„Creditinfo“ ir „Abasto“ byloje padėtas taškas: kredito reitingas yra nuomonė

Publikuota: 2017-05-30
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

UAB „Abastas“ siekė peržiūrėti Vilniaus apygardos teismo sprendimą, konstatavusį, kad kredito reitingas yra nuomonė ir negali pažeisti įmonės dalykinės reputacijos, tačiau Lietuvos aukščiausias teismas (LAT) nesutiko nagrinėti „Abasto“ kasacinio skundo. Įmonė savo tiesą siekia įrodyti pateikusi kitą ieškinį.

Statybų UAB „Abastas“ kreipėsi į LAT su kasaciniu skundu dėl Vilniaus apygardos teismo, kuris, apeliacine tvarka išnagrinėjęs „Abasto“ ir kreditų biuro UAB „Creditinfo“ ginčą, sausį konstatavo, kad kredito reitingas yra prognozė. Savo ruožtu prognozė yra nuomonė, todėl negali būti apibrėžiama kaip atitinkanti tikrovę ar jos neatitinkanti, vadinasi, negali pažeisti ir asmens dalykinės reputacijos.

„Šios bylos baigtis sustiprins kreditorių interesus gauti nešališką ir kosmetiškai nepagrąžintą verslo partnerio įvertinimą. Taip pat ji apsaugos vertintojus, konsultantus ar analitikus nuo bandymų priverstinai primesti jiems savo nuomonę”,– tvirtina Vilija Viešūnaitė, „Creditinfo“ atstovaujanti advokatų kontoros „Triniti“ advokatė.

Ypatinga byla

Ponios Viešūnaitės nuomone, Lietuvoje netrūksta bylų, kuriose nagrinėjamas vieno asmens vertinimas apie kitą asmenį, tačiau ši byla yra išskirtinė. Pirmiausia dėl to, kad, skirtingai nuo daugelio kitų bylų, kur nagrinėjami kažkur pasakyti ar užrašyti žodžiai, iliustracijos ir pan., šiuo atveju vertinimą atliko ekonometrijos mokslu grįstas algoritmas, kuris ir apskaičiavo „Abastui“ nepatikusį žemą kredito reitingą.

„Kita priežastis – įmonės kredito reitingas yra prieinamas informacinėje sistemoje, kurios naudotojai kaip tik ir siekia skubiai gauti nešališką įmonės įvertinimą ir priimti sprendimą dėl kreditavimo. Trečias momentas – vertinimo rezultatas yra elgsenos prognozė ateičiai, nes yra išreikštas procentine tikimybe ir skaičiumi“, – aiškina p. Viešūnaitė.

„Abastas“ į Vilniaus apylinkės teismą kreipėsi 2015 m., prašydamas įpareigoti atsakoves – UAB „Creditinfo Lietuva“ ir UAB „Rekvizitai“ – pašalinti iš portalų, įmonės nuomone, tikrovės neatitinkančią informaciją apie „Abasto“ vėlavimo atsiskaityti reitingą, bankroto reitingą, kreditavimo riziką, ekonominę būklę ir atlyginti 500 Eur neturtinę žalą dėl dalykinės reputacijos pažeidimo.

Tuo metu kredito biuro „Abastui“ nustatytas reitingas buvo 8, reiškiantis aukštą prognozuojamą riziką (kredito biure visos Lietuvos įmonės yra reitinguojamos skalėje nuo 1 iki 10, kur 1 reiškia žemiausią, o 10 – didžiausią prognozuojamą riziką.)

Pasigedo metodikos

Laimonas Jakas, „Abasto“ vadovas, tvirtina, kad teisminiai procesai dėl kredito reitingo pagrįstumo nesibaigė, nes pirmos instancijos teismas nagrinėja dar vieną „Abasto“ ieškinį prieš „Creditinfo“.

„Šiuo metu vyksta kitos bylos nagrinėjimas – dėl vėlesniu nei 2015 m. laikotarpiu įmonei suteiktų reitingų. Prašome „Creditinfo“ pateikti metodiką, kuria remiantis įmonėms nustatomi vienokie ar kitokie kredito reitingai. Norime įsitikinti, kokia yra ta metodika, ar „Creditinfo“ teisingai ją pritaikė“, – aiškina jis.

Anot p. Jako, pateikti vertinimo metodiką „Abastas“ prašė ir pirmojoje byloje, tačiau „Creditinfo“ jos nepateikė, o teismas pasitenkino eksperto išvadomis.

„Procesai neužbaigti – šiuo metu nagrinėjama kita byla, o nauji ieškiniai už kitus laikotarpius gali atsirasti kad ir kas mėnesį. Šioje istorijoje tašką padėsime tik tada, kai metodika bus patikrinta ir mes įsitikinsime, kad ši metodika nėra ydinga ir buvo teisingai pritaikyta“, – rankų nuleisti neketina p. Jakas.

Jo teigimu, nepagrįsta ir faktais neparemta „Creditinfo“ informacija yra neigiamai paveikusi „Abasto“ derybas su kai kuriais partneriais, pasitaikė atvejų, kai tiekėjai, remdamiesi kredito biuro informacija, yra atsisakę „Abastui“ tiekti prekes ir pan. Ponas Jakas aiškina – jei „Creditinfo“ dar 2015 m. „Abastą“ įvertino kaip aukštos rizikos bendrovę, tačiau ši iki šiol nebankrutavo, galima daryti išvadą, kad biuro prognozės buvo netikslios.

„Abastas“ sėkmingai baigė 2016 m., normaliai dirba ir šiemet. Kaip vadovas nematau jokios bankroto situacijos“, – tvirtina p. Jakas.

Šiuo metu „Creditinfo“ statybų įmonei yra suteikęs 10 klasės reitingus, liudijančius apie aukščiausią vėlavimo atsiskaityti ir bankroto riziką. 2016 m. finansinės atskaitomybės Registrų centrui „Abastas“ kol kas nėra pateikęs.

Nekeičia fakto

Pasak p. Viešūnaitės, klausimas dėl metodikos pateikimo nieko nekeičia – jei „Creditinfo“ ir pateiktų naudojamą metodiką, tai nepakeistų Vilniaus apygardos teismo konstatuoto fakto, kad kredito reitingas yra tam tikrais objektyviais kriterijais suformuota nuomonė, kuri negali pažeisti juridinio asmens dalykinės reputacijos.

„Jei vienas žmogus sako, kad rankinė yra mėlynai žalia – tai yra jo nuomonė, kurią žmogus suformavo, remdamasis tam tikrais kriterijais ar vidiniais įsitikinimais. Kitam žmogui gali atrodyti, kad ji yra žaliai mėlyna, ir tai bus jo nuomonė“, – palyginimą pateikia advokatė.

Kredito biuro įmonėms teikiami aukštos rizikos reitingai gana tiksliai prognozuoja ateities įvykius, nurodo „Creditinfo“: 2016 m. Lietuvoje bankroto procedūros pradėtos 2.565 įmonėms, o likus pusmečiui iki jų bankroto pradžios per 80% šių įmonių buvo įvertintos aukštą riziką rodančiais reitingais.

Ankstesniais metais kredito biuras kaip aukštos rizikos iki veiklos sustabdymo vertino tokias įmones kaip „Fresh Market“, „Statybinių medžiagų mažmena“ („Bauhof“), „Yglė“, „GoPlanetTravel“ ir kt.

Vilniaus apygardos teismas, išanalizavęs metodikas, kurios buvo taikomos nustatant „Abasto“ vėlavimo atsiskaityti ir bankroto reitingus, atliekant kreditavimo rizikos, ekonominės būklės skaičiavimus, konstatavo, kad kredito biuro vertinamieji teiginiai paremti pripažinta ir tinkamai pritaikyta metodika, pagrįstais ekonometriniais ir statistiniais modeliais.

„Creditinfo“ paaiškina, kad įmonių kredito reitingus nustato pasitelkdamas ekonometrinį modeliavimą. Reitingus sudaro per 100 kintamųjų, kurie turi skirtingą svorį: kredito istorija, informacija apie teismus, areštus ir pan. sudaro apie 35% reitingo svorio, finansinė atskaitomybė – 26%, verslo sąsajos – 20%, bendra informacija apie juridinį asmenį – 14% ir kt. Panašiomis metodikomis naudojasi daugelio šalių centriniai, komerciniai bankai, taip pat ir Lietuvos centrinis bankas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Tyrimas: dėl muitų kinams laimėtų ne JAV, o ES bendrovės Premium

Vašingtonui nubaudus Kiniją naujais importo muitais didžiausia nauda tektų ne JAV, o ES kompanijoms, rodo...

Pramonė
08:43
Teikiant nacionalines kultūros premijas, prezidentė paragino gerbti meno įvairovę

Teikiant nacionalines kultūros ir meno premijas, prezidentė Dalia Grybauskaitė šeštadienį paragino žmones...

Verslo aplinka
2019.02.16
V. Landsbergis: nevokim ir nemeluokim, toks tebūnie devizas 27

Vytautas Landsbergis, pirmasis Lietuvos vadovas po nepriklausomybės atkūrimo, Aukščiausios Tarybos...

Verslo aplinka
2019.02.16
Valstybės apdovanojimai – NATO sekretoriui ir Lietuvos teisėsaugininkams

Valstybės atkūrimo dienos proga prezidentė beveik keturioms dešimtims Lietuvos ir užsienio piliečių skyrė...

Verslo aplinka
2019.02.16
Septyni pretendentai į prezidentus planuoja įteikti dokumentus VRK 1

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) šeštadienį pradeda priimti pareiškinius dokumentus dalyvauti prezidento...

Verslo aplinka
2019.02.16
Prezidentė Vasario 16-osios proga ragina branginti laisvę 7

Vasario 16-osios akto 101-ųjų metinių proga prezidentė Dalia Grybauskaitė paragino tautą saugoti laisvės...

Verslo aplinka
2019.02.16
Ukraina remia A. Kubiliaus kandidatūrą į Europos Tarybos vadovo postą 11

Ukraina palaiko buvusio Lietuvos premjero Andriaus Kubiliaus kandidatūrą į Europos Tarybos (ET) generalinio...

Verslo aplinka
2019.02.15
D. Trumpas skelbia nepaprastąją padėtį 14

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pranešė skelbsiantis nepaprastąją padėtį šalyje tam, kad galėtų...

Verslo aplinka
2019.02.15
Kariuomenės vadas: okupacijos nepripažinę partizanai leido egzistuoti Lietuvos valstybei  9

Sovietmečio okupacijos nepripažinę ir prieš ją kovoję Lietuvos partizanai, kol buvo gyvi, leido egzistuoti...

Verslo aplinka
2019.02.15
Th. May susiskambino su D. Grybauskaite 20

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė telefonu kalbėjo su Jungtinės Karalystės (JK) premjere Theresa May.

Verslo aplinka
2019.02.15
Vyriausybė atšaukia rekomendacijas įstaigoms konkursuose telktis Vyriausybės ekspertus 

Vyriausybė atšaukia rekomendacijas ministerijoms ir pavaldžioms institucijoms viešuosiuose...

Verslo aplinka
2019.02.15
V. Andriukaitis sutiko dalyvauti prezidento rinkimuose 14

Eurokomisaras socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis pranešė priimąs raginimą dalyvauti šiemet gegužę...

Verslo aplinka
2019.02.15
Dviejų dienų referendumas su pertrauka prieštarauja Konstitucijai 32

Konstitucija neleidžia rengti referendumo dvi ar daugiau dienų, dar ir su pertrauka tarp jų. Tačiau tai...

Verslo aplinka
2019.02.15
Naftos perdirbėjų investicijos netruks atsipirkti Premium

Dėl 2020 m. Pasaulio laivy­bos organizacijos (IMO) įvedamų laivų kuro tar­šos apribojimų naftos per­dir­bimo...

Pramonė
2019.02.15
D. Grybauskaitė siūlo atverti žiniasklaidai RC istorinius duomenis  2

Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlys Seimui pavasarį spręsti dėl platesnio valstybės kaupiamų duomenų...

Verslo aplinka
2019.02.15
JAV ir Kinijos derybos dėl prekybos – be rezultatų

Steve’as Mnuchinas, JAV Iždo sekretorius, diskusijas su Kinija dėl paliaubų prekybos kare pavadino...

Verslo aplinka
2019.02.15
VŽ paaiškina: ar galima balsuojant rinkimuose nedalyvauti referendume 11

Įstatymai nedraudžia rinkėjams atėjus į balsavimo apylinkę pasirinkti, kiek ir kokių biuletenių paimti,...

Verslo aplinka
2019.02.15
Opozicija ragins ignoruoti referendumą dėl Seimo mažinimo Premium 29

Opozicinės partijos žada aktyviai raginti žmones naudotis teise gegužės viduryje atėjus į balsavimo apylinkę...

Verslo aplinka
2019.02.15
Valdančiųjų taikiklyje atsidūrę investuotojai prisimena politinę riziką Premium 6

Pastarojo meto incidentai, kai valdančiųjų politikų pasisakymų ir parlamentinių komisijų taikiniais tampa...

Rinkos
2019.02.15
Gydymo įstaigų pertvarka: pelningai dirbo tik didžiosios ligoninės Premium 7

Valdantieji neatsisako planų reformuoti gydymo įstaigų tinklą, tik šias pertvarkas nukelia po savivaldybių ir...

Verslo aplinka
2019.02.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau