VŽ paaiškina: kaip veikia G20 ir kuo svarbus susitikimas Vokietijoje
FOTOGALERIJA G20 susitikimas Hamburge ir protestai (57 nuotr.)
Penktadienį Hamburgo mieste Vokietijoje prasideda dvi dienas truksiantis G20 valstybių vadovų susitikimas. VŽ paaiškina, kaip veikia G20 grupė ir kodėl šis susitikimas yra svarbus.
Kas yra G20?
G20 (The group of twenty) yra tarptautinis forumas, vienijantis devyniolika didžiausių arba sparčiausiai besivystančių pasaulio valstybių. Įprastai vadovų susitikimuose joms atstovauja valstybės prezidentas arba ministras pirmininkas. Grupė vadinasi G20, nors ją sudaro 19 valstybių, kadangi 20-oji dalyvė yra ES, kuriai atstovauja Europos Komisija.
Grupės valstybės sudaro daugiau nei tris ketvirtadalius pasaulio ūkio, jose gyvena du trečdaliai planetos gyventojų.
infogram.com::g_20_valstybiu_ekonomikos
Priešingai nei G7 formate, kuriame susitinka tik išsivysčiusios pasaulio valstybės, G20 grupė vienija labai skirtingas valstybes turtingos šalys diskutuoja su skurdo kamuojamomis valstybėmis, o sparčiai augančios ekonomikos, tokios kaip Kinija ar Indija, bendrauja su ilgametį sąstingį išgyvenančiomis valstybėmis, tokiomis kaip Italija arba Japonija.
Kaip atsirado G20?
G20 grupė formaliai buvo įkurta 1999-aisiais per G7 valstybių finansų ministrų susitikimą. Iš pradžių grupės susitikimai vykdavo tik finansų ministrų ir centrinių bankų vadovų lygyje. Pirmasis G20 susitikimas įvyko 1999 m. Berlyne. Nuo 2008 m. tai yra kasmetinis renginys, kuriame dalyvauja grupės valstybių vadovai. Per pasaulinę ekonomikos krizę 2010-aisiais ir 2011 m. grupės vadovai buvo susitikę du kartus per metus.
Kaip veikia G20?
Šis forumas neturi nuolatinių darbuotojų, todėl susitikimus organizuoja vienerius metus grupei pirmininkaujanti valstybė. Šiemet G20 pirmininkauja Vokietija, kuri perėmė šią teisę iš Kinijos. Kitąmet Vokietija perduos pirmininkavimo estafetę Argentinai.
Pirmininkaujanti valstybė turi galimybę formuoti vadovų susitikimo darbotvarkę, kviesti į renginį kitus dalyvius. Jau tapo tradicija, kad G20 susitikimuose dalyvauja Ispanijos vadovas, taip pat Pietryčių Azijos valstybių organizacijos ir Afrikos Sąjungos atstovai.
Priešingai nei daugelis kitų organizacijų, G20 veikla nėra paremta balsavimais ir oficialiais dokumentais. Teoriškai, visos valstybės čia turi vienodą svarbą, nors realybėje didžiausią įtaką vis tiek turi didžiosios valstybės. Didelė dalis svarbiausių klausimų G20 susitikimuose yra aptariami neformalioje aplinkoje ir lieka už kadro. Po dviejų dienų G20 valstybės savo galutinius įsipareigojimus išdėsto baigiamajame komunikate. G20 dokumentai neturi teisinės galios.
Kuo reikšmingas susitikimas Hamburge?
Šiemet G20 susitikimo darbotvarkę ruošia Angela Merkel, Vokietijos kanclerė. Joje visų pirma dominuos kovos su klimato kaita tema. Šis klausimas greičiausiai dar labiau išryškins takoskyrą tarp daugelio Vakarų valstybių ir Kinijos bei JAV prezidento Donaldo Trumpo, kuris prieš kurį laiką paskelbė, kad Amerika pasitraukia iš Paryžiaus klimato kaitos sutarties. Per G7 susitikimą Italijoje šiemet JAV taip pat buvo vienintelė, pasipriešinusi baigiamojo komunikato formuluotei dėl klimato kaitos.
Tarp kitų svarbių aptariamų klausimų Hamburge bus kova su korupcija bei pabėgėlių problema. Analitikai tvirtina, kad šis G20 susitikimas parodys pastebimai artimesnius Vokietijos ir Kinijos ryšius bei šių dviejų valstybių lyderystę sprendžiant tarptautinius klausimus, JAV vis labiau nuo jų atsitraukiant.
Hamburgas taip pat taps pirmojo oficialaus prezidento Trumpo ir Vladimiro Putino, Rusijos vadovo, susitikimo vieta. G20 yra vienintelis tarptautinis renginys, kuriame po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos ir karo Rytų Ukrainoje pradžios kartu su Vakarų valstybių vadovais dalyvauja Vladimiras Putinas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti