Prezidentės kadencijos metinės: akcentai – saugumas ir teisingumas

Publikuota: 2017-07-10
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Socialinis žmonių saugumas, nacionalinio saugumo, šalies gynybos stiprinimas, korupcijos mažinimas, teisingumo užtikrinimas. Šiuos valstybės vadovės Dalios Grybauskaitės veiklos prioritetus akcentuoja prezidentūra, pateikusi apibendrintą ataskaitą apie pastaruosius jos kadencijos metus.

Šį trečiadienį, liepos 12 d., sukanka lygiai aštuoneri metai, kai prezidentė prisiekė pirmą kartą ir treji metai nuo jos antrosios priesaikos. Poniai Grybauskaitei lieka dveji metai darbo prezidento poste – 2019 m. gegužę bus išrinktas ir liepos vidury prisieks jos įpėdinis. Pati p. Grybauskaitė negalės siekti perrinkimo.

Išskirtas Darbo kodeksas

Pirmadienį prezidentūros spaudos tarnyba paviešino ataskaitą, kam pastaraisiais kadencijos metais valstybės vadovė skyrė didžiausią dėmesį.

Joje išskirta p. Grybauskaitės inicijuota kampanija „Už saugią Lietuvą“. Ši iniciatyva skirta socialinei atskirčiai mažinti, vaikų saugumui užtikrinti, pagalbai nuo priklausomybių kenčiantiems žmonėms.

Primenama, kad prezidentė „ėmėsi iniciatyvos apsaugoti darbuotojų interesus svarstant naująjį Darbo kodeksą (DK) ir pasiūlė sugrąžinti į jį daugiau socialinio jautrumo“. Po to, kai pernai Seimas patvirtino naująjį DK, prezidentė jį vetavo, pateikdama daugiau kaip dvi dešimtis esminių pataisų. Iš pradžių Seimas veto sugebėjo atmesti, tačiau vėliau patvirtino 11 „prezidentinių“ pataisų, o pradėjęs dirbti naujasis parlamentas pusmečiui atidėjo DK įsigaliojimą ir per tą laiką patvirtino dar keliolika pataisų jame, kai kurios iš jų buvo analogiškos teiktoms valstybės vadovės.

Lankstesnius darbo santykius įteisinantis naujasis DK su visomis priimtosiomis pataisomis įsigaliojo nuo šios liepos.

Prezidentūros ataskaitoje yra pateikta ir daugiau statistikos apie iniciatyvą „Už saugią Lietuvą“. „Prasidėjo reali vaikų globos namų reforma – šiuo metu pertvarkoma 20 vaikų globos įstaigų, beveik 400 vaikų jau gyvena namus primenančioje aplinkoje. Taip pat prezidentė pati inicijavo daugybę įstatymų, kurie paspartins vaikų globos ir įvaikinimo procesus. Taip pat buvo naujai atidaryta ir atnaujinta 19 vaikų dienos centrų visoje Lietuvoje, antrus metus iš eilės 1.300 vaikų iš sunkiau gyvenančių šeimų padovanotos vasaros atostogos“, – rašoma ataskaitoje.

Iš viso prie socialinės kampanijos „Už saugią Lietuvą“ jau prisijungė daugiau negu 400 iniciatyvų, visos savivaldybės, nevyriausybinės organizacijos, verslo įmonės, diplomatinės atstovybės, žiniasklaida.

Ne visi pasiūlymai priimami

Vienu svarbiausių prezidentės prioritetų nuo pirmosios kadencijos pradžios, anot ataskaitos, išlieka korupcijos mažinimas ir teisingumo užtikrinimas: „Siekiant didinti skaidrumą ir atskaitomybę, prezidentė pradėjo valstybės registrų pertvarką, taip pat pasiūlė apriboti vadovų kadencijas valstybės ir savivaldybės valdomose įmonėse bei įvesti direktorių kadencijas mokyklose. Efektyvesnei kovai su korupcija prezidentė pasiūlė praplėsti viešas turto deklaracijas privalančių teikti asmenų ratą, taip pat užkirsti kelią politikų piktnaudžiavimui labdaros fondų pinigais bei dalinti šešėlinę paramą valstybės ir savivaldybių valdomoms įmonėms.“

Tiesa, ne visos p. Grybauskaitės iniciatyvos sulaukė palaikymo Seime. Pvz., neseniai parlamentarai atmetė jos siūlymą įvesti biudžetinių įstaigų vadovų kadencijas ar apriboti mokyklų direktorių kadencijų skaičių.

Ataskaitoje primenama, kad siekiant sumažinti vaistų kainas buvo pradėta kompensuojamųjų vaistų kainyno ir kainodaros peržiūra. „Vaikų negalinčioms susilaukti poroms padėti prezidentė vetavo Pagalbinio apvaisinimo įstatymą ir taip užtikrino valstybės finansuojamą ir tarptautinę medicinos praktiką atitinkantį gydymą“, – rašo prezidentūra.

Inicijuoti ir įstatymų paketai nebaudžiamumui mažinti – prezidentės pateiktos įstatymo pataisos „leis valstybei ir žmonėms didelę žalą padariusius nusikaltėlius teisti už akių ir taikyti adekvačias sankcijas už didelio masto sukčiavimą mokesčiais“.

Ataskaitoje teigiama, kad valstybės vadovė rūpinasi inovacijomis ir investicijomis. „Prezidentė asmeniškai dėjo pastangas, kad Lietuva taptų prestižinės organizacijos CERN nare. Prezidentės susitikimai su potencialiais investuotojais užsienio vizitų metu, nuoseklus dėmesys naujų investicijų į Lietuvą pritraukimui taip pat davė apčiuopiamų rezultatų – Lietuvoje atidaryti britų „Barclays Rise“ ir suomių „Outokumpu“ padaliniai“, – primenama joje.

Dėmesys nacionaliniam ir energetiniam saugumui

Prie reikšmingiausių darbų priskiriamas rūpestis šalies gynybos stiprinimu ir aktyvios užsienio politikos vykdymu: „Lietuva tapo viena sparčiausiai finansavimą gynybai didinančių NATO šalių – prezidentės vadovaujama Valstybės gynimo taryba nutarė, kad gynybos finansavimas 2018 m. viršys 2% bendrojo vidaus produkto (BVP). Pastaraisiais metais buvo reikšmingai sustiprintos valstybės ginkluotosios pajėgos: didinamas karių skaičius, formuojama antroji brigada „Žemaitija“, modernizuojama ginkluotė“, – rašoma ataskaitoje.

Be to, šiemet Lietuvoje buvo dislokuotas Vokietijos vadovaujamas NATO batalionas, prie kurio prisijungė 9 valstybių kariai.

„Didelės pastangos dedamos dėl šalies energetiniam saugumui svarbios elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais, taip pat dėl nesaugios Astravo elektrinės klausimo – Lietuvos pastangomis branduolinė sauga jau tapo vienu Europos Sąjungos išorės politikos prioritetų. O Lietuvos patirtis statant Klaipėdos Suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) terminalą ir užsitikrinant energetinį savarankiškumą jau tampa eksporto preke. Lietuva padės Kroatijai statyti SkGD terminalą, tokių projektų vystytojai jau konsultuojami ir Kolumbijoje, Urugvajuje, Indonezijoje, Brazilijoje, Maltoje, Pietų Afrikos Respulikoje“, – teigiama ataskaitoje.

Prezidentūra priminė, kad p. Grybauskaitė palaiko aktyvius kontaktus su naująja Jungtinių Amerikos Valstijų administracija – jau dukart per pastarąjį pusmetį buvo susitikta su prezidentu Donaldu Trumpu. „Lietuvos pozicija girdima ir Europos Vadovų Taryboje (EVT), kurioje šalies interesams atstovauja prezidentė. Formaliuose ir neformaliuose EVT susitikimuose sprendžiami strateginiai klausimai: sankcijos Rusijai, energetika, ES išorės sienų apsauga, taip pat ginami Lietuvos piliečių interesai „Brexit“ procese. Lietuva ir toliau išlieka didžiausia Ukrainos advokatė – prezidentės pozicija prisidėjo užtikrinant Europos lyderių vienybę dėl sankcijų Rusijai taikymo, taip pat Lietuvos parama ir pagalba padėjo pasiekti bevizį režimą Ukrainai ir Gruzijai“, – pastebima ataskaitoje.

Ryžto ir nuoseklumo – daugiau

Apibendrindami prezidentės veiklą apžvalgininkai ir politikos ekspertai atkreipia dėmesį, kad p. Grybauskaitė visus aštuonerius metus buvo gana aktyvi vidaus politikos žaidėja – nevengė kritikuoti Andriaus Kubiliaus, Algirdo Butkevičiaus ir Sauliaus Skvernelio vyriausybių bei valdančiosios daugumos Seime prieštaringai vertinamų sprendimų arba nepakankamo veiksmingumo. Ji taip pat yra pateikusi daug įstatyminių pasiūlymų, skirtų stiprinti šalies nepriklausomybę ir nacionalinį saugumą, skaidrinti ekonominę aplinką, tobulinti visuomeninį gyvenimą.

Būta ir nemažai jos veto. Tačiau ne visi prezidentės pasiūlyti įstatymai buvo Seimo priimti, kai kuriuos svarbius veto sugebėta atmesti.

Užsienio politikoje, anot ekspertų, p. Grybauskaitė tik pačioje pirmosios kadencijos pradžioje kiek blaškėsi, pvz., bandė ieškoti kontaktų su Kremliumi bei kaimynine diktatoriška Baltarusija, atsisakė vykti į vieną svarbų susitikimą su JAV tuometiniu prezidentu Baracku Obama, nepasistengė pagerinti santykių su Lenkija.

Tačiau baigiantis pirmajai kadencijai ir ypač antrosios metu prezidentė demonstruoja kur kas nuoseklesnę ir ryžtingesnę užsienio politiką, paremtą vertybiniais pagrindais. Šį esminį posūkį nulėmė dėl agresyvios Rusijos vykdomos politikos paaštrėjusi geopolitinė situacija regione, būtinybė stiprinti Lietuvos nacionalinį saugumą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Kelti kandidatus į laisvas vietas Seime ketina devynios partijos

Kelti kandidatus į laisvas vietas Seime ketina devynios partijos, taip pat registruojasi savarankiški...

Perkančiosios organizacijos galės priimti europinio standarto el. sąskaitas faktūras Verslo tribūna

Nuo š. m. liepos 1 d. Lietuvoje pradeda veikti naujo standarto „E. sąskaita“ modulis „eInvoicing“, kuris...

Paslaugos
06:00
Šnipštu virtusi euforija 2

Nepaisant ilgą laiką vyravusios politikų euforijos dėl daugiabučių renovacijos perspektyvų, procesas stringa:...

Daugiabučių renovacija: darbų yra dešimtmečiams, bet stinga norinčių jų imtis Premium

Skaičiuojama, kad Lietuvoje yra apie 30.000 daugiabučių, kuriuos reikia renovuoti, tad darbų yra keliems...

Koalicijos derybos: skubės lėčiau Premium

Atnaujinamos valdančiosios koalicijos partneriai trumpam sustabdė derybas, bet tikina jas baigti ketinantys...

Pačių mažiausių augimą stabdo ir šiltnamio sąlygos  Premium

Labai mažos, iki 9 darbuotojų turinčios, įmonės sudaro 81% visų Lietuvos bendrovių. Dauguma jų nė neūgteli ar...

Gazelė
05:45
Oportunistas britų lyderis gali nustebinti dėl „Brexit“ krypties Premium

Borisas Johnsonas, buvęs Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų ministras ir vienas pagrindinių 2016 m.

B. Netanyahu meilikauja D. Trumpui – pavadino miestą jo garbei 11

Trump Heights arba Ramat Trump – į tokį miestą Golano Aukštumose, kurias Izraelis laiko savo teritorija,...

Laisvalaikis
2019.06.17
Teisme mirė buvęs Egipto prezidentas Mohammedas Morsi

Teisme mirė Mohammedas Morsi, buvęs Egipto prezidentas, nuo posto kariuomenės nuverstas 2013 m.

Verslo aplinka
2019.06.17
Patvirtinta atnaujinta Vilniaus šilumos tinklų valdyba

Centralizuotai šilumą tiekiančios bendrovės Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) stebėtojų taryba pirmadienį...

Verslo aplinka
2019.06.17
Kipro ir Turkijos ginčas dėl dujų aštrėja, grasinama ES sankcijomis  Premium

Graikija ir Kipras spaus ES partnerius nubausti Turkiją, įskaitant galimas sankcijas, jei bus patvirtinta,...

Verslo aplinka
2019.06.17
Iranas per dešimt dienų pažeis leistiną urano atsargų kiekį 4

Pirmadienį Iranas įspėjo, kad per dešimt dienų ketina pažeisti tarptautinį susitarimą ir padidinti leistiną...

Verslo aplinka
2019.06.17
IT darbo rinkos analizė: daugelis studentų jau dirba Premium 2

Bendras užimtų darbo vietų skaičius Lietuvos ekonomikoje beveik nekinta, tačiau informacinių ir ryšių...

Paslaugos
2019.06.17
LAT paneigė baudinės civilinės atsakomybės funkcijos galimumą sutartiniuose santykiuose Verslo tribūna

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas birželio 13 dieną priėmė svarbią nutartį ir užbaigė ilgus metus trukusią...

Finansai
2019.06.17
Teismas atmetė buvusio Klaipėdos uosto vadovo A. Vaitkaus skundą dėl atleidimo

Teismas pirmadienį atmetė Arvydo Vaitkaus, buvusio Klaipėdos uosto vadovo skundą dėl atleidimo iš...

Verslo aplinka
2019.06.17
Iššūkiai žengiant į milžinišką Indijos rinką: nuo didelių muitų iki abipusio nepasitikėjimo Premium 1

Patekimas į vienos sparčiausiai augančių pasaulio ekonomikų – Indijos – rinką yra ilgas ir sudėtingas...

Verslo aplinka
2019.06.17
Eurostatas: valandos darbo sąnaudų augimas Lietuvoje – didesnis nei ES 3

Vidutinių valandos darbo sąnaudų augimas Lietuvoje šių metų pirmąjį ketvirtį buvo didesnis nei vidutiniškai...

Verslo aplinka
2019.06.17
Svarstoma oro uosto tarp Vilniaus ir Kauno idėja 44

Susisiekimo ministerija svarsto ir pradeda dėlioti planus naujiems pagrindiniams šalies oro vartams. Jei...

Statyba ir NT
2019.06.17
„Facebook“ savo kriptovaliutą „Libra“ pristatys šią savaitę

Šaltiniai bendrovėje „Facebook“ praneša, kad socialinis tinklas užsitikrino daugiau nei tuzino didelių...

Paslaugos
2019.06.17
Trečdalis ukrainiečių ruošiasi palikti Lenkiją 16

Kas trečias Lenkijoje dirbantis ukrainietis planuoja 2019-2021 m. išvažiuoti dirbti į Vokietiją, rodo nauja...

Vadyba
2019.06.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau