Seimas imasi ratifikuoti ES ir Kanados laisvos prekybos sutartį

Po nepilno mėnesio Lietuvos Seimas balsuos dėl pernai rudenį pasirašytosios Europos Sąjungos (ES) ir Kanados laisvos prekybos sutarties (CETA) ratifikavimo. Opozicija suabejojo, ar valdantieji nesužlugdys ratifikavimo.
Ketvirtadienį Linas Linkevičius, užsienio reikalų ministras, pristatė Seimui CETA sutartį, kurią Vyriausybė ir prezidentė Dalia Grybauskaitė pateikė parlamentarams ratifikuoti.
Ilgai laukta ES ir Kanados sutartis buvo pasirašyta pernai spalio pabaigoje, iškart po to, kai prancūzakalbis Valonijos regionas Belgijoje nusileido ir nusprendė nebesipriešinti šiam susitarimui. CETA susitarimo derinimas iš viso truko septynerius metus.
CETA yra vienas ambicingiausių pasaulyje prekybinių susitarimų. Pagal jį bus panaikinti 99% prekybos tarifų tarp ES ir Kanados. Sutarties šalininkai teigia, kad sutartis penktadaliu padidins prekybą tarp Kanados ir ES.
Ji turės teigiamos įtakos ir Lietuvai. Manoma, kad įsigaliojus CETA lietuvių verslas kasmet papildomai uždirbs iki 5-7 mln. Eur.
Šiemet vasario viduryje CETA sutartį ratifikavo Europos Parlamentas, nors jo posėdžio metu prie Parlamento rūmų Strasbūre vyko aršūs sutarties priešininkų protestai.
Seimas sutiko imtis ratifikavimo procedūros. Dėl pačios CETA sutarties patvirtinimo Lietuvos parlamentarai balsuos birželio 22 d. posėdyje.
Ketvirtadienį Seimo plenarinio posėdžio metu netikėtai kilo diskusijos, ar kai kurie valdančiosios koalicijos atstovai, ypač iš valstiečių-žaliųjų gretų, yra pasirengę balsuoti už šios svarbios sutarties ratifikavimą.
Konservatoriai Gabrielius Landsbergis ir Rasa Juknevičienė priminė, kad kai kurie valstiečių-žaliųjų veikėjai, tarp jų Ramūnas Karbauskis, Bronis Ropė, Tomas Tomilinas, nė neslėpė savo priešiškos pozicijos dėl CETA sutarties. Todėl dar didelis klausimas, ar valdantieji nesužlugdys ratifikavimo, teigė p. Landsbergis.
Ponas Tomilinas pripažino išties tokias sutartis laikantis labiau laukinio kapitalizmo išsikėrojimo įrodymu, tačiau atkreipė dėmesys laisvoje šalyje turintis teisę turėti savo laisvą nuomonę šiuo klausimu. Kita vertus, p. Tomilinas leido suprasti netrukdysiąs CETA sutarties ratifikavimui, nes pripažįsta, kad Lietuvos geopolitinio stabilumo pagrindas yra transatlantinė integracija.
Komplikuotas derybų dėl CETA kelias iškėlė daug klausimų apie ES galimybes derėtis dėl tokio lygio susitarimų. Jiems iš viso turi pritarti net 38 nacionaliniai ir regioniniai parlamentai ir bet kurio iš jų nepritarimas gali sužlugdyti sutartį. CETA pilna apimtimi įsigalios tik tada, kai ją ratifikuos visi šie parlamentai.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti