VU Tarybos narys: Vyriausybė nori likviduoti universitetus mūsų rankomis

Kalbėdama apie universitetų jungimą Vyriausybė nori paslėpti faktą, kad vieni jų bus likviduojami kitų rankomis. Tokią poziciją išsakė Vytautas Nekrošius, Vilniaus universiteto (VU) Tarbys narys ir buvęs Teisės fakulteto dekanas.
Kaip pavyzdį jis pateikia Mykolo Romerio universiteto (MRU) prijungimo prie VU planą.
Pavyzdžiui, jeigu MRU jungia prie Vilniaus universiteto, tai MRU neatneša jokios pridėtinės vertės. Visos studijų programos yra dubliuojamos, sako p. Nekrošius. Jungimas reiškia, kad nebus dviejų teisės studijų programų viename universitete, kaip ir nebus dviejų ekonomikos ar politikos mokslų programų. Tada yra klausimas, ko siekiame tokiu prijungimu? Realiai siekiame likviduoti MRU Vilniaus universiteto rankomis. Tegu valdžia ir likviduoja. Tai reikia sąžiningai pasakyti žmonėms.
Profesorius atsakymo, kiek po reformos bus sumažintas darbuotojų skaičius, viešame renginyje paprašė Jurgitos Petrauskienės, švietimo ir mokslo ministrės. Tačiau ji teigė, kad šiuo metu negalima pasakyti net preliminarių skaičių.
Dviratį pirkdamas šeimoje pasiskaičiuoji, kokios bus išlaidos, ką atidėsi. Per tą jungimą norima paslėpti realų likvidavimą. Kai reikėjo steigti, visi buvo pirmi, o kai reikia likviduoti, tai jau perkeliama universitetams, vėliau ministrės atsakymą komentavo p. Nekrošius.
Pasak jo, kai kurie universitetai turi stambėti ir jungtis, o iniciatyva turi ateiti iš valdžios pusės. Tačiau turi būti aiškūs paskaičiavimai, kaip tai bus daroma. O dabar atrodo, kad bus sujungti universitetai ir įvyks stebuklas.
Mes turime pasakyti žmonėms, kiek sistema bus optimizuota. O dabar mes pasakėme, kad bus tokia faina sistema, tą sujungsim su tuo, tą su anuo ir viskas stebuklingai pasikeis. Stebuklų nebūna, stebuklais žmonės paprastai tiki iki 8 metų amžiaus, sako profesorius.
Algirdas Monkevičius, MRU rektorius, teigia, kad šio universiteto ir VU sujungimo tikslas vienas efektyviai konsoliduoti intelektinį abiejų aukštųjų mokyklų potencialą.
Neabejoju, kad tik sutelkus kiekvieno universiteto mokslo branduolius, išgryninus studijų programas, nustačius aiškias, korektiškas ir akademinėms bendruomenėms priimtinas susijungimo taisykles įmanoma auginti ir stiprinti sukuriamą tarptautinio lygio Lietuvos aukštojo mokslo vertę ir efektyvumą, dėstytojų, tyrėjų profesijų patrauklumą ir prestižą, be kurių neįmanoma sukurti žinių ir inovacijų visuomenės, išplatintame pranešime aiškina p. Monkevičius.
Rizika vyresniems
Andrius Vaišnys, VU Komunikacijos fakulteto dekanas, taip pat atkreipia dėmesį, kad iš viršaus atliekant reforma nėra pasižiūrima į žmones. Pavyzdžiui, jungiant universitetus padidėtų rizika, kad bus atleisti vyresnio amžiaus mokslininkai.
nuotrauka::1 left
Rizika yra didžiulė, kad jie (vyresnio amžiaus dėstytojai VŽ) pralaimės dėl to, kad kiekvienas darbdavys pasižiūri, kas yra efektyviau. Nors jie gali būti su labai aukštais pasiekimais, palyginti su tais, kurie yra dešimčia metų jaunesni. Ar jie išvažiuos į Europą? Neišvažiuos, jiems tai daryti reikėjo žymiai anksčiau, svarsto p. Vaišnys.
Pasak jo, tai nebūtinai palies tik silpnesnių įsijungiančių universitetų personalą, tai gali nutikti ir didžiausių universitetų darbuotojams. Vis dėlto, visi pirmiausia vertina savo žmones.
Pavyzdžiui, VU Kauno humanitariniam fakulteto darbuotojams pranešimas yra labai aiškus, kad jie ieškotųsi darbo, nes kiti universitetai didesni. O ten potencialas šioks toks yra. Aš nesu įsitikinęs, ar VU turi turėti padalinį Kaune, bet tai yra gyvi žmonės ir jie turi aukštą mokslinį įdirbį. Kur jie nueis, kai kitos aukštosios mokyklos pirmiausia vertina savo žmones, klausia profesorius.
Ramūnas Karbauskis, valdančiosios Valstiesčių ir žaliųjų sąjungos (VŽS) lyderis, teigė, kad tikrai dalis darbuotojų bus atleista. Pavyzdžiui, tie kurie neatitiks kvalifikacijos reikalavimų ar neturės noro dirbti. Petras Baršauskas, Kauno technologijos universiteto rektorius, teigia, kad toks politiko pareiškimas yra atviras ir garbingas.
Deja, taip bus, turime tai priimti, tai yra normalu. Ar versle priima visus? Ne, tuos, kurie blogai dirba, atleidžia. Negali universitetai būti valstybės socialinių reikalų vienetai. Aš nesakau, kad tai yra jungimo tikslas, bet dalies žmonių, kurių kompetencijos ir kvalifikacija neatitiks, neliks universitetuose. Tai gerai, jie imasi kokybės didinimo, mano p. Baršauskas.
infogr.am::universitetai_po_susijungimo
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti