Vyriausybė: mokesčių pertvarka biudžetui kainuos pusę milijardo

Publikuota: 2017-06-02
Finansų ministras Vilius Šapoka ir premjeras Saulius Skvernelis. Juliaus Kalinsko („15min“) nuotr.
Finansų ministras Vilius Šapoka ir premjeras Saulius Skvernelis. Juliaus Kalinsko („15min“) nuotr.

Sauliaus Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės siūloma mokesčių pertvarka valstybei kainuos beveik 0,5 mlrd. Eur. Iš jų pustrečio šimto milijonų atiteks pensijų didinimui, beveik du šimtai milijonų – vaikams ir mažai uždirbančioms šeimoms, beveik keturios dešimtys milijonų – kitai paramai.

Žada nepažeisti finansinės drausmės

Penktadienį p. Skvernelis, taip pat finansų ministras Vilius Šapoka, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis bei ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius oficialiai pristatė septynioliktosios Vyriausybės siūlomą mokesčių ir socialinės sistemos tobulinimo programą.

Teigiama, kad siūlomos priemonės jau iš kitų metų biudžeto pareikalaus 483 mln. Eur, kurie, anot Vyriausybės, „atiteks skurdui mažinti“. Iš jų 252 mln. Eur bus skirta pensijoms didinti, 193 mln. Eur – vaikams ir mažai uždirbančioms šeimoms, 38 mln. Eur – visai kitai socialinei paramai.

„Jokių naujų mokesčių kitąmet nenumatoma, tą noriu ypatingai pabrėžti, nes pirmiausia mūsų tikslas – maksimaliai sutvarkyti esamą sistemą“, – spaudos konferencijoje sakė premjeras.

Ponas Šapoka tikino, kad kiek vėliau šiemet bus pateikti ir tikslesni paskaičiavimai, kiek biudžetas sugebės surinkti papildomai lėšų, nors jo išlaidos sieks apie 0,5 mlrd. Eur. Finansų ministras teigė, kad nebus pažeisti jokie Lietuvos įsipareigojimai dėl finansinės drausmės laikymosi, nes tikimasi „subalansuoti numatomas išlaidas ir laukiamas pajamas“. „Visi pasiūlymai bus pagrįsti realiais skaičiais“, – kalbėjo jis.

Premjeras priminė, kad „turime konstitucinį įstatymą dėl fiskalinės drausmės, kurio privalome laikytis, ir tas bus daroma“.

Pasak jo, dalis numatomų papildomų pajamų – dėl socialiai neteisingų lengvatų atsisakymo, dėl geresnio mokesčių administravimo, dėl finansų ištraukimo išėmimo iš šešėlio, taip pat dėl ekonomikos augimo. Ponas Šapoka pridūrė: „Dar ir atsisakant nepagrįsto išlaidavimo.“

Mokesčių konsolidavimą atideda

Kaip jau skelbta, Vyriausybės mokesčių pertvarkos plane – lengvatos smulkiam verslui, taip pat inovatyvioms bendrovėms ir mažas pajamas gaunantiems asmenims. Taip pat numatyta neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) prilyginti minimaliai mėnesio algai (MMA), ketinama įvesti „Sodros“ įmokų lubas, bet atsisakyti mokestinių lengvatų.

Tačiau nebeliko tuojau po rinkimų atsiradusio pažado sujungti darbdavių ir darbuotojų mokamus „Sodros“ mokesčius.

„Buvo išanalizuotas ir mūsų programoje numatytas variantas dėl vadinamojo mokesčių konsolidavimo. Bet prieita prie išvados, kad mes savo pagrindinius tikslus pasiekiame ir tomis mažiau rizikingomis priemonėmis, kurios yra dabar siūlomos“, – aiškino p. Skvernelis.

Tačiau, atsakydamas į VŽ klausimą, jis pridūrė, kad diskusijos dėl mokesčių pertvarkos, taigi, ir dėl mokesčių konsolidavimo tęsis toliau. „Todėl ir tas konsolidavimo klausimas nėra galutinai užbrauktas. Be to, yra ir daug visokių papildomų pasiūlymų ir iš koalicijos partnerių, ir iš opozicijos, ir iš ekspertų. Visais tais klausimais diskutuosime jau kitąmet, įgyvendinę dabartinį pertvarkos etapą“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas.

Anot jo, 2018 m., matyt, laukia diskusijos ir dėl progresinių mokesčių, ir dėl didesnio kapitalo apmokestinimo.

Paklaustas, ar kitąmet numatoma didinti MMA, kuri dabar siekia 380 Eur, p. Skvernelis atsakė aptakiai – esą Vyriausybė kartu su profsąjungom ir darbdaviais inicijuoja Nacionalinį susitarimą dėl algų didinimo, „bet taip pat reikia rasti šaltinius, iš kurių bus jos didinamos“.

Premjeras taip pat patikino, kad NPD turėtų didėti lygiagrečiai su MMA. Tačiau bent kol kas nenumatoma keisti gaunamų pajamų dydį, nuo kurio yra nebetaikomas NPD, t.y. 940 Eur.

Nesutaria dėl lengvatos viešbučiams

Didžiausią naudą turėtų pajusti mažai uždirbančios ir vaikus auginančios šeimos – didžiausią poveikį pajus gaunantys MMA ir auginantys vaikus, nes jiems iš viso nereikės mokėti pajamų mokesčio ir jie dar gaus išmokas už vaikus.

Didelius pokyčius pajus ir individualią veiklą vykdantys asmenys – daugumai jų bus taikomas 5% pajamų mokesčio tarifas (vietoj 15%) ir tai nepriklausys nuo veiklos rūšies. Taip pat planuojama panaikinti ir įmokų „Sodra“ „grindis“, kurios dabar skaičiuojamos nuo MMA. Gausios lengvatos laukia ir pradedančių verslą, o ūkininkams gali tekti susitaikyti su tuo, kad jie bus apmokestinami kaip visi kiti Lietuvos gyventojai.

Bus siūloma įvesti „Sodros“ įmokų „lubas“ – jos sieks 120 vidutinių darbo užmokesčių per metus.

Prastos naujienos laukia viešbučių – planuojama naikinti lengvatinį pridėtinės vertės mokestį (PVM).

Beje, dėl šios lengvatos panaikinimo išryškėjo valdančiųjų nesutarimai. Socialdemokratams atstovaujantis ūkio ministras, atsakydamas į VŽ klausimą, pareiškė abejojąs dėl Finansų ministerijos pasiūlymo panaikinti tokią lengvatą. „Tikimės, kad diskusijos ir šiuo, ir kitais mokestinių pokyčių klausimais dar tęsis birželį ir vėliau“, – sakė p. Sinkevičius.

Vyriausybės teikiami siūlymai jau pristatyti Seimo valdantiesiems politikams. Dabar, pasak premjero, prasidės diskusijos, kurių metu pasiūlymai gali būti pakoreguoti. Galutinis vaizdas, kaip nuo 2018 m. atrodys mokesčių sistemos pertvarka, paaiškės rudenį, kai Vyriausybė teiks Seimui kitų metų biudžeto projektą bei jį lydinčius mokestinių ir socialinių įstatymų pakeitimus.

Vyriausybė planuoja tokius mokesčių sistemos pakeitimus:

Padidinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) iki minimalios mėnesio algos (MMA) dydžio – nuo 310 Eur iki 380 Eur. Kitaip tariant, gaunantis MMA, pajamų mokesčių nemokės.

Atsisakyti papildomo 200 Eur NPD už vaikus. Parama keičiama išmokomis už vaikus (už pirmąjį ir antrąjį vaiką būtų mokama po 30 Eur per mėnesį, o už trečiąjį ir daugiau vaikų – po 75 Eur). Socialinės rizikos šeimos gaus išmokas maistu, talonais.

Planuojama nustatyti NPD ir „Sodros“ įmokoms – 100 Eur uždirbantiems iki 380 Eur (MMA), ir mažesnį dydį uždirbantiems iki 480 Eur.

Nebelieka individualios veiklos rūšių skirstymo į tas, kurios apmokestinamos 5% ir 15% (laisvosios profesijos). Mokesčių dydis priklausys nuo veiklos apmokestinamųjų pajamų. Individualios veiklos pajamos iki 10.000 Eur per metus būtų apmokestinamos 5% gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifu. Pelnui pasiekus 30.000 Eur, mokestis būtų 15%.

Siūloma naikinti minimalų verslo liudijimo dydį (dabar 684 Eur) – savivaldybės galės pačios jį pasirinkti.

Siūloma atsisakyti statybos ir autoremonto verslo liudijimo veiklų.

Ketinama suvienodinti savarankiškai dirbančių asmenų „Sodros“ įmokas. Jos būtų skaičiuojamos nuo 50% apmokestinamųjų pajamų, taikant 28 vidutinių darbo užmokesčių per metus „lubas“. Atsisakoma minimalių įmokų „Sodrai“ – įmokos mokamos nuo uždirbamų pajamų.

Planuojama nustatyti pelno mokesčio atostogas verslo pradžioje (kai metinė apyvarta iki 300 tūkst. eurų, vidutinis darbuotojų skaičius – iki 10.

Siūlomos ir įmokų „Sodrai“ atostogos pirmą kartą pradedantiems savo verslą.

Vyriausybė siūlo žemės ūkio įmonių pelną apmokestinti bendra tvarka.

Pajamas iš žemės ūkio veiklos siūloma apmokestinti bendra tvarka.

Siūloma naikinti socialinėms įmonėms taikomą nulinį pelno tarifą.

Siūloma atsisakyti akcizų lengvatos akmens angliai, koksui, lignitui.

Siūloma atsisakyti pelno mokesčio lengvatos lėšoms, surinktoms už jūrų uostų, oro navigacijos paslaugų rinkliavas.

Siūloma atsisakyti 9% pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos viešbučiams.

Siūloma naikinti ir nekilnojamojo turto (NT) mokesčio lengvatą už sveikatos priežiūrai ir laidojimui naudojamą nekilnojamąjį turtą, paliekant savivaldybėms teisę pačioms sumažinti tarifą arba nuo jo atleisti.

Siūloma padidinti akcizų tarifą dyzeliniams degalams nuo 330,17 iki 347 Eur/1.000 l. Dėl to kaina gali išaugti 2 ct/l.

Planuojama įvesti progresinį gyventojų nekomercinės paskirties NT apmokestinimą. Iki 220.000 Eur bendros vertės NT būtų taikomas nulinis tarifas, 220.000-300.000 Eur – 0,5%, 300.000–500.000 Eur – 1%, daugiau nei 500.000 Eur – 2%. Šiuo metu gyventojų NT, jei jo bendra vertė viršija 220.000 Eur apmokestinamas 0,5% tarifu.

Pajamoms iš komercinių išradimų siūloma nustatyti 5% pelno mokestį (dabar 15%).

Investuojantiems į technologijų atnaujinimą siūloma leisti atskaityti 100% pelno mokesčio. Dabar per metus galima atskaityti 50% pelno mokesčio.

Ketinama įvesti 120 vidutinių darbo užmokesčių per metus „Sodros“ įmokų „lubas“.

FOTOGALERIJA Vyriausybėje žurnalistams buvo pristatytos mokesčių reformos gairės (6 nuotr.)

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Pensijų kaupimo programa įmonėse: patirtimi dalinasi „Jotron“ ir „Baltnetos komunikacijos“ Verslo tribūna

Pensijų kaupimą savo darbuotojams siūlančios įmonės atskleidžia, kad pradžioje tenka susidurti su skeptišku...

Finansai
06:00
Prisijungusi medelyną apželdinimo įmonė planuoja tolesnę plėtrą Verslo tribūna

Jungiasi didelių dekoratyvinių medžių bei krūmų privačioms ir visuomeninėms teritorijoms didmenininkas UAB...

Rinkos
06:00
Verslas – ne piniginė, o partneris

Viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės projektai Lietuvoje vis dar vystosi vėžlio tempu – dažnai jie...

PPP Lietuvoje įgauna pagreitį, bet persekioja verslo baubas Premium

Lietuvoje pastaruoju metu gimsta stambių infrastruktūros projektų, kurie gali tapti įdomūs ne tik vietos, bet...

Pertvarkomoje valstybės tarnyboje dar yra lopytinų skylių  Premium

Nuo šių metų sausio 1 d. įsigaliojo naujas Valstybės tarnybos įstatymas. Kai jis buvo rengiamas ir priimamas...

„Normandijos ketverto“ kuluaruose pirmą kartą susitiko Rusijos ir Ukrainos lyderiai 

Rusijos ir Ukrainos prezidentai Vladimiras Putinas ir Volodymyras Zelenskis pirmadienį surengė pirmą dvišalį...

Verslo aplinka
2019.12.09
JAV paskelbė sankcijas Latvijos oligarchui A. Lembergui 5

JAV Iždo departamentas pirmadienį, minint Tarptautinę kovos su korupcija dieną, paskelbė sankcijas virtinei...

Verslo aplinka
2019.12.09
Normandijos ketverto derybos prasidėjo

Normandijos ketverto viršūnių susitikimas prasidėjo. Po trejų metų pertraukas Paryžiuje deryboms dėl taikos...

Verslo aplinka
2019.12.09
Eurais išmatavo, kiek pagerėję moksleivių pasiekimai išaugins Lietuvos ekonomiką Premium

Ekonomistai suskaičiavo, kad jei švietimo pasiekimai Lietuvoje per ateinančius 15 metų pagerėtų tiek, kiek...

Finansai
2019.12.09
Planuojamas taršių automobilių mokestis - jau nuo kitų metų pradžios 1

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) sutinka, kad nuo kitų metų būtų įvestas taršių automobilių...

Biudžeto ir finansų komitetas dėl bankų turto mokesčio daro pertrauką

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas pirmadienį patvirtino anksčiau jo priimtą sprendimą nuo 15 iki 20%...

Finansai
2019.12.09
Ukrainos ir Rusijos prezidentų akistata: analitikų vertinimas, ko tikėtis Premium

Ukrainos, Rusijos, Vokietijos ir Prancūzijos lyderiai Paryžiuje pirmadienį renkasi ilgai lauktoms deryboms...

Verslo aplinka
2019.12.09
Rusijos sportininkam ketveriems metams uždrausta dalyvauti varžybose 1

Rusijai pirmadienį paskelbtas ketverių metų draudimas dalyvauti tarptautinėse sporto varžybose, įskaitant...

2019.12.09
G. Nausėda: Lietuvai nepriimtinas Suomijos siūlomas finansavimas 

Europos Sąjungai pirmininkaujančios Suomijos pasiūlymas dėl naujos daugiametės finansinės programos Lietuvai...

Verslo aplinka
2019.12.09
Lietuvoje – kelios dešimtys PPP konkursų Premium 4

Šiuo metu Lietuvoje vyksta 22 viešo ir privataus sektorių partnerystės projektų (angl. public-private...

Statyba ir NT
2019.12.09
Chirurginių operacijų komplikacijų riziką mažins pasitelkdami pažangias technologijas Verslo tribūna

2017 m. Londono Queen Mary universiteto atliktos mokslinės studijos duomenimis, kasmet po chirurgų peiliu dėl...

Technologijos
2019.12.09
Nedarbas lapkritį paaugo iki 8,4% 

Registruoto nedarbo lygis lapkritį siekė 8,4% ir buvo 0,5 procentinio punkto didesnis nei spalį, rodo...

2019.12.09
Suomijos premjere išrinkta S. Marin 1

Suomijos socialdemokratai sekmadienį išrinko buvusią susisiekimo ministrę Sanną Marin (Saną Marin) į premjero...

Verslo aplinka
2019.12.09
Prieš Normandijos forumą Ukraina nubrėžė „raudonas linijas“

Vadinamojo „Normandijos ketverto“ susitikime Ukraina sieks, kad būtų visiškai nutraukti ginkluoti susirėmimai...

Verslo aplinka
2019.12.09
Ekonomikos eurokomisaras siūlo sušvelninti ES šalių biudžetų taisykles 1

Naujasis Europos Sąjungos ekonomikos komisaras Paolo Gentiloni sako, kad bendrija turi svarstyti sušvelninti...

Verslo aplinka
2019.12.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau