„Creditinfo“ ir „Abasto“ byloje padėtas taškas: kredito reitingas yra nuomonė

Publikuota: 2017-05-30
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

UAB „Abastas“ siekė peržiūrėti Vilniaus apygardos teismo sprendimą, konstatavusį, kad kredito reitingas yra nuomonė ir negali pažeisti įmonės dalykinės reputacijos, tačiau Lietuvos aukščiausias teismas (LAT) nesutiko nagrinėti „Abasto“ kasacinio skundo. Įmonė savo tiesą siekia įrodyti pateikusi kitą ieškinį.

Statybų UAB „Abastas“ kreipėsi į LAT su kasaciniu skundu dėl Vilniaus apygardos teismo, kuris, apeliacine tvarka išnagrinėjęs „Abasto“ ir kreditų biuro UAB „Creditinfo“ ginčą, sausį konstatavo, kad kredito reitingas yra prognozė. Savo ruožtu prognozė yra nuomonė, todėl negali būti apibrėžiama kaip atitinkanti tikrovę ar jos neatitinkanti, vadinasi, negali pažeisti ir asmens dalykinės reputacijos.

„Šios bylos baigtis sustiprins kreditorių interesus gauti nešališką ir kosmetiškai nepagrąžintą verslo partnerio įvertinimą. Taip pat ji apsaugos vertintojus, konsultantus ar analitikus nuo bandymų priverstinai primesti jiems savo nuomonę”,– tvirtina Vilija Viešūnaitė, „Creditinfo“ atstovaujanti advokatų kontoros „Triniti“ advokatė.

Ypatinga byla

Ponios Viešūnaitės nuomone, Lietuvoje netrūksta bylų, kuriose nagrinėjamas vieno asmens vertinimas apie kitą asmenį, tačiau ši byla yra išskirtinė. Pirmiausia dėl to, kad, skirtingai nuo daugelio kitų bylų, kur nagrinėjami kažkur pasakyti ar užrašyti žodžiai, iliustracijos ir pan., šiuo atveju vertinimą atliko ekonometrijos mokslu grįstas algoritmas, kuris ir apskaičiavo „Abastui“ nepatikusį žemą kredito reitingą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Kita priežastis – įmonės kredito reitingas yra prieinamas informacinėje sistemoje, kurios naudotojai kaip tik ir siekia skubiai gauti nešališką įmonės įvertinimą ir priimti sprendimą dėl kreditavimo. Trečias momentas – vertinimo rezultatas yra elgsenos prognozė ateičiai, nes yra išreikštas procentine tikimybe ir skaičiumi“, – aiškina p. Viešūnaitė.

„Abastas“ į Vilniaus apylinkės teismą kreipėsi 2015 m., prašydamas įpareigoti atsakoves – UAB „Creditinfo Lietuva“ ir UAB „Rekvizitai“ – pašalinti iš portalų, įmonės nuomone, tikrovės neatitinkančią informaciją apie „Abasto“ vėlavimo atsiskaityti reitingą, bankroto reitingą, kreditavimo riziką, ekonominę būklę ir atlyginti 500 Eur neturtinę žalą dėl dalykinės reputacijos pažeidimo.

Tuo metu kredito biuro „Abastui“ nustatytas reitingas buvo 8, reiškiantis aukštą prognozuojamą riziką (kredito biure visos Lietuvos įmonės yra reitinguojamos skalėje nuo 1 iki 10, kur 1 reiškia žemiausią, o 10 – didžiausią prognozuojamą riziką.)

Pasigedo metodikos

Laimonas Jakas, „Abasto“ vadovas, tvirtina, kad teisminiai procesai dėl kredito reitingo pagrįstumo nesibaigė, nes pirmos instancijos teismas nagrinėja dar vieną „Abasto“ ieškinį prieš „Creditinfo“.

„Šiuo metu vyksta kitos bylos nagrinėjimas – dėl vėlesniu nei 2015 m. laikotarpiu įmonei suteiktų reitingų. Prašome „Creditinfo“ pateikti metodiką, kuria remiantis įmonėms nustatomi vienokie ar kitokie kredito reitingai. Norime įsitikinti, kokia yra ta metodika, ar „Creditinfo“ teisingai ją pritaikė“, – aiškina jis.

Anot p. Jako, pateikti vertinimo metodiką „Abastas“ prašė ir pirmojoje byloje, tačiau „Creditinfo“ jos nepateikė, o teismas pasitenkino eksperto išvadomis.

„Procesai neužbaigti – šiuo metu nagrinėjama kita byla, o nauji ieškiniai už kitus laikotarpius gali atsirasti kad ir kas mėnesį. Šioje istorijoje tašką padėsime tik tada, kai metodika bus patikrinta ir mes įsitikinsime, kad ši metodika nėra ydinga ir buvo teisingai pritaikyta“, – rankų nuleisti neketina p. Jakas.

Jo teigimu, nepagrįsta ir faktais neparemta „Creditinfo“ informacija yra neigiamai paveikusi „Abasto“ derybas su kai kuriais partneriais, pasitaikė atvejų, kai tiekėjai, remdamiesi kredito biuro informacija, yra atsisakę „Abastui“ tiekti prekes ir pan. Ponas Jakas aiškina – jei „Creditinfo“ dar 2015 m. „Abastą“ įvertino kaip aukštos rizikos bendrovę, tačiau ši iki šiol nebankrutavo, galima daryti išvadą, kad biuro prognozės buvo netikslios.

„Abastas“ sėkmingai baigė 2016 m., normaliai dirba ir šiemet. Kaip vadovas nematau jokios bankroto situacijos“, – tvirtina p. Jakas.

Šiuo metu „Creditinfo“ statybų įmonei yra suteikęs 10 klasės reitingus, liudijančius apie aukščiausią vėlavimo atsiskaityti ir bankroto riziką. 2016 m. finansinės atskaitomybės Registrų centrui „Abastas“ kol kas nėra pateikęs.

Nekeičia fakto

Pasak p. Viešūnaitės, klausimas dėl metodikos pateikimo nieko nekeičia – jei „Creditinfo“ ir pateiktų naudojamą metodiką, tai nepakeistų Vilniaus apygardos teismo konstatuoto fakto, kad kredito reitingas yra tam tikrais objektyviais kriterijais suformuota nuomonė, kuri negali pažeisti juridinio asmens dalykinės reputacijos.

„Jei vienas žmogus sako, kad rankinė yra mėlynai žalia – tai yra jo nuomonė, kurią žmogus suformavo, remdamasis tam tikrais kriterijais ar vidiniais įsitikinimais. Kitam žmogui gali atrodyti, kad ji yra žaliai mėlyna, ir tai bus jo nuomonė“, – palyginimą pateikia advokatė.

Kredito biuro įmonėms teikiami aukštos rizikos reitingai gana tiksliai prognozuoja ateities įvykius, nurodo „Creditinfo“: 2016 m. Lietuvoje bankroto procedūros pradėtos 2.565 įmonėms, o likus pusmečiui iki jų bankroto pradžios per 80% šių įmonių buvo įvertintos aukštą riziką rodančiais reitingais.

Ankstesniais metais kredito biuras kaip aukštos rizikos iki veiklos sustabdymo vertino tokias įmones kaip „Fresh Market“, „Statybinių medžiagų mažmena“ („Bauhof“), „Yglė“, „GoPlanetTravel“ ir kt.

Vilniaus apygardos teismas, išanalizavęs metodikas, kurios buvo taikomos nustatant „Abasto“ vėlavimo atsiskaityti ir bankroto reitingus, atliekant kreditavimo rizikos, ekonominės būklės skaičiavimus, konstatavo, kad kredito biuro vertinamieji teiginiai paremti pripažinta ir tinkamai pritaikyta metodika, pagrįstais ekonometriniais ir statistiniais modeliais.

„Creditinfo“ paaiškina, kad įmonių kredito reitingus nustato pasitelkdamas ekonometrinį modeliavimą. Reitingus sudaro per 100 kintamųjų, kurie turi skirtingą svorį: kredito istorija, informacija apie teismus, areštus ir pan. sudaro apie 35% reitingo svorio, finansinė atskaitomybė – 26%, verslo sąsajos – 20%, bendra informacija apie juridinį asmenį – 14% ir kt. Panašiomis metodikomis naudojasi daugelio šalių centriniai, komerciniai bankai, taip pat ir Lietuvos centrinis bankas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
JAV nurodė amerikiečių diplomatų šeimoms palikti Kijevą

Jungtinės Valstijos nurodė Kijeve dirbančių savo diplomatų šeimų nariams išvykti iš Ukrainos dėl...

Grėsmės akivaizdoje – antausis vienybei?

Europoje susiklosčiusi saugumo padėtis, kurią politologai vadina pavojingiausia nuo Antrojo pasaulinio karo...

Nuomonės
05:50
Šią savaitę: geopolitinė krizė, infliacija, „qwx“ įstatymas, S. Skvernelio partija Premium

Europoje tęsiamos pastangos išspręsti Ukrainos krizę, bus paskelbti preliminarūs duomenys apie sausio...

Italijai svarbių pasirinkimų metas – „Super Mario“ karjera gali lemti ir šalies ekonomikos perspektyvas Premium

Italijoje šiandien prasideda ne tik šaliai, bet ir visai Europos Sąjungai (ES) svarbūs prezidento rinkimai.

A. Blinkenas neabejoja Berlyno pozicija Ukrainos atžvilgiu 6

JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas sekmadienį pareiškė neabejojantis, kad Vokietija laikosi...

Verslo aplinka
2022.01.23
JK perspėja, kad V. Putinas planuoja į Ukrainos valdžią atvesdinti prorusišką lyderį 10

Jungtinė Karalystė (JK) apkaltino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną planuojant operaciją Ukrainoje, kuria...

Verslo aplinka
2022.01.23
Vilniuje šiemet planuojama įrengti dar apie 30 lauko klasių moksleiviams 1

Vilniuje, prie mokyklų, šiemet planuojama įrengti apie 30 lauko klasių po permatomu kupolu, skirtų...

Verslo aplinka
2022.01.23
Dėl nemokumo rizikos VMI įspėjo beveik 400 įmonių, „Verslios Lietuvos“ pagalbos panoro 22 iš jų Premium

Naujas pagalbos verslui įrankis – Ankstyvojo perspėjimo sistema – identifikavo beveik kelis šimtus smulkių ir...

Finansai
2022.01.23
L. Andziulytė. Ryškiausios BDAR baudos 2021: ar pasimokysime iš svetimų klaidų?

Prieš beveik 4 metus įsigaliojusio Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) taikymas verslui tebėra...

Nuomonės
2022.01.23
Lietuvoje per pastarąją parą nustatyti 5.785 nauji COVID-19 atvejai 6

Lietuvoje per praėjusią parą nustatyti 5.785 nauji COVID-19 atvejai, mirė dešimt žmonių, rodo sekmadienį...

Verslo aplinka
2022.01.23
Vokietijos karinio laivyno vadas po Ukrainos pyktį sukėlusių pareiškimų traukiasi iš pareigų 32

Vokietijos karinių jūrų pajėgų vadas Kay-Achimo Schoenbachas atsistatydino iš pareigų po savo diplomatinę...

Verslo aplinka
2022.01.23
JAV valstybės departamentas: JAV piliečiai iš Ukrainos kol kas nebus evakuojami

Nors nuogąstavimai dėl galimų Rusijos karinių veiksmų vis didėja, Jungtinės Valstijos Amerikos piliečių...

Verslo aplinka
2022.01.23
Vokietija kasmet norėtų prisitraukti 400.000 kvalifikuotų darbuotojų iš užsienio 12

Vokietijos naujoji koalicinė vyriausybė norėtų kasmet pritraukti 400.000 kvalifikuotų darbuotojų iš užsienio.

Verslo aplinka
2022.01.23
Infliacija kiša koją pandemijos nepakirstai Lenkijos ekonomikai, taip pat – ir valdantiesiems Premium

Koronaviruso pandemijai nepavyko suduoti stipresnio smūgio Lenkijos ekonomikai, tačiau tą grasina padaryti...

Verslo aplinka
2022.01.23
Prezidentas: Europos kultūros sostinės programa sustiprins Kauno įvaizdį

Kauno – Europos kultūros sostinės programa sustiprins Kauno kaip kultūros miesto įvaizdį, sako prezidentas...

Verslo aplinka
2022.01.22
Rusijos ir Jungtinės Karalystės ministrai susitiks derėtis dėl Ukrainos

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu priėmė kvietimą susitikti su Jungtinės Karalystės gynybos...

Verslo aplinka
2022.01.22
JAV prezidentas vasarį susitiks su Vokietijos kancleriu

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Joe Bidenas vasarį Vašingtone priims Vokietijos kanclerį Olafą...

Verslo aplinka
2022.01.22
V. Juzikis. Daugiau negu saulė ir vėjas: ko reikėtų, siekiant lūžio kovoje su klimato kaita? 1

„Sustabdykite iškastinio kuro naudojimą! Veikite dabar pat!“ Tokie ir panašūs šūkiai mirgėjo aktyvistų...

Nuomonės
2022.01.22
Žiniasklaida: JAV planuoja diplomatų ir jų šeimų evakuaciją iš Kijevo 6

JAV ambasada Ukrainoje paprašė Valstybės departamento leisti išvykti iš Kijevo visiems antraeiliams...

Verslo aplinka
2022.01.22
Asociacija: didžiausia problema - ne itin išplėtota elektromobilių infrastruktūra 11

Automobilių verslo atstovai sutaria, kad elektromobilių paklausa Lietuvoje nemažėja. Pasak jų, valstybės...

Logistika
2022.01.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku