valstybės vadovės Dalios Grybauskaitės veiklos prioritetus akcentuoja prezidentūra, pateikusi apibendrintą ataskaitą apie pastaruosius jos kadencijos metus.

Šį trečiadienį, liepos 12 d., sukanka lygiai aštuoneri metai, kai prezidentė prisiekė pirmą kartą ir treji metai nuo jos antrosios priesaikos. Poniai Grybauskaitei lieka dveji metai darbo prezidento poste – 2019 m. gegužę bus išrinktas ir liepos vidury prisieks jos įpėdinis. Pati p. Grybauskaitė negalės siekti perrinkimo.

Išskirtas Darbo kodeksas

Pirmadienį prezidentūros spaudos tarnyba paviešino ataskaitą, kam pastaraisiais kadencijos metais valstybės vadovė skyrė didžiausią dėmesį.

Joje išskirta p. Grybauskaitės inicijuota kampanija „Už saugią Lietuvą“. Ši iniciatyva skirta socialinei atskirčiai mažinti, vaikų saugumui užtikrinti, pagalbai nuo priklausomybių kenčiantiems žmonėms.

Primenama, kad prezidentė „ėmėsi iniciatyvos apsaugoti darbuotojų interesus svarstant naująjį Darbo kodeksą (DK) ir pasiūlė sugrąžinti į jį daugiau socialinio jautrumo“. Po to, kai pernai Seimas patvirtino naująjį DK, prezidentė jį vetavo, pateikdama daugiau kaip dvi dešimtis esminių pataisų. Iš pradžių Seimas veto sugebėjo atmesti, tačiau vėliau patvirtino 11 „prezidentinių“ pataisų, o pradėjęs dirbti naujasis parlamentas pusmečiui atidėjo DK įsigaliojimą ir per tą laiką patvirtino dar keliolika pataisų jame, kai kurios iš jų buvo analogiškos teiktoms valstybės vadovės.

Lankstesnius darbo santykius įteisinantis naujasis DK su visomis priimtosiomis pataisomis įsigaliojo nuo šios liepos.

Prezidentūros ataskaitoje yra pateikta ir daugiau statistikos apie iniciatyvą „Už saugią Lietuvą“. „Prasidėjo reali vaikų globos namų reforma – šiuo metu pertvarkoma 20 vaikų globos įstaigų, beveik 400 vaikų jau gyvena namus primenančioje aplinkoje. Taip pat prezidentė pati inicijavo daugybę įstatymų, kurie paspartins vaikų globos ir įvaikinimo procesus. Taip pat buvo naujai atidaryta ir atnaujinta 19 vaikų dienos centrų visoje Lietuvoje, antrus metus iš eilės 1.300 vaikų iš sunkiau gyvenančių šeimų padovanotos vasaros atostogos“, – rašoma ataskaitoje.

Iš viso prie socialinės kampanijos „Už saugią Lietuvą“ jau prisijungė daugiau negu 400 iniciatyvų, visos savivaldybės, nevyriausybinės organizacijos, verslo įmonės, diplomatinės atstovybės, žiniasklaida.

Ne visi pasiūlymai priimami

Vienu svarbiausių prezidentės prioritetų nuo pirmosios kadencijos pradžios, anot ataskaitos, išlieka korupcijos mažinimas ir teisingumo užtikrinimas: „Siekiant didinti skaidrumą ir atskaitomybę, prezidentė pradėjo valstybės registrų pertvarką, taip pat pasiūlė apriboti vadovų kadencijas valstybės ir savivaldybės valdomose įmonėse bei įvesti direktorių kadencijas mokyklose. Efektyvesnei kovai su korupcija prezidentė pasiūlė praplėsti viešas turto deklaracijas privalančių teikti asmenų ratą, taip pat užkirsti kelią politikų piktnaudžiavimui labdaros fondų pinigais bei dalinti šešėlinę paramą valstybės ir savivaldybių valdomoms įmonėms.“

Tiesa, ne visos p. Grybauskaitės iniciatyvos sulaukė palaikymo Seime. Pvz., neseniai parlamentarai atmetė jos siūlymą įvesti biudžetinių įstaigų vadovų kadencijas ar apriboti mokyklų direktorių kadencijų skaičių.

Ataskaitoje primenama, kad siekiant sumažinti vaistų kainas buvo pradėta kompensuojamųjų vaistų kainyno ir kainodaros peržiūra. „Vaikų negalinčioms susilaukti poroms padėti prezidentė vetavo Pagalbinio apvaisinimo įstatymą ir taip užtikrino valstybės finansuojamą ir tarptautinę medicinos praktiką atitinkantį gydymą“, – rašo prezidentūra.

Inicijuoti ir įstatymų paketai nebaudžiamumui mažinti – prezidentės pateiktos įstatymo pataisos „leis valstybei ir žmonėms didelę žalą padariusius nusikaltėlius teisti už akių ir taikyti adekvačias sankcijas už didelio masto sukčiavimą mokesčiais“.

Ataskaitoje teigiama, kad valstybės vadovė rūpinasi inovacijomis ir investicijomis. „Prezidentė asmeniškai dėjo pastangas, kad Lietuva taptų prestižinės organizacijos CERN nare. Prezidentės susitikimai su potencialiais investuotojais užsienio vizitų metu, nuoseklus dėmesys naujų investicijų į Lietuvą pritraukimui taip pat davė apčiuopiamų rezultatų – Lietuvoje atidaryti britų „Barclays Rise“ ir suomių „Outokumpu“ padaliniai“, – primenama joje.

Dėmesys nacionaliniam ir energetiniam saugumui

Prie reikšmingiausių darbų priskiriamas rūpestis šalies gynybos stiprinimu ir aktyvios užsienio politikos vykdymu: „Lietuva tapo viena sparčiausiai finansavimą gynybai didinančių NATO šalių – prezidentės vadovaujama Valstybės gynimo taryba nutarė, kad gynybos finansavimas 2018 m. viršys 2% bendrojo vidaus produkto (BVP). Pastaraisiais metais buvo reikšmingai sustiprintos valstybės ginkluotosios pajėgos: didinamas karių skaičius, formuojama antroji brigada „Žemaitija“, modernizuojama ginkluotė“, – rašoma ataskaitoje.

Be to, šiemet Lietuvoje buvo dislokuotas Vokietijos vadovaujamas NATO batalionas, prie kurio prisijungė 9 valstybių kariai.

„Didelės pastangos dedamos dėl šalies energetiniam saugumui svarbios elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais, taip pat dėl nesaugios Astravo elektrinės klausimo – Lietuvos pastangomis branduolinė sauga jau tapo vienu Europos Sąjungos išorės politikos prioritetų. O Lietuvos patirtis statant Klaipėdos Suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) terminalą ir užsitikrinant energetinį savarankiškumą jau tampa eksporto preke. Lietuva padės Kroatijai statyti SkGD terminalą, tokių projektų vystytojai jau konsultuojami ir Kolumbijoje, Urugvajuje, Indonezijoje, Brazilijoje, Maltoje, Pietų Afrikos Respulikoje“, – teigiama ataskaitoje.

Prezidentūra priminė, kad p. Grybauskaitė palaiko aktyvius kontaktus su naująja Jungtinių Amerikos Valstijų administracija – jau dukart per pastarąjį pusmetį buvo susitikta su prezidentu Donaldu Trumpu. „Lietuvos pozicija girdima ir Europos Vadovų Taryboje (EVT), kurioje šalies interesams atstovauja prezidentė. Formaliuose ir neformaliuose EVT susitikimuose sprendžiami strateginiai klausimai: sankcijos Rusijai, energetika, ES išorės sienų apsauga, taip pat ginami Lietuvos piliečių interesai „Brexit“ procese. Lietuva ir toliau išlieka didžiausia Ukrainos advokatė – prezidentės pozicija prisidėjo užtikrinant Europos lyderių vienybę dėl sankcijų Rusijai taikymo, taip pat Lietuvos parama ir pagalba padėjo pasiekti bevizį režimą Ukrainai ir Gruzijai“, – pastebima ataskaitoje.

Ryžto ir nuoseklumo – daugiau

Apibendrindami prezidentės veiklą apžvalgininkai ir politikos ekspertai atkreipia dėmesį, kad p. Grybauskaitė visus aštuonerius metus buvo gana aktyvi vidaus politikos žaidėja – nevengė kritikuoti Andriaus Kubiliaus, Algirdo Butkevičiaus ir Sauliaus Skvernelio vyriausybių bei valdančiosios daugumos Seime prieštaringai vertinamų sprendimų arba nepakankamo veiksmingumo. Ji taip pat yra pateikusi daug įstatyminių pasiūlymų, skirtų stiprinti šalies nepriklausomybę ir nacionalinį saugumą, skaidrinti ekonominę aplinką, tobulinti visuomeninį gyvenimą.

Būta ir nemažai jos veto. Tačiau ne visi prezidentės pasiūlyti įstatymai buvo Seimo priimti, kai kuriuos svarbius veto sugebėta atmesti.

Užsienio politikoje, anot ekspertų, p. Grybauskaitė tik pačioje pirmosios kadencijos pradžioje kiek blaškėsi, pvz., bandė ieškoti kontaktų su Kremliumi bei kaimynine diktatoriška Baltarusija, atsisakė vykti į vieną svarbų susitikimą su JAV tuometiniu prezidentu Baracku Obama, nepasistengė pagerinti santykių su Lenkija.

Tačiau baigiantis pirmajai kadencijai ir ypač antrosios metu prezidentė demonstruoja kur kas nuoseklesnę ir ryžtingesnę užsienio politiką, paremtą vertybiniais pagrindais. Šį esminį posūkį nulėmė dėl agresyvios Rusijos vykdomos politikos paaštrėjusi geopolitinė situacija regione, būtinybė stiprinti Lietuvos nacionalinį saugumą.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Vilniuje rasta aviacinė bomba – nukenksminta 1

Vilniaus Žvėryno rajone ketvirtadienį rasta aviacinė bomba buvo nukenksminta, pranešė portalas „15min.lt“.

Verslo aplinka
2019.11.14
JK nepaskiriant komisaro, ES imsis teisinių priemonių

Europos Sąjunga ėmėsi teisinių veiksmų prieš komisaro į naująją Europos Komisiją neskiriančią Jungtinę...

Verslo aplinka
2019.11.14
Seime žlugo planas stabdyti urėdijų reformą 

Seimas po svarstymo ketvirtadienį pritarė Miškų įstatymo pataisoms, kurios iš esmės nesiskiria nuo ankstesnio...

Finansai
2019.11.14
Strategine įmone tapusios „Problematikos“ vadovas: bijau „Geotermos“ pavyzdžio

Seimui nusprendus įtraukti valstybės valdomą kelių techninės priežiūros ir kokybės kontrolės bendrovę...

Statyba ir NT
2019.11.14
G. Nausėda: valstybinis bankas neturėtų būti tabu 6

Šalies prezidentas sako, kad padėtis bankų rinkoje verčia pradėti galvoti apie valstybinio komercinio banko...

Finansai
2019.11.14
Teisingumo ministerija siūlo dekriminalizuoti dalį turtinių ir ekonominių nusikaltimų 

Teisingumo ministerija ketvirtadienį pasiūlė dekriminalizuoti mažiau pavojingus ekonominius, finansinius ir...

Verslo aplinka
2019.11.14
Britai iki rinkimų komisaro nesiūlys, EK darbo pradžia vėl gali nusikelti

Jungtinė Karalystė (JK) savo kandidatą į naujos sudėties Europos Komisijos (EK) narius pateiks tik po šalies...

Verslo aplinka
2019.11.14
„Achema“ skųsis Europos teismui dėl pagalbos SkGD terminalui

Koncerno „Achemos grupė“ valdoma Jonavos trąšų gamintoja „Achema“ planuoja skųsti Europos Sąjungos Bendrojo...

Pramonė
2019.11.14
Į Seimo vicepirmininkus valdantieji siūlo K. Bartkevičių

Į Seimo vicepirmininko pareigas vietoje atstatydinto Remigijaus Žemaitaičio valdantieji siūlo skirti...

Verslo aplinka
2019.11.14
Vokietija recesijos vis dėlto išvengė: trečiąjį ketvirtį jos ekonomika šiek tiek augo

Nors buvo laukta, kad Vokietijos ekonomika trečiąjį ketvirtį, kaip ir antrąjį, susitrauks ir įeis į techninę...

Verslo aplinka
2019.11.14
Atmetė prezidento veto dėl įmonių „Problematika“ ir „Kelių priežiūra“ 1

Seimas atmetė prezidento Gitano Nausėdos pasiūlymą iš strateginių, neprivatizuotinų įmonių sąrašo išbraukti...

Verslo aplinka
2019.11.14
S. Skvernelis tikisi, kad subalansuotas biudžetas bus priimtas

Premjeras Saulius Skvernelis tikisi, kad Seimas patvirtins subalansuotą ir socialiai atsakingą kitų metų...

Verslo aplinka
2019.11.14
Prekybos mokestis – sprangus kąsnis, kurį greičiausiai teks nuryti Premium

Prekybos sektorius visuomet buvo vienas konkurencingiausių Lietuvoje, o pastaruoju metu iššūkių kreivės kils...

Prekyba
2019.11.14
Pasibaigiant kadencijoms, prezidentas atšaukė ambasadorius NATO, Rusijoje

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį atšaukė ambasadorius Rusijoje, NATO bei UNESCO, pasibaigiant jų...

Verslo aplinka
2019.11.14
Prezidentas D. Trumpas apkaltos nestebėjo, nes susitiko su Turkijos prezidentu

Pirmųjų tiesiogiai transliuojamų apkaltos klausymų JAV prezidentas Donaldas Trumpas nestebėjo, nes tuo metu...

Verslo aplinka
2019.11.14
Vertybė – ne NPD, o įstatymų stabilumas 1

Prognozuojami įstatymai, ekonomikos stabilumas ir lūkesčiai, kad verslo reguliavimas nesikeis, verslui yra...

Finansai
2019.11.14
Prekes nuteistiesiems ir suimtiesiems tieks „Pontem“ ir „Lobby Baltic“

Kalėjimų departamento konkursus dėl prekių tiekimo nuteistiesiems ir suimtiesiems laimėjo bendrovės „Pontem“...

Verslo aplinka
2019.11.13
Estijos ministras: Rusija naudojosi „Swedbank“, kad darytų poveikį šalims

Rusijos specialiosios tarnybos naudojosi trijose Baltijos šalyse veikiančiu Švedijos banku „Swedbank“,...

Finansai
2019.11.13
V. Kaubrė paskirtas Valstybinės miškų urėdijos vadovu 1

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika pasirašė įsakymą dėl Valdo Kaubrės skyrimo VĮ Valstybinės miškų urėdijos...

Pramonė
2019.11.13
Socialdemokratų frakcijos Seime seniūne tapo R. Budbergytė

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos seniūne trečiadienį išrinkta Rasa Budbergytė.

Verslo aplinka
2019.11.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau