JAV pakartojo nematanti Assado ateities, Rusija priminė „nevykusius“ perversmus
FOTOGALERIJA Tillersono ir Lavrovo susitikimas (14 nuotr.)
Maskvoje viešintis Rexas Tillersonas, JAV Valstybės sekretorius, pakartojo nematantis Sirijos režimo lyderio ateities ir užsiminė apie galimus kaltinimus jam karo nusikaltimais. Tuo metu Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras, teigė, kad Sirijos valdžios pakeitimas nėra būdas spręsti problemą, nes tuo metu viršų gali paimti teroristinės grupuotės.
Trečiadienį p. Tillersonas susitiko tiek su p. Lavrovu, tiek su Vladimiru Putinu, Rusijos prezidentu. Susitikimai apibūdinti kaip atviri ir konstruktyvūs.
Vėliau JAV valstybės sekretorius ir Rusijos užsienio reikalų ministras surengė spaudos konferenciją. Jos metu kalbėta apie bendrus šalių tikslus, tarp jų ir norą bendradarbiauti, tačiau pasipylus žurnalistų klausimams priešprieša dėl situacijos Sirijoje tik dar labiau išryškėjo. Be to, p. Tillersonas užsiminė, kad papildomos sankcijos Rusijai atviras klausimas, nes JAV įsitikinusios, kad Rusija kišosi į prezidento rinkimus.
Palaikys ryšį
Pono Lavrovo manymu, Rusija ir JAV turi galimybę bendradarbiauti ir padėti spręsti tarptautinius konfliktus.
Mūsų sutarimas kovoti prieš tarptautinį terorizmą lieka galioti. (...) Atrodo, kad ir ši administracija yra pasiruošusi bendradarbiauti ir rasti būdų įgyvendinti Minsko susitarimą. Esame pasiruošę bendradarbiauti, spaudos konferencijoje kalbėjo Rusijos užsienio reikalų ministras.
Ruošiamasi sukurti darbo grupę iš žemesnio rango diplomatų, kurie be emocijų aptartų susiklosčiusias situacijas, sakė p. Lavrovas.
Pasak p. Tillersono, dabartiniai dvišaliai santykiai prasti, trūksta pasitikėjimo: Dvi branduolinį ginklą turinčios šalys negali sau leisti tokių santykių.
JAV valstybės sekretoriaus teigimu, sutarta ir dėl to, kad Šiaurės Korėja neturi vystyti branduolinės programos, o p. Lavrovas pabrėžė matantis tik diplomatinį šios problemos sprendimo būdą. JAV nuomone, Kremlius galėtų pasinaudoti savo įtaka ir atvesti Šiaurės Korėją prie derybų stalo, taip ir Ukrainoje užtikrinti Minsko susitarimo įgyvendinimą.
Kol situacija Ukrainoje neišspręsta, tol tai trukdo dvišaliams JAV ir Rusijos santykiams, sakė p. Tillersonas.
Paklaustas, ar buvo kalbėta apie sankcijas Rusijai, kurios buvo paskelbtos po Krymo aneksijos, p. Tillersonas teigė, kad apie jų atšaukimą diskutuota nebuvo: Kibernetinių įsilaužimų priežastis yra pakankamai rimta, kad svarstytume papildomas sankcijas.
Rusija neigia kaip nors kišusis į JAV prezidento rinkimus, o p. Lavrovas reikalavo pateikti to įrodymus, nes jų Rusija nematė. Tuo tarpu JAV valstybės sekretorius pareiškė, kad Valstijos įsitikinusios savo teiginiais.
Priminė senus įvykius
Vienai žurnalistei paklausus, kada keisis JAV retorika Sirijos lyderio Basharo al Assado atžvilgiu, p. Tilersonas patikino, kad Valstijos šio režimo ateities nemato.
Faktai, kuriuos mes turime, neginčijami. Cheminė ataka buvo planuota ir įvykdyta režimo. Ir tai ne pirmas kartas. Jie naudojo cheminius ginklus daugiau nei 50 kartų. Manau, kad tokią retoriką Assadas užsitraukė pats, sakė p. Tillersonas.
Pasak jo, su Kremliumi buvo kalbėta ir apie Assado ateitį. JAV mano, kad režimo valdymas eina į pabaigą ir Rusiją mato kaip šalį, kuri galėtų įtikinti režimą trauktis.
Būsimame Sirijos valdyme Assado ar jo šeimos nematome, nemanau, kad tai priimtų ir pasaulis. (...) Atsiranda vis daugiau ir daugiau įrodymų (...), gali būti, kad, laikui bėgant, gali atsirasti byla dėl karo nusikaltimų, kalbėjo p. Tillersonas.
Ponas Lavrovas pareikalavo nepriklausomo tyrimo, kuris nustatytų, kas įvykdė paskutinę cheminę ataką. Rusija tikina, kad cheminių ginklų turi sukilėliai. Maskva taip pat nesutinka, kad Assadas nebeturi ateities. Pasak Rusijos diplomatijos vadovo, svarbu ne nusikratyti vienu asmeniu, o užtikrinti, kad Sirija taptų demokratiška ir sekuliari valstybė.
Rexas naujas, jis nori susitvarkyti su esamomis problemomis, bet reikia galvoti apie ateitį, mokytis iš istorijos. NATO šalys buvo apimtos minties nuversti diktatorius. Ir pradėjo karą vidury Europos (Serbijoje VŽ), pažeisdami tarptautinius susitarimus (...), bombarduodami, kalbėjo p. Lavrovas. Husseinas (buvęs Irako diktatorius VŽ) buvo pakartas. (...) Mes žinome, kokie pretekstai buvo invazijai. Visi jie buvo netikri.
Rusijos užsienio reikalų ministras taip pat kalbėjo apie Sudano situaciją. Pasak jo, tai buvęs JAV prezidentas Barackas Obama nusprendė šalį padalinti į dvi dalis, tačiau situacija tik pablogėjo.
Tai, ką mes darome Sirijoje, darome teisėtos valdžios prašymu. Šalies, kuri priklauso Jungtinėms Tautoms. Turime tikslą sustabdyti ISIL (Islamo valstybę VŽ ) ir Al Nusra. Matome, kad Obamos sudaryta koalicija nepasiekė jokių rezultatų. Nieko nevyko tol, kol neatvyko Rusijos pajėgos, aiškino p. Lavrovas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti